Mevrouw Judi van Wijnbergen exposeert in Prinsenhof Schilderwerken van geheel eigen karakter HUIBERS Vergoeding voor afstaan woonruimte Expositie „Tijdgenoten van Versteru in Lakenhal Achterhuis van Anne Frank na restauratie levend jeugdcentrum i ZATERDAG 20 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 ZELFPORTRET VAN DE SCHILDERES F HET PRINSENHOF te Delft wor den vele tentoonstellingen gehou den, maar zelden van werken van nog levende kunstenaars. Het is voor mevr. Judy van WijnbergenMi-- chiels van Kessenich, echtgenote van Wassenaars burgemeester, dan ook een bijzondere eer, dat haar schilder werk daar thans van 18 juli tot 27 aug. wordt geëxposeerd. Het is een uitzondering op de normale regel, welke ongetwijfeld gemaakt is o.a. met het oog op de uitzonderlijke kwaliteiten van haar kunst. Eén blik in de expositie-ruimte overtuigt de bezoeker onmiddellijk, dat hier een schilderstalent getoond wordt, dat niet te vergelijken is met de producten van de andere moderne schilders. Ongetwijfeld is de kunst van mevr. v. Wijnbergen modern, zeer modern, maar zij heeft een vol komen eigen stijl, welke weliswaar niet geheel gebroken heeft met alle traditie, maar toch een uitdrukkings vorm heeft gevonden, zoals men nergens anders ziet. Bovendien slaat zij in de keuze van haar onderwer pen, vooral in de laatste jaren, ge heel eigen wegen in, wegen, welke leiden naar de grootsheid van Gods wereldruimte. |\E EXPOSITIE, welke donderdag- U avond door prof. ir M. J. Gran- pré Molière is geopend, bevat een zes-tal olieverf-schilderijen en 'n Haarlemmerstraat 123, Leiden Geboorteaankondigingen kleine veertig gouaches. Gouaches worden met waterverf geschilderd, welige dikker is dan de gewone wa terverf, zodat de kleur „dekt" en de indruk geeft van olieverf. Verreweg de meeste schilderwer- waar niemand uit wijs kan. ken stammen uit de laatste jaren; slechts enkele zijn uit de tijd, dat mevr. v. Wijnbergen in Parijs stu deerde; zij zijn interessant wegens de ontwikkeling welke eruit blijkt ten opzichte van de latere werken. Eén van de gouaches is een zelf portret, y/aarhij de schilderes heeft aangetekend „dat ik luist'ren moet opdat ik spele". Het luisteren ligt uitgedrukt in het wezen van dit ge laat, dat melodieën hoort, waarover zij haar vreugde wil uitzingen. Dat is bijzonder typerend, want mevr. v. Wijnbergen toont in haar werken een dynamische levensvreugde, wel ke bijv. treffend gekarakteriseerd wordt door de wijze, waarop zij de domtoren van Utrecht uitbeeldt. Een ander zou deze rijzige toren met stille bewondering 'bezien; zij schil dert allen de top en laat er breeduit waaiende rode vlaggen omheen zwie ren als een schallende juichkreet. Een ander voorbeeld is een werkje, dat „Aards geluk" getiteld is en een paar handen laat zien, die zich strek ken naar de zon; één en al levendig heid van felle kleuren. Over het al gemeen is de vreugde aan de kleur één van de meest kenmerkende eigenschappen van de tentoongestel de werken. De kleur is Ook bepalend voor het karakter van diverse por tretten, waarvan wij de gelijkenis niet kunnen beoordelen, doch het karakter kunnen bevroeden. Kleur rijk zijn haar landschappen, z oals de Wolfgangsee bij avond en bij re gen, een berglandschap, gezichten op Salzburg, een zonsopgang enz. IN DE LAATSTE TIJD toont de schilderes vooral haar spirituele achtergrond door het uitbeelden van kosmische verschijnselen, zoals de Corona van de zon, spiraalnevels, mikrokosmisch leven, figuren uit de Dierenriem. Men kan deze uitbeel dingen eigenaardig vinden, maar