4_., GEKLOPT.... kaas Harris prolongeerde zege bij wedstrijden te A dam DE LAURA is geen racewedstrijd Leidse Golfbrekers hielden onderlinge wedstrijden VRIJDAG 12 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Depaepe winnaar bij de stayers De opzet van directeur Bessem van het Olympisch Stadion om met ritten van twee. drie en een finale van vier wat leven in de sprintbrouwerij te brengen is grotendeels mislukt. Want het draaide uiteindelijk toch weer uit op een ont moeting van de onbetwist vier sterkste sprinters ter wereld: Harris, wereld kampioen Maspes en de Nederlanders Van Vliet en Derksen. En van dit viertal was de Engelsman Harris evenals in 1956 de rapste. Hij no teerde in de finale met 11.8 sec. de snel ste tijd van de avond. Dit viertal had zich zonder moeite in de halve finales geplaatst, waarin via een herkansing ook en dit was de enige verrassing van het spelletje van de heer Bessem de Belg Debakker en Schotman belandden. De Duitser Potzerheim en de jonge Fransman Gaig- nard, waarvan vooral de laatste bijzon der tegenviel, vonden hier hun Water loo. In die halve finales ging het fel toe. In de eerste rit werd Arie van Vliet, die binnenndoor wilde glippen, door Mas pas opgevangen en hij leek geslagen. Maar Van Vliet stak in grootse vorm en kwam bij het ingaan van het laatste rechte einde zo verwoed opzetten, dat hij Maspes nog voor de eindstreep passeer de. In de andere halve finale werd Derk sen met banddikte winnaar voor Har- ris, volgens de jury althans. Want op de tribune heerste de mening, dat Har- ris had gewonnen. Veel maakte het niet uit. want in de herkansing, waarin twee finaleplaatsen te verdienen vielen, had den Harris en Maspes geen moeite met Debakker en Schotman. Wereldkampioen Maspes werd in de finale volgens de regels der kunst uit geschakeld. De Italiaan poogde voor de maratontrlbune uit vierde positie ko mend, onderdoor te glippen. Hij kwam niet verder dan kopman Harris, die het tempo versnelde, en Van Vliet meetrok, zodat Maspes bij het ingaan van de laat ste bocht als in een kooitje gevangen zat. Het ging uiteindelijk tussen de twee grote rivalen Harris en Van Vliet, De Engelsman perste er op het laatste rechte eind een ontzettende spurt uit en won met ruim verschil. Depaepe winnaar bij de stayers. Het Amsterdamse optreden van de nieuwe Belgische stayerskampioen De paepe heeft hem wel een buidel vol geld maar nog geen plaatsje in de har ten van de hoofdstedelijke wielerlief- hebbers opgeleverd. Depaepe sleepte bij zijn debuut op de stadionbaan meteen maar de Grote Prijs van Amsterdam bij de stayers weg, doch had zo onopvallend gereden, dat deze zegepraal voor heel wat toeschou wers als een verrassing kwam. De Belg profiteerde ervan, dat de jury vooraf besloten had bij het opmaken van de eindstand de Zwiterse methode van het optellen van de afgelegde afstand te han teren. INTERREGIONALE WEDSTRIJDEN. Voor de door De Bataven georgani seerde interregionale wedstrijden, wel ke zondag in de Leidse Hout gehouden zullen worden, hebben in totaal 13 ver enigingen ingeschreven. Het totaal aan tal deelnemers is 324, waarvan 198 he ren en 126 dames-atleten. Holland Haarlem komt met de grootste ploeg deelnemers, met direct daarachter LDA uit Den