mWrn^r Droogmethode schadelijker dan tabak zelf? visie op televisie Eerste lustrum Hillegomse beurs De gemeenteraad van Woubrugge keurde wegenaanlegbelasting goed Vk1)DAG 12 }UL1 1957 Ub LEIIJSF Oi...<AN1 fAl.lNA 4 pUS Geen ^uurvenjj^ f Onderzoek in Engeland Op de jaarlijkse conferentie van de Britse kankerbestrijding is don derdag een rapport ingediend, waar in wordt gezegd, dat longkanker meer wordt veroorzaakt döor de methoden van het drogen van de ta bak dan door de tabak zelf. Geleerden van het ziekenhuis St. Bartholomew hebben kankerveroor- zakende stoffen uit tabak, waaronder benzopyreen, ingespoten in de lon gen van ratten. Van de 32 dieren, die op deze wijze werden behandeld zijn er 23 binnen 250 dagen gestor ven. Daarna zijn acht ratten ingespo ten met teer uit filters van honderd sigaretten, die door mensen waren gerookt. Van deze acht zijn er twee bezweken, aldus het rapport. Benzopyreen is één van de vijf stof fen in door rokers gebruikte tabak met een kankerveroorzakende wer king, zo wordt in het rapport gezegd. De bron van deze stoffen is waar schijnlijk de behandeling van de ta baksbladen, bijvoorbeeld het drogen Prijsverlaging stook-oliën Naar wij vernemen zullen de prij zen voor een aantal olieproducten worden verlaagd. Met ingang van 15 juli a.s. zullen de prijzen van stookolie worden ver laagd met 7.50 per 1000 liter, of 1000 kg. Afhankelijk van de soort, zullen de prijzen voor dieselolie, lichtpetro- leum, tractorpetroleum en huis brandolie worden verlaagd met ƒ1. per 100 liter. De prijzen van benzine blijven on veranderd. Putte krijgt plasticdorp Een Belgische onderneming is van plan in het Westbrabantse grensdorp Putte aan de grote weg Bergen op Zoom-Antwerpen een dorp te bou wen, waarin de onderneming een overzicht wil geven van de moge lijkheden van plastic voor de bouw nijverheid. Het gemeentebestuur van Putte heeft reeds toestemming ver leend. Het ziet er een welkome "Uit breiding in van het woningcontingent. Het „plasticdorp" zal bestaan uit bungalows, zomer- en woonhuizen en andere gebouwen die zich lenen voor uitvoering in plastic. Het dorp wordt gebouwd naar aan leiding van de wereldtentoonstelling 1958 te Brussel, maar zal permanent zijn en elk jaar worden uitgebreid met de-nieuwste voorbeelden van toe passing van plastic in de bouwnij verheid. Een van de interessantste ontwer pen is dat voor een woonhuis, vol ledig opgetrokken in transparant plastic, gespannen tussen een stalen geraamte. Het heeft dubbele wan den, waartussen zich lucht bevindt. De wanden zijn alle met een hand beweging af te schermen evenals het doorzichtige dak. Dit dak kan weggeschoven worden waardoor men bij goed weer in de open lucht kan wonen. De vloer komt een meter be neden het maaiveld. Het is mogelijk om beneden deze doorzichtige vloer vijvers aan te leggen. Oorspronkelijk wilde de onderne ming Jiaar expositie-dorp in Roosen daal bouwen, maar de onderhande lingen met deze gemeente stuitten af op gebrek aan bouwgrond aan de grote weg naar Antwerpen. van de bladen door steenkool of vloeibare brandstof. Hetzelfde kan zich, aldus het rapport, voordoen bij het roken van vlees of vis. Verse tabaksbladen uit Hhodesië, die in de zon zijn gedroogd, vertonen geen spoor van benzopyreen. Het jongetje van Wervershoof De geschiedenis van het vrouwtje van Stavoren is welbekend. Een mo derne visie heeft zich dezer