Laura-rit door Commissaris der Koningin geopend Nehroe als gast van de Nederlandse regering Een plaats, die elke katholieke Nederlander bezocht moet hebben visie op televisie DINSDAG 9 JULI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 Alphense Rijwiel-vierdaagse Het startsein voor de tiende Alphense Rijwielvierdaagse, de Laura-rit, heeft geklonken. Mr. J. Klaasesz, Commissaris van de Koningin in Zuid- Holland en voorzitter van het ere-comité heeft maandagavond zonder door knippen van een lint of het lossen van een startschot, maar met een vrien delijke en geestige toespraak de tiende Laura voor geopend verklaard. Dit deed hij op het bordes van het raadhuis, ten gehore van enkele dui zenden belangstellende inwoners, enige honderden deelnemers aan de Laura, in tegenwoordigheid o.m. van de burgemeesters van Leiden, Leider dorp, Ter Aar, Woubrugge, Leimuiden, Rijnsaterwoude, Nieuwveen, Zwam- merdam, Zevenhoven, Alkemade en Alphen aan den Rijn en van de wethou ders van laatstgenoemde gemeente, de bakermat van de Laura. Een bijzonder cachet aan deze feestelijke opening werd verleend door de tegenwoordigheid van de initiatiefnemer van de Laura, de heer H. E. A. Gastelaars, oud-referendaris van de P.T.T., die thans te Doorn woont. De stad Amsterdam werd vertegenwoordigd door de heer A. M. Koppejan hoofd-inspecteur van politie. nog weinig neiging tot groei ver- toont, maar verheugend is dit ander zijds ook wel weer, zei de Commis saris, omdat de kans op verkeersop stoppingen hierdoor geringer blijft. Een voordeel levert het geringe aan tal deelnemers ook voor de deelne mers zelf, die meer gelegenheid krij gen om te genieten van het mooie landschap en de fraaie monumenten. Na de toespraak van de commissa ris heeft de Alphense muziekvereni ging „Crescendo" het „Wilhelmus" gespeeld, terwijl de r.-k. verkenners een groot aantal vlaggen in de top van de masten hesen, de Nederland se vlag en die van de steden Leiden, Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Al phen aan den Rijn en 's-Gravenhage, in het midden waarvan de Laura- vlag kwam te wapperen. Vervolgens hebben dames en he ren van de gymnastiekvereniging „Kralingen" uit Rotterdam, o.l.v. de heer T. v. d. Meijden een uitgebreide serie demonstraties gegeven van tur nen op de lange mat, volgens Deense opvatting. Deze vereniging, die op dit gebied Nederlands kampioen is, Opa Berkouwer is er ook weer Omstreeks zeven uur vond in de trouwzaal van het radhuis een offi ciële ontvangst van de genodigden plaats. Burgemeester Z. Bruins Slot, om hangen met zijn ambtsketen, sprak een kort welkomstwoord tot de Com missaris van de Koningin en dankte hem voor diens belangstelling. Voorts werd de nestor van de Laura, de heer Gastelaars begroet en voor gesteld aan de commissaris. Vervol gens richtte de burgemeester een welkomstwoord tot de vertegenwoor digers van de gemeentebesturen, welke in de naam Laura zijn vervat. Helaas konden niet alle desbetref fende burgemeesters aanwezig zijn i.v.m. hun vacantie in het buiten land. Burgemeester Bruins Slot gaf uiting aan de indruk, dat het Laura- bestuur wel meer deelnemers had verwacht voor dit jubileum. Dit neemt echter niet weg, dat de Laura zich weet te handhaven. Het is een niet te miskennen feit, dat de wed- strijd-rijwiel-sport beter bekend is dan de tour-rij wiel-sport, constateer de de burgemeester. Om de Laura meer bekendheid te geven en om haar in brede kring te stimuleren en te