Wereld Gezondheidsraad maakte voor ons land kostbare fout Wetenschappelijk bericht werd wereldkundig gemaakt Wereldraad rectificeert berichten over A-griep Vclsen wil woningbouw van particulieren overnemen Ontsporing veroorzaakt grote stagnatie Hevige brand in Culemborg ISOPAN! 1000 Nederlandse jongens naar gouden Jamboree Voor gladiolen-deskundigen was er veel nieuws leven zich uit in deze ZOMERSE DAGEN Door bliksem gedood Bus botst op militaire wagen DINSDAG 9 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 VERKLARINGEN OVER DE A-GRIEP „Zieke" schoolkinderen waakten schoolreis Nadat minister Suurhoff gisteren tijdens een persconferentie op zijn ministerie uitdrukkelijk verklaard had, dat in ons land van een Azia tische griep-epidemie geen sprake is, hebben vertegenwoordigers van de nationale en internationale pers de directeur-generaal van de volksge zondheid, dr. C. Banning met vra gen uit de A-griepwarwinkel be stookt. Langzamerhand is hieruit het vol gende beeld naar voren gekomen: De Leidse hoogleraar, prof. Mulder, lid van de ministeriële influenzacommis- sie, werd half juni belast met de voorlichting van de artsen inzake de behandeling van A-griep en bij-ver schijnselen. Bij het uitvoeren van dit voorlich tende werk bleek bij virologisch on derzoek van bloed van een uitDja- karta te Den Haag aangekomen da me, dat zij haar lichte griepverschijn- selen aan het „A-groep-virus" te wij ten had. Kort nadien bleek, dat nog enige personen met grieperige ver schijnselen het „a-virus" in het bloed hadden. Dit kan eerst een dag of 12 na het optreden der verschijnselen worden geconstateerd. Ten onrechte. Dezelfde Leidse hoogleraar is cor responderend lid van de influenza- werkgroep van de Wereld Gezond heids Organisatie te Genève, als zo danig verstrekte hij voor uitsluitend wetenschappelijke doeleinden gege- LAWNTENN1S HOADS BESLUIT DOOR AUSTRALISCHE BOND AFGEKEURD. De Australische Lawntennisbond heeft te Melbourne een verklaring uitgege ven. waarin vermeld wordt, dat Hoad zijn schriftelijke belofte om tot 1958 amateur te blijven heeft verbroken door zijn besluit zich aan het tenniscircus" van Kramer te verbinden. Bij het tennispubliek en de officials in Europa, Amerika en Australië heeft Hoads beslissing een grote teleurstelling teweeg gebracht. Op 4 augustus zullen de voorzitters van de tennisbonden van de verschil lende Australische staten ter bespreking van deze kwestie bijeen komen. Hoad is intussen met zijn vrouw in Amerika gearriveerd. Hij zal daar het contract met Kramer bespreken. De Australische tennisster Lewis Hoad heeft de beslissing of hij tot het profes sionalisme zal overgaan genomen. Giste ren tekende hij te New York het con tract met Jack Kramer voor de duur van twee jaar. De Australiër zei, dat dit contract 125.000 dollar, plus 20 pro cent van de recettes en 5 procent extra voor de gewonnen wedstrijden hem wel erg goed leek en hij voegde eraan toe, dat hij vooral nieuwsgierig was naar de wedstrijden tegen Gonzales. Hoad zal uitkomen in een toernooi te Forest Hills en Los Angelos. Daarna volgt een toernee door Europa, Zuid- Afrika en Australië met Kramer, Ken Rosewall en Pancho Segura. CRICKET DE DERDE TESTMATCH ENGELAND —WEST INDIë. Na de eerste innings van de derde testmatch EngelandWest Indië te Not tingham leiden de Engelsen met ruim verschil. Als antwoord op het Engelse totaal van 619 voor 6 scoorde West In dië 372 all out, zodat de achterstand van de West Indiërs 247 runs bedraagt en de gasten dus tot de follow-on wer- deh gedwongen. De West Indiërs begonnen de vierde en voorlaatste