maggi kwenboblllmsoep 4 maal geklopt SSS" "/ff Ook gebouwde eigendommen in aanslag polderlasten? Polders zuchten achter dure kaden „Repelsteeltje" opgevoerd door St. Jozefscholen Noordwijkerhout 10) WOENSDAG 17 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 PER ZILVERZAKJE «t HET ZOU BILLIJK ZIJN Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland hebben.in de laat ste jaren een bijzondere zorg aan de dag gelegd voor de waterke? ringen van de polders door een Dienst voor toezicht op de pol derkaden in te stellen en in de Keur van Rijnland enige voor schriften betreffende de polder kaden op te nemen. Tot voor die tijd stond de on- derhoudsplicht uitsluitend reglementeerd door de keur of politieverordening van de pol ders, doch nu staan deze ook on der Rijnlands Keur en bij de tienjaarlijkse herziening moeten de polderkeuren voor wat be treft de polderkaden in overeen stemming met Rijnlands Keur worden gebracht. Volgens deze voorschriften moeten de kaden uitsluitend met klei worden gemaakt en voor de bescherming van het bewegende water langs de kaden van een puinbestorting worden voorzien. De kaden moeten voorts een hoogte hebben van 0.10 m. N.A.P. (het peil merk van Rijn lands boezem waarboven de ge malen geen water op Rijnlands boezem mogen uitslaan ligt op 0.35 m N.A.P.) Voorts moeten de kaden een breedte hebben van 1.25 m op de kruin en de taluds een helling aan de boezemzijde 11 en aan de polderzijde 1 2. De meeste polderkaden voldoen echter niet aan deze strenge bepalin gen zodat de naleving in vele geval len bijna onoverkomelijke uitgaven vraagt. In vele polders ligt de onderhouds plicht nog op de eigenaars van de ka den. Over deze onderhoudsplicht zijn al veel kwesties in de polders ont staan. De onderhoudsplichtigen ach ten zich onrechtvaardig met deze plicht belast tegenover eigenaren, die hun land midden in de polder heb ben liggen en aldus kosteloos be schermd zijn. Even moeilijk wordt deze kwestie voor de huurders, die veelal met de onderhoudsplicht belast worden en bij de genormaliseerde huurprijzen in een ongunstige positie komen. In het verleden lagen de moeilijk heden niet zo zwr de kaden wer den toen met goedkoop materiaal op hoogte en breedte gehouden. Bij de handhaving van de nieuwe bepalingen, die een volledig herstel en een nieuwe constructie van de be staande kaden eisen, kornen er dan ook grote moeilijkheden die er som mige polders toe geleid hebben het kloeke besluit te nemen: alle kaden voor rekening van de polder. Dit grondig herstel kan onder lei ding van de Technische Dienst van Rijnland uitgevoerd worden. De uit voering wordt dan in vele gevallen kostbaar. De mogelijkheid om deze werken in D.U.W.-vèrband uit te voeren is nu er geen werkeloosheid is uit gesloten. Voor een herstel onder toezicht van Rijnland, meestal door de Gront. Mij uitgevoerd, geeft Rijnland 50 sub sidie en bovendien een voorschot dat door de polder met een annuïteit,, lo pende 15 jaren, kan afgelost wórden. Ondanks deze steun wordt de om slag van de polderlasten in vele ge vallen nog te veel ve-hoogd. Een kade van 80.000.voor de Zwet en Grooten Blankaart Polder. De Zwet en Grooten Blankaart Pol der onder Zoeterwoude met een op pervlakte van 208 h.a. heeft totaal 8000 m. polderkade, waarvan Stomp wij kse^eg en de Zuidbuurtse- weg dienende tot polderkade resp. door de Provincie en de Gemeente Zoeterwoude met een gezamelijke lengte van 4000 m. onderhouden wor den. De kade langs de Korte Miening is, liggende in het bouwplan door de gemeente hersteld. Voor het herstel van de kade langs de Ommedijkse