De Kaagweek 1957 boekte weer zeilwinst op 4de dag Buis won in de Drakenklasse, v.d. Velden eerste in Regenbogen JAARVERGADERING NED. KATH* SPORTBOND Beeldt dat in 40 jaar een begrip werd Eerste dag der Vierdaagse trof uitstekend wandelweer WOENSDAG 24 JULI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 5 Het bestuur van „De Kaag" noch de zeilers zullen dit jaar te klagen hebben over het weer in de Kaagweek. Zeker, men kan op het water meer zon hebben dan de zeilers deze week gehad heb ben. maar toch beter geen zon en daarbij geen regen dan zo af en toe van die zegeningen van Pluvius, die de zeiler de haren te berge doen rij zen over de vraag hoe hij zijn zeilen voor een volgende wedstrijd weer droog zal krijgen. Daar heeft men tot op he den geen last van gehad en zo valt het verloop van de Kaagweek dit jaar bui tengewoon mee. Ook gisteren stond er een behoorlijk stukje wind, niet te veel, maar juist genoeg om voldoende strijd te leveren en voor de toeschouwers strijd te zien. 't Is waar, de toeschouwer, die niet in het bezit is van een motor- of zeilboot, kan de wedstrijden moeilijk „op de voet" volgen, maar langs de wallen van de verschillende polders liggen tiental len boten, die honderden en honderden watersportliefhebbers herbergen en tel kens wanneer er een klasse verbijvaart, laat men belangstellend het werk aan boord, ook het liefhebberij werk, even rusten om te zien hoe de telkens nieu we en dikwijls veranderende strijd verloopt. En het is mede die belang stelling. die een Kaagweek kan doen slagen. Want het is wonderlijk hoe men daar aan boord luierende meeleeft met de passerende, dikwijls zwoegende zei lers. Over de wedstrijden van gisteren hebben we het verloop van de eerste twee teamwedstrijden gisteren reeds medegedeeld. In de derde teamwedstrijd, die der Pampusklasse tussen Curacao en De Kaag, behaalde het team der gasten weer een, ditmaal kleine, overwinning, doch het was toch weer voldoende om een voorsprong op de tweede dag be-' haald te vergroten. Curagao behaalde de eerste, derde, zesde en zevende plaats met een totaal van 19.1 punt, tegen De Kaag met 2, 4, 5 en 8 een aantal van 17 punten, zodat de totaalstand na drie dagen is: Curagao 57.2De Kaag 50.1 punt. Het is bijna een gewoon verschijn sel. dat naarmate de Kaagweek vor dert de protesten los komen. Hoe spor tief een zeiler ook is, hij is spoedig op zijn teentjes getrapt wanneer een con current een fout begaat, die reglemen tair niet door de beugel kan. Overigens begrijpelijk, want terecht veronderstelt hij ook van zijn medespeler in het spel de hoogste sportiviteit, al tracht deze er steeds met allerlei wetsuitleggingen on deruit te komen. Het gevolg is even wel. dat de protestcommissie ook deze vierde dag weer overstelpt werd met protesten, die het vaststellen van de de finitieve uitslag altijd sterk beïnvloe den en in ieder geval tijd ophouden. Zo was er o.m. een protest in de Re genboogklasse tegen Jan v. Staveren, die naar verschillende ooggetuigen verklaar den een der drie boeien op het Zwei- land, waar toen tegelijkertijd de 12 Voetsjollen rond de boeien gingen, niet zou hebben gerond, zodat hij wel zou worden uitgesloten. Dat was te meer jammer, omdat de Kwikstaart n, dit maal gezeild door Jan en niet door Cor van Staveren, de eerste plaats op Bak ker had weten te veroveren, terwijl Hofland met de derde plaats genoegen moest nemen. Indien het protest