Haag. Verder zijn er nog Her mes uit Utrecht, Estafette uit Amster- darm VIF. Hilversum, ALO Rotterdam. De kleinste ploeg is die van Olympus uit Alkmaar, en maakt daardoor ook de kleinste kans op de bekers, die uitge loofd zijn voor de beste ploegprestaties. Op alle nummers is de deelname wer kelijk massaal, en de toekomstige win naars zullen hun ereplaatsen werkelijk moeten verdienen, daar zij zich door serie, halve finale, en finale heen zul len moeten werken. Ook op de veldnum- mers is het een gedrang, het aantal deel nemers varieert van 16 tot 27 per veld- nummer. Vooral het verspringen is bij de atleten blijkbaar erg geliefd, de top- deelname is hier 31 atleten bij de dames, 26 bij de heren. Gezien het grote aantal D-klassers, is in deze categorie vooral een spannende strijd te verwachten, daar zich hier de meeste verrassingen zullen voordoen. Van de estafettes belooft de Olym pische het meest spannend te worden daar hiervoor liefst 10 ploegen hebben ingeschreven. Deze estafettes zullen dan het waardig sluitstuk vormen van een ongetwijfeld sportieve middag. Had men namelijk de in Amsterdam gebruikelijke wijze van de klassering genomen, dan zou de prUs van 1000 bij de Amsterdammer Wierstra terecht zijn gekomen, de morele winnaar van deze avond. Want Wierstra, die in de eerste rit over 40 km. als vierde was geëindigd met een achterstand van 190 meter op winnaar Koch, ontketende in de tweede serie, eveneens over 40 km., een derge lijk geweld, dat wereldkampioen French bijna, twee. Adrie Voorting drie, Nop- pie Koch ruim 4 en Mehagnoul bijna 5 ronden achterstand opliepen. In zijn kiel zog trok Wierstra de jonge Vreeswijk, Depaepe en de Duitser Petri mee, die de Nederlandse kampioen al het zware werk lieten doen, maar zelf niet sterk genoeg waren om hem te bedreigen. De grootste teleurstelling kregen de heren te verwerken, die het vorige jaar zoveel geld hebben neergeteld om Nop- pie Koch het vak te laten leren en, zoals aanvankelijk leek met veel succes. Maar reeds in het Nederlandse kampioenschap was Koch nergens en nadat hij gister avond de eerste rit. waarin hij van de kop was vertrokken en geen enkele aanval te verduren kreeg, had gewon nen, was het met de Utrechter ge daan. TOUR- EN WIELERVER. „SWIFT". Als vierde rit van de zomercompetitie werden de volgende afstanden gereden: A. en B-klasse 74 km.. C.klasse 50 km., D-klasse 34 km. Start 10 uur te Oud- Ade. De 51 km. peletonrit voor de avond competitie gaf als uitslag: 1. H. v. Gent (B-kl.) 1.15.43; 2. R. Riethoven (D.-kl.) 3. C. Plasmeyer (A.-kl.); 4. A. v. d. (B.-kl.)5. Th. Hoogkamer (B.-kl.); 6. N. Kooien (D.-kl.); 7. W. Verhoorn (D.-kl'.); 8. H. v. d. Laan (B.-kl.); 9. B. Slingerland (B.-kl.); 10. P. Otto (A.-kl.)11. C. Verdegaal (B.-kl.); 12. G. Feychard (B.-kl.); 13. P. Kooyman (C.kl.); 14. A. v. Kempen (C.-kl.); 15. H. Grimbergen (C.