watering 1850 m. en de Kees Jan Koenensloot 450 m. is door de Technische Dienst van Rijn land een begroting gemaakt met een totaal van 79.000.neerkomende op 33.per strekkende m. Wegens de sterke kwel in deze ka den moet over een lengte van 800 m een kleikist van 1.00 m diep en over 70 m 0.50 m diep worder. gemaakt. De taluds voor deze kaden zijn be rekend op 1 1.5 en 1 2.5. De niet voor subsidie in aanmer king komende kosten, zijnde het plaatsen van hekwerken om het vee van de herstelde kaden af te houden totdat deze weer begroeid zijn, zijn 4300.—. Ter waarborging van het in orde houden van deze hekken wordt in de eerste twee jaren 15 van de subsi die ingehouden. Het voor rekening van de polder komende bedrag na aftrek van de subsidie zal in de eerste twee ja ren een uitgave voor de annuïteit vragen van 4179.—. Dat is 20.— per h.a. Tot dusver werden deze1 .aden door de eigenaren onderhouden, waarvoor sommigen reeds jaarlijkse grote uit gaven hebben gedaan. Het spreekt vanzelf dat een ver hoging van de polderlasten die nu 12.— zijn op 32.niet te dragen is. De verdere uitvoering van deze ra dicale plannen tot kadeverbetering wordt dan bok uitgesteld in afwach ting van het door Rijnland te verkrij gen goedkoper materiaal. Hierbij wordt gerekend op het kleizand dat bij de uitvoering van de Rijksweg 4a in de Meerburgerwateting is geslipt en daaruit gebaggerd moet worden. Het meest zorgelijke is, dat het werk, hoe goed ook gemaakt, niet af doende is. Door de slappe veenbodem blijven de kaden steeds maar zakken en kan verwacht worden, dat reeds voor de 15-jarige annuïteit is afgelo pen, nieuwe onderhoudskosten zullen optreden. Dit heeft de ervaring in de Hofpolder en in de Oost- en West broek Polder, bij de Noord-Aa, reeds geleerd. Er moet een oplossing gezocht worden. Omtrent de belangrijkheid van een goede waterkering is gezichtspunt gekomen Het land in deze poldf heeft te za- men een globale waarde van 600.000. De daarin liggende grote bouwcom plexen en vele los staand» woningen gebouwen hebben een totale waar de van meer dan 2 millioen. Wij heb ben hier op het oog die gebouwen welke in het polder niveau liggen d.w.z. waarvan de vloeren plm. 1.00 m lager liggen dan '■•et nood-peil van Rijnlands boezem. Bij een overstroming ter oorzake van een doorbraak van een kade is de kwetsbaarheid "an de huizen met de inboedels veel groter dan het land. De eigenaren en ook de bewo ners van de huizen hebben dus wel zeer groot belang bij een veilige wa terkering van de polder. De aanslag voor de polderlasten worden per h.a. berekend; de wo ningcomplexen beslaan te zamen niet meer dan 3 h.a. en drage.i dus maar voor een onbeduiend bedrag mede in de kosten voor de waterkering. Het Hoogheemraadschap van Rijn land heeft sinds enkele jaren naast de aanslagen voor het land, de onge bouwde eigendommen, ook de belast bare opbrengst van de gebouwde eigendommen in het, bundergeld be trokken. Met nog groter billijkheid zou een dergelijke omslagheffing voor de ge bouwen die met vloeren onder N.A.P. liggen verantwoord zijn. Er is hier een zeer goede vergelij king te treffen omdat de polderlasten van de Zwet en Grooten Blankaart Polder evenhoog liggen als het Rijn lands bundergeld n.I. 12.per h.a. Rijnland heeft daarbij voor de ge bouwde eigendommen een aanslag van 1.63 per 100.belastbare op brengst. Voor een woonhuis met een huur waarde van 10.per week zou de Polder op dezelfde voet-plm. 8.00 heffen. Globaal berekend zou gebouwd en ongebouwd ieder voor de helft de kosten voor de waterkering dra gen. De kaden zouden in behoorlijke