macci VERMICELUSOCP 4...GEKLOPT.... DE E<W-GEK""'snSOEP MET DE MtES Dierenpark Wassenaar opent nieuwe attractie Brandweerman werd pyromaan Trappenlopen in beraad Benoemingen paters Mnnttortanen Verhoging inkomensgrenzen ziekenfonds bejaarden Felle brand in rubberfabriek te Rhenen Eigen rechter sloeg op hol WOENSDAG 34 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 „OOEUJKHEOEN PER ZILVERZAKJE 38 Aquarium voor tropische zeevissen Onder grote belangstelling werd gistermiddag in het Dierenpark Was senaar een aquariumgebouw geopend. Het nieuwe object, dat gelegen is achter het „Apenhuis", bevat voor lopig achttien aparte aquaria, die verenigd zijn in een lange galerij. Het is speciaal gebouwd voor het houden van zeldzame tropische zee waterbewoners. Er bestaat een mogelijkheid tot uitbreiding tot meer dan het dub bele van het huidige aantal bakken. Zoals in het hele dierenpark, voelt men ook hier weer het streven naar het bijzondere, het geperfectioneer de. Een tropisch 'aquarium vraagt veel toewijding, tijd en geduld en ook aan een zee-aquarium beleeft de bezitter eerst na een eindeloze reeks van opofferingen zijn genoe gen. Het spreekt voor zich, dat een combinatie van tropisch- en zee- aquarium zijn eigen moeilijkheden en zorgen meebrengt, die niet in de laatste plaats veroorzaakt worden door de kostbare en daarbij dikwijls zeer kwetsbare vissoorten. Het idee huldigend, dat eenvoud het kenmerk is van alle ware dingen, is de aankleding van de bakken zo summier mogelijk gehouden, vooral bij de schitterende koraal vissen, waarvan er verschillende soorten vertegenwoordigd zijn. Onder hen zien we de drieband- koraalvissen, die op de Oostindische koraalbanken in een merkwaardige symbiose leven met een soort zee anemoon, dat voor alle andere (kleine) waterbewoners levensge vaarlijk is. Voor zijn bescherming betaalt de vis met het afval van zijn maaltijden. Monsterlijk Andere koraalbewoners, die in het nieuwe „vissenhuis" zijn onderge bracht, zijn de angstaanjagende k'o- raalduivels, die in hun bizarre schoonheid een levende waarschu wing zijn, hen niet te na te komen. De koraalduivels leven in koraal spelonken, waarin ze him prooi bin nenlokken om haar daar met hun verschrikkelijke kaken te verschal ken. Wanneer het monster wordt aangevallen, bezit het behalve zijn kaken ook een geduchte gif-angel, waarmee het zijn tegenstander op snelle en zeer pijnlijke wijze kan doden. Een ander dier, dat korte metten pleegt te maken met een tegenstan- Raadsels opgehelderd De Soester politie heeft vermoede lijk de dader te pakken van een reeks mysterieuze hooibergbranden, die de laatste tijd in de omgeving van Soest zijn voorgekomen. Het is een 23-jarig adspirant-lid van de vrijwillige brandweer in die plaats. De man heeft bekend brand gesticht te hebben in een hooiberg. Hij werd midden in de nacht aan getroffen bij een hooibergbrand, waar hij zich, zonder dat hem wat was gevraagd, uitvoerig, begon te verontschuldigen, omdat hij niet on middellijk alarm had geslagen, maar dit aan de buren had overgelaten. Dat wekte het argwaan van de politie, die onmiddellijk verband leg de met de omstandigheden bij an dere raadselachtige hooibranden. Verdacht van verschillende van deze branden heeft men hem daar om maar vastgezet. Vandaag zal hij voor de officier van justitie worden geleid. der is de „Electrische Wels", die leeft in de Afrikaanse rivieren. Hij zet iedere opponent op de elektrische stoel. Eveneens uit Afrika zijn afkomstig de fantastische Congo-zalmen, waar van een grote school in gezelschap van zgn. „Watervliegboten" zwemt. Laatstgenoemde vissen kunnen ver boven het water uit springen om hun prooi in de wacht te