4 ..„GEKLOPT.... Sociale uitkeringen met drie procent omhoog visie op televisie Gemeente, welke de bezits vorming aanmoedigt Ergerlijk gedrag van freule stuurde vele kuikens de dood in WOENSDAG 10 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Tweede Kamer keurt goed: De Tweede Kamer is gistermiddag eensgezind geweest over de verho ging van de sociale uitkeringen met drie procent in verband met de huur- verhoging. Er werden nog al wat pogingen ondernomen om deze percentages op te werken. De KVP oefende aandrang j uit de kinderbijslagen in plaats van 3 met 4 procent te doen stijgen. Het vermiste jongetje Lifter „ontvoerde" eigen zoontje Naar aanleiding van het bericht in de kranten over Willem de la Parra uit Utrecht, die sedert 22 juni wordt vermist, meldde zich gisteren bij de kinderpolitie in Rotterdam een man, die mededeelde dat hij degene was, die op 22 juni een lift kreeg van een Rotterdamse winkelier van Oudenrijn naar Rotterdam. Het jongetje met het groene jasje, waar de winkelier van dacht dat het de vermiste Utrechtse jongen was, was echter het zoontje van de lifter. De politie is dankbaar voor deze reactie op het kranten bericht, omdat zij nu niet verder in deze richting behoeft te zoeken. (Van onze t.v.-medewerker). Het is niet de eerste maal dat we Ben Mettrop kunnen prijzen als een vaardig t.v.-regisseur. Zoals hij het ballet Ximenes Vargas onder de lens nam, heeft zelfs de leiding van het Holland Festival kunnen bekoren. De opstelling van de camera's was voor treffelijk en niet minder de beeld keus. Bij al dat bewegelijk dansspel beheerste Mettrop zijn werk deson danks. Evenzeer in stijl was de voor afgaande KRO-rubriek „Open doek jes'" van Jan Willem Hofstra en de epiloog van pater Leopold Verhagen tot besluit. Het geestelijk woord had betekenis voor alle christenen en voor hen, die het christendom wel eens niet begrijpen. De K.R.O.-televisie zendt zo als reeds gemeld zondag a.s. een plechtige Hoogmis uit, welke in de kerk van O. L. Vrouw van Goede Raad te Den Haag wordt opgedragen bij gelegenheid van het Kerkwij- dingsfeest. Het parochiële zankoor zingt onder leiding van Kees Stolwijk de Missi Festiva voor gemengd koor, 2 trompetten, 2 trombones en orgel van Marius Monnikendam. Celebrant is pastoor W. C. C. M. van Alphen, kanunnik, die tevens de predikatie houdt. In het kinderprogramma, dat de K.R.O.-televisie volgende week op woensdag verzorgt, zal de uitslag bekend gemaakt worden van de to neelwedstrijd voor kinderen over Michiel Adriaansz. de Ruyter. Aan sluitend zet Tommy Verstoep de goochellessen voort, die hij krijgt van Adrie van Oorschot, in de serie „Hokus Pokus, dat kan ik ook"'. Wim Sonneveld zal een halfuur programma verzorgen in de K.R.O. uitzending van donderdag 18 juli. In deze uitzending wordt een bezoek gebracht aan de Wiener Bonbonnière te Zandvoort, waar o.a. de Weense humorist Hans Fechter, de jodlerin Marianna Jilg, de pianist Tony Hart- weger e.a. optreden. Ten gerieve van de Unda, de katholieke internationale organisatie voor radio en televisie, zullen in ver schillende aangesloten landen korte religieuze filmpjes van ongeveer drie tot vier minuten worden vervaar digd. De bedoeling is, met dit mate riaal een voorraad te vormen, die op aanvraag van de televisie kan die nen. We vernemen, dat op initiatief van de heer J. Castelijn, hoofd van de K.R.O.