dag bij de stand 295 voor 3. Door de vele stortbuien was de pitch levendig geworden. Freddie Truman re kende snel de resterende batslieden in, hij nam 5 wicket voor 11 runs. in 9 overs. Over de gehele innings gerekend zijn de cijfers 5 voor 6'. Slechts Frank Worrell en Sonny Ramhin redden het WestIndische to taal nog enigszins, door een laatste wicketstand van 55 runs op te bouwen. Worrel scoorde een prachtige 191, hij stond hiervoor ruim 9 uur aan het wicket. WATERPOLO LGB I—AZC II (heren) 4—0. In een fanatieke, soms te fanatieke wedstrijd heeft LGB gewonnen. Direct trok de thuisclub flink van leer. echter werden de meest eenvou dige kansen gemist. Spoedig ging een AZC-er naar de kant. waarna B. Oos- trom in de uiterste hoek kon plaatsen (1o). terwijl vlug hierna dezelfde spe ler de stand op 20 bracht. AZC bracht er slechts weinig van terecht en nog voor rust bracht P. v. Bergen Hene gouwen de stand op 30. Ook in de tweede helft bleef het spel zeer rommelig. Weer ging een AZC-er het water uit en met zeven tegen zes schoot P. v. Bergen Henegouwen num mer vier in de touwen (40). Verschil lende spelers gingen nu naar de kant, maar gelukkig kwam in de stand geen Verdere uitslagen: LGBLZC (Jon gens adsp.) 35; BZ en PCLGB (da mes) 0—8; BZ en PC—LGB (heren) 1—0; LGB—AZC (meisje adsp.) (voor de tweede maal liet AZC verstek gaan). vens over vijf in ons land versprei de gevallen, die hij toen zag als de voorbode ener epidemische versprei ding. Deze wetenschappelijke mede deling is naar Nederlands inzicht ten onrechte gebruikt voor algemene pu- blikatie. Er was en is nog geen sparke van een A-griep epidemie. De Nederland se geneeskundige autoriteiten zijn over deze publikatie niet geraad pleegd. Slappe tegenspraak. De W. H. O. heeft zondag een naar Nederlandse smaak veel te slappe tegenspraak van het bericht gegeven. Er zal nu een nieuw dementie, ver vat in de ministeriële verklaring worden uitgegeven. Ondertussen is wel gebleken, dat het aantal zomergriep-gevallen in ons land niet groter is, dan normaal. In klinisch opzicht leken sommige ver schijnselen bij sommige patiënten op die van A-griep. De genoemde Leidse hoogleraar heeft heden categorisch verklaard, „dat de mildheid van het vastgestelde A-griep-virus als een paal boven water staat". Een onderzoek naar het verhaal van een school, die gesloten werd, omdat de leerlingen voor 100 pet. A-griep hadden wees enige dagen la ter lyt, dat de school voor honderd procent opschoolreis was. Toeristen blijven weg. De opgewonden en onjuiste berich ten hebben sommige buitenlandse toe risten er van weerhouden ons land te bezoeken. Voornamelijk in Zwe den, West-Duitsland en Frankrijk hebben aanstaande bezoekers afge schreven. De Zweden zijn inmiddels via radio en televisie van hun on rust afgebracht. Men hoopt op 'nzelf- de resultaat in Duitsland en Frank rijk. Minister Suurhoff heeft aan de Wereldgezondheidsorganisatie (W.H.O.) verzocht het volgende communiqué uit te geven: „De Wereldgezondheidsorganisatie kennis genomen hebbende van de verklaringen der Nederland se gezondheidsautoriteiten, deelt mede, dat er in Nederland slechts verspreid enkele lichte griepge vallen voorkomen, zoals her haaldelijk in de zomer het ge val is. De algemene gezondheidstoe stand in Nederland is niet in het minst gestoord, zodat het maat schappelijk leven op volkomen normale wijze voortgang vindt." Van particuliere zijde zijn bouw-l plannen ontworpen voor de bouw van 78 woningen in etagebouw aan de Orionweg te IJmulden. Ten ge volge van de stijging van de rente stand is het de initiatiefnemers