Drieduizend sportjongens in jeugdkamp van de N.K.S. Lonen niet 7 pet omhoogkosten stijgen weer aanmerkelijk Salarissen van de vrouwen gelijk aan die der mannen Nederlandse reders maken zich ernstig ongerust Bejaarde heer wilde mede bewoner vergiftigen WOENSDAG 10 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Voor de negende keer sullen over en kele degen de poorten weer wagenwijd worden opengezet. Het sUn de hekken ven de Jeugdkampen van de Ned. Katb. Sportbond, waarvoor In dit Jaar een on gekend grote belangstelling bestaat. BU- nn seven-en-twlntighonderd Jongens en meer dan 350 meisjes sullen de tenten en het kampterrein bevolken, Daarmee is het Jaarlijkse sportjeugdkamp van de N.K.8. uitgegroeid tot een machtig brok jeugdwerk. In 1949 is het begonnen. De landelijke afdeling voetbal van de N.K.S. had daar toe het initiatief genomen en op be scheiden wijze in dat Jaar te Vught het eerste kamp opgezet. Groot was de ver bazing van de toenmalige kampcom- n.jssle, toen bleek, dat reeds die eerste maal circa 1000 gegadigden zich aan meldden. En van toen af is het aantal jaarlijks gestegen. Vught werd te klein: er moest naast dit „moederkamp" naar andere plaatsen worden uitgezien. In Limburg en in Overijssel werden bij kampen gesticht, totdat in '55 de stroom bijna niet meer verwerkt kon worden en besloten werd een tweede grote kampplaats op te zoeken. Men vond die in het lieflijke West brabantse Zundert, alwaar door de bui tengewone gastvrijheid en medewerking van burgemeester Manders c.s. een ideaal kampoord werd gesticht met de beschik king over een prachtig sportcomplex, inclusief zwembad, atletiekbaan en zelfs een wielerbaantje. En nog immer steeg het aantal deelnemers, maar het gast vrije Brabant had nu in Oost en West twee prachtige opvangcentra gekregen. Uitslagen en klassementen Etappe-uitslag. De uitslag van de 12e étappe van Cannes naar Marseille, luidt: 1 Stablinski (Frankrijk) 7.42.52 met bo nificatie 7.41.52; 2. Friedrich (gemengde Luxemburgploeg) 7.54.56 met bonificatie 7.54.26; 3. Bergaud (Fr.) 7.54.56; 4. Fo- restier (Fr.) 7.56.44; 5. Nencini (Itali) 6 Janssens (België); 7. Anquetil (Fr.); 8. Barone (lie de France); 9. Wlm van Est (Ned.); 10. Siguenza (Zuidoost); 11 Da Silva (gem. Lux-ploeg); 12. Christian (Zw.); 13. Rohrbach (N.O.C.); 14 Defilippis (Italië); 15. Planckaert (België); 16. Lauredi (Zuidoost); 17. Bauvin (Fr.); 18. Dotto (Zuidoost) al len z.t.; 19. Anglade (Zuidoost) 7.57.46; 20. Darrigade (Fr.) 8.01.17; 41. De Jongh 8.06.17; 42. Piet van Est 8.07.19; 49. Stol- ker 8.15.44; 59. Voortlng en Kersten 8.47.42. Algemeen klassement: 1. Anquetil 74.59.54; 2. Forestier. 75.03.56; 3. Jans sens 75.10.56: 4. Picot 75.11.44; 5. Wim van Est 75.13.51 op 13.57; 6. Rohrbach 75.16.05; 7. Jean Bobet 75.16.47; 8. Plan ckaert 75.19.48; 9. Nencini 75.20.38; 10. Mahé 75.21.56; Bauvin 75.24.34; 12. Schellenberg 75.24.59;; 13. Christian 75.25.59; 14. Lauredi 75.26.31; 15. Dotto 7'.28.24; 16. Lorono 75.28.42; 17. Barone 75.29.12; 18. Defilippis 75.31.21; 19. Tho- min 75.31.51; 20. Hoorelbeke 75.35.20; 32. Voorting 76.21.01; 36. Piet van Est 76.16.57; 44. De Jong 76.25.49; 49. Ker sten 76.41.35; 61. Stolker 77.06.20. Dagploegenklassement: 1. Frankrijk 23.33.32; 2. Z.O. 23.50.12; 3. ex aequo België en Italië 23.54.45; 5. Ile de France 23.59.18; 6. West 24.03.51; 7. ex aequo N.O.C. en Zwits. 