-televisie-sectie, een filmpje zal worden geleverd over de grote missie-tentoonstelling te Maastricht. De Zwitserse sectie zal komen met een korte reportage over de iconen. De P.v.d.A. en de CPN' wilden de ongevalsuitkering met 4 en 5 pro cent verhogen. Staatssecretaris dr A. A. van Rhijn liet echter tweemaal het „onaan vaardbaar" horen. De verhoging met één procent van de ongevallen-verzekering zou de staat 1 IK miljoen gulden meer kosten. De minister deeld nog mede, dat zy uitvoerige besprekingen houdt met de stichting van de arbeid om de sociale renten ten laste van het bedrijfsleven te laten komen; de schatkist zou op deze wijze een ver lichting ondervinden van 100 mil joen gulden. Hy zei voorts, dat de algemene kinderbijslagverzekering reeds bij de ministerraad in behan deling is. Eerste Kamer over tandheelkundige hulp Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer gistermiddag een wetsontwerp aanvaard met aanvul lende bepalingen tot het verlenen van de bevoegdheid van tandheel kundige hulp. De minister betoogde, dat het een zeer ingewikkelde mate rie betreft. Er is een gevoel van ge dupeerdheid onder de tandtechnici. Ook eohter voor het beoefenen van tandheelkundige hulp is een medische opleiding noodzakelijk. Er is reeds een ernstig tekort aan tandartsen en dit tekort zal zeker nipt opgeheven worden als de tand heelkundigen (een groep van veer tig) dezelfde bevoegdheden krijgen. De Kamer is in afwachting van het rapport van de Gezondheidsraad; misschien kan straks alsnog de gToep van veertig voor tandheelkun dige hulp worden ingeschakeld. De motie van de heer Matser (KVP) om stemming over het ont werp uit te stellen tot de nota van de Gezondheidsraad is verschenen werd met 31 tegen 27 stemmen ver worpen. CALTEX W>BMWïïWWm SUPER IC+ dan elke andere super benzine envoor dezelfde prijs riAnmva J suf»ea ic TANK NOG HEDEN AAN DE CALTEXPOMP! en laat Uw carter verversen met Havoline Multigrade Nieuwe pachtwet aangenomen De nieuwe pachtwet is gistermid dag door de leden van de Tweede Kamer aangenomen met 105 stemmen vóór en 7 tegen. Twee SGP- ers en de communisten waren tegen. Het amendement van mr Van Rijckevorsel (KVP), dat sloeg op de schadevergoedingsregeling bij ont eigening, kon de eindstreep niet ha len. -Minister Samkalden verklaarde, dat bij de vaststelling van de wer kelijke grondwaarde de eigenaar- verpachter en de eigenaar-gebruiker gelijke rechtsbehandeling zullen krij gen. De A.R. legde vóór de stemming bij monde van de heer Biesheuvel een verklaring af, waarin de stem van de A.R. werd gemotiveerd. Twee zaken zo stelde dit Kamerlid, had de A.R. vooropgesteld; is de regeling van de pacht noodzakelijk en dient deze wet onder andere ter vervan ging van het pachtbesluit dat uit de bezettingstijd stamt? Deze maatregel dient vervangen te worden door een wettelijke regeling. De heer Biesheuvel somde nog eens de bezwaren van zijn fractie op tegen enkele punten in de wet. Spaarregeling voor gemeentepersoneel De gemeenteraad van Beesel in Midden-Limburg heeft op voorstel van burgemeester en wethouders twee regelingen vastgesteld, die de bezitsvorming en de spaarzin onder het gemeentepersoneel moeten be vorderen. Dit is de eerste maal, dat een Nederlandse gemeente heeft be sloten een actieve rol te spelen op het terrein van de bezitsvorming onder haar personeel. De regelingen treden per 1 juli van dit jaar in werking, maar moeten nog door Gedeputeerde Staten worden beoordeeld. Aan het personeel in vaste dienst zullen door burgemeester en wethou ders op aanvraag renteloze voorschot ten worden verstrekt voor de bouw of aankoop van. een woning in de gemeente. De stichtingskosten of de koopsom van de woning mogen door gaans niet hoger zijn dan 30.000 gul den, tenzy bouwer of koper op grond van een rijksregeling een bijdrage ontvangt. Het renteloze voorschot be draagt minimaal 2500 gulden en maximaal 3500 gulden. Het bedrag wordt echter verhoogd met 10 per cent voor elk kind, waarvoor kinder toeslag