-kl.). Bij de gehouden recordrit wist R. Riethoven het record over 17 km„ dat op naam stond van W. Verhoorn met 26.29. te verbeteren en te brengen op 25.27. VOETBAL DE HONGAARSE VOETBALBOND SCHELDT STRAFFEN KWIJT. De Hongaarse voetbalbond heeft ver klaard, dat de spelers, die onlangs heb ben besloten naar Hongarije terug te ke ren .niet zullen worden gestraft. Ook zullen de straffen van de spelers, die nog niet tot een dergelijk besluit zijn gekomen, doch die alsnog binnenkort naar Hongarije terug komen, worden ingetrokken. De straffen opgelegd door de FIFA zullen echter gehandhaafd blijven. HONKBAL EUROPEES KAMPIOENSCHAP Nederland—Spanje 101. Met glunderende gezichten zijn de spelers van het Nederlands honkbal team gisteren te Mannheim van het veld gestapt. Weer hadden zij een zege ge boekt. Ditmaal moest de Spaanse forma tie er aan geloven. Met 101 versloegen de Nederlanders hun tegenstanders. Aan gezien Duitsland de laatste wedstrijd tegen Italië met 62 won en in totaal zes punten verzamelde, hangt het Euro pees kampioenschap af van de wedstrijd van vandaag: NederlandBelgië. Winnen onze landgenoten, dan prolongeren zij hun titel. Verliezen zij, dan is een be slissingswedstrijd noodzakelijk tegen Duitsland. België heeft in dit toernooi ernstig teleurgesteld en heeft uit drie wedstrijden nog geen overwinning we ten te boeken. Maar de Nederlandse jongens zullen hun tegenstanders niet onderschatten, want als er een land is, dat tegen de Nederlanders een eervol resultaat kan behalen, dan is het Bel gië. De stand luidt nu: Nederland 3 3 0 0 6 22— 2 Duitsland 4 3 0 1 6 27—22 Italië 3 1 0 2 2 11—11 Spanje 3 1 0 2 2 2027 België 3 0 0 3 0 15—33 ATLETIEK Nieuw wereldrecord 1500 meter Voor de Fin Olavi Salsola De Fin Olavi Salsola heeft tijdens in ternationale atletiekwedstrijden te Aabo, een plaatsje in het westen van Finland, het wereldrecord op de 1500 meter met niet minder dan 0.4 sec. verbeterd. Hij noteerde 3 min. 40.2 sec. Het oude record stond op naam van de Hongaar Istvahn Roszavolgyi, die op ...toch verleid: KAAS wint 't pleit/ Lokroep: lekkere snoep? 'n Wortel, zeg?nee... weer pech! misschien een ongewone situatie, maar de moraal Is duidelijk: haal KAAS in huis en iedereen kómt er op af. In deze dure tijd zoiets lekkers voor zó weinig geld, dat is gewoon een wonder! Elke dag opnieuw! vn'o4 Doelméér met Advertentie E.H.B.O. kreeg het toch druk met zonnebrand en blaren Veel zon en weinig wind kenmerk ten de derde dag van de Alphense Rijwielvierdaagse, de Laura-rit, toen het ongekreukt aantal deelnemers van 420 rijders donderdagmorgen om zeven uur weer van start ging in de richting Utrecht. Het werd mede door de fraaie rou te een pracht dag, waarover het al len des middags bij de terugkeer vol komen eens waren. Ofschoon driekwart van de tiende Laura weer achter de rug is, valt er onder de deelnemc. - nog weinig ver moeienis te bespeuren. Integendeel. Steeds meer groepen verheffen zich in koren en rijden luidkeels zingend Alphen a. d. Rijn weer binnen en naarmate zij het Laura-centrum, het Nutsgebouw naderen, weerklinken steeds veelvuldiger de bekende yells 1-a-u-r-a LAURA. Hoewel er zelfs op de derde dag en kelen reeds om half drie des middags Alphen weer hadden bereikt, hebben meer deelnemers dan gedurende de eerste het geval was, zich gereali seerd, dat zij volop de tijd hebben om hun gekozen afstanden af te leg gen zonder te racen en te jakkeren. Dat is ook de bedoeling van de Laura niet: het is geen race-wedstrijd maar men neemt deel om een sportieve prestatie te leveren en daartussen door te genieten van het landschap. Dat was allemaal overal even mooi. Lang