24.05.20; 9. Z.W. 24.09.53;10. Nederland (Wim van Est, De Jongh, Piet van Est) 24.10.20; 11, Luxemburg 24.18.52; 12. Spanje 24.21.24. Algemeen ploegcnklassement: 1. Frank rijk 223.50.01; 2. Italië 225.13.23; 3. West 225.16.564 Ile de France 225.31.17; 5. België 225.38.54; 6. Nederland 225.54.16; 7. N.O.C. 226.07.50; 8. Z.W. 226.19.23; 9. Z.O. 226.29.59; 10. Zwitserland 226.35.10; 11. Spanje 227.25.20; 12. Lux. 228.38.42. Algemeen bergkiassement: 1. Bergaud 38 pnt.; 2. Nencini 35 pnt.; 3. Janssens 29 pnt.; 4. Anquetil 18 pnt.; 5. Sta blinski 16 pnt.; 6. Bauvin 15 pnt.; 7. Ruot 14 pnt.; 8. Friedrich en Anglade 12 pnt.; 10. Lorono en Rohrbach 10 pnt.; 12. Mahé 8 pnt.; 13. Schellenberg en Planckaert 7 pnt.; 15. 1 Barone en Queheille 6 pnt. De Groot en Voortlng staan ex aequo met 3 punten op de 19e plaats. Puntenklassement: 1. Thomin 176 pnt.; 2 Forestier 193 pnt.; 3. Wim van Est 194 pnt.; 4. Picot 198 pnt.; 5. Anquetil 206 pnt.; 6. Schellenberg 215 pnt.; 7. Christian 218 pnt.; 8. Planckaert 270 pnt.; 9. Nencini 276 pnt.; 10. Bauvin 297 pnt.; 11. Bober 313 pnt.; 12. Kete leer 327 pnt.; 13. Jean Bobet 330 pnt.; 14 Mahé 331 pnt.; 15. Lauredi 340 pnt.; 16. Rohrbach 354 pnt.; 17. Voortlng 365 pnt.; 18. Barone 386 pnt.; 19. Jans sens 390 pnt.; 20. Privat 408 punten. Anglade verkreeg de prijs voor de meest strijdlustigste renner. Die voor de grootste pechvogel werd toegekend aan Huot van de Franse Zuidwest-ploeg. Tognaccini (Italië) startte niet te Cannes. Aizpuru (Spanje) en Huot (Zuidwest) staakten de strijd. In 1056 werd het Oostelijke bijkamp overgeplaatst naar Hoog-Elten, waar dit jaar voor de tweede maal op de weste lijke helling van de Eltenerberg de ten ten zullen worden opgeslagen; van een waarlijk schoon Rijnpanorama valt hier te genieten, alsmede van de prachtige omgeving. Wie komen er? Elke voetbalvereniging, aangesloten bij de N.K.S., kan met een of meer elf tallen inschrijven voor een kamp. Het kamp is uitsluitend toegankelijk voor junioren, d.w.z. in de leeftijd van 12 tot 18 Jaar. De kleinste eenheid is een elftal vanwege het voetbaltournooi, dat gedurende alle kampdagen wordt gehou den. De week begint op maandag tegen de middag en eindigt op zaterdagmor gen. Het grootste percentage der deel nemers komt uit de randstad Holland: deze jongens hebben wel de grootste behoefte aan een „buiten-vakantiever blijf"! Overigens is heel ons land ver tegenwoordigd: leden van clubs, die in de betaalde sectie van de K.N.V.B. spe len en leden van clubs uit de zgn. onder afdelingen, allen broederlijk bijeen. Deze vermenging van jongens uit alle streken van het land en uit alle milieus is een der doelstellingen voor een kamp: allen moeten een week lang leren be seffen, dat ze tot hetzelfde volk horen en uit eenzelfde soort sportvereniging stammen. Een week tezamen de vreugden en moeilijkheden'van dit avontuurlijke le ven dragen, schept broederschap en geeft de Jongens een onvergetelijke herinne ring mee naar huis. Het is een ervaring voor het leven! Want zulk een kampwerk brengen de jongelui door in grote legertenten; ze slapen er op stro, afgedekt door grond zeilen. De dag wordt doorgebracht met natuurlijk voetbal, maar ook andere •porten zoals atletiek, volleybal zwemmen, terwijl er nog voldoende tijd overblijft voor de zgn. vrije-tljdsbêste- ding, die bestaat uit fiets- en wandel tochten enz. In 1955 organiseerde ook de landelijke