BOEKENNIEUWS DE POT BLIJFT STAAN jj St. Meiania-werk organiseerde Indonesische avond VRIJDAG 12 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 IMC3II0II0II0I10II0II0II0II0II0II0I10II0II0II0II0III Duizend gulden wachten op een winnaar Q Het ongelooflijke is geschied! 0 p—j. Van enkele duizenden inzenders, r l(T x/ I die deelnemen aan onze derde U prijsvraag, heeft er niet één de I verborgen klippen kunnen om- 0 zeilen. Dit hadden we niet ver- wacht. Q Ml Natuurlijk schuilen er in elke puzzel enkele strikvragen. Blij- n kens de controle hebben slechts r XYJl/èc' weinigen van onze abonnees 7\ doorzien, dat in vraag D naast U de Russische leider nog twee bijbelse figuren bedoeld waren, 0 jtj-j-j - .T-T-.en dat in vraag K een scheeps- J'ff/f&CïSSxS. touw onder de naam Keesje aan 0 if//Mr^SSS\ 7 7 de orde kwam- Eén diagram kwam er uit de n bus met het juiste totaal 892, r maar helaas bleken liefst zeven antwoorden foutief te zijn. U Merkwaardig genoeg hief de ene E fout de andere op, zodat deze in- U zender bij toeval tot een zelfde totaal V£R tqtal£N{ J totaal der totalen kwam. 0 De gehele pot blijft nu over- staan tot over veertien dagen en 0 wordt dan gevoegd bij de netto- opbrengst van de vierde prijsvraag. Dit kan dus een grote pot wor- f) den, want wij boekten nu DUIZEND GULDEN in en voegen deze bij - de inleggelden van de eerstkomende intelligentiestrijd. Dan moet de rj prjjzenpot er uit! U Doe mee met die P.P. want dan kunt u beslag leggen op een dubbele n prijs! EN DE OPLOSSING VAN DEZE DERDE PRIJSVRAAG LUIDT: 0 A. Aardgeesten zijn aardmannetjes (1) en kabouters (2), maar 0 volgens de literatuur óók reuzen (3) en witte wijven (5). Geen spoken, want dat zijn schimmen van afgestorvenen. Totaal 11 B. Wat een baar is, weet iedereen. Het is een golf (7) (de woe- Q lige baren); een staaf (9) (een baar goud) en een draag- werktuig (10) (een draagbaar) Totaal 26 fi C. Een driedekker was een vliegtuig (11) met drie vleugels; !l een manhaftige vrouw (12), zo geheten naar het oorlogs- schip (13) met drie dekken; en een ruwe kerel (15) Totaal 51 U D. Natuurlijk wist u, dat Beria een Russisch leider was (19), r maar hebt u ook gedacht aan een kleinzoon van vader Ja- U kob (17) en een Leviet (20) in de Bijbel? Totaal 56 E. Mobletboer is de verborgen naam van de boterbloem (25). f) Totaal 25 F. Biljarts op 7 en 8 poten komen niet voor, dus een (wed- f) strijd)biljart staat op vier (26), vijf (27) en zes (28) - poten Totaal 81 n G. Een koekoek is inderdaad een uitstekend dakvenster (31) en een vogel (32), maar ook een glazen luik op een schip (33) en een bekend woord voor duivel (34, loop naar de U koekoek) Totaal 130 H. Een basilic us is een legendarisch dier, soms slang (37), 0 soms hagedis (39), maar altyd een monster (40) Totaal 116 I. Onder Albion verstaat men Engeland en Schotland (43). f) Totaal 43 K. Een kees of keesje is: een hond (46), een scheldnaam voor de patriotten (47), een bijnaam voor een aapje in Indië (48) r en een scheepstouw (50), nl. een dunne lijn met een zakje zand eraan, dat gemakkelijk overgegooid kan worden en U waaraan men dan een zware lyn overhaalt. Totaal 191 E L. Bestevaer was de bijnaam van Michiel de Ruyter (51), 0 maar ook van Maarten Harpertsz. Tromp (53) Totaal 104 M. En de lengte van de maratonloop bedraagt afgerond 42 ki- 0 lometer (58) Totaal 58 Het totaal der totalen werd daarmede 892 0 DIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO IIOIIOHOIIOIICDIIOIIOIIOllÖ' Het Sint Melania-werk heeft 'zich het leken-apostolaat voor vrouwen tot doel gesteld en wil zich als zelf standige organisatie in dienst stellen van de Missie in Indonesië. Zij tracht