de Lekdijk hebben velen een langdurige pauze in acht genomen en daar genoten van rust, sport, zwem men en van de gevarieerde verver singen. Eenzelfde rustig tafereel bood de omgeving van de Steekterweg te Al phen a. d. Rijn, waar de Laurianen rijkelijk voorzien werden van karne melk van „De Landbouw". Een toevallig passerende personen auto had op dat moment de radio aan staan en wat toen net werd uitgezon den, interesseerde de Laurianen even zeer als de autobestuurder. Men ver drong zich om de wagen en de be stuurder was zo welwillend om ook de Laurianen te laten meegenieten o.a. van De Tour de France Prettig doet de groeiende belang stelling van de ingezetenen aan, die nu niet alleen bij de feestelijke in tocht zich in drommen langs de we gen scharen, maar dagelijks te terug komst van de onderscheiden groepen gadeslaan. Eén deelnemer is de derde dag niet gestart en een dame, die wel met goe de moed de rit aanvaardde maar eigenlijk niet erg fit was, moest het in de loop van de dag opgeven. Zij is met de auto van de E.H.B.O. naar haar woning in Alphen teruggebracht. Overigens heeft het team EHBO'ers (sters) het vrij druk gehad met be handeling van zonnebrand, blaren en spieren. De reparatiedienst „dubbel- safe" heeft een kleine vijftig manke menten verholpen. Opmerkelijk hoog was het aantal drijfkoppelingen, dat het gedurende de drie dagen al heeft begeven. Wederom hebben zich twee lief hebbers gevoegd bij de z.g. „Eendags vliegen". Het zijn Paula Akerboom en Nel Schouten, beiden inwoonster van Roelofarendsveen. Zij toonden grote spijt, dat ze niet voor de volle dige Laura hadden ingeschreven. Het volgend jaar doen ze dat beslist, ver zekerden ze. De W.V. heeft op het LJsclubterrein donderdagavond voor een welgeslaagd programma gezorgd van acrobatiek, muzikale clownerie, krachtjongleuren en muziek. Voor de overige feestelij ke stemming zorgde het lunapark, waar het de hele avond een druk be zoek was. Ook de landgenoot van Olavi Salsola, zijn naamgenoot Olavi Salonen verbeter de het wereldrecord. Salonen noteerde dezelfde tijd als de winnaar 3.40.2 sec. Een derde Fin, eveneens Olavi, namelijk Vuorsalo kwam eveneens onder het we reldrecord van Istvahm Roszavolgyi. Vuorisalo noteerde 3 min. 40.3 sec. De Zweed Dan Waern werd vierde in 3 min. 40.8 sec. Dit betekende een ver betering van het Zweeds record. Het was prachtig atletiekweer op het moment dat het startschot voor de 1500 meter weerklonk en er was bijna geen wind. Met een felle start nestelde de Fin Nordstroem zich op kop. gevolgd door de Zweed Waern en de Finnen Salonen en Salsola. De 400 meter werd afgelegd in 56.8 sec. Na 800 meter nam Waern de leiding over en op dat moment wezen de chronometers 1 min. 57.8 sec. Intus sen had Salsola zijn positie verbeterd en bezette de gunstige tweede plaats. Gespannen keken de tijd waarnemers op hun klokjes: 2 min. 29 sec. voor de 1000 meter. Salsola, die voelde dat het tem po van de Zweed verslapte, greep op dat moment zijn kans. Met een korte tussensprint trachtte hij zyn tegenstan ders van zich af te schudden.... Het lukte niet. Salonen en Vuorisalo, twee sterke concurrenten beantwoordden de sprint. Vierhonderd meter lang voch ten de drie Finnen om de ereplaats en toen Salsola met een laatste krachtin spanning het lint doorbrak was er geen licht tussen de drie atleten. 