4..., GEKLOPT.... De elementen sloegen weer met kracht toe Droeve lijst van verdronkenen Grote schade door woestijn storm en windhozen Kleine diertjes joegen gezin uit boerderij MAANDAG 8 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Ballade der boerderijbranden Zaterdagavond is opnieuw een zwaar onweer boven dc kuststreek losgebarsten, dat gepaard ging met zware windstoten, die schade hebben aangericht. In Deil Haag is de bliksem inge- slagen op een onderstation van de (Nederlandse Spoorwegen, in de lijn Den HaagLeiden, aan dc Loolaan. In Scheveningen werden duizenden bezoekers aan het strand en op de boulevard aan het strand en op de het zand tot in de straten ver van het strand. De trams konden niet rijden om de bezoekers af te voeren, daar de wissels vol met zand waren geraakt. Parasols op terrassen en zelfs consumpties die óp de tafeltjes stónden gingen de lucht in. De zandstorm was zo hevig, dat de mensen de gebouwen waarin zij een toevlucht hadden gevonden, niet kon den verlaten; in de Kurzaal zaten meer dan duizend bezoekers van een concert als het ware opgesloten, en dat terwijl de buffetten reeds waren gesloten Paniek Op het strand raakten de badgas ten bij het losbreken van de elemen ten in paniek. Men zag weliswaar een donkere wolk naderen, doch dacht niet aan een snel naderend gevaar en begaf zich rustig uit het water naar de plaatsen waar kleding en andere strandbagage lagen. Toen op dat ogenblik de storm opstak, reeds direct in een zodanige hevigheid dat van een windhoos gesproken kon wor den, was het bereiken van kleren voor zeer velen nog slechts een il lusie. De wind waaide het zand op tot een woestijnstorm, en voerde in zijn snelheid en wervelingen alle voorwerpen en kledingstukken die onbeheerd lagen met zich mee. Een van de strandgangers, die bij een consumptietent wilde schuilen werd door een ruit geblazen en moest met ernstige snijwonden door de politie verbonden worden. Verscheidenen hebben niets terug kunnen vinden en moesten, gekleed in hun badgoed, zien thuis te komen. De bliksem is in Den Haag verder ingeslagen in het hoofdbureau van politie aan het Alexanderveld. eHt vuur sloeg op de zender van de mo bilofooninstallatie, die daardoor on klaar raakte. Er ontstond geen brand en er waren ook geen persoonlijke ongevallen. Als gevolg van de blik seminslag kon de centrale post de op pad zijnde politiewagens niet meer bereiken. Daarom deed de politie een beroep op de Algemene Taxi Cen trale, die ook met mobilofoons werkt. De taxi-chauffeurs kregen opdracht elke politiewagen die zij tegen kwa men, naar het Binnenhof te sturen voor nadere instructies. De brandweer in Den Haag heeft verder drie wagens op pad moeten sturen om stukgeslagen markiezen te verwijderen, omgewaaide bomen uit de weg te ruimen en dergelijke. Windhoos met staart In Noordwijk is tengevolge van het onweer, met begeleidende windhozen en regenvlagen de taptoe, ter gele genheid van de „Nortgho"-wandel- tocht letterlijk in het water gevallen. Duizenden badgasten zagen de wind. hoos in een donkere wolkenformatie, met duidelijk een staart aan de on derkant afgetekend, omstreeks kwart voor tien uit zee naderen. Zij zoch ten haastig een heenkomen en er ontstond een groot gedrang in de straten, maar er zijn geen ongevallen geschied. De plotseling opstekende storm heeft verder geen schade ten gevolge gehad, zij het dat enige dak pannen van de daken waaiden. Ook in Ter Heijde zagen de op het strand liggende badgasten de bui aankomen Het noodweer woedde niet alleen boven ons kustgebied, maar heêft ook landinwaarts hier en daar schade aangericht. Tegen midder nacht barstte een onweer los boven Beilén, dat vergezeld ging van een hevige storm, die verschillende zware eikêbomen ontwortelde, die de wegen versperden. Onmiddellijk