4... GEKLOPT... WEEL. Uitreiking bedrijfsdiplomas Sikkens Lakfabrieken N.V. WEET U HET OOK NIET EN TRA DINSDAG 9 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Zaterdag vond in de vergaderzaal van Sikkens Lakfabrieken N.V. voor de derde maal de diploma-uitreiking plaats aan de geslaagde deelnemers van de 'bedrijfscursus in de vakken rekenen en taal en elementaire ken nis verfmaterialen. De uitreiking van de diploma's geschiedde door de plaatsvervangend directeur van Sik kens Lakfabrieken N.V., ir. A. van Driel in aanwezigheid van de ge committeerde mr. A. C. Sizoo, secre taris van het college van rijksbemid delaars, de docenten, de heer A. C. Bouwiman en ir. M. F. Kooistra, ver tegenwoordigers van het bedrijfsbu reau en de ondernemingsraad en mej. A. Dertien van de afdeling perso neelszaken van Sikkens Lakfabrieken Naaml. Venn. In zijn inleidend speechje wees ir. A. van Driel op het belang van deze cursus voor de deelnemers, vooral in verband met de tegenwoordig zo noodzakelijke opvoering van de pro- duktiviteit. Meerdere kermis al dus spreker voorkomt het maken, van fouten, wat de produktiviteit van het werk ongetwijfeld ten goede komt. Hij wenste de deelnemers ge luk met het behaalde resultaat in deze bedrijfscursus, die in het laatste seizoen een versneld tempo heeft ge had in vergelijking met de vorige cursussen. Vervolgens vond de diploma-uitrei king plaats, waarbij elk diploma ver. gezeld ging van een premie, die het bedrijf de geslaagde deelnemers had toegekend. Van de 12 deelnemers aan het examen rekenen en Nederlandse taal waren er 7 geslaagd; van de 7 deel nemers in het vak elementaire ken nis verfmaterialen waren er zes ge slaagd. In alle vakken werden ge ëxamineerd 4 deelnemers, waarvan allen slaagden. Na de diploma-uitreiking sprak één der cursisten een dankwoord tot de cursusleiding. In oktober a.s. zal de nieuwe be drijfscursus beginnen. Utrechts jongetje ontvoerd? Een Rotterdamse winkelier heeft de politie een inlichting verschaft, die misschien van nut kan zijn bij het onderzoek in de zaak van het sinds 22 juni vermiste 8-jarige Utrechtse jongetje Jan Maria de la Parra. Het jongetje zou naar de bioscoop gaan, doch is niet meer thuisgeko men. Een Rotterdamse winkelier deelde mee, dat hy op die dag een lift heeft gegeven van de rotonde Oudenrijn te Utrecht naar Rotter dam aan een onbekende man van 40 of 45 jaar oud, die in gezelschap was van een jongetje van zeven of acht jaar oud. Vermoedelijk is deze man met een „Volkswagen" van Utrecht naar ge noemde rotonde gereden hij kwam althans met de jongen uit een „Volks wagen". De man en de jongen zijn uitgestapt bij de Julianalaan in Rot terdam. De man maakte een zeer ongunsti ge indruk op de winkelier en toen deze dan ook van de verdwijning van de Utrechtse jongen in de' krant las, gaf hij hiervan kennis aan 'n po litiebureau te Rotterdam. De man was 40 of 45 jaar oud, 1.75 meter lang, slank postuur, en had een puisterig gezicht. De jongen had een groenachtige regenjas aan. Inlichtingen worden gaarne inge wacht bij de kinderpolitie te Rotter dam. Italianen zorgen slecht voor Nederl. kuikens Volgens de woedende Nederlandse exporteurs en vervoerders van Ne derlandse kuikens is de oorzaak van de massale sterfte onder deze dieren in Italië te wijten aan de Italianen en ligt de oorzaak niet by de Neder landers, zoals de Italianen het doen voorkomen. Bij het transport van de kuikens naer Italië wordt er nauwlettend voor gezorgd, dat de verzending zorg vuldig gebeurt. In de Italiaanse rap porten blijkt nu met de klachten schromelijk overdreven te zijn. De grootste Italiaanse importeur, die wekelijks ongeveer 300.000 kui kens invoert, heeft de levering tot nader order uitgesteld. Inden de Ne derlandse uitvoer naar Italië stil zou komen te liggen, zullen er honderd duizenden kuikens moeten worden afgemaakt. Verdere opfok in Neder land is, gezien de prijzen, niet lo nend. Het ministerie van Landbouw zal zich met de Nederlandse land- bouwattaché in Rome voor een onder zoek in verbinding stellen. Terwijl