propageren, gaf de burgemeester in overweging om te komen tot plaatselijke organisaties. Spr. uitte veel lof voor allen die volkomen be langeloos hun zware taak vervullen om de Laura in het leven te houden en hoopte dat dit bekroond zal wor den met een schone tiende Laura- rij wielvierdaagse. De heer P. StoutJhamer, voorzitter van het Laura-bestuur, zei, dat het bestuur altijd zeer gevoelig is ge weest voor de belangstelling van de autoriteiten. Het is wat de Laura be treft niet altijd voor de wind gegaan. Spr. wilde zich echter troosten met wat de vierdaagse wandelmars te Nijmegen heeft geleerd. Toen die aan zijn tweede lustrum tee was, was zij aan het begin van haar groei Niet temin had hij zo graag een 700 a 800 deelnemers gezien voor de tiende Laura. De heer Gastelaars complimenteer, de het bestuur met dit jubileum en sprak zijn waardering uit voor de moed en doorzettingsvermogen van het bestuur. U moet niet vergeten, zei de heer Gastelaars, dat Nijmegen altijd veel steun heeft ondervonden van militaire zijde. Onderwijl hebben zich duizenden belangstellenden rond het raadhuis verzameld alsook honderden Lauria- nen. In het bijzonder tot hen die voor de tiende keer deelnemen, richt te de heer Stouthamer vanaf het bordes van het raadhuis een harte lijk welkom. Hij liet vervolgens de heer Gastelaars naar voren komen, die hartelijk werd toegejuicht. Hierna richtte de Commissaris van de Koningin zich in een geestige toe spraak tot de aanwezigen. Hij zei o.m. verrast te zijn door de aanwezig heid van zoveel burgemeesters, van wie hij slechts kan vermoeden dat zij ook deelnemers zijn. Hoe leuk zou het b.v. niet zijn, aldus de Com missaris, om een van de komende dagen in de krant te lezen, dat de burgemeester van Hazerswoude de drager is van de gele trui. Teleurstellend mag dan wel ge noemd zijn dat het aantal deelnemers Het bestuur van de Laura is uit gebreid met de toetreding van mej. dr C. M. Bakhuizen van den Brink, wier activiteit zich al dadelijk open baart in het samenstellen van een lijst van raadgevingen in medisch opzicht voor de deelnemers. De oudste delenemer is weer opa Berkouwer (81) uit Stolwijkersluis. Behalve de politiegroepen welke wij dezer dagen gemeld hebben, wordt nog individueel deelgenomen door politiemannen uit Zeist, Soest en Zutphen. Naast de reeds gemelde „burger-groepen" rijdt ook nog een groep van 13 man mee van de Al phense Rijwieltourvereniging „De Trekvogels". De groep gemeentewerklieden, van ouds D-S.S. genoemd, is er evenals de water- en lichtbedrijven in ge slaagd een zelfstandige groep samen te stellen, zodat elk met een eigen groep deelneemt. Dit keer bevindt zich wederom een tandempaar onder de Laurianen en wel de heer en mevr. Romijn. De heer Romijn is brigadier van politie te 's-Gravenhage. Tegen de maandag avond had men reeds ruim 400 deel nemers genoteerd. Dit aantal is mo menteel ruim 75 meer dan het vorig jaar. Met belangstelling ziet men uit naar aanmeldingen „op het laatste nippertje" en van deelnemers „voor één of meer dagen"', waartoe voor het eerst de mogelijkheid is geopend. Ere-lijst. Voor de 10e keer nemen deel Poe del van Dam, Alphen aan dert Rijn, J. D. van Rijnbeek, Buren (G.), W. Boer, Den Haag, G. Walraven, Al phen a. d. Rijn, L. Meyer, Leider- heeft een ongekend succes geoogst j ^orp, W. H. Doorman, Utrecht, - met haar optreden, dat voor Alphen van Riet, Leiden, P. J. Nieboer, Den aan den Rijn geheel nieuw was. Enige bijzonderheden. De