mum Sbj mam Scherp Vier zilveren bij „De Sleutels" „Kasteel Staverden" mèt passagiers op de helling Gemeenteraad van Sassenheim en de nooddruftige watervoorziening VRIJDAG 5 JULI 1957 DE LE1DSE COURANT m Een onfrisse duik. h Dötfh'eb LjfC rtxi/c6> De warmte kan wel eens uitput tend zijn, maar zelfs dan kan nog niet gebillijkt worden, dat jongelui in het water van de Oude Heren gracht gaan zwemmen. Toch heeft de politie van Leiden gistermiddag moeten constateren, dat drie knaapjes een onfrisse duik in het donkere water van de Leidse stadsgracht hadden genomen. De agent maakte er niet veel woorden aan vuil, met een eenvoudig gebaar nam hij de kleren van de jongelui, die op de wal lagen, met zich mee, het naakte probleem in zijn volle ernst, aan Leidens hope overlatend. Hoofd tegen brug geslagen. De heer Van L., wonende in de Tollenstraat, heeft gistermiddag als passagier van de rondvaartboot dooi de Leidse grachten een verwonding aan het hoofd opgelopen. Bij de grote Havenbrug verzuimde hij op zijn plaats te gaan zitten met het gevolg, dat hij met het hoofd onzacht in aan raking kwam met een bruggenbint. De E.H.D. moest er aan te pas ko men en het slachtoffer werd naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. Been gebroken. De 5-jarige R. de Groot, wonende aan de Haarlemmerweg, is gister morgen om tien voor half twaalf ge vallen bij het spelen op de speel plaats achter de Romanuszaal (bij de Hartebrug). Het jongetje brak zijn jHarathon- JtëlEUWTJES Berichten, opgenomen na Ups van lezers aan onze redactie, worden gelde- lifk beloond. De tipgevers dingen bovendien mee In onze nieuws-marathon. waarvoor elke maand (de komende drie maanden) prijs van 25. van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. VOGELTJE WERD ZIJN ONGELUK Woensdagmorgen wilde de heer D., wonende aan de Anna van Saksen straat, die op bezoek was bij zijn ouders aan de Oude Rijn, een vogel tje redden, dat niet kon vliegen en in de dakgoot was terechtgekomen, Hij stapte op een platform, gleed uit en viel door een glasraam, drie meter omlaag. Met een gekneusde arm, een wond aan het achterhoofd en een gebro ken neusbeen, moest hij naar het zie kenhuis worden gebracht, waar men hem na behandeling naar huis kon zenden. POTLOOD en GEEST No. 518. Horiz.: 1. zandaal,5. boomloot, 8. in zee uitlopend gebergte, 10. bezitt. voornaamwoord, 11. familielid, 13. kettingraadje in een uurwerk, 15. academische titel (afk.), 17. rangtel woord, 19. part, 21. verdriet, 22. enig, 24. voornaamwoord, 25. vlug, 27. mu zieknoot, 29. landbouwwerktuig, 31. teken, 33, zot, 34. hoofdstad v. d. lea ren op Majorca. Verticaal: 1. zeepwater, 2 maan stand, 3. tussenzetsel, 4. deel van het gebit, 6. heden, 7. rivier in Enge land en Schotland, 9. streek op de grens van N.-Brabant ne Limb. 12. stad in Z.-Arabië, 14. dwergvalk, 16. munt in Portugal en Brazilië, 10. dorsvloer, 19. stad in Duitsland ten O. van Aken, 20. leeg, 23. insnijding, 26. meisjesnaam, 28. gravin Holl. Huis, 30. gebod, 32. bekende afkor ting. Oplossing morgenavond. OPLOSSING 517. Horizontaal: 1. port, 4. oer, 6. ora, 7. bok, 9. Se, 10. vak, 11. km, 12. Dan, 13. mee, 14. toon, 16. karn, 17. Inn, 18. raak, 19. es, 20. daas, 22. daar, 23. pa, 24. demi, 25. sop. Verticaal: 1. positief, 2. ore, 3. ra, 4. ook, 5. E.K., 7. ban, 8. amen, 10. van, 11. kerk, 12. Don, 13. Maas, 15. ons, 16. kaar, 18. raai, 20. dam, 21. pap, 22. de, 23. Po. rechter onderbeen en moest met de E.H.D. naar het ziekenhuis worden gebracht. Ontploffingen. De bewoners rond de Jan van