Irt 'n zware rit van 249 Km. met hitte en modder won Nencini Wim van Est eerste Nederlander, Kersten en De |ongh hadden pech Onherkenbaar kwamen de Tourrijders binnen Wegen lieten de sporen nog na van de grote overstromingen Zwemmen cd tijd fretet dan Kennen MAANDAG 8 JULI 1957 DB LEIDSE COURANT PAGINA 7 Kus voor de winnares op Wimbledon Nencini, winnaar van de tiende etappe, eerste boven op Galibier. Deze telefoto laat zien hoe Nencini met Jansscns aan zijn wiel als eerste de top van de hoogste berg in deze etappe, de 2645 meter hoge col du Galibier, passeerde. (Telefoto ANP). Maar over de hitte wordt niet meer ge sproken in de karavaan. De warmte heeft de krachten van de renners ge sloopt, de talrijke uitvallers vormen er het bewijs van, maar zij is niet meer van invloed op de strijd, want het rennersveld schijnt zich aan de bijzon dere klimatologische omstandigheden waaronder deze toer wordt gereden, te hebben aangepast. En in de etappe van Thonon naar Briangon hadden de cou reurs trouwens wel andere dingen aan het hoofd dan de warmte. Het parkoers voerde door het randgebied van de gro te overstromingen, die daar in het land van Savoye nog slechts korte tijd ge leden op schrikbarende wijze hebben huisgehouden. Nog lange tijd zal deze streek de lidtekens van dit onstuitbare natuurgeweld dragen en nadat de toer- leiding al had besloten uit de route van maandag de Col de Vars wegens on begaanbare wegen te schrappen, heeft het niet veel gescheeld of ook de Tele- graphe en de Galibier waren buiten het parkoers van de Ronde van Frankrijk geplaatst. Op het laatste moment heeft men de etappe van zondag in zijn oorspronke lijke vorm gehandhaafd. De renners op hun ranke fietsen en wij in de auto's er achter hebben gezien, dat men niet voor niets omlegging in overweging heeft genomen. Na de afdaling van de Tamie begon de lange helling naar de Tele- graphe en dat voerde hier en daar i wegen, die de naam van „wegen" niet meer verdienden. Daar ook werden, hoe wel het vaak niet mogelijk was om op het zadel te blijven zitten, de eerste aanvallen van de grote mogendheden in de karavaan ingezet. (Van een speciale ANP-verslaggever). Briangon. 7 juli. Het was de rit door de steen- en modder woestenij. Het was de rit van de lekke banden. Het was, voor het eerst in deze toer, de rit, waarin de beslis sende ontvluchting niet al vlak na de start werd ingezet. Gastone Nencini, de Giro-winnaar, die tot nu toe heel weinig had laten zien en die met een achter stand van 25 min. en 41 sec. als vierde Italiaan achter Astrua, Defilippis en Baffi als 25ste geklasseerd stond, ging na deze barre etappe van Thonon-les- Bains naar Briangon over 249 kilome ter verschrikkelijke kilometers als eerste over de eindstreep, na een felle spurt met Marcel Janssens, die bij hem was gebleven. Briangon. het kleine stadje hoog in de Franse alpen, bleek door de Iitlianen te zijn ingenomen, want toen de donkere Gastone uitgeput maar blij-lachend on der het finishdoek doorschoot, werd hij bedolven onder de kussen en de omhel zingen van wel honderd Italianen, diê van de tribunes kwamen stormen om de afzetting te verbreken. De gele trui drager Forestier verloor in deze etappe negen minuten, maar de Franse natio- nalen maakten dit weer goed door een vijfde plaats van Jacques Anquetil, op ruim 2 minuten achter Nencini. Dit be tekende, dat Anquetil opnieuw de lei derstrui over de schouders mocht trek ken en met de zevende plaats van Bau- vin verstevigden de Tricolores als win naars van het ploegenklassement hun positie aan de