men zocht, lag vermiste in ziekenhuis De sinds 30 juni vermiste 29-jarige Frans Novak, een technisch ambte naar uit Zeist, is zaterdag met een hersenschudding aangetroffen in een ziekenhuis in de buurt van Utrecht. Hij was zaterdag 29 juni 's middags gaan zwemmen in het Amsterdam Rijnkanaal in Utrecht, maar was maandag daarop niet op zijn werk verschenen. De politie werd onmid dellijk gealarmeerd en men toog aan het dreggen, zonder resultaat. Bij het lezen van het signalement echter her innerde een politieman zich, dat een dergelijk persoon betrokken was ge weest bij een botsing met een motor rijwiel op de Utrechtseweg. De brom fietser scheen niets te mankeren en was door gereden. Onderweg blijkt hij evenwel een auto te hebben aan gehouden welke hem naar een zie kenhuis bracht. Novak, want hij was het, had een hersenschudding opge lopen. Aan zijn verzoek, hospita en familie te waarschuwen, heeft men kennelijk niet voldaan. Ir. A. v. Driel, plaatsvervangend di recteur, overhandigt de diploma's. Links de gecomitteerde, Mr. A. C. Si- zoo, secretaris van het College van Rijksbemiddelaars. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Zonder richting aan te geven, de weg overgestoken. Een inwoner van Rotterdam was in de avond van 25 februari, rijden de op de Rijksweg no. 4 te Sassen- heim, zonder met het verkeer reke ning te houden, met zijn auto plot seling naar links uitgeweken om de weg over te steken, waardoor mevr. M. Malando, die met 80 km. snelheid links met haar auto wilde passeren, door krachtig remmen was geslipt, de macht over haar stuur had verlo ren, omgeslagen en in de berm van de weg was terecht gekomen. De sub.-officier van justitie kon maar niet begrijpen, hoe men 's avonds op een drukke verkeersweg, zonder op het verkeer te letten gaat overste ken wat levensgevaarlijk was. Hij eiste ƒ60 boete of 20 d. De kanton rechter veroordeelde verdachte tot 55 boete of 20 dg. Onvoorzichtig met een vrachtauto achteruitgereden. Een Zoeterwouder stond terecht, omdat hij op 19 mei onvoorzichtig, zonder op het verkeer te letten, op de Lagerbergerbrug te Zoeterwoude met zijn vrachtauto plotseling achter uit was gereden en tegen een auto van de heer Boheemen was opgere den die ƒ216 schade kreeg. De sub.- off icier van justitie eiste voor dit onvoorzichtig achteruitrijden 50 boete of 20 dg. De kantonrechter ver oordeelde verdachte tot f 40 boete of 20 dg. Naar kievietseieren gezocht. Een schilder uit Voorschoten stond terecht, omdat hij op he'. landgoed van Prinses Wilhelmina te Voorscho ten naar kievietseieren had gezocht. Verdachte erkende, dat de toegang door middel van borden (art. 461 W. v. S.) tot het landgoed verboden was, maar hij was door middel van een sloot op het landgoed gekomen. Hij had echter geen kievietseieren in het weiland gevonden. De sub.-officier van justitie eiste 15 boete of 5 dg. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot 10 boete of 4 dg. Laat het nu net een politie auto zijn. Iemand uit Wassenaar stond terecht omdat hij op 2 april, rijdende met zijn bromfiets bij de Rijnzichtbrug bij het inhalen van een in dezelfde richting rijdende politie-surveillance- auto met behoorlijk naar links was uitgeweken, doch de politie-auto DE WINKELSLUITINGSTIJD TEGEN ST. NICOLAAS Een meerderheid van het bestuur van het hoofdbedrijfschap detailhan del is van mening, dat er onder de huidige omstandigheden geen behoef te bestaat de sluitingstijd van win kels op de dagen onmiddellijk voor afgaand aan St. Nicolaas op 22.00 uur te stellen, zoals is voorgesteld in het wetsontwerp tot wijziging van de winkelsluitingswet 1951. Het hoofd bedrijfschap deelt dit mede in een schrijven aan de vaste commissie voor de middenstand uit de Tweede Ka mer naar aanleiding van de indiening van dit wetsontwerp. De sluitings tijd zou volgens dit ontwerp met een uur worden verlaat tot tien uur des avonds. Een minderheid in het bestuur juicht echter het voorstel toe en ver wacht van de voorgestelde regeling dat vooral de consument er door mid del van een