HERSTEL DER MONARCHIE De treinramp in Zuid-Frankrijk Atoomraket voor vliegtuigen DE STRIJD TEGEN DE KINDERVERLAMMING Franse regering wint vertrouwensvotum ZATERDAG 20 JULI 1957 48ste JAARGANG No. 14162 Hoe groot is het vertrouwen in Frankrijks regering? Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Ad ver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 picwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes ƒ1.50. Generaal franco, spanje's dictator, heeft deze week in de Cortes (Spaanse parlement) laten verklaren, dat een koning hem zal opvolgen, zodra hij hetzij door de dood hetzij door afstand het bewind uit handen zal geven. Dit is de offi ciële bevestiging van iets, wat al ja ren onofficieel vaststond, nl. dat Franco van plan v. .s het koning schap in Spanje te herstellen. Men weet evenwel nu nog niet, wanneer dat zal geschieden en evenmin, wie de nieuwe koning zal zijn. Enige jaren geleden zijn er onder handelingen gevoerd tussen de Cau- dillo en de in Frankrijk le- 0 vende Spaanse troonpreten dent Don Juan, de zoon van de overleden ex-koning Alfonso. Als gevolg daarvan is de zoon van Don Juan gaan studeren in Spanje en daarom verwacht men, dat het niet de vader maar de zoon zal zijn, die eenmaal de Spaanse troon zal be stijgen. Als „onbeschreven blad" is deze jongeman nu eenmaal meer aan vaardbaar voor de diverse partijen en stromingen dan de vader; hij leeft nu reeds temidden van „zijn volk". Over het algemeen is het Spaanse volk zeer koningsgezind gebleven; men heeft Franco altijd aanvaard als een soort tussen-stadium, doch de monarchie beschouwd als een staats vorm met meer uiterlijke glorie. Er is echter één partij, welke nogal re publikeins denkt en dat is nu juist, de enige in Spanje toegelaten partij, nl. de Falanx. De Falanx is Franco zeer toegewijd, doch in dit opzicht bestaat er de nodige oppositie tegen de inzichten van de Caudillo. Van daar, dat Franco zo voorzichtig en voetje voor voetje vc >rtgaat met het herstel der monarchie. Hij wil de ge dachte aan een nieuwe koning blijk baar rustig laten inwerken op de volksopinie en het volk vertrouwd maken met het denkbeeld, dat het straks door een constitutioneel vorst geregeerd zal worden. Voor het democratische Westen is de ontwikkeling in Spanje van dicta tuur naar democratische monarchie niet ongunstig. Het zal ertoe mede werken, dat Spanje meer dan tot nu toe wordt Opgenomen in de volken familie van West-Europa, - waar men een dictatuur nu eenmaal slecht ver draagt. Dodencijfer bedraagt 18 Een twaalfjarig meisje is vandaag nog in een ziekenhuis gestorven, Het aantal slachtoffers, dat de spoorwegramp te Bollène-la-Croisière (30 km. ten noorden van Avignon in Zuidoost-Frankrijk) heeft gekost, is nog niet precies vast te stellen; de dodencijfers lopen nog altijd op. Vol gens de laatste officiële berichten be draagt het aantal doden 18, terwijl er omstreeks 90 gewonden zijn. Het verkrijgen van juiste gegevens is moeilijk, doordat men de gewonden in allerlei inrichtingen heeft onder gebracht. Men was vrijdagavond bezig met zes hefschroefvliegtuigen gewonden naar Marseille over te brengen. Onder de doden is een Engels echt paar, dat op de huwelijksreis was. Onder de gewonden zijn vier Bel gische vrouwen en één in Frankrijk woonachtige Amerikaanse vrouw. Door het kordate optreden van de overwegwachter van Bollène is een ig groter ongeluk voorkomen. Deze nl. meer dan 1y3 km. langs de spoorlijn gehold, en heeft tijdig waar schuwingssignalen op de rails ge plaatst om te voorkomen, dat de snel trein, die na de verongelukte trein moest binnenkomen, van achteren op de resten van de sneltrein Nice Parijs zou lopen. Mist belemmerde uitzicht. Wat de oorzaak van de ramp be treft, neemt men aan, dat de machi- waardoor het dodental tot 18 is ge stegen. De ergst vernielde rijtuigen waren de twee slaapwagons aan de kop van de trein. Er zijn ook gewonden naar Avignon overgebracht. Namen zijn totnogtoe niet bekend; ook weet men niet of er Nederlanders onder de ge troffenen zijn. Arrestaties in Hongarije In de afgelopen twee nachten is