Anquetil bleef de winnaar van de Tour de France Darrigade won ook laatste étappe over 227 k.m. rolt beter, plakt beter, brandt beter De Nederlandse Tourploeg te Parijs Nog een kusje voor Wim van Est MAANDAG 22 JULI 1957 DB LETDSE COURANT PAGINA 5 Jacques Anquetil, gewapend met enorm bouquet bloemen rijdt zijn ronde door het Pare des Princes nadat (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) PARIJS, 20 juli. Voor Fernand Picot en Nino Defilippis eindigde de Tour 1957 met een harde smak tegen de betonnen baan van het Pare des Princes, 70 meter voor de finish. Over hen heen buitelden de Italiaan Tosato en de Parijzenaar Raymond Hoorel- beke. Opeens was de apotheose gebro ken. Het geluid van de tribunes, dat tijdens een massale eindsprint van het op één na alle deelnemers (de Spon- jaard Morales was achtergeraakt), in een orkaan van toejuichingen was over gegaan, verstomde. Dr. Duman en zijn assistenten renden naar de plaats van het ongeval, waar Tosato en Hoorel- beke pijnlijk overeind krabbelden om de laatste meters af te leggen. Een knappe, donkerharige jonge vrouw kwam met een bleek gelaat toelopen, zij verliet even later het stadion naast de brancard waarop haar man Fernand Picot lag. Defilippis werd, uit vele won den bloedend, door enkele vrienden naar de veroandkamer gebracht. Het was dus een triest slot van een ronde, die toch reeds in vele opzichten teleurstellingen heeft gebracht. Het im pulsieve Parjjse publiek het stadion was tot de laatste plaats gevuld be greep dat. Geruime tijd bleef een sfeer van onbehagen in het stadion hangen, tot eindelijk André Darrigade op de fiets stapte om zijn ere-rondje als win naar van de laatste étappe te maken. Want de eerzuchtige Darrigade had zich, met de steun van de gehele Franse nationale équipe uiteraard weer de snel ste sprinter van alle coureurs getoond. De Fransman was als derde de baan lange eindpsrint. Padovan bleef in een hoog tempo op kop rij Jen, gevolgd door Nencini, die tot de voorlaatste bocht de weg voor Darrigade afsloot. Maar de Fransman was slim genoeg om de coalitie te breken. Als een volleerd sprinter schoof hij naar boven en ver kreeg daarmee zoveel snelheid, dat Pa dovan (Nencini was inmiddels terug gezakt) zijn rush niet meer kon stuiten. De tweede achtereenvolgende etappe zege dus voor Darrigade. Het publiek heeft dit feit gedurende de ere-ronde luidruchtig gevierd. Niet boeiend De 227 km. lange rit van Tours naar het juichende Parijs heeft, behalve de eindsprint weimg boeiende momenten genad. De renners beseften, dat de po- 1 sities bepaald waren en putten zich1 daarom niet uit met ontsnappingspogin gen, die toch van weinig invloed meer zouden zijn op de algemene rangschik king. Onderling grapjes maken en een glimiaoh vol tevredenheid het einde van aile inspanningen en ontberingen j was immers naDij fietsten zij naast elkaar voort in een nog redelijk hoog tempo. Het wachten was tenslotte op de man wiens eerzucht om als eerste in Parijs te arriveren de gezapigheid zou breken. Die man was Piet van Est. Zeventig km. voor de eindstreep sprong hij onver wacht snel weg, maar onmiddellijk vlo gen èn Darrigade èn Queheille naar zijn wiel. Het drietal verrkeeg een voor sprong van 200 meter, niet meer. Want er waren meerdere renners, die dol graag in Parijs wilden triomferen: Adriaenssens, de Portugees