dagen •voorgedaan in het Westfriese plaatsje Wervershoef, waar de kleine Piet Verdonschot zijnmedaille kwijt was geraakt, die met een speld aan zijn hemdje had gezeten. Bij het wassen was het medailletje los geraakt en met het waswater weggegooid in de sloot die achter het huis loopt. Piet houdt echter van vissen en zo kon het meest onverwachte ge beuren, dat hij onlangs aan het peu ren was in de sloot, waarbij hij een voorntje ophaalde Wie beschrijft zyn verbazing toen hij in een der vinnetjes van het visje zijn medaille ontdekte, die daar met het oogje aan was blijven vasthaken ENGELS ECHTPAAR OMGEKOMEN Vannacht te omstreeks 00.30 uur is een Engèls echtpaar, afkomstig uit een voorstadje van Manchester, toen de auto, waarin zij reden op de weg OdoornBorger in het plaatsje Ees (gemeente Borger), uit de bocht vloog en tegen een boom terecht kwam, om het leven gekomen. De man is 31 jaar oud en de vrouw 30 jaar. Zij laten twee kinderen, van omstreeks drie en vijf jaar oud achter. Zij logeerden bij een Nederlandse correspondentie-vriend, een veearts in Borger. Verrassing na twee jaar Gisteravond liep een 20-jarig meis je uit Naarden met haar vriendin te wandelen over de Amsterdamse Nieuwe Zijds Voorburgwal. Plotse ling ontdekte zij voor een perceel tegen de muur haar oude fiets, welke twee jaar geleden, ook in Amster dam, gestolen werd toen zij hem even had neergezet om wat boodschappen te kunnen doen. Er was, volgens het meisje bijna niets aan de fiets veran derd. Zelfs de jasbeschermer ver toonde dezelfde beschadigingen als toen. Het meisje, dat inmiddels al weer lang een nieuwe fiets heeft, zal nog even op haar oude eigendom moeten wachten, want de politie wil wel eens weten wie de huidige eige naar is. CURSUS VOOR SCHOLING VAN LEIDERS DER TIJDSBESTEDING VOOR BEJAARDEN. De bejaardenzorg komt steeds meer in de belangstelling te staan. Meer speciaal het probleem van de tijdsbesteding der bejaarden vraagt de aandacht. Tal van mensen, meestal vrijwilligers, houden zich bezig met het vullen van de tijd, waarover de bejaarden in zo grote mate beschik ken. Doch men is in het algemeen niet voldoende doordrongen van de problemen van deze tijdsbesteding. Daarom bestaat er in ons land grote behoefte aan een algemene oriënte ring op dit gebied. Dat is de mening van de te Haar lem gevestigde stichting voor oplei ding van maatschappelijke werkers. De stichting heeft, gezien de h.i. bestaande grote behoefte aan ge schikte leiders bij tijdsbesteding voor bejaarden, besloten een schriftelijke oriënterende cursus over dit werk te geven. De stichting hoopt door deze cur sus er toe bij te dragen, dat de be jaarden met hulp van beter georiën teerde leiders, gelegenheid zullen krijgen een creatieve tijdsbesteding te vinden. Men hoopt in de verschillende ste den te komen tot bejaardencentra waarvoor volgens verwachting de clubhuizen voor de jeugd, overdag, kunnen worden benut. FRAUDE BIJ WERKLOOSHEIDS UITKERING. De politierechter te Zwolle heeft de 39-jarige firmant van een stome rij te Zwolle, W. J. R. veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, omdat hij ten onrechte zeven van zijn werknemers twee en een halve maand uit de werkloosheidswet had laten trekken. De werknemers in kwestie hadden gewoon doorgewerkt. Voor hun aan deel in deze zaak werden zij elk ver oordeeld tot twee weken voorwaarde lijk plus een geldboete