5-t T IBS Leidse Reddings-Brigade hield jaarlijkse prestatietocht Zoeterwoude huldigde vierde priesterzoon uit één gezin Nieuw sportpark te Hazerswoude(dorp) geopend MAANDAG 22 JULI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 Eerste plechtige H. Mis van father J. Vaneman - De rechtmatige trots op het grote getal priesters uit Zoeterwoude werdi meer dan ooit gevoed door het feit van de hoge uitverkiezing van de fa milie Vaneman waaruit nu de vier- de zoon tot het H. Priesterschap wasl geroepen, terwijl uit hetzelfde gezin twee dochters de religieuze staat i hebben aanvaard. In de laatste weken ging er dan ook een grote belangstelling uit naar deze familie; ieder leefde mee hoe vader en moeder van het gezin van vijftien kinderen per vliegtuig naar Engeland gingen, terwijl de broers en zusters de reis per boot maakten om getuige te zijn van de H. Pries terwijding, die Father Joop Vane man uit handen van mgr. W. God frey, aartsbisschop van Westminster zou ontvangen. Father Antoon, die leraar is aan 't St. Petrus College te Freshfield, was ook bij de plechtigheden aanwezig. De Fathers Jan en Joan werken in de missie van Oeganda. Het persoonlijk medeleven uit zich ook in het enthousiasme van de or ganisaties. De Propagandaclub en de R.K. Middenstandsvereniging beij verden zich wel heel bijzonder en de St. Jansfanfare, die ter ziele was, werd voor dit feest uit de dood op gewekt. Zo stond zaterdagavond een groots georganiseerde feestelijke intocht voor de neomist gereed en velen hebben met vreze die dag meerma len op hun barometer getikt of het weer wel zo mooi zou blijven als in de vroege morgen begonnen. De goede ^il was getoond. Een zware onweersbui met lang durige regenval ontlastte zich juist op het uur van de aankomst. Aan de Lammebrug stond de stoet in volle pracht opgesteld. Voorop de Landelijke Ruiters van „Jeanne d' Arc" met vliegend vendel, de Sint Jansfanfare in grote bezetting van vele oud-leden, versterkt achter het tamboerkorps, de jeugd en sportver eniging fleurig met vlaggen banieren en spandoeken. Aan het Raadhuis wachtten vol ongeduld de kinderen, kabouters, welpen en bruidjes om de neomist naar de Sint Janskerk te be geleiden. De voorzitter van de propaganda club. de heer J. Paardekooper, sprak bij aankomst de neomist toe, de eer ste begroeting in Zoeterwoude, waar na in de landauer, bespannen met fraai bepluimde schimmels, de neo mist zijn ouders en deken Juffer mans plaats namen. In de vele vol gende auto's alle welwillend be schikbaar gesteld, namen plaats Father Antoon Vaneman, Zr. Wen- deld uit het klooster onder de Bogen, kapelaan G. Kapteyn, pater van Beurden, kapelaan N. v. d. Akker uit Reeuwijk, de pas gewijde fathers Van Heuzen en Nieland en de vele familieleden. Wat jammer, dat zoveel toewijding door het vreselijk slechte weer de heerlijke glorie van de intocht niet kon bereiken. De kap van de land- dauer moest gesloten worden en alle deelnemers aan de intocht waren al spoedig drijfnat, dat vond men niet zo erg maar dat het feest mislukte dat was wel heel erg spijtig. Als al tijd stond aan het kruisherenkloos ter 't gehele convent voor de hoofd ingang, de klokken beierden, de fan fare speelde alsof er geen vuiltje aan de lucht was, terwijl de onweersla gen menigeen ongerust maakten. Voor het Raadhuis aangekomen, kon burgemeester Smeets in dé zwa re regen de neomist en de familie niet vanaf het bordes toespreken. Ontvangst in de Raadszaal. Burgemeester H. J. J. A. Smeets maakte met zijn echtgenote in de raadszaal zijn opwachting en sprak de neomist en de familieleden toe. Namens de gemeente Zoeterwoude richt ik mij tot U waar het weer spelbreker is in de raadszaal om U geluk te wensen met de hoge waardigheid