niet mogelijk gebleken voor een beleg ger een sluitende exploitatie-opzet te verkrijgen. Ten einde het teloorgaan van het bouwvolume te voorkomen zijn tus sen de gemeente Velsen en de be trokken N.V. onderhandelingen ge voerd. Na enkele wijzigingen in de bouwplannen zijn b. en w. tot de con clusie gekomen, dat deze plannen, met toepassing van de Woningwet en Tijdens spitsuren op Amsterdam C.S. Een zeer langdurig oponthoud en grote materiële schade waren het ge volg van een ontsporing, welke zich gistermiddag om ongeveer kwart over vijf voordeed op het oostelijk gedeelte van het Centraal Station te Amsterdam. Het treinverkeer tussen de hoofdstad en het zuiden en het oosten van het land was tot 's avonds laat volkomen ontwricht. Bij het verlaten van het station Ontspoorde de sneltrein van kwart over vijf in de richting Utrecht. Door onbekende oorzaak kwamen de wielen van een der wagans naast de rails, waarbij het onderstel totaal vernield werd. Daar deze opstopping in het treinverkeer plaats vond juist tijdens de spitsuren moesten duizen den reizigers tevergeefs op hun aan sluiting wachten. Pas tegen half tien zelfs toen was het treinverkeer nog niet geheel normaal konden er treinen beetje bij beetje in en uit het Centraal Station geloodst worden. Ook het postverkeer heeft bij dit on geval grote stagnatie ondervonden. Persoonlijke ongelukken bleven uit. Culemborg werd gistermiddag om streeks halfvijf opgeschrikt door een uiterst felle brand in de lak- en verf- opslagplaats van de verffabriek „Ba touwe" in de Achterstraat. Deze op slagplaats brandde in een tijd van een ogenblik al een fakkel, waarbij zich boven de stad een enorme rookwolk verspreidde. In laaiend vuur explo deerden vaten lak en nog voordat de Culemborgse vrijwillige brandweer, die met groot materieel ter plaatse kwam, de brandhaard aanpakte, wer den de omliggende huizen leegge haald. Gelukkig is de opslagplaats door stevige muren omgeven, waar door uitbreiding van de brand in dit oude stadsdeel werd voorkomen. Alle gebouwen in de omgeving waaronder de Evangelisch Lutherse kerk, kon den door nat houden behouden blij ven, al kregen enkele panden dan ook waterschade. Om half zes had men het vuur on der de knie en kon de rest van het vuur worden bedwongen met kool- zuurblussers. de beschikking bijdragen Woning- wetbouw 1950, zijn te realiseren. Voorts zijn b. en w. van oordeel, dat ter voltooiing van het noordelijk gedeelte van het uitbreidingsplan- Duinwijk in aansluiting op de voor- FILMT U? AGFA smalfilms op 't arS, eerste plan want.... r alles kan met Dinsdag 30 juli a.s. om half vier, zal het Nederlandse contingent pad vinders, ter sterkte van ongeveer 1000 man, zich inschepen voor de reis naar de Golden Jamboree in Sut- ton-Coldfield (Engeland). De over tocht zal worden gemaakt met „de Mecklenburg" van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland". Bij het contingent zullen zich aan sluiten een veertigtal deelnemers uit de West, een radio-équipe van de Nederlandse Radio Unie, t.w. de he ren Tom Bouws (algemeen hoofd commissaris voor radiozaken), Johan Bodegraven (ere algemeen districts commissaris van Utrecht) en Kees de Wolf (oud-padvinder), en een aantal journalisten, dat bij aankomst in Sutton-Coldfield nog zal worden' aan gevuld door een aantal correspon denten van Nederlandse dagbladen. Zij zullen worden ondergebracht in een speciaal internationaal pers- kamp. In Sutton-Coldfield zullen meer dan 33.000 deelnemers uit 83 landen, waaronder één uit Mauritius, hun kampen opbouwen. Hoogtepunten voor het Nederland se contingent