een nieuwe golf van arrestaties over Boedapest gegaan, aldus berichten die vrijdag uit Boedapest in Wenen zijn ontvangen. In totaal zouden min stens 500 mensen gearresteerd zijn, voor het merendeel arbeiders „met een witte boord". DE PAUS NAAR CASTEL- GANDOLFO. Z.H. de Paus vertrekt hedenmid dag naar het pauselijk zomerverblijf Castelgandolfo. Enkele uren tevoren brengt een tweetal bussen 20 man van de Zwitserse lijfwacht en 25 pau selijke gendarmen voor de bewa kingsdienst, naar de zomerresidentie over. Bovendien reizen de H. Vader tevens de boeken uit zijn particu liere bibliotheek vooruit. De verhuizing naar Castelgondolfo betekent immers niet, dat de Paus op vakantie gaat, maar dat hij zijn verblijf verwisselt. In het rythme van de werkzaamheden komt geen enkele verandering. Het vorig jaar vertrok Z.H. de Paus een week eerder naar het Pau selijk zomerverblijf aan het meer van Albano en keerde toen eerst op 10 november naar het Vaticaan te rug. De eerste proef Boven de woestijn van Nevada in de Ver. Staten is gisteren voor het eerst een atoomraket afgeschoten door een vliegtuig dat zich in de lucht bevond. De raket ontplofte met een gloed die de ochtendzon deed verbleken. De vuurbal steeg tot een hoogte van meer dan 5000 meter en nist (die omgekomen is) door de mist w mvoili» sior.9»! nipt hppft on»- deed een Toze ohebolvormige wolk het onveilig signaal niet heeft opge merkt en met onverminderde snel heid op een zijlijn is gereden, waar door de trein uit de rails is gelopen. Het ongeluk met de sneltrein Nice- Parijs is te wijten aan een verkeerde wisselstand. Het grootste aantal slachtoffers viel in de voorste wagons, die als een harmonica op de locomo tief schoven en daarvan de ketel doorboorden. De stoom ontsnapte in kokend-hete stralen aver de reizigers, die beklemd lagen tussen de resten van de vernielde rijtuigen. Een be diende van de slaap agen kwam als door een wonder er slechts met kneu zingen af. Naar schatting zullen pas ontstaan. De raket werd afgevuurd uit een Northrop F 89 straaljager. De tijd opnemer lanceerde het wapen vanaf een afstand en liet het elektrisch ontploffen, nadat het het vliegtuig had verlaten. De kracht van het wapen werd beschreven als „beneden het nomi nale". Een nominale bom heeft een kracht gelijk aan 20.000 ton TNT. onderdeel zijn. Het wapen dient om binnenvallende bommenwerpers on schadelijk te maken. Toen de raket ontplofte, bevonden zich vijf officieren van het luchtver dedigingscommando recht onder de raket op de grond om de ontploffing en de uitwerking te bestuderen. Zij waren niet beschermd en hadden ook geen bescherming nodig. Serum uitlevend virus De commissie van deskundigen voor de kinderverlamming van de wereldgezondheidsorganisatie, die thans in Genève bijeen is, is van oor deel, dat op grote schaal mensen in geënt moeten worden met een entstof vervaardigd uit levend virus. Deze stof, die door de mond wordt toege diend, zon langere immuniteit kun nen geven tegen kinderverlamming. De proeven met de entstof zijn thans zo ver gevorderd, dat inenting van mensen mogelijk is geworden, zo meent de commissie. De deskundigen hebben een over zicht gegeven van de ervaringen in verscheidene landen met het gebruik van de entstof verkregen uit dood virus. In Frankrijk is de inenting tegen kinderverlamming officieel op 1 juni 1956 begonnen. Het merendeel van het in Frankrijk vervaardigde vaccin wordt uitgevoerd. Van 800.000 inen tingen zullen de resultaten kunnen worden nagegaan. Er is nagenoeg geen ongunstige uitwerking van deze inentingen gesignaleerd. In Engeland heeft de inenting te gen kinderverlamming geen volko men bescherming tegen de ziekte verschaft. Er zijn 1 tegenslag, die bij het begin van de inentingscampagne in de V.S. werd ondervonden, besloten, een vaccin te laten vervaardigen, waarbij werd uit gegaan van een minder virulente stam van het kinderverlammingsvi rus dan die welke in de V.S. wordt gebruikt. In Zuidoost-Azië heeft de kinder verlamming zich meer bij de vreem delingen geopenbaard. Bij de inheem se bevolkingen komt de ziekte nage noeg