slepen. De schuttervis doet dat anders; minder omslachtig. Door het samen drukken van zijn kieuwplaten, pompt h(j met zulk een kracht water door zijn geopende bek naar buiten, dat hij een vlieg of mug tot op ander halve meter bijna altijd feilloos neer schiet. Men heeft echter gemiste schoten gemeten op bijna vier meter boven het wateroppervlak. In een van de andere bakken is een levend fossiel te zien, de Poly- terus, waarvan men dacht, dat hij reeds 50 miljoen jaren geleden was uitgestorven. Ook voor de koffervis, vaalblauw met rose nopjes, die zich in haar agitatie kan opblazen tot een schrikwekkende verschijning, zal menig bezoeker in bewondering staan. Nog vele andere soorten zijn in de vissengalerij op zeer aantrckke- kelijke wijze bijeengebracht en we menen, dat zeer velen bij een be zoek met belangstelling enige tijd in de nieuwe afdeling zullen genieten. Kraamgeld voortaan uitgekeerd door ziekenfondsen Met ingang van 1 augustus zal, naar verwacht wordt, een wet in werking treden volgens welke de al gemene ziekenfondsen het z.g. kraam geld zullen gaan vertrekken aan hun daarvoor in aanmerking komende vëï*plicht verzekerden. Het kraam geld wordt daartoe overgeheveld van de ziektewet naar het ziekenfondsbe- sluit. Verwacht mag worden, dat de nieu we regeling nauw zal aansluiten aan de tot dusverre bestaande prak tijk inzake de uitkering van het kraamgeld door de bedrijfsvereni gingen. Het ligt niet in de bedoe ling veranderingen aan te brengen in aard of omvang van het kraam geld, dat thans 55,per bevalling bedraagt. Alleen de kring van recht hebbenden zal enige wijziging moeten ondergaan. Wel zal de Ziekenfondsraad nog on derzoeken, of er aanleiding bestaat tot wijziging van aard en omvang en in het bijzonder, of de uitkering in geld moet worden vervangen door een recht op kraamhulp in natura. Recht op de uitkering van kraam geld zullen hebben: de vrouwen, die op de dag van haar bevalling als rechtstreeks of indirect-verplicht- verzekerde staan ingeschreven. Voorts de niet tot deze groep vrouwen behorende weduwen, wier bevalling plaatsvindt binnen 300 dagen na het overlijden van haar echtgenot, mits deze op de dag van zijn overlijden verplicht verzekerd was (niet ver eist is, dat de vrouw op die dag ver plicht verzekerd was), en ten slotte de vrouwen, die op de dag van haar bevalling in de bejaarden verzekering zijn opgenomen. Bij K.B. is benoemd tot burge meester van Tilburg, met ingang van 16 augustus 1957 mr. C. J. G. Becht, met toekening van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester van Kerkrade. De heer Becht is oud-indisch .be stuursambtenaar. Hij heeft direct na de bevrijding gefungeerd als bur gemeester van Soerabaja. Op 1 mei 1950 werd hij burgemeester van Vaals, op 1 aug. van Kerkrade. Hij is R.K. In zyn jongste vergadering heeft het bestuur van de katholieke Radio- Omroep tot zijn directeur benoemd de heer A. J. J. van der Made, eco nomisch doctorandus. Deze eervolle benoeming is als het ware de bekro ning van het zware werk, dat de heer Van der Made sinds het voor jaar 1956 heeft moeten verrichten, toen directeur P. A. M. Speet op dienstreis in Milaan plotseling kwam te overlijden. Op dat ogenblik was drs. v. d. Made juist benoemd tót adjunct-directeur, ter assitentie van de heer Speet, die allengs meer met werk was overladen. Na het verschei den van de heer Speet heeft het K.R.O.