worden 5 en 8 augus tus. De eerste dag, die samenvalt met de verjaardag van prinses Irene, re- cipieert de Nederlandse vertegen woordiging voor het buitenland. De ze Hollanddag zal door de verkenners worden benut om industrie, floklore enz. onder de aandacht te brengen van hun buitenlandse broeders. Op 8 augustus komen de Nederlanders in de arena met een demonstratie, waaraan maanden voorbereiding zijn voorafgegaan. De Golden Jamboree vormt voor de padvinders de afsluiting van het jubileumjaar 1957: het jaar waarin bijna 11 miljoen padvinders over de hele wereld herdenken, dat de eerste melde woningbouw tevens dient te verkenner, lord Baden Powell 100 worden gebouwd een blok van 24 etagewoningen, eveneens gelegen aan de Orionweg ten noorden van de bo vengenoemde 78 woningen. Het eer ste deel van de Orionweg zal hier mede dan voltooid zijn. De bouw- en grondkosten van het in totaal dus 102 woningen omvat tende plan worden voorlopig ge raamd op ongeveer 2.100.000. De uitvoering van dit werk zal een be langrijke bijdrage vormen tot oplos sing van het nog steeds heersende woningtekort in de gemente Velsen. „Trouw". SPAAROVERSCHOT BIJ BOEREN LEENBANKEN. Bij de stichting Spaarbank van de Boerenleenbanken aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank te Eindhoven en de coöperatieve centrale Raiffeisen-bank te Utrecht, bedroegen de stortingen en terugbe talingen in juni 1957 resp. f 91.880.000 en 74.720.000,—, zodat er een spaar overschot was van f 17.160.000, In de vorige maand bedroeg het spaaroverschot f 14.540.00, jaar geleden werd geboren en zjjn spel 50 jaar bestaat. RECORD AANTAL „HEITJES". De actie „Een heitje voor een kar weitje" heeft dit jaar voor de ver eniging „De Nederlandse Padvin ders" 92.074,11 opgebracht. Een re cord bedrag sinds de eerste actie in 1952. Vorig jaar was het eindresul taat ƒ77.680,33. Het hoogste bedrag aan „heitjes" kwam binnen van een verkennersgroep uit Utrecht, name lijk 475,—. Vermist echtpaar gevonden De stoffelijke resten van het bij het ongeval met de zandbak „Mer- wede" op het Hollands Diep omge komen echtpaar Van DijkLentjes zijn thans gevonden. Zaterdag werd de vrouw gevonden, gisteren is ook het lichaam van de 39-jarige man ter hoogte van het bakenlicht Strijensas gevonden. Haarlemse bloemenkeuring De gladiolenexperts kregen maan dag voldoende gelegenheid om met een blocnote vol notities naar huis terug te keren. Er waren n.l. al heel wat inzendingen van dit knolgewas, dat de laatste jaren zo'n enorme plaats is gaan innemen. Konijnenburg Mark, Noordwijk, lieten al een bijzonder uitvoerige en gevarieerde groep de revue passeren. Deze Noordwijkse firma introduceert een ras gladiolen, die qua vorm en kleur afwijkt en opvalt. Het zijn middelgrote gladiolen met sterk ge golfde randen van de bloembladen en van een type, dat uitstekend in de moderne behuizing past, Daarnaast bracht deze firma ook enkele nieuwigheden van het „ge wone" type. Van deze laatste groep noemen we o.m. de felrode Kiss Waltz en de lichtlila Bajadère, die een buitengewoon mooie tint heeft. Van de middelgrote aanwinsten waarvan tientallen verschillende va riëteiten werden getoond, vonden we de lichtrode Consonast, de crème, rood gevlekte Mickey Mouse, Las Palmas, crème met rode vlek, Anna Pauwlona, wit met roomkleurig merk en Jolly Joker, geel met felrood merk, de meest opvallende. Qua tint was o.i. de levendige lila gekleurde Imposant een ster van eerste grote. Heel apart was ook Daily Sketch, wit met oranjegeel merk en ook Ben- venuto, een lange, slanke tak met oranje, geel getekende