staat van onderhoud komen en het gevaar voor doorbraak zou bezworen worden. De grote vraag is nu of het Pro vinciaal Bestuur een dergelijke hef fing, zoals die voor de Groot Water schappen reeds is goedgekeurd, ook voor de kleine polders zal toestaan. ls algemene maa> regel zal de hef fing voor de opbrengst van gebouwde eigendommen wel niet tot stand ko men. Misschien is voor deze polder de toestemming wel te verkrijgen. VRAGEN OVER EEN VOORZITTERSBENOEMING Het Tweede Kamerlid, de heer Peschar, heeft aan de minister van economische zaken schriftelijk de vol gende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis ge nomen van de in het „Vakblad voor Loodgieters, Fitters en Sanitair- ïnstallateurs" van 1 juni 1957 ver schenen publikatie, over de gang van zaken bij de opstelling van de voor dracht voor de benoeming van een voorzitter van het centraal orgaan ter bevordering van de bouw van middenstandsbedrijfspanden (COM)? 2. Is het juist, dat door de minis ter van economische zaken bezwaar is gemaakt tegen de door het dage lijks bestuur van het C.O.M. opgestel de, maar nog niet door het algemeen bestuur aanvaarde en in elk geval niet bij de minister ingediende voor dracht, en richtten deze bezwaren zich met name tegen degene, die als nummer 1 op deze voordracht was geplaatst? 3. Is het voorts juist, dat daarna door het algemeen bestuur van het C.O.M. een andere voordracht is op gesteld, waarop een voor de minister wel aanvaardbare kandidaat, na een tweetal stemmingen, als nummer 1 op de voordracht is geplaatst met 5 van de 14 stemmen? 4. Kan de minister bevestigen, dat door of namens hem, buiten mede weten van het bestuur van het C.O.M., de in vraag 3 bedoelde per soon was benaderd met het. oogmerk een kandidatuur te willen aanvaar den en is daarbij, eveneens zonder dat het bestuur van het C.O.M. hier van op de hoogte was, laat staan hier mede akkoord ging, meegedeeld, dat hij als nummer 1 op de voordracht zou worden geplaatst? 5. Is de minister niet van mening, dat, indien de vragen 2, 3 en 4 be vestigend moeten worden beant woord, dan wel slechts op onderge schikte punten de gang van zaken onvolledig weergeven, de betekenis van art. 9 van de oprichtingsakte Van de stichting C.O.M., inhoudende, dat de voorzitter door de minister van economische zaken wordt benoemd uit een voordracht van ten minste twee personen, opgesteld door het be stuur, volledig is uitgehold? 6. Is de minister bij nader inzien' niet van mening, dat in deze aan gelegenheid door of namens hem minder juist is opgetreden en mag worden aangenomen, dat dit inzicht hem in de toekomst als richtsnder zal dienen? WEET U HEI OOK NIET Heus geen tuinslang... Een politie-agent heeft gistermid- ig in een ligusterhaag langs de Langegeer te Rotterdam een één me ter lange slang gevangen. Het reptiel is overgebracht naar diergaarde „Blijdorp", waar men 'vertelde, dat het een Zuid-Europese slang is, ver moedelijk afkomstig uit Italië of Griekenland. Het dier is niet giftig. Het dier had de agent nog in de hand gebeten, zodat deze zich voor alle zekerheid door de huisarts liet behandelen. Vooralsnog is het een raadsel, hoe de slang in de liguster haag is gekomen. Vraag: Kampeergelegenheid te Hilversum. Antwoord: Ons is geen adres be- vv... kend. Belt u de A.N.W.B. te Den een nieuw Haag. Tel. 01700—182600. Vraag: Muziekschool te Leiden. Antwoord: Muziekschool van de Mij voor Toonkunst, Rapenburg 22. Vraag; Adres voor inlichtingen over Leidse processie naar Keve- laer op 18, 19 en 20 augustus a.s. Antwoord:De heer Lindenl\off, Stille Rijn 