-bestuur de heer Van der Made bovendien belast met de waarneming van het directoraat en met de bekle ding van functies, die hiermee ver band hielden. Zo vervult de heer Van der Made niet slechts het directeurschap in zijn veelomvattende vorm, maar hij is te vens commissaris voor economische zaken van de Nederlandse Radio- Unie, bestuurslid van de Nederland se Televisie-stichting, lid van de raad van beheer van de Ned. Omroep-zen- dermaatschappij en penningmeester van de Unda, de katholieke interna tionale voor radio en televisie. In al die functies heeft hij het werk van de heer Speet overgenomen en dient daarmee radio en televisie in velerlei opzicht. Het organisatorische werk is drs. Van der Made lang niet vreemd. Het begon met zijn doctorale studie aan de katholieke economische hoge school te Tilburg, waar hij ook de sociale richting volgde. En reeds in zijn functies als ambtenaar ter se cretarie in Beek en Donk en Gilze Rijen en later als secretaris van de gemeente Made heeft de bestuurlijke kant van het werk hem zeer getrof fen. Vóór hij in maart 1956 bij de KRO in dienst trad, was drs. Van der Made rijksinspecteur van de dienst Bescherming Bevolking voor de zui delijke provincies. Volgens het bestuur van de Alge mene bedrijfsbond Voedings- en Ge notmiddelen (N.V.V.) is het overleg, dat los van de vakantieregeling tus sen werkgevers en werknemers van bakkerijbedrijf en melkhandel te Rotterdam gevoerd wordt over het steeds groter schijnend probleem van het bezorgen in trappenhuizen en flats, thans in een beslissend stadium gekomen. Zowel werkgevers als werknemers hebben in een rapport hun zienswijze op de kwestie weergegeven. In beide rapporten wordt onderscheid ge maakt tussen trapportieken waarin de melk- of broodbezorger vier of meer huisdeuren bij elkaar vindlt, tussen gesloten trappenhuizen, waar. in op drie en meer verdiepingen op elke verdieping twee woningen zijn en tussen flatgebouwen met en zon der gaanderijen. Voor elk van de genoemde woning typen wordt naar een regeling van bezorging gezocht, die voor klant en koning leverancier een bevredigen de overeenstemming bevat, aanslui tend bij die voor normale boven- en benedenhuizen. Het streven is er op gericht, het trappenlopen zoveel mogelijk te ver mijden. Er bestaat nog geen zeker heid over de uitweridng van het rapport, noch over het tijdstip, waar op een regeling zou kunnen ingaan. Op donderdag 25 juli gaat de ge noemde bond van werknemers deze rapporten in gebouw Odeon met zijn leden bespreken. Daarna zullen nieu we besprekingen worden gevoerd met de werkgevers en met de overige organisaties van werknemers. Bij het zwemmen in zee is maan dagmorgen te Haamstede (Schou- wen-Duiveland) een 25 jaar oude schilder uit Bennekom voor de ogen van zijn verloofde verdronken. De jongeman was met een vriend en beider verloofden op vakantie te Haamstede. Hij was de zwemkunst wel meester. In verband met opheffing of ver plaatsing van enkele kloosters heb ben dit jaar meer leden van de con gregatie van de paters Montfortanen benoemingen gekregen dan anders. Het noviciaat te La Houppe (B.) is verplaatst naar Kontich-Kazerne bij Antwerpen, terwijl de paters Mont fortanen het werk in de St. Blasius- parochie te Salzburg (O.) aan het bisdom aldaar hebben opgedragen. In Oostenrijk blijft wel het Montfor- taanse Mariaal secretariaat te Alpen- siedlung bestaan. Een nieuw kloos ter zal gesticht worden in het Duitse plaatsje Mariënheide, waar de pa ters Montfortanen een Mariaheilig- dom Maria-Heimsvchung, hebben overgenomen. Dit heiligdom dateert van 1400 en trekt jaarlijks meer dan dertigduizend pelgrims. De provinciaal van de paters Mont fortanen in Nederland, de hoogeerw. pater C. Heiligers brengt momenteel een bezoek aan diverse Montfortaan- se missiegebieden. De Congo werd reeds bezocht, Nyassaland is thans aan de beurt. Mozambique zal 20 augustus bezoek van de provinciaal ontvangen. Ook is pater Heiligers van plan Borneo te bezoeken mits hem hiervoor