betere bediening van zal kunnen profiteren. Voor wat betreft de dagen die aan Kerstmis voorafgaan is het bestuur eensgezind van mening, dat de hui dige regeling, die het sluitingstijd stip op 21.00 uur stelt, gehandhaafd kan blijven. Ook voor deze dagen is een sluitingsuur van 22.00 uur voor gesteld in het wetsontwerp, maar het bestuur wijst dit voorstel af. Een aan tal leden van het bestuur vraagt zich nog wel af, of door dit besluit niet een mogelijke ontwikkeling ten aan zien van de koopgewoonten rond het Kerstfeest wordt afgesneden. De 20-jarige C., die vorige week dinsdag bij een duik in het Apel- doornse kanaal ernstig werd gewond is thans aan de opgelopen verwon dingen in een ziekenhuis -te Zwolle overleden. rechts had ingehaald. De sub.-officier van justitie eiste 5 boete of 2 dg. De kantonrechter veroordeelde verdach te tot 5 boete of 2 dg. Een timmerman uit Lisse stond te recht, omdat hij op 25 febr., rijdende met zijn bromfiets op de Rijnsbur- gerweg te Oegstgeest, bij de over steekplaats, zonder richting aan te geven plotseling naar links de rij weg was overgestoken, met gevolg een hevige botsing met een auto ko mende uit Oegstgeest, waardoor ver dachte over .het wegdek was geslin gerd. Verdachte ontkende, maar ver schillende weggebruikers en ook be woners bij de oversteekplaats had den waargenomen dat verdachte zon der richting aan té geven, plotseling naar links de rijweg was overgesto ken. De sub.-officier van justitie vond het een ernstige verkeersover treding en eiste 25 boete of 10 dg. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot 25 boete of 10 dg. Met zijn auto plotseling achteruitgereden. Een chauffeur uit Den Haag stond terecht, omdat hij op 16 mei, zonder op het verkeer te letten, met zijn auto uit een zijstraat te Leiderdorp achteruit de Hoofdstraat was opgere den en daarbij tegen een stilstaande auto was gereden, waarbij nogal veel schade was aangericht. De sub.-offi cier van justitie, die het achteruit rijden van auto's zonder maatregelen te nemen zeer gevaarlijk vond, eiste 25 boete of 10 dg. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot 25 boete of 10 dg., terwijl deze de aangebrach te schade moet vergoeden. Aanrijding in de nacht. Een chauffeur uit Den Haag stond terecht, omdat hij in de avond van 11 febr. met zyn auto op de Rijksweg no. 4 te Oegstgeest was gaan inhalen, terwijl reeds een andere auto aan het inhalen was. Hij was geheel op de linkerweghelft terecht gekomen en tegen een tegenliggende auto op gereden. Getuige J. Schoenmakers gaf als getuige a décharge een heel andere verklaring van het inhalen. Nadat de opperwachtmeester bij de Rp. uit Oegstgeest met tekeningen de stand der auto's hadden aangege ven, werd tegen ieder 75 boete of 25 dg. geëist. De raadsman mr v. Hout vroeg clementie, omdat 's nachts het zicht niet zo duidelijk is. De kan tonrechter hechte weinig waarde aan de verklaring van Schoenmakers en Vraag: Krygen de Tour de France renners startgelden, zo ja, hoeveel? Antwoord: Er worden geen start- gelden gegeven in de Tour de France. Zo heet het officieel, doch we kunnen voor de waarheid hiervan niet in staan. Daarvoor zouden we een blik in de financiële afrekening van Jac ques Goddet moeten slaan. Vraag: Inzake uitgave „Twee Wie len". Antwoord: Bij de uitgeverij „De Koepel" te Nijmegen verscheen Mar- tien Duizings' „Sport op twee wielen" in de uitgaven van 4.90 en 2.90. U kunt dit boek rechtstreeks bestel len of via de boekhandel ter uwer plaatse. Vraag: Route per fiets van Sassen - heim naar Rijkholt, hoeveel km? Antwoord: Sassenheim, Leimuiden, Alphen, Utrecht, Den Bosch, Eindho ven. Weert, Maasbracht, Sittard, Ro- them, Amby, Heer, Rijkholt; afstand 250 km. Vraag: Route van Maassluis via de Z.H. en Zeeuwse eilanden naar Bres- kens. Antwoord: Maassluis, Rotterdam, Goidschalxoord, Numansdorp, over varen met de boot van de R'damse Tramweg Mij. naar Zijpe (tarief per sonen 1.50,) Nieuwerkerk, Zierikzee, overvaren naar Colijnsplaat (perso- nentarief 1.50), Kortgene overva ren naar