heer P. Groenhart, penning meester van de Laura, heeft na af loop tijdens een korte bespreking met de pers, enkele bijzonderheden verteld. Haag, G. Bontje, Boxtel, mevr. A. Bij de Vate, Dedemsvaart, mevr. W. C. de Boer, Amsterdam, H. M. Kem- mers, Rotterdam, J. Huitema, idem, G. Velthuizen, Zuidland, G. K. Jof- riet, Zutphen, J. G. v. d. Belt, Em- meloord, mevr. N. Of wegenVan Varik, Zwolle, W. Serdijn, Leiden en P. J. van der Kaay, Arnhem. Directeur N. Samsom nam afscheid van Alphens uitgeversbedrijf Na een onafgebroken arbeidsperio- de van 44 jaar als directeur van het Uitgeversbedrijf N. Samsom N.V. te Alphen a. d. Rijn heeft maandag morgen in een in Paviljoen Avifauna daartoe speciaal belegde bijeenkomst de oudste directeur van het bedrijf, de heer N. Samsom, officieel afscheid genomen als zodanig. De scheidende directeur, die in 1910 als volontair zijn intrede in het bedrijf deed, werd met zijn echtge note door de heer C. van der Griend secretaris van de* directie, de zaal binnengeleid, waarna de heer v. d. Griend een kort welkomstwoord sprak tot de talrijke personeelsleden, gepensioneerden, familieleden en re laties van het bedrijf. Vervolgens sprak de heer W. Sam som, oudste directeur in jaren en broer van de scheidende functionaris. Hij wees erop, dat het hier geenszins een droevig uur betrof maar een dankbaar gedenken, wat niet weg neemt, aldus spreker, dat de'ernst van het bedrijf mede in handen was oog verloren wordt. Vervolgens gaf de heer Samson een overzicht van de 44-jarige periode, dat de leiding van het bedrijf meed in handen was van de heer N. Samsom. In 1913, al dus spreker, ging de deur van het bedrijf voorgoed voor U open om niet meer gesloten te worden tot op dit moment. Spreker releveerde de vooruitgang van het bedrijf en de wijzigingen in De Commissaris der Koningin opent de „Laura", staande temidden van de genodigden op het bordes van het raadhuis te Alphen aan den Rijn. de directie in de loop der jaren, tot het moment, dat in 1943 de hoofdlei ding in handen gelegd werd van de thans scheidende directeur. Met vreugde deelde de heer W. Samsom mee, dat de heer N. Samsom zijn be noeming tot gedelegeerd-commissaris heeft willen aanvaarden, waardoor de band met het bedrijf toch nog blijft bestaan, zij het dan in een andere vorm. Namens de overige directieleden werd de heer N. Samsom dank ge bracht voor diens uitstekende advie zen, steun en medewerking. Namens de directie bood de heer Samsom een fraaie zonnewijzer aan voor de tuin van de villa aan de Oudshoornseweg. De heer W. H. Huijssoon, een der oudste personeelsleden, sprak namens het personeel, waarbij hij er op wees, dat de heer Samsom als grafisch- technicus in de 44 jaar, dat hij lei ding heeft gegeven aan het bedrijf, kan heeft gezien naam te maken. Gaarne hadden de oudere personeels leden gezien, dat dit afscheid nog enkele jaren uitgesteld had gewor den. Als blijk van waardering bood hij de heer Samsom namens het per soneel een filmcamera met film en tas aan. Na het gebruiken van de koffie sprak de heer N. Samson in opge wekte toon woorden van dank. Hij wees erop geenszins als een bedroefd man hier te staan. Voorts gaf hij een overzicht van de achter hem liggen de jaren. Dank bracht hij tevens aan de directie, maar vooral aan het per soneel voor het in al die jaren in hem gestelde vertrouwen. Hij zegde dank voor de fraaie geschenken en de daarbij gesproken vriendelijke woorden. Gisteravond vond in de