een visum wordt ver leend. Benoemd zijn in Nederland de pa ters M. Bertrand (leraar Oirschot) tot overste en novicenmeester te Meerssen; J. Habraken (overste Voorschoten) tot rector te Kitselen- berg-Njjmegen; G., Toebosch, tot volksmissionaris te Voorschoten- Haagse Schouw; A. TJbaghs (rector Schimmers) tot leraar te Beresteyn- Voorschoten; G. van de Eng (leraar Sohimmert) tot kapelaan te Hoens- broek; J. Limpens tot conrector en leraar te Schimmert, broeder Marti- nus is verplaatst van Rheydt naar Berg en Dal België: J. de Bruyne tot overste en novicenmeester te Kon- tich; M. Schreurs tot overste te Geu- le; P. Franssen tot pastoor en over ste te La Houppe; L. Laplooi tot as sistent te La Houppe; J. Smeets jr. tot provisor te Rotselaar; G. Humblé tot leraar te Rotselaar; J. Monseux tot assistent te Charleroi; J. Hens- gens tot volksmissionaris Rotselaar; J. Klaps tot provisor te La Houppe; Jean Haane, socius te Kontich; Ph. Bosmans; leider Bond Zonder Naam te Kontich en broeder Joannes te La Houppe. Duitsland: St. Wevers tot overste en pastoor te MariënheideJ. de Kever tot eerste kapelaan en F. Stams tot tweede kapelaan te Ma riënheide; H. Hendriks tot overste te Born; K. Wevers tot assistent te Rheindahlen. H. Bonnier, Oostpries- terhulp te Rheindahlen; F. Heckman tot leraar te Rheydt en de broeders Konrad en Eugène te Rheydt. Oos tenrijk: H. Jongen en J. Weijnen te Salzburg. Portugal: P. Janssen (Meerssen) tot novicenmeester van het in 1958 te openen noviciaat te Fatima: en F. Roex tot leraar te Fa- tima. Van de jonggewljden kreeg P. Janssen opdracht kerkelijk recht te studeren te Rome; H. Verdegaal, Marialogie te Rome en M. Welters, theologie te Rome, P. Schoen we,rd benoemd tot leraar te Oirschot. Voor het volgen van de pastorale cursus bij de patrs Franciscanen te Maas tricht werden aangewezen M. Papez; J. Negeman en P. Daniëls. Te Leu ven zullen deze cursus gaan volgen: W. Wester, J. Metselaar, D. Kooloos, M. Thijssen, P. Verschraegen, J. Schrouff en C. Raes. („Tijd"). Wetsontwerp voorbereid Binnenkort kan een wetsontwerp tegemoet worden gezien tot verho ging van de inkomensgrenzen inge volge de ziekenfondsverzekering voor bejaarden. Dit deelt staatssecretaris Van Rhijn mee in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de verhoging van ongevals- en in- validiteitsuitkeringen en van de kin derbijslag. Het ziet er naar uit, dat de aanbe steding voor de IJ-tunnel toch door zal gaan, ook al zal Amsterdam geen lening uitschrijven. Het is n.l. voor gemeente en regering wel van be lang te weten wat de tunnel zal moe ten gaan kosten volgens de bereke ning van de deelnemende aannemers. Het al of niet doorgaan van deze aanbesteding is punt van bespreking geweest in het overleg tussen Den Haag en Amsterdam. De combinatie van grote aanne mers, die aan de aanbesteding zul len meedoen, zullen echter bij het vaststellen van de prijs graag wil len weten, wanneer er van een gun ning sprake zal zijn. Het spreekt vanzelf, dat zij zich niet aan een prijs kunnen binden voor een werk, dat jaren uitgesteld kan worden. Misschien hebben zij echter zoveel vertrouwen in het doorgaan van dit project, dat zij met een vaste prijs uit de bus durven komen. Schade anderhalf miljoen Gistermorgen omstreeks half elf werd de Rhenense vrijwillige brand weer geallarmeerd voor een enorme uitslaande brand in de fabriek van de Recticel Rubber Company aan de Radboutweg te Rhenen. In het ma gazijn van deze fabriek was de brand uitgebroken. Deze brand had in kor te tijd zo'n grote omvang aangeno men, dat het gehele bedrijf met in ventaris verloren ging. De schade schat men op anderhalf miljoen gul den, doch het bedrijf was