3 min. 40.2 sec. voor Salsola, 3 min. 40.2 sec. voor Salonen en 3 min. 40.3 sec. voor Vuo risalo. ZEILEN DE BRAASSEM 1957. De Braassem 1957 welke zaterdag en zondag a.s. worden gehouden toont zich dit jaar in een nieuwevorm: de wedstrijden zullen worden gehouden in samenstelling met de Haagse Water sportvereniging „Te Werve", hetgeen de belangstelling en deelname van het Haagse contingent zeilers ongetwijfeld zal verhogen. Er wordt in 15 klassen gezeild met in totaal 235 deelnemer en deelneemsters, hetgeen ongeveer op hetzelfde neer komt als vorig jaar, maar de kwaliteit der deelnemers is beter. In de Flyings zien we een nieuwe ster aan de zeilhemel in de persoon van dr. Jongeneel, die zijn Valk vaarwel heeft gezegd en zijn krachten nu met Jac. Kraan c.s. zal gaan meten. Het zal in de eerste wedstrijden zeker nog niet gemakkelijk gaan. want dat hij Jac. Kraan in deze klasse zal evenaren gaan, lijkt ons niet waarschijnlijk. De 12 M2-klasse met 12 deelnemers, o.a. weer v. Staveren. Verhagen, Bart Kraan en Bouw v. Wijk. voorspelt weer strijd genoeg, terwijl de Valkenklasse met 22 deelnemers weer voor zichzelf spreekt. De Drakenklasse is met 8 schepen vertegenwoordigd, de jubilerende Regen boogklasse met 13 deelnemers. Hier zou oorspronkelijk ook de oud-Zesmeterzei- ler Oscar Nathan uit Hamburg van de partij zijn. doch jammer genoeg moet hij wegens ziekte verstek laten gaan. Overigens beloven de namen der deel nemers genoeg strijd. De Vrijheidsklasse met 24 en de 16 M2 Streepklasse met 20 deelnemers beloven weer een interessant verloop, terwijl Finn jollen niet minder dan 15 deelne mers tellen metalle oude cracks in deze toch nog jonge klasse. Olympiajollen, 12 Voetsjollen en jeugd- klassen tellen ook genoeg deelnemers, zodat het weer drukke dagen voor de BraassemTe Werve zullen worden Twee nieuwe Nederl. zwemrecords Van Herman Willemsen op 1500 m vrije slag Tijdens de kringkampioenschappen van Midden-Nederland op de 1500 m. vrije slag, gehouden in het 50 meter bad van Crailoo in Hilversum, heeft Her man Willemse van „De Robben" twee Nederlandse records verbeterd. Over de eerste 800 meter noteerde de Robbenman 10 min. 5.2 sec., waarmee hij niet minder dan 13.4 sec. onder het Nederlands record bleef dat sedert 23 juli 1955 op zijn naam stond, in Utrecht gemaakt. Willemse legde de 1500 meter af in de uitstekende tijd van 18 min. 57.6 sec., hetgeen eveneens een nieuw Nederlands record betekende. Het oude staat met 19 min. 22 sec. ook op zijn naam, op 4 juli 1956 tijdens de internationale militiare zwemkampioenschappen in Wassenaar gezwommen. Judith de Nijs werd kringkampioene op de 1500 meter vrije slag. Voor haar werd de voortreffelijke tijd van 20 min. 26.6 sec. afgedrukt, waarmee zij 3.8 sec. boven het wereldrecord van Jans Koster bleef. De temperatuur van het water wees 19 graden aan. Gelukkig, dat de buitentemperatuur deze dagen wat gezakt is, anders zou het gisteravond in de Leidse Overdekte hele maal niet uit te houden zijn geweest. Als altijd was er veel deelname voor de onderlinge wedstrijden van de Leidse Golfbrekers en telkens opnieuw staan we er versteld van, hoe deze vereniging in