Paardensportfeesten te Stompwijk Kabinet ook in de Eerste Kamer niet in gevaar door huurwetten De Snappende Snap Tandartsen gaan accoord met arbitrageregeling beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Ziekte van Weil te Aalten Bezwaren tegen de blokkering visie op televisie WOENSDAG 24 IULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Wanneer de maand augus tus nadert, kan men er ver zekerd van zijn, dat de hard draverijvereniging „Nooit Gedacht" weer de aandacht vraagt voor de gebruike lijke tweedaagse paarden sportfeesten. die tot de beste van heel de omtrek gere kend kunnen worden. De kortebaandraverij van Stompwijk heeft sinds tal van jaren een uitstekende naam in de paardensportwe reld, maar daartoe rekenen we ook degenen, die niet da gelijks in het wereldje van de paardensport leven, maar door aard en aanleg daar mee veel te maken hebben. De roem van Stompwijk bepaalt zich niet tot deze gemeente alleen, doch tot ver daarbuiten en vooral uit het Westland, waar de paar densport zeer in trek Is, en waar men er altijd wel een dagje voor over heeft om te zien wat Stompwijk nu weer te brengen heeft. Welnu, daarover zal de echte paardensportliefheb ber ook ditmaal niet te kla gen hebben, want niet min der dan 33 paarden staan voor de op woensdagmid dag 31 jul te houden course weer ingeschreven, de een minder, de ander meer be kend, maar we kunnen ge rust zeggen, dat het beste van het beste op de korte baandraverij hier aanwezig zal zijn. Tot zelfs uit Gro ningen zijn inschrijvingen voor deze draverij binnen gekomen, wel een bewijs, dat de uitgeloofde prijzen de moeite van een verre reis lonen. Onder de ingeschreven paarden zien we o.m. Upie Schott P, Partout, Surprise G, Rita BH, en vier paarden van stal Wagenaar, Querelle Spencer, enz., alle namen, die elk voor zich goede strijd en prachtige paardensport beloven. De tweede dag zal weer in beslag worden genomen door het altijd aantrekke lijke concours hippique. Hier aan nemen immers de beste stallen deel en men kan daarvan ook nu verzekerd zijn. Voorts zullen ook de Landelijke Rij verenigingen weer bewijs van haar kun nen afleggen. Ieder herinnert zich ongetwijfeld nog wat het vorig jaar door deze be trekkelijk nog Jonge krach ten op paardensportgebied te zien is gegeven. Ook nu kan men er zich van verze kerd houden, dat er weer iets goeds geboden wordt, want het streven van de Landelijke Rij verenigingen is erop gericht steeds hoger te gaan op het gebied van de beoefening der paarden sport. Iets nieuws van deze vcienigingen is het Parijs springconcours, dat onge- t« fjleld het beste van het programma zal zijn. Er wordt een deelname van meer dan honderd landelijke ruiters verwacht, zodat men verze kerd kan zijn van goede spoit. Natuurlijk is het bestuur van „Nooit Gedacht" er op uit zoveel mogelijk aandacht voor deze tweedaagse paar- der.sportfeesten te trekken en het geeft de jeugd na tuurlijk voor de toekomst der vereniging noodzakelijk daarbij weer een goede kans. Wederom zal er een raadwedstrijd gehouden wor den omtrent de uitslag der kortebaandraverij. Vorig jaar werden vier prijzen hier voor beschikbaar gesteld, dit Hoe het er op Stompwijk weer zal toegaan laat de spannende race van het vorig jaar zien, waar Quick Star (rechts) tegen Ferraise liep en de 10 meter achterstand jaar is het anders. Er is een bedrag van 25 uitgetrok ken voor degenen, die de naam van het winnende paard raadt. Men behoeft daartoe slechts een kruisje voor de naam van het paard te zetten, dat men denkt winnaar te worden. Alle schoolgaande kinderen van Stompwijk ontvangen een vrijkaart voor de harddra verij, zodat de jeugd haar aandeel wel krijgt. Woensdagmorgen 31 juli beginnen de Stompwijkse feestelijkheden met de ge bruikelijke mars van het fanfaregezelschap, waarbij de schoolkinderen in optocht naar het feesterrein zullen trekken voor de kinderspe len, het traditionele gedeel te van de tweedaagse feeste lijkheden voor de Stomp wijkse jeugd. ACHTSTE HISWA-WATERSPORT- TENTOONSTELLING IN 1958 Naar wij vernemen heeft de Ne derlandse Vereniging voor Handel en Industrie op het gebied van Scheepsbouw en Watersport, bij af korting HISWA genaamd, besloten van 7 tot en met 16 maart 1958 in de grote zaal van het R.A.I.