Moskou wijst westelijke voorstellen af Hitte geweken in deel van Europa Moeder ging uit en danste Scherp Rus verloor zijn „sleep" Leidse raad wil Gansoordbrug verbreden Examens Rijnlands Lyceum Wit-Gele Kruis moest gebouw Oostdwarsgracht sluiten DINSDAG 9 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Ontwapeningsgesprek weer op dood punt f*\E SOWJET-UNIE heeft gisteren het westelijke voorstel voor een stopzetting van de proeven met kern wapens gedurende 10 maanden ver worpen. De tijdelijke staking van de proeven was in het westerse voorstel gekoppeld aan een stopzetting van de produktie van kernwapens. De Russische afgevaardigde op de Lon- dense conferentie over ontwapening, Zorin, verklaarde, dat een dergelijk samenbinden totaal nutteloos is. Hij verwierp de voorstellen om deskundigen aan het werk te zetten voor het samenstellen van een reeks inspectie- en toezichtmaatregelen. Verder herhaalde Zorin de Russische eis: stopzetting van de atoomproeven voor de tijd van twee of drie jaar. Tevoren had een commentator van radio-Moskou verklaard dat het wes. ten geen Russische tegemoetkomingen inzake de ontwapening moest ver wachten als gevolg van de jongste veranderingen in de Russische re gering. Selwyn Lloyd, de Engelse delega tieleider, verklaarde toen Zorin uit gesproken was, dat diens uiteenzet ting teleurstellend was. De Franse afgevaardigde, Jules Moch, zei dat Zorin absoluut niets nieuws had gezegd. Maar Harold Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde, verklaar de, dat Zorins toespraak te lang en te belangrijk was om in het kort af gedaan te worden. Hij wilde hem eerst bestuderen. Naar in kringen van de conferentie meegedeeld wordt, heeft Zorin enkele punten aangevallen waarop naar de mening van de voorstellers geen com promis mogelijk is. Eén daarvan is het verband dat de voorstellers heb ben gelegd tussen opschorting van de proefnemingen en een overeenkomst die verdere produktie van kernwa pens verbiedt. Het westen zal boven dien geen compromis aanvaarden op zijn voorstel om geen verbod in te stellen op het gebruik van atoom wapens (ook ter verdediging) in een oorlog. Want alleen kernwapens zijn een tegenwicht voor de overmacht van conventionele wapens die Rus land bezit. In het riviertje de Giessen is gisteravond geraakt het bijna 4-ja- rige zoontje van de familie A". K. te Hardinxveld-Giessendam. Toen het kind tien minuten later op het droge werd gebracht, waren de levensgees ten reeds geweken. De 67-Jarige aannemer H. J. Groothuis te Hengelo is door een auto gegrepen, toen hij per rijwiel de Enschedesestraat overstak. In het r.-k. ziekenhuis is G., die ernstig ge wond was onder meer door een or nament van de auto, gistermiddag overleden. Wat Dulles ervan denkt De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft maandag in Washington ver klaard, dat het nog niet duidelijk is of de wijzigingen in de Sowjet-leiding een gevolg zijn van politieke me ningsverschillen of van een strijd om de macht tussen verschillende perso nen. Wel ziet Dulles in de ontslagen van Molotof en de anderen een bevesti ging van zijn opvatting, dat „het com munistische despotisme niet zo onver anderlijk is als men soms zou den ken". Het schijnt dat de tijd en de om standigheden op sommige van de Sowjet-leiders „hebben ingewerkt". Overigens zijn gevechten om de macht niets ongewoons in de Sowjet- Unie, aldus de minister. In Italië was het erg In sommige delen van Europa is een einde gekomen aan de hittegolf, maar het grootste deel van het vaste land zucht er nog onder. Vooral in Italië en Oostenrijk is het heet. In Italië zijn het afgelopen week einde meer dan 32 mensen om het leven gekomen bij het zwemmen of als gevolg