S)e £aidte,(3ouïcmt KROESTSJEF LACHT OM SCHONE' WATERSTOFBOM Babbeltjes van Kroestsjef Sovjetleider praat honderd uit te Praag Algerijnse opstand gevoed in buitenland VRIJDAG 12 JULI 1957 48ste JAARGANG No. 14155 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., 2.55 pjnnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. PACHTWET KTA twee moeizame weken is de Pachtwet door de Tweede Kamer afgehandeld en aangenomen. Dit ontwerp was reeds in 1955 in gediend, maar te elfder ure had de regering daarin enkele wijzigingen gebracht, die beoogden de positieve landbouwkundige toetsing in onze pachtwetgeving te introduceren. Ge hoord de opvattingen van de socia listische heer Schermerhorn en van minister Mansholt zelf in de Eerste Kamer betreffende de particuliere eigendom van grond en bedrijfsge bouwen, had men recht over deze socialistische opvatting beducht te zijn. Wij schreven daarover reeds enige tijd geleden. Men had dus alle reden vrees te koesteren voor een positieve land bouwkundige toetsing, die de moge lijkheid zou moeten bieden om een einde te maken aan ongunstige si tuaties in de landbouw, bijvoorbeeld voor wat betreft de bedrijfsgrootte. Maar dat zou óók kunnen betekenen, dat de kleine stukjes grond, die ruim 15.000 landarbeiders bewerken voor zelfvoorziening, zouden kunnen wor den weggesaneerd. En dat is nog maar één kant van de zaak. Afgezien daarvan zou men zich de vraag kunnen stellen of deze nieuwe Pachtwet wel noodzakelijk was. Deze Pachtwet zal de plaats gaan innemen van het Pachtbesluit 1941, die al een grote vooruitgang beteken de ten opzichte van de pachtwet 1937 indertijd door minister van Schaik ingediend en die niet veel meer in hield dan een bescherming van de pachter tegen buitensporige verplich tingen en een beperkt continuatie- recht. Het pachtbesluit 1941 heeft goed gewerkt. Men heeft er nooit moeilijkheden mee gehad. Zij, die ja renlang lid zijn geweest van Grond kamers zullen dat zeker getuigen en waarschijnlijk zullen zij zich hebben afgevraagd, waarom er een nieuwe pachtwet nodig was, omdat het Pachtbesluit 1941 ontdaan van vreemde smetten zeer goed bleek te werken. Zij hebben zich dat afgevraagd, omdat het element van de positieve toetsing in deze wet werd geïntrodu ceerd. Oorspronkelijk was het alleen de negatieve landbouwkundige toetsing, die de regering nodig achtte in aan sluiting op de wet Vervreemding Landbouwgronden, die verleden jaar werd aanvaard en die de Grondka mers de bevoegdheid gaf een ver kooptransactie te verbieden, indien daardoor de bestaande verkaveling ten aanzien van het grondgebruik zou verslechteren. Bij nadere wijziging is de rege ring toen echter overgegaan tot de positieve toetsing. Volgens die ge dachte mocht de grondkamer een pachtovereenkomst niet goedkeuren, ongeacht de huidige situatie, als de ze zou leiden tot ondoelmatige ver kaveling, te kleine bedrijven en het verkrijgen van land voor neven inkomsten. FR is in dit opzicht door de socia- listen wel een zeer vreemde theo rie verkondigd. Dat was deze en daar ging deze wet ook van uit dat kleine bedrij ven in het geheel niet meer zouden mogen worden verpacht evenmin als kleine stukjes grond ten behoeve van neveninkomsten. Waarmee radicaal de deur gesloten werd voor de hard werkende landarbeider, die er het voor over heeft hard te werken en klein te beginnen om later een eigen bedrijf te kunnen hebben. En wat zou de oudere boer dan moeten be ginnen, die zijn bedrijf aan zijn zoon wil overdoen? De socialistische heer Egas noemde het een a-sociale toestand, wanneer een landarbeider, die vooruit wil, in zijn vrije tijd een eigen stukje grond exploiteert, omdat hij en zijn gezin dan te hard zouden moeten werken. De socialistische theorie van de acht urige arbeidsdag gaat niet op voor een jonge landarbeider, die iets méér wil en die zijn mogelijkheid om voor uit te komen door de heer Egas en de zijnen ziet afgesneden. Het komt ons voor, dat het een slechte wetgever is, die het de werk nemer onmogelijk wil maken, om door zijn eigen vreugde in de ar beid de positie der zelfstandigen op de maatschappelijke ladder te be reiken. I"\E kern van de zaak was echter, dat de agrarische structuurpoli tiek hier in het pachtrecht werd bin nengehaald, terwijl het daar eigen lijk niets mee heeft te maken. De agrarische structuurpolitiek is een kwestie van kabinetsbeleid, die men niet kan vastleggen in een wet. Ronduit gezegd ging het minister Mansholt hier om de z.g. „sanering"' van de kleine bedrijven en daarom wenste de a.r.