S)e STAATSGREEP TEGEN NASSER VERIJDELD? Coupons Optimistisch Witboek over ontwapeningsgesprek! N^eriander kampioen radiografisch pijproken Londen ziet vele punten van overeenkomst In een landhuisje buiten Moskou Wees 'n zonnetje voor de toerist Prins Bernhard reikte hoge onderscheiding uit De Aga Khan over de rivier gezet VRIJDAG 19 JULI 1957 48ste JAARGANG No. 14161 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX:PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drnkkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN Engeland heeft gisteren officieel verklaard dat Rusland en 't Westen se dert maart aanzienlijke vorderingen hebben gemaakt bij het streven naar een gedeeltelijke ontwapeningsovereenkomst. Er bestaat nog steeds een aanzienlijk verschil tussen het Russische en het westelijke standpunt over wat in een eerste verdrag over ontwapening zou moeten worden opgenomen, zei de Britse regering. „Niettemin is het waar dat bij de huidige reeks besprekingen (in de subcommissie voor ontwape ning va de Ver. Naties) belangrijke vorderingen zijn gemaakt. De voor uitzichten op een gedeeltelijke overeenkomst zijn sedert maart aanzienlijk verbeterd". MAAR OOK WEL ONENIGHEDEN HOOPVOL WITBOEK. De regering zei dit in een onver wacht hoopvol witboek dat aan het parlement is voorgelegd en waarin een overzicht van de ontwapenings besprekingen van de laatste vier maanden wordt gegeven. De subcommisie is sedert 18 maart 51 maal bijeen geweest. De leden er van zijn Amerika, Engeland, Frank rijk, Canada en de Sowjet-Unie. Het Britse witboek laat er zich niet over uit, wat men moet doen, als de eerste augustus aanbreekt, de datum die vastgesteld is voor het terugver wijzen van de resultaten naar de ont wapeningscommissie van de Ver. Na ties. (De besprekingen in Londen worden door een subcommissie ge voerd). Het witboek signaleert verschil van mening met Rusland over het op- Poes, poes, poes In Londen zijn een man, zijn vrouw en zijn zwager elk tot een halfjaar gevangenisstraf veroordeeld, nadat zij hadden bekend in het afgelopen jaar 's nachts in totaal ongeveer 720 katten te hebben gevangen. De dieren werden voor twaalf en een halve shilling (ongeveer ƒ6.25) per stuk verkocht aan een handelaar, die ze voor proefnemingen aan zie kenhuizen leverde. schorten van de proefnemingen met kernwapens, over de voorwaarden voor de uiteindelijke etappen van de vermindering in mankracht en con ventionele bewapening, en over het tijdstip, dat de inspectie zou moeten ingaan. Waarover men het eens is. Het witboek somt de punten van overeenstemming in deze volgorde op: 1. Er bestaat een algemene over eenstemming over, dat de eerste ver mindering de mankracht zou moe ten terugvoeren naar het topniveau. van 2.5 miljoen man voor de Ver. Staten en Rusland en 750.000 man voor Frankrijk en Engeland. Maar over de definitie „mankracht" moet men het nog eens worden. 2. Alle vijf mogendheden zijn be reid het Amerikaanse voorstel te aanvaarden, dat als eerste etappe van de vermindering der conventionele bewapening lijsten van' bewapening zouden moeten worden uitgewis seld, die in bewaring zouden moeten worden gehouden onder toezicht van het internationale controle orgaan. 3. Alle vijf mogendheden schijnen het er in beginsel over eens te zijn, dat er een soort inspectiestelsel moet zijn, als waarborg tegen een aanval bij verrassing, zowel door middel van een fotografische luchtinspectie (het open-lucht-plan van Eisenho wer) als door het inrichten van obser vatieposten op de grond. 