bloemen was een uitblinker. Verder noemen we nog de fraaie rode Hamlet, de prach tig gebouwde gele Bird of Dawning en Baxaria, helderblauw met wit omrand paarszwart merk. Zeer bij zonder! A. J. Turnhout, Noordwijk, eta leerde de rose, wit gevlekte sport uit Johann Strauss onder de naam Me lody of Strauss en de merkwaardig- rose verloping uit Strauss, n.l. Graf Bernadotte, een tint die vooral de Fransen en de Italianen zullen we ten te waarderen. Beide verlopingen zullen gezien him „afkomst'" hun weg stellig wel vinden. De frisrode Lovesong van JonkmanHulsebosch, Sassenheim, is een goed gebouwde gladiool met heldere kleur. De naam is nu veranderd in Cupido. H. J. Sal man Zn, Noordwijk brachten twee waardige vertegenwoordigers van het Salman-ras: zware gladiolen met lange, best gebouwde takken n.l.: Norvica, fris roserood en de iets lich ter gekleurde Abbé Pierre. Een machtig mooi witte „ruffled" gladiool bracht C. J. Wigchert Zn, Sant poort, naar voren onder de naam Ruffled Sensation. Een sterk gegolf de rand aan de bloem een vlekke loos gebouwde tak en een melkwitte kleur. De rose Ruffled Champion van deze firma is al meer dan bekend. Een zeer voorname indruk maakte de forse Lilac Perfection, die een zeer mooie donkerlila tint en een forse tak heeft. In dit groepje no teerden we verder de kloeke City of Alkmaar, de purperen Grand Maitre en de zwartrode Ruby King. Gebrs. Vink, Noordwijk, waren present met een grote groep, waarin verschillende prima aanwinsten. In het centrum prijkte Vink's Glory, in het gele genre stellig tot de creme de la crème behorend met de best gebouwde, lange tak. Zeer apart van kleur staalgrijs met purper merk is Laetare. In het rood boeide Tamboer door de vlammende kleur en de mooie vorm. Davy Crocket is een lichtpurperen aanwinst, die ons geen verbetering leek van de eveneens getoonde Don Camillo. Robijn is een middelgrote gladiool met een goed r\AT apen van jool hou- den hebben wij dezer dagen kunnen constateren in Rhenen. Nu ons echter al weer een apengeschie- denis ter ore is gekomen moeten wij toch werkelijk wel veronderstellen, dat het iets met de tempera tuur te maken heeft. Als het zo door gaat krijgen deze dieren het aan de lo pende band op de heupen. Maar als dat zo mocht worden schrijven we er niet meer over, want dan is de aardigheid er van af. Bo vendien werken dergelijke aapse bezigheden erg aan stekelijk en daar de men sen apen feitelijk verstan dige dieren vinden, is de overgang van mens naar aap maar een korte af stand, vooral wanneer de tropenkolder in het hoofd is geslagen. Maar nu ter zake. We wilden u even meenemen naar Zaandam, als u wilt tenminste, want er is, zoals gezegd, weer iets met een aap. de: „Buurvrouw.niet dat ik er iets mee te ma ken wil hebben, maar er zit bij u in de kamer een aap of zoietsof wist u er al van af?" Natuur lijk wist de eerste buur vrouw hier niets van af en ze liet de kruidenier voor wat hij was, nam haar mandje op, negeerde de opmerking van de man achter de toonbank: „was er anders nog iets van uw verlangen" volkomen en begaf zich spoorslags naar haar woning, op de hielen gevolgd door buurvrouw de dame in kwestie in hun midden was durfde nie mand te lachen. De voor stelling droeg een rijk ge varieerd karakter. En de scènes wisselden zich in vlot tempo af. Na een nummertje boomslingeren vergreep de aap zich aan een bloeiende clivia, de trots van de kamer, en deed zich te goed aan de verse bloemknoppen. Tus sen enkele knoppen door verscheen de olijkerd zo nu en dan even voor het raam, waar een hor in zat (maar dat doet er niet nummer