3)e CoidóeSotv&mt K.L.M. Constellation met 68 personen bij Biak verongelukt El! passagiers brachten het en de stewardess er levend van at De vlag halfstok bij de K.L.M. Omtrent het lot der vermisten vreest men het ergste Schiphol wachtte vannacht tevergeefs op nader nieuws De overlevenden en de vermisten Directeur: C. M v. HAMERSVELD. DINSDAG 16 JULI 1957 48ste JAARGANG No. 14158 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPEN GRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015: Advertenties 20826, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ1.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 11 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. De acht omgekomen bemanningsleden van de K.L.M. Superconstellation „Neutron". Boven: Gezagvoerder R. de Roos, tweede piloot B. Chardon, boordwerktuigkundige J. Oudejans en boordwerktuigkundige H. H. Iseke. Onder: Marconist P. T. Hooiboer, na vigator J. F. Maghielsen, steward K. de Groot en steward A. J. Almek Inders. HET VLIEGVELD VAN BIAK. Het vliegveld van Biak, dat op de Schouteneilanden aan de Noordkust van Nederlandsch Nieuw Guinea ligt, is eindpunt en beginpunt van de eenmaal per week in beide richtingen onderhouden dienst Amsterdam Biak en tussenlandingsplaats van de eenmaal in de week in beide richtin gen onderhouden dienst Amsterdam Sydney. Het vliegveld van Biak werd in 1954 geheel gemoderniseerd om te worden aangepast aan de eisen, die worden gesteld aan een internatio nale luchthaven. Het bestaat uit één Maandagavond om tien minuten over zeven Nederlandse tijd is de Super Constellation „Neutron" van de K.L.M. kort na het vertrek van het vlieg veld Biak (Nederlandsch Nieuw Guinea) voor een vlucht naar Amsterdam, verongelukt en in zee terecht gekomen. Het toestel had 59 passagiers en een bemanning van negen personen aan boord. Volgens berichten, die bij de K.L.M. in haar hoofdkantoor te Den Haag uit Biak zijn binnengekomen in de loop van de nacht van maandag op dinsdag, hebben twaalf personen het ongeluk overleefd en zijn er zes en vijftig vermisten. Van de twaalf overlevenden zijn elf passagiers, de ste wardess van het toestel behoort eveneens tot de overlevenden. Drie passagiers van de 59, die zich aan boord bevonden, hadden de Britse nationaliteit, alle andere de Nederlandse. De drie Britse passagiers behoren tot de vermisten. TOEDRACHT NOG ONBEKEND. Hoe het ongeluk zich heeft toege dragen was hedenmorgen in 's-Gra- venhage nog niet bekend. In het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag, waar de president-directeur van de luchtvaartmaatschappij, de heer I. A. Aler, met vrijwel de vol tallige directie de gehele nacht aan wezig was, en op Schiphol, waar eveneens directeuren van de maat schappij de nacht van maandag op dinsdag aanwezig waren, was dins dagochtend vroeg nog geen nader bericht over de toedracht ontvangen. Het enige, dat men met vrij grote ze kerheid weet is, dat het toestel in de omgeving van het op ongeveer tien mijl ten zuiden van Biak gelegen eilandje Owi in zee terecht moet zijn gekomen. De zee is daar ongeveer tweehonderd meter diep. Maandagavond om kwart voor elf Nederlandse tijd kwam het eerste te legram met de rampspoedige tijding over het verongelukken van de su perconstellation „Neutron" bij „ope rations movement control" (o.m.c.) op Schiphol binnen. Later is geble ken, dat dit telegram, uit Biak ver zonden, vrij lang onderweg is ge weest, hetgeen te wijten is aan radio. storingen, die op dat uur van het etmaal veelvuldig voorkomen. O.M.C. is de afdeling op Schiphol, waar de bewegingen van de vliegtuigen bin nenkomen en op elk uur van het et maal weet men dus daar, waar de toestellen van de K.L.M.