4. Tenslotte schijnen alle leden van de subcommissie het er over eens te zijn, dat het noodzakelijk is in- plaats van een volledige ontwape- nings-overeenkomst eerst een gedeel telijke overeenkomst tot stand te brengen. De voorafgaande paragrafen tonen echter wel aan, dat er nog een groot verschil van standpunt is tussen de westelijke en de Russische opvattin gen over wat zo'n gedeeltelijke over eenkomst in zou moeten houden, zegt de Britse regering. Samenzwering van officieren In Cairo is gisteravond meegedeeld, dat er een mislukte staatsgreep te gen het bewind van president Nasser is gepleegd. Er werd verklaard, dat een samen zwering van enige voormalige officie ren van het leger en voormalige po- Rode kopstukken bijeen Kopstukken uit Bulgarije, Zuid- Slavië en Albanië hebben gezamenlijk besprekingen gevoerd met Nikita Kroestjef, de sterke man van de Sow jet-Unie en andere Sowjet-Russische kopstukken. Zij hielden volgens Tass die be spreking gisteren in een landhuis even buiten Moskou. Er namen aan deel: de eerste se cretaris van de Bulgaarse communis tische partij, Todor Zifkof, de twee Zuid-Slavische vice-presidenten Ed ward Kardelj en Aleksander Ranko- wistj, en generaal Enver Hodzja, de eerste secretaris van de Albanese communistische partij. Het was tot dusverre niet bekend dat Hodzja zich in de Sowjet-Unie bevindt. Eerder was gemeld dat Zif kof „een rustkuur" in de Sowjet- Unie nam en dat Kardelj en Ranko- witjsj „met vakantie" in de Sowjet- Unie verbleven. Dat de bespreking wel meer is ge weest dan een gezellige bijeenkomst, blijkt uit de aanwezigheid van gene raal Iwan Serof, de gevreesde chef van de veiligheidsdienst, zes leden van het presidium van het centrale co mité van de Sowjet-Russische com munistische partij A. B. Aristof, N. I. Beljajef, L. I. Brezjef, A. I. Ki- ritsjenko, A. V. Kuusinen en Jekate- rina Foertsewa, en een plaatsver vangend lid van het presidium, P. N. Pospelof. Bovendien waren de ambassadeurs van Albanië en Zuid-Slavië aanwe zig. Een bom of een grap? Gisteravond werd het kantoor van de Air France in New York opgebeld door een onbekende vrouw, die mee deelde, dat zich een bom in een toe stel van de Air France bevond. Daar de Air France niet wist in welk toe stel, gaf zij het toestel, dat uit New York vertrokken was, opdracht te Boston te landen. Bovendien werd een vliegtuig van de maatschappij, dat van New York naar Mexico was vertrokken, naar Montgomery gedirigeerd, waar het inmiddels is aangekomen. Een derde vliegtuig, dat van Sydney (Nieuw- Schotland) was opgestegen voor een vlucht naar Parijs, kreeg opdracht naar Sydney terug te k.eren. Alle toestellen zullen onderzocht worden. litici, in april door de regering was verijdeld. Onder de samenzweerders bevon- zich Mohamad Salah Addine, voor malig minister van Buitenlandse Za ken, en Abdel Fatta Hassan, voorma lig minister van Binnenlandse Za ken, aldus de mededeling. Andere deelnemers aan het komplot waren zeven voormalige hoge officieren, twee lagere officieren en vijf burgers. Er is een militair tribunaal van zeven hoge officieren onder voorzit terschap van brigade-generaal Foead Digwi gevormd. De geheime organisatie, die was gevoipmd om de staatsgreep uit te voeren, heette „de vereniging van verdedigers der rechtvaardigheid". Eén der samenzweerders zou heb ben bekend, dat men van plan was president Nasser in een hinderlaag met machinegeweren te doden of an ders in zijn werkkamer met een re volver, voorzien van een geluiddem per. In welingelichte Amerikaanse krin gen te Washington wordt gezegd, dat dit nieuws geen algehele verrassing is. Men had de laatste twee dagen getracht een bericht te bevestigen, dat twaalf personen waren gearres teerd wegens een beweerde samen zwering om president Nasser door generaal Nagib, het voormalige staatshoofd, te vervangen. In Den Haag is donderdagavond een radiografische pijprookwedstrijd gehouden tussen de Nederlandse kam pioen pijproken, de heer Rouwe Dijkstra uit Den Haag en de heer Robert E. Ruol in Michigan. We zien hier links de heer N. G. Klijzing, voorzitter van „De Gezellige Dampkring" te Purmerend, de heer J. H. Wesseling, vice voorzitter van de International Association of Pipesmokersclubs tijdens 't contact met Michigan terwijl de heer Dijkstra in concentratie zijn pijpje smoort. Treinontsporing in Frankrijk Kort na middernacht is de snel trein NiceParijs te Bollene, bij Avignon, ontspoord. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten zijn er 11 doden en een 80-tal gewonden. Door nog onopgehelderde oorzaak was de trein met een snelheid van 120 km. per uur op een zijspoor van het station Bollene-la-Croisière gere den. De locomotief en de eerste twee wagons, waarvan een wagon-lits-rij- tuig letterlijk in de locomotief is ge schoven, zijn gekanteld. Met twee kranen van 80 ton tracht men de totaal vernielde slaapwagen uit de locomotief te trekken en de andere ontspoorde rijtuigen weer op de rails te zetten. Een afdeling sol daten helpt mee aan het reddings werk. Een gewonde passagier belde zijn vrouw op om haar gerust te stellen, maar viel plotseling dood neer, aldus de Franse politie. Volgens de Franse spoorwegen zijn alle gewonden thans naar het zieken huis van Oranje overgebracht. Het ziekenhuis deelde mede, dat er ver scheidene niet-Fransen onder de ge wonden zijn. Het telefoonverkeer naar het be trokken gebied is geblokkeerd voor politie en eerste hulp. Familie en Je«kundigen naar Biak Op uitnodiging van de K.L.M. zijn enkele familieleden van overleven den van de ramp met de „Neutron" met de „Meson" naar Biak vertrok ken. De ouders van de stewardess van de „Neutron", de heer en mevrouw Klein Klouwenberg bevonden zich in Glimlach deviezen in de pot „Breng eens 'n zonnetje!" wordt het devies van de mensen, die zich gaan bezig houden met het opfokken van de vriendelijkheid der Neder landers. Wij staan op een tamelijk laag peil waar het de zonnigheid be- Donderdagochtend heeft Z.K.H. Prins Bernhard de „50" munitiefabriek van de N.V. Nederlandsche machinefa briek „Artillerieinrichtingen" in bedrijf gesteld. Tijdens een korte bijeenkomst die aan de plechtigheid vooral ging, deelde ir C. Staf, de minister voor defensie, mede dat het HJH. de Koningin behaagd had de president commissaris mr H. L. Woltersom bij bevordering te be noemen tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Z.K.H. de Prins reikte hier na de versierselen uit, daarbij geassisteerd door zijn adjudant luitenant-kolonel L. C. Geertsema. Naar laatste rustplaatsjJ^STSiJTS^ het gezelschap aan boord stapte. Het Zoals duizenden jaren geleden de gevolg was, dat het scheepje veel stoffelijke resten van de farao's over de wateren van de Nijl naar de piramiden werden vervoerd, zo is gis teren het lichaam van Aga Khan III over deze rivier naar zijn laatste rust- gebracht, op de westelijke oever van de rivier. De lijkkist, die met een witte wade was overdekt, was per Egyptisch vliegtuig van Cairo naar Assoean ge bracht. Acht sterke gendarmes droe gen de kist niet zonder moeite uit het vliegtuig naar een kleine bark, die gereed lag. Deze bark wordt ge woonlijk voor het vervoer van cement gebruikt. De schreiende begum protesteer de tegen deze ontwijding. Het was de laatste wens van de gestorven vorst geweest, in een kleine motorbarkas, waarin hij dikwijls tochtjes op de Nijl maakte, naar zijn geliefde bui tenverblijf te worden vervoerd. Maar niemand maakte aanstalten aan deze wens te voldoen. De begum, prins Karim, de nieuwe Aga Khan en zijn vader, Prins Ali Khan, namen plaats in een tweede barkas. Zij hadden gedrieën de ge liefde dode willen volgen naar de an dere oever, maar de menigte die, zo dra zij de nieuwe leider in het oog treft. Vooral vreemdelingen klagen er over, dat de Nederlanders zo wei nig vlot en galant kunnen zijn. Men sen met een vooruitziende blik heb ben nu een actie ontworpen, waar mee prijzen, mooie prijzen, te ver dienen zijn. Door middel van steekproeven en vragenlijsten zullen in het kader van j een landelijke actie zo werd ver-i teld op een conferentie voor pers-1 mensen studenten onderzoeken welke postbeambte, politie-agent, conducteur, ober en taxichauffeur in ons land het vriendelijkst is. De or ganisatoren hadden ook overwogen om met een maatlat je de breedte van de glimlach te meten, maar deze proef wees men als te omslachtig van de hand. De winnaar van deze actie krijgt een reisje aangeboden naar de we reldtentoonstelling in Brussel. Een vliegreisje wel te verstaan en de ge lukkige zal gehuldigd wqrdcn door die spitsafbijtsters in vriendelijkheid, de stewardessen van de K.L.M. Medewerkster van de wereldten toonstelling zullen daarna naar de vierdaagse komen om de vriendelijk ste wandelgroep een attehtie aan te bieden. De actie is er vooral op gericht de vreemdeling naar ons land te lokken. De toerist verwacht geen opdringe rige vriendschap1 gekoppeld aan af zetterij, hij wil met onbaatzuchtige vriendelijkheid tegemoet getreden worden. Voor de ouders en onderwijzers ligt hier de taak de kinderen reeds vroeg begrippen van beleefdheid, hulpvaardigheid en vriendelijkheid bij te brengen. de I.C.A.