De slechte drinkwatervoorziening in de Bollenstreek De Snoerende Snap Gebrek aan samenwerking tussen gemeenten? Bloemlust het a,s. seizoen niet naar Duitsland Was Zwarte Ruiter niet de voornaamste dader? De radioactieve besmetting van de biosfeer in Nederland ITL'AG 12 JULI 1957 Üfc LEIDSE COURANT „Watersnood" was te voorzien „Neen, aan water is geen gebrek. We hebben meer dan voldoende. Op dit terrein zijn zeven bronnen aange boord en bij de Beek in De Zilk heb ben we er nog zes in reserve. Maar de pompen zijn niet bij machte het drinkwater in zulke grote hoeveelhe den op te zuigen en bovendien moet er nodig een extra pijpleiding recht streeks van het pompstation in Hille gom naar de watertoren in Sassen- heim komen. Op warme dagen moe ten we al bijna dag en nacht werken en toch heeft men in bepaalde gedeel ten van Lisse, maar vooral in Sassen heim en Warmond bijna helemaal geen druk". Dat zei ons de heer D. Boon, de chef van het pompstation te Hille gom, van waaruit de vier bollen streekgemeenten van water worden voorzien. Neen: de drinkwatervoorziening van de bollenstreek is helemaal niet je-van-dat. En het merkwaardige is, dat dit niet sedert vandaag of giste ren is. Al jaren is het bekend, dat de installatie van het pompstation geen voldoende capaciteit heeft. Met het uitbreiden van Je gemeenten voor al in Sassenheim en Lisse zijn de laatste jaren zeer veel huizen ge bouwd is de situatie voortdurend slechter geworden. Het werd een klein beetje beter toen men in Lisse de zo langzamerhand wijd en zijd be faamde Randweg ging aanleggen de „miljoenen weg" noemt Lisse's burgemeester, mr. Th. M. J. de Graaf, deze kostbare omleidingsweg altijd een tikje sarcastisch, door de enorme bedragen die men er aar. ten koste heeft gelegd en het weinige gebruik, dat men er tot dinsdag j.l. toe van heeft gemaakt! Daar kwam nl. een nieuwe leiding in te liggen en dat gaf een beetje sou laas. Veder waren de laatste zomers nu niet bepaald zó, dat men dagelijks de tuinsproeiers moest aanzetten in 1956 zijn heel wat sproeiers nooit van zolder gehaald! ei. daardoor kreeg men geen moeilijkheden. Nu men echter een pe*"'ode van vrij langdurige droogte heeft gehad, nu zat men volop in de moeilijkheden. En men moet er bijv, maar niet aan denken wat de bevolking van de bol lenstreek te wachten stond, als men bijv. een zomer had gekregen van het genre 1947, toen het vele weken aan een stuk niet regende Dan was het in Sassenheim en War mond stellig nog wel enige graden erger geweest dan nu het geval was met het drinkwater. Men mag zich afvragen waarom men niet eerdei maatregelen heeft getroffen? Men heeft plannen ter goedkeuring aan Ged. Staten van Zuid-Holland gestuurd en die hebben gemeend hun goedkeuring aan deze plannen te moeten onthouden i.v.m. de bestedingsbeperking. Tijdens de laatste raadsvergadering in Sassenheim zijn daar enkele me dedelingen over gedaan en men heeft besloten onmiddellijk een brief aan G. S. te zenden met het vriendelijke doch dringende verzoek op dat be sluit terug te komen en wel liefst zo spoedig mogelijk. De situatie is nl., dat de interge meentelijke transportleiding voor een niet onbelangrijk deel door bollen land gelegf moet worden. Hij zal nl. van het pompstation in Hillegom langs de. Loosterwcg en de Keuken hof lopen naar Sassenheim, in de buurt van „Het Soldaatje" de weg naar Noordwijk kruisen en vervol gens recht-toe. recht-aan naar de Wasbekerlaan in Sassenheim, waar de watertoren staat. Als men door bollenland wil dan zal men toestemming van de eige naars moeten heb' .n en die zal men alleen krijgen als er geen bollen op het land staan. Dat is dus in de maand augustus en begin seotember. Bij Ged. Staten zal men deze zaak dus niet meer op zijn gemak kunnen bekijken. Er is haast bij! Waarom men echter niet eerder vaart achter de plannen heeft gezet, terwijl men met eert normale zomer al in moeilijkheden zou komen? Een kwestie van wantrouwen en gebrek aan intergemeentelijke samen