wordt ontvangen en met een maximum van 50 percent. De bouwer of koper moet beschik ken over minstens 10 percent eigen kapitaal van de netto stichtingskos ten of netto koopsom. Het gemeen telijk voorschot wordt in 5 jaar kwijt gescholden. Bij ontslag uit gemeente dienst wordt geen verdere kwijt schelding verleend en moet het res tant worden terugbetaald. Ook per soneelsleden die na de oorlog en vóór deze regeling al een huis hebben ge bouwd of gekocht, kunnen nog voor een renteloos voorschot in aanmer king komen. Aan deze regeling heeft het ge meentebestuur een spaarverordening gekoppeld voor personeel in vaste of tijdelijke dienst. Naar gelang de hoogte van het salaris kan een per soneelslid een spaarbedrag van mi nimaal tien gulden en maximaal 60 gulden laten inhouden. Op dit spaar bedrag ontvangt hij een premie, die van 10 percent bij de hoogst gesala- rieerden oploopt tot 25 percent bij de laagst bezoldigden. Deze premieper centages worden bovendien verhoogd naarmate het gezin van de spaarder meer kinderen telt. Na een spaar periode van drie jaar kan de spaar der het tegoed en de premie opvra gen en vrij besteden. (Volkskr.). Mgr Jansen in den Briel Ontvangst in het Stadhuis Mgr M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, bracht gisteren feest dag van de H. Martelaren var Gor- cum een bezoek aan het stadhuis van den Briel. Hij arriveerde om 9 uur op het Marktplein, vergezeld van zijn vicaris generaal, mgr A. C. Schaaper en zijn secretaris de zeer- eerw. heer E. E. F. Guljé. De drumband van de Francesco- groep uit Rotterdam en de jongens van het St.-Leonardus internaat uit Den Briel hadden zich voor het stijl volle onlangs gerestaureerde stadhuis opgesteld om daar met trompetge schal en vlagvertoon de excellente bezoeker te verwelkomen. Mgr Jansen, die als eerste bisschop officieel in het Brielse stadhuis is ontvangen door de eerste burger van deze stad, bezichtigde onder Jeiding van burgemeester D. van Zwieten het prachtige gerestaureerde gebouw Pastoor A. A. van Vliet uit Den Briel vergezelde het gezelschap bij deze rondgang. Bij het vertrek van de Bis schop naar het Martelveld vormde zich voor het stadhuis een stoet, waarbij de drumband de auto, waar in mgr Jansen had plaats genomen, vooraf ging. Bij de Martelkapel sloot een grote groep bedevaartgangers uit Rotter dam en omgeving zich by de stoet aan. (Maasbode). Nota kernenergie ondervond kritiek Gisteren kwam ook nog in de Tweede Kamer in behandeling een wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst met de Ver. Staten over het militair gebruik van atoom energie en oen wetsontwerp betref fende het statuut van de internatio nale organisatie voor atoomenergie. Scherpe critiek ondervond minister Zijlstra van de zijde van de P.v.d.A. over de ontwikkeling van de kern energie in ons land. De heer Posthumus vond de nota te vaag. Zy loopt voorbij de nood zaak van een andere structuur van het Reactor Centrum in Nederland. Op deze wijze zal Nederland op het gebied van de kern-energie achter aan komen. Nederland heeft ook behoefte aan een nationaal en internationaal rege ringsorgaan. In Engeland en Ameri ka, waar men het verst is gevorderd met de toepassing van kern-energie voor vreedzame doeleinden, heeft de regering ook organen opgericht met grote verantwoordelijkheid. Hier moet sprake zijn^van een coördinerende regeringsactiviteit, zowel naar bin nen als naar buiten is deze nood zakelijk. De minister van buitenlandse zaken sprak als zyn mening uit, dat dit zaken zijn, die zijn ambtsgenoot van economische zaken aangaan. Deze zaak was dus nu niet aan de orde De voorzitter gaf de heer Posthu mus de overtuiging, dat de Kamer commissie