kop aanmerkelijk. De gehele Nederlandse ploeg kwam in uiteenliggende positie over de streep. Wim van Est plaatste zich 19e met een achterstand van bijna negen minuten. Michel Stolker werd 24ste op ruim 11^4 minuut. Piet de Jongh en Piet van Est volgden kort daarop. Gerrit Voor ting werd 40e en Kersten werd als 43ste de laatste Nederlander. Val de Jongh. Twee van de Nederlandse knapen, De Jongh en Kersten, behoorden tot de grote pechvogels van deze dag. Piet de Jongh kwam in de afdaling van Tamie, terwijl hij een snelheid had van ruim 70 km. per uur, lelijk ten val. Slechts met uiterste krachtsinspanning kon hij het opbrengen de lange moeilijke rit voort te zetten. Toen hij in Briangon binnen kwam. waren grote schrijnende schaaf wonden door de gaten in zijn trui en broekje te zien. Jaap Kersten liep geen lichamelijk letsel op. Zijn pech ontstond uit het feit, dat hij in goede positie als zesde Neder lander in het groepje met Forestier rij dend. een "lekke band kreeg, daarna een defect aan zijn ketting opliep en zeker vier of vijf minuten verpeelde met het repareren. Tenslotte kwam er nog een lek bandje bij het was jammer, want het heeft er in deze etappe over de drie cols, de Tamie. de Telegraphe en de Galibier, respectievelijk van de derde, de tweede en de eerste categorie, lang naar uitgezien, dat de harde Lim burger op weg was naar een prestatie van de eerste grootte. Hij kon goed mee komen in de lastige, soms steile soms lange en taaie beklimmingen en hij daalde opmerkelijk goed. Hij heeft zich een tijdlang in het kleine pe loton bij Wim van Est weten te hand haven. maar zijn tweede lekke band was er de oorzaak van, dat hij ook daaruit gelost werd. Het scheelde de Nederland se equipe aanmerkelijk in de klassering van het ploegenklassement. Met Wim van Est, Stolker en De Jongh werd de negende plaats bezet, waardoor Neder land nu vijfde staat met de kansloze achterstand van 1 uur en 18 min. op Frankrijk. Kwik stond hoog. Nadat de omgeving van de startplaats Thonon-des-Bains, waar zaterdag aan de heerlijke oevers van het Meer van Genè- ve de welverdiende rustdag werd door gebracht. in de avonduren door een on weersbui wat was verfrist, stond het kwik zondagmorgen weer zeer hoog. De rit door het geteister de gebied van de Franse Al pen is voor de renners een ware hel geweest. Bijna on herkenbaar kwamen zij zon dagavond in Briangon aan, moe en met een dikke laag stof op armen, benen en hoofd. Bij sommigen liepen rode vegen door de egaal zwarte kleur, het waren de gevolgen van valpartijen. Het ergst van allen was onze landgenoot Piet de Jongh er aan toe. Zijn shirt en broekje waren aan de linkerkant helemaal opengescheurd, het lichaam was bedekt met pijn lijke schaafwonden. Tijdens de afdaling van de 920 meter hoge Col Tamie een berg van de derde ca tegorie liep de voorband van De Jongh leeg, juist op het moment waarop hij met een snelheid van zeker een 70 km. per uur door een bocht vloog. Er was geen red den meer aan. De Jongh ver loor de macht over zijn stuur en gleed over een afstand van 15 meter door het harde grint De val moet de cou reur uit Made enorm veel pijn hebben gedaan. Maar hij krabbelde dapper overeind en vervolgde zijn rit. Pas in Briangon heeft De Jongh de wonden nog eens goed be keken. Hij schrok er een beetje van. maar zijn com mentaar was toch wel merk waardig nuchter. „Als ze er maar geen jodium opdoen, want dan doet het pijn...." Geen plezlerritje. De tocht naar Barcelona wordt voor senor Luis Puig Esteva geen plezierritje. De ploegleider van de Spaanse