werking, zegt men. Ieder wilde baas in eigen huis blij ven. Nu zit men echter voor het feit, dat op korte termijn ingegrepen zal moeten worden wil men van alle tui nen in de bollenstreek geen soort Sa- hara-in-het klein maken. In Sas senheim mocht men geen druppel leidingwater meer op de tuinen spui ten en in Lisse slechts twee uur per dag om het over de grote bezwaren van te geringe druk op het water, het niet aanspringen van de gasgeijsers, die op waterdruk staan, e.d. nog maar niet te hebben. Men heeft dit allemaad zien aan komen en men heeft verzuimd de ba kens tijdig te verzetten. Enkele jaren geleden had men dit werk zonder enige haast kunnen uitvoeren. Maar toen moest het niet. Nu alles veel moeilijker gaat en alles vele malen duurder is geworden, nu moet het plotseling wel. Ook pompstation is te klein geworden. Wat het pompstation zelf betreft: dit is eigendom van de gemeente Hil legom en men pompt hier geen duin water op, zoals vaak wordt aangeno men, maar bronwater van 35 meter diepte. Het water komt eerst terecht in een ontluchtingsgebouw waar het water met racht tegen elkaar wordt gespoten en het in stijffijne deeltjes uiteenvalt. De vele ramen van dit ge bouwtje staan altijd open. De lucht kan dus vrij toetreden en het ijzer, dat in het water zit wordt gebonden met zuurstof. Dit gebouw is in de loop der jaren ook veel te klein ge worden en een groot nieuw ontluch tingsgebouw staat ook op het pro gramma mèt een grote reinwaterkel- der, die nu nog ontbreekt. Van het ontluchtingsgebouw gaat het water naar de pompen en van daar wordt het door de grote stalen filters gevoerd. Deze stalen gevaarten van zes, zeven meter hoog zijn voor een niet onbelangrijk deel gevuld met grintlagen en daarop blijft het ijzer en het mangaan en wat voor onge rechtigheden het opgepompte water nog maar meer mag bevatten, achter. Na drie dagen moeten de filters al weer schoon gemaakt worden. Men blaast er van onderaf eerst lucht door en vervolgens zet men er de water druk op. Een kwartier lang, zo ver telde ons de heer Boon, stroomt er dan uit de filters water zo bruin als sterke koffie. Het verbruik op warme dagen is uiteraard belangrijk groter dan op normale. Vooral zondags. Is het normale verbruik op die dag plm. 2400 m3, op de warme zondag van enkele weken geleden registreerden de meters in hei Hillegomse pomp station een verbruik van 4100 m3. Dat wil dus zeggen, dat men op één dag één miljoen zevenhonderdduizend li ter méér verbruikte dan anders het geval is. Cijfers. Een paar cijfers?Het hoogste verbruik in januari was 3370 m3, in februari 3450 m3, in maart 3380 m3, in aprH 3555 m3, in mei 3815 m3 en in juni 4605 m3. „Men komt af en toe toch voor raadsels te staan", aldus de heer Boon. Als men bijv. het hoogste ver bruik van juni nu eens omslaat over het aantal bewonners, dat water ge bruikt van Hillegom, dan komt men tot de ietwat grierelige ontdekking dat de vier dorpen van de bollen streek op de dag, dat men 4605 m3 afnam, per hoofd 125 liter water heeft verbruikt. Immers: de vier dorpen tellen te zamen zo'n 3C.000 inwoners en 4605 m3 tellen vier miljoen zes honderd en vijftig duizend liter. Op zulke warme dagen zijn de tuin sproeiers de grootste verbruikers. Het zal intussen interessant zijn te zien, hoe Ged. Staten van Zuid-Hol land zullen reageren op het verzoek van Sassenheim. Niet alleen zal er 'n intergemeentelijke le,ding recht streeks van Hillegom naar Sassen heim moeten komen, maar ook nieu we motorer met groter capaciteit, een nieuwe reinwaterkelder en een dieselmotor en een aggregaat om zelf electriciteit te kunnen opwekken. Nu is men alleen afhankelijk van "e toevoer van stroom van de Leidse lichtfabrieken. Krijgt men een sto ring, dan zit ook prompt de gehele bollenstreek zonder water. Centr. Bloembollencomité geeft geen bijdrage Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouw, zó is Margriet'. Niet voor niets is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! DE ROOFMOORD TE