hiermede door voorbereiding en aan vullend werk de Missie-arbeid van de priester te ondersteunen. Tot voor kort werkte deze prachtige organi satie voornamelijk in Indonesië, doch door de gewijzigde omstandigheden ziet zij zich verplicht om weer in de openbaarheid te treden en te trach ten het steunfront dat zij in Indone sië had opgebouwd ook uit te bou wen in Nederland en hier de onont beerlijke financiële steun te zoeken, die men langzamerhand in Indonesië verliest. Tot dit doel had het bestuur van Sint Melania afd. Leiden in een der zalen van het Lyceum aan de Mariënpoelstraat een Indonesische avond gearrangeerd, welke ten doel had het Sint Melania-werk hie r in Leiden meer bekendheid te geven. Mevr. J. StaalVan Santvliet, voorzitster van het Kath. Vrouwen gilde afd. Oegstgeest, leidde deze avond in en verwelkomde in het bij zonder mevr. Patmak, presidente van het St. Melaniawerk in Ban doeng, die deze avond had willen bijwonen en tevens bereid was ge vonden iets te vertellen over het S. M. W. in Indonesië. Mevr. Staal bracht dank voor de bijzonder grote opkomst. Zij zag hierin belangstelling niet alleen voor Indonesië maar juist voor het St. Me lania-werk. Zij verzocht dan mevr. Patmak en kele indrukken te geven over het werk in Indonesië. Mevr. Patmak had gemeend te komen in een kleine kring van belangstellenden, maar had zich niet voorbereid op een zo groot getal aanwezigen. Mevr. Patmak was verheugd te kunnen vertellen dat het bekerings werk in haar land goede vorderingen maakt. Vroeger waren de kerken in Bandoeng en andere steden gevuld met blanken en Indiërs, nu echter vullen de Indonesiërs de opengeko- men plaatsen. In Bandoeng was in 1927 slechts één kerk, nu verrijzen er vijf kerktorens in het stadsbeeld van Bandoeng. Onverdroten wordt het werk voortgezet. Waren er in 1927 in het Vicariaat Bandoeng nog slechts enkele lagere scholen, nu be volken kath. en niet-katholieke kin deren een 100-tal lagere scholen. Het Sint Melaniawerk is opgericht om voor de vrouw de mogelijkheid te openen ook apostolaatswerk te verrichten en haar te doen helpen bij de missionering. De Nederlandse af deling beoogt hier een thuisfront te vormen voor de Melania-dames in Indonesië en op alle mogelijke wijze financiële steun te verlenen aan hel werk in Indonesië. St. Melania-Indonesia treedt in di rect contact met de kerstening en tracht contacten te leggen met niet- katholieken en deze in kennis te brengen met het katholieke geloof. Het eigenlijke missie-apostolaat, zo zei mevr. Patmak, is niet iedereen gegeven, maar ieder lid van het mys tieke Lichaam van Christus is ge roepen tot Apostolaatswerk en dit werk behoort tot een der eerste plichten van elke katholiek. Na nog enkele gegevens te hebben verteld ever de verschillende vrouwenbon den in Indonesië besloot mevr. Pat mak haar -toespraak met een drin gend verzoek om een gebed, dat Christus uiteindelijk ook in Indone sië zal mogen triompheren. Mevr. M. C. P. van Leeuwen Houtman, presidente van het S.M.W. afd. Leiden, dankte mevr. Patmak voor haar duidelijke uiteenzetting van het werk van St. Melania in In donesië. Mej. Nic. de Bruin danste hierna enige Indonesische dansen, waarmee zij een indruk gaf van deze dans kunst. De rustige, beheerste lichaamsbe wegingen van handen en lichaam waarmee dit meisje haar fantasie de vrije loop gaf, had de aanwezigen vrij spoedig in haar ban. En hoewel de entourage niet mee werkte, gaf zij de aanwezigen een duidelijk inzicht in de kunstzinnige schoonheid van de Oosterse dans kunst. Ook de Menangkabouse kaarsen- dans, die hierna werd uitgevoerd door vijf Indonesische meisjes, munt te uit door sierlijke, soepele lichaams