men ontkomt niet aan de bekoring van het tintelend geflonker, dat erin leeft en probeert iets °P te vangen van het mysterie der schepping. Er zijn ook wel schilderwerken bij, welke naar onze smaak minder ge slaagd zijn; bijv. de modeshow van Fath, maar over het algemeen is het een aantrekkelijke tentoonstelling. Mensen, die slechts klassieke kunst weten te waaieren, vinden er weinig van hun gading, doch aan de andere kant is het ook geen abstracte kunst, Het ligt in de bedoeling van het rijk uitbreiding te geven aan de re geling inzake het verstrekken van een vergoeding voor het geschikt- maken van een huis voor inwoning. Thans kunnen de kosten tot een maximum van 400 worden ver goed, maar het rijk wil dit bedrag verdubbelen. Zij, die in een kleiner huis gaan wonen om daarmee een groter gezin een dienst te bewijzen, zullen de ver huiskosten vergoed krijgen en ook de vergoeding voor het opnieuw in richten van de kleinere woning zal worden verhoogd. Voor de opslag van overtollig geworden meubelen zal een bedrag ineens worden uit gekeerd. y (Advertentie) Minister Staf hoopt met ingang van 1 januari 1958 maatregelen te nemen om dienstplichtigen op herhalings oefeningen een vergoeding te geven voor het derven van hun inkomsten. Op zijn departement worden thans reeds voorbereidingen getroffen. De bewindsman antwoordt dit op schrif telijke vragen van het Tweede Ka merlid, de heer Van Vliet (K.V.P.). GEZICHT OiP SALZBURG. Minister Klompé zal deze verbete ringen binnenkort in een beschik king bekendmaken. De gemeentelij ke woningdiensten zullen de zaken verder regelen. De minister voor Maatschappelijk Werk wil het met deze nieuwe rege ling voor bezitters van overtollige woonruimte aantrekkelijker maken een deel van hun huis af te staan of kleiner te gaan wonen. Wellicht zal de maatregel van de minister zoveel succes hebben dat het onaangename vorderen van woningen niet strenger behoeft te worden toe gepast. ZANDSPIERING WORDT MET NATRIUMNITRIET BESPOTEN. De Nederlandse vismeelfabrieken hebben iet conserveren van de zand- spiering aan boord van de kotters verplicht gesteld. De vangst wordt nu, in verband met het optreden van oogontsteking, in de visruimen be spoten met natriumnitriet. Men verwacht niet alleen hiermee de stank te verminderen, maar ook deze oogontstekingen te voorkomen. De eerste schippers van de kotters, die het middel hebben gebruikt, zijn tevreden over dit conserveringsmid del, dat de Noren reeds geruime tijd gebruiken. Zandspiering, die niet op deze wijze is geconserveerd, zal voortaan niet meer worden gelost. BIJNA 250 NUMMERS vermeldt de catalogus van de expositie „Tijdgenoten van Verster", die de directeur van de Leidse Lakenhal, de heer J. van Wessem, in dit mu seum bijeengebracht heeft; een om vangrijke tentoonstelling dus, die vele zalen van het museum opeist. In de schottenzaal boven hangen de wanden vol; de gangmuren bieden plaats, aan vele schilderijen; er is een zaal ingericht met werken bijna uit sluitend van Breitner en beneden verleent een zaal plaats aan aquarel len van de tijdgenoten. Dit jaar herdacht de stad Leiden de 30e jaardag van het overlijden van deze Leidse kunstenaar, die hoe wel hij met velen verbonden was in zijn generatie een geheel eigen plaats innam. De tentoonstelling is bedoeld als eerbetoon aan een groot kunstenaar. Rode Kruis: 616.408 leden De 424 afdelingen, die het Neder- landsche Roode Kruis in Nederland telt, hebben zich ten doel gesteld om het gezamenlijke aantal leden vóór de viering van de negentigste verjaar dag der