Da Silva, Barone, Pianckaert, de Italiaan Baroni, en, merkwaardig genoeg, ook Jacques Anquetil. Deze zes coureurs kregen dank zij het hoge tempo van de drager van de gele trui spoedig contact met de vluchtelingen en de vlucht was daar mee algelopen. Want op een seintje van de ploegleiders, die allen naar voren stoven, liet de kopgroep zich inlopen door het peloton. Barone strijdlustig Piet van Est heqft later, na 178 km., nog een poging gewaagd. Zij leidde op nieuw tot gejaag van de hoofdmacht en bleef dus zonder effect. Maar actie ver nog dan onze landgenoot was de dappere Nicolas Barone. De wilskracht en het lijden van deze Parijzenaar zijn in de laatste dagen onbegrijpelijk ge weest, evenals zijn initiatief in deze laatste rit. Barone wordt gekweld door steenpuisten Hij kan nauwelijks lopen en op zijn fiets veert hij meermalen met een pijnlijk gezicht van zijn zadel om hoog. De Parijzenaar had evenwel één doel: het heroveren van de eerste plaats van het klassement van de meest strijd lustige renner (waaraan een flinke pre mie is gekoppeld), die hij enkele dagen geleden aan Anquetil had verspeeld. Vandaar de activiteiten, ondanks alle pijn. En het was bijzonder prettig, dat op Barone vandaag juist voldoende stemmen werden uitgebracht om hem in zijn opzet te doen slagen. Kersten en De Jongh raakten los Het initiatief van Barone en Piet van Est kon evenwel het peloton niet bre ken. Wel bracht het gejaag enkele ren ners even in moeilijkheden. Kersten, Piet de Jongh en de Sponjaard Morales verloren bijvoorbeeld kort voor de finish het contact met de overigen, maar de Nederlanders herstelden zich snel. En zo reed de karavaan dus als een vrijwel gesloten eenheid over de brede boulevards van Parijs, die om zoomd waren door honderdduizenden toeschouwers. De Parijzenaar André le Dissez trok daarbij nog de meeste aan- dacht, want hij arriveerde in het Pare des Princes met een politiepet op zijn donker, guitig hoofd. De eindsprint, die zulke trieste gevolgen had, werd een triomf voor Darrigade. Na hem passeer- 1 den Padovan, Forestier en Wim v. Est de streep. Piet van Est klasseerde zich als zevende, Stolker als 26e, Voorting 36e, De Jongh 37e en Kersten 42e. Uitslagen en klassementen j Etappe-uitslag. De uitslag van de 22e en laatste étappe van Tours naar Parijs over 227 km., luidt: 1. Darrigade (Fr.) 5.58.31 (met bonificatie 5.57.31); 2. Pa dovan (Italië) 5.58.31 (met bonificatie 5.58.01); 3. Forestier (Fr.); 4. Wim van I Est (Ned.)5 Lampre (Zuidwest)6. I Siguënza (Zuidoost); 7. Piet van Est (Ned.)8. Pianckaert (België)9. Ce- rami (België)10. Groussard (West) 11. Dupré (Zuidwest); 12. Privat (Fr.); 13. Gay (Zuidwest); 14. Keteleer (Bel gië), 15. Poulinque (West); 16. Thomin (West); 17. Anquetil (Fr.); 18. Million (lie de France); 19. Rolland (noord oost centraal)20. Ruby (noord oost centraal); 26. Stolker (Ned.); 36. Voor ting (Ned.); 37. De Jong (Ned.); 42. Kersten (Ned.) allen in dezelfde tijd als de winnaar (5.58.31). Eindklassement: 1. Anquetil 135.44.42; 2 Janssens 135.59.38; 3. Christian 136.02.02; 4. Forestier 136.02.44; 5. Lo- rono 136.04.59; 6. Nencini 136.10.45; 7. Defilippis 136.12.39; 8. Wim van Est 136.12.52 op 28 min. 10 sec.; 9. Adriaens sens; 10. Dotto; 11. Mahé; 12. Rohrbach; 13. Picot; 14 Bauvin; 15. Jean Bobet; 16. Pianckaert; 17. Keteleer; 18. Tho min; 19. Hoorelbeke; 