van f 50,—. Een van de zeven werd bovendien tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij te hoge colpor tage verkoopargumenten had ge bruikt, waarmee hij te hoge ver wachtingen bij de cliënten wekte. Tasje met 6800 gulden gestolen In de Ten Katestraat te Amsterdam, waar dagelijks markt wordt gehou den, is woensdag de 74-jarige wedu we A. W. B.B. tijdens het doen van inkopen beroofd van een tasje waarin zich 4400 gulden en een spaarbank boekje met een bedrag van 2400 gul den bevonden. Zij had bij een groentestalletje het bewuste tasje even op de kraam ge zet om de groente in een grotere tas te stoppen. Toen zij hiermee klaar was bleek het kleine tasje verdwe nen te zijn. Bescheiden herdenking (onder het werk door) Gisteren werd tijdens de beursuren in het Hillegomse Treslong de handel voor enkele ogenblikken stopgezet om de voorzitter van de Beurscommissie gelegenheid te geven met enkele woorden het feit te herdenken dat de Hillegomse beurs het eerste lustrum achter de rug heeft. Vijf jaar geleden stonden wij op dezelfde plek, zo begon de heer D. v. Egmond zijn korte toespraak, toen echter om de beurs te openen. In de vijf jaren die wij nu achter de rug hebben is wel gebleken dat deze beurs in een grote Behoefte voorziet. Kopers en verkopers uit „De Noord" (Van onze t.v.-medewerker). dat de vertoning van het dramatisi spel ,De openbare aanklager" een succes is geworden, zowel voor re gisseur Wim Bary, de vertaler Jan Willem Hofstra, de decorateur Fokke Duetz als de verschillende artisten. Richard Flink, die de onsympathieke titelrol vervulde, hield moedig stand, ofschoon hij gedurende gans de voor stelling voor de lens stond getreden. Nog één naam willen we noemen, die van Jenny van Maerlant. Haar t.v.-debuut was gunstig; zij speelde overtuigend en conform de bedoe lingen van de auteur Korkwalder. Het jongste programma van de NCRV verliep in de stijl en de sfeer van de donderdagse t.v.-uitzendin- gen. Er werden twee filmpjes ver toond en we werden geconfronteerd met voorvaderlijke auto's en met pioniers die aan de massa-motorise ring zijn vooraf gegaan. A.s. maandag heeft de AVRO een uitzending vanuit het Casino te Noord wijk. Amerikaanse studenten, die dezer dagen met de „Johan van Oldenbarnevelt" in ons land zijn aangekomen om een reis door Euro pa te maken, zullen indrukken over Nederland ten beste geven. In het kinderprogramma, dat de KRO woensdagnamiddag verzorgt, worden de namen bekend gemaakt van de kinderen, die een prijs heb ben gewonnen bij het schrijven van een toneelstukje over Michiel Adriaensz. de Ruyter. We hebben de stapels inzendingen gezien; het loont de moeite er een keuze uit te maken. Opgelet dus, woensdag. 0EGSTGEEST K.A.V.-UITSTAPJE. Dinsdag j.l. heeft de K.A.V. haar jaarlijks uitstapje gehouden. Om kwart voor 8 vertrokken de dames per bus vanaf de Kerklaan, richting Schiphol, via Aalsmeer, naar Amster dam. Daar aangekomen, zijn de da mes een rondvaart door de grachten en de haven gaan maken. Na deze in teressante rondvaart ging het via Broek in Waterland naar Volendam. Hier werd eerst de koffie en daarna de lunch gebruikt. Vervolgens kon den de dames nog 1 uur in dit dorp rondwandelen. Hoe jammer de mees te dames het ook vonden, de reis ging weer verder. Edam kreeg ook een beurt. Aardig was het versierd we gens de feesten, Via Purmerend ging het door de Beemster naar