Tentoonstelling Leiden geopend Een streling voor het oog 10% korting A. van Dijk (KVP) tekent beroep bij de Kroon aan „Zilvervos" kwam naar Leiden en bracht duizenden op de been Spaanse dansgroep Ximenez-Vargas VRIJDAG 12 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA Burgemeester kreeg een aquarium voor het stadhuis Burgemeester en wethouders vormden gisteravond gedurende enige kwartieren een viscollege. (Foto's: De Leidse Courant") Leiden gonst in deze dagen van activiteit. In het Van der Werffpark is men koortsachtig doende een sprookjestuin te maken, met behulp van duizenden gloeilampen en tienduizenden bloe men. In de Hortus, de Orangerie, is men inmiddels klaargekomen met de ten toonstelling „Aqua Hortus", die de ware aquarium-liefhebber als een pret tige droom moet voorkomen. Deze tentoonstelling valt tegelijk met het wereldcongres van aquaristen, dat ook buitenlanders naar de Sleutelstad heeft gebracht. Maar ook de niet-liefhebber krijgt hier kleur en schoonheid voldoende te zien, om een uitstapje naar de tuin achter de universiteit ver antwoord te maken. een aquarium met vis, dat in het Stadhuis een plaats zal krijgen. HARDE WERKERS GEHULDIGD Wij hebben al het een en ander over de voorbereidingen geschreven; we mogen wel zeggen dat de beide organiserende verenigingen de ver wachtingen hebben overtroffen. Op de eerste plaats moeten wij hier de heer J. Visser verantwoorde lijk stellen. Hij was het, die met een juist inzicht in kleur- en vlakverde ling de tentoonstelling tot een ar tistiek geheel heeft samengesteld. Maar meer namen kunnen vermeld worden zij zijn allen ook ge noemd bij de openingsplechtigheid fisteravond die van de heer J. ieval, voorzitter-secretaris-penning meester, de heer M. Barkema, tech nisch adviseur, en de heren G. Veld huizen, G. Rede, J. van Beek (bin nenhuisarchitect) en W. L. v. Grens- ven, die allen als leden van de ten toonstellingscommissie het succes van deze expositie veilig hebben gesteld. Vele anderen ook hebben hun vrije tijd en al hun energie en enthousias me aan de opbouw gegeven. Het re sultaat is er ook naar. Opening. De opening gisteravond bracht de genodigden bijeen in de collegezaal van het Botanisch Laboratorium, waar de „gastheer" van de beide or ganiserende verenigingen* prof. dr T. H. van den Honert, hoogleraar-direc teur van het Botanisch Laboratorium en van de HortusBotanicus een woord van welkom uitsprak. Hij ver welkomde onder meer de burgemees ter, wethouder D. v. d. Kwaak, le den van het college van curatoren van de universiteit. Andere aanwe zigen waren: bestuursleden van de V.V.V. te Leiden, besturen van an dere Leidse verenigingen, de chef van de plantsoenendienst te Leiden, de heer A. Galjaard, stafleden van het personeel van de Hortus. De heer J. Sieval, voorzitter van de tentoonstellingscommissie was de eerste die de harde werkers dank zegde voor de arbeid die zij in de afgelopen maanden hebben verricht. Hij overpeinsde ook even de steun, die de vrouwen van de „werkers" ge geven hebben, door in stilte te lij den, dat hun echtgenoten zo veel avonden afwezig waren. De heer Sieval dankte het gemeentebestuur voor het medeleven, de plantsoenen dienst, het college van curatoren van de universiteit voor het afstaan van de tentoonstellingsruimte, prof. Ho- rert, de gastheer, en personeel van de Hortus voor de planten, die deze voor de tentoonstelling hebben afge staan. De dank aan het gemeente bestuur werd bekrachtigd met een geschenk: de burgemeester ontving Een wand van de tentoonstelling Het zee-aquarium. Ruime voorbereiding. De heer W. Zwart, voorzitter van „De Natuurvriend", richtte zich nog eens in het bijzonder tot de burge meester, die zelf in het bezit van een aquarium ook warme belang stelling heeft voor de aquarium-lief hebberij. Zijn dank ging ook uit naar prof. Honert wat zou de tentoon stellingcommissie