Ste £cidóe<2on^<mt Boelganin en Kroestsjef op reis door Tsjecho-Slowakije FRANSE KAMER AANVAARDT EUROPESE VERDRAGEN Poorters van Edam vieren eeuwfeest Paridit Nehroe op paleis Soestdijk WOENSDAG 10 IULI 1957 48ste JAARGANG No. 14153 Directeur: C. M. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., 2.55 pjnnd., 7.50 p.kwart Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Bloemen en onverbrekelijke vriendschap „Zwarte schapen bij de staart gepakt" „Wij komen niet naar Tsjechoslowakije om onenigheden of misverstan den te regelen. Onze beide communistische partijen zijn het volkomen eens. Wij komen bijeen om onze strijd voor het communisme gemeenschappelijk te voeren. Wij komen met de Tsjechoslo waakse partijleiders en arbeiders spreken over hun kostbare ervaringen bij de economische, politieke en culturele opbouw", aldus verklaarde Kroesjtsjef in antwoord op de begroe tingstoespraak van Ncvotny, toen de beide Sowjetleiders de Tsjechoslo- waakse grens hadden bereikt. De Sow jet-leiders werd daarop zout en brood aangeboden. Volgens de Slowaakse traditie ontstaat door het eten hiervan een duur zame vriendschap. ONMETELIJKE HULP. Novotny had nog pezegd, dat de be sluiten van het twintigste congres van de Russische comm unistische par tij, ook onmetelijk hebben geholpen de activiteit van onze partij, gericht op het ongddaan maken van de te kortkomingen en fouten in het ver leden, te /ergroten en stoutmoediger voort te gaan naar de voltooiing van opbouw van de socialistische maat schappij". Kroestsjef zei over de kwestie van het afgezette viertal: „Rusland had wat zwarte schapen in een goede kud de. Maar wij hebben de zwarte scha pen bij hur. staart gepakt en ze eruit gegooid". De arbeiders zullen de we reld veroverren. Wij "ijr. overtuigd, dat de werkend» klasse zal overwin nen, maar daar is geen oorlog voor nodig, zo sprak hij tot de menigte. Wij zullen onze kracht slechts aan wenden tegen aanvallers. De Russische leiders zetten vervol- gens hun reis naar P~aag voort viai Kosice. Onderweg brachten zij nog een bezoek aan de sterrenwacht van Lomnicky, de op een na hoogste van Europa. Toen de trein Kosice, een centrum van Slowakije's grote Hongaarse min derheid, bereikte, waren Boelganin en Kroestsjef zó overladen met bloemen, dat zij zelf niet naar de menigte kon den wuiven. Volgens radioberichten waren tienduizenden Slowaken bij het station ter begroeting aanwezig. Boelganin hield een korte toespraak in het Russisch om de menigte voor haar welkom te bedanken. De toe spraak werd niet vertaald. In Praag aangekomen. Hedenmorgen zijn Boelganin en Kroestsjef in de Tsjechoslo waakse hoofdstad Praag aangekomen, waar zij besprekingen zullen houden met de Tsjechoslowaakse regerings- en partijleiders. DE ZWARTE SCHAPEN. In de Russische pers worden de felle aanvallen op de afgezette leiders inmiddels met alle J acht voortgezet. Slechts Molotof is hierva uitgezon derd. Van Kaganowitsj werd gezegd, dat hij in 1937, het jrar van Stalins grote zuivering, „een smerige rol" heeft ge speeld. Hij was lui en niet geïnteres seerd in vooruitgang. Het orgaan van de Russische schrij vers, Literaturnajp Gazetta, gaat in het bijzonder tekeer tegen Sjepilof, die een baantjesjager en een huiche laar wordt genoemd. OOK BOELGA TN WELDRA TEN VAL? Het Franse blad „France Solr" schrijft dat niet-communisten te Praag menen dat maarschalk Boelganin niet lang meer premier van de Sowjet Unie zal blijven. L jelganin zou het gevaar lopen te worden ontslagen. Volgens de correspondent van het Franse blad te Praag hebben commu nisten en westelijke waarnemers in de Tsjechische hoofdstad inlichtingen uit Moekou ontvangen, volgens wel ke de premier zou hebben behoord tot de groep, die Kroestsjef niet heeft gesteund. Volgens in New York ontvangen diplomatieke berichten zou premier Boelganin mogelijk vervangen wor den door da Russische minister van defensie, maai schalk Zjoekof. Volgens de „New York Times" zou één van de rede. en van