wordt toegekend, blijft Hofland met twee eer ste en een tweede plaats fraai aan de kop gaan van het algemeen klassement. Heftige strijd werd er ditmaal gele verd in de Drakenklasse, waar de Lei- denaar H. v. d. Steen lange tijd mooi de leiding had, doch door op het kruis- rak een te lange slag te maken, ging zijn voorsprong verloren en streden Buis en Cor Groot om de leiding, waarin Buis winnaar bleef. Voor velen onbegrijpe lijk bleef Gerrit van Wijk in deze wed strijd zover ten achter, dat hij geen rol van betekenis speelde, doch oorzaak hiervan was, dat zijn grootzeil, van een ander schip gebruikt, los van de mast was komen te zitten, zodat er het volle pond niet uit kon worden gehaald. We schreven hierboven over protes ten: in de Pampusklasse waren er zelfs vijf, maar ook andere klassen lieten zich niet onbetuigd Wat het verloop in de overige klassen betreft: nieuwe overwinningen van Jac. Kraan in de Flyings, van Koos de Jong bij de Finnen, van mej. K. v. d. Stadt in de Sternklasse en J. Bol in de 16 M2 Streepklasse. waardoor deze allen zo goed als zeker zijn van de hoogste plaats in het eindklassement, maar er waren ook andere uitslagen. In de 12 M2 Sharpieklasse b.v. won ditmaal Bouw v. Wijk, terwijl B. Kraan tweede werd. De Olympiajollenklasse bracht eindelijk een zege voor H. Wil- lems, die tot heden zich met een der de en een tweede plaats tevreden had moeten stellen en waardoor hij de best- geplaatste in het eindklassement werd. In de Valkenklasse won Mulder voor de tweede maal in de eerste groep, Kirkenier evenzo in de andere groep, zodat zij beiden Wester passeerden, die ditmaal met een vierde plaats tevre den moest zijn. Na Jager en Hellema werd deze keer L. Amons winnaar in de Vrijheidsklasse zodat ook hier de laatste dag de beslis sing moest brengen, terwijl B. Stapel door zijn zege in de 16 M2 Puntklasse een der nieuwe gagadigden is voor de hoofdprijs. In de Pampusklasse won de Ruyter voor de tweede maal, waardoor hij een goede gooi deed naar de hoofdprijs, terwijl in de 12 Voetsjollenklasse weer een nieuwe winnaar zag in L. H. van Leeuwen uit Oegstgeest met zijn plaats genoot Nederburgh op de tweede plaats. De Sassenheimers A. W. en H. M. Reyers moesten zich resp. met de 3e en 4e plaats tevreden stellen, terwijl mej. H. F. Hageman uit Oegstgeest voor de twe'ede maal vijfde werd. In de Jeugdklasse tenslotte won de Groninger Woortman voor de tweede maal, zodat hij leider werd in het alge meen klassement. De voornaamste uitslagen luiden: Vliegende Hollanderklasse: 1. J. Kraan, 2. H. C. Blok, 3. G. Bierman. 12 M2 klasse A: 1. B. van Wijk, 2. B. Kraan, 3. W. Guldemond, 4. A. J. Piers. Idem B: 1. D. G. v. d. Linden jr., 2. F. Udo. 3. C. Guldemond. Finnjollenklasse: 1. J. H. H. J. de Jong 2. G. L. Leverland, 3. J. J. Huurman jr., 4. S. Kroes. Olympiajollenklasse A: 1. H. Willems, 2. H. Lesage, 3. H. J. de Jong, 4. J. A. N. Tak, 5. S. Haaksma. Idem B: 1. J. P. Loogman, 2. A. Alofs, 3. K. Husslage, 4. J. Hinnen, 5. P. C. Loogman. Vrijheidsklasse groep B: 1. K. Wolt huis, 2. R. C. M. Blok, 3. H. K. J. Jer- ne, 4. D. F. Driesens, 5. mej. M. van Tienhoven. Idem groep II: 1. P. J. Samsom, 2. W. Warmenhoven, 3. J. M. Gülcher, 4. P. Kolenberg, 5. J. A. Ooms. Sternklasse: 1. mej. K. v. d. Stadt, 2. mej. M. v. d. Sadt, 3. mej. B. Smeenk, 4. H. de Jong, 5. P. v. d. Winden. 