-gebouw te Amsterdam haar 8ste watersport- tentoonstelling: te houden. Aan het prospectus ontlenen wij het volgende: De HISWA heeft een belangrijke taak te vervullen bij de voorlichting van de duizenden, die hun vrije-tijdsbesteding op !het wa ter gaan zoeken. De enorme toename van het wegverkeer maken het „er- op-oiit-trekken" langs de weg steeds meer zenuwslopend inplaats van rustgevend, zodat ontelbaren zich nu tot de watersport of het watertoe risme aangetrokken voelen. Iedereen weet hoezeer dit feit van hogerhand wordt erkend. Moge ons waterrijke land thans reeds moge lijkheden bieden aan tienduizenden „newcomers", zonder dat men elkan der hinder behoeft te veroorzaken, het Delta-plan, de randmeren rond de nieuwe inpolderingen van het IJs- selmeer en vele andere plannen hon den doelbewust rekening met het scheppen van grote nieuwe water sportrecreatiegebieden. De recente publicatie „Recreatie te Water" van de rijksdienst voor het nationale plan geeft een brede kijk op de enorme perspectieven die hier in de zeer na bije toekomst worden geopend. De HISWA wil de tienduizenden, die de watersport en het watertoeris me beoefenen of er aan willen gaan deelnem- j, ook in 1958 de weg wij zen. De HISWA-watersportterttoon- stellingen zijn een begrip geworden en van noord tot zuid komen telkens tienduizenden liefhebbers van de watersport naar Amsterdam om hun tentoonstelling te bezoeken. In 1956 werd zij door ruim 4,2.000 bezoekers bezocht. Vroeger gehouden enquêtes bewijzen, dat ten minste 40 procei* van hen komen uit Friesland en Groningen, uit Zuid-Holland en Zee land. Kortom, van daar, waar water wegen en meren het beoefenen van deze sport mogelijk maken. TAFELTENNIS doch de katholieke ziekenfondsen maken bezwaar De Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde kan zich verenigen, zo deelt zij mee, met de door de minister van sociale zaken en volksgezondheid enkele dagen geleden voorgestelde arbitrage-regeling in zake de honorering van de tandheelkundige hulp aan ziekenfondsverzeker den. Een voorbehoud is nog gemaakt ten aanzien van de betalingsregeling gedurende de periode, dat het bindend advies wordt voorbereid. Het gaat hier om een voorschotregeling, totdat de honorering van de tandarts op basis van het bindend advies definitief kan worden verrekend. Zal de minister het voorstel intrekken? R.K. Tafeltennisver. PIT '54. De trainingsavond van donderdag a.s. is verzet naar vrijdagavond. In verband met de jjarochieavond voor de weleer waarde heer J. Vaneman. is de alge mene verplichte jaarvergadering verzet naar a.s. maandag 29 juli. De vergade ring wordt gehouden in café „Land zicht". Aanvang half acht. ATLETIEK Tijdens internationale atletiekwed strijden, welke te Enschede zijn gehou den, heeft een damesploeg bestaande uit Hannie Bloemhof. Joke Claus, Ine Spijk en Ria van Kuyk het Nederlands record 4 x 200 meter estafette nationaal verbeterd. Deze gemengde ploeg liet een tijd van 1 min. 39.7 sec. noteren. Het oude record stond met 1 min. 41 sec. op naam van een nationale ploeg bestaande uit L. Sluyters, F. Blankers Koen. Nel Timmer en Gerda Koudijs. Het werd op 27 augustus 1944 te Hil versum gemaakt. Een aanvraag voor erkenning zal worden ingediend. De Spartan Ladies ut Londen bezetten de tweede plaats in 1 min, 42.9 sec. De Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde ver klaart met nadruk dat het conflict met de ziekenfondsen niet in de eer ste plaats een honoreringsregeling betreft. Het hoofdbestuur acht daar om op korte termijn overleg met de ziekenfondsorganisaties noodzakelijk omtrent de regelingen, die als voor waarden blijven gelden voor het her vatten van de medewerking aan de ziekenfondsen. Door ook van de gesaneerde patiënt boven een nader te bepalen leeftijd een bijbetaling te verlangen voor be paalde behandelingen, wil de maat schappij er naar streven de tandheel