Kroetsjef om Boelganin toch mee op reis te ne men en dus voorlopig als minister president te handhaven deze zijn, dat hij niet te', eel de nadruk wil hebben gelegd op het feit, dat de oppositie tegen hem zó sterk is geweest. f 349.50 Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 LEIDEN Onverwacht grote meerderheid De Franse nationale vergadering heeft gisteren de verdragen voor de Europese gemeenschappelijke markt en de Europese atoomgemeenschap goedgekeurd. De vrees van sommigen dat Euro- markt en .uratom evenals indertijd de Europese Defensiegemeenschap door de Franse Kamer zouden worden getorpedeerd, is dus niet bewaarheid. De meerderheid voor de verdragen was zelfs groter dan optimisten had den verwacht. Het verdrag voor Euromarkt werd met 341 tegen 235 stemmen bekrach tigd en dat voor Euratom met 337 te gen 243 stemmen. Bij een laatste stemming werden de verdragen met 342 tegen 239 stemmen aangenomen. De Franse afgevaardigden, die voor stemden, waren de socialisten, de christen-democratische volksrepubli keinen, een deel van de radicalen en het merendeel van de gematigden of conservatieven. De tegenstemmers waren de communisten, de radicale aanhangers van Mendès-France, de Poujadisten, de Gaullisten en enige rechts-georiënteerde nationalisten. Wat de doorslag gaf. macht van Duitsland naast Frankrijk binnen de voorgestelde gemeenschap pen, gaf de premier de raad, te over wegen welk een macht Duitsland eventueel zou hebben buiten de or ganisaties. Pleven verklaarde, dat de gemeen schappelijke markt de beste manier vormde om Engeland uit zijn eiland positie te halen. Reynaud was van oordeel, dat de gemeenschappelijke markt o.m. het voordeel zal hebben, dat de economische fouten, die Frank rijk de laatste tijd heeft gemaakt door zijn tekort op de handelsbalans t laten vergroten, voortaan kunnen worden vermeden. De ontwerpen gaan nu naar de Raad van de Republiek (Eerste Ka mer). Men verwacht daar geen grote oppositie. „Nieuw leven" in Indonesië In een door hem woensdag in Bod- jonegoro, Oost-Java, gehouden rede voering, heeft president Soekarno verklaard, dat de twaalf jaren van Indonesië's onafhankelijkheid heb ben bewezen, dat wat achter ons ligt, volkomen verkeerd is geweest". De president zeide, dat de jonge republiek zich ziet geplaatst voor een aantal crises, waaronder een morele crisis, een politieke crisis, een gezags crisis, en een crisis onder de gezags organen zelf. Hij kondigde aan op 17 augustus aanstaande, de twaalfde verjaardag van de Indonesische onafhankelijk- Tevoren hadden premier Bourgès- Maunoury en drie van zijn voorgan gers de .adicaal gezinden René Pleven, de conservatieve Paul Rey- naud en de volksrepublikein Robert heid, een „nieuw-leven"-beweging Schuman gepleit voor aanvaarding te zullen entameren. De president be- van de verdragen. j doelde daarmee een nieuwe geeste- Bourgès-Maunoury verklaarde, dat lijke revolutie onder het volk, die 'n deelneming aan de twee plannen niet nieuwe ras zou moeten scheppen, betekende, dat Frankrijk zijn lot ge-1 „niet gelijk aan dat uit het verleden, heel toevertrouwde aan internationa- dat conservatief is en orthodox, en Advertentie le organen. Hun, die vrezen voor de lover alles twist". Nehroe vertrokken De eerste minister van India, Pan dit Nehroe, is hedenochtend om kwart voor acht aan boord van een Vickers Viscount van de Indische luchtmacht van het militaire vlieg kamp Valkenburg vertrokken. De premier van India begeeft zich met een tussenlanding in Brindisi naar Cairo, waar hij een bezoek brengt aan president Nasser en waar hij twee dagen zal verblijven. Nehroe zal eveneens een bezoek aan de Soe dan brengen. Bij zijn vertrek van Valkenburg werd de eerste minister van India uit geleide gedaan o.a. door de Neder landse minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns. Noodlottige hitte Door de ontzettende hitte zijn in de Italiaanse stad Milaan in minder dan 24 uur tijd 65 bewoners van tehuizen voor ouden