afdeling zwemmen van de N.K.S. haar eerste jeugdkamp; na dit experiment wordt het dit jaar voor de derde maal gehouden, nu in Zundert. Voor de vrouwelijke sportjeugd wer ken de afdelingen gymnastiek en hand bal samen. En na het proefkamp van vorig jaar, zal de kampweek voor meis jes te Vught van J?2 tot 27 juli meer dan 350 deelneemsters tellen. De kampweken voor jongens zijn: Vught: 29 juli tot 24 augustus. Zundert: 22 juli tot 17 augustus. Elten: 5 tot 17 augustus. Zoals gezegd, uit geheel Nederland komen er de clubs en de jongens te zamen, sommige al voor de negende keer; andere hebben ook het eerste lus trum reeds achter zich. En nog elk jaar zijn er de „nieuwkomers" voor wie het zo goed inslaat, dat zij blijven komen. Uit onze omgeving wordt hieraan deelgenomen door S.V.L. (Voorschoten), V.N.L. en D.O.C.O.S. (Leiden), Rijpwe- tering en V.V.S.B. (Noordwijkerhout). beroemde geneesmiddelen zorgen, dat U weer met plezier Uw werk doet l iitto. Jsnderlg" gevoel doet n k I ••biet werkelijk wonderen I Nog een aspect Is zo'n kampweek voor de sportjon- gen (en sinds vorig jaar ook het sport- meisje) qua vakantiesfeer onvergetelijk ook voor de goede jeugdleider biedt zo'n kampweek kansen, die hij anders dikwijls zal missen. Immers, hij zal zijn jongens op een kamp veel beter leren I kennen dan waar ook; het tezamen op- j trekken zes dagen lang, in omstandig- i heden zoveel verschillend van „alledag", zal het karakter van de jongen zich in zijn ware gedaante tonen. Er zal daar naast een band worden gekweekt tus- hen hem en de jongens en deze zullen grote dankbaarheid tonen voor alle moeiten en zorgen door de leider aan hen besteed. Zo zal de kampweek voor hem en de jongens een prachtige vakantie zijn, maar tevens nog meer bereiken; dingen, die ook belangrijk zijn, zelfs onmisbaar, dingen, die zijn karakter betreffen, zijn menszijn. Dit alles is het doel, dat de N.K.S. met zijn kampen beoogt. ATLETIEK ROGER MOENS VOOR TIEN DAGEN De Belg Roger Moens, wereldrecord houder op de 800 meter, is door het be stuur van zijn vereniging voor tien da gen van 8 tot 18 juli, geschorst. Moens die was ingeschreven voor internatio nale atletiekwedstrijden in Berlijn op 30 juni en in Parijs op 3 juli, heeft zich niet op deze wedstrijden laten zien. Wel startte hij zonder toestemming van zijn club op 30 juni in wedstrijden te Tourcoing. Het bestuur meent nu tot schorsing te moeten overgaan, aange zien Moens, die reeds eerder verschei dene malen onenigheid met zijn club heeft gehad, niet ter „verantwoording" wilde verschijnen. Overigens heeft het bestuur van zijn club rekening gehouden met de inter nationale wedstrijdkalender en zo is het toch mogelijk, dat hij deelneemt aan de belangrijke zeslandenwedstrijd, die op 27 en 28 juli a.s. in Brussel wordt ge houden. CRICKET ENGELAND—WEST INDIë. Een prachtige innings van Collie Smith stelde het team van West Indië in staat Engeland een draw af te dwin gen, in de derde testmatch. Smith, die zeven uur lang aan bat was en drie zes sen en tien vieren sloeg, demonstreerde hoe men bij cricket kan vechten wanneer de tegenstander, zoals Engeland, zoveel voor staat dat hij schijnbaar gemakke lijk kan winnen. Met Denis Atkinson (46) scoorde Smith 105 runs voor het 6e wicket en daarna nog eens 154 met John Goddard (61) voor het 7e wicket. Engeland, dat nu in de serie van vijf de leiding heeft twee