twee, die haar amper bij kon houden. Maar echte buurvrouwen laten niet zo gauw los. In de Jasykoffstraat aangekomen, want daar woonden beide buren, ont waarden de twee dames een flinke groep mensen, die in rond-Zaanse be woordingen de gebeurte nissen binnenskamers van commentaar voorzagen. En zig bij de kruidenier de wat de mevrouw-met-de- wijk, waar het Zaan- se gemeentebestuvr in een angstig ogenblik allerlei straten met Russische na men opgescheept heeft. Een Zaanse dame was be- benodigde waren slaan, toen haar buur vrouw waar bemoeien buurvrouwen zich ook al tijd mee, ze wist precies waar bedoelde dame ver toefde de winkel kwam binnengesneld, bleek en ontdaan, en de winkelende mevrouw haastig toevoeg- aap-in-de-kamer zag, toen zij door het venster tuur de, bezorgde haar inder daad koude rillingen. Daar hing zowaar een aapbeest aan de lamp, als in een slingerplant, een liaan. Hij voerde daar voor iedereen die maar kijken wilde een éénmans-show op, maar nu toe), om de menigte te «la ten zien wat voor flinkerd hij eigenlijk was. bevond zich geen flin kerd, niemand waagde zich naar binnen, want er werd gefluisterd, dat het ver standige dier vrouwelijke personen een hand gaf, maar de mannen minder vriendelijk bejegende. Een van de kijkers wist echter meer van de aap af en ver telde, dat het dier thuis hoorde bij een meneer in de Menschikoffstraat, maar die was niet aanwezig. De aap had zijn kans schoon gezien en was door het zolderraampje naar buiten geklommen en het huis van de eerste buurvrouw tot zijn circus uitgekozen. Maar tussen de omstanders was een vrouw met een leeuwenhart, die o, he ren, wat lieten jullie je kennen vrouwmoedig de woning binnenstapte en pardoes de schuifdeuren tussen de voor- en achter kamer sloot en daardoor de speelruimte van de aap, die inmiddels rustig voort ging met het afwerken van zijn programma en deed of er niets aan de hand was, kleiner maakte. Buurvrouw een, die wist waar buurvrouw twee haar boodschappen haalde, werd door dit voorbeeld aangestoken en ging op haar beurt de schelm met list te lijf. Zij plaatste zich vóór het hor en riep het woord, dat haar het eerst inviel: „jochie". Het mooie jochie reageerde onmiddel lijk en staakte zijn voor stelling. r\EZE apengeschiedenis U vond zijn einde in de aankomst van de eigenaar van het jochie, die zijn be schermeling kwam ontzet ten. De man was tamelijk kwaad op zijn huisgenoot je, dat laat zich begrijpen, maar het jochie vond het allang weer goed, dat hij bij zijn baas op de schou der zat. „Ja", zei de pleeg vader van de aap, „Jochie is een lief dier, maar hij kèn lastig zijn, soms is geen land met hem te be zeilen". De vrouwelijke in tuïtie had buurvrouw nummer twee niet bedro gen, de aap héétte Jochie. gebouwde tak en mooie robijnrode kleur. Rosalie produceert de lange staarten zeer vroeg. Bijvoet Co, Overveen, trok met de voortreffelijke oranje pr. gr. Troef veel belangstelling. Een variëteit, die men niet gemakkelijk zal kunnen verbeteren. Daarnaast stond een nieuwe primulinus: no. 50/30, een slanke rode gladiool, met een geel merkje in het centrum. A. Schoon- uit Akersloot had 43 dubbelneuzen opgezet van zijn selec tiepartij lilium speciosum. De bollen ontwikkelden een gewas, dat meer dan fantastisch was. Stengels van 1.50 meter of daaromtrent waren geen uitzondering en we telden vele kelken aan een tak. Het gewas was zeer kraohtig en zag er gezond uit. De bollen waren geplant in sinaas- appelkisten en waren half februari in de warme kas gezet onder het ta blet, daar in de bewuste kas toen nog tulpen werden getrokken. Half