20. Padovan; 29. Voorting 137.39.51; 32. Piet van Est 137.56.06, 33. De Jongh 137.58.59; 44. Stolker 138.26.00; 45. Kersten 138.28.19. Puntenklassement: 1. Forestier 301 pnt.; 2. Wim van Est 317 pnt.; 3. Chris tian 366 pnt.; 4. Thomin 402 pnt.; 5. Anquetil 405 pnt.; 6. Picot 419 pnt.; 7 Pianckaert 445 pnt.; 8. Keteleer 460 pnt.; 9. Nencini 533 pnt.; 10. Bauvin 573 punten. Eindklassement der ploegen: 1. Frank rijk 404.59.08; 2. Italië 406.23.44; 3. Bel gië 407.44.37; 4. Nederland 408.43.11; 5. West; 6. Noord Oost Centraal; 7. Ile dé France; 8. Zuid Oost; 9. Zuid West; 10. Zwitserland; 11. Spanje. De vierde étappe van de Ronde van Zuid-Slavië werd op een circuit te Bel grado gereden. Er moesten 6 ronden van 25 km., totaal 150 km., worden afge legd. Winnaar werd de Belg Vloebergs in 4 uur 31 min. 23 sec. De uitslag luidde verder: 2. Durchlacher (Oosten rijk) 4.31.58; 3. Winter (Belg.) 4.35.22; 4. Schobar (Oost-Duitsl.) z.t.; 5. Petro- vic (uZid-Slavië); 15. Kamphuis (Ned.) 4.36.45; 27. De Rooy (Ned.) 4.50.50. De vijfde en laatset étappe is gewon nen door de Oostenrijker Durlacher. Dlowaty, Sebenic en Durlacher ont snapten uit het peloton toen de helft van de étappe achter de rug was. Se benic viel later terug. Onze landgenoot Kamphuis zette alleen de achtervolging in. Hij bereikte de twee vluchtelingen en gezamenlijk zetten zij de tocht voort. Bij het binnenkomen van de baan te Belgrado kwam de Nederlander ten val waardoor hij 6 sec. verlies op de twee anderen boekte. De uitslag luidde: 1. Durlacher (Oos tenrijk) 3.53.31; 2. Dlowaty (Polen) z.t.: 3. Kamphuis (Ned.) 3.53.37; 4. Merel (Fr.) 3.53.59; 5. Vloebergs (België) z.t.; 9. De Rooy (Ned.) 3.54.30. Het eindklassement luidde: 1. Tref- flich 24.52.46; 2. Levacic 24.54.04; 3. Mascha 25.02.09; 4. Vloebergs 25.06.22; 5. Peters 25.06.40; 15. De Rooy 25.18.38; 33. Kamphuis 26.35.33. In 't ploegen klassement bezette Zuid- Slavië de eerste plaats. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN IN WASSENAAR Op de genoeglijke atletiek- en wieler baan „Duinhorst" te Wassenaar hebben zondagmiddag de talrijke toeschouwers kunnen genieten van een internationaal wielerprogramma. De Nederlandse ren- ners Jan Pronk, Frans Mahn, Jan Hij- zelendoorn en Carel Hamelinck moesten het opnemen tegen de Duitsers Werner Potzernhelm, Willie Hohenschutz, Paul Vadder en Gunther Jornitz, in een wed strijd achter Derpies over drie manches van 15, 15 en 20 kilometer. De eerste manche werd een overwin ning voor de Nederlander Jan Hijze- lendoorn, die gedurende de gehele wed strijd een hevig gevecht tegen de Duit ser Potzernheim moest leveren. Hij won tenslotte doordat de Duitser in de 17e ronde wegens een lek bandje van wiel moest verwisselen, wat hem z'n grote achterstand opleverde, dat hij onze land genoot niet meer kon bedreigen. Tweede werd zijn landgenoot Hohen schutz. Met nog vier ronden te rijden kwam de Duitser Gunther Jornitz in een der vlakke lage bochten in aan raking met zijn gangmaker en zwiepte met zijn voorwiel onderuit tegen de balustraden. Hij moest later naar het ziekenhuis worden vervoerd.