16, Leiden. Vraag: Wanneer gaat de Leidse processie naar Kevelaer? Antwoord: 18, 19 en 20 augustus. Vraag: Wie oefent er controle uit op „De Prijzenpot"? Is dit een at tractie van de Dagbladpers voor de lezers, of is het een advertentie van een of andere persoon of onderne ming? Antwoord: De .Prijzenpot" is een attractie voor de lezers van verschei dene tot dit doel samenwerkende dagbladen, zonder t-.ig financieel voordeel voor welke onderneming ook. Controle wordt door de geza menlijke dagbladen uitgeoefend. Vraag K.: Valt consumptie-ijs on der half-weeldegoederen of weelde- goederen, wat betreft de omzetbe lasting? Antwoord: Vroeger viel het wel onder het weeldetarief, thans noch onder weelde, noch onder tussen- tarief, dus gewoon 5 procent. Vraag abonnee: Is het mogelijk in de avonduren een cursus te volgen voor steward? Antwoord: Dat zal niet gaan. U kunt het echter eens vragen aan de directeur van de vakschool tot op leiding voor civiel personeel ter koop vaardij, maatschappij v. d. werkende stand, Kloveniersburgwal 8789 te Amsterdam. Indien het betreft een baan als steward bij de K.L.M. dan kunt u zich beter wenden tot de af deling personele zaken, Vliegend per soneel te Schiphol. Vraag W. B.: Kunt u mij zeggen of de bliksem in een rijdende of stil staande wagen of autobus slaat of niet? Antwoord: Binnen in een auto of bus zit men veliig, ook als deze voer tuigen getroffen worden. Dit komt omdat de carosserie van de auto de gehele lading opneemt, en langzaam langs de natte banden afvoert naar de aarde. De inzittenden merken doorgaans niets van het inslaan, hoogstens een paar blauwe vlamme tjes op de motorkap. Men verkeert dan doorgaans in de mening, dat de bliksem in een in de buurt staande boom of hek ingeslagen is. Dit is het Met respect voor het geduld en het doorzettingsvermogen van de leer krachten der St. Jozef meisjesschool en met bewondering voor het resul taat zagen wij gisteravond in de zaal van „De Zwaan" de uitvoering van de operette Repelsteeltje, samengesteld door Johanna Veth, en onder leiding van de heer Meijer door de leerkrach ten ingestudeerd. De bekende geschiedenis van het mooie en lieve molenaarsdochtertje Miranda, dat het hart van de Prins van Dorea heeft gestolen, werd aller aardigst gezongen en gespeeld. De Koningin wenst alleen dan het een voudige meisje als schoondochter te aanvaarden, als zij iets heel bijzon ders weet te presteren. Vader-mole- naar schept op en zegt, dat Miranda van stro zuiver gouddraad weet te spinnen. Zij moet dit bewijzen, kan het natuurlijk niet, maar de toverka bouter helpt Repelsteeltje. Twee jaar later komt de kabouter zijn loon in de vorm van de baby, die Miranda en haar Prins intussen rijk zijn geworden, opeisen. Alleen als de Prinses binnen 2 dagen zijn naam, die /n de mensenwereld onbekend is, weet te noemen, zal de kabouter met een andere beloning genoegen nemen. Nog juist op tijd weet een zeer slimme kamerheer achter het geheim te komen en verkeert alle droefheid tenslotte in grote feestvreugde. De hoofdrollen werden heel goed gespeeld en gezongen. De Koningin was een echte majesteit, in houding en gebaar; Miranda was allerliefst zowel als molenaarsdochtertje als prinses en moeder en zong zuiver en goed met haar krachtige stem. De hoofdrol, de kleine kabouter Repel steeltje, een parmantig, levendig baardmannetje, werd door een meisje zo alleraardigst op het toneel ge bracht, dat de sprookjessfeer volko men werd. ^ian deze sfeer droeg de erg leuke, natuurlijk spelende en goed zingende kaboutergroep ook veel bij evenals het elfenballet, waarbij