kundige hulp in de eerste plaats ten goede te laten komen aan de verze kerden, die de instandhouding van het eigen gebit op prijs stellen, zolang men nog in vele gevallen te kampen heeft met het euvel van overstelpte tandartspraktijken, moet een derge lijke regeling terwille van een ver antwoorde tandheelkundigs hulp naar de mening van de maatschappij als een onvermijdelijke noodzaak wor den beschouwd. Op deze wijze zou tevens een doelmatiger besteding van de beschikbare ziekenfondsgelden kunnen worden bereikt. Om dezelfde hierboven genoemde redenen heeft de maatschappij bij de minister van sociale zaken en volks gezondheid bovendien aangedrongen op de spoedige invoering van het nieuwe schema voor tandheelkundi ge hulp, waaraan de ziekenfondsen en de ziekenfondsraad al eerder hun goedkeuring hebben gehecht. Het stemt de maatschappij daarom tot voldoening, dat de minister de be reidheid heeft getoond de spoedige invoering van dit nieuwe schema te bevorderen. wordt ook bericht dat de Bond van katholieke ziekenfondsen met het ar- bitragevoorstel van minister Suurhoff echter niet accoord kunnen gaan, zo als deze bond meldt in een op het ministerie binnengekomen brief. De katholieks ziekenfondsen zijn wèl voor arbitrage doch niet voor die zoals door de minister voorgesteld. Zij menen dat de minister aan de te benoemen arbiters i. ïuime bevoegd heden heeft gegeven door hen onbe perkt een oordeel te laten vellen over het honoreringsvraagstuk. De arbitrage omtrent de honorering mag zich slechts bev/egen tussen be paalde grenzen, zo zeggen de katho lieke ziekenfondsen, waarvan de hoogste gelegen is bij de minimumeis der tandartsen. De arbiters hebben geen andere taak dan „recht te spreken en een bindend advies uit te vaardigen in de acturele strijdpunten van het conflict. Daarna moet voor tandartsen en zie kenfondsen de weg naar zelfstandig overleg aan de onderhandelingstafel weer open staan." Het schijnt niet uitgesloten dat de minister naar aar 'eiding van het schrijven van de katholieke zieken fondsen zijn voorstel moet intrekken daar hij uitdrukkelijk had gesteld dat hij zijn bemiddelingspoging zou sta ken indien het voorstel geen algeme ne instemming zou kunnen verwer ven. Zekerheid voor alles Bejaarde probeerde rattenkruid op collega Op verdenking dat hij zou hebben getracht een van zijn medebewoners van een bejaardenhuis te Weidum door middel van rattekruit te ver giftigen, is 14 dagen geleden een 73 jaar oude heer in het Huis van Be waring te Leeuwarden opgesloten. Gisteren heeft de man voor de Rijkspolitie de bekentenis afgelegd, dat hij „wilde proberen welke ge volgen het eten van rattekruid op een mens had, en daarom dat spul (rodent) vijfmaal op de boterham men van Starkenborg had gesmeerd". Als verklaring voor zijn vreemd gedrag geeft de snoodaard op, dat hij na de dood van zijn- echtgenote, enkele maanden geleden, geen en kele waarde meer aan zijn leven hecht. Hij had zich het leven willen benemen door middel van vergift. Om echter te weten te komen of rattekruit dodelijk was, had hij zijn medebewoner als proefkonijn ge bruikt. De politie verdenkt de man ook nog van drie brandstichtingen in Winsum en Weidum, maar de man weigert te erkennen, dat hij aan deze misdrijven schuldig is. In een bocht van de rijksweg Noord te Sittard is een 37-jarige Rotterdamse motorrijder de macht over het stuur kwijtgeraakt. Hij werd zo zwaar gewond, dat hij na overbrenging naar het ziekenhuis bleek te zijn overleden. Het zoontje van de verongelukte kwam met de schrik vrij. Op het moment dat zij in de gemeentelijke boeken haar hand tekening zette voor het huwelijk van haar zoon, werd mevrouw Bijster bosch in Brummen onwel. Zij over deed ter plaatse. Bij pijn, gritp ol „landerig'' gevoel zorgt een enkel labiel dal U weer met plezier Uw werk kunt doen I De raad van Aalten besloot onlangs met de geringe meerderheid van slechts één stem, het zwemmen in het Walfort op zondag te verbieden. De jeugd van Aalten was het daar niet mee eens en het zwembad werd met succes bestormd. De politie, die onder