niet voor. In de Verenigde Staten zyn in 1956 15.400 gevallen geregistreerd, het ge ringste aantal sinds 1947. Of deze ver mindering het gevolg is van de inen tingscampagne (het aantal ingeënten bedraagt zeventig miljoen), kan ^venwel niet met zekerheid gezegd worden. Het aantal gevallen van kinderver lamming in de Sowjet-Unie is in 1955 gestegen. Ook in 1956 en 1957 was er geen teruggang van de ziekte te con stateren. De meeste gevallen, onge veer 85 procent, komen voor bij kin deren beneden de zeven jaar. In het voorjaar van dit jaar zijn 80.000 kin deren ingeënt. DODELIJK VERKEERSONGELUK. Op de Rijksweg te Burger Vlotbrug (N.-H.) is gisteravond bij een onge- verlammingen 39-jarige arbeider L. Mol uit De Britse autoriteiten hadden, na de Dunne meerderheid De Franse regering heeft vrijdag De commandant van het luchtver- in de Nationale Vergadering dedigingscommando heeft meege- vertrouwens-votumover haar deeld dat luchtrakketten met atoom- gerijnse politiek gewonnen. koppen reeds in het bezit van zijnDe uitslag van de stemming was: Nederlanders in Zweden gearresteerd Vijftien Nederlanders, opvarenden van liét 462 ton metende motorschip „Harlingen" uit Harlingen, zijn don derdag in de Zweedse havenplaats Gaevle slaags geraakt met de politie. Vijf hunner zijn gearresteerd. Van deze zijn er twee vastgehouden, nl. de kapitein en de machinist. De „Harlingen" is met dé overige leden van de bemanning gisteren vertrokken. Twee politiemannen werden licht gewond in het gevecht. Volgens het Zweedse persbureau T.T. waren de zeelieden in beschon ken toestand uit een restaurant ver wijderd. Zij begonnen te vechten toen de door het restaurant gewaarschuw de politie tot arrestatie wilde over gaan. Omdat het publiek een vijandige houding tegenover de politie begon aan te nemen, vroeg de politie ver sterking en werden de sabels ge- getrokken. Rode winst op Java Uit de laatste voorlopige uitslagen van dty verkiezing en voor gemeente lijke en provinciale raden, die deze week in Midden-Java zijn gehouden, blijkt, dat de communisten een over weldigende voorsprong hebben be haald op hun politieke concurrenten. In de hoofdstad van Midden-Java, Semarang, lagen volgens de voor lopige uitslagen de communisten meer dan 100.000 stemmen voor op hun sterkste politieke tegenstander, de Masjóemi. Volgens de bijna volledige cijfers boekten de communisten voor de verkiezingen van de gemeenteraad van Semarang een winst van 112.542 stemmen. Ook bij de gemeenteraads verkiezingen in Djakarta, die vorige maand zijn gehouden, behaalden de communisten een groot succes. Geen leuk grapje Zoals gemeld, was een telefoontje van een onbekend gebleven vrouw, dat aan boord van een niet nader om schreven Air France-toestel een bom zou zijn gelegd, oorzaak, dat donder dagnacht drie verkeersvliegtuigen van de Franse luchtvaartmaatschap pij naar het dichtst bijzijnde vlieg veld in de Venigde Staten werden gedirigeerd om te worden onderzocht. Het bleek echter een „grap" te zijn: aan boord van geen van de toestellen werd een bom gevonden. De toestel len konden met grote vertraging hun reis vervolgen. De „grappenmaakster" schijnt smaak gekregen te hebben in haar grapjes, want vrijdagavond werd de Air France opnieuw gewaarschuwd. Ook ditmaal bleek het loos alarm» 280 stemmen voor, 193 tegen en 29 onthoudingen. Behalve de 29 afgevaardigden, die blanco hebben gestemd, is er nog een honderdtal dat niet aan de stemming heeft deelgenomen. Minder dan de helft van 't totaal aantal leden van de Nationale Ver gadering, 597, heeft de regering vrij dag gesteund. De premier had de vertrouwens kwestie verbonden aan een wetsont werp, dat beoogt de Franse politie speciale bevoegdheden te geven ten aanzien van Algerijnse opstande lingen in Frankrijk. Het belangrijkste artikel van het onderwerp is dat, waarin de rege ring gemachtigd wordt personen voor onbepaalde tijd te interneren, die door een rechtbank schuldig zijn bevonden aan bepaalde misdrijven. Hiertoe zullen dan interneringscen tra in het leven worden geroepen. Verder zijn in het ontwerp voorzie ningen