enkele jaren tijds zoveel prachtig zwemmateriaal heeft weten op te kwe ken. Tot bijzondere prestaties is men deze avond echter niet gekomen, tenminste op de vraag onderaan het programma: wie verbreekt de clubrecords, is geen antwoord gegeven. Men deed het over het algemeen kalmaan. Op de 100 m. borstcrawl noteerde Loes Zandvliet 1.10.6, terwijl haar beste prestatie 1.07.2 is, Bud Oostrom kwam tot 1.8.2 (zijn record is 1.03.1). De 100 m. schoolslag dames, op welke nummer Truus Walen kamp recordhoudster is met 1.27.3, le verde ditmaal een felle strijd op tussen deze zwemster en Adri pley, waarbij laatstgenoemde zegevierde in 1.29.2. Ankie Epskamp won de 50 m. vlin derslag in 39.4, terwijl haar recordtijd 38 sec. is, Rud Oostrom leverde op dit nummer nog de beste prestatie door een tijd van 33.5 sec., slechts 0.4 sec. boven zijn recordtijd. Loes Zandvliet bleek niet erg in con ditie, want op de 50 m. rugslag, waar zij recordhoudster is met 36.8, werd zij nu (met 39.1) geklopt door Jopie Heemskerk, die 38.6 noteerde. Van de overige wedstrijden noemen we nog de plaatsing van Chris Meyer als tweede op de 25 m. borstcrawl, het geen later niet goed bleek te zijn. Er bleek evenwel, dat hij in de 25 m. school slag in zijn leeftijdsgroep eerste was ge worden. De uitslagen luiden: 100 m. schoolslag meisjes adsp.: 1. Marian Tetteroo 1.37.3; 2. Beppie de la Rie 1.40; 3. Cobi Hogeboom 1.40.3, Idem dames: 1. Adri Pley 1.29.2; 2. Truus Walenkamp 1.31.8; 3. A. Zwartjes 1.31.8. Idem jongens adsp.: 1. Ton v. Wie- ringen 1.25.5; 2. Kees Pley 1.29.5; 3. Henk Riebeek 1.33.3. Idem heren: 1. P. v. Berge Henegou wen 1.20.3; 2. Bud Oostrom 1,22.2; 3. Ton v. Brussel 1.29.6; 4. J. Mulder 1.33.7. 25 m. schoolslag meisjes tot 12 jaar.vl. Beppie Dieben 23.5; 2. Emy v. Brussel 23.6; 3. Herm. Goddijn 24.6. Idem 12 jaar en ouder: 1. Tony Ver ver 21.5; 2. Ineke Verzuu 21.08; 3. Wil' v. d. Drift 22.5; 4. Herm. v. Zandwijk 22.8. Idem jongens tot 12 jaar: 1. J. H. Wa lenkamp 24.9; 2. Ton Walenkamp 25.4; 3. Hans v. Mameren 25.5. Idem 12 jaar en ouder: 1. Fik Meyer 20.5; 2. Klaas Walenkamp 21.2; 3. Piet Verburg 21.5. 100 m. borstcrawl meisjes adsp.: 1. Marian Tetteroo 1.21; 2. Ineke Verzuu 1.28.6; 3. Trix ten Have 1.30.5. Idem dames: 1. Loes Zandvliet 1.10.6; 2. Ankie Epskamp 1.12.6; 3. Jopie Heemskerk 1.15.4; 4. Jet Prins 1.19.3. Idem jongens adsp.: 1. Kees Pley 1.13.5; 2. Piet v. d. Kamp 1.14.5; 3. Henk v. Staden 1.14.8. Idem heren: 1. Bud Oostrom 1.8.2; 2. J. v. Bohemen 1.12.8; 3. Gé Aalders 1.14. 25 m. borstcrawl meisjes: 1. Tony Ver ver 19.-; 2. Wil v. d. Drift 21.2; 3. Her- mien 'v. Zandwijk 21.8. Idem jongens: 1. Piet Verburg 15.3; 2. Chris Meyer 16.3; 3. Klaas Walenkamp 17.-. 50 m. rugslag meisjes niet wed- strüdploeg: 1. Wil v. d. Drift 50.6; 2. Beppie Dieben 55.2; 3. Emy v. Brus sel 59.4. Idem adspiranten: 1. Ineke Verzuu 41.3; 2. Gr. v. Harteveld 44.-; 3. Cobi Hogeboom 44.2. Idem dames: 1. Jopie Heemskerk 38.6; 2. Loes Zandvliet 39.1; 3. Ankie Eps kamp 40.-. 50 m. ruslag heren: 1. Piet v. d. Kamp 40.5; 2. en 3. Henk Riebeek en Martin Prins 42.8. 