Trèveszaal op het Binnenhof 'te Den Haag een regeringsdiner plaats ter gelegenheid van het bezoek van de Indiase premier aan ons land. Op de foto ziet men v.l.n.r. de minister van buitenlandse zaken, mr J. M. A. H. Luns, mevrouw Struycken, premier Jawaharlal Nehroe, mevrouw Drees en de minister president, dr. W. Drees, tijdens het diner. Jongetje nam duik uit het raam Het slaapwandelen heeft een tien jarig jongetje in Hindelopen parten gespeeld. Het avontuur is gelukkig nog goed afgelopen. In zijn slaap was het ventje nog bezig te zwemmen en hij aarzelde niet, nog eens een ferme duik te nemen. Hij kwam echter niet in zee terecht maar belandde om twee uur in de nacht van meer dan vier meter hoog op straat. Toen zijn moeder hem daar later vond sliep hij nog steeds. Toen het kind wakker werd, klaagde het over pijn in de rug en enkels. Bij nader onderzoek bleek hij twee verstuikte enkels te hebben. Bedevaart naar Brielle Op de 9e juli 1572 gaven 16 geestelijken uit Gorcum en 3 uit andere plaatsen na een lijdens- tocht van 13 dagen in Den Briel hun levensoffer voor God, Kerk en Vaderland. „De geschiedenis der 19 Gor- cumse Martelaren", zegt dr. D. de Lange, „is een Hollands dra ma. De gebeurtenissen van 26 juni9 juli 1572 hebben voor goed haar plaats in de geschie denis van het Rijk Gods, maar zijn evenzeer onafscheidelijk met onze nationale geschiedenis ver weven." Deze 19 martelaren mogen wij dan ook niet vergeten. Hun strijd in de Nederlanden voor Kerk en Vaderland is onze strijd in onze dagen. De laatste jaren geeft dit Heilig dom van de 19 Martelaren een sterk groeiend Bedevaartsleven te zien door toename van kleinere en grote Pel grimstochten, zoals van de dekena ten Haarlem, Amsterdam, Rotterdam en onder die grote mag Leiden toch ook niet achterblijven. Leiden heeft zich na de oorlog in 1954 hersteld en gaat nu voor de 4e keer nL op woensdag 17 juli '57 ter bedevaart. Het Dekenaat Leiden volgt kort na de grote priesterstudenten- pelgrimstocht van het Theologicum te Warmond, die op de feestdag van 9 juli gaat onder de hoge geestelijke leiding van Z.H. Exc. Mgr. M. Jansen. Beste mensen, laten wij de Bede vaart niet zien als iets afgedaan, met de vage voorstelling van heel vroe ger als een bedelaar, barrevoets en staf, aan huis om voedsel vragend en slapend in een hooiberg om zo het pelgrimsoord te bereiken. (Daar was tussen haakjes toch wel veel moed voor nodig, en zal toch wel veel gees telijke verdienste geha^ hebben, daar zelfs grote mensen dit gedaan heb ben, waarvan misséhien nu in deze tijd geldt non ad imitandum, sed so lum ad mirandum). De eenling zegt thans niet veel tot de massa, maar een pelgrimstocht van een grote gro«jp is een algemene uiting van geloof, een manifestatie, een openbare verering; het spreekt tot ons zelf om op het martelveld te staan, we doen zelf eens wat buiten de gewone gang van het leven en worden opgewekt tot bewuster ge loofsleven; de andersdenkenden bren gen wij tot andere gedachten. Dat is nu juist zo hard nodig; waar is uw geloofsuiting, die ons allen sterk maakt, ook al kost het soms een offertje, mar die we in zek- re mate verplicht zijn en die de anderen juist zoveel eerbied afdwingt, en welk offertje u later misschien dubbel en dwars terug ontvangt. Zijn we soms nie+ wat te bang of te laks. Wist u niet dat juist de niet- gelovigen dit precies van ons ver wachten, dat onze innerlijke overtui ging eens wat meer naar buiten treedt, niet uitdajen 