Alkmaar. Door Alkmaar heen naar Bergen, waar in de speeltuin „De Bedrieger tjes" 'n verfrissing werd gebruikt. Wat de „bedriegertjes" betreft, zijn heel wat dames er wel erg nat afge komen, maar de zon had zich al gauw over hen ontfermd. Toen ieder weer droog was, werd de reis voortgezet. Castricum, daarna Beverwijk, met heel veel aardbeien, Egmond a. d. Hoef, zo naar het Velser pont. Na de overzet, welke ongeveer 3 kwar tier duurde, ging het naar hotel „Vel- sereind", waar een heerlijk diner werd gebruikt, dat ieder zich liet smaken. Na het diner hebben de da mes nog volop genoten van de mooie speeltuin en het natuurbad, met zijn waterval en fonteinen. Om ongeveer 8.15 uur ging de reis huiswaarts via Driehuis, Bloemendaal met het kop je, door de duinstreek en Noordwijk kwam men om 10 uur weer in Oegst- geest aan. Ieder was voldaan over deze mooie reis. De stemming was heel goed en men had genoten van het natuurschoon, dat ons landje biedt, ook aan onze kust. En het be stuur der K.A.V. kan met genoegen terugzien op deze geslaagde dag, waar ook het mooie weer een groot aandeel in had. en „De Zuid" ontmoeten hier elkan der iedere week, en alle geledingen uit het bloembollenleven komen don derdags naar hier om zaken te doen. Zelfs kunnen we zeggen dat deze beurs er toe heeft bijgedragen om de oude tegenstellingen tussen Noord en Zuid te milderen. In Treslong worden de zaken altijd op een vlotte manier „gedaan". Het is niet te zeggen hoe groot het bedrag zal zal zijn dat in die vijf jaren hier is omgezet en de stemming is over het algemeen best. Daartoe draagt het gebouw zelf bij: frisse lucht en geen ondragelijke tem peraturen! Spr. dankte allen voor de betoonde medewerking in de afgelo pen vijf jaar en sprak de wens uit dat dit tot in lengte van dagen zo zal blij ven. Wél speet het spr. dat indertijd de beurs niet drie of vier maal zo groot was gebouwd, een beurs die het vak geen cent heeft gekost. Het be stuur heeft altijd royaal aan zijn ver plichtingen kunnen voldoen en men hoopt ook in de toekomst geen offers te hoeven vragen. De heer v. Egmond besloot met de wens dat het ook in de toekomst het vak en de bezoekers persoonlijk wél moge gaan. Jhr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden, burgemeester van Hillegom en voorzitter van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur was bij deze bescheiden herdenking aanwezig. El ke bezoeker kreeg daarna koffie met koek en toen ging de handel w~er gewoon door. LEIDSCHENDAM PROTESTANTE JONGEREN IN KATHOLIEKE KERK. Onder leiding van dominee J. v. Leuden, h,ervormd predikant, hebben de leden van „De Jonge Kerk" gis teravond een excursie gemaakt naar de parochiekerk H.H. Petrus en Pau- lus aan de Sluiskant. Kapelaan F. J. Wüst heeft de jonge bezoekers rond geleid en hun alle wetenswaardighe den omtrent inrichting en eredienst in de kerk uitgelegd. Ook de sacris tie werd bezocht en de paramenten bezichtigd. Voor „de Jonge Kerk" was de nadere kennismaking met in richting en gebruiken in de katho lieke kerk zienderogen een voldoe ning. KATWIJK Zondagsdienst. De zondagsdienst voor zover het de patiënten betreft van de huisartsen Visser, Slagmolen, Cleveringa, Borleffs en Hagen wordt waargenomen door dr. P. Lodder, Andreasplein 2. DE KAAG Geslaagd. Ter verkrijging de Staatsbevoegdheid voor neilg: van .eilgym nastiek en massage, is te.'s Graven- hage geslaagd de heer H. Wijenvoord Kaag. Plafond kwam omlaag In Laren is gistermorgen plotse ling het plafond van de vroegere raadzaal in het oude raadhuis naar beneden gekomen, hetgeen met een geweldig lawaai gepaard ging. En kele leden van het secretarieperso- neel waren juist naar buiten ge vlucht, toen het onheil zich aankon digde door een steeds sterker wor dend gekraak. Er ontstond een enor me ravage. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie hoef de niet gewaarschuwd te worden, want die zetelt beneden in het ge bouw en was vanzelf al gealarmeerd. ONGELUK OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Op de onbewaakte overweg in de Dennendijk te Winterswijk is van morgen een bestelauto bestuurd door de heer W. Timmer uit Winterswijk door de elektrische trein die om 9.45 uur uit Winterswijk in de richting Zutphen as vertr >kken gegrepen. Ernstig gewond werd de heer T. naar het algemeen ziekenhuis in Winters wijk overgebracht, waar hij na aan komst is overleden. KORTE golf In de houtzagerij van de firma Hendrikx te Putte (N.B.) is gister avond een felle uitslaande brand uit gebroken in twee houtloodsen. Het vuur werd bestreden door de vrij willige brandweren van Putte, Os- sendrecht en Braschaet (België), als mede door de brandweer van de vliegbasis Woensdrecht. De schade wordt geschat op tachtig tot hon derdduizend gulden. De 32-jarige wijkverpleegster, zuster van Oosterwijk te Etten, is gistermiddag omstreeks vier uur do delijk verongelukt toen zij op haar scooter de rijksweg EttenRoosen daal overstak. Op weg naar het zie kenhuis in Breda overleed het slacht offer. West-Duitsland heeft er donderdag mee ingestemd om aan Nederland 400.000 Mark te betalen ale tegemoet koming in de kosten van de legering van Nederlandse militairen in de Bondsrepubliek, zo is in regerings kringen in Bonn verklaard. Op de weg van Palcmbang naar Djambi zijn negen personen om het leven gekomep en vijf ernstig ge wond, toen een passagiersbus in brand vloog en vervolgens explodeerde. WASSENAAR Mgr J. Romeyn 25 jaar priester Mgr Jac. Romeyn, de Wassenaarse missie-bisschop, apostolisch vicaris van Samarinda, zal op 24 juli a.s. zijn zilveren priesterfeest herdenken. In het vicariaat van mgr Romeyn zal dit feest gevierd worden op zondag 4 augustus. Op diezelfde dag zal in de parochiekerk van St. Willibrord in Wassenaar tot intentie van de bis schop een plechtige Hoogmis wor den opgedragen. R.-k. Verenigingsgebouw gesloten. Van 1 tot en met 25 augustus a.s. zal het r.-k. Verenigingsgebouw ge heel gesloten zijn. Het gebouw is n.l. aan een schoonmaakbeurt toe en de familie Van Beek aan een weiver, diende vakantie! Feestavond Mater Amabilisschool. Zondagavond 14 juli wordt het cursusjaar van de Mater Amabilis school besloten met een feestavond in het r.-k. verenigingsgebouw, die door de leerlingen zelf zal worden verzorgd. De meisjes zullen o.m. een toneelstuk opvoeren. Doktersdienst. Gedurende het a.s. weekend kan men zich voor dok tershulp in spoedgevallen wenden tot de artsen R. S. ten Cate, Hugo de Grootstraat 1, tel. 3027 en K. de Wit, Jonkerlaan 83, tel. 2460. Apothekersdienst. Van zater dagavond tot de volgende week za terdag wordt de apothekersdienst na sluitingstijd waargenomen door de Wassenaarse apotheek, Schouwweg 32. tel. 2402. Geboren: Gerda Martha Corne lia Maria d. v. G. Zoetemelk en M. P. van der Hoorn. Aart z. v. C. Jon- geneel en H. E. Schutte. Floris Jo hannes z. v. J. D. J. Idenburg en J. Y. G. A. van der Kuil. Helena Jo hanna Maria d. v. J. E. T. Knijnen- burg en M. H. Remmerswaal. Maria Huberta Cornelia d. v. J. C. Verhart en C. W. van der Ploeg. Ondertrouwd: W. F. J. van der Kolk 's-Gravenhage met E. M. A. Kampschreur. H. J. Motshagen Hil versum met M. van der Woude. E. Marbus met A. J. M. Buitendijk. Ba ron van Haersolte R. A. V. 