wedstrijden eindigden in een draw moest in een uur tijd 121 runs scoren om de over winning te behalen. De gastheren kwa men hiervoor echter 57 runs tekort. De eindscore luidde: Engeland 619 voor 6 gesloten en 64 voor 1, West Indië 372 en 367. IIET EUR. KAMPIOEN6CHAP. NEDERLANDSE BESTUURSLEDEN NAAR MANtfHEIM. De bestuursleden van de Nederland se honkbalbond, de heren Beets, Baas en Hordijk zijn gisteravond naar Mann heim vertrokken om zich persoonlijk een beeld te vormen over de toestanden in de wedstrijden om het toernooi van het Europese kampioenschap. In een bijeenkomst hebben de verte genwoordigers van de by de FEB, aan gesloten landen zich beraden over de maatregelen, die dienden te worden genomen om verdere incidenten in het toernooi om het Europese honkbal kampioenschap te voorkomen. De wed strijd NederlandItalië zal vandaag in zijn geheel worden overgespeeld. De ont moeting NederlandDuitsland werd voor Nederland met 90 gewonnen ver klaard en de Duitse spelers Claus Hei mig en Hoffmann zijn voor de duur van het toernooi geschorst, evenals de Duitser Schweitzer, die aangewezen was als officieel scorer en die zich daad werkelijk met het incident had be moeid. Tevens werd een noodcomité be noemd, dat verantwoordelijk is voor de verdere organisatie. He bestaat uit de Spanjaard Balleste, de Italiaan De Vitis, en de Belg Panaye. Na de vergadering van FEB kwam genoemd comité bijeen en het resultaat was o.m., dat voor de verdere wedstrij den een beroep zal worden gedaan op Amerikaanse scheidsrechters, die in sa menwerking met de Europese arbiters de leiding zullen hebben van de wed strijden. En zo zagen wij gistermorgen bij de ontmoeting BelgiëItalië de heren Co- wart, scheidsrechter in de Amerikaan se minor-league, en White, scheidsrech ter voor de leger wedstrijden in actie, terwijl de sterke arm was vertegen woordigd door de Amerikaanse mili taire politie. Het was het eerste duel in dit toer nooi, dat een normaal verloop had, on danks enkele aanvechtbare beslissingen van de scheidsrechter. Noch de Ameri kaan Strong, coach van het Italiaanse team, noch de Belgische coach hadden de moed zich te verzetten tegen de zwaargewicht Cowart. Italië won de wedstrijd verdiend (82), hoewel de beslissing pas in de achtste innings viel. Dit toernooi moet voor onze Zuider buren wel zeer teleurstellend zijn, want als kanshebber gestart, kunnen ze nu slechts de eer redden in de strijd tegen Nederland op a.s. vrijdag. Spanje verloor van Duitsland met 7—8. Duitsland 3 2 0 14 21—20 Nederland 1 1 0 02 9— 0 Italië 1 1 0 02 8—2 Spanje 2 1 0 12 1917 (België 3 0 0 30 15—33 VOETBAL VAN WISSEN NAAR PSV Er zijn besprekingen gevoerd tussen de Eindhovendse club PSV en de MW- speler Fons van Wissen, voor wie zich ook Ajax en Feyenoord reeds geïnteres^ seerd hebben. De besprekingen met PSV zijn gunstig verlopen, maar naar ver luidt zou MW de transfersom inmid dels verhoogd hebben tot twee ton. In dat geval zal Van Wissen waarschijn lijk voor MW behouden blijven, daar PSV niet van plan is een dergelijk be drag te betalen. Een definitieve beslis sing zal evenwel pas later worden geno- ZWEMMEN ONDERLINGE WEDSTRIJDEN LGB Verschuiving zwemuren. Morgenavond zullen wegens de on derlinge wedstrijden van de Leidse Golfbrekers enkele zwemuren worden opgeschoven. Het damesuur begint te 9.15 uur. De zwemtijden vóór de wed strijden schuiven iets naar voren. De