voor de atoomenergie on getwijfeld de nota van minister Zijl stra zal bestuderen en zal adviseren over de wijze van behandeling door de Kamer. Deelen blijft, straaljagerbasis Wanneer straks op Deelen een squadron straaljagers is gestationeerd, voor welk squadron op de vliegbasis Lahrbruch in Duitsland geen plaats meer is in de naaste toekomst, zal het Nederlandse vliegveldenplan, dat uit 1951 dateert, voltooid zijn. Dit heeft de minister van oorlog, ir. C. Staf, medegedeeld aan het Tweede Kamerlid van de P.v.d.A., jhr. mr. M. van der 'Goes van Naters. Tevens gaf de minister toe, dat bij het op stellen van het plan geen grote aan dacht was geschonken aan de ge- luidsbezwaren, doch wel t.a.v. het nationale park „De Hoge Veluwe". De belangen der burgerij vergen eigenlijk, dat op Deelen zowel al: Ypenburg geen straaljagers gewenst zijn, doch het belang van de sprei ding der straaljagers in vredestijd ei. de zorgvuldige afweging van de militaire belangen hebben de keuze op deze velden doen vallen, aldus de minister. Gistermiddag heeft in de Zand- voortse duinen langs de spoorlijn ZandvoortHaarlem een felle brand gewoed, die door de krachtige wind snel om zich heen greep. Het trein verkeer ondervond enige stagnatie door de geweldige rookontwikkeling, doch na enige tijd werd de verbin ding met de badplaats hersteld. Ver scheidene reizigers stapten uit om de brandweer te helpen, die na een uur het vuur meester was. Ruim zes hec tare beplanting ging in vlammen op. Duizend gulden boete geëist Gistermiddg diende in hoger be roep voor het Amsterdamse gerechts hof een zaak van ergerlyke dieren verwaarlozing en dierenmishandeling. Als verdachte stond voor het hof een 25-jarige freule uit Baarn, die, zo min als de Italiaanse spoorwegen, zich veel aan kuikens gelegen had laten liggen en zich aan deze mis drijven had schuldig gemaakt. De procureur-generaal eiste dan ook duizend gulden boete, alsmede een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proef tijd van drie jaar. In mei van het vorig jaar was de freule begonnen met een kuikenmes- terij op haar landgoed in de Lage Vuursche. Zij had hiervoor duizen den kipkuikens, jonge hennen en honderd vijftig jonge kalkoenen be steld. „U heeft de beesten zo'n beetje aan hun lot overgelaten", merkte de president tot del freule op, die zei, dat zij wel voer en water had ge geven. De dieren waren volgens haar aan een besmettelijke ziekte gestor ven. „Myn persoonlijke mening is" aldus de president, „dat het u over het hoofd is gelopen". Verdachte gaf tenslotte toe, dat dit inderdaad het geval was geweest. Bij haar werk had zy geen personeel, maar wel hielp de op het landgoed wonende 30-jarige kunstschilder L E. haar bij de verzorging der dieren, die waren ondergebracht in *n schuur tje, de vroegere paardenstal en in een broeikas in de ommuurde moes tuin. Op 2 september jl. was de politie met inspecteurs van de dierenbe scherming en de veeartsenijkundige dienst op het landgoed verschenen. De stank die hun tegemoet sloeg, toen zij de niet geventileerde schuur betraden, was haast niet te verdra gen. Het voer in de bakken zat zo onder het vuil, dat de dieren het niet konden bereiken. In de broeikas lagen tientallen uitgedroogde kadavers op de grond. De kunstschilder, die als getuige a décharge werd gehoord, zeide: „Wij wisten er eigenlijk geen raad meer mee waar we de dieren moesten ber gen. De sterfte nam toe en toen heb- be wij alles maar op zijn beloop ge laten". Dit relaas ontlokte de presi dent de opmerking: „Een verschrik kelijke bende". Als de deur werd geopend voor het instorten van het voer, dan werden kuikens, die poogden te ontsnappen, getrapt door de kunstschilder en bij het sluiten van de deur doodgedrukt zo las de president voor uit een verklaring van een dame, die op het landgoed had gewoond. Zij hoorde de kuikens piepen en had er 's nachts niet van kunnen slapen. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, sprak in zijn fel requisi toir van „grove wrede verwaarlozing. De haren ryzen je te berge, dat zo iets in onze beschaafde maatschappij kan bestaan. Er is geen enkel excuus voor dergelijke weerzinwekkende en ten hemel schreiende toestanden." De procureur-generaal had ook critiek op het gedrag van de schilder in deze zaak. De raadsman, mr. H. P. M. Steen- berghe, voerde als eerste oorzaak van de sterfte der dieren de besmettelijke ziekte, coccidiosis, aan. Zijn cliënte was voor een taak komen te staan, die zij niet aan kon; daarbij kwamen de slechte weersomstandigheden in de zomer van 1956. Hij verzocht het rechfbankvonnis te bevestigen. Zo het hof tot een andere straf mocht komen, vroeg de raadsman in de be oordeling mede te laten wegen de pijnlijke situatie waarin verdachte was komen te verkeren, vooral door de publikaties in de pers over deze zaak. De procureur-generaal reageerde op deze opmerking met: „Als men door zijn eigen schandalig gedrag „te pronk" komt te staan, mag men de persorganen daarvan geen verwijt maken". Uitspraak 16 juli. De Bisschop van Haarlem zal dinsdag 16 juli geen audiëntie ver lenen. Bijna bevroren Nauwelijks na de hittegolf is de heer W. Munsters te Arcen bijna het slachtoffer geworden van de bevrie- zingdood. Slechts aan de bezorgd heid van zyn echtgenote is het te danken, dat hij het avontuur nog kan navertellen, dat hij in de gistkelder van de brouwerij „De Vriendenkring" te Arcen heeft doorstaan. Rond mid dernacht is hij op een controleron de over een verhoging in deze kel der gestruikeld en daarbij zodanig gevallen, dat hij het bewustzijn ver loor. Hier heeft hij een tijd lang in een temperatuur van ongeveer 3 gra den onder nul gelegen. Inmiddels was zijn echtgenote ongerust gewor den over zijn uitblijven en op haar verzoek gingen omwonenden een kijkje nemen. Zij troffen M. bewus teloos in de koude kelder aan. De ontboden geneesheer constateerde bevriezingsverschijnselen aan het on derlichaam en achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. De gevolgen bleken echter mee té val len en over enige dagen zal M. weer huiswaarts kunnen keren. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7 7 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. '.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Omr. ork. en solist. 12.00 Orgelspel. 12.25 In 't spi onnetje. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het be drijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Promenade ork. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 „Met het oog op de va- cantie", caus. 14.50 Gram. 14.55 „Het huis van de bruid", rep. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. en Ronde van Frankrijk. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de we reld: De Amerikaanse en de Neder landse jeugd, een gesprek van mej. dr. J. J. van Dullemen met enkele Amerikaanse docenten, die een jaar in Nederland gewerkt hebben. 18.00 Nws. 18.15 Ronde v. Frankrijk. 18.25 Theaterork. en soliste. 18.55 Gespro ken brief uit Londen. 19.00 Jazzmuz. 19.40 De Peperklip, zangspel. 20.00 Nws. 20.05 Holland Festival 1957: Piano en viool. (In de pauze: plm. 20.45plm. 21.10 „De komst van Dr. Julius Manger", hoorsp.) 21.50 Act. 22.00 Cosmopolitain ork. 22.25 Gram. 22.50 Ronde van Frankrijk. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. 23.16 Sportproblemen. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. KRO: 7.00 Nws. 7..0 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. NCRV: Gram. 10.03 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Dansmuz. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.me- dedelingen. 12.38 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. kath. nws. 13.20 Mil. ork. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Metropole ork. 14.15 Voor de vrouw. 15.15 Vocaal ens. 15.35 Gram. 16.00 Bijbeloverdenkin^ 16.30 Piano recital. 17.00 Wat is er van uw dienst?, klankb. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00. Lichte muz. 18.30 Fries' prog. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Idem. 19.30 Idem. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.45 Strijktrio. 22.00 Feriodieken pa rade. 22.10 Org3lconc. 22 35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23 00 Nws. en S.O.S.-Ler. 23.15—24.00 Platen- nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NCRV: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Filmprogr. 20.30 Progr. over automobielen 20.l5 Filmprogr. 21.20 Bérangère, eenakter. 21.50 Dagslui ting. Er werd door J. P. SEABROOKE 4) Hij realiseerde zich nauwelijks, waarom hij in die papieren zat te snuffelen, terwijl hij reeds lang in bed had behoren te liggen. Hij had hetzelfde nu al vier nachten achter een gedaan en het resultaat was nog nihil. Zijn belangstelling was zeer zeker niet te danken aan het feit dat in die drie gevallen het slachtoffer een vooraanstaand man was geweest, want Madran was niet iemand, die aanzien des persoons kende. Hij had zich tot bizondere inspanning aange vuurd kunnen voelen door net feit, dat in al die gevallen de gegevens zo onbenullig waren, maar ook dat was het geval niet. Er wso openlijk veel kritiek op de politie uitge oefend omdat de misdaden in de laatste tijd zo onrustbarend waren toegenomen, doch over dergelijke aanmerkingen had inspecteur Madran nog geen slapeloze nacht gehad. Hij deed zyn werk naar pest vermogen en lachte om alle vitterijen van het publiek. Voor zover Madran het zelf zag, was er maar één ding, dat een bizondere betekenis aan die drie ge vallen gaf: het ontbreken van enig redelijk motief voor deze misdaden. Madran en zijn mannen hadden elk geval meer dan grondig onderzocht, zonder ook slechts de geringste re den te kunnen ontdekken, waarom die drie mensen vermoord zouden kunnen zijn. Het had er alle schijn van dat de afdeling moordzaken hier voor een geval stond, dat in de crimi nele wetenschap als een onzinnigheid, een volstrekt doelloze misdaad be schouwd wordt. Natuurlijk was inspecteur Madran zich er heel goed van bewust, dat iets dergelijks in feite onbestaanbaar was, want in de twintig jaren van zijn praktijk had de ondervinding hem geleerd, dat waar een misdaad be gaan wordt, er ook steeds een be weegreden aanwezig is. Daarom hin derde het hem zo, dat de motieven voor die drie moorden hem tot nog- toe niet duidelijk waren geworden, ondanks alle nauwgezette nasporin gen. Nogmaals ging hy de geheimzin nige omstandigheden der drie ge vallen na. De eerste was de moord op Scot Dinsmoore, een welvaren de en gemakzuchtige vrijgezel van middelbare leeftijd, die algemeen be kend was om de door hem geërfde rijkdom. Dinsmoore was een onge vaarlijk man, even onschadelijk als nutteloos, iemand, die geniet van het leven zonder een ander schade te doen. Hij was nimmer in enig schandaal verwikkeld geweest en had, voor zo ver men wist, geen vijanden, en aan gezien hy evenmin bloedverwanten had en zijn vermogen na zijn dood aan liefdadige instellingen zou komen, was er niemand, die van zijn ontij dige dood profiteren kon. Hij was 's morgens op zyn vrij gezel