Gooyenkade, Schelpenkade werden gistermiddag opgeschrikt door enige luide ontploffingen. De politie stelde een onderzoek in naar de oorzaak en kon tot nu toe achterhalen, dat studenten chemische stoffen in het water hebben gedeponeerd, die tot ontploffing kwamen. Het zijn ver moedelijk afvalstoffen van het Biochemisch Laboratorium aan de Hugo de Grootstraat. Gisteren herdachten de heren J. M. van den Berg, J. van Driel, J. G. J. Straathof en A. van den Tuijn de dag dat zij vóór 25 jaar in dienst tra den bij de NV Meelfabriek „De Sleu tels" voorheen De Koster Co. te Leiden. De jubilarissen werden gistermor gen, na per atuo van hun woningen te zijn afgehaald, met hun echtge note in de directiekamer ontvangen. De directeur der onderneming, de heer H. J. de Koster, sprak hen hier toe en zegde hen dank voor de gedu rende 25 jaren aan de vennootschap bewezen diensten. Als blijk van waardering overhandigde spr. ieder der jubilarissen een enveloppe met inhoud. Hierna vond in de recreatie-zaal van het bedrijf de huldiging door het personeel plaats. Achtereenvol gens praken de heer ir. F. K. T. Beu- kema toe Water, directeur, die in een- van zeer veel waardering ge tuigende toespraak elk der jubilaris sen huldigde. Vervolgens sprak de heer H. J. de Koster, directeur, die hen namens de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel het vererend getuigschrift dezer maatschappij overhandigde. Namens het fabrieks-, kantoor-, la boratorium-, bakkerij- en reizigers- personeel sprak de heer F. J. A. San ders, bedrijfschef, die elk der jubila rissen een geschenk onder couvert, een prachtige fruitmand en hun echt genoten een fraai boeket bloemen overhandigde. Namens de personeels vereniging van het bedrijf sprak de heer J. C. Mattaar die zijn woorden .van hartelijke gelukwens vergezeld liet gaan van een passend geschenk. Hierna was er gelegenheid voor alle aanwezigen om de jubilarissen te complimenteren met deze dag. De heer J. van Driel zegde namens zijn collega's allen hartelijk dank voor de vriendelijke woorden tot hen ge sproken en voor de aangeboden ge schenken. Onder het genot van enige verver singen bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. De jubilarissen kregen de gelegenheid de verdere dag in de huiselijke kring door te brengen. DE HEER J. MARTIJN MET PENSIOEN. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, zal de heer J. Martijn, algemeen procuratiehou der van het kantoor Leiden van de Amsterdamse Bank N.V., op woens dag 10 juli 1957 zijn werkkring bij dit kantoor beëindigen. Hij kwam op 1 juni 1911 in dienst bij de firma Lezwijn Eigeman, wel ke firma in 1918 door de Amsterdam se Bank N.V. werd overgenomen. Op 1 juni 1951 mocht hij onder grote belangstelling zijn 40-jarig ju bileum vieren. De afscheidsreceptie vindt plaats woensdag a.s. tussen 15.30 en 17 uur in het kantoor van de Amsterdamsche Bank, Rapenburg 39, te Leiden. Leidse Agenda ZATERDAG 5 JULI Holland Festival. Concert Leids Toonkunstkoor o.m. Messe in D van Anton Bruckner; 8.15 nam. Stads gehoorzaal. Opening DAF-tentoonstelling. Zijl singel 36. 10 uur v.m. L.J.A. Slotavond seizoen. Leids Volkshuis. 