RAVENSTEIN Hoewel „Bloemlust" het afgelopen voorjaar een geslaagde tentoonstel ling in Duitsland heeft gehouden, waar vele duizenden bezoekers kwa men; hoewel men voor het a.s. voor jaar in Essen gratis een zaul kon krij gen en er van de zijde van het vak een bevredigende belangstelling voor een -tweede bolbloemententoonstel- ling in Duitsland bestond, heeft het "bestuur van de stichting „Bloemlust" de plannen om voor de tweede keer met een show over de grenzen te gaan, in de mottenballen moeten de poneren. Het Centraal Bloembollencomité, dat de grote reclame-„pot" van het bollenvak beheert, heeft het bestuur laten weten, dat men voor dit doel geen geld beschikbaar kan stellen. Van de zijde van hét Bloemlust- bestuur deelde men ons mede, dat het C.B.C. had geantwoord, dat men de gelden over de verschillende groe pen had verdeeld. En wanneer men een show in Duitsland wilde organi seren, dan diende men zich dus tot het bestuur van de Duitse groep te wenden. Dat heeft het Bloemlust- bestuur natuurlijk prompt gedaan ook. De exporteurs op Duitsland zou- De centrale besturenbond van melk- en zuivelorganisaties heeft bij de minister van Economische Zaken ertegen geprotesteerd, dat de minister het advies van de prij zencommissie uit het produktschap vor Zuivel be treffende de melkprijsverhoging niet heeft willen opvolgen. Geconstateerd wordt, dat de zelf standige melkhandel de distributie van melk niet langer op verant woorde wyze kan verzorgen en er wordt bij de minister met klem op aangedrongen om te bevorderen dat de zelfstandige melkhandel niet lan ger ten achter gesteld blijft bij de overige bevolkingsgroepen. De 22 bij de N.V. Schipholt beton- isolatiesteenindustrie te Reuver werkzame arbeiders, die in staking waren gegaan nadat de directie had geweigerd een bedrijf leider te ont slaan, die- een arbeider had mishan deld, zijn thans allen ontslagen. De betrokken instanties hebben hier toe toestemming verleend. Het be drijf zal voorlopig gesloten blijven. De in Reuver, Venlo, Roermond en enkele andere plaatsen woonachtige arbeiders hebben inmiddels reeds via het arbeidsbureau een nieuwe werk kring in andere bedrijven kunnen krijgen. De wegens de mishandeling gearresteerde bedrijfsleider Van der K. is op vrije voeten gesteld. Jongen maakte droomritje Toen de 14-jarige H. S. uit Hengelo gisteren wakker werd in een oplegger, waarin hy in slaap was gevallen, bleek hij in Rotterdam terecht te zijn gekomen. In zijn woonplaats had hij een rustig plekje opgezocht in de op legger, die in Hengelo aan een ka naal stond. Hij heeft zijn ogen ech ter niet kunnen openhouden. Hij heeft er echter niets van gemerkt, dat de wagen werd aangekoppeld en naar Rotterdam werd gereden. De Rotterdamse politie heeft zich over de knaap ontfermd en de ouders van de jongen grustgesteld. den ook graag zien, dat men een tweede keer in het Roergebied zou exposeren, maar men moest gelijk ook meedelen, dat men niet over vol doende geld beschikte om een even tueel tekort te kunnen dekken. Men mag het betreuren, dat op deze wijze een initiatief van Bloem lust min of meer wordt gesmoord. Temeer, daar men nu wat ervaring had opgedaan en men kinderziekten zoals ze in Keulen het afgelopen voorjaar voordeden, zou kunnen voorkomen. En verder betekende een gratis zaal ook een enorm voordeel als men weet, dat men nu alleen aan huur voor de Messe-hallen al een volwassen kapitaal kwijt was. Eén pistoolhuls kan vonnis doen herzien Het onderzoek naar de moord op de postkantoorhouder te Ravenstein, die in november van 1954 werd ge pleegd, is thans opnieuw in volle j gang. Het vermoeden, dat de Zwarte Ruiter, de beruchte misdadiger, die onlangs door de politie werd gegre pen, een werkelijk deel in de mis daad heeft gehad ,is bewaarheid, toen gisteren De Zwarte Ruiter tegenover zijn raadsman, mr P. Scheefhals uit Den Bosch, een verklaring aflegde. Tot dusverre had hij steeds volgehou den, dat hij aan de roofoverval geheel onschuldig was. De