-woordvoerder, de heer Biewenga de hele landbouwkundige toetsing uit de wet te zien genomen. Dat zou echter hebben betekend, dat deze wet, die in ieder geval de positie van de pachter versterkt, niet tot stand zou komen. Daarom heeft de K.V.P. bij monde van de heer Droessen een andere weg gevolgd. Hij heeft de eis gesteld, dat de land bouwkundige toetsing alleen zou mo gen worden ingevoerd om achteruit gang van de bestaande toestand te gen te gaan, niet om de bestaande toestand te verbeteren. Het vreemde element om allerlei kleine bedrijven, die men sociaal-eco nomisch niet bestaanbaar acnt de pacht te ontnemen, is nu uit de wet Partijleider Kroestsjef van de Sowjet-Unie heeft gisteren te kennen gege ven dat hij spoedig een ontmoeting met Tito wil hebben om de breuk met Joegoslavië te herstellen. In een rede voor arbeiders van een machinefabriek in Praag sprak Kroestsjef openlijk zijn goedkeuring uit voor de ontwikkeling van het com munisme in overeenstemming met de „nationale eigenaardigheden". De aankondiging van president Eisenhower dat er een schone waterstof bom (zonder radio-actieve neerslag) zal komen, noemde Kroestsjef een dwaasheid. Toenadering gezocht tot Joego-Slavië MOLOTOF IS DE SCHULD. De Russische partijleider beschul digde de groep-Molotof er van, een toenadering tot Joego-Slavië in de weg te hebben gestaan. „Wij allen delen de marxistische overtuiging. Onze voornaamste taak is, het verenigde front van de socialis tische landen uit te breiden. Joego slavië moet niet van dit front wor den uitgesloten. Maar er is één voor waarde. We moeten niet gaan zeggen wie de domste is en wie de knapste. Tegenwoordig zijn er grappenma kers, die critiek op ons komen leve ren en ons onze fouten verwijten. Tot hen zeg ik: „Mijn beste jongens, waar waren jullie toen wij uit het niets een socialistisch land opbouwen?" „O, ik zie Joego-Slavische journalis ten in het gezelschap. Schrijft dat niet op, beste vrienden, ik zal het per soonlijk aan kameraad Tito zeggen, als ik hem zie". OPRUIMING bij 8ULTHJIS! A.S. MAANDAG 9 UUR GORDIJNSTOF VITRAGE BALATUM LOPERS Weet. U wat U nodig hebt? Er is vast 'n couponnetje bij! BULTHUIS BOTERMARKT 23 Intussen oefende Kroestsjef toch critiek op Joego-Slavië uit: „Het spreekwoord zegt: „wanneer een bourgeois je gelukwenst, ga dan na welke dwaasheid' je hebt uitge haald". Wat Joego-Slavië betreft, het Westen heeft dit land niet alleen gelukgewenst, maar ook steun ver leend Dit kunt u opschrijven, want ik heb het al tot kameraad Tito ver klaard en ik zal het hem nog eens zeggen", zei Kroestsjef. Over communistisch China zei de Sowj et-partij leider: „China is een groot, oorspronkelijk land. Het bootst niets na, het volgt het marxistische pad op zijn eigen Chinese wijze, maar dit is geen reden tot ruzie". Over Eisenhower zei Kroestsjef: „Eisenhower is een principieel en in teger mens, maar kijk nu eens wat voor stommiteiten hij verkoopt, als hij het heeft over een schone water stofbom. Hoe kunnen er schone bom men zijn voor lelijke dingen?" „VERBAZINGWEKKEND". Het Witte Huis heeft naar aanlei ding van deze uitlating van Kroest sjef verklaard, dat „het tamelijk ver bazingwekkend is, dat de heer Kroestsjel de pogingen van Ameri kaanse geleerden om de gevaarlijke radio-actieve neerslag van kernex plosies te elimineren, als een dwaas heid beschouwt. Het vermijden van een massale vernietging van mensen in een atoomoorlog is en was steeds een eerste oogmerk van president Eisenhower en zijn regering", aldus de verklaring van het Witte Huis. weggenomen, omdat er nu in kwes ties van familieverhoudingen geen landbouwkundige toetsing zal zijn bij overdracht van het hele bedrijf, wel bij overdracht van los land, maar dat dan de bedrijfsgrootte en nevenin komsten buiten beschouwing zullen worden gelaten. Het ging erom, dat de agrarisch0 structuurpolitiek niet zou worden ge. voerd ten koste van de kleine boeren