8 uur nam. Centrale volksbank, Pieterskerk- koorsteeg 28. Zitting elke zaterdag avond van 78 uur nam. ZONDAG. Maandag 8 juli 's avonds om 8 uur kunnen dc volwassenen die het H. Vormsel ontvingen, genieten van een wandeltocht door Rome, die in „Het Gulden Vlies'" in de Breestraat aan de hand van lichtbeelden gehouden zal worden. Dienst der apotheken De avond nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; Apotheek Heyst, Steenstraat 35, tel. 20136; Apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. GEM. AANKONDIGING VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Pauwbrug met ingang van he den voor dé duur der herstelwerk zaamheden aan die brug, zal zijn af gesloten voor het verkeer met mo torrijtuigen op meer dan twee wielen en voor bespannen wagens in beide richtingen. BEVOLKINGSONDERZOEK VOORLOPIG BEëINDIGD. Het bevolkingsonderzoek op tuber culose te Leiden, dat 1 maart j.l. is begonnen, is dinsdagavond om half tien voorlopig beëindigd. Het onder zoek heeft een vlot verloop gehad. Bijna 54.000 personen zijn voor het toestel verschenen. Dit is minder dan in 1953. Echter moet in aanmerking worden geno men dat desijds de leeftijdsgrens voor kinderen 2 jaar was, terwijl die grens thans op 4 jaar was gesteld. Voorts dat steeds meer bedrijven ertoe zijn overgegaan hun personeel zelf regel matig te laten onderzoeken. e opkomst kan dus zeker bevre digend worden genoemd. Het staat echter vast dat er nog een belangrijk aantal Leidenaars is, dat om een of andere oorzaak, ziekte, uitstedigheid of dergelijke, niet ver schenen is. Laten zij hun oproepingskaart nog goed bewaren. In de eerste week van september zal nog gelegenheid worden gegeven dit verzuim te herstellen. Tegen die tijd zal nader bekend worden gemaakt op welke dagen en uren en op welke plaats zij voor on derzoek alsnog terecht kunnen. „SINT-ANTON1US"-VAKANTIE Gedurende de maanden juli en augustus zullen geen bijeenkomsten van de afd. Leiden van de r.-k. bond van hotel-, café- en restauranthou ders „St. Antonius" worden gehou den. In september zullen de leden weer bijeenkomen. Mulo-examens te Leiden voor Mulo B: W. H. "Velthuyzen, Leiden; T. de Vries, Leiden; J. Koenen, Oegstgeest; A. M. C. v. d. Kwaak, Oegstgeest; J. E. Gijzenij, Leiden; E. M. Swaan, Leiden; H. F. J. Westbroek, Rijns- burg; G. den Heyer, Rijnsburg; C. L. J de Jonge, Leiden; N. Korswagen, Leiden; H. v. Veldhuijzen, Leiden; J. Veldhuyzen, Leiden; E. C. v. Wil gen, Rijnsburg. Geslaagd voor Mulo A: P. van Tol, Leiden; M. J. Teijnv Leiden; P. v. Duijvenbode, Katwijk aan Zee; T. T. Bokma, Leiden; A. Lutgendorff, Katwijk a. d. Rijn; M. G. Vouge, Katwijk a. d. Rijn; J. P. Rijnbende, Leiden; E, Paats, Leiden; A. Leeuwis, Voorschoten; J. H. van Hilten, Leiden; M. S. van Straten. Leiden; M. Segaar, Leiden; A. J. van Zonneveld, Leiden; G. J. Sira, Lei den. Afgewezen voor Mulo B: 2, maar geslaagd voor A. Afgewezen Mulo A: geen. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Structuur en magnetische eigenschappen van enkele complexe oxyden der overgangselementen", de heer P. F. Bongers, geboren te Rot terdam en thans wonende te Leiden. Idem tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „De kleurenvoorkeur in de psycho diagnostiek", de heer J. de Zeeuw,, geboren te Zutphen en thans wonen de te Leiden. Idem tot doctor in de Geneeskun de Op proefschrift getiteld „Een on derzoek betreffende de schildklier functie bij normale zwangeren en bij zwangeren met een ongunstige ver loskundige anamnese", de heer J. Birnie, geboren te Amersfoort en thans wonende te Utrecht. Geslaagd voor het doctoraal exa men Klassieke taal- en letterkunde de heer G. Hoekert te Voorburg. Burgerlijke Stand Geboren: Petrus Daniël Johannes zn van W. H. A. van Haren en A. J. T. van den Berg; Geertruida Johan na Hendrika dr van C. J. de Wage naar en J. Kerkvliet; Iris Francina Isabella dr van H. J. A. Eggen en M. J. B. Engelsman; Johannes Reinier zn van