equipe heeft in deze rorlde al te veel coureurs ver speeld. Frederico Bahamon- tes en Miguel Poblet waren beide favorieten, en hoe het warmbloedige Spaanse pu bliek daarop zal reageren, kan men slechts gissen, een 'prettige ontvangst zal het in ieder geval niet worden Het opgeven van Bahamon- tes heeft bovendien voor Luis Puig bijzonder onprettige gevolgen gekregen, want de renners beschuldigen de ploegleider ervan hem des morgens voor het vertrek calciuminjecties te hebben toegediend. De linkerarm van Bahamontes was, toen hij de strijd staakte, inder daad erg gezwollen. De ille gale inspuiting van Luis, die pretendeert over medische kennis te beschikken, kan ernstige consequenties heb ben. Het was namelijk een klaarde dat de inspuiting geen enkel effect had gehad op de lichaamsconditie van Bahamontes die veel te wen sen liet. Maar ze had wel een moreel effect gehad. Vreugde b(j de Italiaanse supporters. Briangon ligt dicht bij de Frans-Italiaanse grens. Zijn bewoners spreken een dialect, dat is opgebouwd uit beide talen. Het Italiaans over heerste zondagmiddag, want vele Italianen waren naar Briangon gereisd met de stil le hoop op een triomf van een der Azzurri's. Deze triomf, 's morgens voor de start reeds door Kees Pelle- naars voorspeld, is inderdaad gekomen. Gastone Nencini beëindigde de moeilijke rit met een sprintzege op de Belg Janssens. De Italiaan se supporters hebben deze met grote geestdrift gevierd. Pechvogel Piet de Jongh maakte een lelijke val gevaarlijke handeling. De lei ding van de ronde heeft dan ook onmiddellijk gereageerd en aan de drie internationale commissarissen en aan dok ter Dumas, de toerarts. op gedragen een openbaar on derzoek in te stellen. De re sultaten daarvan zullen spoe dig bekend worden gemaakt. Deze jury heeft inmiddels een onderzoek ingesteld naar het opgeven van de Span jaard Bahamontes, die op zijn verzoek een inspuiting van de ploegleider had ge kregen nadat hij vergeefs had getracht contact te krij gen met de dokter van de ronde, zonder wiens toestem ming geen inspuitingen mo gen worden gegeven. De ploegleider, die een ge diplomeerd verpleger is, ver- Nencini werd aan zijn haren getrokken, drie, vier mensen hingen aan zijn armen. Het was een opgewonden toneel tje en Gastone kreeg bijna niet de gelegenheid om voor de fotografen te poseren. Op de achtergrond bekeek iemand het tafereel met een gelukkige lach. Fiorenzo Magni. een der drie na-oor- logse campionissimi, die de Italiaanse wielersport heeft voortgebracht. Magni is nu directeur-technique van de fabrieksploeg, waartoe Nen cini behoort. Hij was uiter aard zeer blij met het suc ces van zijn pupil. „Magnifi- que, magnifigue"zei hij steeds trots tegen een ieder die hem kwam feliciteren. Het was een prettige reactie, welke aantoonde, dat Magni niet blasé is geworden door zijn eigen talrijke overwin ningen. Jean Forestier werd geïnspireerd. De kreet „water" is nog niet verstomd in de toer. In hun onlesbare dorst grijpen de renners iedere fles en ieder glas. die in hun nabij heid is, vaak zonder zich om de inhoud te bekommeren. Jaap Kersten had vorige week reeds een merkwaar dige ervaring gehad. Terwijl het peloton een dorp passeer de zag hij op een der terras jes een glas staan. Hij vloog er als een havik op af en ledigde het. De smaak was vreemd en het drankje ver oorzaakte een schrijnende pijn aan zijn verhemelte. Geen wonder, Kersten had in een teug een vol glas pas- tice naar binnen geslagen, een inheemse drank met een hoog alkohol percentage. Gisteren werd Jean Fores tier opeens