16 M2 Streepklasse A: 1. J. Bol, 2. W. v. d. Horst, 3. J. C. J. Schiet, 4. A. A, Taselaar, 5. A. W. Endstra. Idem B: 1. I. v. d. Waal, 2. H. v. d. Kooy, 3. T. Peek, 4. M. Roos. Valkenklasse A, groep I: 1. mr. L. Mulder, 2. J. H. de Wilde, 3. U. de Vries, 4. A. Wester, 5. W. Engelhard. Vrijheidsklasse A: 1. L. Amons, 2. U. Jager, 3. H. Gaillard, 4. P. Gnossen, 5. C. Neleman. Valkenklasse B: 1. P. W. J. Engelhard, 2. L. H. Hahn, 3. mej. E. Boonstra. Drakenklasse: 1. F. J. Buis, 2. C. Groot 3. H. W. v. d. Steen, 4. A. Warners. Regenboogklasse groep I: 1. J. C. v. d. Velde, 2. H. Gebuis, 3. J. Alberda, 4. K. Vrolijk, 5. K. J. Tol. Idem groep II: 1. J. van Staveren, 2. G. A. Bakker, 3. J. Hofland, 4. J. Walig. 16 M2 Puntklasse: 1. B. Stapel, 2. F. Kamerling, 3. J. Korthuis, 4. W. Spaar garen. Pampusklasse A: 1. H. J. de Ruijter, 2. P. J. Zaaijer, 3. C. J. Hagemans, 4. H. J. Duchateau, 5. G. J. Moes. Idem B: 1. E. Tissing, 2. G. Pauli. 12 Voetsjollenklasse A: 1. L. H. van Leeuwen, 2. M. A. Nederburgh, 3. A. W. Reyers, 4. H. M. Reyers, 5. mej. H. F. Hageman. Idem B: 1. J. Stapel, 2. O. L. Koene, 3. E. v. Wijnen, 4. P. Nieuwenhuizen jr., 5. A. Walenkamp. Idem C: 1. mej. W. Mulder, 2. mej. A, de Wit, 3. mej. E. E. Witzen Geijsbeek. Jeugdklasse A: 1. G. L. Woortman, 2. R. Bakker^ 3. G. Nater, 4. R. Albers, 5. A. A. Hofland. Idem B: 1. mej. P. van Kampen, 2. J. W. Heuman, 3. I. Smits, 4. E. Wiersum, 5. H. Ozinga. Idem C: 1. mej. W. T. de Jong, Z. E. van Tienhoves», 3. F. Imhoff. District Leiden - afd. Voetbal In zijn openingsrede sprak de voorz. dhr A. Dusee enige woorden van welkom tot de afgevaardigden van 18 verenigingen, maar speciaal tot de ere-voorz. dhr H. Hogervorst. Voor de zielerust van enige overle denen, t.w. Goedhart (Alph. Boys), De Wit en Persoon (VVSB), Trousse- let (KRV), Vester (Foreholte), Bar- ning (Docos) en Hofstra (Teylingen) werd daarna gebeden. Verder memoreerde de voorz. hef hoogtepunt van dit jaar de afscheids receptie van dhr H. Hogervorst, in samenwerking met de KNVB afd. Leiden. Voor het eerst in de geschie denis zal dit jaar een jeugdleiders cursus worden georganiseerd met subsidie van de KNVB afd. Leiden. In het afgelopen jaar hebben wij te- samen met de R.K. Sportcentrale nog een leiderscursus gehouden. Jammer genoeg werd deze cursus niet al te best bezocht. Dit jaar zal de cursus medio oct./nov. gehouden worden. De samenwerking met de R.K. Sportcentrale was uitstekend, hij be treurde het, dat gezien de deelname aan de cursussen, de andere Kath. Sportbonden te weinig aandacht heb ben voor de jeugdlèiderscursussen. Wegens de te late beëindiging van de competitie konden de wedstrijden om de Rector Vester-beker geen doorgang vinden. Van het bestuur kwam het voorstel om deze wedstrij den te houden omstreeks 15 aug. en deze regionaal te spelen. Na -en op wekking om scheidsrechters te wer ven en een dankzegging voor de enorme belangstelling tijdens zijn ziekte, verklaarde de voorz. de ver gadering voor geopend. De notulen werden daarna goedge keurd. Dhr Jeukens (WSB) vroeg of de bescheiden voor de vergadering niet minstens een maand van te vo ren verzonden kunnen worden, opdat men ze in een bestuursvergadering kan behandelen. Door de voorz. werd toegezegd, dat dit ook het streven van het bestuur is, doch door onvoor ziene omstandigheden was men dit maal zo laat. Bij de ingekomen mededelingen, deed de voorz. enige mededelingen. Door enkele verenigingen is de me ning gelanceerd dat het beter