rukten gemeente-arbeiders uit Om één uur 's nachts sloeg de bliksem in een boerderij te Klatering, een buurtschap bij Beilen. De brand weer, die snel ter plaatse was, kon niet verhinderen dat de gehele boerderij met inventaris in vlam men opging. De belendende hof stede kon door nathouden worden geapaard. Te Gasselternijveen is gisteren een zangconcours gehouden, waarvoor een grote tent was opgeslagen, waarin 10.000 mensen konden. Tijdens het onweer van zaterdag op zondag is deze tent door de storm totaal ver nield. In de gehele omgeving hingen flarden van de tent in bomen en tuinen. Men heeft nu in de open lucht gezongen. Feestvieringen gestoord Ook te Barnflair (bij Stadskanaal) is een grote tent, waarin zich een groot aantal feestvierenden bevond, omgewaaid. Doordat direct alles in lende mast zeer ernstig aan het hoofd gewond. De tent werd geheel ver nield. Bij Vliasingen (waar de slotavond der feestelijke De Ruyterherdenking werd gehouden) ls ter hoogte van Dishoek een jachtje in ernstige moei lijkheden geraakt. Het jachtje was afkomstig uit Vlissingen en aan boord bevonden zich de heer S. en diens verloofde. Omdat men de bui zag aankomen, was men voor anker gegaan, doch felle windstoten en hoge zee sloegen het scheepje los en het liep op een strandhoofd. Drie matrozen van de koninklijke marine slaagden er na veel moeite in zowel het meisje als de man in veiligheid te brengen. Het scheepje liep wel zware averij op. Het onweer stuurde ook de slot avond der feestelijke herdenking vol ledig in de war. Aan de Nolledijk opgesteld vuurwerk werd ernstig be schadigd, zodat het afsteken moest worden uitgesteld. De marinierska pel, die op het moment dat het on weer losbarstte concerteerde, werd eveneens gedupeerd. Een groot deel der partituren werd van de lessenaars door de uitschietende wind weggebla zen en was gisteren nog niet terecht. In Middelburg, waar het circus Jos Mullens zijn eerste voorstelling gat, Schepte de wind onder het tentzeil en tilde de zware masten van de grond. Doordat de tent slechts half gevuld was, kon men zonder moei lijkheden naar buiten, Te Koekange werd een boerderij door de bliksem getroffen. Het pand brandde geheel uit. Een paard kwam in de vlammen om. Een kapitale boerderij in Wfjn- JONGETJE OP FIETS OVERREDEN Zaterdagmiddag is het zevenjarig zoontje van de familie Luijks uit Hal steren in de Dorpstraat van zyn ge meente bij een aanrijding om het leven gekomen. Het jongetje, dat op de fiets boodschappen was gaan doen voor zijn moeder, passeerde een melk boer en werd gegrepen door een uit de tegengestelde richting komende bestelauto. FIETSER VERONGELUKT. In de vroege ochtenduren van za terdag j.l. is de 60-jarige fietser J. Michels uit Tilburg op de Dongense- weg te Tilburg dodelijk verongelukt M. keerde met een melkbus op de fiets van het melken van vee terug. Waarschijnlijk is hij in aanraking ge- komen met de aanhangwagen van een passerende vrachtauto. Het slachtof-dlertjeS' Het ,S de noo,n|W- fer overleed vrijwel onmiddellijk na Hooiniijtplaag Het leven van een boerengezin in St. Oedenrode werd onmogelijk ge maakt door een hooimijtplaag. Het gezin van de 49-jarige landbouwer Jef van der Heyden heeft daarop de hoeve Vernhout moeten ontruimen. Vrouw, zes kinderen en vee zijn el ders onderdak gebracht. De deskun digen van de proefstatiofts te Wagc- nlngen hebben vastgesteld, dat de plaag wordt veroorzaakt door met het blote oog nauwelijks weerneembare du:sternis was gehuld, ontstond er gaarden werd door bliksem getrof- een paniek onder de feestgangers, fen en is tot de grond toe afgebrand, waarbij enkele mensen licht werden I De brandweren uit de naburige ge- gëwond. De heer H. L. uit Emmer- meenten hebben nog vergeefse po- compascuum werd door een neerval-1 gingen tot blussen gedaan. Tijdens het zwemmen zijn de laat ste dagen weer velen verdronken. Ter hoogte van de Rand wij ks vaart te Erlecom onder Nijmegen is zater dagavond de 19-jarige J. Burgers uit Leuth bij het baden in de Waal ver dronken. 