Meisje Op een terrein met zes meren Een revolutie in de biologische wetenschap? Amerikaans zeiljacht bij Ameland in moeilijkheden Besteding van vrije tijd leiden rtriogfaviife vraagt enige leerlingen Jieiefaantjea CURSUS NET MEISJE Oude Couranten WOENSDAG 24 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De „Gouden Jamboree" In het hart van Engeland, om precies te zijn In Sntton Park, Sutton Cold- field, Warwickshire (bij Birmingham) wordt van 1—12 augustus de Golden Jamboree gehouden. Deze extra-jamboree, waarop verkenners uit de gehele wereld zullen verschijnen, wordt gehouden ter gelegenheid van het feit, dat honderd jaar geleden de stichter van de verkennersbeweging, Lord Robert Baden Powell, werd geboren. Deze Golden Jamboree bestaat eigenlijk uit drie afzonderlijke wereld- kampen: de Jubilee Jamboree, waaraan alleen verkenners tot 18 jaar kun nen deelnemen, de Rover Moot, het wereldkamp voor voortrekkers (1823 jaar) en de Indaba, een wereldkamp voor leidsters en leiders. Al deze kampen, die wij gemaks halve maar zulen samenvatten in het begrip Jamboree, worden onderge bracht in het aan natuurschoon over matig rijke Sutton Park waar enor me heidevelden, meren en bossen el kaar afwisselen. In het centrum van Sutton Park liggen het eigenlijke jamboreeterrein, de „markt", het radiostation en het grote theater. Helemaal in het noorden ligt het voortrekkerskamp, helemaal in het zuiden het leiderskamp. Er lopen uitstekede verharde we gen door heel het enorme terrein. Deze krijgen toepasselijke namen als „Queen Way", Brownseaway enz. HISTORISCH TERREIN. Het beroemde Sutton Park was oorspronkelijk koninklijk jachtge bied en werd in 1528 door Hendrik VHI aan het bestuur van Sutton Coldfield geschonken. Sindsdien is er aan de natuur niets veranderd. Sutton Park is rijk aan wild en een eldorado voor vo gelvrienden en botanisten. Aan de westgrens loopt een vroe gere Romeinse heirbaan (Icknield Street) en in het Park zijn talrijke herineringen gevonden aan de bezet ting door de Romeinen, tweeduizend jaar geleden. Er liggen zes uitgestrekte meren in het terein die gelegenheid te over Vermist toestel gevonden Het reddingscentrum op het Mila nese vliegveld heeft dinsdagmorgen bekendgemaakt, dat men het wrak van de Amerikaanse bommenwerper, die met elf mensen aan boord sedert vrijdag j.L werd vermist, in de ber gen van Noordoost-Italië heeft ge vonden. Er schenen geen overlevenden te zijn pn het wrak vertoonde sporen van brand. Men heeft het wrak gevonden bij de zgn. „Cima Canali", in de buurt van een schuilhut voor bergbeklim mers in het gebied van Travis. Het wrak ligt op 2400 meter en ongeveer 70 km. zuidwestelijk van de stad Belluno. Een gemengde Italiaans- Amerikaanse ploeg tracht het wrak te bereiken. HET JAMBOREEPROGRAMMA. Alle drie kampen hebben hun eigen programma ofschoon er ruimte ge noeg is voor gezamenlijke festivitei ten. De kampvuren worden gehou den in de subkampen waar de ver schillende naties gelegenheid krijgen om hun eigen nummers op te voe ren. Er worden vijf subkampen inge richt die ieder ongeveer 5000 deel nemers omvatten. Vanuit Sutton Park zal een spe ciale verslaggever onze lezers op de hoogte houden van de voornaamste gebeurtenissen op de Jamboree en verder beelden geven van het leven in deze tijdelijke stad van ruim der tigduizend inwoners. Meer geluk dan wijsheid Een officier-waarnemer van de Franse luchtmacht, die nog nooit van zijn leven een stuurknuppel in zijn handen heeft