van het H. Priester schap. Wij verheugden ons er op, dat weer een schone feeststoet met zelfs weer onze Fanfare U, jonge priester, naar de Sint Janskerk zou voeren om morgen de blijde dag te beleven van uw eerste plechtige H. Mis, waarmee gij in de wijngaard des He ren vele mensen zult mogen brengen tot het Rijk Gods, evenals uw heer- broers dit nu al zoveel jaren doen, opdat uw werk niet vruchteloos zal De heer en mevrouw Vaneman te Zoeterwoude met hun vierde priesterzoon. Foto Van Bemmelen zijn, gaan wij met U in het Plechtig t Lof God danken voor de genaden uj gegeven en voor u priesterlijk wer-' ken een lang leven vragen. De stoet trok, trots onweer en re gen, verder; aan het einde van de Schenkelweg traden muziek en de groepen-te-voet uit want de regen kletterde meedogeloos neer. De rui ters gingen in galop i in vlugge gang ging de stoet naar de kerk. Ondanks alle nattigheid waren met allerlei voertuigen de bruidjes in de kerk gebracht. In het lange middenpad stonden wel hon derd bruidjes, allen met opgeheven witte boeketjes, opgesteld om de neo mist op de gang naar het hoogaltaar de kinderhulde te brengen. De Sint Janskerk was weer in vol-' le luister van hoogtijdagen; 't hoog- I altaar met de prachtige grote zilve ren kandelaars waarop ontelbare1 waskaarsen brandden, overal bloe-| men in stijlvolle schikking en schoonheid, aan alle pilaren de vaan dels der verenigingen en feestelijk! orgelspel. In deze indrukwekkende stemming schreed de neomist, ge volgd door zijn broer, ouders en fa milieleden, terwijl een welkomstlied werd gezongen, naar het priester koor waar deken Juffermans een hartelijke toespraak hield: Welkom thuis! Nadat de burgemeester na mens de burgelijke gemeente U in de raadszaal het welkom heeft toege sproken, mag ik u in het Huis, waar in gij U veel meer thuis zult gevoe len, in deze tempel, het Huis van God waar ieder christenmens zich thuis gevoelt, het welkom toeroepen. Zc vaak hebt gij deze heilige plaats Betreden maar nu, met uw in nige samen gang met Jesus, nu gij als jong priester deze kerk zijt binnen gegaan, nu vooral zullen U vele aan doeningen van vreugde en dankbaar heid treffen. Wij, parochianen "«in Zoeterwoude, begroeten U als een van de onzen door God uitverkoren priester te zijn. Wij zullen samen God in het plechtig Lof danken. Al vorens het Lof te be pinnen verzoekt de deken de neomist de eerste pries terzegen aan de gelovigen te geven. De neomist gaf daarna zyn eerste priesterzegen. Hierna werd door de neomist een plichtig lof gecelebreerd met assis tentie van Father A. Vaneman en kaDelaan G. Kapteyn. Nu was de vóór-avond-viering van de eerste H. Mis ten einde en ging de neomist naar het ouderhuis onder de schaduw van de St. Janskerk, waar vrienden en geburen de brug voor het huis bijzonder fraai gesierd had den met een ereboog waarop tussen groen en bloemen „Welkom aan de neomist" prijkte. De eerste plechtige H. Mis. Weer begroetten een honderdtal bruidjes met hun bloemen de jonge priester, die naar het altaar werd ge leid door de presbyter-assistens de ken P. J. L. Juffermans, de diaken father A. Vaneman en de subdiaken father J. Heuzen, gevolgd door de zeer talrijke familieleden. De plechtigheid werd bijgewoond door burgemeester H. J. J. A. Smeets en mevr. SmeetsVan Heel, dokter W. A. M. J. Kortmann en mevrouw KortmanKeulen. Het zangkoor zong onder leiding van de dirigent, de heer A. H. Wes- selingh, de Mis „In Honorem Ange- lorum" van Jan Nieland, waarbij de heer J. Dobbe het orgel speelde. Midden tussen de heidenen is de priester offeraar. De Zoon van God komt elke dag op het altaar, ofschoon de heidenen Hem niet kennen. Onze H. Kerkpatroon antwoordde op de vraag of hij de Christus was: „Ik