moeten beginnen, indien men maar drie dagen had ter voorbereiding; de directeur van het Zoölogisch Laboratorium, die bijzon deze vissen heeft uitgeleend (de Cichliden-aquaria kwamen van dit lab.) en het museum van Volken kunde, dat de mooie Chinese vaas met sluierstaarten afstond. De vaas dateert uit het jaar 1640 en is dui zend gulden waard. De heer R. Tolk, voorzitter van de Bond „Aqua-terra" voegde ook zijn stem toe aan dit hulde-concert. De voorzitter van „De Leidse Aquariumvrienden", de heer La- man, sprak eveneens dankwoor den. „Onze Hortus". Tenslotte betrad de burgemeester het spreekgestoelte in deze ruime collegezaal. Hij deed een greep in de geschiedenis: verwijlde in gedachten in de kloostertuinen, die na 1574 tot „De Hortus" zijn samengevoegd. Hoewel de Hortus een onderdeel is van de universiteit kan Leidens burgerij toch wel spreken over „on ze Hortus". „Er liggen zoveel stappen van Jan Publiek. We hebben er allemaal me nig uur in doorgebracht". De burgemeester wees op de eve nementen waarmee deze tentoonstel ling in verbinding staat: internatio naal congres van de aquarium-lief hebbers, de bloemententoonstelling in 't V. d. Werffpark, die 17 juli a.s. ge opend wordt. Voor het geschenk toon de hij zich zeer dankbaar. Het zal een aanwinst voor het stadhuis zijn. „We hopen alleen maar, dat de amb tenaren er niet te veel in werktijd naar zullen kijken, dat moeten zij maar na vijf uur doen". Vóór hij deze vijfde aquariumten toonstelling opende bracht hij hulde aan allen, die haar tot stand hebben gebracht. Tijdens de openingsplechtigheid in de collegezaal werden de heren Vis ser en Barkema gehuldigd voor het werk dat zij verricht hebben. Alsof zij „Tour de France-kampioenen" waren werden zij in enorme lauwer kransen geplaatst. De echtgenoten van beiden kregen een mand met fruit. Het gezelschap begaf zich vervol gens naar de Orangerie, waar vooral het geschenk ter verfraaiing van het gemeentehuis veel aandacht kreeg. Direct bij het binnen treden van de expositieruimte wordt de aandacht opgeëist door een nauwkeurig nage bootste Preanger-landschap, compleet met sawah en kali. De aangeplante rijst en andere tropische gewassen, de majestueuse bewegingen van di verse soorten labyrinthvissen welke de „doorgesneden" kali bevolken, doen de bezoeker zich enkele ogen blikken in de tropen wanen. Al wandelend langs verschillende aquaria en terraria, die met bloe men en planten werden aangevuld, komt men al spoedig tot de conclusie dat de beide Leidse aquariumvereni gingen het tijdperk van de „ronde goudviskom" ver achter zich hebben gelaten. De tentoongestelde tropische zoetwateraquaria zijn stuk voor stuk juweeltjes van piantenopbouw, ter wijl een keur van exotische vissen de bakken bevolken. Prachtige Congo- zalmen, forse uitgegroeide maanvis sen, fel gekleurde jonge neon tetra's en enkele rasborasoorten, schitterend afstekend tegen een donkere bodem, zijn een lust voor het oog. De ter raria, keurig verzorgd, geven een beeld wat er in die richting kan wor den bereikt. Opvallende kleurschake ring biedt het schoolaquarium, inge zonden door de school aan de Asser straat te Leiden. Toont „De Natuur vriend" de vele mogelijkheden van aquariumhouden de Afrikaanse gemeenschap geeft een uitstekend voorbeeld. De Leidsche Aquarium- vrienden leggen de nadruk op het architectonisch gezelschaps-aquarium en het zee-aquarium. Beide zijn vol komen in hun opzet geslaagd. Wat in deze categorie geëxposeerd wordt is prachtig van inrichting, smetteloos van beplanting, terwijl een rijk ge- variëerde, mooi gekleurde aquarium- bevolking rond zwemt. Speciaal ver melden we hier het 3 meter lange zee-aquarium met z'n prachtige com positie van stenen, diverse koralen, fel gekleurde koraalvissen w.o. de bi zarre schoonheid van de schorpioen- Voor kleinbehuisden. Een aardige inzending is ook die van het Museum voor