de solodanseresjes, vooral die bij het slotballet, een knappe en be koorlijke prestatie leverden. De kostumering van ruim 80 mede- werkertjes was een probleem op zich. Grotendeels is dit probleem door eigen we^k en voor het restant door huren opgelost. Het resultaat was zeer aardig als geheel en charmant en bekoorlijk in onderdelen. De regie deed het geheel vlot en fris verlopen en het slot met al die zingende en wuivende kinderen op het toneel was een goede vondst. De pianiste zorgde voor de goede en attente begeleiding. Brug over de Guldemondsvaart ge gund. Het Advies en Ingenieurs bureau N.V. Dullink te 's Gravenhage heeft namens b. en w. het maken van een gewapend betonbrug in de Kerk straat over de Guldemondsvaart ge gund aan de fa. Bakker en Co. te Ge- nemuiden voor 36.230. Bij de op 20 juni j.l. gehouden openbare aanbesteding was de fa Bakker de laagste inschrijf ster. NOORDWIJK Grootse taptoe op de Boulevard. Op veler verzoek zullen de organisa toren van de Northgo-wandeltochten de taptoe van 6 juli 11., welke door weersomstandigheden voortijdig be ëindigd moest worden, trachten te herhalen. Dat het organiseren van dit voor onze badplaats zo grootse eve nement noodzakelijke onkosten met zich meebrengt, is begrijpelijk. De commissie verwacht dan ook, dat ve len zich gedrongen zullen voelen, om het streven de taptoe tot werkelijk heid te maken, door een bijdrage te storten op het giro no. 22.36.95 ten name van de heer J. van 't Slot alhier. ST0MPWIJK Geslaagd. De leerlingen van de r.-k. meisjesschool hebben in de naaldvakken de volgende diploma's behaald: Leerlingen 7e klas diploma linge rie A: L. v. Bohemen P. v. d. Salm, L. v. Nierop, A. v. Santen, T. v. d. Poel, T. Stijnman, B. Rotteveel, E. Vergeer; lingerie B: (leerlingen 8e klas): K. Disseldorp, A. v. Swie- ten, T. v. Esveld, A. Vierens, T. v. Rijn, P. Waayer, L. v. Santen, A. Zonderop. Leerlingen van de vakschool diplo ma costumière: N. v. Vliet, B. Hil- gersom, T. v. d^Helm. VOORHOUT Gemeenteraad. De gemeenteraad komt vrijdagavond te 8 uur in open bare vergadering bijeen. Enige der te behandelen voorstel len van b. en w. o.a.: met ingang van 1 januari 1957 aan de gemeente Noordwijkerhout jaarlijks een bijdra ge te verlenen in het exploitatiete kort van de r.-k. lagere Tuinbouw school aldaar; om de termijn van ontruiming voor de onbewoonbaar verklaarde woningen Jac. v. Beieren- weg 67 en 69 te verlengen; tot ver hoging van het maximum bedrag ad 500.000.waarvoor b. en w. ge machtigd zijn in 1957 kasgeldlenin gen aan te gaan; om een rechtsge ding te voeren ter invordering van de door „Demavo" Bouw intermediair te Voorhout verschuldigde boete wegens het niet tijdig gebruikmaken van het haar gegeven optierecht tot koop van gronden gelegen achter het gemeen tehuis; en nog vele anderen. principe van de „kooi van Faraday". Zo verging het dezer dagen ook de bestuurder van de electrische loco motief bij Meppel. De locomotief werd getroffen, maar de bestuurder ondervond geen hinder van de blik- sem-inslag, behalve dan de opgelopen verwondingen tengevolge van rond springende glasscherven. Wij maken van deze gelegenheid gebruik wel op te merken, dat het verstandiger is, indien een auto door de bliksem is getroffen, de eerste 5 a 10 minuten niet uit de wagen te stappen, dit kan nl. dodelijke ge volgen veroorzaken. Het is al eens voorgekomen, dat iemand om het le ven kwam, doordat hij bij het uit stappen tegelijkertijd met de geladen auto en de aarde in aanraking kwam. Steek ook tijdens het onweer geen hand uit het venster om bijv. de tele