's-Graven hage met A. J. L. van Dijk. M. van der Splinter met A. P. van der Hulst. J. C. Grimme met G. den Haas. H. B. Knoop met P. C. de Blanken. Gehuwd: A. T. A. Cirillo met G. C. Brunsveld. J. vc. Spronsesn met M. J. School. J. Goor met E. Starkenburg T. v. d. Scheer met A. Haspels. K. v. Bie zen met S. S. Hoogendorn. C. J. Ma- tray met C. G. Visser; D. A. I. J. van den Oever met B. A. Meyer. J. N. van Brecht en M. J. T. Paardekoper. Overleden: Cornelis Vollebregt 46 jaar. Hermanus J. Beek 65 jaar. Johannes de Bode 55 jaar. Johannes Kleyweg 61 jaar. Gerardus Ruigrok van de Werve 74 jaar. M. E. H. Scheurs 94 j. Agatha Onderwater 44 Jaar. De raad van Woubrugge kwam woensdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester J. C. van Wageningen De heer Venhuizen was afwezig. In zijn openingswoord las de voorzitter een schrijven voor van de heer Slager uit Den Haag, waarin deze zijn dank aan het gemeentebestuur overbracht voor de deelneming betoond bij het droevig ongeluk, dat zijn zoontje is overkomen. Bij de ingekomen stukken was een uitvoerig schrijven van het Leidse gemeentebestuur. Dit college verzocht hierbij om eventueel ook garant te willen zijn voor een bedrag van 3600, zijnde 0,6 percent van de bouwkosten van een nieuw Diaconessenhuis. De raad willigde dit verzoek in. Tot ambte naar aan het secretarie per 1 augus tus is benoemd de heer Robbe. Een tweetal begrotingswijzigingen over 1956 behelsden onder meer een verhoogde uitgave voor de ziekenver pleging en bijdrage voor het nijver heidsonderwijs. De raad verleende haar goedkeu ring aan een voorstel van b. en v/. om andermaal voor 5 jaar de ge rechtelijke inning der bedrijfsgelden te delegeren voor zover deze vorde ringen de 200 gulden niet te boven gaan. Eveneens werd besloten het algemeen ambtenarenreglement te wijzigen t.a.v. de vakantietoelagen bij een conceptbesluit. Discussie over wegenaanleg belasting Meer stof tot discussie leverde een concept wegenaanleg-belastingveror- dening. Hierbij maakt de ontwikke ling van het uitbreidingsplan het noodzakelijk een regeling te treffen over de grondkosten, welke verre kend dienen te worden, wanneer par ticulieren wensen te bouwen op eigendommen, die belenden aan open bare wegen. De heer Van der Eng (K.V.P.) achtte het onjuist en onredelijk, dat particulieren moeten meebetalen aan de aanlegkosten van wegen voor door gaand verkeer. Deze kosten dienen door de gemeenschap te worden be taald. Uitvoerig bestreed de voorzitter deze argumenten, daarbij plaatselijke gevallen ten voorbeeld stellend. Vol gens het uitbreidingsplan moeten be paalde wegen nu eenmaal een bepaal de breedte hebben. Ook de meter- prijs van de grond is hoog. Bij de hierna gehouden stemming werd deze conceptverordening van b. en w. met 42 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heren Van der Eng en Hoogeveen (beiden K.V.P.). Onderwijs Voorts kwam ter tafel een verzoek van het bestuur der