en men mag hopen, dat het met de wijzigingen, die via amendementen zijn aangebracht, tenslotte is bereikt Subsidies van sommige regeringen In Algerië vechten circa 25.000 Al gerijnen met 15.000 vuurwapens te gen de Fransen en hun bewapening is in het afgelopen jaar „aanzienlijk verbeterd", aldus een verslag dat een Franse - parlementaire commissie na een bezoek aan Noord-Afrika heeft opgesteld. De commissie, die drie man om vatte, verklaart, dat de opstandelin gen per maand 800 moderne vuur wapens aangevoerd krijgen, waarvan 300 uit Marokko en 500 uit Tunesië. De Tunesische regering helpt de re bellen zonder er doekjes om te win den, doch Marokko is minder actief. In Tunis is een gemengde Algerijns- Tunesische commissie aan het werk, die de aanvoer van wapens leidt. Ook zijn in Tunesië oommandopos- ten gevestigd, die de operaties van de rebellen op Algerijns gebied lei den. Voorts zijn in Tunesië oplei dingscentra en rustkampen voor het Algerijnse nationale bevrijdingsleger ingericht. De commissie meent, dat de rebel len aanzienlijke vorderingen hebben gemaakt met hun politieke en admi nistratieve organisatie. De opstan delingen ontvangen subsidies van „bepaalde buitenlandse regeringen". De commissieleden geloven, dat Leden van „Standing Groupin Nederland Op Schiphol zijn donderdagmiddag de leden van de „Standing group", het uitvoerend orgaan van het militaire comité van de N.A.V.O., gearri veerd voor een vijfdaags bezoek aan Nederland. Op het vliegveld werden zij namens het comité verenigde chefs van staven ontvangen door de plaats vervangend chef luchtmachtstaf generaal-majoor H. P. Zielstra. Op de foto ziet men (v.l.n.r.) de Franse luitenant-generaal J. M. Piatte, admiraal Sir Michael Denny, voorzitter van de „group' en de Amerikaanse luitenant- generaal L. W. Johnson, die begroet worden door generaal-majoor Zielstra. het verzet der opstandelingen als zij geen hulp van buiten af meer zouden krijgen ongetwijfeld gebroken zou kunnen worden. Maar het verzet heeft vertakkingen in het buitenland. Het is overigens meer een ideolo gisch conflict en een kruistocht dan een opstand, aldus het verslag van de parlementaire commissie. Soekarno's nationale raad geïnstalleerd President Soekarno heeft vandaag zijn Nationale Raad formeel geïnstal leerd. Deze plechtigheid, die in het paleis te Djakarta werd gehouden, werd bijgewoond door alle leden van het drie maanden geleden door de president gevormde kabinet. In zijn rede noemde Soekarno deze raad een „experiment", waarvoor hij zelf verantwoordelijk is. De raad zal moeten dienen als een brug tussen de gemeenschap en de regering, en zijn werk zal een bijdrage moeten zijn voor het bereiken der idealen van In- donesië's onafhankelij kheidsproclama- tie van augustus 19x5. De president legde er de nadruk op, dat ie raad geen afbreuk zal doen aan de positie van het kabinet en die van het parlement. Het kabinet blijft verantwoording verschuldigd aan het parlement. E»e instelling van de raad is door nationalistische en linkse bladen warm toegejuicht De onafhankelijke „Indonesia Raya" voorspelde echter, dat de raad alleen maar een „monu ment van de mislukking" van Soe karno's plannen zal zijn. Het blad noemde de raad in strijd met de grondwet. Hongaarse verzetsstrijders ontsnapt Drie leden van een Hongaarse anti- regeringsgezinde ondergrondse, die ter dood veroordeeld waren wegens moord op een communistische majoor van politie, zijn gisteren uit de cen trale gevangenis in Boedapest ont snapt, meldde radio-Boedapest. De radio deed een beroep op de bevolking om „de autoriteite:. te hel pen de ontsnapten te arresteren". De ontsnapten zijn de 23-jarige Zwigmund Sipos, de 25-jarige Pal Ba- kosi en de dertigjarige Joszef Erdesz. De drie ontsnapten werden op 22 juni ter dood veroordeeld omdat zij in januari jl. een majoor van de Hongaarse militie te Boedapest zou den hebben vermoord. Zij werden er ook van beschuldigd, voorbereidin gen te hebben getroffen voor een op- stand, die op 15 maart, de dag waar op Hongarije in 1848 tegen Oosten rijk in opstand kwam had moeten uitbreken. De plagen van Perzië In het gebied van Perzië, dat door aardbevingen is geteisterd, dreigen meer dan vijfduizend zuigelingen