verzekerd. De oorzaak is nog niet bekend. De Rhenense brandweer bestreed het vuur met acht stralen en werd geassisteerd door de vrijwillige brandweer uit de buurtschap Ach terberg. In de vervaardigde produkten, hoofdzakelijk ruibberartikelen, kon het vuur zich snel uitbreiden en de rookontwikkeling was enorm. Het duurde ongeveer 'n uur, voor dat de spuitgasten het vuur hadden ingesloten. Met man en macht moest men een naastbij gelegen woning net houden, waarvan het dak reeds had vlam gevat, terwijl op verscheidene plaatsen de verflaag reeds was ver schroeid en ruiten waren gespron gen. Zowel deze woning als het kan toor van de fabriek konden behou den blijven. Aangevallen op zelfverdediging Toen een 24-jarige driftkop te Rot terdam gistermorgen eindelijk eens de gelegenheid kreeg, datgene in praktijk te brengen, dat hij in de judo-les had geleerd, bleek dat die praktijken door zijn tegenstander noch door de politie erg op prijs wer den gesteld. De vechtjas had zich erg opgewon den over het feit, dat kinderen rondom zijn scooter speelden. Hij bleek niet zeer zachtzinnig van aard te zijn, toen hij de speelgrage kin deren rondom zijn voertuig begon te verwijderen. Links en rechts ju doode hij de kleinen over de straat. Op dat moment kwam een 42-jari- ge schillenophaler aanrijden. Zonder waarschuwing nam de rondspringende dolleman de schillen, ophaler op de horens. Nadat hij te gen de straat was geworpen, brak de gevaarlijke dwaas met een tweede greep de rechterbovenarm van zijn slachtoffer De inmiddels gewaarschuwde po litie arresteerde de driftkop wegens zware mishandeling, opzettelijk toe gebracht. Opzet bleek uit de verklaring van de arrestant, dat hij het noodlottig gevolg van de tweede greep wel ken de, maar dat hij gerechtigd meende te zijn haar toe te passen omdat de schillenophaler naar zijn mening op zettelijk tegen hem was aangereden! IN HET WATER GEVALLEN EN VERDRONKEN Toen men maandagavond de 52- jarige mevrouw Van den V. uit Eer- schot onder St. Oedenrode langere tijd miste dan nodig was om een emmertje schillen in de achter haar huis stromende Dommel te werpen, en men op onderzoek uitging, trof men haar aan voorover liggend in het water. Het slachtoffer, dat aan toevallen leed. is waarschijnlijk voor over gevallen, daar het nog gevulde emmertje op de kant stond. Onmid dellijk ontboden geneeskundige hulp en direkt toepassen van kunstmatige ademhaling mochten niet meer ba ten. De vrouw liaat een man en vijf kinderen achter. Zijn trouwring, die tuinder De Koning van de Veenweg te Nootdorp twaalf jaar geleden bij werkzaamhe den op de tuin verloor, werd gisteren bij werkzaamheden door een van de tuindersknechts gevonden. Bij het klimmen over een hek, dat gedeeltelijk over het water hangt, is dinsdagmiddag te Den Haag een 6-jarige jongen in het Verversings kanaal gevallen. De eerste reddings pogingen mislukten en toen men de knaap later wel boven water haalde, bleek hij reeds verdronken. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 De Groenteman. 9.05 Gram. 9.15 Wat zullen we vandaag eens gaan doen in Utrecht? 9.35 Waterst. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Kamerork. en solist. 12.00 Orgel en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dans- muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Bas en piano. 14.30 Vacantiecaus. 14.50 Gram. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld. Het universiteitsleven in Amerika en Nederland. Een gesprek van mej. dr. J. J. van Dullemen, directrice van de United States Edu cational Foundation in the Nether lands, met een Amerikaanse hoog leraar en enkele Amerikaanse studen ten. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpro- blemen. 