heel vrolijk tij dens de beklimming van de Telegraphge. Langs het par koers kampeerden talrijke Franse gezinnen, in afwach ting van 't grote evenement. Er stond een flesFores tier greep, keek niet, dronk slechtsDe drank schonk hem een bruisend gevoel, het was champagne. Forestier vloog weg, alsof hij zichzelf ontkurkt had. maar zijn stuurvaardigheid was in de afdaling aanmerkelijk minder zeker. Af en toe dwarrelde hij, zelfverzekerd, over de weg. Hij merkte het niet eens. De glimlach was nog op zijn gelaat toen hij in Bri angon arriveerde. Rustig begin. De etappe was begonnen met een wan delrit over ongeveer 95 km. Er waren in het begin wat speelse prikje geweest aan het hoofd van het peloton, maar nooit was het serieus en nooit werd het door de hoofdmacht als serieus opgevat. Morales en Busto, twee renners, die in de onderste regionen van het klassement huizen, waren er mee begonnen, doch het betekende allemaal niets, het kón niets betekenen. Immers een ieder wist, dat in deze etappe het gezegde gold: vogeltjes die vroeg zingen, zijn voor de poes. Ook Jacques Goddet wist. dat hy de eerste uren niets te zien zou krijgen, dat de moeite waard was en wij hebben hem dan ook geruime tijd achter in zijn Cabriolet zien zitten dutten, het hoofd gesteund op een arm, de grote tropen helm er schuin boven op. In rustig tempo trok de bontgekleurde optocht door het steeds ruiger worden de berglandschap, maar ineens, na de ravitaillering bij Fa verges (94.5 km.), veranderde het beeld. De renners, van wie velen al weer talrijke keren hun hoofd onder de pomp hadden gehou den of een kroegje waren ingeschoten om met flessen bier in de zakjes van hun truien weer terug te keren, sloe gen de nieuwe verfrissingen met grote snelheid achterover en wierpen zich toen in de strijd. Er was de strijd om de eerste op de top van de Tamie (ruim 900 meter hoog). Bergaud, die zich in de Vogezen al een voortreffelijk klim mer had getoond, ging het eerst over de col. gevolgd door Huot, de regionaal Queheille, de Belg Janssens en. op 15 sec. door Chaussabel. In de afdaling greep Janssens zijn kans. Hij schoot als een pijl het dal in, bijtrappend waar hij kon en de remmen loslatend waar hij durfde. Het leek de duik van een arend, die zijn prooi heeft gezien. Vóór Bergaud en Huot beseften, dat Marcelleke het meen de, lagen zij al op een minuut en was de achterstand van het peloton al tot V/ minuut aangegroeid. Het was in die afdaling, dat Piet de Jongh zijn schuiver maakte, die hem tenslotte de prijs voor de meest onge lukkige renner opleverde. In de Franse nationale ploeg waren Walko\iriak en Anquetil in moeilijkheden geraakt en voor de Belg was de kans schoon. Maar de jeugdige Vlaming durfde het kenne lijk toch niet aan om alleen het gevecht met de Telegraphe en de Gabilier aan te gaan en na 125 km. was de gehele meute weer gesloten met uitzondering van een paar achterblijvers, zoals Wal-1 Het Amerikaanse meisje Althéa Gib son heeft, volgens de verwachtingen, het dames-enkelspel van de tennis kampioenschappen op Wimbledon ge wonnen door in de finale haar land genote Darlene Hard met 63, 62 zij hier stevig omklemt. te verslaan. De foto laat zien hoe mej. Hard (L.) haar zegevierende tegen standster een hartelijke felicitatie- zoen gaf, nadat die uit handen van ko ningin Elizabeth van Engeland de gouden trofee had ontvangen, welke kowiak, Anglade en de Spanjaarden Aizpuru en Morales, terwijl Bianco, „de pijp aan Maarten gaf" en de reis als toerist in de bezemwagen voortzette. Modder. In gesloten formatie ging het