lenwoning dood te bed gevonden met een schot door het hart. Op het nachtkastje naast het bed had de politie vinger afdrukken gevonden maar het was onmogelijk gebleken die te identi ficeren. Het tweede slachtoffer was Wil- liam Edgett, een makelaar, die zich uit zaken teruggetrokken had en 's avonds in de tuin van zijn huis dood gevonden was. In dit geval was de moord bedreven met een mes, dat op korte afstand van de plek der misdaad was teruggevonden; de moor denaar had blijkbaar handschoenen gedragen, of het heft na de misdaad zorgvuldig afgeveegd, want er wa ren geen sporen op te vinden ge weest. Niettegenstaande een ernstig onderzoek en een grondig verhoor van verwanten en vrienden, had men geen enkel motief weten te vinden. Het geval van Stockton West was twee dagen later gevolgd. West, een vooraanstaande handelsagent, was in de late avond op zijn kantoor dood geschoten. Het lyk was 's morgens door een schoonmaakster gevonden. Hoewel de deur der brandkast wa genwijd open stond wat erop wees, dat het slachtoffer bezig was ge weest met de papieren, die daarin lagen opgeborgen was het grote bedrag aan geld dat erin lag, onaan geroerd gelaten. De liftjongen kon zich nie herin neren, dat hy in de avond van de moord, vreemde bezoekers in het ge bouw gezien had, maar het was een heel groot gebouw en vele zakenlui bezochten hun kantoren nog na slui tingsuur, zodat deze verklaring tot geen beslissende conclusie kon lei den. Het onderzoek der recherche naar een motief was even grondig en even vruchteloos geweest, als in de beide vorige gevallen. Vandaar dat Madran zo perplex was en het zo laat maakte. Het was toch niet denkbaar, dat deze drie mensen vermoord waren zonder de minste reden of aanleiding De inspecteur had zoiets nog nooit meegemaakt. Hij had de mogelijk heid van zelfmoord of ongeluk ter dege onder ogen gezien, maar met volkomen zekerheid had hij moeten vaststellen, dat daar geen sprake van kon zijn. Neen, de moorden waren weloverlegd en goed voorbereid en juist dit maakte het ontbreken van een motief des te geheimzinniger. Voor de zevende of achtste keer stak Madran die nacht Lijn oude, stinkende pijp, die hem altijd wist op te wekken tot aanhoudende gees telijke inspanning, aan. Hij had nau welijks enkele trekjes gedaan toen de telefoon op zijn lessenaar rin kelde. Hij gaf antwoord en onder het luis teren naar de stem aan de andere kant, gingen zyn wenkbrauwen de hoogte in. Een dode in een taxi?, vroeg hij: Waar ergens? Vlak voor de deur, inspecteur, was het antwoord. Madran hing de hoorn op en ging met zijn gewone rustige passen de gang op. Toen hij de ingang aan de Center Street naderde zag hij twee agenten in uniform de stoep opko men, die een bewegingloze gedaante torsten. Achter hen liep een misnoeg de jonge man. aan wiens kleding men kon zien, dat hij in dienst was van een der grootste taxi-maatschap pijen der stad. Hierheen, gebood Madran, een deur opengooiend. De agenten gingen binnen en leg. den het lichaam op de vloer. Madran sloot de deur, na de chauffeur beduid te hebben ook binnen te komen. Een enkele blik op de dode had hem reeds voorbereid, op een nieuwe on verklaarbare ontdekking. Hij keek terloops naar de rode vlek op het smoezelige overhemd, vlak boven het hart en daarna nam hjj met een vlugge blik het gehele uiterlijk van de man op. Het was een echt verlopen sujet, zoals men er vaak ontmoet in de sloppen en donkere hoeken der grote steden. De schoenen van de man ver toonden de sporen van vele en ein deloze omzwervingen. Verrafelde kleren hingen slobberig om zijn ver magerd lichaam. Het gelaat was ver trokken van angst. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5