Chr. Nat. School om 950 m2. grond aan de Bateweg ter beschikking te stellen voor de bouw van een nieuwe Bijz. Kleuter school. De raad besloot zonder meer deze grond over te dragen aan het bestuur, nadat de juiste opmeting had plaatsgehad, evenals de verrekening van de grondwaarde en na overleg met het departement. Ook het bestuur van de kleuter school van volksonderwijs had een drieledige aanvraag ingediend. Na overleg tussen de voorzitter en de inspectrice werden de volgende verbeteringen redelijk geacht: Een nieuwe vloer van kurklinoleum, het schilderen van de wanden in zgn. functionele kleuren en het verlagen van de ramen aan de oostzijde, waar door meer licht in het lokaal komt. Deze verbeteringen kunnen in de ko mende vakantie worden aangebracht, de kosten bedragen 2500 gulden. Ook deze aanvrage werd door de raad in gewilligd. Bij het punt rondvraag informeer de de heer Boon naar de vliering- trappen van de nieuwe middenstands woningen. Ook bepaalde delen van de straatverlichting achtte het raadslid in deze tijd overbodig. De heer Hoogeveen zag de bestrating van de Graaf Willem II-laan graag verbeterd en informeerde, evenals de heer Boon, naar de stagnatie in de bouw van het muurtje rond de Herv. kerk te Hoogmade. Dit laatste staat in verband met bemoeiingen van de zyde van Monu mentenzorg, aldus de voorzitter. Het is een zaak tussen het kerkbestuur en de aannemer. Na heropening van de besloten zit ting deelde de voorzitter nog mede, dat besloten was de boerderij met erf aan de Vrouwgeestweg 2 met bijbe horend land, groot 5,88 hectare aan te kopen ten dienste van het uitbrei dingsplan. Programma werkbezoek Commissaris d. Koningin Zoals wij reeds vermeldden, zal mr J. Klaasesz, commissaris van de ko ningin, met zijn echtgenote op woens dag 17 juli een werkbezoek aan de gemeente brengen. Enkele hoofdlij nen uit het programma zijn: 10 uur: Ontvangst op het raadhuis door het gemeentebestuur, bespre king met b. en w. en daarna met de raadsleden. 10.45: Vertrek per auto naar Hoog made, alwaar vanaf de Boskade de wegenbouw in ogenschouw wordt ge nomen en een 17de eeuwse boerderij wordt bezichtigd. 11.1011.25: Boottocht door de Zuid- zijdervaart naar de dorpskern, al waar na een koffiepauze bij wethou der Bank, de politiepost en brand weergarage bezocht worden. 12.05: Ontvangt in de directiekect en bezichtiging van de werken van Rijkswaterstaat. 12.30: Per boot naar Woubrugge, 13.05 bezoek jachtwerf Van Wijk. 14.35:Bezoek Ned. Herv. kerk, 14.45: Museum en brandweergarage. 15.00: Tuinderij Van der Eyk, 15.20: per auto via Kruisweg naar Woudse- dijk, bezoek familie Donker. 15.5016.00: Per motorsloep naar dorpskern. 16.00: Ontvangst in Het Oude Raedthuys. Mevrouw Klaasesz zal een enigs zins ander programma volgen, o.a. bezoek aan r.-k. kleuterschool en klompenmakerij van de heer Vrees wijk te Hoogmade. Om 15 uur zal zij in het Groene Kruisgebouw een ver gadering bijwonen van de Federatie van Vrouwenverenigingen, onder presidium van mevrouw Van Wage ningen. Alle ingezetenen worden opgewekt de vlaggen die dag uit te steken. Z0ETERW0UDE Gouden Priesterfeest p. Joh. Zandvliet M.S.C. Op 4 augustus a.s. zal pater Joh. Zandvliet zijn gouden priesterfeest vieren. Wij mogen deze gelegenheid om iets te vertellen over een geboren Zoeter- wouder, die lange jaren ver van zijn geboortegrond leefde, maar de hele wereld door