daarna op de Telegraphe af en daar in het dal van de woeste Are, waar de oevers aan weerszijde nog steeds met een dikke laag modder waren bedekt, waar duizenden ontwortelde bomen lagen grote stukken van weg en bruggen waren afgeslagen, daar in die troosteloze woestenij, over paden van nauwelijks twee meters, be zaaid met keien en takken, begon het. Het peloton werd uiteengerukt, in kleine groepjes klauterden de renners over de slechte delen, af en toe lopend dan weer stapvoets rijdend om de ob stakels zo veel mogelijk te vermijden. Hier en daar werd zelfs gereden door het water van de rivier, die boven het ni veau van de weg was uitgekomen. Voort durend zagen we coureurs smekend om een nieuw wiel aan de kant van de weg staan en steeds meesten de auto's van de ploegleiders en de liaisonwagentjes van de mecaniciens hulp verlenen, waar- het nog moeilijker werd om door gang te verkrijgen. Het leek de gang van een leger, dat vanuit hinderlagen werd beschoten. De banden klapten als kin derballonnetjes, stofwolken verstikten renners en volgers. Hier begon Gerrit Voorting zijn moei lijke klim, die hem bij elke honderd meter seconden deed verliezen. Hier ook raakte Stolker door lekke banden ach terop. De top van de Telegraphe werd als eerste gepasseerd door Nencini, gevolgd door Bauvin op 3 sec., Janssens op 5 sec., Queheille (die het nog even alleen had geprobeerd) op 2 min. en 7 sec. De doorkomsten van de Nederlanders wa ren: Kersten met Forestier op 3 min. 45 sec.. Wim van Est op 4.50, Stolker op 6 min., Piet van Est en Piet de Jongh op 7.30 en Gerrit Voorting op 8.30. Aanloop. Door het imposante berglandsohap met op de achtergrond de sneeuwtoppen en met in het dal de bruisende stroompjes ging het een tijdlang naar beneden als het ware om een aanloop te nemen voor de machtige Galibier. Daar passeerde wij de mensenmassa's die in badpak stonden te bruinen in de sneeuw. In vele groepen uiteengescheurd klommen de renners moeizaam de in grote lussen gelegde weg omhoog, steeds denkend de top te hebben bereikt, maar steeds weer ondervindend dat het toch nog hoger was. Janssens en Nencini waren het eerste boven. De Belg sprong de tunnel in om als eerste renner het gedenkteken van de stichter van de Tour de France, Hen ri Desgrange. te passeren. De Itailaan volgde hem op 7 sec., daarna kwamen de Dauphine-winnaars. Rohrbach, An quetil en Schellemberg. Wim van Est was op 6 min. 40 sec. de eerste Neder lander, want na de Telegraphe had Kersten zijn ontmoeting met de pech- duivel gehad De Jongh lag op 9.20. Piet van Est op 9.35, Kersten kwam op 10 min. door en Voorting op 11 mlnnuten. De afdaling over een weg zo fraai en zo breed als een boulevard kon in de eindfase van de etappe geen invloed rijke rol meer spelen en zo kwam het tenslotte aan op een eindspurt tussen Janssens en Nencini, die door de Itali aan werd gewonnen. Nencini heeft zich als winnaar van de Ronde van Italië gerevancheerd, want hij staat nu als 6e Italiaan op de twaalfde plaats geklas seerd. Zijn achterstand bedraagt echter 20 min. en 44 sec En deze foto Is dan het bewijs, dat de nog overgebleven Nederlandse renners In de Tour de France hun rustdag in de Thonon-les-Bains tenvolle hebben ge- Ibrnik' om "eerwat op toeren to komen nietend von een koel bod In het Meer na de verschrlkkincen van de (loeiende van Genève. V.lju.: ricl de Jongh Ger- eerste etappe^ De fotograaf trol er vijf rit Voorting. plet van Est en vóór hem van de lee. Wim van Est ontbenk, ,e-' Jaap Heraten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7