18.25 Lichte muz. 18.55 Ge sproken brief uit Londen. 19.00 Jazzmuz. 19.40 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Omr. ork. 20.55 De baas, hoorsp. 22.15 Lichte muz. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.2524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 11.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Instr. Octet. 12.20 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.mede. 12.38 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws i3.20 Pianokwartet. NCRV: 14.00 Metro- pole ork. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Surnaamse volksmuz. 15.45 Cocaal ens. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Sopr. en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Pianotrio. 18.10 Clavecimbel- recital. 18.30 Fries programma. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Verz. progr. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Radio-vossenjacht. 21.30 Gram. 22,00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avoitdoverdenking 23.00 Nieuws en Sos-ber. 23.1524.00 Gram. TELEVISIE-PROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.15 Luipaard op schoot. 20.45 „Life of the Party", film. 21.15 22.00 Gevar. progr. Er werd door P. SEABROOKB 16) Maar zeg me eens, wat weet u over die Black? Wat is er van dat geval bekend? Clyde had lust, de vraag om te draaien en Dillinghast uit te horen, wat die er zelf van afwist, maar hij bedwong zich. De man was hem een raadsel, doch hij besloot zijn nieuws gierigheid liever langs een omweg te bevredigen. Bovenal wilde hij graag weten, of Dillinghast de moord op Black als een op zichzelf staand ge val beschouwde, of dat ook hij het met de vier andere gevallen in ver band bracht. Het was niet waar schijnlijk, dat Dillinghast iets afwist van de fatale betekenis van de zes tiende november, doch hij besloot hem op de proef te stellen. Ik ben tot nog toe niet veel wij zer geworden, zei hij achteloos. Toen ik de vorige keer hier was, vond ik een identiteitsbewijs tussen audere papieren in die koffer. Zonder er bij te denken, stak ik het in mijn zak en heb het meegenomen. Of de naam Andrew Black een juiste of slechts een aangenomen naam was, weet lk niet, maar in het laatste geval moet hy al heel lang gebruik hebben ge maakt van deze valse naam, want 't persoonsbewijs zag er erg versleten uit. En nog niets anders? vroeg Dil- lighast op doffe toon. Nog een kleinigheid, die echter van heel weinig betekenis schijnt te zijn, antwoordde Clyde, naar de grond kijkend, terwijl hy van ter zijde aandachtig de trekken van Dil linghast bestudeerde: Black blijkt op de zestiende november geboren te 'zijn, voegde hij er toen aan toe. Hij had eigenlijk nauwelijks ver wacht, dat die mededeling enige in druk op Dillinghast zou maken, en dus was hij totaal onvoorbereid op de verrassende verandering welke plotseling in de man plaats' greep. Een ogenblik keek deze hem aan als of hij er niets van snapte en naar de betekenis zocht van wat Clyde te gen, hem gezegd had. Maar het volgend ogenblik begon hy over heel zijn lichaam te beven. Zijn effen gezicht vertrok van op winding. Zijn ogen die anders zo flets stonden fonkelden nu; zijn lip pen, die zoeven niet meer dan een smalle spleet geleken hadden, open den zich nu akelig verwrongen. De zestiendenovember! mom pelde hij gesmoord. Plotseling stak hij zijn hand uit en greep Clyde by zijn arm: Weet u dat zeker?, vroeg hij dringend. Hoewel Clyde er versteld over stond, haalde hij zijn schouders op. Ja, dat stond tenminste op die kaart. Vermoedelijk is die datum wel juist. Dillinghast bibberde nog van tpp tot teen. De zestiende november, her haalde