ben de Christus niet". St. Jan was de Christus niet, maar als onze priesters, een andere Christus, want: zoals de Vader Mij zendt, zo zendt Ik u. Dan ontvouwde de predikant hoe de priester, evenals Christus, midde laar is tussen God en de mensen als offeraar en uitdeler van de genade gaven van de H. Sacramenten. Dan ontvouwde de predikant hoe de priester evenals Christus midde laar is tussen God en de mensen als offeraar en uitdeler van de genade gaven van de H. Sacramenten. Vóórdat Christus ten hemel opsteeg, heeft Hij zijn apostelen een taak op gedragen: „Gaat en onderwijst alle volkeren". Onze jonge priester is ook een, die door God uitverkoren is er op uit te trekken, als een heraut, als een St. Jan, een roepstem te zijn in de woestijn van het heidendom. Mo gen door zfjn werk vele ongelovigen, velen, die nog nooit van God en Zijn leer gehoord hebben tot God komen en tot Zijn Kerk. Heer zegen het jwerk van deze jonge priester, opdat hij eenmaal met vele gelovigen, die door zijn medewerking tot U zijn gekomen; de eeuwige zaligheid mo gen bereiken. Aan het einde van de H. Mis zong het koor de cantate „Jubilate" van Simon Kroon. Huldiging door de r.-k. Middenstand. Na het feestelijk ontbijt kwam een deputatie van de r.-k. Middenstands organisatie, bestaande uit de voor zitter van de interdiocesane Midden standsbond, de heer F. C. de Hosson uit Leiden, en het bestuur van de pl. afdeling om de neomist en ook de ouders te huldigen. De heer De Hosson deelde mede, dat het hoofdbestuur met grote be langstelling kennis had genomen van de mededeling, dat de vierde zoon van een trouw afdelingslid de H. Priesterwijding zou ontvangen. Na gelukwensen tot de neomist en zijn familie gericht te hebben, wees spr. op het heuglijk feit met de ge weldig diepe achtergrond. Spr. wil de grote zorgen niet schetsen, dit het ouderpaar heeft gehad, maar wel ten volle erkennen. Het is daarom, dat spr. als bewijs van medeleven twee enveloppen mag overhandigen met ;e inhoud, één van het aangebroken, zal pater Bosman, na zeven jaar in de missie te zijn ge weest, enige tyd in Holland blijven. DE SINT JANSFANFARE. Het weder optreden van de Sint Jansfanfare is door de burgerij met vreugde begroet. De beschermheer, burgemeester Smeets, mocht van een gever die onbekend wil blijven 25 voor de kas ontvangen. Op 1 augustus a.s. zal een leden vergadering belegd worden waarop tot heroprichting en volledige reor ganisatie zal besloten worden. ZIT ER OLIE IN DE GEERPOLDER? De Shell Mij zal deze week proef boringen beginnen op de boerderij van de heer C. van Leeuwen. VOORSCHOTEN Geslaagd. Te 's-Gravenhage slaagde voor de hoofdakte afd. A. de heer P. Appel uit 's Gravenhage, maar onderwijzer aan de St. Joseph- school te Voorschoten. Diefstal. Op een bouwerij van het departement van oorlog nabij Duivenvoorde op de Veurseweg heeft in de afgelopen nacht een diefstal plaats gehad. Vermist wordt daar een waterpas-instrument en 30 kg. lood. De politie is zoekende naar de dader. De feestpreek. De feestpredikatie werd gehouden door father A. Vaneman. Spreker had als tekst genomen de woorden van Sint Joannes de Doper: „Midden onder U staat Hij, dien ge niet kent" Hij tekende St Jan als de eerste mis sionaris, de eerste die Christus per soonlijk aan mocht wijzen met de heerlijke woorden: Ziet het Lam Gods, zie Hem die de zonden der we reld wegneemt. Sint Jan was de roepstem in de woestijn, zoals de priester de mensen naar Christus wil brengen of terugbrengen. Onze nieuwgewijde priester heeft zich geheel aan O. L. Heer gegeven om Zijn roepstem te zijn, om Chris tus aan te wijzen, om leraar te zijn. hoofdbestuur aan de heer Vaneman en één van het Dr van Beurdenfonds voor de neomist. Spr. eindigt met te zeggen tot de neomist: „De Heer be hoede U op al Uwe wegen" en tot het ouderpaar: „Wij zijn trots op U". Deken Juffermans sprak als pas toor van de parochie, als adviseur van de afd. van de r.