van een zonnesteek. Het totaal aantal doden ten gevolge van de hittegolf is hiermee tot boven de 600 gestegen. In de meeste Italiaanse steden steeg het kwik maandag tot 35 graden, in Oostenrijk zelfs tot 42 graden. Vijftien bewoners van een oude- liedentehuis te Venetië zijn zondag avond overleden ten gevolge van de hitte. Alle overledenen leden aan hart- en andere aandoeningen en de hitte was teveel voor hen geweest. In de afgelopen vier dagen zijn ook in een tehuis voor ouden van dagen te Padua 12 mensen, onder wie de moeder overste, overleden. In Oostenrijk zijn tijdens het week einde 36 mensen om het leven ge komen; 25 van hen verdronken bij het baden. In Zweden, Praag en Parijs heb ben zware onweersbuien een einde aan de hitte gemaakt. Te Lulworth Cove aan de zuidkust van Engeland, hebben regens de hel lingen van de klippen zacht gemaakt, waardoor honderden tonnen steen naar beneden stortten op het druk bevolkte strand. Meer dan honderd vakantiegangers liepen verwondingen op. Veertien van hen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Passagiersschip gestrand Het Britse passagiersschip „Reina del Pacifico" (17.872 ton) is maandag bij de Bermuda-eilanden, ongeveer 10 km. uit de kust. gestrand. Het schip, dat op weg is naar Enge land, heeft 400 passagiers aan boord. Men stelt ailes in het werk om te voorkomen, dat het op de koraalriffen lek slaat. Het schip maakt een slagzij van 12 graden over stuurboord. Twee sleepboten zyn bij de hand om af drijven naar de rotsen te voorkomen. Men zal proberen het schip bij hoog water los te krijgen. De „Reina del Pacifico" vaart in een geregeld dienst tussen Liverpool en de Zuidamerikaanse westkust. Ergerlijke kinder verwaarlozing In Verona (Italië) is een ontaarde moeder gearresteerd, die haar vier kinderen op een schandelijke wijze verwaarloosde. Als moeder elegant gekleed ging winkelen of dansen, za ten haar vier kinderen Armando, Flora, Daniela en Patrizzia ze va riëren in leeftijd van veertien maan den tot zes jaar opgesloten in een donkere keuken. Moeder Franca Melda, een knappe POTLOOD en GEEST No. 520. Horizontaal: 2. toonladder, 6. wereldtaal, 8. kippenloop, 10. voor werp ter verlichting, 12. jongensnaam, 13. senior (afk.), 14. vaarwel, 16. voor zetsel, 17. bezinksel, 18. familielid, 20. zijtak Donau, 21. Tund, 23. meisjes naam, 25. kurk, 27. koor van zangers, 29. vogel, 30 tent. Verticaal: 1. soort bier, 2. kleef- middel, 3. familielid, 4. vlaktemaat, 5. meisjesnaam, 7. honingbij, 9. tel woord, 11. verstoteling, 12. gem. in Groningen, 15. rivier in Rusland, 18. deel, 19. biersoort, 21. orgaan, 22. boom. 24. tegenstelling van dun, 26. mak, 28. gebod. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 519 Horizontaal: 1. mals, 4. vaal, 8. adé, 10. Ria, 11. na, 12. dar. 14. Ra, 15. Pasen, 17. kanteel, 19. stiel, 21. on, 23. eel, 24. Ur, 25. sop, 27. dra, 28. tram, 29. Gent. Verticaal: 1. mand, 2. Ada, 3. Ie, 5. ar, 6. air, 7. laat, 9. mastiek, 12. Dan te, 13. reëel, 15. pas, 16. nel, 18. post, 20. krat, 22. nor, 24. urn, 26. pa, 27. de. donkere vrouw, verbraste al het geld, dat haar 37-jarige man, een arbeider, verdiende. De kinderen kregen slechts wat sneedjes grauw brood, gedompeld in olijfolie en tomaten. Ze werden nooit gewassen. Verschonen was iets, dat in huize Melda nooit gebeurde. Daar had moeder geen tijd voor, ze moest immers dansen Gisteren maakte de politie er op aanwijzing van de buren een einde aan. Een ondraaglijke stank sloeg de politiemannen tegemoet, toen zij de niet-geventileerde keuken openbra ken. De kinderen werden onmiddel lijk overgebracht naar een ziekenhuis. De kleine Patrizzia zal waarschijn lijk nooit meer goed kunnen zien en spreken. Ze