1, maar wel overtuigend, zodat zij nu zonder twij fel bij ons vinden, warrn. zij zolang zelf zoeken. Daarom is een Bedevaart, zoals nu, inderdaad een actief gebeuren, waar in uw deelname grotelijks bijdraagt voor uw persoonlijk geloof en inten- tie's, maar ook voor de eensgezind heid om zich te zamen te uiten, welke eenheid anderen bewondering geeft. Wij hopen, dat u over een bede vaart weer een gezonde gedachte met u meedraagt, misschien zelfs en thousiast zult medegaan. Waar zo weinig aan gedacht wordt, dat is het volgende. Als u zelf een auto bezit, stapt u moeilijk in een bus. Dat is logisch, maar komt u dan ook met uw wagen? Dat geeft toch niets. Ja, het geeft wel, want 20 auto's brengen wellicht 80 bede vaartgangers meer mee. U zorgt 10.: uur in de Brielse Kapel te zijn. In dien u de weg niet weet, volgt dan de bussen. Tunnel Rotterdam en dan rechtsaf en het kan niet missen. Waarom dit idee niet eerder verzon nen, het is vanzelfsprekend. Natuur lijk niet overstappen, maar spoort uw vrienden aan. In Brielle ontvangt u wel een programma. Thans nog iets, waar we vroeger nooit aan gedacht zouden hebben. U kunt tot 8 uur thuis ontbijten en evengoed ook onder de H. Mis tot de H. Tafel naderen. Wie nu nog spreekt over ver ouderd, gaat schuil achter een begrip van hemzelf. Naast meeting in de wereld, manifestatie in organisatie leven, show in de mode enz., staat pelgrimstocht of geloofsheldenver ering in het godsdienstig leven als een krachtig middel van geloofsbe leving in deze tijd, waardoor ook op deze wijze ons geloof niet meer onder korenmaat blijft, maar uitschijnt naar buiten, licht geeft en anderen verlicht. Moge onze geloofsheldenherdenking op woensdag 17 juli velen in Leiden omstreken, hetzij per bus of op eigen gelegenheid, naar de plaats van hun marteling voeren. Vandaar zul len wij zeker na gebed van dank en smeken, van eer en hulde onder be scherming van deze grote Heiligen weer gesterkt huiswaarts keren met Gods zegen voor gezin, parochie en vaderland. Met dank voor plaatsing. Kap. A. SCHRAMA. Angst voor iedere bap eten met dat znnrbranden in 't verschiet. Rennies blussen 't vuur in 'n ommezien. Menigeen kan geen eten meer zien, alleen om de angst in 't vooruitzicht van die zuurbrand op de maag. Ren nies nemen zo nodig bij voorbaat. De hevigste zuurbrand stilt al, op 't moment iat 'n Rennies begint te smelten op de tong. Druppel voor druppel met Uw eigen speeksel komen de zuurbrand dovende in grediënten in de maag en brengen 't maagzuurgehalte weer in balans. Wég pijn Advertentie Bij zwemmen tussen betonijzer beklemd Te Julianadorp bij Den Helder heeft de heer N. van de Vliet, die zondagavond nog wat koelte wilde zoeken in zee, ernstige verwondin gen opgelopen. De sterke stroom voerde hem mee in de richting van een pier. Zijn benen raakte hierbij volkomen beklemd tussen het beton ijzer. Doordat de deinende zee hem telkens tegen de pier sloeg heeft de heer v. d. Vliet het zwaar moeten ontgelden. Zijn hulpgeroep werd op het verlaten strand niet gehoord. Ten slotte werd hij opgemerkt door enige jongens, die een eind verderop met een tent aan het kamperen waren. Toen zij de man zagen zwaaien be seften zij de ernst van het ogenblik niet en wuifden terug. Een van de jongens bemerkte echter dat de man in grote moeilijkheden verkeerde en snelde toe met een vriend. Zij slaag den er in, de heer v. d. Vliet los te maken, hoewel een van de knapen zelf hierbij verwondingen opliep. Op het strand zakte de heer v. d. Vliet, wiens lichaam overdekt was met bloe dende wonden, van bloedverlies en uitputting in elkaar. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht. STRAALJAGER IN ZEE GESTORT. Vanochtend om kwart voor elf is een meteor-straaljager van de vlieg basis Woensdrecht tussen Knocke en Vlissingen in zee gestort. Beide inzit tenden zijn uit het toestel gespron gen. Aan hun parachutes zijn zij vei lig in Zeeuwsch-Vlaanderen neer gekomen. Volgens de luchtmachtvoorlich tingsdienst bestaat de mogelijkheid, dat de straaljager in aanraking is gekomen met een andere Neder landse straaljager. - (Van onze t.v.-medewerker). Na via de NTS te hebben mee genoten van een uitstekend program, ma in het kader van het Holland Festival, zouden we nog iets kunnen zeggen over de t.v.-uitzendingen van heden en woensdag; maar we menen dat die reeds voldoende in deze ru briek zijn ingeleid. Wel moeten we melding maken van de éénacter, die de NCRV donderdag onder de titel „Bérangère" zal opvoeren, onder re gie van Max Douwes. Over een jong meisje, dat zich verloven gaat heeft Jef van der Heijden een simpele in trige gemaakt, die als oppervlakkig divertissement in de zomerdagen wel dienstig zal zijn. Annie Schmidt heeft gezegd, dat ze nu ook t.v.-blijspelen gaat schrij ven; het wordt iets, waarin tekst en muziek zoveel mogelijk met elkaar verweven zijn. Het middelpunt wordt „Pension Hommeles" waarom heen de gebeurtenissen zich afspelen. De Vara zal deze nieuwe rubriek on der leiding van Wim lbo laten re gisseren. Jac Velleman, chef van de in ternationale uitwisseling bij de NTS, heeft aan de redacteur van „Goede Ontvangst" laten weten, dat hij een Globovisie verwacht als uitbreiding van de huidige Eurovisie. Het zou hem niet verbazen als bijvoorbeeld de Olympische spelen van 1960 van uit Rome rechtstreeks door de Ame rikaanse t.v.-stations zouden kunnen worden uitgezonden. Rosemary Clooney, die onlangs een kort bezoek aan ons land bracht, had over de t.v. zo haar eigen me ning. Zij verkiest een speciale uit zending of een gefilmde show zonder publiek boven een live-uitzending met publiek. Immers: bij de laatste moet de optredende artist toch min stens de helft van zijn aandacht schenken aan het publiek in de stu dio. Rosemary vindt dat onzinnig. Wij op onze beurt begrijpen dat niet zo. Jos Cleber heeft in een vraag gesprek met Siebe v. d. Zee voor de Avro gezegd, dat de winnaars op het festival te Venetië na een goed half jaar opnieuw gaan studeren; want men is van plan, ook de volgende keer mee te dingen. Intussen heeft Guus Jansen, winnaar met het chan son „Net als toen" op het festival van Frankfort, nu ook een Venetië- lied gecomponeerd. We willen de kijkers in ons ver spreidingsgebied er aan herinneren, dat men hier helaas geen buitenland se t.v.-zenders kan bereiken. Onder bepaalde weersomstandigheden kun nen wel eens programma's van Lan- genberg op kanaal'9 worden ontvan gen, maar dat is dan ook 'iet enige. Een speciale (hoge) Langenberg- antenne kan dat beeld nu en dan verduidelijken, maar het blijft toch doorgaans behelpen. Onze zuidelijke provincies krijgen Langerberg heel goed, en bovendien de beide Belgi sche t.v.-zenders. In verband met Kerkenbouw- zondag helaas een week te laat, zal de KRO a.s. zondag om negen uur een Mis-uizending vanuit Den Haag verzorgen. In ons volgend overzicht zullen we nader daar op ingaan.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8