W. P. van Burik en A. Dor- repaal; Alfonsius Martinus Ignatius zn van M. A. Prinssen en R. M. T. Boll; Jan Bernard zn van J. B. Bus- semaker en H. J. Fabgr; Wouter zn- van F. Rosingh en J. Jansen; Ingrid Alida dr van W. van Westbroek en A. E. van den Broek; Anneke dr van W. de Roode en C. M. Kerkvliet; Adriana Wilhelmina Maria dr van A. J. Foks en E. W. M. van Hamers- veld. Gehuwd: P. W. van der Vet en C. Wassenaar; P. van Lierop en T. M. de Gunst; W. T. van den Berg en M. C. Verver; A. Neuteboom en W. C. Duindam; R. L. de Meijer en H. H. Reinink; K. C. Giesbert en C. J. Overdijk; H. Langedijk en J. C. van Schravendijk. Overleden: J. Paauw 55 j., man. Zoals wij gisteren in het kort reeds konden mededelen heeft de Rode Kruisboot „Kasteel Staver den" bij de hevige storm van woensdagmiddag averij aan het roer opgelopen, waardoor vanzelf sprekend enige vertraging in de reis optrad, die evenwel tot een minimum is gereduceerd. Het noodweer, dat woensdagmid- ig ook Leiden en omgeving ken merkte, strekte zich vrijwel over ge heel het land uit, maar op sommige plaatsen ging het met wervelwinden gepaard. Daarvan werd ook de „Kas teel Staverden" het slachtoffer, want bij het pontveer PannerdenDoor- WASSENAAR PRIESTERWIJDING PATER A. DE POORTERE S.J. Op 31 juli a.s. zal in Jogjakarta de eerwaarde pater Arthur de Poortere S.J. uit handen van mgr Soegyapra- nata S.J., apostolisch vicaris van Se- merang de H. Priesterwijding ont vangen. Pater De Poortere is een priesterzoon van de parochie van St. Joseph. JDIEREN IN MINIATUUR IN WASSENAARS DIERENPARK. Hoewel de gezins-uitbreiding in Dierenpark Wassenaar vrijwel het gehele jaar doorgaan, zijn er in de afgelopen dagen enkele zeer interes sante wereldburgers bij gekomen: Een niet veel voorkomende gebeur tenis is de geboorte van een Grant's Zebra; deze Zebra's die zich door hun lijnen-tekening onderscheiden van de meer bekende Chapman's Zebra's hebben hiermede voor 'n welkome aanwinst gezorgd: een aller aardigst dier, dat op zijn hoge, ge streepte poten door 't ruime verblijf dartelt, trouw aan de zijde van zijn moeder. Ook bij hun buren de Bennett's Wallabies is de wieg gezet, of beter gezegd: de buidel gevuld! Het jong steekt regelmatig zijn kopje naar buiten en het zal wel niet zo lang meer duren, of hij zal zijn eerste sprongen gaan ondernemen. De Wal- lalies behoren tot de Kangoeroe-fa milie, wier jeugd-bescherming op merkwaardige wijze via een buidel geschiedt. Jong leven is thans ook te bespeu ren bij de kudde Guanaco's de wilde Lama's van Zuid-Amerika. Pa Guanaco is thans meer dan ooit op zijn hoede en neemt voortdurend mama en kind in bescherming. Ach teloze bezoekers, die te dicht bij hun verblijf komen, kunnen dan ook ver rast worden door dit ,hoofd-van-het- gezin", dat met feilloze zekerheid kan spuwen.... Men zij gewaar schuwd! Jongetje viel uit raam. In de Adriansstraat viel gisteren een twee. jarig zoontje van de fam. v. d. V. spelende uit een raam op de eerste verdieping. Het ventje kwam op een tegelplaatsje terecht, werd aan het hoofd gewond en moest in de Sint Ursulakliniek worden opgenomen. nenburg stiet het schip met het roer tegen een krib in de rivier. Het was op dat ogenblik pikkedonker en door de storm was het schip moeilijk be stuurbaar. De passagiers hebben van een en ander niet veel bemerkt, want al spoedig werd het licht ontstoken en zorgde de muziek voor wat afwis seling. Na de aanvaring heeft de „Kas teel Staverden" Wester voort nog kunnen halen, waar de „vacantie- gangers" een enorme ontvangst ten deel