scoop-antenne in te schuiven! Aanbeveling verdient het tjjdig een schuilplaats te. zoeken en niet te wachten tot de onweersbui in een actief stadium is gekomen, want juist dan kunnen plotseling felle bliksem stralen naar de aarde schieten. Een rijwiel (metaal) is bijzonder gevaarlijk, dat ondervond onlangs nog een boer, die op zijn fiets toeliep en juist getroffen werd door de blik sem, gelukkig zonder dodelijke ge volgen. Staat men in een open veld en er is geen schuilplaats in de directe omgeving, dan kan men beter in een greppel gaan liggen of desnoods plat op de grond, zo mogelijk in de na bijheid van een sloot. Ónder bomen moet men nimmer schuilen, ook al staat men daar tijdelijk droog. Een schuilplaats in huis is altijd aan te bevelen, statistieken wijzen uit, dat het aantal getroffenen in de buitenlucht ongeveer 72 procent be draagt, tegen 28 procent treffers in huis. Wellicht stelt u er belang in te weten, dat een bliksemstraal een ge middelde lengte heeft van 1 tot 3 kilometer, maar dat in horizontale richting vonken zijn waargenomen van 40 kilometer. Vraag: Route Noordwijkerhout Leuvende Ardennen; hoeveel km? Heeft men voor Belg^ kampeerkaar- ten nodig? Antwoord: Noordwijkerhout, Den Haag, R'dam, Dordrecht, Moerdijk, Zevenbergen, Oudenbosch, Roosen daal, Antwerpen, Mechelen, Leuven; afstand zOO km. Wij zouden li een kampeerkaart aanraden, by de AN WB in Den Haag aan te vragen. Er werd door J. P. SEABROOKE Madran rende weg uit zijn kantoor. Er was nog één punt, waarover hij zich zekerheid wilde verschaffen, voordat hij aan het geval begon. Cal- verley was een bekend tekenaar; de inspecteur had zijn illustraties in verscheidene tijdschriften gezien. Hij haastte zich naar de bibliotheek, pakte een dik, in rood leer gebon den boek van een der planken en bladerde het met bevende vingers door, tot hij aan de C kwam en de naam van Calverley gevonden had. Met zijn wijsvinger volgde hy de eerste regels van het korte levens bericht. Dat dacht ik al, mompelde hij met een grimmig knikje: Op zestien november geboren! V. Afgezien van de beroemdheid, die hij zich als origineel en schitterend artist verworven had, stond Calverley ook bekend om zijn excentrieke le venswijze. De mensen, die hem niet kenden, beschouwden zijn woning op het dak van een groot kantoorgebouw als een der buitenissigheden van zijn artistieke temperament, doch zijn vrienden wisten, dat de afzondering, welke hij daar genoot, gepaard aan de frisse lucht en het prachtige uit zicht, hem een prikkelende schep pingsdrang schonken. De uiterst opgewonden liftjongen, die nachtdienst had, voerde Madran met zijn assistent naar de twintigste verdieping en daar gingen ze een smalle trap naar het dak op. Voor de deur, die toegang gaf tot het atelier en de woonkamer van Calverley, stond een agent in uniform. Hij sa lueerde, toen Madran en Crabtree hem passeerden en naar binnen gin gen. In het atelier was een tweede agent geposteerd. Het atelier was een grote, hoge kamer met kleden, tapijten en curio siteiten, die uit alle hoeken der we reld bijeengebracht schenen te zijn. Madran keek naar de schetsen, die de wanden versierden. De twee ra men gaven uitzicht op de duizenden lichtjes van Beneden-Manhattan. Hij ligt hier, meneer, zei de agent op een deur wijzend. Madran en zijn assistent traden een kleine woonkamer binnen, die minder grillig gemeubileerd was dan het atelier. Een electrische lamp met een rose en blauwe kap wierp een zacht licht door het vertrek. Een ta fel middenin was overdekt met boe ken en kunsttijdschriften en in de armstoel ernaast zat