beweging en de kunstzinnige ex pressie. Tenslotte dankte mevr. Van Leeu wen de aanwezigen voor de belang stelling en beval het St. Melania werk warm aan en hoopte de aanwe zigen bij de volgende avonden in dubbele getale weer te zien. CONCERT CONCORDIA. De Chr. Muziekvereniging „Con cordia" geeft morgenavond onder lei ding van haar dirigent, de heer H. W. A. Chr. Warnas, een concert bij het sportterrein op de Zoeterwoudse Sin gel. Het programma voor dit concert luidt als volgt: Royai Standarde mars, Paul Chesterton (arr. H. Mortimer); Sophonisbe (ouverture), Klughart- Zurmühle; Cephale et Procis, suite, Grèty-Moesenhout; Londonderry Air, met trombonesolo van A. v. d. Nagel; Aquarelles, Alyre 1 elhaye en Trafal gar, mars, W. Zehle. Na de pauze zal de drumband een taptoe verzorgen. Dames stedelijke KAV-Leideu op stap Gistermorgen om kwart voor acht vertrokken de dames van de Stede- lijke KAV te Leiden voor een uit stapje naar Schagen. Via Haarlem Velsen en Alkmaar kwamen zij om streeks half elf op de plaats van he- stemming aan, waar zij werden ver welkomd door de organisator de heer Pater. De dames dronken koffie in het Westfriese café „De Moriaan", waar hen tot hun verrassing de boeren- kapel een aubade bracht. Na het kof fiedrinken gingen de reizigers naar het volksdansen. Na afloop van het dansprogram amuseerden de dames zich op de Westfriese vee- en stal- letjesmarkt. Om 1 uur wachtte hen een heerlijke traditionele koffietafel, die zeer in de smaak viel. Via Pur- merend en Amsterdam ging de reis vervolgens naar Hilversum, waar in Sint Anna's Hoeve de thee gebruikt werd. Ook de speeltuin had hier grote aftrek. Hierna gingen de dames naar Utrecht, waar ze volgens gebruik di neerden. Bij de traditionele ontvangst in Haastrecht werden de dames door muziek ingehaald en kwamen de lachspieren nog eens los. 's Avonds zijn de dames, die ruim schoots van mooi weer en natuur schoon hebben kunnen genieten, vol daan huiswaarts gekeerd. „REUMATIEK" EN BLOEMEN Gisteren vroeg een Leidenaar aan een stadgenoot: „Wat is dat toch voor een tentoon stelling, „Reumatiek en bloemen?" De ander wist het niet. De man, die in het Van der Werff- park alle lampjes op hun plaats moet bréngen in de meest ingewikkelde standen, weet echter meer van „reu matiek" dan van „romantiek" af. Die combinatie is zijns inziens zo vreemd nog niet. Geslaagd Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam slaagde voor het can- didaatsexamen in de politieke en sociale wetenschappen ((sectie cl), mevrouw L. M. VercruysseDophei de alhier. Mej. M. Knaap is te Amsterdam geslaagd voor het eindexamen ana- lyste in klinisch-chemisch onderzoek (medisch analyste). Congres van aquaristen te Leiden geopend De rector magnificus van de Leldse Universiteit, prof. dr P. A. H. de Boer heeft vanmorgen in het groot audito rium van het Universiteitsgebouw het congres van de Wereld Federatie van Aquaristen geopend. Hij werd in geleid door de voorzitter van de Ne derlandse Bond Aqua-Terra, mr. P. C. Tolk, die van deze gelegenheid ge bruik maakte om gemeentebestuur en universiteit te danken voor de be toonde belangstelling en de laatste vooral voor de toestemming gebruik te mogen maken van het universi teitsgebouw. Prof. de Boe vond het een bijzon der genoegen dit driedaagse congres te kunnen penen, speciaal daar deze plechtigheid geschiedde in de zaal, waar alle grote gebeurtenissen van het universitaire leven plaats heb ben. Het past dus aan de universiteit, die zo nauw verbonden is met de stad Leiden, waarv n aan de hand van literatuur bewezen kan worden dat zij „vis-minded" is. Zelfs op zijn eigen terrein van onderzoek de Bijbel kon prof. de