viel. Gistermorgen om half zeven wer den de trossen weer losgemaakt en werd het schip naar een scheeps werf in Arnhem gesleept. Met pas sagiers en al ging de „Kasteel Sta verden" op de helling, dank zij de medewerking van de directeur van de scheepswerf. Er stond nl. een schip op de helling, doch dit werd „even" opzij gezet om de Rode Kruis boot voorrang te geven. Te 3 uur in de middag was de reparatie voltooid en kon de reis worden voortgezet. De passagiers waren de gehele dag bezig gehouden en merkten eigenlijk niet eens dat het schip niet voer, waarbij sommigen vanuit hun raam het druk gedoe op de scheepswerf met belang stelling konden volgen. Te half zeven gisteravond werd Culemborg bereikt, waar een mu ziekgezelschap voor een groots ont haal zorgde, terwijl de plaatselijke autoriteiten van hun belangstelling blijk gaven. De afd. Maurik onthaal de de passagiers op kersen, de afd. Geldermalsen zorgde voor gebak, dat de schepelingen zich uitstekend lie ten smaken. De scheepsarts, dr. A. van der Bijl uit Oude Wetering (die tussen haakjes morgen verjaart, welk feest natuurlijk danig gevierd zal worden) verklaarde aan de bestuurs leden ;rof. Gaillard en mr. Vroom, die gisteravond de „Kasteel Staver den" bezochten, dat de patiënten het allen goed maken. Vandaag werd de reis voortgezet naar Kinderdijk, morgenochtend wordt Gouda weer bereikt, waar om 10 uur de ontscheping zal beginnen. N00RDWIJK JONGETJE ONDER AUTO GELOPEN. Gistermiddag kwam een 6-jarig Pools jongetje, dat logeerde bij de fam. v. Went, uit een poort aan de Wilhelminastraat en liep zonder uit te kijken de rijweg op. Het kind werd door een auto geschept en en kele meters verder tegen de straat gesmakt, waarbij het bloedende hoofdwonden opliep. Dr. Kruyt ver leende geneeskundige hulp en stelde een zware hersenschudding vast. Hoewel het ventje aanvankelijk naar de woning van de fam. v. Went werd overgebracht, bleek zijn toestand la ter van dien aard, dat het in het Acad. Ziekenhuis te Leiden moest worden opgenomen. OEGSTGEEST Personalia. Voor het notarieel examen eerste gedeelte is geslaagd de heer J. Holtrust. NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. Brief aan Ged. Staten over goedkeuring van verbeteringsplan Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 5 July 1857. Leyden. Het aantal der ha denden en zwemmers by de nieu we bad-inrigting even buiten de Morschpoort alhier, heeft in de maand Juny het aanzienlyk getal van 6.628 bedragen. Een bewys, dat genoemde inrigting aan eene wezentlyke behoefte in ons mid den voldoet. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld: Alles verbrandt hier door de ondragelyke hitte, de stad en omtrek, loaar men ge- woonlyk zoveel last van water heeft, is zoo droog, dat de Rege ring op boete van 3 heeft moe ten verbieden water uit de stads- pompen te halen om daarmede de straat te schrobben. De openbare raadsvergadering te Sassenheim, welke gisteravond werd gehouden, stond onder leiding van de heer A. Vogelaar in verband met ziekte van de burgemeester. De heer Vogelaar deelde mede, dat de burgemeester sedert 14 dagen ern stig ziek is. Sedert vandaag is de toestand dermate verbeterd, dat hij af en toe het bed mag verlaten. De heren Bakker en Duyndam .waren met kennisgeving afwezig. Uit de ingekomen stukken blijkt, dat G.S. aocoord gaan met een ver hoging der jaarwedden van de twee wethouders, echter tot een bedrag van 1700 en niet tot 2000, zoals door de raad was aangenomen. De gemeenterekening over 1955, welke in handen is gesteld van de