en kleuters van honger te sterven. e kinderen zijn een maand tot twee jaar oud. Vele moeders zijr niet in staat hen te voeden, andere zijn omgekomen, is in Teheran officieel meegedeeld. Inmiddels heeft de regering maat regelen getroffen om de kinderen te voorzien van melkpoeder, maar de afgelegenheid van het gebied maakt dat men vreest de slachtoffers niet tijdig te kunnen bereiken. Bloemen voor Boelganin en Kroestsjef Niet alleen toejuichingen en vriendelijke woorden vinden de Russische leiders Boelganin en Kroestsjef op hun weg door Tsjecho-SlowaVije, maar ook bloemen in grote hoeveelheden. Deze foto toont Kroestsjef wuivend met een groot boeket bloemen tijdens een plechtigheid in Praag. Links op de foto Boelganin, die het schouwspel glimlachend aanziet. Chinese bisschop herkrijgt vrijheid Naar het persagentschap van de H. Congregatie de propaganda fide uit betrouwbare bron verneemt, is de aartsbischop van Nanchang, Mgr. Chow, in vrijheid gesteld. De aartsbisschop zou zich mo menteel te Nanchang bevinden en zich op de hoogte stellen van de si tuatie na zes jaren van gevangen-: schap Enkele jaren ging het gerucht, dat Mgr. Chow in de gevangenis was overleden. Voor zijn gevangenneming is hij talloze malen door de commu nisten benaderd met het verzoek de leiding van een nationale kerk op zich te nemen. Toen hij bleef wei geren, volgde zijn gevangenneming in 1951. Liften verboden langs „Autobahnen" In Duitsland is het voetgangers verboden, zich op te stellen langs de oprijwegen van de z.g. „Autobahnen" of langs de Autobahnen" zelf, aldus een officiële mededeling. Ter verklaring wordt er op ge wezen, dat in 1956 het aantal lifters (onder wie ook veel Nederlanders) langs de Duitse snelwegen zo groot was, dat zij een gevaar betekenden voor het verkeer. ONGEVAL OP CURASAO. Bij een ongeval, dat zich donder dag heeft voorgedaan aan boord van het tankschip „Kosicia" van de Shell, dat gemeerd lag aan de steiger van de Curagaosche petroleum industrie maatschappij op Curagao, zijn drie personen door verstikking om het leven gekomen. De slachtoffers zijn: de tweede werktuigkundige W. F. V. den Houte, de pompman B. J. van de Pas en de matroos P. de Ruiter, alle drie Neder landers. Zij zijn donderdagmiddag begraven. De depressie zal het komende etmaal verder naar de Noordzee trekken maar waarschijnlijk iets gaan opvul len. De lucht, die achter het front met een matige tot krachtige zuidwes telijke wind binnenstroomt, is enigs zins onstabiel, zodat na opklaringen ook enkele buien tot ontwikkeling komen. Overigens komt er in de temperatuurverdeling niet veel ver andering. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Onbestendig Een tamelijk actieve oceaandepres sie bereikte gistermiddag de Ierse kust en trok daarna in een vertraagd tempo naar de Ierse Zee. Op de na dering van het front van de depressie begon donderdagavond de bewolking toe te nemen en omstreeks midder nacht begon het in het zuidwesten van het land te regenen. De regenzone verplaatste zich daarna in Oostelijke richting naar Duitsland. De regen hoe veelheden waren tamelijk groot. Tot vanmorgen 7 uur viel in Ypen- burg 12 mm. De wind nam toe uit richtingen tussen zuidoost en zuid. HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NU EN DAN BUIEN. Nu en dan buien, afgewisseld door opklaringen. Matige tot krachtige, aan d«; kust aanvanke- S lijk harde, zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera- tuur. 13 Juli: zon op 4.37; onder 20.58; maan op 21.15; onder 6.27. Hoogwaterstanden 13 Juli: v.m. 4.15; n.m. 4.40. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmorgen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN, AMSTERDAM LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE TiOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA weer temp. geheel bew. 22 C. zwaar bew. 20 onbewolkt 19 regen 21 regenbui 21 regen 21 zw. bew. 21 regen 25 zw. bew. 24 onbewolkt 23 onbewolkt 27 geh. bewolkt 18 licht bew. 23 onbewolkt 16 onbewolkt 17 licht bew. 22 Onbewolkt 27 geh. bew. 19 half bew. 14 onbewolkt 28 onbewolkt 26 onbewolkt Korreltje Wijsheid is voor de ziel, wat ge zondheid is voor het lichaam.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1