-k. Middenstand en ook namens mgr Greyf, de bis schop van Tororo in Oeganda, van het bisdom waarin de missionarissen' Jan en Johan Vaneman werkzaam zijn. Uit zijn ervaring als leraar van het seminarie weet spr. hoe moeilijk het de ouders van één student vaak wa- de financiële offers op te bren gen. De familie Vaneman heeft het voor vier zonen dit offer op weten te brengen. Dit moet onze grote be wondering wekken en namens de Kerk mag spr. hiervoor dank en eer betuigen. De bisschop van Tororo heeft mij verzocht op deze dag hulde te brengen aan de ouders van de vierde priesterzoon. De Hanze heeft deze plicht van dankbaarheid goed begrepen, de plicht om een collega, die zoveel blijmoedigheid wist op te brengen, te huldigen. Het zal bij het geen heden geboden wordt dan ook niet blijven. De neomist zeide, dat het moeilijk is de werkelijkheid van het bereikte ideaal te beseffen. Hij dankte voor de eer aan zijn ouders gebracht. De heer L. v. d. Geest sprak na mens de Hanze-afdeling over de grote vreugde, dat de vierde pries terzoon uit één middenstandsgezin ;ekomen is. Het is een krachtig voor. ieeld voor de middenstanders, die vaak opgeslokt door de zorgen van zaken aandacht moeten besteden aan de goedsdienstige opvoeding van hun kinderen, want godsdienstige be leving en gebed vormen de bodem waaruit de priesterroepingen kunnen opbloeien. De heer Vaneman dankt de Hanze- leden voor het hartelijk meeleven met de priesterroepingen in zijn ge zin, altijd tot uiting gekomen, maar vooral bij de wijdingen in 1938, 1945, 1954 en nu in 1957. De hulde hem door de medeleden gebracht wil de heer Vaneman overhevelen naar zijn vrouw die hem, grappig gezegd, „de baas" is geweest in het zorgen voor de priesterstudenten. Spr. hoopt dat de middenstand als in het verleden steeds priesters zal voortbrengen. Des middags celebreerde de neo mist een danklof met assistentie van kapelaan L. Koomen als diaken en father J. Nielen als sub-diaken. Met een Te Deum Laudamus werden de kerkelijke feesten gesloten. Hierna had in het Graalhuis de receptie plaats. Honderden kwamen him ge lukwensen aanbieden en de rijke schat van geschenken bewonderen. „Sancta Rosa" had weer veel gegeven. De missienaaikrans had zichzelf overtroffen. Het was een echte mis sietentoonstelling van al de paramen, ten enz. die voor father Vaneman wa ren gemaakt. Deze expositie bestond uit een koor kap, een velum, 5 kazuifels met bij behorende stola's en manipels, een albe, vier misdienaarstogen met su- perpli's, een volledige uitzet enz. Hedenavond zal de parochiële hul- diging in het Parochiehuis plaats hebben. De zeereerw. heer J. Bosman O.S.C. is zaterdagmiddag wegens ernstige ziekte van zijn moeder, uit de mis sie van Java teruggekomen. Hoewel zijn verloftijd nog niet was De tentoonstelling ROMANTIEK EN BLOEMEN in het Van der Werfpark te LEIDEN is dagelijks geopend van 10 uur v.m. tot 11 uur n.m. Overdag: een bloemenparadijs. 's Avonds: door de feeërieke verlichting en sprookjestuin. Sportieve vrolijkheid de Nieuwe Vaart in In de Nieuwe Vaart, ter hoogte van de aanlegplaats van de Leidse tex tielfabrieken Gebrs. Van Wijk werd zaterdagmiddag jl. onder leiding van de heer L. Plug de jaarlijkse presta tietocht gekleed (reddend) zwemmen geLouden. Deze tocht, georganiseerd door de Leidse Reddings Brigade, had omstreeks 130 deelnemers uit alle delen van het land naar Leiden ge trokken en het animo van de zwem mers bleek na de soms lange reis geenszins bekoeld. Tegen kwart voor vier loste in specteur H. Oudman