de kunstenaar met het hootfd op de linkerschouder gezakt. Madran bekeek hem aandachtig. De man scheen ruim dertig jaar te zijn. Hij was stoer gebouwd en zelfs in de dood weerspiegelden zijn zware gelaatstrekken een grote mate van energie. Hij had dik, krullend zwart haar, dat in een lok over het voor hoofd viel. Alleen de fijne neusvleu gels en de vorm der lippen duidden de artist aan. De inspecteur keek op zijn horloge. Het was half elf en Madran veron derstelde, dat Calverley niet veel lan ger dan een uur dood kon zijn. Toen hij het horloge in zijn zak stak, zag hy een paar ogen uit een donkere hoek van het vertrek in zijn rich ting staren. Hé daar!, riep hij uit: Wie ben jij? Een vreesachtig mannetje kwam uit de schaduw te voorschijn. Hy bleef met gebogen schouwers en over de maag gevouwen handen staan. Nu en dan beefde hij over het ge hele lichaam. Ik ben de huisknecht van mijn heer Calverley, zei hij, op bijna hui lende toon: Ik heet Timkins. Zo Timkins, hoe lang ben je hier in de kamer geweest? Pas tien minuten, meneer. Mis schien vijftien. Ik.... ik weet het zo zeker niet meneer. Misschien wel twintig. i Of misschien wel zestig, merkte de inspecteur vinnig op. Oh nee, zo lang niet, meneer. Verklaar je eens nader, Tim kins. Het mannetje kwam een stap dicn- terbij, doch hield de ogen hardnek kig afgewend van de dode. Het was mijn vrije avond, me neer, en ik ben op bezoek geweest bij mijn zuster in Hoboken. Ik blijf nooit laat uit en ik kwam hier ook tegen tien uur terug, of misschien was het nog pas kwart voor tienen. Ik ben nooit zo zeker van de tijd meneer. In elk geval ging ik naar binnen enenvond hem daar zitten.... net als nu, meneer. Hij wees op het lichaam in de stoel, doch zijn ogen bleven op de inspec teur gevestigd. Slaap je hier, Timkins? Ja, meneer, daar antwoordde de huisknecht, wijzend op een deur recht tegenover die, welke de kamer met het atelier verbond. En wat heb je gedaan, toen je het lyk zag? Ik denk, dat ik de politie had moeten opbellen, maar ik was zó overstuur, dat ik naar beneden ge hold ben en om de lift heb gebeld. Ik moest twee of drie minuten wach ten, voordat die boven was. ja, het zullen er wel vijf zijn geweest/ Misschien zelfs tien. Ik was zó ge schrokken, dat ik er niet op gelet heb. Ik vertelde tegen de liftjongen dat mijnheer Calverley vermoord was en daarna ben ik hier teruggekomen en ben hier aldoor gebleven. Madran wendde zich om naar Crabtree, die de kamer intussen door zocht had. Roep die liftjongen en de huis bewaarder eens even, beval hij: En, Timkins, vertel nu eens, of mijnheer Calverley by jouw weten vanavond bezoek verwachtte. Ik weet wel zeker van niet, meneer. Anders zou hij dat wel te gen me gezegd hebben. Als hij bezoek kreeg, wat niet vaak gebeurde, vroeg hij altijd, of ik thuis wou blijvén en tafeldienen, ook al was het myn vrije avond. Kwamen er wel eens dames hij hem op bezoek? Timkins deed zyn mond open om te antwoorden, maar sloot hem met- eert weer. De vraag van de inspecteur scheen hem schrik aangejaagd te hebben. Hij werd nog wat bleker en zyn knieën knikten zichtbaar. Je kunt er gerust mee voor de dag komen, Timkins. zei Madran op strenge toon: Ik zal dat anders toch wel te weten komen. Die redenering scheen indruk op Timkins te maken. Op zachte, be vende toon antwoordde hij: Er was maar één dame, die hem nu en dan kwam bezoeken, maar als hij haar verwachtte, moest ik altijd van meneer thuis blyven, omdat hij niet met haar alleen wilde zijn. Hoe heet ze, Timkins? (Wordt vervolgd)*

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9