Volkenkunde, dat laat zien hoe sluierstaarten in vo rige eeuwen in China werden ge kweekt. Een grote porceleinen schaal geeft de beschouwer een beeld op de golvende vissen, die rond stenen en een miniatuurtempeltje zwemmen. Aardig zijn op deze tentoonstelling ook de aquaria voor klein-behuisden. Het zijn smalle bakken, die ook aan de muur opgehangen kunnen worden. In een combinatie met klimplanten kunnen zij in een modern interieur aan de sfeer bijdragen. De tentoonstelling is tot en met 28 juli dagelijks geopend (ook zon dag) van 10 uur v.m. tot 10.30 nam. Geslaagden r.k. lyceum ,St.Bonaventura', Leiden DIPLOMA H.B.S., AFDELING A: J. v. d. Born, 's-Gravenhage, N. van Dijk, Voorburg, M. Flapper, Roe- lofarendsveen, H. Gieben, 's-Graven hage, L. van der Ham, Delft, A. van der Hoeven, J. van de Kamp, R. Koe- voets, C. Langezaal allen te Leiden, L. Neefjes, W. van Rhijn, beiden te Noordwijk, B. van Rooden, Wasse naar, N. van Vliet, Voorschoten, K. Warnau, Leiden, H. van Zijl, Lasse. Uitreiken diploma's R.K. E.H.B.O. Leiden Donderdagavond werden door de docent, dr Th. J. G. Jansen, de E.H. B.O.-diploma's uitgereikt aan de ge- ge slaagde cursisten van de in het af gelopen seizoen gehouden E.H.B.O.- cursus. De voorzitter van de afdeling Lei den opende deze avond en heette al len welkom in het bijzonder de docent en diens echtgenote en de afgevaardigden van de EHBO-raad-en zuster-verenigingen. Mevr. Jansen mocht een bloembak je in ontvangst nemen. Vervolgens reikte de docent de di ploma's uit met enige toepasselijke woorden. Zij, die het diploma in ont vangst mochten nemen waren de da mes M. E. v. Abswoude, M. H. C. Conradi, A. Trissen, Th. Kuik, A. M. v. MarisPont, M. C. Monod de Froideville, W. M. T. Stoop, C. v. Teylingen, M. v. Teylingen, R. Vree burg, C. J. de VrindDe Vriend en de heren: W. A. v. d. Berg, rector E. J. v. Donzel, A. B. J. G. v. Gorp, L. R. de Groot, M. J. J. Kerkvliet, J. J. Kettenis en H. P. Klein. Drie der geslaagden moesten, daar zij de leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt, tot deze leeftijd wachten om het diploma te mogen dragen. Dit waren mej. R. Krekelaar, mej. H. de Heiden en de heer N. C. B. Alberts. Hierna kwam het eigen toneel- gToepje op de planken met een to neelstukje in twee bedrijven „Een raar stel mensen"; het werd op vlotte wijze opgevoerd. SLOTAVOND HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING De sluitingsavond in het centrum voor huishoudelijke en gezinsvoor lichting aan het Levendaal te Leiden is gezellig verlopen. De dames hebben inzicht gekregen in de betekenis van het dagelijks brood. Mej. T. Delemarre, kooklera- res van het landelijk bureau voor huishoudelijke voorlichting, die ook de cursussen in het centrum te Lei den verzorgde, heeft nog eens aange toond hoe het met de voedingswaar de van het brood gesteld is. Daarna konden de aanwezigen vragen afvuren op een forum, waar in zitting hadden een vertegenwoor diger van de .Meneba", broodfabriek te Rotterdam, een bakker van deze fabriek, de heer Van der Oord, voor zitter van de bakkersverenigingen in Leiden, een laborant van „Meneba" en mevr. D. L. Creyghton. De vragen betroffen onder meer de bezorging van het brood in de flatgebouwen, de waarde van bruin en witbrood, de sanering van de be zorging. Het vraagstuk over de be zorging aan de flatgebouwen zal ter bestudering aan de Vrouwen-advies- commissie worden voorgelegd. Vertoning van een film over brood, en een verloting stonden voorts nog op het programma. Het centrum blijft tot september a.s. gesloten. VERKOOP A.S. MAANDAG 1.30 UUR: Op alle KINDER- EN DAMES-BOVENKLEDING WOLRESTANTEN voor halve prijs Fa. Wed. M. OVERDUIN Alléén: HOOIGRACHT 62 LEIDEN TELEF. 