heeft eenvoudig niet ge leerd haar stembanden te gebruiken. De ledematen van de twee oudste kinderen zijn volkomen stijf door ge brek aan lichaamsbeweging. Enkele uren nadat de kinderen wa ren weggehaald, werd hun moeder gearresteerd. Ze wandelde, gekleed in dure, nieuwe kleren in de hoofd straat van Verona. Ze toonde op het politiebureau niet de minste belang stelling voor haar viertal. De beschuldiging tegen haar luidt verwaarlozing van huishoudelijke plichten en wreedheid tegenover haar kinderen. Hierop staat een maximum straf van 20 jaar gevangenisstraf. Het Russische koopvaardijschip „Frajzino" heeft gemeld, dat het ter hoogte van Den Helder op de Noord zee een drijvende kraan, die het op sleeptouw had, heeft verloren, door dat de verbinding met het gevaarte is gebroken. De kraan is inmiddels gekapseisd ten westen van Texel. Drie sleepbo ten zijn er naar onderweg, de „Hec tor" van bureau Wijsmuller, de „Hol land" en de sleepboot „Zuidzee" van de rederij Doeksen op Terschelling. De „Holland" is inmiddels bij de Frajzino" gearriveerd, en de kapi tein, de heer J. Doeksen, is aan boord van de Rus gestapt. Men is nog aan het onderhandelen over het contract, maar de „Holland" heeft reeds aan de kraan vastgemaakt en is voorzich tig met trekken begonnen. De kop van de kraan zit vast in de grond, en de schroeven steken boven water uit. De hitte heeft ook in Polen tal rijke slachtoffers geëist: bij het ba- d' i in rivieren en meren kwamen zondag in totaal 45 mensen om het leven, van wie acht in de rivier de Weichsel. Buitenlanders in Indonesië De Indonesische regering heeft dinsdag een speciale belasting voor in Indonesië wonende buitenlanders ingevoerd. Het belastingtarief bedraagt 1500 rupiah per jaar voor elk gezinshoofd, 750 rupiah voor elk ander lid van de familie. De nieuwe noodwet, waarbij deze belasting werd ingesteld, treedt in werking met terugwerkende kracht van 1 januari van dit jaar. Naar schattnig zullen ongeveer 600.000 Chinezen en omstreeks 60.000 Nederlanders deze belasting moeten voldoen, benevens nog een paar dui zend andere Europese en Aziatische vreemdelingen, die op Java en Su matra wonen. A. van Dijk: waar blijven plannen Noord-Zuid-verbinding Nadat de deuren gesloten zijn geweest heeft de Leidse raad gistermiddag nog enige tijd vergaderd over de agendapunten, die tot het eind waren uitgesteld. Het voorstel tot onteigening van gronden aan de Morsweg en de Lopsenstraat werd zonder meer aangenomen. Anders was het gesteld met het voorstel tot het slopen van de percelen Hogewoerd 24 en 26 en Watersteeg 1 en 3 en het ontwerpen van plannen voor de bouw van een nieuwe Gansoordbrug. De heer Van Dijk (KVP) vond het een vrijmoedig voorstel, waarop een vrijmoedig commentaar gegeven mocht worden. hoe lang we nog op vernieuwing van de brug moeten wachten in deze be- stedingsbeperkende tijd. Hij deed dan ook schriftelijk het voorstel, dat on dersteund werd door zijn fractiegeno ten het agendapunt aan te houden tot de raad in de gelegenheid is gesteld meer te vernemen over de nieuwe plannen voor de Noord-Zuid-verbin- ding. Bij een stemming werd het voorstel van de heer Van Dijk verworpen met 21 tegen 12 stemmen. Vóór stemden de gehele KVP-fractie met inbegrip van wethouder Menken en de Protes tant Christelijken: Knol, Questro, Huurman en Van Ravesteijn. Het voorstel van b. en w. tot slo ping van de panden werd met 24 te gen 9 stemmen aangenomen (tégen KVP plus wethouder Menken en de heer Knol). Het voorstel tot brugaanleg werd met 22 tegen 11 stemmen aangeno men tegen KVP plus wethouder, de heren Knol, Questro en Rave steijn). „Nieuwe brug vijftig meter van Gangetje" Hij kon moeilijk meegaan. Zijn grootste bezwaar