j onderlinge wedstrijden beginnen te 7.15 j uur. I Zondag wordt door de LGB een I driekamp verzwommen in de Zwem inrichting De Zijl. waaraan wordt deel genomen door de Watertrappers (Alk maar) en de Vliegende Vissen (Haar lem). WATERPOLO I De zomercompetitie. Voor de com- petitie zijn nog de volgende wedstrij den gespeeld: LZC—GZC (adsp.) 40; ;de ZijlDe Sleutelstad (adsp.) 50; de ZEILEN HARLINGEN—TERSCHELLING VV RACE. Gistermorgen om 9 uur zijn te Har- lingen 26 schepen vertrokken voor de Harlingen—Terschelling V.V.-race. Er werd in 3 groepen gestart bij een stevige zuidwesten bries en een woelige zee. Twee schepen in de afdeling ronde jach ten werden gevolgd door 13 in de vrije klasse, terwijl 10 minuten later een tiental snelle zeilers van de RORC- klasse vertrokken. Een gladde voor-de-windse start en het feit, dat het grootste deel van de tocht de stroom met de zeilers is, waar borgden een snelle eerste helft van de race. Hedenmiddag om 1 uur startten de deelnemers voor de retourtocht naar Harlingen. CRICKET NEDERLANDSE CRICKETBOND Programma voor tondaf. Eerste klasse A: ACCHCC I; HCC II—VRA; Rood en Wit—H/DVS; VOC Haarlem. Eerste klasse B: ExcelsiorQuick Hg; Quick NKampong; Sparta—PW. Tweede klasse B: LCC—VUC; HBS II Excelsior II; H/DVS II41 Grn Hook. Tweede klasse E: BMHC—Ajax L; CVHW—Rood en Wit IV; VW II— Haarlem II. In verband met Euromarkt t De gevolgen van de goedkeuring van de in Rome gesloten Europese markt- en atoomverdragen zullen zijn, dat het kostenpeil in Nederland zal stijgen en dat do Ionen met 7 procent verhoogd moeten worden. De wets ontwerpen als gevolg van deze verdragen zijn gisteren bij de Tweede Ka mer ingediend. De voordelen van de Economische samenwerking tussen de Europese landen worden ook genoemd: er komt grotere afzetmogelijkheid voor de Nederlandse producten, naarmate de handelsbarrières worden opgeheven, mèt kans om meer kostprijsverlagende produktiemethoden in te voeren, omdat het aanmerkelijker wordt tot specialisatie over te gaan. Europeer landbouwbeleid, waarvan ook de Nederlandse landbouw de vruchten zal plukken. Geld naar Franse overzeese gebiedsdelen. Gezamenlijk zullen de Europese landen ook investeringshulp verle nen voor de economische en sociale ontwikkeling van eikaars overzeese gebiedsdelen. Voor Nederlands- Nieuw-Guinea acht de regering de gevolgen hiervan gunstig.' Voor een periode van vijf jaar zal 35 miljoen dollar voor dit land beschikbaar wor den. Overigens: het Nederlandse aan deel in de totale kosten van ceze in vesteringshulp is 70 miljoen dollar gedurende deze periode. Het meeste geld, dat gezamenlijk bijeengebracht wordt, gaat naar de Franse overzee se gebieden. Fondsen voor atoomonderzoek De Europese samenwerking inzake de ontwikkeling van de atoom ener gie, hier uitsluitend voor vreedzame doeleinden, acht de regering voor Ne derland van zeer groot belang. Zo wel de fondsen als de specialisten ontbreken ons om alleen het onder zoek in deze materie te ontwikkelen, Wetsontwerp aan Tweede Kamer De prijsverhoging komt voort uit het feit, dat het kostenpeil moet wor den aangepast aan dat van andere landen. De arbeidsvoorwaarden moeten worden opgetrokken tot het hoogste peil, dat binnen de gemeenschap be staat en dat is het Franse. Tot 1963 zullen geleidelijk loonsverhogingen komen tot 7 procent. Voor overuren boven 40 uur in de week zal 25 pro cent