-vloot zich waar ook ter wereld bevinden. Eén kwartier na middernacht Nederl. tijd kwam een tweede tele gram uit Biak binnen, waarin werd medegedeeld, dat elf passagiers en de stewardess tot de overlevenden behoorden. Inmiddels had de heer J. A. Bach onmiddellijk pogingen in het werk gesteld telefonisch contact met Het bemanningslid, dat het ongeluk overleefde, was mevrouw D. J. Klein Kouwenberg, de stewardess. Biak, dat 17.000 km. van Schiphol ligt, op te nemen, maar ondanks alle middelen, die daartoe werden aange wend, mocht dat in de nacht van maandag op Dinsdag niet gelukken. Waarschijnlijk zal donderdag een speciale commissie, bestaande uit ze ven personen van de operationafde- ling en technici, naar Biak vertrek ken. Vanochtend om zeven uur zijn de vlaggen op Schiphol halfstok gehe sen. REDDINGSPOGINGEN. Uit een vanochtend door het ANP uit Hollandia ontvangen telegram blijkt, dat het ongeluk om vijf mi nuten over half vier plaatselijke tijd is gebeurd( dat was in de nacht van maandag op dinsdag, Nieuw-Guinese tijd). De koninklijke marine is onmid dellijk na het bekend worden van de ramp met alle beschikbare materiaal te land en ter zee in actie gekomen. Ook de Papoeabevolking heeft met prauwen medewerking verleend aan de reddingspogingen. Omtrent de vermisten is niets be kend, doch voor hun lot wordt ge vreesd. Vanochtend is van Hollan dia een extra-vliegtuig naar Biak vertrokken met dokters en met extra geneesmiddelen. baan, die vrijwel evenwijdig aan de zuidkust van het eiland loopt en die van nachtverlichting is voorzien. Op Biak is ook gevestigd het bureau voor de luchtvaart en meteorologie voor het toezicht op het burgerluchtvaart- verkeer. Het beschikt over moderne radio-verbindingen en radio-naviga tiemiddelen overeenkomstig de aan bevelingen van de I.C.A.O. en een apparatuur voor de radio-telefonie- verbinding met vliegtuigen. Dit jaar is begonnen met de verlenging van de baan voor de ontvangst van de straalverkeersvliegtuigen. Tegenover het vliegveld ligt het K.L.M.-hotel, dat destijds werd ge bouwd van vrijwel geheel uit Neder land aangevoerd materiaal. De „Neutron" is één van de acht tien Lockhead „superconstellation"- vliegtuigen, die de K.L.M. bezit. Owi is een van de vele eilandjes van de Schouten-groep, waarvan vele onbewoond zijn en op sommige en kele Papoea's aan de kust in paalwo ningen leven. Deze eilandjes, ten zuiden van Biak, zijn voor een deel dicht begroeid. Tijdens de oorlog legden de Ame rikanen op een aantal er van lan dingsbanen aan, die na de oorlog bij na alle in onbruik zijn geraakt. De enige communicatiemiddelen met de buitenwereld zijn de eenvoudige prauwen en een vaartuig van het gouvernement van Nederlands Nieuw- Guinea, dat er een enkele keer een bezoek brengt. Blijkens een hedenochtend uit Hollandia ontvangen telegram, bevinden zich bij de elf overlevenden van de passagiers: mr J. O. de Rijke, met echt genote en drie kinderen, de heer H. O. Wagenaar, vertegenwoordiger van Geveke's technisch bureau, met echtgenote en één kind, de heer S. M. de Boer va/ de K.P.M. te «Biak, de gou vernementsarts D. L. Leiker met een kind. Tot de overlevenden behoort ook de stewardess, mej. Dienjantje Klein Klouwenberg. Zij is op 22 februari 1928 te Hengelo (O.) geboren. Sedert 1 december 1954 in dienst van de K.L.M. en ongehuwd. Haar