is gelegen in het feit, dat het college nog geen nadere mededelingen heeft gedaan over de nieuwe Noord-Zuid-verbinding ir Leiden. Deze plannen tot wegverbre- ding en aanleg van een nieuwe brug op een afstand van nauwelijks vijf tig meter van het Gangetje hebben iets te maken met de Noord-Zuid- verbinding; maar hóe kan de raad juiste besluiten nemen, indien niets meer wordt gehoord van de oude plannen (verbinding Gangetje Hartesteeg-Nieuwstraat-Hooigracht). Nu wil men de raad er toe brengen het slopen van goede panden goed te keuren. Hij wees op de ongunstige stedebouwkundige aspecten van dit voorstel. Het rapport van de Com missaris van Politie, stelde geen ver- keerverbetering in het vooruitzicht. De heer Meester (P. v. d. A.) kon deze voorstellen voor het slopen van panden en het aanleggen van een nieuwe brug wel los zien van „de Noord-Zuid-verbinding". Hij maakte echter bezwaar tegen het koppelen van deze twee voorstellen. Er zijn wel méér bruggen, die hoognodig ver nieuwd of verbeterd moeten worden. Als de brug niet gebouwd wordt, kan men de vrijgekomen ruimte altijd nog gebruiken als parkeerruimte. De heer Van Iterson (P. C.) ver klaarde zich accoord met het voor stel. Plan van 19.33. Wethouder Jongeleen erkende, dat nog steeds de Noord-Zuid-verb in - dings-plannen geldig zijn, die in 1933 werden ontworpen. De voorstellen op deze agenda kunnen volgens hem echter losgemaakt worden van de bestaande plannen. Hij wees op het advies van de com missie voor Openbare Werken, dat ook gunstig was voor deze voorstel len. Hij erkende dat de woningen nog goed zijn en dat het rapport van de commissaris niet gunstig is.' Het is echter de bedoeling het verkeer van de Hogewoerd naar de Hooigracht via deze verbinding af te voeren. Er waren al wensen van raadsleden in deze richting. Voorstel. De heer Van Dijk zei in tweede in stantie, dat de wethouder er niet in geslaagd was de urgentie van deze voorstellen aan te tonen. Wie weet DE LEIDSE JEUGD TOUR A.s. donderdag, 's avonds 7.30 uur zullen de rennertjes van de Leidse- Jeugd-Tour in het Gebouw van Chr, Soc. Belangen aan de Oude Singel, hun laatste instructies ontvangen. Daar worden de rugnummers uit gereikt en het volledige programma bekend gemaakt. Vóór die tijd moe- en de „contracten" ingeleverd zijn en het inleggeld betaald. Buiten alle klassementen om, is er een zeer „Geheime" ranglijst inge steld. Hiervoor worden door een „ge heime" jury punten toegekend, waar voor iedere renner in aanmerking kan komen. Voor de winnaar van dit klassement is er een „Geheime" prijs die beschikbaar is 'gesteld door een rijwielfabriek. De twee gemengde ploegen wor den woensdagsavond 7 uur bij molen de Valk verwacht ter kennismaking met hun ploegleiders. Iedere deelnemer wordt er nog maals op gewezen, dat hij geen „blokjes draaien" mag bij wijze van training. Wie hierop wordt betrapt, gaat, zoals ieder jaar, onherroepe lijk van de deelnemerslijst. Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand. examen Franse taal- en letterkunde mej. K. G. de Groot te Haarlem en de heer R. R. J. M. Bocxe te Leiden. Idem voor het doet. examen Franse taai en letterkunde de heer W. Zwanen burg te Den Haag. „SINT ANTONIUS" Het bestuur van de Ned. kath. bond van hotel-, café-, restaurant ge- empl. „Sint Antonius" met de sectie bioscoop- en theaterpersoneel, afd. Leiden, heeft besloten, gezien de vakantie- en seizoentijd in de maan den juli en augustus, geen maande lijkse bijeenkomsten te houden. Dus vanavond geen bijeenkomst, zo ook niet de 2de dinsdag in de maand augustus. In die tijd kan men zich voor klachten, moeilijkheden of inlichtin gen tot het secretariaat Maresingel 48 wenden. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Dinsdag 9. Julij 1857. Advertentie. Een jong mensch van fatsoenlyke Familie, die reeds zyn examen heeft afge legd, wenschte gaarne zich heiast te zien met onderwys te geven aan enige Jongelingen bij zich in huis, in de Nieuwe Talen en Mathesis, om daardoor in staat te zyn zyne eigene studiën voort te zetten. Voor het toelatingsexamen voor het Rijnlands Lyceum Oegstgeest slaag den: Marietje Adriani, Anke Bal, Lex Baldal, Jacques Bellaart, Yolande Bol, Raymond Bouwmeester, Roel Brands, Mien Brands, Joan Dekker, William Dekker, Marleen Deurvorst. Wouter Diepeveen, Dick v. Egmond, Heieen Flim, Nelleke Fontein, An nette de Groot, Dineke van den Han del, Willem van Heemskerck Düker, Hugo Hoek, Luset Hoogenberk, Jop de Jong, Occie Jonker, Jan de Kater, Anne Willem Kist, Peter Kleiberg, Albert Korenhof, Carolien Kroes, Hans Kruyt, Els Kuiper, Ebie Kwint, Robert Macovich, Gerard v. Marle, Frits van Ooststroom, Theo Poorte naar, Jan Willem Rikkers, Gert Scherpenzeel, Judith Schieffelers, Gé Schipper, Jan Schipper, Liesbeth Sloos, Jan-Kees van Steenbergen, Jaap Stuiver, Renie Sumawihardja. Jaap Temminck, Rini Timmermans, Hannie Tramper, Joop Ufkes, Peter Veldhuijzen, Ineke Verbeek, Michiel Verschuijl, Ineke van der Vlies, Pe ter Vöge, Kees Volker, Joan Voor molen, Conny de Vries, Rolf Westen, Rob Westenbroek, Arthur Wijnans, Rita Zee, Frank Mulder, Jan Rosen berg, Marja Schotanus, Anne Kari Gorter, Joost Huijsman, Patrick van den Brink. Afgewezen werden 17 candidaten. Bevorderd naar de 2e kl. H.B.S.: Annemarie van Alphen, Ruud Beunderman, Huib Bol, Loukie Cra- ma, Ineke van Dobben de Bruyn, Hans den Haan, Jan Heidsma, Ada Houweling, Gerben de Jong, Martha Kohlmeijer, Hilde van der Laan, Ger- rit Leenheer, Gerard Loenen, Henk Maan, Lies Martono, Rudi Mast, Ton Mul Herman Nortier, Lies Pel, Tan- ny de Roode, Rob Rotteveel,' Margo- leen Ruhaak, Jacq Timmermans, Dientje Vreeken, Greet van 't Wout. Afgewezen 5; herexamen 1. Bevorderd naar de 2e kl. H.B.S.: Janet Bodt, Erik Bouwmeester, Vergadering sprak over bezuiniging Gebouw Middehtegracht beter en goedkoper De opkomst gisteravond voor de jaarvergadering van het Wit-Gele 'Kruis te Leiden was opvallend groter dan het bezoek van deze bijeenkom sten gemeenlijk is. We telden onge veer tien leden; we hebben echter ook vergaderingen bijgewoond waar op één lid van zijn belangstelling blijk gaf. De voorzitter, de heer G. H. A. Alferink, toonde zich verheugd over deze opleving van het medeleven. Hij verwelkomde de leden in het nieuwe gebouw aan de Kamerlingh Onnes- laan. Natuurlijk memoreerde hij nog even deze historische gebeurtenis in de geschiedenis van de Leidse afde ling.- de ingebruikstelling van dit mooie, nieuwe Wijkgebouw. Het ligt voor de hand, dat nu het getal nieu we leden zal groeien: vele huismoe ders immers hebben het consultatie bureau „naast de deur" gekregen. Verdere uitbreiding van het aan tal wijkgebbuwen (Haagwegkwartier en plan-Noord) staat op het pro gramma, niemand weet echter hoe veel roet de bestedingsbeperking in dit eten van de Kruisvereniging zal gooien.' De secretaresse, mevr. H. J. Lin- denhoff-Hop gaf hierna een overzicht van het vele werk, dat de Kruisver eniging heeft verricht. Zij noemde astronomische getallen over de bezoeken, die de zeven wijkverpleeg sters aan de patiënten hebben ge bracht. Ongunstige financiën. De penningmeester, de heer J. van Zanten, moest de vergadering een jaaroverzicht voorleggen, waarvan de cijfers géén gunstig perspectief la ten zien. De gemeente subsidieerde tot nu toe op basis van de tekorten. Het is echter de vraag of de beste dingsbeperking de plaatselijke over heid er niet toe zal brengen over 1957 