50 m. vlinderslag meisjes: 1. Marian Tetteroo 43.5; 2. Gr. v. Harteveld 45.2; 3. Corry Jansen 46.2. Idem dames: 1. Ankie Epskamp 39.4; 2. Adri Pley 42.5; 3. Jo de Groot 44.5; 4. Jet Prins 44.9. Idem jongens: 1. Kees Pley 38.5; 2. Ton v. Wieringen 39.4; 3. Dick v. Schie 44.9; 4. Henny v, Staden 45.2. Idem heren: 1. Bud Oostrom 33.5; 2. Ton v. Brussel 41.9; 3. Bert v. Schie 46.8. Er werd door J. P. SEABROOKE 6) De inspecteur nam het papier aan en streek het op tafel glad. Het was een groot vel schrijfpapier en scheen op het eerste gezicht voor niets an ders gediend te hebben, dan om er iets in te wikkelen. Madran wilde het juist opvouwen, om het later aan dachtiger te kunnen onderzoeken, toen een reeks cijfers op de bovenste regel zijn aandacht trok. Hij bekeek ze een ogenblik. Wat heeft dat te betekenen, mompelde hij. Dat schijnt wel een eindeloze deling te zullen worden. Iemand heeft zes millioen gedeeld door driehonderd vijf en zestig. Vreemd! Zeer vreemd! III. NORMAN CLYDE. Toen inspecteur Madran de vol gende morgen om elf uur op het bu reau kwam, begon hij met het in de taxi gevonden vel papier uit zijn zak te halen. De cijfers, die erop ston den, hadden des nachts in allerlei combinaties door zijn dromen heen- gedanst. Men kan soms een aanwij zing aanvoelen in een ding, dat het verstand en de logica als zinloos ver werpen en dit was nu het geval met het verkreukelde stuk papier. Blijkbaar had iemand een stuk papier nodig gehad om er iets in te wikkelen en hij had het eerste het beste, dat hem in handen kwam, daarvoor gebruikt. Heel toevallig was dat een stuk papier, waarop iemand een deelsommetje begonnen was. En ook heel toevallig was dat de deling geweest van driehonderd vijf en zestig op zes miljoen. Ja, Madran moest, als hij z'n ge zond verstand liet spreken, toegeven, dat het er alle schijn van had, dat het hele geval volkomen toevallig en ont bloot van elke betekenis was. Onge twijfeld een sommetje van een of andere schooljongen, dat in geen ge val in betrekking kon staan met de moord. Maar toch was hij met deze rede natie niet geheel tevreden. Een ge heimzinnig zesde zintuig dat hij bij ondervinding wist niet te mogen ver waarlozen, bleef zijn geest voortdu rend bezig houden. Hij voelde, al kon hij er ook geen verklaring van geven, dat dit papier met cijfers niet zo zinloos was, als het scheen. In die geestesgesteldheid verkeerde hij, toen er een bezoeker werd aangediend. Laat hem binnen, zei Madran met een norse blik op het kaartje van de bezoeker. Hij stak het in zijn zak, toen de aangediende zijn bureau binnentrad. Zo, Clyde, ben jij het, begroet te Madran hem, niet al te vriende lijk. Hij schoof met zijn stoel dichter naar het bureau toe, als om de be zoeker te doen verstaan, dat hy het meer dan druk had. Wel, wat is er aan de hand?, vroeg hij toen zakelijk. Norman Clyde was een lange, slan ke jongeman, die de indruk gaf van een onopvallende maar buitengewone lichaamskracht. Hoewel hij zelden glimlachte, had zijn uiterlijk toch zo iets innemend vrolijks, dat iedereen, die met hem in aaraking kwam, daar van de invloed ondervond. Toen inspecteur Madran zijn be zoeker aandachtig opnam, voelde hij die invloed ook. Clyde was het hoofd van een geheime organisatie, die door een aantal rijke personen, gesteund werd, en waarvan het doel was, de autoriteiten bij het bestrijden der misdaad te steunen. De organisatie werkte heel onopvallend