gehad, heeft het klaar gespeeld een verkenningsvliegtuig aan de grond te zetten. Het toestel werd boven stellingen van de opstandelingen in Algerië door machinegeweervuur geraakt. De piloot werd getroffen, een kogel was zijn 'hartsteek binnengedrongen. De man viel voorover, maar kon nog juist voor hij stierf de waarnemer vertellen hoe hij het vliegtuig* aan de grond kon brengen. Deze vloog het toestel in wijde bochten naar het vliegveld. Bij de landing bonkte het tweemaal op de startbaan en kwam ten slotte zwaar beschadigd tot stilstand. De officier waarnemer zelf bleef ongedeerd. In Tibet is een bibliotheek van meer dan honderdduizend manuscrip ten ontdekt in een klooster. Zij da teren uit de achtste tot de zestiende eeuw. De ruimte waarin de geschrif ten zich bevinden, is versierd met zeer oude fresco's en schilderingen op zijde en satijn. De Franse Nationale Vergade ring heeft dinsdag met 348 tegen 201 stemmen een wetsvoorstel aanvaard voor de aanleg van een installatie, waardoor de afgevaardigden voort aan langs elektronische weg hun stem zullen kunnen uitbrengen. De Engelse P.T.T. geeft ter gelegenheid van de jubi leum wereldjamburee van de padvinders van 1 tot 12 augustus a.s. te Sutton Park in Engeland een drietal bij zondere postzegels uit. Alle drie de postzegels dragen de beeltenis van H.M. Ko ningin Elizabeth n van En geland als symbool van Groot#Brittannië, het moe derland van de padvinders organisaties. De rode post- y zegel van 2 y3 penny draagt het embleem van de pad vinderij en wordt met de beeltenis van de Engelse vorstin omstrengeld door een koord. De blauwe 4 penny zegel geeft een beeld van zwaluwen, voorstellen de nationale padvindersor ganisaties, die naar het moederland van de padvin derij vliegen. De groene postzegel van 1 shilling, 3 penny draagt naast de beeltenis van de vorst in een wereldbol die vertikaal wordt omgeven door een lint met de jaartallen 1907- 1957 en horizontaal door 'n kompasroos, die duidt op de padvindersorganisaties van alle windstreken van de wereld. Kunstmatig nieuw eendenras Het schijnt Franse biologen gelukt te zijn in enige exemplaren van een eendenras veranderingen aan te bren gen, welke erfelijk zijn. Tot nu toe gold altijd de wet, dat verworven eigenschappen niet overerven, al kwamen er wel z.g. mutaties voor, sprongsgewijze veranderingen, welke zich bij het nageslacht voortplantten. Hoe deze mutaties tot stand kwamen was onbekend en zeker kon de men selijke wetenschap er geen invloed op uitoefenen. De Franse professor Jacques Be- noit, die zich te Parijs intensief heeft In Harlingen binnengesleept De RP 3 van de rijkspolitie te wa ter heeft vanavond het aan de Ame rikaan William Goldman toebehoren de zeiljacht „Amadeus", dat op de Noordzee bij Ameland in moeilijk heden verkeerde en lek was gesla gen, de haven van Harlingen binnen gesleept. De heer Goldman was met zijn Deense echtgenote vanuit de Deense haven Humelebalk vertrok ken met als bestemming een haven plaats in Engeland. Ten noordwesten van Ameland kwam het houten tweemast-zeiljacht echter in ernstige moeilijkheden, toen het by windkracht zeven en zeer ruwe zee te dicht bij het Born- rif, een zandplaat ten noordwesten van Ameland, geraakte. Naar later bleek waren aan boord van het scheepje slechts Engelse zeekaarten, waarop de details van de gevaarlijke plaatsen langs de Nederlandse kust niet voldoende waren aangegeven. De „Amadeus" kwam in de bran ding terecht en werd hevig heen en weer