steeds de beste herinne ringen aan zijn land meedroeg, niet zo maar laten voorbijgaan. Pater Zandvliet io n. bijna 76 jaar oud en woonachtig te Eindhoven, waar hij in het rectoraat Tivoli be langstellend en behulpzaam de steeds verder gaande ontwikkeling van de ze lichtstadparochie meemaakt. In 1894, dertien jaar oud verliet de pater Zoeterwoude en ging naar het Missiehuis te Tilburg, waar hij de gymnasiale studie maakte. Hij besloot die met de intrede bij de Missionaris sen van het H. Hart. Te Arnhem maakte hij zijn proeftijd en wijsgeri ge studies. Te Leuven studeerde hij theologie en werd daar priester ge wijd 4 augustus 1907. Na enkele ja ren te Arnhem wijbegeert- gedoceerd te hebben, mocht hij in 1912 naar de missie op de Philippijnen vertrekken. Hij keerde er in 1925 als overste van terug, maar werd een jaar later als overste naar Bra ilië gezonden. Na een drietal jaren volgde een benoe ming tot provinciaal van de neder- landse M.S.C.-provincie. Toen hij als zodanig deelnam aan het generaa'-kapittel te Rome, koos dit hem als generaal assistent en moest hij tn Rome gaan wonen. Vijf tien jaren woonde hij in de Eeuwige Stad. Er is wel geen boekenstalletje in Rome, of pater Zandvliet heeft er kennis aan. Want de uren, die het gc- neraal-bestuur hem vrij lieten, be steedde hij aan het bijhouden van de literatuur. We kunnen rustig aanne- nien, dat er maar weinig mensen zijn in ons land, die zoveel hebben gelezen als pater Zandvliet. Zijn langdurig verblijf in verschillende werelddelen maakte het mogelijk, dat hij vele ta len verstond en sprak Behalve zijn moedertaal, waarin ..nrekenc', hij soms nog het moeilijkst verstaanbaar is, kent hij Frans, Italiaans, Spaans, Por tugees, Engels, Duits, VisaYa, Latijn en Grieks. Boeken zijr altijd een bij zondere bekoring gewees. voor deze jubilaris; hij praat er nog graag over en weet nieuw en oud te waarderen. Een blije man, pater Zandvliet! Hij kon als overste w 1 eens verontwaar diging uiten, maar je voelde er toch sympathie door heen. Daarom hopen wij dat hij nog lang van zijn boeken en „zware sigaren" mag blijven ge nieten. Een wijs man wa hij ook. In hem lagen velerlei mogelijkheden. Een andere richting ha misschien een handige zaken, an van hem ge maakt of een kundig professor. De leiding van zijn overheid heeft zijn leven bepaald en hij is er van overtuigd, da^ zijn levensweg zo vol gens Gods wens is geweest. J. v. G. PRIESTERFEEST FATHER J. VANEMAN. Op Zondag 7 juli heeft father J. Vaneman uit handen van mgr W. Godfrey, aartsbisschop van Weatmin ter, de H. Priesterwijding ontvangen. Op zondag 21 juli zal de neomyst in de Sint Janskerk zijn eerste plechtige H. Mis opdragen en op" zaterdag 20 juli wordt de jonge priester vanaf de Lammebrug feestelijk ingehaald. Ook nu weer zal de r.-k. Propa- gandaclub „St. Paulus" deze intocht en de versiering van de kerk verzor gen. Voor de kosten hiervan en voor het feestgeschenk zullen de propa gandisten hedenavond en morgen bij alle katholieken de giften in ont vangst komen nemen. Zwemwedstrijd. De N.K J B. afd. Zoeterwoude organiseert a.s. zondag een zwemwedstrijd in de Noord-Aa. Aan deze wedstrijd kunnen zowel leden als niet-leden, jongens boven 16 jaar woonachtig in Zoeterwoude- Dorp, deelnemen. Aanvang half twee. Start nabij de boerderij van mevr. v. Leeuwenv. Nierop.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11