* De dokter vreesde voor een gebroken rib. De tweede manche werd een Duitse overwinning. Hohenschutz, in de eerste manche tweede geworden, sloeg voort- durend op kop rijdend, elke aanval van onze landgenoten Hamelinck en Pronk af. Ofschoon, met nog twee ronden te rijden in de laatste manche, de Neder landers Hijzelendoorn, Mahn en Pronk ver voor Hohenschutz lagen, wist de Duitser met een fantastische aanval onze landgenoten te passeren en ook deze manche op zijn naam te brengen. I In het eindklassement werd hij eerste I voor Hijzelendoorn, Hamelinck, Pronk, Mahn, Potzernheim en Vadder. I De uitslag van de 60 km. trainingsrit is als volgt: 1. A. v. d. Kaaij 1.23.47; 2 D. Kralt, 3. B. Zoet, 4. W. Wijnands, 5 K. Kasteel, 6. P. Otto, 7. H. Grims- bergen, 8. F. Brittijn, 9. S. Gommans, J 10. P. Jansen. I Dinsdagavond recordrijden over 34 kilometer. Start 7 uur aan de Zijl. Donderdagavond wordt er in verband met de uitzending naar Oxford geen competitie gereden. Inplaats hiervan wordt er 50 km. getraind. Vertrek 7 uur vanaf de Zijl. I Tijdens de zaterdagavond gehouden wielerronde in Steenwijk West stak plotseling de 78-jarige C. Rozendaal het parcours over, toen een groepje ren ners naderde Ondanks de pogingen van de renners de oude man te ontwijken, botste één van hen tegen de man op. Hij werd ernstig gewond en overleed later in het ziekenhuis te Meppel. WATERPOLO OM DE TROFEO ITAIA 1957. Tien spelers aangewezen. Voor het waterpolotournooi om de Trofeo Itali 1957, dat van 13 tot en met 18 augustus in Zagreb wordt ge houden, zijn tien spelers aangewezen. Het zijn Freddie van Dorp (AZ en PC, Amersfoort), Ben Kniest (Nep- tunus, Arnhem), Nijs Korevaars (HZ en PC, Den Haag), Harry Lamme (Robben, Hilversum), Frits Smol (HZ en PS, Den Haag), Cees van der Tooren (GZC, Gouda), Harry Vriend (IJ, Amsterdam) en Rolf Wage naar (Meeuwen, Amsterdam). Het definitieve zevental zal men hieruit t.z.t. aanwijzen. Voor de waterpolo wedstrijd van de Nederlandse jeugdploeg tegen de jeugdploeg van Duitsland in augustus in Landshut (Beieren) zijn de vol gende negen spelers aangewezen: Hans Aalbers (DZV, Delft), Ab Bo- denstaff (AZC 82, Arnhem), Anton de Boer (Robben, (Hilversum), Joop Buis (Zwemlust, Utrecht), Henk Hermsen (Robben, Hilversum), Theo van der Klashorst (Robben, Hilver sum), Haro Ran (Zian, Den Haag) en I Leo Schrieder, (HZ en PC, Den Haag). 1 VETERANEN POLODAG L.Z.C. De tweede veteranen polodag, zondagmiddag door LZC in de zwem inrichting „Poelmeer" georganiseerd, bracht fraai weer en een bijzondere prettige sfeer onder de vele oud-ge- dienden. Zo zagen wij B. Planjer, W. F. v. Ingen Schenau, Guus Braams, Hans v. Senus, G. Rechter, C. v. Aelst, A. v. Overhagen, K. de Kok, Roel v. Senus, H. Smithuyzen, R. de Hamer, H. Stam, J. Reekers, Jan El- zing, enz. enz. Wat ons het meest opviel, was ech ter de gewichtstoname en de schaal bracht het volgende staatje: UZSC 667 kg, Maas 629 kg, HPC 624 kg, AZ 1870 618 kg, LZC 614 kg, een res pectabel totaal! De diverse uitslagen waren: LZC—RZC 3—2; HPC—HZ en PC 24; De ZijlMaas 61; ZianUZC 0—4; LZC—HZ en PC 3—7; AZ 1870 HVGB 5—2; UZSC—De Zijl 4—3; Zian—HPC 2—4; Zian—UZSC 0—4; UZSC—AZ 1870 3—0. Verliezersronde: RZCMaas 34; LZC—HVGB 2—2 (HVGB wint na strafworpen). Winnaarsronde: AZ 1870HVGB 4—3; HZ en PC—UZSC 5—0. Na afloop van de wedstrijden, men was ongeveer 5 uur aan het water - polospelen geweest, kwam men ge zellig bijeen in „Het Witte Huis" te Oegstgeest en kon voorzitter J. v. d. Reyden de prijzen uitreiken. 