-hal, toen de heren I. A. Aler en J. A. Bach de familieleden gisteravond een goede reis kwamen wensen, verder de heer en mevrouw J. de Boer, ouders van de heer S. M. de Boer van de KPM te Biak, mevrouw G. Leiker, moeder, en de heer F. R. de Vries, schoonvader van de gouvernementsarts D. L. Leiker, wiens echtgenote en kinderen bij de ramp om het leven zijn gekomen. De „Menon" is met enkele uren vertraging van Schiphol vertrokken. Via Rome, Cairo, Karachi. Rangoon. Bangkok en Manilla wordt het toestel zaterdagavond 23.45 uur op Biak ver wacht. Met de „Meson" reizen voorts de deskundigen, die een onderzoek zul len instellen naar de oorzaak van het ongeluk met de „Neutron". meer mensen vervoerde, dan de be doeling was geweest. Het mausoleum aan de overkant. Na de aankomst aan de overkant, droegen de gendarmes de kist naar de binnenplaats van het buitenver blijf. Een half uur lang citeerden twee sjeiks stukken uit de Koran bij de kist. Vandaag zal een lijkdienst worden gehouden in de moskee van Assoean. Daarna zal het stoffelijk overschot worden bijgezet in een tij delijk graf op de binnenplaats van het buitenverblijf. Er wordt een mauso leum gebouwd op de heuvel, die de villa overschaduwt, maar dit zal pas over een half jaar gereed zijn. De Aga Khan, die „niet van giste ren" was had er vóór zijn dood nog voor gezorgd, dat de bouw van dit mausoleum hem geen cent zou kosten. Hij had het gemeentebestuur van As soean er n.l. van weten te overtui gen, dat dit mausoleum pelgrims en bezoekers naar de stad zou trek ken en dus zeer voordelig voor het gemeentebestuur zou zijn. Door overvloed aan copy, plaatsen wij de „Prijzenpot" morgen. De wervelstorm, die eerst gro te schade op het Philippijnse eiland Luzon aanrichtte, heeft thans Zuid- China bereikt, waar volgens de eer ste berichten acht personen zijn ver dronken en talrijke vissersboten wor den vermist. Een vijfde deel van de nog te vel de staande rijstoogst zou verloren zijn gegaan; er zouden ook overstro mingen zijn. voor halve prijzen ZIE SPECIALE ETALAGE BIJ: HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-bonnen voor onze cliënten. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's HOE wordt het weer (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJKE WIND j Opklaringen maar hier en daar ook enkele buien met kans op onweer. Weinig verandering j in temperatuur. Overwegend j zwakke veranderlijke wind. j 20 Juli: zon op 4.46; onder 20.50; maan op 23.50; onder 14.02. 20 Juli: 03.17 l.k. Hoogwaterstanden 20 Juli: vjn. 8.20; n.m. 8.50. Het weer in Europa Opklaringen De depressie, die gisteren in ons land vrij veel regen heeft gebracht, lag vanmorgen boven het oostelijke deel van het Engelsche Kanaal. Om de depressie heen stroomt onstabiele lucht naar onze streken. In verband daarmede kwamen gis teravond op vele plaatsen onweers buien voor. Intussen is op de oceaan een nieu we depressie aangekomen, die boven het zeegebied ten westen van Schot land vanmorgen snel in diepte toe- nam. Tussen deze depressie en de sto ring boven het Kanaal komt een zwakke rug van hogere luchtdruk voor, die morgen dichtbij ons land zal zijn gelegen. Daardoor wordt de kans op buien tijdelijk wat kleiner. STOCKHOLM lichtbew. 26 C. OSLO zwaar bew. 21 KOPENHAGEN onbewolkt 22 ABERDEEN regen 13 LONDEN regen 20 AMSTERDAM regenbui 19 LUXEMBURG zwaar bew. 18 PARIJS zwaar bew. 23 BORDEAUX regenbui 21 GRENOBLE zwaar bew. 24 NICE regen 26 BERLIJN half bew. 25 FRANKFURT regen 22 MüNCHEN regen 22 ZURICH lichte regen 23 GENèVE zwaar bew. 24 LOCARNO regen 24 WENEN zwaar bew. 25 INNSBRUCK zwaar bew. 25 ROME licht bew. 28 AJACCIO zwaar bew. 24 MALLORCA onbewolkt 29 TREINONTSPORING IN FRANKRIJK. Korreltje Kinderen hebben meer behoefte aan voorbeelden dan aan kritiek.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1