geslingerd, waardoor een grote ravage aan boord ontstond. De bran ding stuwde het jacht verder huis waarts, waar het op een droge plaat stootte en lek sloeg. Verder onheil werd voorkomen, doordat de Amelander reddingboot „Dr. Van Rietschoten" spoedig aan wezig was en verbinding met het ge havende scheepje kon maken. Nadat het jacht voor een groot deel leeg- gehoosd was en het lek voorlopig was gedicht, gelukte het de reddingboot de „Amadeus" weer vlot te trekken. De RP 3 heeft het nabij Terschel ling overgenomen en voor reparatie naar Harlingen gesleept. Het echt paar was uitgeput en is direkt in een hotel gaan slapen. bezig gehouden met onderzoekingen op het gebied der erfelijkheid, poog de door bestralingen van levende cel len zulke mutaties te weeg te bren gen. Hjj slaagde er wel eens in, on berekenbare veranderingen in een opgroeiend dier te weeg te brengen, zoals een misvormde poot of een minder ontwikkelde vleugel, maar nimmer was 't hem gelukt zo'n ver andering te doen overerven. Thans schijnt hij erin geslaagd te zijn een nieuw eendenras te kweken, waar van de nieuwe eigenschappen wel overerfelijk zijn. Hij gaf Peking-een- den een injectie met een bepaald se rum en zij begonnen totaal andere eigenschappen te vertonen als hun soortgenoten. Zij kregen anders ge vormde snavels, hun veren vertoon den een afwijkende kleur en hun waggelloop was niet dezelfde als die van hun collega's. Ook waren ze tammer dan andere Peking-eenden. Uit hun eieren zijn nu ook eendjes gekomen, welke de zelfde afwijkende eigenschappen vertonen. Men wil nu nog een der de generatie afwachten om te zien of de eigenschappen definitief blijvend zijn. Komen de verwachtingen uit, dan kan men spreken van een revolu tie in de biologie. De 22-jarige pompbediende A. van A., die in mei van dit jaar een roof overval heeft gepleegd op een col lega in het benzinestation aan de Weesperzijde te Amsterdam, is van ochtend door de rechtbank te Am sterdam veroordeeld tot twee jaar jeugdgevangenis. Van A. was met een gestolen auto naar het zuiden gereden omdat hij in het vreemdelingenlegioen wilde. Voordien had hij reeds een bedrag van 400,verduisterd. Toen hij onderweg in financiële moeilijkhe den kwam keerde hij naar de hoofd stad terug om zijn oud-collega te be roven. Op de zitting van vorige week verklaarde Van A., dat hij dit alles gedaan had om zijn verloving te ver breken. De officier van justitie had drie jaar jeugdgevangenis geeist. DE 41STE VIERDAAGSE VAN NIJMEGEN. Op de tweede dag van de 41ste Vierdaagse van Nijmegen zijn 70 wandelaars niet aan de start ver schenen, zodat 11.962 deelnemers woensdagmorgen zijn vertrokken voor het parkoers dat door het Land van Maas en Waal naar Wychen voert. De hemel is betrokken en het is ideaal wandelweer. Op verzoek van de minister van onderwijs is in de winter van 1955 1956 een onderzoek ingesteld naar de culturele en sociale betekenis van de vrije-tijdsbesteding in ons land. De eerste resultaten van dit onder zoek, dat min of meer een vervolg is op en een verdieping van de eer ste in 1954 verschenen overeenkom stige studie van het C.B.S. getiteld „Radio en Vrije-tijdsbesteding", zyn thans door het C.B.S. gepubliceerd. Het huidige onderzoek is gebaseerd op een steekproef van 10.000 perso nen en een aantal vrije interviews. Onderzocht is de vrije-tijdsbeste ding gedurende de avonden van 19.30 tot 24 uur en de weekeinden van zaterdag 12 uiur tot zondag 24 uur. Nagegaan is over hoeveel vrije tijd in deze