1. HZ en PC (voor de 2e maal de Jan Elzinga wisselbeker); 2. UZSC; 3. AZ 1870; 4. HVGB. Een wedstrijddag vol gezelligheid, onder het vaandel van 1886, dus een 71-jarige trouwe dienst bij de thans KNZB. CRICKET Ajax (L.)Rood en Wit UI. De cricket wedstrijd Ajax (L.)Rood en Wit III voor de tweede klasse E van de competitie van de NCB, is door Rood en Wit IH gewonnen met 46 runs. Ajax (L.) was all out voor 97 runs; Rood en Wit 3 voor 143 runs. SCHAKEN NEDERLAND WON JEUGD SCHAAKTOERNOOI. Het internationale jeugdschaak- tournooi, dat in Den Haag is gehou den, is met 1 Vi punt verschil op num mer twee (West-Duitsland) door Ne derland gewonnen. De eindstand: 1. Nederland 16H P- 2. West-Duitsland 15 p. 3. Engeland 11 p. 4. Den Haag 9 p. 5. Frankrijk 8Vi p. 6. Luxemburg 0 p. Ceremonieel Onmiddellijk na de aankomst volgde het gebruikelijke ceremonieel. Jacques Anquetil moest op de ere-loge, waar ook de voorzitter van de K.N.W.U., dr. P. van Dijk, had plaatsgenomen, de hulde van geestdriftige toeschouwers in ontvangst nemen. Een gescandeerd „Anktiel, Anktiel" begeleidde hem even later op zijn ere- ronde. Daarna volgden de ere-ronden van de overige winnaars van de klas sementen en de hoogst-geklasseerden in de algemene rangschikking. Ook Wim van Est behoorde daartoe. De tour werd tenslotte definitief afgesloten met een tour d'honneur van alle ploegen. Kees Pellenaars reed trots voor zyn jongens. Uit het luide applaus bleek hoe populair aeze in Frankrijk zijn. De luidste toejuichingen gingen toch naar Fernand Picot, toen hij met een tul band van verbandgaas op het hoofd moeizaam door zijn ploeggenoten op de fiets werd geholpen en met bloemen om de pijnlijke schouders langs de toe schouwers werd voortgeduwd. Ademloos luisterden de duizenden toen een telegram van de president van de Franse republiek, Coty, gericht aan de tourwinnaar Anquetil werd voorge lezen. De Franse president feliciteerde Anquetil met zijn overwinning en com plimenteerde hem met het enorme door zettingsvermogen, dat de man uit Rou- aan had getoond. De Nederlandse ploeg ln het Pare des Princes te Parijs tijdens de huldiging van de renners. Onder grote belangstelling zijn Kees Pellenaars en zijn mannen te Hengst dijk in Zeeuws-Vlaanderen gehuldigd. Nadat de voorzitter van de K.N.W.U., dr. P. van Dijk, leider plus renners had toegesproken, reden zij met Pellenaars voorop een ere-ronde. Daarna namen de renners deel aan een omnium, waar in ook enkele Belgen uitkwamen. De resultaten luiden: Afvalwedstrijd: 1. Post (Amsterdam); 2. Verplate (België)3. Schroeders (België). Achtervolging: 1. Gerrit Voorting (Roosendaal); 2. Wim van Est (St. Willibrord); 3. D. de Groot (A'dam). Klassementswedstijrd: 1. Stolker (Zui len); 2. Piet van Est (Fijnaart); 3. Van Wychen (Goes). Eindklassement: 1. Stolker 17 pnt.; 2. W. van Est 18 pnt.; 3. De Groot 18 pnt.; 4 Schroeders 20 pnt.; 5. Post 20 pnt.; 6. Piet van Est 24 pnt. Een sprintwedstrijd tussen Arie van Vliet en de Belg Saelens over 3 man ches van 500 meter eindigde in een zege voor de Nederlander. Hij won zowel de eerste als de derde manche. Zondag heeft de Nederlandse tourploeg alweer een baantje op eigen grondge bied getrokken: de traditionele wed strijd in Hengstdijk. Wim van Est kreeg daar van een heel Jong melske in Axelse klederdracht een felicitatie, die Gerrit Voorting met Iets van jaloesie bekeek.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5