40-jarige Duitser J. W. Jacob Wattingen in zee verdronken. In het Bosbad te Apeldoorn is za terdag de 7-jarige R. G. verdronken. In de Maas ter hoogte van de Borg harenweg in Maastricht is de 16- jarige Johannes Bergof uit Heer bij In de IJsel bij Wilsum is zaterdag I Maastricht zondagmiddag bij de 12-jarige jongen G. W. de Velde zwemmen verdronken. het Harsenhorst uit Wilsum verdronken. De jongen, die niet zwemmen kon, verdronk, nadat hij een vriendje, dat in moeilijkheden raakte, met succes te hulp was gekomen. Pogingen van te hulp gesnelde omwonenden om de jongen uit het water op te halen, slaagden niet. In de Mosselkreek te St. Philips- land is zaterdag de 18-jarige M. van der Male uit St. Filipsland voor de ogen van zijn vrienden verdronken. Hij raakte, drijvend op een band, in te diep water. Hij kon niet zwenv men. Zondagmiddag is in het begin van het Julianakanaal te Maastricht de 17-jarige jongen B. verdronken. Hij kon niet zwemmen. Onder de gemeente Ternaaien, Bel gië, zijn eey onbeheerde scooter en een bundel kleren gevonden. Blijkens de papieren behoren zij toe aan de 27-jarige J. Luyten uit Heer. Men vreest dat hij verdronken is. In de Buitenpostervaart bij Buiten post is zaterdagmiddag de 17-jarige Jan Anton de Vries bij het baden verdronken, waarschijnlijk ten ge volge van kramp,- Tegen schroef Te Niftrik bij Wijchen is zondag de 18-jarige Perlo uit Wijchen bij het zwemmen in een van de oude Maas bochten omgekomen. Hij sprong van een motorbootje en kwam tegen de draaiende schroef terecht. Hij liep zware verwondingen^ op en is in de ambulancewagen overleden. In de Maas ter hoogte van het ter rein van de watersportvereniging „Treech" te Maastricht is het 12-j. meisje F. uit Maastricht in de Maas verdronken. Het kind kon zwemmen. In Zandvoort is zondagmiddag de In het Soester natuurbad is giste ren het 9-jarig meisje Anneke vorr Nordheim uit Soesterberg verdron ken. Hoewel het vrij druk was in het zwembad heeft niemand het zien ge beuren. Enige jongens, die 's avonds steentjes in het water gooiden en weer opdoken ontdekten het lijkje en brachten het boven. Zaterdagavond is de 16-jarige G. van Leeuwen uit Berghem (N.Br.) tijdens het zwemmen in de Hertogs wetering te Berghem verdronken. Zondagmorgen is de 60-jarige J. Ouwerkerk uit Oss uit zijn bootje in de Maas bij Lithoyen gespiongen voor het nemen van een bad. Hij kwam niet meer boven en eerst na ruim vier uur dreggen heeft men zijn stoffelijk overschot uit het water kunnen halen. De 22-jarige H. Vlamink uit Nij megen is gisteren in de Waal ver dronken toen e enboot, waarin hij met enige vrienden was gaan roeien tengevolge van de sterke stroom om sloeg. V. kon niet zwemmen. De politie uit Nijmegen is thans in de Waal aan het dreggen naar het achtjarige jongetje L. uit Nijmegen, die sinds gisteren vermist wordt. De familie L. met zes kinderen was gis teren in de Waal gaan baden. Toen men tegen de avond naar huis wilde gaan, miste men het zoontje. Zijn kleren lagen langs de oever. Bij het zwemmen in de Noordzee onder de gemeente Monster is zater dagmiddag het 13-jarige meisje M. van Kempen uit Monster verdron ken. Het meisje was met haar broer tje en een vriendinnetje om vijf uur te water gegaan, hoewel zij de zwem kunst niet voldoende machtig waren. Na enige tyd geraakten het meisje en haar broertje in moeilijkheden. Het jongetje werd gered. het ongeluk. BROMFIETSRIJDER VERONGELUKT. Op de Leeuwarderweg in Amster dam-Noord is gisterochtend de 26-ja- rige C. van dc»r Horst uit Enkhui zen, toen hij per bromfiets met op de duo zijn verloofde