de voet werd gelopen, kreeg versterking van de Rijkspolitie Doetinchem en met een dertigtal agenten werd de zondags rust in het zwembad gehandhaafd. De zwemlustige jeugd, niet tegen zulk eea overmacht opgewassen, nam zijn toevlucht tot de Aaltense Slin- gebeek, een beekje waar nauwelijks een halve meter water staat. De spreekwoordelijke reinheid van het beekwater is er echter ver te zoeken: er worden grote hoeveel heden vuil en afval ingegooid. Het wemelt er dientengevolge van de ziektekiemen. De grote drukte in het besmette water is thans de oorzaak geworden van het uitbreken van de ziekte van Weil in de gemeente Aalten. Drie patiënten zijn reeds in het algemeen ziekenhuis te Winterswijk opgeno- mne. Twee van hen konden na be handeling naar huis terugkeren, maar de 20-jarige W. Schreurs was er zo ernstig aan toe, dat hij over gebracht werd naar het St. Canisius- ziekenhuis te Rotterdam. De jonge man verkeert nog steeds in levens gevaar. Op weg naar zijn grootmoeder is in de Marktstraat te EnschedJe een 8-jarige jongen met de fiets on der een auto gekomen en op slag gedood. De jongen moest uitwijken voor een dame, die plotseling met haar rijwiel van het trottoir stapte. Hij kwam te vallen en geraakte pre cies voor een passerende vrachtauto. In de Raad van Zwolle: WAT MOET MAAR NIET MAG Dat de bestedingsbeperking 0 0 de agenda's van onze Neder- landse gemeenteraden wezenlijk 0 Q beïnvloedt mag zo langzamer- - hand wel als bekend worden 0 Q verondersteld. Ook in Zwolle is zulks het Q n geval en voorstellen, die in nor- male tijden daarop zouden prij- Q n ken, komen er nu niet op voor. Toch vindt het college vain Q n b. en w. van die stad het wel noodzakelijk te laten uitkomen Q 0" wat er moet gebeuren, maar in «Z verband met de bestedingsbe- n perking niet mag gebeuren. U U Het college maakt daarom de n Z voorstellen klaar en legt ze aan z U de leden van de raad voor. Deze bekijken dan allereerst het slot y 0 van de voorstellen. Is daar ge- schreven dat b. en w. het voor- 0 Q gestelde maar niet op de agenda zullen plaatsen, dan betekent het 0 n voor de raad „er kennis van r z te nemen, doch terzijde te leg- Q QSen". - 3IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO Bezorgdheid over na-oorlogse huizen De Eerste Kamer is gistermorgen begonnen met de behandeling van de bekende huurwetten; een huurverho ging van 25 procent wordt per 1 augustus a.s. voorgesteld. De helft van deze verhoging zal worden geblokkerd voor berbetering van de huizen. Op de eerste plaats zijn deze huur- wetten van toepassing op vooroorlog se woningen. Het is nu al wel duidelijk, dat ook de Eerste Kamer zijn goedkeuring aan dit wetsontwerp niet zal onthou den. De leden van P.v.d.A.-fractie en het grootste deel van de katholieken zullen voor stemmen. Aanval. De liberalen echter hebben gister middag een ernstige aanval onderno men op het kabinet Drees. Prof Molenaar zei onder meer, dat de samenstellinj van het kabinet geen enkele zekerheid biedt voor de oplossing van het alles beheersende huurprobleem. Andere groeperingen in het kabinet zijn de „gevangenen van de socialisten". Dit is volgens Scheepsberichten ALBIREO 22 v. Gibraltar nr. Le Havre; ANTONIA (t) 22 v. Pladju nr. Surabaja; BANTAM 22 v. Surabaja nr Semarang; CALTEX Rotterdam (t) p.' 22 Kp. Vilano nr. Sidon; CASTOR p. 22 Ouessant nr. Maceira; HERA 24 vm. Puerto Ordaz verwacht; Kinderdijk 23 te Bremen; KRYPTOS (t) 21 v. Cura cao nr. Buenos Aires; LOENERKERK 22 te Ummsaid; MERWELLOYD 25 Rotterdam verwacht; MODJOKERTO 23 te Belawan; MUNTTOREN (t) 21 v. Singapore nr. Aden; ONDINA (t) verw. p. 24 Terneuzen nr. Gent; ORANJE 25 Tj. Priok verwacht 23 te Singapore; OUWERKERK 24 Brixbane verwacht; RUYS 22 v. Hongkong nr. Singapore; SINPKEP 23 te Probolinggo; STAD LEIDEN p.22 Dakar nr. Ymuiden; STAD ROTTERDAM p. 22 Wight nr. Seven Islands; TAR A p. 22 Flores Azo- ren nr. Golf van Mexico; TIBIA (t) 22 v. New Castle on Tyne 23 nm. Rotter dam verwacht; TOMORI p. 22 Oues sant nr. Rotterdam; VAN NECK 22 v. Tj. Priok nr. Surabaja; ZAANKERK 22 v. Suez