Boer associa ties met dit congres vinden. Hij doel de op de geschied-nis van Jonas in de walvis. De gedragingen van Jonas zijn welbekend, maar hoe de walvis zich gedragen heeft is nog steeds een raadsel. Wellicht zouden de congres sisten r.u dit raadsel kunnen ontrafe len. De universiteit, die altijd op de bres heeft gestaan voor de vrijheid, heeft in de jongste wereldoorlog, ook veel studenten gekend, die omwille van die vrijheid „onder-water" moes ten. In alle opzichten is dus de keu ze van de stad Leiden voor het hou den van dit congres te rechtvaardi gen. De lector magnificus was er ver heugd over, dat Leiden gekozen was en hij sprak tot slot de hoop uit, dat op dit congres vruchtbaar werk ge leverd kon worden. De eerste spreker was in de och tenduren dr J. Jahn, die een verhan deling hield over de samenhang van de gedragingen en voedsel van tropi sche vissen. Na een discussie werd wandeling gemaakt dooi de stad op weg naar „De Burcht", waar de deelnemers lunchten. Vanmiddag sprak de heer Dietei Vogt over „de gedragingen van Apistogramma reit- zigi". VOORHOUT AUTO IN LEIDSEVAART Door onbekende oorzaak is gister avond om ongeveer kwart over zes een auto in de Leidsevaart onder Voorhout geraakt. De wagen reed in de richting Leiden en maakte plot seling een zwenking naar links en gleed over het rijwielpad de vaart in. Een takelwagen heeft de ontspoor, de weer op het rechte pad geholpen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Burgerlijke Stand Geboren: Johann Charles zn v. J. C. Fles en C. M. J. J. Overdijk; Ma- rinus, zn. v. J. A. Nagtegaal en A. Kuijt; Marion Wilhelmina Maria, dr. v. W. Uiterdijk en C. J. den Dubbel den; Yvonne Elisabeth Maria, dr. v. W. Uiterdijk en C. J. den Dubbelden; Juliska, dr. v. B. Lambooy en N. v. Varick; Franciscus Theorodus Ge- rardus Maria, zn. v. T. G. van der Hulst en A. M. Zonneveld. Gehuwd: W. C. van der Voort en J. Groen; J. W. van Leeuwen en P. H. M. Granneman; H. F. A. Kok en A. H. T. Lorist; A. van de Logt en P. S. M. Crama; J. Pardon en T. J. Brandhorst; T. van Schaik en M. F. Pleij; R. J. L. Bosselaers en L. J. J. M. Witkamp; D. Hartevelt en M. de Bruyn; D. van Houten en H. J. van den Burg; J. van Diggele en O. I. J. M. Bouwman. Overleden: J. P. Barnhoorn zn., 1 jr.; A. J. Mandersloot man, 54 jr. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „De Ionenoptiek van Massaspectrometer", de heer A H. Boerboom, geboren te Schevenin- gen en thans wonende te Amsterdam. Geslaagd voor het doet.-ex. Ned. Recht mej. O. M. Loeff te Den Haag. Geslaagd voor het doct.-ex. Ge schiedenis de heer M. J. Maarsen te Den Haag. Geslaagd vor het cand.ex. Neder landse taal- en letterk. de heer A. L. Jansen te Haarlem. Geslaagd voor het doct.-ex. Godge leerdheid A. S. Spoor te Rijswijk. Geslaagd voor het cand.-ex. Ned. Recht mej. D. F. M. Twaalfhoven te Den Haag, mej. E. de Grooth te Was senaar, mej. J. A. J. I. Kok te Bent veld en de heren R. F. A. Verschoor Den Haag, J. D. van Maris te Arnhem, H. Hoorweg te Hilversum, C. W. Lunsingh Scheurleer te Utrecht, B. Hamburger te Rotterdam, C. D. P. van Aalst te Den Haag, C. G. Bur- gersdijk te Amsterdam, W. C. L. M. de Munnik, H. A. van Ee te Leiden, F. J. E. Walters te Amsterdam, D. C. Hoevers te Amersfoort, H. J. van de Roemaer te Den Haag, K. Stam te Deventer, J. Bloemsma te Wolvega, Th. J. F. Zeegers te Utrecht en C. Benschop te Sassenheim. Leidse Agenda Aqua-Hortus. Oranjerie. Hortus. Aquarium-tentoonstelling. Tot 28 juli. Dagelijks van 10 uur v.m. tot 10.30 nam. ZATERDAG. Centrale Volksbank, Pieterskerk- koorsteeg 23. Zitting elke zaterdag avond van 78 uur nam. Dienst der apothekenDe avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Van Driessum, Mare 110, el. 20406; Apotheek Zuider Lammenschansweg 4, tel. 23553. Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- pa^Jc 8, Oegstgeest, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 1219 juli zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „La Strada", 18 jaar. „The wrong man", 14 jaar or: „De man, die nooit be stond", 14 jaar. Trianon: „In de bus van Coronado", alle leeftijden. Rex: „Rock around the clock", 14 jaar. Het naakte risico, door Phyl lis Gordon Demarest. Zuid-Holl. Uitg. Mij, Den Haag. „Het naakte risico" heeft niets met „naakt" te maken, maar wel alles met risico. Het risico nl. dat men in de jaren rond de eeuwwisseling in Amerika liep als men zich liet schei den. Het boek, dat uit het Engels is vertaald, behandelt een speciaal ge val, dat in die jaren in de Ver. Sta ten veel stof heeft doen opwaaien. Eigenlijk is het een echtscheidings- geval zoals er zovele zyn, met deze bijzonderheid, dat de voormalige echtgenoot tot twee maal toe een aanslag pleegde op de uitverkoren tweede man van de vrouw in kwes tie. De eerste maal mislukte, maar de tweede was raak. Het verhaal geeft tevens een tijdbeeld van het Ameri kaanse leven van enige decennia ge leden. Koning Arthur en de Tafel ronde, door Roger Lancelyn Green. Uitg. „Het Spec trum", Utrecht-Antwerpen. De Engelsman R. L. Green, die be halve biografieën en litteraire cri- tieken ook kinderboeken heeft ge schreven, verwierf een speciale be kendheid door het herschrijven van sprookjes en legenden en heeft o.m. 22 sagen van de Tafelrondecyclus naar de originele bronnen bewerkt en opnieuw verteld. Het zijn verha len vol tovenaars, heksen, draken, betoverde kastelen en veel wonder baarlijke dingen. Maar altijd strijdt het recht tegen het kwaad en zege viert totdat het grote rijk van koning Arthur, het legendarige Loeres, tra gisch ten onder gaat en hijzelf met zijn ridders van de tafelronde in een geheimzinnige grot is ingeslapen, wachtend op de dag der opstanding. De romantische sagen bevatten al len een kern van diepe wijsheid, ge baseerd op een rotsvast en ridderlijk geloof in het goede. Zij kunnen ook daarom ons, mensen van het heden, nog boeien. Het Nederlands van K. Luberti is hier en daar wat populair, afgewis seld met brokstukken die een meer verheven geest ademen. Daardoor zijn de verhalen stilistisch soms wat onevenwichtig. Voor hen echter die kennis willen nemen van een der vroegste werken der Europese litte ratuur behoeft dat geen bezwaar te zijn, integendeel. Van harte wordt deze prisma-pocket aanbevolen. De Zondebok, door Daphne du Maurier. - A. W. Sijt- hoff's Uitg. Mij, Leiden. Daphne du Maurier is een schrijf ster van naam en dat zij die naam verdient, blijkt weer eens uit het originele gegeven van bovengenoemd boek, welk gegeven keurig is uitge werkt. Het is een merkwaardig ver haal van een Engelsman, die als le raar Frans deze taal perfect spreekt en op een reis door Frankrijk een dubbelganger tegenkomt, op wie hij zó gelijkt, dat beiden voor elkaar kunnen doorgaan. De Fransman is een echte graaf maar allesbehalve een gentleman en hij ruilt met de Engelsman van identiteit. De En gelsman is een week lang eigenaar van een kasteel en een glasfabriek en beleeft allerlei onverwachte ge beurtenissen met de grafelijke fami lie. Hjj is de „zondebok" van de Franse graaf, die er als Engelsman vandoor is. Een wel ongewoon the ma, dat psychologisch scherp en boeiend is uitgebeeld. Haagse straatjeugd richtte schade aan Gedupeerde bedrijven eisen schadevergoeding Drie firma's, gelegen aan de Wal dorpstraat in Den Haag, hebben in een adres aan de raad een eis inge diend tot betaling van enige duizen den guldens ter vergoeding van de schade, die „straatjeugd bij het onge breideld uitleven van haar baldadig-werd in de 10e étappe Bordeaux heid", zoals het adres zegt, aan hun Bayonne (201 km) leider in het alge renners geweest, die de gele trui ge dragen hebben? Antwoord: 1. De langste étappe (331 km.) was de laatste étappe MontluQonParijs, welke werd ge wonnen door de Italiaan Gastone Nencini in 9.28.05. 