maart gingen de kisten op het tablet en sindsdien werd er niet meer bijge- stookt. Een inzending, waarbij heel wat bezoekers hebben stilgestaan. L. Slikker, Heemskerk, bracht wat takken van de lelie testaceum met licht vanillekleurige, sterk gekrulde, hangende bloemen. De mooie diep- gele Zantedeschia (Calla of zo men wil: Richardia) Elliottiana zagen we van C. v. d. Hulst, Hillegom en tot slot toonde Maas Van Stein, Hil legom, enkele dubbele en half dub bele chrysanthemum maximum-va riëteiten. Onder meer de al vrij be kende Wirral Supreme, verder Cób- ham Gold, die men het best als een crèmegele Wirral Supreme zou kun nen beschrijven en de witte Wirral Pride, die half dubbele bloemen pro duceert en o.i. beslist geen verbete ring van Wirral Supreme is. Tijdens een hevig onweer, dat gis teravond tussen zes uur en half ze ven woedde in de omgeving van Deurne is de ongeveer 30-jarige me vrouw M. van der Berg«Mortel door de bliksem getroffen en gedood. Zij was bezig de koeien te melken. Het slachtoffer laat twee kinderen na. Twee doden, een zwaar en enige licht gewonden Gistermiddag omstreeks vier uur zijn bij Hulshorst op de Rijksstraat weg AmersfoortZwolle een tou ringcar en een militaire auto met el kaar in botsing gekomen. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn twee militairen om het leven geko men, een derde is vrij ernstig ge wond. De bij het ongeluk betrokken auto bus was afkomstig uit Enschede en behoorde toe aan de Gebrs. ter Riet aldaar. Men was met nog een bus van de firma, op de terugweg naar Enschede van een tocht naar Har derwijk. Ter hoogte van Hulshorst moest de voorste van de twee bussen stoppen voor een personenauto, die wachtte om linksaf te slaan. De twee de bus kon blijkbaar niet snel ge noeg tot stilstand komen en trachtte zijn voorganger te ontwijken door naar links uit te halen. Bij deze ma noeuvre vloog deze tweede bus op een militair autobusje met zes inzitten den. Van deze zijn om het leven ge komen de 57-jarige gehuwde ser geant eerste klas W. A. Mulder uit Den Haag (vader van twee kinde ren) en de 36-jarige gehuwde ser geant eerste klas R. F. Birkenholz uit Utrecht vader van drie kinde ren). De slachtoffers behoorden tot het garnizoensdetachement Utrecht. Bij de botsing werd zwaar gewond de 46-jarige sergeant A. Ortse uit Amersfoort; hij is in het centraal mi litair hospitaal te Utrecht opgeno men. De bestuurder van de militaire auto en nog twee inzittenden van deze wagen werden licht gewond op genomen in de Pius-stichting te Har derwijk. Van de passagiers in de touringcar liepen er slechts enkele lichte bles sures op. Met een bus uit Harder wijk zijn de passagiers van de veron gelukte autobus die tegen een boom is gebotst naar Enschede ge reisd. Het verongelukte militaire busje werd aan de linkerzijde geheel opengereten. De minister van buitenlandse za ken a.i. heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat aan de Hongaarse regering is opgezegd een uit 1880 da terende overeenkomst tot wederzijd se uitlevering van misdadigers. Deze overeenkomst werd destijds gesloten met de regering van de Oostenrijks- Hongaarse monarchie. De overeen komst eindigt per 1 november van dit jaar. GENERAAL WARRINGA VOORZITTER KATH. THUISFRONT. Op de zaterdag 6 juli te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Raad van Toezicht van Nationaal Katholiek Thuisfront, werd de ge neraal majoor J. G. Warringa we gens het aftreden van de heer Koops, waarnemend voorzitter, met algeme ne stemmen tot voorzitter gekozen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6