van de Leidse politie, het startschot voor de eerste groep: de meisjes beneden de zestien jaar. In snelle opeenvolging plons den de kinderen, die drie rijen dik op de rand van een dekschuit waren opgesteld, in het water. Nauwelijks hadden ze vijf-en-twintig nieter af gelegd, of de jongens, in dezelfde leeftijdsgroep, gingen te water. Som migen stelden er een eer in, de meis jes voorbij te streven; anderen ble ven wal achter en genoten van het water, dat ongeveer 19 graden mat. Aan de sterke arm van een kraanwa gen wordt de demonstratiecabine voorzichtig te water gelaten. Eén was er zelfs, die zich niets van het startschot aantrok en zich als laatste door een van de toeziende brigadeleden in het water liet duwen. Komiek doordrijver Het was de komiek van de groep. De hele weg bleef hij achter: dan weer gorgelend, dan duikend als een fuut om een meter of wat verder boven te komen en zijn spel onge stoord voort te zetten. Waar het er bij een prestatietocht zwemmend redden nooit om kan gaan, wie het eerste weer aan land is, doch slechts met het uithoudings vermogen rekening gehouden wordt, menen we, dat deze grapjas eigenlijk groter lof verdient dam Aat van Til burg, die als nummer één de prestatietocht 200 meter gekleed zwemmen volbracht. Bij de 550 meter gekleed zwemmen voor deelnemers vanaf 16 jaar, ging het er hoewel even serieus iets soepeler aan toe. Weer startten de dames als eer sten, op enige afstand nagezet door de heren. De heren bleken over min der uithoudingsvermogen te beschik ken dan de dames. Reeds na dertig meter telden ze de eerste uitvaller en iets voor het keerpunt koos num mer twee het zekere voor het on zekere. Hoewel alle zwemmers door hun oranje mutsje in het water gelijk waren, verrieden toch direct enkelen hun leeftijd, doordat ze de Spaanse slag zwommen, een stijl die tegen woordig niet veel meer gebruikt wordt. Eén van de heren, die een rotte sinaasappel had ontmoet, slingerde het projectiel voor zich uit met het verzoek het door te geven, aan welk verzoek gretig voldaan werd. Dat werd ten slotte de oorzaak van een voltreffer, die onder gejuich geboekt werd. Menu Er werden kennismakingen her nieuwd in het water en enkele, meer culinair aangelegde zwemmers, be spraken het menu voor zondag aan de hand van aardappelen, fruit en groenten, die ze op hiun weg tegen kwamen. Hannie Corel van de Leidse zwem vereniging „De Zijl" bereikte de fi nish als eerste. Even later bezorgde een van de heren, die last kreeg van kramp, de E.H.B.O. werk. De prestatietocht werd gevolgd door een demonstratie met een auto cabine, gegeven door de heren P. Stouten en J. Verhoogh van de Leid se Reddings Brigade. Hoewel een kranig staaltje van zwemmen werd getoond, menen we toch, dat deze de monstratie niet een juist beeld gaf van hoe men zich als drenkeling uit een auto kan redden. De cabine werd door een kraanwagen uiterst voor zichtig in het water gezet, waardoor de inzittenden niet het schrik- element doormaken dat een veron gelukte automobilist ondergaat en ze de cabine die aan de onderzijde geopend was altijd konden ver laten, ook wanneer een van de deu ren bleef klemmen. Het programma werd besloten met een komisch nummer. De wisselbeker voor de brigade met het grootste aantal deelnemers, bleef in handen van de Noordwykse reddingsbrigade, die met 35 leden vertegenwoordigd was. De prijs voor de groep die het verst had moeten reizen, ging naar „St. Hieronymus" reddingsbrigade en zwemvereniging uit Roosendaal. Zaterdagmiddag had te Hazerswoude-dorp de opening plaats van een nieuw sportpark. Burgemeester Den 1 Hollander overhandigt de sleutels aan de voorzitter van de onderhoudscommissie.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8