rekeningcommissie, die een gunstig advies uitbracht, werd voorlopig vastgesteld. Door het bestuur van de afdeling Sassenheim voorh. Centraal Genoot schap voor kinderherstellingsoorden e.d. werd een verzoek aan de raad gedaan om het subsidie per verpleeg- dag te verhogen, gezien de stijging der kosten. Tot op heden werd een subsidie verleend van ƒ0.60 per verpleegdag. De subsidies van rijk en provincie zijn met 35 pet. verhoogd, zodat ook de gemeente tot dit bedrag kan ver hogen. Dit zou neerkomen op 0.21 per dag. B. en w. stellen voor de sub sidie te verhogen tot f 1 per dag, w'aarmede men aceoord ging. Aan de r.-k. lagere tuinbouwschool te Noord wij kerh out werd voor de jaren 1953 en 1954 een subsidie ver leend van ƒ120. De St. Antoniusschool had een ver zoek ingediend tot medewerking bij de aanschaf van leermiddelen en meubilair wegens uitbreiding van het aantal leerlingen en samenvoeging met de St. Pancratiusschool. Tevens wil men een schrijfmachine aanschaf fen. De kosten zijn ruim f 3300. De raad ging hiermede accoord, hoewel over een aantal kleine verschilpunten nog contact moet worden opgenomen met het schoolbestuur. Ook de Dr. Visserschool vroeg me. dewerking van de gemeente en wel om de verwarming te verbeteren. Het gaat hier alleen om een beginsel- besluit. Omtrent de kosten, welke voor de gemeente komen, kon later nog besloten worden. Nu de vakan ties voor de deur stonden, dient be sloten te worden of men er mee kan beginnen of niet. De heer v. d. Nouland vond dat de rapporten van de twee experts nogal uiteen liepen en niet volledig genoeg waren om een besluit te ne men. De voorzitter deelde mede, dat er eerst nog een vergadering mat de belanghebbenden en de twee experts wordt belegd, alvorens wordt beslo ten tot welk bedrag de gemeente mee zal doen. Na deze toelichting ging men accoord met het voorstel. De markt Vanzelfsprekend kwam ook de markt aan de orde. Wat betreft de vaststelling van een marktverorde- ning hadden verschillende leden enige vragen te stellen, die allen naar ge noegen werden beantwoord. Indien uitbreiding nodig is, zal dit geschieden langs de Westerstraat of op het Kuypershofje, dat spoedig zal worden afgebroken. De heer Korte kaas vroeg of het niet mogelijk was de markt langer open te houden door bijv. voor de donderdag een koopavond voor middenstand en markt vast te stellen. Vooral in deze tijd nu veel vrouwen in de schuren werkzaam zijn, zou dit van belang zijn. De voorzitter is echter van me ning, dat vooralsnog niet aan een langere openstelling van de markt gedacht moet worden. Ook de vaststelling der marktgel- den en de geslotenverklaring van de Hortuslaan kwamen er zonder meer door. De heer Nicola heeft het recht om met z'n auto's de Hortuslaan in te ryden, ook degenen die voor zaken daar moeten zijn. Voor anderen, ook voor fietsers, is de Hortuslaan be slist gesloten verklaard. In verband met de uitbreiding van de gemeente in Zuidoostelijke en Noordelijke richting, werden weer twee uitbreidingsplannen opgesteld. Het eerste, „plan-Bijdorp", voorziet in een uitbreiding van de gemeente tussen de Rijksweg en de Hoofd straat. Aanvankelijk was in dit plan plaats voor 168 woningen, doch dit Laatste Berichten De Tour de France Vanmorgen zijn 80 renners gestart voor de zevende étappe van Besangon naar Thonon, een afstand van 188 km. Bij de vliegende controle van Sa- lins-des-Bains, 41 km van de start, is het grote peloton onder aanvoering van Trochut gepasseerd. De groep was lang uitgerekt. Er heerste wederom een drukken de hitte. HET VORSTELIJK