vereniging te brengen op 600.000. Dit doel is meer dan bereikt. In de Algemene Vergadering, die he denmorgen in Scheveningen werd ge houden, deelde de voorzitter ir. F. C. C. Baron van Tuyl van Zuylen mede dat het Nederlandsche Roode Kruis thans 616.408 leden telt. Met dit ledental is het Nederland sche Roode Kruis niet alleen de groot ste vereniging in den lande dat was zij reeds enige jaren maar zij heeft in de loop van haar bewogen gechiedenis nog nooit zoveel leden gehad. In verhouding tot het bevolkings cijfer is het Nederlandsche Roode Kruis ook de grootste Rode Kruis vereniging ter wereld d.w.z. als men rekent naar het aantal personen, dat uit vrije wil zichzelf voor het lid maatschap aanmeldt. In het Algemeen Kapittel van de St. Joseph Congregatie van Mill Hill, dat op het ogenblik gehouden wordt in het Moederhuis te Mill Hill, Lon den, heeft de verkiezing plaats gehad van het hoofdbestuur der Congrega tie. Als Algemeen Overste werd her kozen de hoogeerw. heer dr Th. McLaughlin (Schotland); als eerste consultor, tevens vicaris-generaal, werd gekozen Father J. Zuydervliet uit Noorden, Z.-H., tot heden alge meen Missie-Procurator van Mill Hill in Nederland; als tweede con sultor Father F. Figl (Tirol), als der de Father P. de Reeper uit Den Bosch (herkozen), als vierde Father W. Coates (Engeland). Cellist A. Hart Nibbrig overleden Eerst nu bereikt ons het bericht, dat in de leeftijd van 58 jaar dinsdag plotseling is overleden de heer A. A. I. Hart Nibbrig, bekend cellist van het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest. Hij trad tijdens het slotconcert van het Internationaal Orgelconcours voor de laatste maal op. Op vacantie in Duitsland werd hij door een hart verlamming getroffen. De laatste tijd was de heer Hart Nibbrig een inwoner van Voorscho ten. Hij werd op 8 juli 1809 te Utrecht geboren en genoot zijn opleiding aan het Amsterdams conservatorium, waarna hij in dienst trad van de Haarlemse Orkestvereniging, thans het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest. In de muziekwereld was de heer Hart Nibbrig een goede bekende, ge waardeerd om zijn open karakter en zijn gevoel voor humor, kenhal uiteraard grote aandacht besteed. De directeur heeft beslag kunnen leggen op enige van zijn beste werken en deze opgehangen in een aparte zaal. Een bezoek aan deze ten toonstelling van tijdgenoten kan dus goed gecombineerd worden met een wandeling door de zalen, waarin voor de grote Verster een plaats werd ingeruimd. Een ereplaats op de expositie van tijdgenoten heeft natuurlijk George Hendrik Breitner gekregen, de meest pure schilder van zijn generatie. Bij de keuze van de andere kunstenaar werd gezocht naar verwantschap met Floris Verster, die voorname- Strandgezicht door Isaac Israëls (1865—1934) lijk bepaald wordt door de reactie op de Haagse school. contact waren met Verster of omdat in beginselen hun opvatting en stijl overeenkomst met Verster vertoonden. De tentoonstelling is er in ieder geval niet één, die enkel werk van de Amsterdamse impressio nisten laat zien. Aldus vergaarde men onder meer werk van Suze Ro bertson, die evolueerde naar expres sionisme, Isaac Israëls, Van Looy, De Zwart, Tholen, Van Konijneburg, Der Kinderen, Eduard Karsen, Wil lem Witsen, Piet Meiners en Menso Kamerlingh Onnes. De tentoonstelling blijft open tot 23 september a.s. Geen museum maar herdenkingsplaats Na een ingrijpende restauratie zal het achterhuis aan de Prinsengracht 263 te Amsterdam worden ingericht tot een voor het publiek toegankelij ke herdenkingsplaats. Het