toeslag moeten worden betaald, voor overuren boven de 48 uur, 50 procent. Men zal in Nederland verplicht worden de lonen van de vrouwen gelijk te schakelen aan die van de mannen dit maakt drie procent uit van de geraamde 7 procent extra loonkosten. Europeser. De toelichting op het wetsontwerp laat duidelijk zien, dat Nederland graag de zaken Europeser had willen formuleren; de weg naar de eenwording in Europa is eenter lang. Aanvaarding van het verdrag bete kent dat terugkeer niet meer moge lijk is, het zal alleen de vraag blij ven hoe lang het moet duren vóór het doel bereikt is. De afbraak van de handelsbarrières Is van grote betekenis voor Neder land: uit de cijfers blijkt, dat onze export naar de landen in Europa de laatste jaren veel sterker is gestegen, dan de uitvoer naar de rest van de wereld. Naar de vijf aan de Euromarkt deelnemende landen exporteerden wij in 19'49 32 procent van onze totale uitvoer, in 1956 echter al 40 procent. Bezwaren. Een voornaam bezwaar tegen het verdrag acht de regering dat in het algemeen de partnerlanden sterker protectionistisch gezind zijn dan Ne derland. Dit blijkt uit het hogere bui tentarief dat ons. land zal krijgen. Maar dit zal en dat is een gunsti ge bijkomstigheid slechts op 60 procent van onze huidige, en wel licht op nog lagere percentages van onze toekomstige import van toe passing zijn. De reeds genoemde stijging van het kostenpeil, door aanpassing van prijzen, lonen en arbeidsvoorwaarden aan het niveau der partnerlanden, vormt evenzeer een schaduwzijde aan het verdrag: onze internationale concurrentiepositie kan er door ver zwakken. Landbouw. Voor de landbouw, die een voor name plaats zal krijgen op de Euro pese markt, is .het weliswaar be zwaarlijk dat Frankrijk nog bijzon dere beschermende bepalingen voor de afzet van Franse basisprodukten als tarwe en suiker heeft weten te bedingen, maar aldus da toelich ting de zekerheid is geschapen dat eenmaal een akkoord zal worden be reikt over een gemeenschappelijk en toch is dat onderzoek nodig, in dien Nederland vooraan wil staan bU de landen die in komende jaren gaan profiteren van de kernenergie aldus de regering. Bovendien dient het vedrag niet alleen de ontwikkeling van de kern energie maar ook de politieke doel einden die aan het streven naar de Europese eenheid ten gronds.ag lig gen. Overigens: ook binnen „Eura tom" zal ieder land z'n eigen kern energieprogramma vaststellen en uit. voeren, alleen: de programma's der zes deelnemers zullen op elkaar wor den afgestemd. Een belangrijke doelstelling van het verdrag zal, volgens de toelich ting, zijn bereikt wanneer men door onderhandelingen met b.v. de V.S. en Engeland tot een verdragsverhou ding tussen de Europese atoomgo- meenschap en deze landen zou kun nen geraken, welke ruimer is dan de tot dusver bestaande bilaterale over eenkomsten. Controle radio-activiteit. Bijzondere aandacht heeft Neder land bepleit en verkregen voor een regeling ter bescherming van de gezondheid; de ligging van ons land aan de mond van grote rivieren maakt een intense contróle op de ra dio-activiteit van lucht, land en wa ter hoogst noodzakelijk. Aan de Ne derlandse wensen is, aldus de rege ring, in vergaande mate tegemoet ge komen omdat voorzien is in een in ternationale contróle. De regering achte de onderlinge samenwerking in Euratom ook zeer nuttig omdat West-Europa als ge heel er een