een vast bedrag als subsidie ter be schikking te stellen. In ieder geval heeft het bestuur al opdracht gekre gen te bezuinigen. Sluiting. Direct met deze bezuiniging stond in verband de sluiting van het wijk gebouw aan de Oostdwarsgracht en later bleek, dat juist deze sluiting zoveel leden naar deze vergadering had gebracht. Er heerste nl. enige ontstemming over het feit, dat de sluiting van dit bureau bekend was gemaakt zonder dat de leden of in ieder geval de mensen, die dicht by het werk in dit bureau betrok ken waren, in deze gekend waren. De aanwezige leden in het bij zonder de heer B. M. Pols, legden er de nadruk op, dat de vaste bezoe kers van dit wijkgebouw zo moeilijk van plaats en van sféér kunnen ver anderen. Liever had men gezien, dat met sluiting werd gewacht tot het nieuwe bureau aan de Julianastraat in gebruik kon worden genomen. Het is eigenlijk meer een gevoelszaak. Het bestuur stelde de leden gerust: op de eerste plaats zullen de zus ters van het wijkgebouw Oostdwars gracht in het gebouw aan de Middel stegracht hun eigen bureau-uren krij gen. Alles blijft dus hetzelfde, al léén de plaats is veranderd en dat is maar een kwestie een' paar minu ten lopen. Het bestuur was echter gedwongen dit besluit te nemen: men móét bezuinigen, de gemeente dwingt de Kruisverenigingen er toe. Bovendien voldoet het gebouw Mid delstegracht veel beter; het heeft nog bureau-uren over. De geestelijk advi seur, kapelaan A. H. Schrama, kwam nog aan het woord, hij betoogde, dat het steeds moeilijk is de juiste re sultante van de gevoelens van hart en verstand te vinden. Maar het be stuur moet voorkomen, dat men het later verwyt niet op tijd de juiste financiële besluiten te hebben geno men. Dit bureau moest 1200 gulden per jaar extra kosten, en dat is helaas te duur. Medeleven. Aan het slot van de vergadering hadden beide partijen in dit debat elkaar wel gevonden. De voorzitter verbond er de conclusie aan, dat het toe<^ k». dat de leden meeleVen met e moeilijkheden van het bestuur en zelf meewerken aan de besluitvor ming. Dit gaat echter alléén, indien Tenslotte bezochten de aanwezigen het nieuwe wijkgebouw. De bestuursleden, de heren G. H. A. Alferink, J. van Zanten, en M. Geijer, werden herkozen. DOOR VOORVORK GEZAKT. Gisteravond om kwart over zeven kwam de 45-jarige brandstoffenhan- delaar T. J. H. van de Haagweg, toen hij op de Schelpenkade reed, te val len toen de voorvork van zijn brom fiets brak. Hij liep daarbij een ge broken jukbeen, een hersenschudding en verwondingen aan het gezicht op. Hy werd per E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. BIOSCOPEN. De films in de week van 5—12 juli zyn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „The man with the golden arm", volwassenen. Lido: Afgekeurd. Luxor: „Wilde vruchten", strikt volwassenen. Trianon: „In de bus van Coronado", alle leeftijden. Rex: „Attack", 18 jaar. Hans Brouwer, Jan van Driel, Her man Gorter, Maarten Goslings, Her man Hildering, Henk Hoogenberk, Liesbeth de Jong, Nellie Kettner, Ro gier Kuiper, Jop Oerlemans, Gerrie de Ruyter, Marian van Rijssel, Nelke van Rijssel, Birgitta Schaedtler, Ma rijke Spaargaren, Henriëtte Teding van Berkhout, Jitske van Toorenburg, Fokkelien Weening, Karin Weening, Enno Wiersma. Afgewezen 2; her-examen 3. Bevorderd naar de 3e kl. H.B.S.: Henny Bomers, Frank Dankmeijer, Govert Deketh, Bernard Diepeveen, Gerrie de Graaff, Peter Groenendijk, Andy Hoogewerff, Klaartje de Jong, Ed Jungslager, Wim Koekebakker, Luuc van Loenen, Jan van Marle, Annelies Neuteboom, Boudewijn Neu teboom, Felix Olthuis, Kees van der Fompe, Ad Pot, Jan Henk Raven, Maarten Samsom, Maarten Slingen- berg, Otto Jan Tromp, Paul Warns, Cobie Zwitser. Afgewezen 3. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het inge nieursexamen civiel ingenieur de heer A. van Katwijk. Aan de Academie van Beelden de Kunsten te Den Haag slaagden bij het dagonderwijs de volgende leer lingen in de volgende groepen: Afd. I (tekenen en schilderen): N. v. d. Toorn; afd. 2 (reclame-ontwerpen): G. Wonderdeg; afd. 3 (hogere tech nische school, weg- en waterbouw kunde): H. Momberg. Bij het avond onderwijs slaagden: afd. 1 (tekenen, illustratief): W. v. d. Wilm; idem (decoratief): W. v. d. Veer, allen te Leiden. BurgerlHke Stand Geboren: Marinus Leonhard, zn. v. H. W. Brooshooft en E. Gibbels; Jo hannes Jacobus, zn. v. W. Springer en G. E. van Hees; Jacob, zn. v. J. Koome en T. M. van Heningen; Hen- drika, dr. v. P. Versteeg en M. van der Velden; Bertha, dr. v. W. Minke en L. Nagtegaal; Ronald Cornelis, zn. v. H. J. Nulkes en M. J. van der Klugt; Erik, zn. v. C. Weeda en M. Noort; Ronald Eduard, zn. v. G. J. Haamke en S. van der Boon; Rober- tus Hermanus Jacobus, zn. v. H. B. H. Klein en C. Collé; Rein, zn. v. R. Varkevisser en B. Varkevisser; Peter Abraham, zn. v. A. Profijt en C. La- gas; Willem Jacob Frederik, zn. v. F. W. Snoek en T. M. Bol; Albert Wim, zn. v. A. van Barneveld en C. H. A. M. Schuwirth; Johanna Mazina, dr. v. I. van Apeldoorn en J. J. Bij- loo; Jan, zn. v. K. Schonewille en G. A. Pellekooren; Hendrik Arie, zn. v. H. A. Nijgh en A. van den Oever; Charlotte Ramona dr v. F. Dam wijk en B. A. Sasse. Gehuwd: A. B. Peters en C. J. H. M. Janssen; P. J. Bouwman en J. P. Willemse; W. Schrijver en E. Dudden. Overleden: J. E. Tollenaar vrouw, 72 jr.; X. J. van Booma, echtgenote van: P. F. Massaar, 89 jr.; M. W. Bon te wed. van: G. A. de Kloe, 86 jr.; D. Damhoff, wed. van: A. Lutjeboer, 81 jr; J. de Bree man, 67 jr.; J. Groot man, 83 jr.; J. M. Moonen wed. van: F. van der Steen, 85 jr.; R. Sjardijn zoon, 1 jaar. SPAANS BALLET XIMENEZ-VARGAS Onder auspiciën van de Stichting „Kunstmanifestaties" treedt in het kader van het Holland Festival op II juli a.s. in de Leidse Schouwburg op de dansgroep van Ximenez-Vargas met haar programma van Spaanse dansen. Daardoor zal Leiden voor het eerst kunnen kennismaken met dit beroemde Spaanse ballet, dat overal, o.a. in Parijs, zulk een uitbundig suc ces heeft geoogst. Altijd weer trekken de Spaanse dansen grote belangstelling door hun hartstocht en toch altijd weer strenge beheerstheid, hun charme en humor, hun lichtvoetigheid, hun magische ritmen en bovenal hun verscheiden heid. Want groot zyn de verschillen tussen de lichtvoetige Baskische dan sen van het noorden en de Flamenco- dansen van Andalusië, tussen d.e strenge Jota van Aragon en de lan delijke dansen uit zuidelijke dalen. Die grote verscheidenheid toont ook het programma van Roberto Ximenez en Manoio Vargas. Zij heb ben grote zorg besteed aan de pre sentatie van hun groep, hetgeen o.a. blijkt uit de kleurige, smaakvolle cos- tuums, die een lust zijn voor het oog. Ximenez excelleert weer in de lich te Baskische mannendans, met de zo typische witte kledij met rode cein tuur en Baskenmuts, een dans, die vooral bedoeld is om de behendigheid en vlugheid der mannen te tonen. Maai al even vaardig trommelt hij met zijn voeten het zuidelijk vuur der Zapateado's uit het podium. En wat een humor'spreekt er niet uit de Mexicaanse dansen, waarvan wij in het bijzonder willen noemen: de „Menecos Mexicanos", gedanst door Roberto Ximenez, Manoio Var- g'.s en Victoria Salcedo. Om het programma nog grotere af. wisseling te geven en nog meer luis ter bij te zetten, is sinds kort ook de befaamde flamenco-zanger Manoio Leiva aan de groep verbonden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2