van dagen overleden. Eerder waren reeds 15 bejaarden door de hitte bezweken. De overheid heeft last gegeven, ap paraten voor luchtverversing aan te brengen. Bovendien werden zoveel bejaarden als men maar vervoeren kon, naar de bergen ten noorden van Milaan gebracht. De drie tehuizen herbergen teza men 3.500 personen. RUSSISCHE KRAAN GEZONKEN. Vanmorgen om half negen is de kraan, die gisteren door het Russi sche schip „Frjazino" nabij Texel is verloren, daarna is gekapseisd en aan de grond is gelopen, gezonken. De kraan moet lek geweest zijn, en men vermoedt zelfs, dat de Russen reeds op maandagavond met dit euvel heb. ben gekampt, want de sleep heeft toen enige uren stil gelegen in zicht van het lichtschip „Terschellinger Bank". De kraan moet als verloren wor den beschouwd. Er zal nu een ..wrak- betonning" bij worden aangebracht, en vermoedelijk zal het wrak dan werden opgeblazen, omdat het zich in vaarwater bevindt. Niet blij met haar prijs Annemarie Ehrensberger, een ver koopstertje van zeventien jaar uit de buurt van Innsbruck, heef de tweede prijs gewonnen bij een prijsvraag van een Westduitse krant, maar zij is er niet blij mee. De prijs bestaat uit een reis naar Afrika en een jachtpartij op groot wild. De directeur van de krant reisde naar Oostenrijk om Annemarie tot andere gedachten te brengen. Het bleek dat haar grootste bezwaar was, dat zij op reis zou moeten met een trein. Het enige vervoermiddel waar in zij zich ooit had gewaagd, bleek een bus te zijn. Ten einde raad vroeg de directeur haar waarom zij eigenlijk aan de prijsvraag had meegedaan. „Ik had zo graag de breimachine willen winnen die bij de troostprijzen was", zei het meisje. Rood komplot in Abadan Op het Perzische eiland Abadan zijn communisten gearresteerd die op het punt stonden de olieraffinaderijen in de lucht te laten vliegen, zo is of ficieel meegedeeld. De communisten hadden de nodige uitrusting gereedgemaakt, maar wer den op heterdaad betrapt enkele uren voordat de ontploffing zou plaats heb ben. Ouders verliezen twee zoons Binnen halve week Wel diep tragisch is het lot, dat de familie Van der Horst te Enkhuizen heeft getroffen. Nadat maandagmid dag de oudste zoon van 26 jaar, die door een verkeersongeluk om het le ven was gekomen, het huis werd bin nengedragen, is de jongste zoon, Eli- sa, diep geschokt het huis ontvlucht en niet meer teruggekomen. Maan dagavond en de gehele nacht hebben honderden Enkhuizenaren alle piant- soenen en de omgeving afgezocht, in de hoop het knaapje van zes jaar te vinden. Om half drie 's nachts werd het zoeken gestaakt. De politie, die om 5 uur 's morgens met dreggen was begonnen, deed rond 11 uur de ontstellende ontdekking in een sloot in de nabijheid van de ouderlijke woning. Het kind was reeds uren dood. Een zwaar verlies in enkele dagen tijds. Bloembollenuitvoer liep terug Nederland heeft de eerst helft van dit jaar 6.343.792 kilogram bloemboi- Vrijdag begint in Edam een feestweek ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van de stadsrechten van i len uitgevoerd ter waarde van Edam. Dinsdagmiddag vond reeds een voorproefje plaats, toen de ingezetenen zich in hun feestkledij in de 26.778.309 tegen 3.123.821 kilogram straten van de stad vertoonden. Voorafgegaan door Eda ms burgemeester C. G. M. van Baar met echtgenote en ter waarde van 27.024.905 in de kinderen, bewoog de stoet zich door de straten in middeleeuws costuum. Op de achtergrond ziet men de eerste helft van 1956. De Ver. Staten speeltoren van Edam. 1 waren wat de waarde betreft weder- Dinsdagmiddag heeft H.M. de Koningin de premier van India, Pandit Nehroe op het paleis te Soestdijk ontvangen. We zien de koningin hier in gesprek met de premier en zijn zuster Shrimati Vfjakakhsmi Pandit, die Hoge Commissaris van India in Londen is. Afnemers in Italië halen nu zelf de kuikens af In drie grote D-treinwagons, met de aanduiding „Kuckentransporte HollandItalien" zijn gisteravond dozen met kuikens, zoals dat bij