sterke onderhandelings positie door krijgt ten opzichte van derden bij de aankoop van ertsen, grondstoffen en bijzondere splijtstof fen. Ten slotte de kosten van Euratom: het aandeel van Nederland in het onderzoek- en onderwijsprogramma zal over vijf jaar ongeveer 56 mil joen gulden bedragen. Noordzee wordt uitgemoord Ernstig ongerust zijn vele Neder landse reders ter visserij over de ontwikkeling van het vissen op „zandspier" en „olieharing" op de Noordzee. Deense, Duitse en Neder landse kotters halen enorme hoe veelheden „zandspier", een bij zonder vet palinkje van 10 tot 15 cen timeter lengte, van de Noordzeekus ten weg. Dit palinkje zit in het zand en dient tot voedsel voor schol en tong. Het is bijzonder olie-rijk en wordt voor 100 per 1000 kilogram door de vismeelfabrieken gekocht voor de produktie van visolie. Tegen de 70 Nederlandse kotters vangen op contrakt zandspier voor de Nederlandse industrie. Per twee dagen wordt per schip tussen de 15 en 40 ton aangevoerd. Maandag wa ren de vangsten zo groot, dat een deel van de aanvoer als mest op het land moest worden geworpen. Bo vendien vielen zeven Duitse kotters boodevol zandspier IJmuiden binnen omdat ze hun vangst in de overbe zette Duitse fabrieken niet kwijt konden. Ook hier vingen ze bot. Met de zandspier worden in de fijnmazige netten der kotters ook jonge schollen en tongen van de broedplaatsen weggevangen. De vis stand wordt hierdoor naar mening van vele Nederlandse reders ernstig bedreigd. Dit „potverteren" met het voedsel van platvisbroed heeft Rattenkruit en boterhammen De rijkspolitie van de groep Mant- gum (Fr.) heeft de 73-jarige W. K. van der M. uit Weidum aangehou den, omdat hij ervan wordt verdacht te hebben gepoogd de minder valide medebewoner S. van het bejaardente. huis te Weidum door middel van rat tenkruit te vergiftigen. De aange houdene, die is overgebracht naar Mantgum, ontkent hardnekkig. De heer S., die te Leeuwarden werkzaam is bij de „Leeuwarder ge meenschap voor minder validen", werd de laatste dagen steeds zeer on passelijk. Men besloot de boterham men te onderzoeken die de heer S. elke dag van het tehuis meekrijgt. Het bleek dat zy rattenkruit bevat ten. De politie werd in de zaak ge mengd en de verdenking viel op de 73-jarige K. van der M. De groepscommandant van de rijks politie te Mantgum besloot de gang van zaken in het tehuis eens van nabij te laten volgen. Men zat er op een nacht op wacht in de nabijheid van het voor de heer S. bestemde trommeltje brood; er gebeurde niets. Maar aan het einde van de tweede nacht, 's morgens vroeg, zag men dat K. van der M. zich naar de plaats begaf waar het trommeltje stond. Hij nam het op en ging er mee naar zijn kamer, maar men zag hem even la ter ook, omdat hij blijkbaar onraad vermoedde, het trommeltje terug brengen. De politie heeft eens een kijkje genomen op de kamer van de 73-jarige en daar een hoeveelheid rattenkruit gevonden. Daarna heeft zij de bewoner van de kamer aange houden. Men houdt rekening met de moge lijkheid, dat de 73-jarige in een enigszins onevenwichtige toestand verkeert, omdat hy een dag of tien geleden zijn vrouw heeft verlorén. (De thans aangehoudene heeft een veroordeling tot twintig jaar gevan genisstraf wegens moord, te 's-Gra- venhage gepleegd vele jaren geleden, achter de rug. Nadat hij zestien jaar had uitgezeten werd hij vrijgelaten. Hij hertrouwde toen met de vrouw van wie hij gescheiden v/as; deze vrouw is nu overleden). 