zou zijn, als de junioren en zelfs de ad- spiranten niet meer in eigen compe tities zouden spelen, doch gemengd in de neutrale, hetgeen geUjk staat met een aanval op de fusiebepalin gen. Hoewel het ernstig door het be stuur werd ontraden, kan men voor junioren boven de 17 jaar dispensa tie aanvragen bij Rector W. Q. Grim bergen, dioc. adv. bisdom Haarlem/ Rotterdam. Verder wordt dit jaar op verzoek van het dioc. bestuur een proef ge nomen met een z.g. Sportiviteits- waardering, met als beloning een N.K.S.-diploma. Op 9 nov. wordt de 2-jaarlijkse dioc. vergadering gehou den en aangezien er bijna geen inte resse is bij de verenigingen, zal vooraf een z.g. voorzittersvergade- Enthousiast Nijmegen begroette de wandelschare De Waalbrug in Nijmegen, des morgens om half zes: dat kan alleen de Vierdaagse zijnEen paar groepen van de duizenden militairen, die dit jaar aan de Vierdaagse meedoen* Er ging een geestdriftig gejuich op, dinsdagmiddag even voor half twee, toen de Israëlische dames aan de Nij meegse Vierdaagse de Waalbrug opkwa men. Tussen de dichte rijen toechou- wers marcheerden zij door. Reeds tien tallen groepen waren hun voorgegaan, doch het was de eerste keer dat de Nij- megenaren tot een spontaan applaus kwamen. Een verdiende hulde voor een team, dat op de eerste dag al getoond heeft over een bijzonder goede discipli ne te beschikken. Zelfbewust kwamen zij terug in Nijmegen. De voorste gele deren van deze groep werden gevormd door charmante meisjes. Een dankbaar object dus voor de fotografen. Ook nu toonden de Israëliërs hun gevoel voor tucht. Een glimlach voor die fotografen kon er af, maar opzij kijken, neen dat deden zij niet. Het werd een triomftocht voor deze groep, die laatste kilometers door Nijmegen. Steeds opnieuw klater de een luid applaus op. steeds opnieuw werden die lofuitingen in ontvangst ge nomen met een charmante glimlach. Vroeg in de morgen waren de eer sten gestart. Het regende licht en met sombere gezichten begaven de „vijfen vijftigers" en de „vijftigers" zich op pad. Toen enkele uren later de „dertigers" en „veertigers" vertrokken was het ring gehouden worden, met o.a. als agendapunt bespreking jaarverslag dioc. bestuur. Het jaarverslag werd goedgekeurd en de voorz. sprak enige woorden van dank tot de secr. De L. A. Mooy-wisselprestatieprijs werd uitgereikt aan de ver. Alph. Boys. Het fin. verslag en de begroting werden eveneens goedgekeurd en de penningmeester werd door de kas- commissie gedechargeerd. Als nieuwe kascommissie zal fun geren de ver. Alph. Boys, Stompw. Boys en Rijpwetering. De contributie werd op 0.40 per jaar, per lid vast gesteld. Bij de bestuursverkiezing werd dhr Dusee herkozen en dhr Witte- man, die niet herkiesbaar was, ver vangen door dhr J. Verhoeven (Fo reholte). Tot voorz. werd herkozen dhr A. A. C. Dusee, waarna de voorz. dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Ook Rector Vester werd herkozen als lid van de commissie van beroep van de KNVB, afd. Leiden. Tijdens de rondvraag kwamen de tongen los. Rector Vester deed een beroep op de bestuursleden om ten alle tijde volkomen correct te blij ven, als een hunner spelers voor de strafcommissie moet verschijnen. Men is dan gauw geneigd om een speler een onjuiste verklaring af te laten leggen, dat is meer dan eens gebleken. Door de heren Beers (MMO), Winninghof (Alph. Boys) en v. Veelen (Teylingen) werd ge ruime tijd gesproken