Wolphaartsdijk, Middel burg, Vlissingen/ overvaren naar Breskens. Vraag M. d. R. Wilt u mij het adres geven van Romy Schneider. Antwoord: Inlichtingen hieromtrent kunt u inwinnen bij de „Tuney Tu nes", firma Van Haren te Eindhoven. Vraag C. K. Ik heb in december 1956 een aanvraag ingediend voor de algemene ouderdomswet. Ik hoorde niets en kreeg in april bezoek van de Raad van Arbeid. De ambtenaar deelde mede, dat door gebrek aan personeel de uitkering zo lang op zich liet wachten. Nu is het juli en nog heb ik niets ontvangen. Tot wie moet ik mij wenden? Antwoord: Er was wel enige stag- naaie, maar zolang hoeft men nu ook weer niet te wachten. De achterstand is reeds lang ingehaald. Wij raden u aan op het postkantoor een nieuwe aanvraag te halen, deze in te vullen en per aangetekend schrijven met toelichting op te zenden aan de Raad van Arbeid te Leiden. Daar zal men de kwestie dan wel in behandeling nemen. Hoe stond het voor 1 januari 1957 met de uitkering Noodwet Ouderdomsvoorziening, of kwam u daarvoor niet in aanmerking? Vraag abonnee. Hoe krijg ik ei wit uit mijn witte blouse? Antwoord: uitwassen in sop van synthetisch wasmiddel. Mocht er eventueel nog een vlekje overblijven, dan behandeling herhalen. Zo nodig wat wolblank gebruiken, maar syn thetisch wasmiddel heeft al bleek- kracht. Vraag abonnee. Aan welke voor waarden moet een pand precies vol doen om tot bedrijfsruimte te worden gerekend? Antwoord: gezien de ondertekening betreft het hier een kamerverhuur bedrijf of pension. Dit is veel eenvou diger om te beantwoorden. Het is nl. zo, dat pensions en kamerverhuurbe drijven gelden als „woning", omdat het daarbij in overwegende mate gaat om „woondiensten". Ook al heeft men dus een vergunning om een dergelijk bedrijf te mogen exploiteren, dan geldt hier niet de huurverhoging van 15% (maximaal), maar maximaal 25% als het een pand is, dat getrof fen wordt door die huurverhoging, d.w.z. als het een pand is, tot stand gekomen vóór 27 december 1940 en enkele andere categoriën van wonin gen, gebouwd na die datum. Een ho tel is natuurlijk wel een bedrijfspand, evenals een winkelwoning. Indien veroordeelde verd. tot 50 boete of 20 dg. en de Vries tot 10 boete of 4 dg. Dat mag niet. Een los arbeider uit Leiden had 16 april op de openbare weg in de Lek straat enige aldaar staande vuilnis bakken doorzocht. Eis en uitspraak ƒ5 boete óf 2 dg. heV andere bedrijfsruimte betreft, v.z.v. de vloeroppervlakte meer dan 60% in beslag wordt genomen door het bedryf. Vraag C. K. Kunt u mij zeggen, hoelang een erfeniskwestie bij een notaris in behandeling mag zyn. Ik heb altijd gehoord, dat hiervoor een half jaar als maximum tijd voor staat. Antwoord: neen, er bestaat geen maximum tijd voor, dat kan feitelijk ook niet. De afwikkeling is van veel factoren afhankelijk. Kleine zaakjes kunnen veel tijd vragen, b.v. omdat er veel gecorrespondeerd moet wor den, of omdat geen eenstemmigheid onder de verkrijgenden bestaat en men elkaar tegenwerkt. Vraag C. v. K. Hoe kan men zil verpapier uit sigarettendoosjes smel ten en hoeveel zou ik nodig hebben om er een ring van te maken? Antwoord: zilverpapier bestaat uit dun uitgewalsd tin, het z.g. theelood, of tegenwoordig veelal uit aluminium folie. Het bevat in elk geval in het geheel geen zilver. Het smeltpunt van tin bedraagt 232 gr C, het soorte lijk gewicht 7.5, het smeltpunt van aluminum ligt bij 660 gr C, het soor telijk gewicht bedraagt 2.7. U kunt het vloeibare metaal uitgieten in een ijzeren vorm of in een vorm van goed gedroogde klei of gips. Wanneer het grotere voorwerpen betreft, dienen deze laatste vormen zich in een ste vige bekisting of iets dergelijks te be vinden, om de druk op te vangen. Wees echter zeer voorzichtig met het vloeibare metaal! Daar u geen afme tingen opgeeft, kunnen wij de beno digde hoeveelheid materiaal niet voor u bepalen, maar u kunt het nu zelf uit de opgegeven s.g. berekenen. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Wa terstanden). VPRO: 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.45 Gevar. progr. 