2. Gerrit Voorting gebouwen en aan de woning van de directeur van één van de firma's heeft aangericht De bebouwde terreinen van deze firma's liggen aan een braak stuk grond, waarop enige tijd geleden voor de jeugd speel- en klimwerktuigen waren geplaatst. Deze werktuigen zijn volgens het adres door de jeugd reeds meen klassement voor één dag. Wagtmans was gele trui-drager van de 15e t.m. de 18e étappe. Daan de Groot was twee dagen drager van de groene trui. Vraag: Route van Lisse naar Lot- tum, via Valkenswaard. Hoeveel km.? Antwoord: Lisse, Leimuiden, Al phen, Utrecht, Houten, Den_ Bosch, Addio Grimaldi, door Hélène Nolthenius. Uitgave „Het Spectrum", Utrecht. Addio Grimaldi. Het Italiaanse volk en land hebben in Hélène Nol thenius een bewonderaarster getrof fen, die haar gevoelens en waarne mingen voortreffelijk weet te ver tolken. In Addio Grimaldi beschrijft zij met een sprankelende, soepele pen het warm-schilderachtige leven van een Italiaans dorp, ergens verloren weggedrukt aan de Rivièra tegen de Franse grens. Het is een boeiend beeld, dat zij geeft van een gemeen schap. die tenslotte onder gaat, na door de laatste oorlog gebroken te zijn. Ook het tweede verhaal in dit boekje, Monte Deserto, is op dezelf de meesterlijke wijze geschreven. Een romantisch-ruig, ironisch en toch gemoedelijke historie in het woeste bergland van het aan warmte over- zadigde Zuid-Italië, waar een ver geten pastoor zonder veel zielzorg zijn dromerig leven leidt naast de dokter, een vrijdenker, zijn vriend vijand. De rust in dit gezapige le-ven wordt ruw verstoord door een bende zwervende bandieten, die zich in de bergen verborgen houden, en aan wie de pastoor toch zijn goede hart geheel schenkt, zonder daarvoor een wonder te verwachten, rit gebeurt ook niet; het leven gaat zijn gang. Voor de ene partij rustig en drome rig, voor de mensen daar in de ber gen wreed en meedogenloos. SPORT De Tour de France Hedenmiddag om half een zijn de 67 overgebleven renners uit Perpig- nan vertrokken voor de 15e etappe naar Barcelona, een afstand van 197 kilometer. Het begin van het parcours is iet wat heuvelachtig en voert over de Perthus, een colletje van 270 meter. In Spanje zijn de laatste 50 kilome ters vrijwel vlak. ZWEMMEN Lorraine Crapp, de Australische vrije slag zwemster, heeft tijdens wedstrijden te Honoloeloe het Ame rikaans record op de 400 meter vrije slag verbeterd en gebracht op 5 min. 0.2 sec. Zij is houdster van het we reldrecord op dit nummer met een tijd van 4 min. 47.2 sec. MOTORSPORT De Duitser Rolf Amfeldern, zij span-passagier van de tijdens de trai ning voor de TT-races te Assen ver ongelukte rijder Josef Knebel, is uit het Wilhelmina ziekenhuis te Assen ontslagen. Met zijn moeder is hij per auto naar Siegen (Did.) waar hij woont, teruggekeerd. De Brit Bill Lomas zal morgen het ziekenhuis verlaten. Van Schiphol zal hij per vliegtuig naar Italië rei zen, waar hij een na-behandeling moet ondergaan. Ook de Nederlander Gerard du Pont gaat goed vooruit, waarschijn lijk zal hij binnen enige dagen naar zijn woonplaats mogen terugkeren. Marktberichten gesloopt en in brand gestoken. Nu J Eindhoven, Valkenswaard. Leende, gooit de jeugd keien door de