perioden de bevolking (on derverdeeld naar verschillende ge zichtspunten zoals geslacht, leeftijd, sociaal milieu, woonmilieu en ker kelijke gezindte) beschikt. Vervol gens is de wijze van de besteding ervan behandeld waarbij o.m. onder scheid is gemaakt tussen ontwikke ling, deelneming aan het verenigings leven en ontspanning. Aan de min of meer verplichte bezigheden zoals beroepsarbeid, huiswerk van de schoolgaande jeugd, huishoudelijk werk en maaltijden, die niet onder de vrije tijd vallen, wordt evenzeer aandacht besteed. Daarna wordt voor een aantal belangrijke sociale groe peringen zoals de arbeiders, de plat telanders, de schoolgaande jeugd een algemene karakteristiek van de vrije tijdsbesteding gegeven. Enkele van de uitkomsten: 40 pet. (24 uur) van de in het onderzoek be trokken tijd (00,5 uur per week) is vrije tijd, 38 pet. (23 uur) wordt aan verplichte bezigheden (werk, maal tijden, e.d.) besteed. Zes-en-zestig procent van de vrije tijd (16 uur) brengt m'an binnenshuis door; hoe wel de jeugd over minder vrije tijd beschikt dan de volwassenen doet zij meer aan actieve recreatie. Onder de diverse sociale groepe ringen besteden de arbeiders de meeste tijd aan ontspanning, aldus een mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De Braziliaanse fakir Cisne, die het wereldrecord vasten wilde verbe teren, is op de 94ste dag van zijn poging plotseling krankzinnig gewor den, aldus is dinsdag uit de Brazi liaanse stad Belem vernomen. Hij sloeg de glazen kooi stuk, waarin hij zich had laten opsluiten. Met we reldrecord vasten is 126 dagen. Prof. dr. Felix Boesier van de bouwkundige academie in Oost-Ber- lijn is met zijn gezi" naar West-Ber- lijn uitgeweken en heeft om politiek asiel verzocht. De laatste tijd zijn verscheidene geleerden, in het bij zonder van de Oostberlijnse Hum- boldt-universiteit, naar West-Ber- lijn of West-Duitsland gevlucht. ter uitbreiding van haar afdelingen foto grafie en beeldmontage die in het bedrijf zullen worden opgeleid volgens het leerlingenstelsel. Jongelui met ambitie, die minstens twee klassen V.G.L.O. hebben doorlopen en de leeftijd van 16 jaar nog niet hebben over schreden, kunnen evt. vergezeld van een der ouders, nadere inlichtingen bekomen op donderdagavond a.s. van 7.309 uur aan ons kantoor: galgewater 22 - leiden PERSONEEL 2 Gevraagd per 1 septem ber flinke hulp in de huis houding voor dag of d. en n. Salaris 150.p. m. Weekend vrij. Kunnende koken geen vereiste. Mevr. Schopman, Spechtlaan 3. Aerdenhout. Tel. Haarlem 27060. <2? Gevraagd een nette jongeman voor het bedie nen van een melkwijk. A. Kooloos, Melkhandel, Rijndijk 262. Voorschoten, tel. K 1710—31928. 2 Restaurant „De Beu kenhof", Terweeweg 2-4. Oegstgeest. vraagt in vaste dienst een werkster. Aan melden da^elijks^ <2? Biedt zich aan r.k. bak ker. zelfstandig kunnende werken. Diploma's aanwe zig. In Leiden of omgeving Brieven onder no. 8670 bur. v. d. blad. 2 Gevraagd een flinke huishoudelijke hulp. zelf standig kunnende werken, liefst bekend met eenvou dig koken per 15 aug. of 1 sept. C. van Tol. Dr. de Bruynestraat 3. Leider dorp. Tel. 22701. flANRC.B0DEN 2 ILM.W. dubbelzits- bromfi^ts met dubbele veerelementen De enigste bromfiets die geschikt is voor 2 personen. Prils 725.