25650 Slopen van panden Naar wij vernemen heeft het Leidse raadslid, de heer A. van Dijk (KVP) beroep aangetekend bij de Kroon te gen het raadsbesluit, genomen in de raad van 8 juli jl. De bedoeling van dit beroep is, dat het raadsbesluit vernietigd zal worden. Het gaat hier om het voorstel van b. en w. de percelen 24 en 26 van de Hogewoerd en 1 en 3 van de Watersteeg te slopen en plannen te Haring en ui-snippers Een Leidenaar, die niet naar de radio had geluisterd, kreeg gister avond omstreeks kwart voor tien op het stadhuisplein de schrik van zijn leven, toen het plein zich plotseling vulde met rennende en zoekende mensen, die geen tijd hadden om op zijn panische kreten: „wat is er ge beurd!" te antwoorden. Even later zag hij zelfs een man geboeid wegvoeren. Het zag er dus allemaal zeer filmachtig, sensationeel uit. De werkelijkheid was geruststel lend. De N.C.R.V. had als centrum voor haar vossenjacht de stad Leiden uitgekozen en tegen half tien was dit de luisteraars wel duidelijk gewor den. Zélf waren wij op dat moment op de Papengracht met een fototoestel doende. Een heer op klompen fiet send met een sleutel om de nek, vroeg ons: „weet u iets af van de zil vervos?". We ontkenden het met de grootste stelligheid. En wij konden hem ook nipt verder helpen. Maar bij het stadhuis was hij waar schijnlijk méér te weten gekomen. Hier zaten in een van de kamers, de omroeper Peter Koen, die door de heer Brederveld van het Stadhuis werd geassisteerd. Goos Kamphuis lag op die tijd opgevouwen onder de kistjes van een groenteschuitje aan de Nieuwe Rijn, dat sinds jaar en dag bij de Koornbrug aan de wal ligt. Hij was de zilvervos, die door Leidens burgers opgespoord moest worden. Dick van Bommel, de an dere vos-reporter, had zich listig ver borgen in een bus, vol met NCRV- reizigers. Gelukkige. Deze bus stopte op een gegeven moment op de Vismarkt achter het stadhuis. De heer Selier, die op de Nieuwe Rijn nummer drie woont en naar de radio luisterde, zag de bus stoppen. Hij hoorde de omroeper zeggen, „nu zal ik maar eens naar buiten gaan" en er bleef voor hem geen twijfel meer over de vos op het spoor te zijn, toen hij uit de bus man-met-micro- phoon zag komen. Hij rende naar de overkant voorzien van sleutel en wachtwoord: „Boerhaave" en meldde zich bij de reporter, die hem de op dracht gaf zorg te dragen voor de meest snelle levering van een boter ham met gesnipperde uitjes. De heer Selier behoefde alléén maar de straat over te steken om van het gevraagde in bezit te komen. Goos Kamphuis in de groenteschuit werd het eerst ontdekt door de heer Simonis, die de opdracht kreeg een haring en een peen te bezorgen. De peen leverde geen moeilijkheid, om dat de groenteboer naast de deur was; veel tijd verloor de heer Simo nis echter bij het zoeken van een exemplaar van het zeebanket. Het gevraagde werd hem door een heer op scooter geleverd, maar de bevoorrechte heer Selier werd win naar. Hij mocht kiezen tussen een pick- up-installatie en een dames-polshor- loge en hij koos dit laatste. De heer Simonis kreeg voor de moeite een grote taart. ontwerpen voor de bouw van een nieuwe Gansoordbrug. Zoals bekend heeft de heer v. Dijk in deze raadszitting het voorstel ge daan, dit agendapunt aan te houden tot de raad was ingelicht over de nieuwe plannen van het college over de Noord-Zuidverbinding in Leiden. Het voorstel is verworpen. Zijn bezwaar is, dat men wil gaan slopen nog vóór er bij de raadsleden enige zekerheid is over de verwer kelijking van de plannen. De beste dingsbeperking zal ongetwijfeld de vernieuwing van de Gansoordbrug lang op zich doen wachten. Brug- vernjeuwingen op andere plaatsen in de stad (Turfmarktbrug!) zijn urgen ter. Bovendien zijn de oude plannen voor een - Noord-Zuidverbinding via GangetjeKarnemelksbrug Harte st eegNieuwstraatHooigracht nog steeds niet afgevoerd, terwijl er in de commissie voor verkeerszaken weer nieuwe plannen leven voor een Noord-Zuidverbinding bij de Middel stegracht. De heer Van Dijk en met hem alle K.V.P.