HUWELIJK TE DREUX. Hedenmorgen heeft te Dreux het vorstelijk huwelijk plaats gehad van de Franse prins met een Württem- bergse prinses. Getuigen voor prins Henri bij het burgerlijk huwelijk waren koning Paul van Griekenland en de Spaanse troonpretentent, de graaf van Bar celona. Voor de bruid getuigden haar beide broers, de hertogen Ludwig en Karl van Württemberg. De bruid, hertogin Maria Theresia, droeg een wit satijnen bruidsjurk met een sleep van 8 meter. Ze is gemaakt van een 16 meter lange rol satijn, als huwe lijksgeschenk aangeboden door de zij de we vers van Lyon. Haar schoentjes, eveneens van sa tijn zijn een geschenk van de -kinde ren van Württenberg, die het beno digde bedrag met pfenningen bij elkaar hadden gebracht. Prinses Beatrix droeg een gele ja pon en prinses Irene een gebloemde blauwe. Toen zjj uit het stadhuis kwamen, werden zij door de wach tende menigte hartelijk toegejuicht. Toen de graaf van Parijs en zijn gezin naar buiten traden, riepen de toeschouwers, van wie er vele het lelie-embleem droegen (de lelie is de bloem in het wapen van de hertogen van Orleans), „lang leve de koning". In 1957 heeft het Nederlands Bu reau voor Buitenlandse Studentenbe trekkingen, gevestigd te Leiden, de beschikking over drie schepen van het Directoraat Generaal van de Scheepvaart voor het uitvoeren van speciale reizen voor Amerikaanse studenten. Met de schepen ss. Grote Beer, ss. Waterman en ms. Johan van Olden- barnevelt worden op deze wijze 2700 studenten vervoerd. Aan boord wordt een uitgebreid lezingen-programma uitgevoerd, onder leiding van een staf deskundigen, waardoor de stu denten enig inzicht verkrijgen in Europa's economische-, sociale- en culturele problemen en dientenge volge hun verblijf in Europa niet ge heel onvoorbereid beginnen. Boven dien reizen aan boord studenten mu ziek- en toneelgroepen mee, terwijl een aantal documentaire- en speel films wordt vertoond. Dinsdag a.s. komt het derde schip dat deze zomer studenten naar Euro pa zal brengen, te weten het m.s. Johan van Oldenbarnevelt met on- 'geveer 1000 studenten-passagiers aan de ontschepingshal der Holland-Ame- rika Lijn te Rotterdam aan. De burgemeester van Rottèrdam, mr. G. E. van Walsum, zal de stu denten bij hun eerste kennismaking met Europa toespreken. is nu veranderd in 350 woniiigeü. Hierdoor moet de plaats voor de rioolwater-zuiverings-installatie ver- I schoven worden naar de grote Rijks- J weg. Na deze agendapunten vroeg de heer Kortekaas nader einlichtingen omtrent de benarde watervoorziening, heer Kortekaas nadere inlichtingen Hillegom en Lisse wel voldoende wa ter had en in Sassenheim niet. De heer Vogelaar deelde mede, dat de aanvoerleiding voor Sassenheim tevens de distributieleiding is voor beide eerstgenoemde gemeenten. Ver der is het gebruik in Sassenheim veel groter dan in een andere ge meente van dezelfde grootte, hetgeen veroorzaakt wordt door de vele in dustrieën. Over het spuiten van tuinen deel de de voorzitter mede, dat de burge meester van Hillegom en Lisse niet zo ver kunnen gaan dat zij het spui ten verbieden. Wel is aan de ge meentenaren verzocht zoveel mogelijk het spuiten van tuinen te beperken. Een geheel nieuw plan voor de bouw van en rechtstreekse leiding van Hillegom naar Sassenheim ligt bij G.S. Gezien de bestedingsbeper king wordt dit plan uitgesteld. Het beroerde is dat een gedeelte van het buizennet door bollenland moet. In dien men nu niet voor september be gint dient men weer een jaar te wach ten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2