— Gebrs Huisman. Hogewoerd 6668» 2 Wasmachines 395. met sneldroger, merk Al- ba Lien, onverwoestbaar, gaat een mensenleven me de. Enkele beschadigde machines belangrijk goed koper. Ook op gemakke lijke betalingsvoorwaar den. Firma Dusoswa. Turf markt 2 te Leiden. Kerk straat 48. Noordwiik: Zee weg 1, Katwijk/Zee. 2 Opel Rekord 1957 te huur zonder chauffeur, tevens nieuwste Ford Con sul beiden met radio, en Morris Minor. Alléén nieuw materiaal, billijk ta rief. Stipdonk. Hoo«*l. Kerkgracht 30. tel. 31608. 2 Kinderriiwielen ƒ25. goedkoper. Door aankoop van enorme partij kinder rijwielen. jongens en meisjes, met remnaaf in 5 kleuren. Volle garantie. Thans f 56.alleen con tant. Fa. Dusoswa. Turf markt 2 Leiden: Kerkstr. 48. Noordwiik; Zeeweg 1. Katwijk/Zee. 2 V.W. zig-zag naaimach. van de „Victoria" Werke A. G. Neurenberg (Did.), sinds 1886. en de Carson als gewone huishoud naai machine lopen soepel en geluidloos! Uw adres: Roovackers. Leemanstraat 31. Leiden, tel. 31324. 2 RinderwaeenreparatlCL Wii maken uw oude wagen als nieuw o.a bekleden muiten regenzeiltjes kap pen. chromen, enz- enz Nieuwe kinderwagens keus uit meer dan 150 modellen Langezaal. Stille Rijn 3—4. Leiden. teL 26545 FANTAstisch lekker Ik heb een nieuwe vriend-voor-het-leven gevondenFANTA. StTeelt mijn verhemelte- smélt op mijn tong 1 Een VAN HOUTEN productstukken beter! 2 Groene afrasteringspa- len, tegen bederf behan deld. Netjes gekruind en gepunt. Lang van 1 tot 2 m. Reeds vanaf ƒ0.95. Dat brengt alléén weer ..De Houthal", Hogewoerd 99 103. tel. 22536. 2 Een nieuwe echte 4 takt 300 c.c. K.K. met zweefarm. ingesloten ket ting. dubbel sit, teller, enz. enz. voorslechts 1950.geheel coiripl. Vraagt inlichtingen bij: Valk. a. d. H. Schouw. Voorschoten* tel. 25191 K 1710. 2 Te koop: Volksbestel wagen met zijramen, böuwjaar 1955, wegens be ëindiging bedrijf. Brieven onder no. 7641 bur. v. d. bl. 2 Rooyackers en naaima chines een begrip: prima kwaliteit voordelig, vlotte service! Vraag vrijblijvend bezoek aan huis en ook U zult overtuigd zijn. Naai machinehandel Rooyackers Leemanstraat 31. Leiden tel. 31324. 2 Accu's voor alle doel einden. Tevens reparatie en revisie van alle merken onder schriftelijke garan tie Handel en industrie korting. Accu-service Groenen. Nieuwe Rijn 106. Tel. 23140. Leiden. 2 Vrouwen die de Knit tax kennen breien nooit meer op de pennen! De Knittax breimachine örei^ recht averecht-patent en ontelbare patronen Iniich tingen Knittax-breiscnooi Van dei Spek Haarlem merstraai 196a. Leiden fel K 1710—23214 2 Solex Standaard 349.50 p. m. 17.30. So lex de Luxe 399.50 p. m. 20.24, inclusief All Risk 2 Iedereen is enthousiast. ais wij uw matras ovej trekken met damast Een één-pers vanaf f 19 50 twee-pers. vanaf 1 26 50 Smits bedden en tapijten magaz. Mare 98 Vrouwen steee 9 tel 23913 2 Wilt u een fototoestel kopen Kom dan bii Pul eens binnen lopen Want voor fototoestel, tas en flits Is PIJL het bestt wat er is. Pijl. Haarlemmerstr 108. Leiaen verzekering. Service Sta tion. Gebr. Huisman. Ho gewoerd 66—68. tèl. 31292. 2 Te koop aangeboden: een sterk vloerkleed, grote maat. Prinsenweg 9, Voor hout. 2 Alles op gebied van schuimrubber en schuim- plastic in de speciaalzaak Mare 70. Schuimrtastic speelgoed. badcommode afdruipmatjes. onderzet ters. vatenkwasten, tocht band Schuimplastic ondei Uw traploper, geen stof gliidt niet. onverslijtbaar 40 ct. p. st. 2 Ze zijn er weer. De kwaliteits EWE Anker Horloges. 21 st. Anker waterdicht, schokvrij anti-magnetic. onbr. veer. Geen f 69.50. Maar slechts 47.50. ..De Goedkopere Zaak" S. v. d. Water en Zn. Haarl.straat 207. 