ruitenHeeze, Someren, Asten, Deurne, van de gebouwen van adressanten, - vernielt houten schuttingen en haalt opgeslagen materiaal weg, dat later beschadigd wordt teruggevonden. Er worden bedragen genoemd van ƒ700, 300, ƒ1600 en f400 die nodig waren voor het herstel van de scha de. Dat speelterrein moet afgeras terd en afsluitbaar worden, er moet Griendtveen, Horst, Lottum; afstand 220 km. Vraag: Route per auto van Nieuw- veen naar Emden via Nieuweschans; terug route vanaf Nieuweschans langs andere route; hoeveel km? Antwoord: Nieuwveen, Mijdrecht, Vinkeveen, Hilversum, Baarn, Nij- Kflirotor Y.U „rU «,ii kerk> Harderwijk, Zwolle, Assen, ion rfo hnKKon ^.^nï I Veendam, Winschoten, Nieuweschans Leer, Neermoor, Emden; afstand 327 len de schade betaald hebben, want de gemeente is nalatig geweest, zeg gen de adressanten, die erfpachters van de gemeente zijn. Wilt U iets weten? (Vervolg van Pag. 11). Vraag v. V. te O. inzake huur van garage en pakhuis, alsmede van ge deeltelijk woonhuis. Antwoord: Garage en pakhuis zijn bedrijfspanden, huurverhoging 15%. Het woonhuis is klaarblijkelijk een apart woonhuis, huurverhoging 25% (waarvan 12j^% geblokkeerd wordt). Vraag: 1. Wie heeft vorig jaar in de Tour de France de langste étappe gewonnen? 2. Zijn er Nederlandse km. Terug Nieuweschaans, Eextra, Groningen, Leeuwarden, Harlingen, Afsluitdijk, Den Oever, langs Hoorn, Amsterdam, Uithoorn, Nieuwveen; afstand 278 km. Vraaf: Route per fiets van Leiden naar Spekholzerheide; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Alphen, Utrecht, Den Bosch, Weert, Grathem, Maas- bracht, Sittard, Heerlen, Spekholzer heide; afstand 225 km. Vraag: Betreffende afvaarttijden pontveer Numansdorp-Willemstad v.v. Antwoord: Er wordt een geregel de dienst onderhouden tussen beide plaatsen, welke in handen is van de N.V. R'damse Tramweg Mij. U kunt ten overvloede dus in Rotterdam in formeren. i LEIDEN, 12 juli Vee. Aanvoer 7 stieren, 30 melkkoeien, 320 vette koeien, 67 vare koeien, 83 vette kalve ren, 92 nuchtere kalveren, 40 vette schapen, 202 overhouders, 944 zuig en weidelammeren, 2T varkens, zeu gen, 207 vette schrammen, 616 biggen, 10 geiten, totaal 2703 stuks vee. Notering: melkkoeien 10001150, vette koeien schoon gewicht 2.70 i, varekoeien 700950, vette kal veren levend gewicht 1.75—2.40, nuchtere kalveren levend gewicht 1.201.40, vette schaper, 90110, overhouders 90115, zuiglammeren 7090, weidelammeren 5070, drachtige zeugen 300—350, schram men 60100, biggen 4555. Overzicht: Handei voor melk- cn varekoeien stil, vette koeien zeer matig, vette kalveren matig, nuchte re kalveren traag, vette schapen en overhouders stug zuig-en weidelam meren matig, zeugen, schrammen en biggen matig. Kaas. Aangevoerd 57 Goudse partijen en zes Leidse. Notering: Goudse extra kwaliteit tot 2.46; Goudse eerste kwaliteit 1 2.29—2.75; Goudse tweede Iwaliteit 2,232,28; Leidse eerste kwaliteit tot 2.50. Han del kalm. LEIDSCHENDAM, 11 juli Groente. Rijenkoir.kommers A 23—26; idem B 20—23; idem C .1619; idem krom 23—28; kaskomkommers A 2327; idem B 1921; idem C 1417; toma ten per bak van 12 V, kg 6.10—6.80; idem B 0.20—7.20; idem 0.20—6.60; sla A 58; idem B 34; andijvie 7 12; spinazie 30—38: bloemkool A 37— 54; idem B 19—26; bospeen 3144; snijbonen 1.181.28; princessebonen 1.221.38; tuinbonen 811; perziken 1231; postelein 17—24; spitskool 10 12; rode bessen 88—1.22; erwten 49 —68 ct. TER AAR, 1 juli. Groente. Tuin bonen 0.80—1.12 per 10 kg., blauw schokkers stek 16 c„ capdoppers stek 7 c. per kg. Augurken: basterd 55 c,, gaf A. 50—31 c. grof i, 34—36 c., CD. 2426 c., E. 27Ï9 c., idem geel 57 c., alles per kg.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3