de weg overstak door een met grote snelheid naderen de vrachtauto gegrepen. De brom fietsberijder is op weg naar het Wil- helminagasthuis aan zijn zware ver wondingen bezweken. De duopassa- giere werd slechts licht gewond. LIJK VAN SCHIPPERbKNECHT GEVONDEN. Gisteravond is vlak bij dc plaats waar in het Hollands Diep de zand bak „Merwede" is omgeslagen, name lijk ter hoogte van het bakenlicht van Strijen Sas het stoffelijk overschot ge vonden van de 30-jarige schippers knecht K. van Dijk, gewoond heb bend te Roterdam. De rijkspolitie te water heeft het lijk geborgen. Maar zij hebben zich in zeer onge wone hoeveelheden en snelheden ver menigvuldigd. Omdat de deskundigen Eerste steen voor nieuwe kerk Als iederesn f 10,gaf „Laten wij Hem dus een woning geven, opdat Hij eens ons zal op nemen in Zijn hemelse woning", al dus besloot mgr M. A. Jansen, bis schop van Rotterdam zijn korte toe spraak nadat hij op Kerkenbouw- zondag 1957 de eerste steen had ge legd voor de nieuwe parochiekerk van de H. Antonius en Lodewijk in de nieuwe Haagse wijk „Morgen stond". De kerk thans nog nood kerk zal de opvolgster worden van de vroegere Boskant-kerk in het centrum der stad, die tijdens de oor log werd vernietigd. De eerste steenlegging geschiedde onder grote belangstelling. Na de parochianen te hebben ge lukgewenst met hun toekomstige de finitieve kerk, gewaagde mgr Jan sen in zijn toespraak van dc grote zorg, die het kerkentekort in de ge staag groeiende nieuwe stadswijken hem baart. Hij vroeg de gelovigen te helpen oplossen. Ook de jeugd spoor de hij aan haar bijdrage te leveren. Het bisdom Rotterdam, dat met het bisdom Haarlem samen binnen tien jaar 110 nieuwe kerken moet bouwen, telt 700.000 gelovigen, van wie er 160.000 niet practiseren. Wan bang zijn, dat de plaag zich zal uit breiden, hebben zij de boerdery gê- sloten. Na het onderzoek is vast komen te staan, dat dp beestjes een voedings bodem hebben gevonden op zolder boven het winterverblijf van het vee. Hier ligt een dikke laag rul hooi. en geholpen door de hitte hebben de diertjes hier een pracht kweekplaats gevonden. Overigens heeft de dienst van Wa- geningen geen oplossing voor verdel ging aan de hand kunnen doen. De boerderij is te oud om hermetisch te worden afgesloten voor vergassing. Een ontsmettingsbedryf heeft als enige oplossing aangegeven de zolder af te breken en een nieuwe te bou wen. De kosten voor het afbreken en opnieuw bouwen worden geraamd op 7000 gulden. De pachter is bereid hiervan de helft te betalen. Als er maar iets gedaan wordt. De man ifi een zenuwcrisis nabij. Mgr. W. Mutsaerts zal op 9 juli a.s. in de kapel van het Berchmanianum te Nijmegen de tonsuur en de lagere wijdingen toedienen aan de fraters L. Bos, M. Brenninkmeijer, P. Brou wers, Th. Bruggeman, A. van Ges- sel, C. de Graaff. A. Helt, Th. Hen driks, J. van Kuijk, P. Leeuwens, Chr. Odijk. W. Peters, A. Roest Crollius, J. Sicking, F. Veelenturf, H. Verhoe ven, J. Vrijburg, A. Wilmering, allen van de Sociëteit der Paters Jezuieten. Ter gelegenheid van het derde in ternationaal congres voor kerkmuziek hebben de koren uit het buitenland, welke op uitnodiging van het congres zijn Overgekomen om met Franse ko ren aan verschillende demonstraties deel te nemen, zich over 18 van de grootste Parijse keiker verdeeld om de plechtige hoogmis een muzikale omlijsting te geven. Het koor van de St. Catharinakerk te Eindhoven verleende zaterdag avond haar medewerking o l.v. diri gent Lo van Rooy bij het derde grote j neer de ruim 500.0Ó0 overblijvenden concert van het con res in de con-1 je(jer jaar een bijdrage van ruim tien certzaal van het Palais de Chaillot.?u]den zouden geven, zou de kerken- Zondagochtend voerd. dit koor ach-1 gQUW de bevolkingsaanwas op de tereenvolgens in de Vincentius a