en nam al leen die gevallen in behandeling, waarmee de autoriteiten niet klaar konden komen. Deze geheime vereniging van speurders, beperkt in omvang, doch samengesteld uit de scherpzinnigste koppen van het land, boekte vaak succes, waar de omslachtiger werk wijze der wet faalde. Haar lange ar men, die met onfeilbare zekerheid in het duister tastten, hadden reeds honderden misdadigers hun gerechte straf bezorgd. Inspecteur Madran was met dit al les bekend en bovendien waardeerde hij Clyde wegens zijn vlugheid van begrip en onbevreesdheid; doch des ondanks meende hij, dat zijn ambte lijk standpunt hem tot een zekere terughoudendheid noodzaakte. Welis waar had Clyde zijn waarde getoond; hij had zelfs bij verschillende gele genheden grote diensten aan de po litie bewezen en zijn bescheidenheid, gepaard aan een grote werkkracht, hadden hem vele vrienden bij de po litie verworven. Niettemin kon Ma dran het niet helpen, dat hij met zijn traditionele afkeer van privé-detecti. ves, Clyde min of meer als een in dringer beschouwde. Clyde nam de stoel, hem door de inspecteur aangewezen, en .haalde een krantenknipseltje uit zijn zak te voorschijn. Madran bekeek het even en zag de ander daarop verbijsterd aan. Het knipsel, een berichtje van slechts enkele regels, had betrekking op de moord, welke de avond tevoor in de taxi was gepleegd. Wat moet dat betekenen?, vroeg Madran onwillig. Ik had een beetje hoop, dat je me over dit geval zou kunnen in lichten, zei Clyde bescheiden. Geval? riep Madran schamper uit: Noem je dit een „geval"? Jij dan niet, inspecteur? Natuurlijk, voor de politie is het een „geval", maar ik meende, dat jouw organisatie zich alleen met ge wichtiger zaken bezig hield. Noem je dit dan soms geen ern stig geval? Inspecteur Madran bromde: Een vagebond in lompen, dood in een taxi gevonden, met zeven centen, een vuile zakdoek en een roestig knip mes in zijn zak, noem jij dat nu wer kelijk een belangrijk geval? Jij soms niet? Madran keek de bezoeker onder zoekend aan. Hij voor zichzelf had reden genoeg om het geval ernstig en gewichtig te vinden, doch hij snapte niet, waarom Clyde dat deed.' Het twinkelen der grijze ogen van de detective toonde echter duidelijk ge noeg, dat Madran de moord van de vorige avond allerminst als een ba gatel beschouwde. Kom nou, zei de inspecteur on geduldig. Laten we de kaarten nu maar open op tafel leggen. Waar wil je heen? Er zijn in de afgelopén weken vier moorden gebeurd, merkte Clyde op. Zes, verbeterde de inspecteur. Maar slechts vier, waarin ik momenteel belang stel. Ik bedoel de moorden op Dinsmoore, Edgett, West en die vagebond. Ze hebben een eigenaardige trek gemeen, die hen onderscheidt van alle andere geval len van de laatste tijd. Ik ben ervan overtuigd dat ook jij dat al opge merkt heb. Misschien wel en misschien niet, antwoordde de inspecteur om zich niet bloot te geven: Wat bedoel je eigenlijk precies? De bljjkbare afwezigheid van enig motief in al die gevallen. Dat legt er een zeker verband tussen. Het vormt een schakel tussen de moord op die zwerver en de moord op mensen, die van een geheel an dere stand zijn. Ik ben er van over tuigd, dat het je aandacht niet is ontsnapt. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8