hij hakkelend. Grote hemel! Het lijkt wel of hy Hij liet zijn stem dalen, tot er niets meer dan een onverstaanbaar ge fluister te horen was. Doch met in spanning van al zyn krachten kon hy zich ten slotte toch beheersen en werd kalmer. Het was, of er plotse ling een masker van zijn gelaat ge vallen was. Doch al spoedig kreeg 't weer zijn gewone strakheid. En het litteken, dat tijdens die korte opwel ling vurig rood was geworden, werd stem. Ik zie niet in, dat die datum nu weer zo goed als onzichtbaar. Maar wat zou het eigenlijk, vroeg de man toen kalm met doffe iets van betekenis voor het geval kan zijn. U soms wel? Neen, maar het was me zo juist net, alsof mijn mededeling voor u min of meer een kwestie van leven of dood was. Wat weet ge ervan, Dil linghast? Waarvan? Van die datum natuurlijk... van de zestiende november?? Dillinghast keek hem met stomp zinnige blik aan. Niets, zei hij onverschillig. Ten minste niets, dat u belang kan inboe zemen. Zoudt u dat maar niet liever aan mijn beoordeling overlaten? Al les, wat met deze zaak iets heeft uit te staan, hoe weinig ook, is voor mij momenteel van het grootste belang. Toch hebt u het mis. Die datum heeft met dit geval niets uit te staan Hoe kan de verjaardag van een man in enig verband staan met de op hem gepleegde moord? Clyde keek hem strak aan. Ik zou toch wel graag op dat punt een verklaring van u hebben. Ik ben ervan overtuigd, dat er wel verband bestaat, maar ik zie niet welk. Toen ik die datum noemde, w;erd u zo wit als een doek. Dat zou niet gebeurd zijn, als het geen zaak van heel groot belang voor u was geweest. Ik geloof, dat u goed zoudt doen, mij in vertrouwen te nemen. In die laatste woorden lag een ze kere bedreiging, doch Dillinghast scheen dat niet te bemerken. Zyn mond zakte hoe langer hoe verder open. Hij stond gebogen en in ge dachten verzonken; zijn gelaat had niet de minste uitdrukking, doch zo als dat zo vaak gebeurt wanneer iemand ernstig over iets nadenkt, zijn vingers bleven in beweging. Er stond een kist naast hem en hij trom melde met de vingers, op het deksel. Clyde luisterde onwillekeurig en met de grootste aandacht naar het rhyt- me van dat getrommel. Tik., tik., tik.tik.Tussen elk tikje was een korte pauze, gevolgd door een lan gere aan het einde van elke vierde tik. Daarop ging de man door met kloppen en wederom viermaal, tel kens iets harder dan de vorige maal en met precier afgemeten pauzen tussen eiken klop. Tik tik., tik., tik.. De man deed het automatisch, als uit gewoon te. maar het klonk by'na griezelig Dillinghast scheen zelf niet te bemer ken, waj hij deed, doch zijn onderbe-t wustzijn scheen door middel van zijn vingerknokkels te werken. En er zat iets zo systematisch in dat kloppen, dat Clyde instinctmatig begreep, dat die schijnbaar zinloze beweging iets byzonders te beduiden had. Einde lijk hield het kloppen op. Dillinghast haalde een paar maal zijn schouders op. Ik zal het u maar vertellen zei hij: De zestiende november zei hij: De zestiende november verbindt zich in mijn gedachten met iets, dat jaren en jaren geleden voorgevallen is. Het was een vrij tragisch ding, iets dat 'n mens zijn leven breken kan. Bijna was mij dat overkomen. Dat is de reden, waarom ik zo over stuur raakte, toen u die datum noem de. Het is iets, wat ik nimmer zal vergeten. Begrijpt u het nu? Nog niet helemaal, antwoordde Clyde met een ietwat sarcastische in tonatie, omdat hij voelde, dat Dil linghast of gelogen, of slechts de halve waarheid verteld had: maar ik vermoed, dat het door u bedoelde tragische voorval het auto ongeluk was, dat het litteken op uw wang achtergelaten heeft. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7