Pau- voet kunnen volgen> aldus mgr Jan- lokerk de missa Festiva vpor ge- sen^ mengd koor, orgel, trompetten in trombones van Marinus Monnikken- dam uit en om 10 uur in de Trinité kerk. In beide kerken maakte het koor bij de parochianen en talrijke congresleden en musici een bijzonder goede indruk en vond ook hc' verk van Monnikkendam veel A-aardering. In de namiddag erden de naar Parijs gekomen koren verenigd bij de door de Mexicaanse bisschop mgr Miranda y Gomez piechtig gecele breerde vespers i. de Notre Dame, welke plechtigheid een ontzaglijk tal rijk internationaal publiek heeft ge trokken. Medio oktober van dit jaar zullen zes Dienaressen van het H. Sacra ment, wier moederhuis in Parijs staat, zich te Kerkrade vestigen in het klooster „Regina Pacis" aan de Hoofdstraat, welk klooster thans nog bevolkt wordt door Clarissen. Laatst genoemde zusters zullen binnenkort dit klooster verlaten om in Nieuwe Niedorp een convent te betrekken. De komst der Dienaressen van het F. Sa crament naar Kerkrade in de volks mond de Witte Zusters genoemd, be tekent de eerste vestiging van deze congregatie in Nederland. Het is de bedoeling der Witte Zus ters, eerlang ook over te gaan tot het stichten van een Nederlandse pro vincie van hun congregatie. De Die naressen van het H. Sacrament zijn reeds gevestigd in Frankrijk, Brazi lië, Canada, België en Australië. NEDERLANDER TOT GENERAAL DER WITTE PATERS GEKOZEN Tijdens het generaal kapittel der Witte Paters te Rome is pater L. Volker uit Veghel een week na zijn zilveren priesterjubileum gekozen tot generaal-overste der congregatie. Pa ter Volker, die 51 jaar is, zal voor tien jaar met het bestuur der con gregatie belast zijn. Radiospel hield padvinders bezig 60.000 Padvinders en padvindsters, verkenners en gidsen in Nederland hebben zich zaterdagmiddag koste lijk kunnen amuseren met een radio spel, dat over Hilversum II werd uit gezonden naar aanleiding van de hon derdste geboortedag van Lord Baden PoWell. Het spel heette: „Spiedend Oor" en het was de bedoeling dat de deelnemers en deelneemsters achter de identiteit zouden komen van een geheimzinnige vreemdeling, die Kim ball O'Hara bleek te zijn, een beken de figuur uit de roman van Kipling. Toen de deelnemers daar eenmaal achter gekomen waren, stond de tele foon op het Stadhuis te Utrecht, dat als een geheim nummer was opge geven, niet stil meer. Onder de drang van de vele jongelui, die meenden, dat zij als eersten met de oplossing aan kwamen draven stonden de ly- nen roodgloeiend. Om twee uur begon de pret, over het hele land zaten ruim tienduizend patrouilles by de radio om de eerste van de geheime opdrachten in ont vangst te nemen. En in de loop van de middag volgde een reeks van op drachten, die aan de intelligentie, aan het combinatievermogen en aan de vindingrijkheid van de jongelui hoge eisen stelde. De patrouille die 't snelst met de juiste oplossing kwam, was de Kievitenpatrouille van de Paul Krügergroep der Nederlandse Padvindersbeweging. De beste Meis- jesgroep werd de Paddestoelronde van de Wegelo-Westgroep van de Ne derlandse padvindersorganisatie uit Den Haag. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Mej. C. A. Eyxen: „Julius Caesar bij Wil liam Shakespeare". 11.30 Mezzo-so praan en piano. 11.50 Gram. 12.00 Lich te muz. 12.30 Land- en Luinb.meded. 12.33 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.20 Amus. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Strijkkw. 14.30 Correspondentoe uit de V.S. en Canada. 14.50 Gram. 15.15 Gevar. muz. 16.00 Viool en piano. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Discotaria. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 13.30 RVU: dr. M. J. Adriani: „Omgang met de natuur". 19.00 Lichte muz. 19.15 Paris vous pariet 19.20 Ik kan ook kieken, caus. 19.30 Spaanse melodieën. 