voorhuis van het pand zal daarbij ingericht worden tot een in ternationaal werkcentrum voor bui tenlandse studenten, want, zo meent het bestuur van de Anne Frankstich ting, het huis mag vooral geen mu seum worden: het moet een levend middelpunt worden van de jeugd, die naar gelijke idealen streeft, als die, waarvan Anne Frank in haar dag boek getuigde. Lijk van onbekende vlieger opgevist De Kotter Texel 30 heeft gistermid dag, 15 mijl ten oosten van fort Kijk duin nabij Den Helder het lichaam van een vlieger uit zee opgehaald. In 't vliegersuniform werd 'n landkaart van België aangetroffen. Op een mouw stond de aanduiding U.S. Air- force. Herkenningstekenen werden niet aangetroffen. Aangezien wordt verondersteld, dat dit het stoffelijk overschot van een nog vermiste Belgische vlieger is, is contact opgenomen met de Belgi sche militaire attaché. Deze kon des avonds nog geen nadere mededelin gen doen. Nederland rookt steeds heftiger Ondanks „het rapport" Aan de hand van de omzetcijfers verstrekt door het Economisch In stituut voor de Middenstand, komt drs. P. H. J. F. Th. Schnellen in het weekblad ,J2conomisch-Statisti- sche berichten tot de conclusie, dat h$t Nederlandse publiek het gevaar voor longkanker weinig serieus neemt. Uit zijn dokumentatie blijkt, dat de verkoop van sigaren, tabak en sigaretten in de laatste twee maan den van het vorig jaar en de eerste vier maanden van 1957 tien procent hoger lag, dan in de overeenkom stige periode van het Vorig jaar. Er lagen, aldus 'de heer Schnellen, in het begin van dit jaar drie gebeur tenissen min of meer als een don kere wolk boven de tabaksdetaillis ten: Het hamsteren ten gevolge van de politieke gebeurtenissen in Egyp te en Hongarije, de prijsverhoging voor sigaretten en kerftabak per 1 maart en de daaraan voorafgaande publikaties betreffende het verband tussen roken en longkanker. Ze heb ben blijkbaar niet de gevolgen ge had, die velen in handelskringen daarvan hadden gevreesd.. In dit achterhuis schreef Anne Frank tussen 12 juni en 1 augustus 1944 haar wereldberoemd geworden dagboek en de herdenkingsplaats zal dan ook worden ingericht rondom het originele handschrift van het dag boek, dat over de gehele wereld via boek en toneel, als een waarschu wing tegen onderdrukking en als een boodschap van levenshoop werd uit gedragen. Een en ander is mogelijk gewor den door een mooie geste van de eigenaresse van het huis, de confec- tiefirma Berghaus, die ter gelegen heid van haar 75-jarige bestaan het huis heeft geschonken aan de op 4 mei van dit jaar opgerichte Anne Frank stichting. Een Noors schip voor visserij - onderzoek heeft gemeld, dat de tem peratuur van de Poolzee rondom Jan Mayen-eilanden twee graden celsius is gestegen. Verder heeft men vast gesteld, dat de ijsgordel voor de oost kust van Groenland nog maar een kwart van zijn normale dikte heeft. Een groot gebied is ijvrij geworden. Het verdwenen jongetje Op zaterdag 22 juni 1957 omstreeks 14.00 uur, verliet Willem Jan Maria de la Parra, geboren te Soerabaya op 28 oktober 1948, de ouderlijke woning op de Dickenslaan 38 te Utrecht voor een bioscoopbezoek aldaar. Sindsdien is hij spoorloos verdwenen. Signalement: klein en tenger pos tuur, ovaal gelaat en doukerblond haar. Hij is gekleed in een beige- groene regenjas, zwart met wit ge blokte blouse, lichtgrijze korte pan talon, grijze kousen en bruine lage schoenen. De jongen heeft de ken merkende eigenschap om op twee vingers van zijn rechterhand te zuigen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5