over het spor- tiviteitsdiploma van de NKS, alsme de welke normen daarvoor gelden. Bepaalde normen zijn daarvoor haast niet vast te stellen, maar het is het dioc. bestuur te doen om suggesties van de verenigingen, om zodoende tot een bepaalde formule te komen, die waarschijnlijk nooit zal bevredi gen. Ook de fusiebepalingen inzake de junioren werden duchtig besproken met als voornaamste sprekers dhrn Beers en v. d. Nouland (Teylingen). Het accent lag op de dispensatie, het bestuur werd verzocht de fusiebepa lingen zoveel mogelijk te handhaven. Dhr v. d. Nouland verzocht daarna of er aan de verenigingen een circu laire kan worden toegezonden met de fusiebepalingen, want vooral in vriendschappelijke wedstrijden wordt daartegen nogal eens gezondigd. Te gen de indeling van de lagere elftal len had hij nog enige bezwaren. Deze spelers spelen veel te weinig wed strijden, door te kleine afdelingen in de competitie. De voorz. antwoorde hem en tegelijkertijd ook de andere verenigingen, dat indien men be paalde wensen heeft voor de nieuwe competitie, voor alle elftallen, men deze voor 10 aug. op het bondsbureau moet inzenden. Nadat een schrijven van de ver. KRV inzake het pupil- lenvoetbal en een bekertoernooi voor NKS-ver. zoals in het district Gouda, werd voorgesteld, sprak de voorz. zijn sluitingswoord en bracht daarin o.m. nog eens onder de aandacht, de jeugdleiderscursus, het aanwerven van scheidsrechters en de z.g. voor zittersvergadering in sept. wolkendek echter al gebroken. Die eerste dag trokken de wandelaars de Betuwe in. Direct na de Waalbrug werd de grote weg verlaten en liep het par cours door boomgaarden en langs ak kers. Eist, het centrum van de Over-Be- tuwe, was de plaats waar de grote rust van deze eerste dag was geprojecteerd. De wandelaars die 55 of 50 km. moes ten afleggen kwamen daar na een lange „omweg", de dertigers en de veertigers hadden het gemakkelijker, zij kwamen betrekkelijk snel in Eist. Het kleine Eist, een plaatsje van am per 13.000 inwoners, heeft zijn gasten waardig ontvangen. Urenlang hebben de inwoners de doorkomst van de wan delaars gade geslagen. Het was ook een schouwspel, dat niet gauw ging ver velen. En wanneer er even geen groe pen in zicht waren, dan waren er altijd nog de mannen van de gold stream guards, die, gestoken in blinkende uni formen met rode jasjes en hoge kolbak ken, zorgden voor pittige marsmuziek. Een tiental kilometers na Eist kwam de Waal in zicht. Nadat even later Slijk Ewijk was gepasseerd konden de deel nemers, lopende op de Waaldijk, Nij megen, schijnbaar op korte afstand, zien liggen. De geroutineerde Vierdaagse- lopers lieten zich niet beet nemen. Want zij wisten wat velen nog moesten on dervinden, want Nijmegen mocht dan hemelsbreed gemeten dichtbij zijn, de kronkelige wegen, die naar de stad voerden maakten, dat de afstand zeker nog een tiental kilometers was. Bijzonder vroeg kwamen de eerste groepen in Nijmegen terug. Het was nog geen half twaalf toen wij op de Waalburg de Engelse parachutisten al signaleerden. Kort daarop volgden de Belgen en enkele individuele lopers. Te gen één uur passeerden de eerste vrou welijke deelnemers. En daarna kwamen, in een bonte rij. de tientallen groepen en de honderden individuele wande laars. Het was laat in de middag toen de controleurs de posten konden sluiten en vastgesteld kon wordt> hoeveel tippe laars deze eerste dag niet hadden over