19.45 lo- neelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.06 Gram. 20.55 Gevar. muz. 21.25 Dans- muz. 22.00 Tips voor een Franse va- cantie. 22.15 Omr.ork. 22.50 Act. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. 23.16 New York calling en event, reportages of gram. 23.2524.00 Gram. HILVERSUM H, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.55 Pontificale Hoogmis. 11.30 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nieuws. 13.20 Dansmuz. 13.50 Gram. 14.20 Idem. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Kameork. en soliste. 15.30 Ziekenlof. (Tussen 16.00 en 1800 Ronde van Frankrijk). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee: Pater Th. Huigen O.P.: Mozaiek van bevolkingsgroepen in de Neder landse Antillen. 18.00 Lichte muz. 18.30 Gram. 18.45 Ronde v. Frank rijk. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Gram. 20.20 Ronde van Frankrijk. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Holland festivalConcertgebouwork. 22.10 Wat het is leraar te zyn,, caus. 0 Radiokoor. 22.45 Avondgebeden lit kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.4522.20 Filmprogramma. Er werd door P. SEABROORE 2). Ik gebruik niet graag zulke ru we woorden, meneer, maar daar komt mijn idee toch wel op neer. •Mijnheer Graves grinnikte verbit terd. Ga even zitten, Tooker. Ik zou wel eens met je willen praten. Je bent me aldoor in deze moeilijkhe den trouw gebleven, ondanks mijn lastige humeur en de eigenaardige omstandigheden, waarmee ik te kam pen heb. Ik heb me vaak afgevraagd, waarom je me niet in de steek ge laten hebt, toen die onaangenaamhe den begonnen. Tooker ging zitten. Hij had eigen aardige vissenogen en zijn gezicht boe zemde n juist niet veel vertrouwen in, maar toch sprak er uit zijn blik ken een soort hondentrouw, die aan duidde, dat hij oprecht aan zijn meester verknocht was. Waarom zou ik weglopen als u in moeilijkheden bent, meneer? Dat is mijn manier van doen niet U hebt me eens uit de knoei geholpen en dat zal ik nooit vergeten. Och, zei Graves achteloos je be doelt zeker die keer, toen je langs de straat zwierf op zoek naar een baantje en niemand het met je wa gen wilde, omdat je gezeten had? Juist meneer, antwoordde Too ker eenvoudig, doch op een toon, die bewees, dat dankbaarheid een van zijn weinige goede eigenschappen was. Mijnheer Graves steunde zijn kin in zijn hand en dacht enkele ogen blikken na. Het licht van de haard deed de bezorgde t»-ek op zijn gelaat duidelijk uitkomen en zelfs zijn baard kon die niet verbergen. Nu en dan sprak er hevige angst uit zijn ogen en vertrok zijn mond krampach tig- Ik heb onzegbare doodsangsten uitgestaan, Tooker. Zelfs jij weet niet, hoe erg dit me gefolterd heeft. Het is nog een wonder, dat ik niet in een gekkenhuis ben opgenomen: Ik zal zorgen, dat jij ruimschoots be loon dwordt voor je trouw. Maar wat je interessante voorstel van daarnet betreft, ik ben bang, dat het niet in praktijk is te brengen. Ik weet im mers niet eens, wie die geheimzinni ge vijand van me is. Tooker keek, of hij hem niet goed begreep. Ik had je eigenlijk de toestand al veel eerder moeten uitleggen, ver volgde Graves, maar ik kon er niet goed toe komen er meer dan strikt noodzakelijk was, over te praten. Kijk eens, Tooker, mijn verleden is niet blanker dan het jouwe, al is het me dan ook gelukt, buiten de gevan genis te blijven. Tot voor enkele ja ren ben ik niet een van de braafste geweest en dat is waarschijnlijk de reden, dat verscheidene mensen wrok tegen me koesteren. Het zou me zelfs niet verbazen als de een of ander meer dan reden genoeg had korte metten met mij te maken. En een van die lui is, naar ik vrees, de man, die me zo hindert door zijn geklop en zijn dreigbrieven. Enweet u dan zijn