-ers in de raad stelt zich op het standpunt, dat het niet aangaat goede woningen met de grond gelijk te maken, zolang er nog géén uitzicht bestaan op een spoedige reali sering van de plannen, die deze slo ping wettigt. Geslaagd. Voor het artsexamen, eerste ge deelte, afgenomen door de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rotter dam, slaagden de heren U. H. M. Stheeman en J. P. Klaassen, te Lei den. |"\E DERDE AVOND van het gevor- derde Holland Festival te Leiden, bracht eveneens groot succes, dit maal aan de beroemde Spaanse bal letgroep hierboven genoemd. Een uit verkochte Schouwburg bracht zonder voorbehoud warme hulde aan de be wonderenswaardige Spaanse dans kunst, die zeer verzorgd was en met peffectie en fijne smaak ontworpen naar folkloristische gegevens en vlot geregisseerd was. Uit velerlei stre ken van het Spaanse land kreeg men dansen te aanschouwen, waarbij ook enkele uit Zuid-Amerika waren in gelast. Wat niet altijd het geval is bij het ballet, elke dans getuigt van mu zikaliteit. De muziek is hier een be langrijk en indringend onderdeel. Op twee vleugels speelden goede pianis ten en bovendien was er een buiten gewone guitarist met name Emilio Bonet. Décors werden slechts een en kele keer gebruikt; maar dat deerde niet, ook al door de fascinerende zang van Fina Vivo, die, hoewel niet in het bezit .van een extra mooie stem, zeer voornaam zong en zeer boeiend de inhoud van het dansverhaal illus treerde, hierin bijgestaan door een manlijke zanger. Manoio Leiva. Eerst een Suite Basque met gra- tieuse effecten van bogen en bloe- menpoort in figuren, sierlijk, vrolijk, beschaafd. De vonk sprong dan ook al gauw naar de zaal over. Voornaam was de gestyleerde danskunst van Ximenez en van Vargas. Een indruk wekkend middelpunt was Ana Mer cedes met Ximenez en Vargas, waar naast de dramatische zang van Leive en het weergaloos guitaarspel van Bonet. De lyrisch-dramatische Ana Mercedes geeft een verfijnd castag- nettenspel te horen, zoals men maar zelden meemaakt. Trouwens het ge hele gezelschap weet goed weg met dit kleine maar zeer moeilijke instru ment. Buitendien vormen handgeklap en vaardig vingerspel een prachtige ritmische ondergrond. 1I7AT EEN REEKS van elegante volksdansen volgde elkander op! Veelal verwerkt tot korte scènes fel dramatisch meermalen in Flamencotype, solistisch en in groeps verband elkander afwisselend; aller harten stelend. De Zapatedo van Ximenez werd strak en zonder enige uitbundigheid gedanst. Trouwens de beide heren Ximenez en Vargas zijn kunstenaars met voorname sensitieve smaak en stijlgevoel, manlijk en sterk in hun danskunst; jong en veel zijdig. De suite Americaine gaf vrolijk op gewekt danstoneel, waarbij Victoria Salcedo met haar beide partners gees tig dansspel deden bewonderen. Te recht meerdere open doekjes! Char me en schoonheid vielen te aanschou wen bij Ana Mercedes in de melan cholieke Leyenda, naar Albeniz, en bij de meer temperamentvolle Vic toria Salcedo; eveneens met prachtig gehanteerd castaghettenspel in Al- beniz's Cordoba. Tot besluit vier boeiende Flamenco-dansen voor solo- dans en groepsbeweging in eigen ka rakter. Eenvoudig effectief klein- décor schiep hier sfeer, 't Was alles gestyleerd, maar ook gedistingeerd, wat kenmerkend is voor alle danse ressen en dansers van de groep. Men was in de Schouwburg méér dan en thousiast; geladen van vreugde over het waarlijk bevallige van dit dans feest. De aangeboden rode anjers deel den de dansers onderling en wierpen ze de toeschouwers toe, als dank voor de eindeloze hulde die hun en ook de musici gebracht werd. J. KORTMANN Met pompMatian dei Luatetieiding te MiCCegom De machinist van het pompstation der waterleiding, de heer D. Boon bij de meterkasten, die de stand en de druk in de watertorens te Hillegom en Warmond aangeven.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12