leefd. Het bleken er slechts 19. Weinig dus. Trouwens dat zeiden de experts dinsdagmorgen al, toen het weer beter werd. Vandaag zouden dus 12.032 deel nemers mogen starten. Of zij allemaal zouden komen? Dat is niet waarschijn lijk. Want als de Vierdaagselopers wak ker worden met spierpijn, dan blijkt soms de verleiding te sterk en verkiest men het warme bed boven de klamme ochtendnevel. Een vertrouwd beeld tijdens de vier daagse: uitrusten met de benen in de lucht. Het nut van hekjes wordt hiermede nog eens duidelijk gedemonstreerd. DE VIERDAAGSE DE VIERDAAGSE TE APELDOORN. Op de eerste dag van de NWB Vier daagse te Apeldoorn hebben de wande laars en wandelaarsters kunnen profi teren van het goede weer. De zon ging schuil achter een vrij dik wolkendek en er viel geen druppel regen. Deze gunstige omstandigheid heeft een goede invloed gehad op de conditie van de deelnemers, want op deze eer ste dag werd geen uitvaller genoteerd. :r waren 919 deelnemers gestart en hetzelfde aantal meldde zich in de loop van de middag bij de controle. Gebleken is, dat de 80-jarige heer J. G. Coenraadts uit Utrecht de oudste deelnemer is. Het parcours leidde op de eerste dag naar Vaassen en Epe. Vandaag trok men de bossen in en ging de tocht via de Woeste Hoeve naar Loenermark. VIERDAAGSE APELDOORN-3e en 4e dag Landelijke voetbalfinale om de Bisschopsbekers Voor-oorlogse traditie helsteld Zondag 28 juli a.s. zal op het For- titudo-terrein te Culemborg de lan delijke bekerfinale plaatsvinden tus sen de vertegenwoordigende jeugd- teams, die winnaar werden in het jaarlijkse toernooi om de respectie velijke bisschopsbekers. Hiermede zal in zekere vorm de vooroorlogse traditie worden hersteld. Deelnemende ploegen zijn: Bisdom Haarlem: DEM (Beverwijk); bisdom Rotterdam: Spartaan '20 (Rotter dam), Brabantia (Eindhoven) voor bisdom 's-Hertogenbosch en TSC (Oosterhout) voor het bisdom Breda. De voor het aartsbisdom uitkomende ploeg moet nog worden aangewezen. Het toernooi wordt geopend met een vlaggenparade en medewerking van het plaatselijke muziekcorps „Pieter Aafjes". Na afloop zal namens de Nederlandse Kathoileke Sportbond onder wiens auspiciën dit tournooi zal worden gehouden, mgr. Beckers, coadjutor van 's-Hertogenbosch, de bekers uitreiken, VOETBAL EUROPESE VOETBALBEKER. AJax lootte vrij voor de eerste ronde. Gisteren is in Parijs de loting ver richt voor de eliminatie-ronden van het toernooi om de Europese voetbalbeker. De Nederlandse deelnemer Ajax, heeft vrijgeloot, evenals IFK Nörrkoping en Antwerp FC. Real Madrid heeft als titelhouder vrij tot de achtste finales. CRICKET FLAMINGO'S—INCOGNITI CC De tweedaagse wedstrijd, die gespeeld wordt op het VRA-terrein in het Am sterdamse Bos tussen een Nederlands cricketteam, de Flamingo's en een En gels team, de Incogniti CC is in een voor Nederland gunstige stand afgebroken. De Engelsen waren all out voor een to taal van 132 runs. waarvan Baker 41 runs scoorde en slechts met Harris 18 en Battcock 11 not out tot die spelers behoorde, die in de dubbele cijfers kwa men. De bowlingcijfers van de Flamin go's waren: Marseille 4 voor 29, Max Maas 4 voor 35, Terwiel 1 voor 15, Henk van Weelde 1 voor 30. De Flamingo's scoorden voor de tijd verstreken was 106 runs voor het verlies van zeven wickets. Hiervan scoorde Schuur 21. de Ruig 16 en bleef Marseille met 23 runs not out.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5