misdadiger, die in het Huis van Bewaring te Den Bosch verblijft, ver klaarde gisteren, dat hij slechts de af- leidingsbrand te Neerangel had aan gestoken. Omtrent de identiteit, van de hoofddader, die hij volgens zijn verklaringen wel kent, wil hij geen mededelingen doen. De onbekende hoofddader zou ook Belangwekkende dissertatie Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam is gistermiddag tot doctor in de wis- en natuurkunde gepromo veerd de heer Joh. Blok, hoofd van de fysische afdeling van het medisch- biologisch laboratorium der rijksver dedigingsorganisatie T.N.O. te Rijs wijk. Het proefschrift, waarop de heer Blok de doctorstitel behaalde, is geheten: „radioactieve besmetting van de biosfeer in Nederland". Pro motor was prof. dr G. J. Sizoo. De schrijver van het proefschrift constateert, dat de ontsluiting van de kernenergie en de snelle ontwikke ling van de toepassing er an gedu rende de laatste jaren niet alleen een groot aantal nieuwe mogelijkheden op wetenschappelijk en technisch ge bied schept, maar de mensen tevens voor tal van problemen stelt. Een van deze problemen zo schrijft hij vloeit yoort uit de produktie van ra dioactieve stoffen in zo grote hoe veelheden, dat zeer speciale voorzor gen getroffen moeten worden tot be scherming van levende organismen tegen de uitgezonden straling. In het eerste deel van zijn disser tatie dat een algemeen karakter draagt, behandelt de schrijver de stralingsdosis van de natuurlijke ra dioactiviteit en de aanwezigheid van de kunstmatige radioactiviteit in de biosfeer alsmede de mogelijkheid dat de toeneming van de radioactiviteit schade voor de volksgezondheid zou kunnen opleveren. De conclusies, waartoe de schrijver daarbij komt, zijn de volgende: 1. De genetische effecten tenge volge van radioactieve neerslag zijn uiterst gering. Majoor moet zich verantwoorden De majoor K. uit Den Haag, die ervan verdacht wordt in zijn functie van hoofd van de sectie aankoop bui tenland van het directoraat materieel van de landmacht steekpenningen te hebben aangenomen van een Engel se firma, zal vermoedelijk in septem ber voor de krijgsraad zich hebben te verantwoorden. Hij werd novem ber van het vorig jaar gearresteerd en in februari op vrije voeten gesteld. Over enige tijd zal het dossier, dat wegens zijn uitgebreidheid fotogra fisch gecopieerd is, uitgereikt aan de verdediger va nde majoor K., in han den van de auditeur-militair worden gesteld. 2. De voortdurende opeenhoping van strontium-90 kan leiden tot een zodanige stralingsdosis in het skelet, dat de mogelijkheid van gevaar niet geheel en al uitgesloten geacht moet worden. 3. De inademing van radioactieve stofdeeltjes kan leiden tot een be het pistool, waarmede het slachtoffer werd neergeschoten, bij de brug in Son in het water gegooid hebben. Op het erf van twee boerderijen langs de Maasdijk in Neerangel is donderdag avond naarstig gezocht naar hulzen uit een pistool van een ander kaliber. Deze hulzen zouden moeten aanto nen, dat De Zwarte Ruiter, die door het Bossche Hof tot 15 jaar werd ver oordeeld, niet de gemaskerde over valler is geweest, die de postkantoor- houder heeft neergeschoten. Het do delijke schot kwam namelijk uit een pistool van lichter kaliberEr werd nog niets gevonden. Het graafwerk heeft inmiddels wel het gevolg gehad, dat ion 19-jarige boerendochter er toe kwam, te ver tellen, wat zij op de bewuste novem beravond heeft gezien. Het was een verklaring, die ze indertijd ook aan de politie heeft afgelegd. Er werd toen verder geen aandacht aan be steed. Nu blijkt echter, dat haar ver klaring deel uitmaakt van het ver haal van De Zwarte Ruiter. Het meisje vertelde, gezien te heb ben, hoe tussen half zeven en zeven uur een donkere auto langs de boer derijen heeft zien rijden. Hij stond even stil of reed heel langzaam. Vlak daarop klonk een schoten nauwelijks was de auto doorgereden, in de rich ting van Ravenstein, of de vlam men sloegen uit de schuur bij een van de naburige boerderijen. In