naam niet, meneer? Nee, Tooker. Zoals je weet. on dertekent hij zyn brieven slechts met een X. Ik heb hem nimmer gezien, want hij weet weg te glippen, als een spook. Het gaat mijn begrip te bo ven, hoe hij er in slaagt ongezien in en uit te gaan. Ik zal de eerste keer.i dat ik een van die vervloekte brief jes ontving nooit vergeten. Ik had me juist uitgekleed en wilde in bed stap pen. toen er viermaal op mijn deur geklopt werd. Ik huiverde, toen ik hoorde, hoewel ik toen nog niet be greep, wat het geluid betekende. Jij had die avond vrijaf en ik ging dus zelf opendoen. Er was niemand voor de deur te zien, maar op de grond vond ik een opgevouwen stuk wit pa pier. Het bevatte in vage termen een waarschuwing, dat binnen niet al te lange tijd mij iets bijstei onaange naams zou overkomen. Ik schonk er verder niet veel aandacht aan, tot ik een paar avonden later dit viermaal kloppen weer hoorde en nogmaals zo'n bericht ontving. Ditmaal was het iets duidelijker dan de eerste keer, doch het gaf me geen aanwijzing om trent de persoon, die zichzelf X noemde. De volgende briefjes ver- den telkens duidelijker, doch ook die gaven me geen van alle de geringste aanwijzing over de persoon van de schrijver. Zeg Tooker, weet je nog, dat eens.Wat.wat; was dat? Niets anders dan de regen, me neer, antwoordde Tooker kalm: Het klettert gewoonweg. Wat wilde u zeggen? Mijnheer Graves haalde diep adem; hij ging weer in de stoel zitten, waaruit hij overeind gesprongen was en vervolgde; Ik wilde zeggen. Tooker, dat er eens een tyd is ge weest, dat ik jou ervan verdacht. X te zyn. Ik meneer?, vroeg de huisknecht blijkbaar overbluft. Mijnheer Graves knikte bevesti gend. Het klinkt bespottelijk, niet waar? Maar toen onlangs X weer klopte, vist ik waar ji; je ophield en daarom heb ik die verdenking opge geven. Kijk me maar niet zo verwij tend aan, Tooker. Het was nog zo'n onredelijke verdenking niet. De ma nier waarop X me volgde, zelfs aan boord van schepen en in treinen, drong me de gedachte op, dat het iemand moest zijn, die zeer direct in mijn nabijheid leefde. Dat geloof ik trouwens nog, al verdenk ik jou niet meer. Alleen iemand, die me dage lijks ziet en met heel myr doen en laten op de hoogte is, kan me ver volgen op een manier, waarop die X me vervolgde tot ik vijf weken ge leden hierheen gevlucht ben. Het was bijna onnatuurlijk, Tooker, zoals die kerel me Hy hield plotseling stil. Met een schor gemompel sprong hij uit zyn stoel en staarde woest om zich heen Heb je niet gehoord, Tooker? Maak u toch niet zo angstig, zei de ander sussend. Het is niets an ders dan een der lu ken. dat door de wind heen en weer slaat. Ee, gisteren is het me opgevallen dat dat ding loshing, het maakt geweldig veel lawaai als het zo stormt. Ik zal het laten vastzetten meneer. Mijnheer Graves hyfde zwaar, maar kwam toch tot kalmte. Verwondert hel je, dat ik bijna gek werd, Tooker? Dag aan dag kwam ik in aanraking met een man die het op mijn leven gemunt had, die me op een of andere afgrijselijke manier wilde vermoorden, na me eerst duizenden malen doodsangst aangejaagd te hebben door zijn aan houdende dreigementen. Het was., het was. afschuwelijk, Tooker. Dat kan ik me indenken, me neer, zei Tookei op sympathieke toon: Als die X echter iemand moet zijn. die u dagelijks te zien krijgt, dan moet u hem toch wel kunnen vin den, dunkt me. Graves lachte wanhopig. Hij staar de nadenkend in de vlammen. Dat is nu juist de moeilijkheid, Tooker. Dat kan ik niet. Ongetwij feld heeft hij, sedert hij iets met me te maken heeft gehad, zijn naam ver anderd en bovendien veranderen sommige mensen in de loop der jaren erg van uiterlyk. Ala i!: hem in han den kon krijgen, nou reken maar, dat ik dan je raad wel zou volgen!

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5