woonplaats is Hengelo (O.). Verdeling van Cyprus? De Engelse regering acht de moge lijkheid van verdeling van Cyprus in een Grieks en een Turks deel niet uitgesloten. Dit deelde de onderminister van koloniën, John Profumo, gisteren in het Lagerhuis mede naar aanleiding van de bewering van de socialist James Callaghan dat een dergelijke verdeling belachelijk zou zijn. Dat Engeland zich eventueel tegen wil en dank bij een verdeling van het eiland zou neerleggen bleek later uit de woorden van de minister van ko loniën, Alan Lennox-Boyd. „Het zou te betreuren zijn", zei hij, „indien het eiland werd verdeeld". Mocht men echter de bevolking van Cyprus over eigen lot willen laten beslissen, stelde hij, dan moesten het Griekse en het Turkse deel van de bevolking daarover stemmen. Het werd de leden van het Lager huis niet in bijzonderheden duide lijk gemaakt op welke wijze de En gelse regering de kwestie-Cyprus in dat opzicht opnieuw onder ogen wilde zien. Men zou al een stuk verder zijn in dien de aartsbisschop kolonel Gri- vas en de andere leiders van de Eoka wilde bewegen akkoord te gaan met het Engelse aanbod van een vrij geleide en daarvan voorzien Cyprus te verlaten. Pas daarna zou de bevolking van Cyprus volledige vrijheid van spre ken en handelen hebben en ongeïnti mideerd over het eigen lot kunnen beslissen. VERMIST WORDEN: De 36-jarige gezagvoerder, vlieger eerste klasse, Rom de Roos. De heer De Roos is 7 oktober 1920 te Batavia geboren. Hij is gehuwd, heeft drie kinderen, woonplaats Laren (N.-H.). Hij trad op 1 november 1945 in dienst van de K.L.M. De 27-jarige vlieger derde klasse Elias Hendrik Chardon. De heer Chardon is 15 februari 1930 te Woer den geboren. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Woonplaats Amstel veen. Hij t^ad op 27 oktober 1953 in dienst bij de K.L.M. De 35-jarige boordwerktuigkundi ge eerste klasse Jan Oudejans. De heer Oudejans is 24 juli 1921 te Pur- merend geboren. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Woonplaats Hil versum. Hij trad op 24 februari 1947 in dienst van de K.L.M. De 30-jarige boordwerktuigkun dige derde klasse Hans Henri Frans Iseke. De heer Iseke is 14 juni 1927 te 's-Gravenhage geboren. Hij is ge huwd en heeft één kind. Woonplaats Nieuw Loosdrecht. Hij trad op 8 sep tember 1952 in dienst bij de K.L.M. De 39-jarige radiotelegrafist eerste klasse Johannes Gerardus Machielse. De heer Machielse is 5 augustus 1917 te Amsterdam geboren. Hij is gehuwd en heeft geen kinderen. Woonplaats Badhoevedorp. Hij trad op 15 januari 1946 in dienst. De 32-jarige radio-telegrafist twee de klasse Petrus Theodorus Hooy- boer. De heer Hooyboer is op 1 sep tember 1924 te Venhuizen geboren. Hij is gehuwd en heeft twee kinde ren. Woonplaats Badhoevedorp. Hij trad op 1 februari 1948 in dienst. De 29-jarige purser tweede klasse Martinus Jacobus Almekinders. De heer Almekinders is op 16 maart 1928 De foto geeft een beeld van een an der vliegtuig uit dezelfde „Atoom serie", de K.L.M. Superconstellation „Proton". te Kapelle geboren. Hij is gehuwd en heeft geen kinderen. Woonplaats Alk maar. Hij trad op 3 oktober 1949 in dienst. Ook de vermiste passagier de heer C. C. van der Wende behoort tot het K.L.M.