der gelijke transporten pleetg te geschic - den, geladen op de daarvoor gemaak te stellages in de wagons. Deze do zen waren, als altijd, geventileerd; zij bevatten minder kuikens dan in normale omstandigheden het geval pleegt te zijn. Bij dit laden waren tegenwoordig am btenaren van de veeartsenij kun dige dienst, hoofdinspecteur Kok van het produktschap voor pluimvee en eieren en vertegenwoordigers van Van Gend en Loos. Ter controle van de temperatuur waren enkele ther mometers opgehangen in de wagons. Omstreeks zes uur vertrok het transport met de vele tienduizenden kuikens naar Chiasso in Italië, waar het tegen één uur vanmiddag zal ar riveren. De deskundigen blijven er bij, dat van Nederlandse zijde niets is nage laten om deze dagelijkse transpor ten van kuikens zo goed mogelijk te verzorgen. Een begeleider houdt er onderweg ook voortdurend toezicht op. Die zorg wordt er in Italië niet aan besteed. Men vertelde nog, dat, gezien de gang van zaken in Italië, de geadres seerden daar de kuikens al zelf af halen bij het overlaadstation, weinig vertrouwen als zij hebben in het ver dere transport van de kuikens in hun land door de Italiaanse spoorwe gen. Aanstaande zaterdag zal het m.s. „Sibajak" onder commando van kapi tein J. Roos uit Wassenaar, met on geveer duizend passagiers uit Rotter dam naar Nieujv Zeeland en Austra lië vertrekken. Onder die passagiers bevinden zich ruim 600 Nederlandse emigranten en ongeveer 130 Hon gaarse vluchtelingen. Deze laatsten emigreren onder auspiciën van het Intergovernmental committee for European migration te Genève. Ze komen uit Frankrijk, Duitsland, Bel gië, Joegoslavië, Zweden en Oosten rijk. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's om de groctste afnemers met 4.812.869, doch in de eerste helft van 1956 bedroeg de uitvoerwaarde naar de V.S. ƒ5.712.902. De waarde van de uitvoer naar West-Duitsland gaf een stijging te zien van 3.885.955 tot 4.562.189. De waarde van de uit voer naar Frankrijk en Engeland was eveneens hoger met resp. 4.369.345 en 3.295.994. De waarde van de uitvoer naar Italië is gedaald van ƒ2.419.868 tot 2.387.557. De uit voer naar Zweden is gedaald name lijk van 1.581.833 tot ƒ1.461.410. Naar 114 landen en bestemmingen, verdeeld over de gehele wereld wer den Nederlandse bloembollen uitge voerd. HOE wordt het veer (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). I PLAATSELIJK BUIEN. i Veranderlijke bewolking met j plaatselijke buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich- tingen. Weinig verandering in temperatuur. 11 Juli: zon op 4.35; onder 20.59; maan op 20.17; onder 4.20. 11 Juli: 23.50 vun. Hoogwaterstanden 11 Juli: v.m. 2.50; n.m. 3.25. Het weer in Europa Enkele buien Het weer in West-Europa wordt beheerst door een lagedrukgebied, dat zich bij Zuid-Noorwegen ophoudt en dat zich langzaam naar het oos ten verplaatst. Rond dit lagedrukge bied stroomt koele lucht over de Britse eilanden naar onze omgeving, waarin kleine storingen worden mee gevoerd, die plaatselijk buien ver oorzaken. Hier en daar gaan deze met onweer gepaard. De temperatu ren zijn hierbij normaal voor de tijd van het jaar. Ook de komende 24 uur zal de aanvoer van de onstabiele lucht voortduren met plaatselijk en kele buien, 's Nachts vooral langs de kust, overdag voornamelijk in het binnenland. In het temperatuurver- loop komt weinig verandering. STOCKHOLM licht bewolkt 19 C. OSLO zwaar bewolkt 20 KOPENHAGEN zw. bewolkt 20 ABERDEEN zw. bewolkt 15 LONDEN zw. bewolkt 21 AMSTERDAM geh. bewolkt 20 LUXEMBURG zw. bewolkt 28 PARIJS regen 23 BORDEAUX regen 25 GRENOBLE half bewolkt 29 NICE licht bewolkt 27 BERLIJN half bewolkt 24 FRANKFORT regen 27 MUNOHEN regen 25 ZURICH zwaar bewolkt 26 GENEVE half bewolkt 27 LOCARNO zwaar bewolkt 31 WENEN regen 30 INNSBRUCK regen 28 ROME onbewolkt 35 AJACCIO licht bewolkt 29 MALLORCA half bewolkt 30 Korreltje Een zilveren hamer breekt een ijzeren deur.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1