getroffen voor uitgebreidere bevoegdheden tot huiszoeking. De opvolging van de Aga Khan Nu de Aga Khan voorlopig is bij gezet aan de oevers van de Nijl schij nen de moeilijkheden naar aanlei ding van de erfopvolging te begin nen. Het werd nl. opgemerkt, dat er een gespannen sfeer bestaat onder de zonen en de echtgenote van de gestorven mohammedaanse leider. Prins Ali Khan sprak nawelijks met andere leden van de familie en zijn houding tegenover de begum was bijzonder koel. Hij zal spoedig naar Syrië vliegen om daar met Syrische Ismaïli-leiders over hun „dwaling" te spreken. De ze leiders hebben de prins uitverko ren als hun geestelijk hoofd en zich De NiceParijs expres is met een snelheid van 120 km per uur ongeveer 115 km buiten Marseille op een nje-j gehouden aan de keuze van de zijlijn gereden waardoor de tender kantelde en de stoomketel ontplofte. Bij'het ongeluk zijn tenminste 21 mensen gestorven leider, die zijn kleinzoon om het leven gekomen terwijl in het ziekenhuis nog 80 mensen worden verpleegd waarvan twintig ernstig ge- ^ad aangewezen. wond zijn. De foto geeft een overzicht van de plaats van de ramp. KONINGIN EN PRINS MET PRINSESSEN NAAR LONDEN. Koningin, en de Prins zijn voorne mens woensdag 24 juli a.s. met de prinsessen Beatrix en Irene voor énige dagen naar Londen te vertrek ken. Het bezoek draagt een zuiver privé karakter. Het vorstelijk gezel schap zal de „Horse Show", alsmede het internationale jeugdspringkam- pioenschap in Londen bezoeken. waargenomen bij ingeënt^ kinderen. petten, die met een werkliedenbus TN- Ti .x x x_.x_ hoogovens huiswaarts keer de, om het leven gekomen. Toen hij uit de bus stapte en de weg wilde oversteken, zag hij niet, dat uit de richting Den Helder met grote snel heid een personenauto naderde. Hij werd door de wagen gegrepen. De man was op slag dood. De bestuur der van de wagen uit Loosdrecht kreeg geen letsel. Zijn naast hem zittende verloofde kreeg een shock. Op deze telefoto van de treinramp in Zuid-Frankrijk zien we de onderkant van de locomotief en de wrak stukken van de twee eerste wagons. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer (Geldig van zaterdagavond tot t zondagavond. Opgemaakt te J 11.15 uur). i ENKELE BUIEN j Veel bewolking met enkele i j buien en kans op onweer. De- zelfde temperaturen als van- daag of iets lagere. Aanvanke- J hjk zwakke tot matige wind uit S zuidelijke, later matige tot vrij krachtige wind uit westelijke richtingen. Nieuwe depressie De depressie, die via Ierland en Zuid-Engeland naar Noord-Frank rijk trok, is nu vrijwel verdwenen. In de onstabiele lucht, die door de depressie werd aangevoerd, kwa men gisteren op vele plaatsen regen en onweersbuien voor. Ook vanhior- gen was de onstabiele lucht nog aanwezig en opnieuw ontstonden flinke stapelwolken, die hier en daar reeds voor de middag tot een onweersbui uitgroeiden. Een nieuwe oceaandepressie be reikte in de ochtend Noord-Ierland. Deze storing zal morgen dicht bij ons land zijn gelegen en in verband hiermede zal er zondag veel bewol king zijn met enkele buien. De mid- dagtemperaturen zullen over het al gemeen iets lager zijn, aangezien achter de depressie om wat koelere oceaanlucht het land zal gaan bin nenstromen. 21 Juli: zon op 4.47; onder 20.49; maan op onder 15.09. 22 Juli: zon op 4.48; onder 20.48; maan op 0.23; onder 16.15. Hoogwaterstanden 21 Juli: v.m. 9.20; n.m. 9.45. 22 Juli: v.m. 10.30; n.m. 11.00. Het weer in Europa De weerrannorten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM half bew OSLO regenbui 23 KOPENHAGEN zwaar bew. 23 ABERDEEN regen 12 LONDEN zwaar bew. 21 AMSTERDAM licht bew. 21 LUXEMBURG geheel bew. 19 PARIJS geheel bew. 18 BORDEAUX zwaar bew. 19 GRENOBLE regenbui 23 NICE onbew. 26 BERLIJN regen 26 FRANKFURT zwaar bew. 23 MüNCHEN regen 18 ZüRICH regenbui 18 OENèVE regenbui 20 LOCARNO licht bew. 17 WENEN zwaarbew. 27 INNSBRUCK regen 18 ROME half bew. 29 AJACCIO half bew. 24 MALLORCA zwaar bew. 27 Korreltje Het geluk is als glas; als het schit tert, breekt het. (Seneca).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1