2 Bankstel, huiskamers en slaapkamers compleet te koop aangeboden, ook afzonderlijk, geheel nieuw (geen opkopers). Betaling kan geregeld worden. Br. onder no. 8657 bur. v. d. blad. GEMEENTE HAZERSWOUDE Het Hoofd van het ge meentebestuur van Ha- zerswoude maakt bekend, dat het door de gemeente raad in zijn vergadering van 17 juli 1957 vastgestel de uitbreidingsplan, rege lende de bestemming in onderdelen van gronden gelegen langs de Rijndijk, in uitvoerige kaarten uit gewerkt. ter sekretarie de zer gemeente voor een ieder ter inzage ligt van 25 juli 1957 tot en met 8 augustus 1957. Uitsluitend belanghebben den. die zich reeds met be zwaren tot de gemeente raad hebben gewend, kun nen vóór 20 september 1957 hun- bezwaren tegen het plan indienen bij Ge deputeerde Staten in de provincie Zuid-Holland. Hazerswoude. 23 juli 1957 Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd. w.g. L. J. DEN HOLLANDER 2 Te koop aangeboden: goed onderhouden bak fiets. Th. Duinhoven. Dorpsstraat 32. Warmond. 2 Een-twee-drie. De nieu we Berini M 31 met DKW motor heeft 3 versnellin gen. Sneciaal voor 2 per sonen. Fa Van Zijp. Haar lemmerstraat 295. Filiaal: Knrevaarstraat 6. QFVDKAGD 2 1125. Voor wit katje, gewend aan Felix, goed te huis gezocht. Noordeinde 2 Goed tehuis gezocht voor mooi poesje. Rijn en Schiekade 20. 2 R-K. Kleuterleidster zoekt vrijt etage of kamer met kookgelegenheid te Leiderdorp tegen 1 sep tember Br. onder no. 7647 bur. v. d. blad. <2 Te koop bevraagd: 1 paar voetbalschoenen. Maat 44. Br. bur. v. d. bl. onder no. 8669. WONINGRUIL 2 Woningruil. Heel huis. 4 kamers, gang, keuken, schuur, plaats, tuin met achteruit. Achter de Mare- singe. Ruilen voor dito huis of 1 kamer meer. Br. onder no. 8671 bur. v. d. bl. Adverteert in dit blad WIJ VRAGEN voor de Huishoudelijke dienst Persoonlijke sollicitaties dagelijks aan de afd. Personeelszaken, 4e etage. Er zal weer een gehouden worden in Bloemschikken en Binden in Rijnsburg, welk zal aanvangen, dinsdag 3 sept. a.s. Deelnemers kunnen zich opgeven tot uiterlijk 15 aug. bii W. A. v. d. Meij, Brouwersstraat 100: J. Schild. Noordeinde 8 en C. v. d. Eijkel, Noordeinde 42, Rijnsburg. Gevraagd in leesbiblio theek, 1 september a.s. of eerder een leeftijd 1720 jaar. Brie ven met voll. inlichtingen onder no. 7657 bureau van dit blad. Type-, Kopieer- en Adresseerinr. VAN DER LINDEN Lammenschansweg 53 Telef. 30065 vraagt voor direct (STENO)-TYPISTES voor uitzending. Hoog honorarium TE HUUR 2 Bromfietsenverhuur. De nieuwste Berini M 21 1957 per uur dag of lan ger. J. de Jong. Varkevis- serstraat 66. Katwijk aan Zee. telefoon 2795. 0IVERSEN 2 Openlijk dank aan God voor een geslaagd examen op voorspraak van de H. Gemma en Titus Brands- ma. 2 Wist U dat? Voor koop of huur van alle sierteelt vergunningen ook bedrij ven of land is het adres: J. Elstgeest Roelofarends- veen, tel. 291. K 1713. 2 Welk vlot meisje wil met mii een vacantiereis naar Duitsland maken in de week -n 25 tot 31 aug. Leeftijd 23 jaar. Br. on der no. 8667 bur. v. d. blad. 2 Verhuur zonder chauf feur. 4-5-6 pers. All risk- verzekering. De zaak met de grootst mogp'"ke ser vice. billijke tarieven Werkhoven's luxe auto- Uuur. Van 't Hoffstraat 11. Leiden, tel. 22300. 2 Zogenaamde rijscholen komen en gaan De Leidse Rüschool is altijd blijven bestaan Onze befaamde cnleidine (voor alle rijbe wijzen. motor auto. vrachtwagen en bus) is uniek. Maredijk 159, tel. 21280 in pakken van 5 K.G. a f 0,75 verkrijgbaar aan ons bureau: PAPENGRACHT 32 - LEIOEN t„MMII.M,

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8