11.30 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Hawaiianmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Pianorecital. 14.30 Voor de jeugd 16.00 Voor de zieken. (Tussen 16.00 en 18.00 Ronde van Frankrijk). 16.30 Muz. v. blaasinstr. 16.45 Gram. 17.15 Vakantietips. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Jeugduitz. L. van der Graaf: Vakantietijd in Nieuw- Guinea. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.40 Ronde van Frankrijk. 18.50 Act. 19.00 Hammondorgelspel. 19.15 Pari. overz. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Dansmuz. 20.55 Ronde van Frankrijk. 21.05 „Het geheim van Lord Cammarleigh", hoorspel. 22.25 Ritm.muz. 22.45 „Ato men op zicht", caus. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.50—24.00 So cialistisch nws. in Esperanto. HILVERSUM H 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Kon. mil. kapel. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Ver nuft en techniek, caus. 9.35 Lichte muz. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 Friedemann Bach, hoorsp. 12.15 Kamerkoor. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Instr. septet. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Instr. trio. 13.50 Gram. 14.45 Radiophilharm. 15.30 Viool en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Strijkork. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Kerkkoor. 18.20 Kamer muziek. 18.45 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven, caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Orgel spel. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 1.00 Radiokrant. 20.20 Geestelijke lie deren. 20.50 Muzikale luisterwedstr. 21.10 Int. orgelconcours Haarlem 1957. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws.- en S.O.S.-bor. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NCRV: 17.00 Voor de kinderen. KRO: 20.00 De openbare aanklager, toneelstuk. Er werd door J. P. SEABROOKE 3) Tooker zat met gebogen hoofd in gedachten verzonken. Na een poos je stond hij op en legde nog wat beukenblokken in het vuur. De vlam men flikkerden hoog op en verlicht ten het grimmig peinzende gezicht van Graves. Kom, meneer, als ik u was, ion ik er maar niet zo over tobben, zei de huisknecht geruststellend. Het is heel onwaarschijnlijk dat hij u hier vindt. U laat u nergens zien, de men sen in de stad kennen uw ware naam niet eens en nu het al vijf weken geleden is, dat Tooker zweeg, hief het hoofd op en keek gejaagd in de richting van de deur. De regen kletterde tegen de ruiten en als de wind om de hoe ken loeide, kraakten de planken in het oude huis. Tooker was plotseling bleek geworden, doch trachtte zich goed te houden. Ik moet vooral niet vergeten dat luik te laten maken zei hy, met een lichte trilling in zijn stem: Ik zal er morgenochtend allereerst voor zor gen. Graves had hem met gespannen aandacht opgenomen. Wat was dat, Tooker? Heb je iets gehoord? Het was de wind maar, meneer. Het is een verschrikkelijk weer van avond. Ik wilde juist zeggen De ogen van Graves doorboor den de huisknecht. Je liegt, Tooker. Wat heb je ge hoord? Graves sprong overeind, greep de huisknecht bij zijn arm beet en schudde hem door elkaar. Wat heb je gehoord. Tooker? Alleen dat luik. Het was heus niets anders. Mijn zenuwen zijn ook wat in de war en daarom schrik ik telkens als er iets valt of dichtslaat. Ik zei dus, dat het vandaag al vijf weken geleden is, dat u het kloppen voor het laatst gehoord hebt. Uw vijand zal het spoor nu wel bijster geraakt. Wie weet, is hij zelf al dood. Die veronderstelling kalmeerde Graves schijnbaar een weinig. Hij ging weer zitten en zijn opgewonden heid zakte snel. Laten we het hopen, Tooker. Zo dra ik zekerheid heb, dat er geen ge vaar meer dreigt, gaan we dat samen eens duchtig vieren. Dan zullen we het er flink van nemen, als vergoe ding voor alles, wat we in deze laat ste zenuwslopende maanden te ver duren hebben gehad. En ik zal een flinke som op jouw naam vastzetten. Wel bedankt, meneer, maar daar heb ik nog helemaal