-personeel. Hij is grondwerk- tuigkundige en was met zijn gezin twee jaar in Nederlandsch Nieuw Guinea gestationeerd geweest. De namen van de 48 vermiste pas sagiers van de „Neutron" zijn: J. J. van der Gaag, H. J. Goossens, (luit ter zee, Katwijk a. Zee), L. J. Min ders, P. T. van Vliet, J. G. van Vliet, W. P. van Vliet, J. Zijderveld, J. A. Okkema, A. Paulusse, A. A. Leiker, M. G. Leiker, C. H. Leiker, M. C. Leiker, W. Jansen C. Jansen, W. R. Jansen, W. L. J. G. de Rouchemont, R. L. Kollner, I. E. Kollner, H. Koll- ner, C. C. R. Laarmene, T. E. Laar- mene, C. Laarmene, C. Mac Mootry (Ned.), P. J. Mac Mootry, J. D. Mac Mootry, R. Mac Mootry, F. M. Mac Mootry, A. W. Mac Mootry, F. M. Kraake, L. H. Kraake, R. W. Kraake, D. Kraake, W. C. Kraake, F. M. P. van Doorenmalen, G. G. van der Wende, W. van der Wende. C. C. van der Wende, C. H. van der Wende, M. van der Wende, J. G. de Winkel, J. R. Meijer Ranneft, E. S. Meijer Ran- neft, J. W. Meijer Ranneft, D. P. Meijer Ranneft, J. W. Meijer Ran neft, D. P. Meijer Ranneft, G. Mac Robert (Brits), L. Newman (Brits) en nog een Newman (Brits) zonder bekende voorletters. GEWOND. Een later telegram uit Hollandia meldt, dat alle twaalf geredden in het ziekenhuis te Biak verblijven. Twee volwassenen en twee kinderen zijn er, ernstig gewond, met brand wonden opgenomen. GEWOND KINDJE OVERLEDEN. In een nader telegram uit Hollan dia wordt gemeld, dat het zwaarge wonde kindje van de familie Leiker is overleden. Monarchie na Franco's dood Luis Carrero Blanco, het hoofd van het kabinet van generaal Fran co, heeft maandag het parlement of ficieel meegedeeld, dat in Spanje de monarchie zal worden hersteld, wan neer Franco overlijdt of als staats hoofd aftreedt. De minister zei, dat het konings schap „traditioneel en katholiek zal zijn en dat het getrouw de beginse len van het regime zal dienen". De vorst, die generaal Franco zal opvol gen, zal echter niet dezelfde macht hebben als generaal Franco, een „bui tengewoon man, die de (burger)oor log won en Spanje veroverde", aldus minister Blanco. De volgende koning zal, naar men verwacht, de thans negentienjarige prins Juan Carlos zijn. Franco, die 64 jaar is, kwam bijna twintig jaar geleden aan de macht. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot 1 woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). j AANHOUDEND KOEL. Veranderlijke bewolking met j plaatselijk enkele buien. Zwak- ke tot matige wind uit weste- lijke richtingen. Weinig veran- dering in temperatuur. 17 Juli: zon op 4.42; onder 20.54; maan op 22.39; onder 10.45. Hoogwaterstanden 17 Juli: v.m. 6.20; n.m. 6.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM regen 26 C. OSLO geheel bew. 20 KOPENHAGEN onbewolkt 20 ABERDEEN motregen 14 LONDEN zwaar bew. 18 AMSTERDAM regenbui 18 LUXEMBURG zwaar bew. 18 PARIJS onbewolkt 21 GRENOBLE half bew. 23 NICE onbewolkt 30 BERLIJN zwaar bew. 22 FRANKFORT zwaar bew. 21 MüNCHEN licht bew. 17 ZüRICH regen 19 GENèVE zwaar bew. 21 LOCARNO onbewolkt 21 WENEN regen 22 INNSBRUCK geheel bew. 16 ROME zwaar bew. 31 AJACCIO licht bew. 27 MALLORCA niet ontvangen Wisselvallig weer DE BILT dinsdag 10 uur. Een oude depressie boven de Noordzee bleef ook de afgelopen 24 uur het weer in onze omgeving beheersen. Het weer behield daardoor een buiig karakter. Een van de oceaan afkomstige sto ring trok vergezeld van een flink regengebied over Ierland in de rich ting van Frankrijk. Door het langs trekken van deze storing nam de wind in ons land af. Midden op de oceaan beweegt een volgende storing in de richting van West-Europa. Ook deze storing zal waarschijnlijk om de oude depressie op de Noordzee heen bewegen. Het weer in ons land blijft hierdoor wisselvallig en koel. Korreltje Een vrek heeft altijd gebrek.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1