50STE EIGEN WONING VIA SPAARREGELING. Reeds sinds 1952 bestaat er bij de Koninklijke Textielfabrieken J. A. Raymakers en Co N.V. te Helmond een zgn. bouwspaarregeling op grond waarvan de werknemers voor de aankoop of bouw van een eigen wo ning op het door hen zelf gespaarde geld een toeslag ontvangen van de zijde van de onderneming. Op don derdag 18 juli a.s. zal de 50ste eigen woning in gebruik worden genomen. er naar hun mening toe geleid, dat dit seizoen nog niet de helft van de platvisvangsten van het vorig jaar aan land is gebracht. Een tweede punt, waarover de Ne derlandse rederijen zich ernstig on gerust maken is de jacht op „olieha ring", die in augustus weer gaat be ginnen. Denen en Duitsers doen hier aan op de Noordzee nog harder mee dan een aantal Nederlandse schepen. Naar mening van de vissers op con sumptieharing is de vangst van „olie- haring" funest voor deze tak van visserij, waarmee het dit seizoen niet al te best schijnt te gaan. Het weghalen van het voedsel voor de jonge platvis en van de jonge ha ring dreigt de visserij op de Noord zee te vernietigen, zo menen vele re ders. De Noordzee wordt uitgemoord, zo stellen zij, en daarmee zal de Ne derlandse kustvisserij grotendeels ten dode opgeschreven zijn. PRIJSSTABILISATIE EN SLIJTERSMARGE. In de gisteren gehouden vergade ring van het bedrijfschap detailhan del in melk en melk- en zuivelpro- dukten is besloten aan de minister van economische zaken een schrijven te richten waarin wordt gewezen op de voor de melkdetailhandel ernsti ge gevolgen van het bij de toepas sing der prijsstabilisatiepolitiek geen of onvoldoende rekening houden met de eigen bedrijfs- en daaruit voort vloeiende kostenstructuur. In vergelijking met april 1956 zijn, aldus het bedrijfschap, de loonkosten met ruim tien procent gestegen, het geen een stijging der totale kosten met ruim zeven procent betekent. Het bedrijfschap heeft begrip voor de aan het prijsstabilisatiebeleid ten grondslag liggende algemene princi pes. Indien echter bij de toepassing van het prijsstabilisatiebeleid geen rekening wordt gehouden met de eigen structuur van het melkdetail- handelsbedryf dan wordt dit bedrijf wel zeer zwaar getroffen, aldus het bedrijfschap. Het bedrijfschap vraagt zich af of de gemelde gevolgen bij de vaststel ling en toepassing van het prijsstabi lisatiebeleid bedoeld zyn geweest. DIAMANTEN KLOOSTERFEEST PROVINCIALE OVERSTE VAN DE ZUSTERS FRANCÏSC. NESSEN VAN AERDENHOUT. Zondag 14 juli viert de eerw. Moe der Scholastica in het klooster Al verna te Aerdenhout haar diaman ten kloosterfeest. Op 17-jarige leef tijd trad zij in de Congregatie van de Franciscanessen in Duitsland, maar reeds een jaar later begon haar verblijf in Nederland, waar zij nu 59 jaar werkt. Na haar acte lager on derwijs gehaald te hebben en kort daarna haar hoofdacte was zij werk zaam in Wervershoef. Brielle. Zand- voort, Bodegraven en Haarlem-noord, waar zij ook enige jaren overste was. In 1943 werd zij benoemd tot nro- vinciale secretaresse en vervulde daarnaast het ambt van visitatrice. Na de dood van Moeder Dina werd zij twee jaar later gekozen tot Pro vinciale Overste, welke functie zij eind juli zal neerleggen. Moeder Scholastica recipieert op zondag 14 juli van 2.30 tot 4 uur.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8