niet aan gedacht. Ik zou u evenzeer trouw zijn, indien u geen halve dollar bezat, want het voornaamste is voor mij Hij zweeg plotseling, huiverde en richtte weer zijn blik op de deur. Graves volgde deze blik en een ge kreun van ontzetting ontsnapte hem. Met opgetrokken schouders leunde hij voorover op zijn stoel en staarde in de richting, waaruit het geheim zinnige geluid was gekomen. Heb je dat gehoord, Tooker? vroeg hij met schorre stem. De huisknecht zei geen woord, maar bleef naar de deur kijken. Plotseling schrok hij geweldig en Graves sprong van zijn stoel op. Hij deed een paar stappen naar de deur toe, bleef staan en rilde over al zijn leden. Even luwde de stormwind en in dat ogenblik van ademloze stilte klonk er een voetstap. Er werd geklopt, vin nig en brutaal, en na een korte tus- senpoze nog eens 'n derdeeen vierde maal! De storm scheen nog een ogenblik de adem in te houden, om daarna met vernieuwde woest heid los te barsten. De twee mannen waren doodsbleek geworden en staarden elkander ver bijsterd aan. Het was Tooker aan te zien, dat hij elk ogenblik iets ontzet tends verwachtte. Graves bibberde over zijn gehele lichaam. Gauw, Tooker, fluisterde hij hees. Gauw! Misschien kun je hem nog te pakken krijgen! Tooker vermande zich en sprong naar de kamerdeur toe. Hij rukte haar open. De vestibule was leeg, maar in het schemerachtige licht zag hy iets wits voor zijn voeten liggen. Het was een stuk papier. Hij raapte het op, rende naar de buitendeur en wierp die wijd open. Wind en regen sloegen hem in het gelaat, en hij bleef enkele ogenblikken in de duisternis naar buiten turen. Een gedempt, spottend lachje dreef met de wind mee. Tooker huiverde. Hij sloot de deur en keerde naar de zitkamer terug. Achtervolging zou nutteloos zijn geweest, ook al had Tooker er de nodige moed voor bezeten. Zwijgend overhandigde hij het pa pier aan mynheer Graves en hield hem terwijl hij las in het oog. Na een enkele blik op het potloodge- krabbel deinsde Graves verschrikt achteruit. Een asgrauwe kleur van uiterste ontzetting overdekte zijn ge laat, voor zover de baard het zicht baar liet. Hij las het geschrevene driemaal over en overhandigde het briefje daarop aan Tooker. De huisknecht las het klappertan dend hardop voor. Zijn gezicht was even vaalgrauw als dat van zyn meester. Hijhij is eindelijk tot een besluit gekomen, meneer, stamel de hy. Ja, dat is hy zeker, Tooker. Graves stiet een kort zenuwachtig lachje uit. Daarna vermande hij zich en in een geforceerde poging om grappig te zijn, vervolgde hij: vermeldt zelf de datum van mijnontslag. Als die schurk zyn bedreiging ten uitvoer brengt, heb ik nog slechts zeven weken te leven. Een prettige gedachte! Geef me nog 'n borrel, Tooker. n. EEN EINDELOZE DEELSOM. Er verliepen vier weken en de lucht hing vol late najaarsgeuren. De wangen van de gestalte van de man, die zich „mijnheer Graves" noemde, v;aren iets gevulder geworden. Dit was echter van niet het minste be lang voor de gezette, stroef kijkende man, die om drie uur des nachts aan een lessenaar in het detective-bu reau der New-Yorkse politie zat te werken. Inspecteur Madran van de Afdeling Moordzaken, wist zelfs niets af van het bestaan van een zekere mijnheer Graves. Voor hem op de met paperassen overdekte tafel lagen drie rapporten, die alle drie Hepen over een moord in de afgelopen week bedreven. In specteur Madran had ze lerhaaldelijk gelezen en herlezen, de feiten en de bizonderheden van elk geval geschift en met elkaar vergeleken, de getui genverklaringen nagegaan en ge poogd een massa elkaar tegenspre kende verklaringen in een zekere harmonie te brengen. De ernstige blik in zijn ogen en de twijfelach tige trek om zijn lippen gaven dui delijk genoeg te kennen, dai hij het een zeer moeilijke zaak vond. Een moord is een in New-York vrij veel voorkomende misdaad en er was geen bepaalde reden aan te wijzen, waarom inspecteur Madran juist deze drie rapporten voor bizon- dere bestudering had uitgekozen,

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7