nr. Alexanderië. bend te zijn op een deblokkering. Een oerwoud van schuldvorderingen zal het gevolg zijn. hem een uiterst ongezonde toestand. Het is beter aan deze ontwikkeling van het kabinet een halt toe te roe pen. Het kabinet biedt geen enkele mo gelijkheid voor de verlaging van de belasting of voor het bestrijden van de waardevermindering van de gul den. Daarom zal de Kamer nu uit moeten zien naar een oplossing zon der de socialisten Na-oorlogse woningen. In deze Kamerzitting werd ook ernstig gesproken over de huurver hoging van de na-oorlogse woningen. Prof. Hellema (A.R.) rekende voor, dat ruim 300.000 woningen, die ge bouwd zijn in de jaren 1946—1950 en ook woningen, gebouwd in 1955 aan merkelijk in huurprijs zullen stijgen. Hij gaf voorbeelden van Amster damse arbeiders, die 17.50 uur per week moeten gaan betalen, bij een weeksalaris van 65. Oorzaak van de verhoging is de voorgenomen maatregel van de mi nister voor Volkshuisvesting om de huurverhoging ook door te voeren voor huizen, waarvoor steun is gege ven op voet van de bijdrageregeling 1948. Prof. Hellema betreurde het, dat in de Tweede Kamer niet voldoende aandacht aan dit feit is besteed. Hij dreigde met een motie. Mr dr J. in 't Veld (P.v.d.A.) stelde hetzelfde feit aan de orde, ook hij stelde een motie in het vooruitzicht als het antwoord van de minister niet gunstig uitvalt. Steun niet onthouden. Ir Kraayvanger (KVP) deelde na mens een groot deel van zijn fractie mee, dat ondanks het feit, dat hij de dwang van de blokkering niet juist achtte en het huurbeleid een zwakke stee in het beleid van het na-oorlogs kabinet noemde, hij zijn steun aan het wetsontwerp niet zal onthouden. Verwerping van dit wetsontwerp, aldus spr. zou een kabinetscrisis ver oorzaken en dat zou nog schadelijker voor het landsbelang zijn. De gedwon gen reservering ondervond bij hem ernstige bezwaren. De heer Regout (KVP) zag in de blokkering een ondergraving van het eigendom. Hij deed een beroep op het gezond verstand, hopend dat de so cialisten alsnog een huurverhoging zonder blokkering zouden kunnen ac cepteren. Mr de Groot (V.V.D.) waarschuw- jde tegen de juridische consequenties. Hij verwacht duizende processen I van de mensen, die menen rechtheb- (Van onze t.v.-medewerker). Zowel de VARA als de NCRV hebben zomerprogramma's van nabij de plassen van Loosdrecht en Breu- kelerveen voor de kijkers gebracht. We kunnen er niet over juichen; het gebrachte amusement had bepaald geen uitblinkers. Een goede uitzon dering vormde de reportage die in samenwerking met Vreemdelingen verkeer in Loosdrecht was gemaakt. We zullen er verder het zwijgen toe doen. Woensdag kan men een uur lang de Europese kampioenschappen honk bal vanuit M anheim volgen en daarna een televisie-registratie van het opzienbare BBC-programma, dat 30 juni j.l. werd uitgezonden ter in troductie van het internationale geo- fisische jaar. De hertog van Edinburg leidde daarbij de directe t.v.-repor- tages. Men heeft ons gevraagd, of zoge naamde collector-storingen van auto's en bromfietsen kunnen wor den afgschermd of gefilterd. Het ant woord is min of meer teleurstellend: ontstoring kan alleen geschieden aan de bron. Aan de kant van de t.v.- ontvanger of antenne valt weinig of niets te doen. Rest ons daarom slechts het verzoek aan gemotoriseerde rij ders; laat uw motor ontstoren en bewijs aldus een dienst aan de vele mensen thuis, die van t.v. willen ge nieten. De allerlaatste „Krocodil"-uit- zending zal zaterdagavond door de K.R.O. verzorgd worden in „Mar- canti" te Amsterdam. Aan deze uitzending werken mede; Christine Spierenburg, René van Vooren en Huub Martron, de xylo- phonist Baby Mistin, de „excentri- cus" Sherrier uit Parijs, de Duitse „Rhönwells op wielen", de Ierse harpiste Maureen Hurley en de Franse zangeres Mony Mare. De vier achtereenvolgende winnaars van het vragenspel „Alle Negen" zullen deel nemen aan de finale van dit spel on der leiding van Jan Willem Hofstra, de begeleiding is toevertrouwd aan een groot Guus Jansen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6