de bekentenis over het verloop van de overval, heeft De Zwarte Rui ter ook détails verteld over de si tuatie op het erf van een van de boe ren die langs de Maasdijk woont. Deze kloppen met de waarheid, zo dat het de raadsman niet onwaar schijnlijk voorkomt, dat wanneer de hulzen gevonden worden, er een ge- trekkelijk hoge stralingsdosis op heel nieuw vooronderzoek zal worden een beperkt aantal cellen van het longweefsel. Onze huidige kennis is echter te beperkt om kwade gevol gen van deze stralingsdosis met ze kerheid uit te sluiten. In het tweede deel van het proef schrift worden de metingen beschre ven welke in Nederland in de loop van de jaren 1955 en 1956 werden verricht inzake de kunstmatige radio activiteit in de lucht en in het re genwater. Dit tweede en laatste deel bevat tevens verschillende grafieken over het verloop van de atmosferi sche activiteit gedurende de laatste jaren. Gezien de grote belangstelling voor het bewuste ondefwerp, zal de disser tatie ook als handelsexemplaar wor den uitgegeven. ingesteld. Volgens de verklaringen van De Zwarte Ruiter zou hij met de on bekende persoon naar Ravenstein ge reden zijn. Hijzelf in zijn eigen waren en de ander in de gestolen dokters auto, waarmede de gemaskerde over valler zich na het schot uit de voe ten heeft gemaakt. FORMALINE INGE7ADEMD. Door een defect in zijn masker heeft een 45-jarige kweker, de heer D. A. uit Loosdrecht, gisteren bij het bespuiten van zijn tuin met cham pignons zoveel formaline naar bin- Aetherklanken ZATERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S. AVRO: 16.00—16.50 Voor de kleu ters. VARA; 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Liedjes. 20.50 Filmverzoekpro gramma. 21.15 Weet wel wat je waagt. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.05 Gram. (9.35—9.40 Water- standen). 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Zigeunerork. 10.50 Buitenl. weekoverz. 11.05 Promenade ork. 11.35 Gram. 12.00 Idem. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Orgel en zang. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Amerikaanse muz. 14.25 Voor de jeugd. 15.00 Orgelspel. 15.20 „De gevaren van atoombomproeven", cau serie. 15.35 Philh. ork., koor en sol. 16.20 Lichte muz. 16.50 Vacantietips. 17.30 Radio weekjourn. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Dansmuz. 18.45 Re- geringsuitz.: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 15 landen, aange sloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passe partout", caus. 19.40 „Godsdienst voorheen en thans", caus. 19.55 „Deze week", caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Vlieg er eens uit. 21.00 Gevar. progr. 21.45 Socialistisch comm. 22.00 Ball room ork. 22.30 Gram. 22,40 Klankb. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 2.98 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ge wijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws, en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Me- tropole-ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Pianospel. 12 50 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Dansmuz. 14.40 Boekbe spreking. 14.50 Fanfare-ork. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.40 Zangver. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 Gregoriaanse zang. 17.20 Musette- ork. en solist. 17.40 Napolitaanse volksliedjes. 18.00 Instr. trio. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Parlementair overz. 18.40 Jazz muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Omr. ork., koor en sol. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Gevar. muz. en vacantietips. 21.30 Ronde v. Frank rijk. 21.40 Lichte muz. 22.00 Gram. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daar- Avondgebed en lit. kal. 23.00 nen gekregen, dat zijn longen ernstig I Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto, werden verbrand. 23.22—24.00 Nieuwe gram. (38)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5