Z.H. de Paus neemt Katholieke Arbeidersjeugd op in het georganiseerd apostolaat van de Kerk SPOOK-KANO JZhcVl BOUILLON Majoor-administrateur aan het eind van 37 jaar trouwe dienst voor de krijgsraad Kath. Huisvestingscomité Einde tandartsen-conflict nog niet in zicht DONDERDAG 27 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Internationale K.A.J.-bedevaart naar Rome De wereldraad bijeen Europese jonge arbeiders en jon- gearbeidsters brachten buiten het reisgeld voor een eigen bedevaart naar Rome, ruim 365.000 gulden bij een ten behoeve van 166 deelnemers uit 60 landen over de gehele wereld. Genoemde bedevaart wordt gehouden ter gelegenheid van de internatio nale ontmoeting van de K.A.J. op 24 en 25 augustus waarna van 29 augustus tot 5 september de wereld raad van K.A.J. en V.K.A.J. in de eeuwige stad gehouden wordt. Ne derlandse kajotters en kajotsters droegen ongeveer 30.000 gulden bij. Nederland neemt deel met 3.000 jonge mannelijke en vrouwelijke ar beiders, die door allerlei voorberei dende bijeenkomsten op dit belang rijke internationale gebeuren zijn in gespeeld. Belangrijk vooral, omdat bij de viering van de constituering van de internationale (V.) K.A.J. Z. H. de Paus de beweging officieel op neemt in het georganiseerde aposto laat van de Kerk. Dit zal de H. Va der doen tijdens een rede aan het eind van het des middags op het Va- ticaanplein op te voeren spel, geba seerd op een kern van 500 jongens en meisjes, doch waaraan alle 30.000 deelnemen, en waarin een beeld wordt gegeven van de arbeidende jeugd in een geïndustrialiseerde we reld. In het spel wordt iedere ras sendiscriminatie afgewezen. Bid- en Boetedag. Zaterdag 23 augustus is een bid- en boetedag. Voor de Nederlandei's, die vijf dagen in Rome zullen ver blijven, draagt de aartsbisschop, mgr dr B. J. Alfrink, als vertegenwoordi ger van het Nederlands episcopaat, des morgens een pontificale H. Mis op in de Gesu-kerk van de paters Je zuïeten. Des middags is een plechti ge zitting in tegenwoordigheid van autoriteiten en buitenlandse delega ties. Mgr Alfrink zal per vliegtuig naar Rome vertrekken. Uit België zullen alle bisschoppen aan de ka- jotters-samenkomst deelnemen, ter wijl uit Frankrijk vier kardinalen verwacht worden. Des avonds is er voor de 30.000 een avondwake in 20 verschillende kerken, vanwaar een boetetocht met fakkels en kruisen naar het Colosseum wordt gemaakt. Hier wordt in iedere taal er zijn zeven taalgroepen een gedeelte van de kruisweg gebeden, en tot be sluit het Credo gezongen. De plech tigheden van beide dagen worden per radio en televisie over de gehele wereld uitgezonden. Bijeenkomst wereldraad. In een bijeenkomst van de wereld raad, waaraan 400 afgevaardigden zullen deelnemen, worden besprekin gen gehouden over het vast te stel len internationale rapport betreffen de de godsdienstige situatie van de arbeidende jeugd in de wereld, inter nationale statuten en huishoudelijk reglement aangenomen, en een in ternationaal bestuur gekozen, waar voor de Europese K.A.J. de afspraak heeft gemaakt, dat elk werelddeel daarin vertegenwoordigd wordt; voor het internationaal presidentschap zijn een Canadees en een Braziliaan can- didaat gesteld. Tenslotte heeft de officiële aanbieding plaats van een geconstitueerde katholieke arbeiders jeugdbeweging aan de kerkelijke hiërarchie, internationale organen als U.N.O. en U.N.E.S.C.O. en de inter nationale arbeidersorganisatie. Als voorbereiding op de bedevaart heeft het internationale K.A.J. in alle landen een onderzoek ingesteld naar de christelijke levenshouding van de arbeidende jeugd. Verscheidene kajottersgroepen van elders zullen hun reis naar Europa benutten om nader met de K.A.J. in de verschillende landen kennis te ma ken. Voor hun ontvangst heeft de Ne derlandse K.A.J., die ongeveer 70 Australiërs op bezoek krijgt, een aparte dienst in het leven geroepen. In verschillende parochies of in een aantal parochies tezamen, zal voor de achterblijvers een thuisviering van het gebeuren in Rome worden voor bereid. Advertentie Zwitserse tweeling helpt Nederlandse huisvrouw Sinds enige tijd brengt een beroemde Zwitserse tweeling prettige verande ringen in vele Nederlandse keukens: zij demonstreren hoe men vlug en handig soep kan maken. Die veel en veel fijner is van smaak! Slechts met behulp van wat kokend water be reidt deze tweeling een bouillon, die de ideale „basis" vormt voor alles wat fijn-pikant moet smaken. Dus ook sausen, ragouts, hachees en noemt u maar op. De naam van de tweeling?natuurlijk: Knorr Bouillon. Samen vormen zij het dub bele tablet waarvan u een hele liter heOT,Hik zuivere bouillon kunt ma- kenl Getrokken van kostelijk rund vlees en uitgezochte groenten; heer lijk licht met zout en kruiden afge maakt. Dank zij de zorg en vakkun dige toewijding van de Zwitserse Knorr koks! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 handige vlug- klaar recepten: alle met die parelen de Knorr bouillon als smaak-verfij- ner. U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 ct, met uw naam en adres, in een gefrankeerde enve lop en adresseer: Knorr, Postbus 1700 te Amsterdam. U ontvangt het Knorr van kostelijk vlees voor krachtiger soep! 35 ct per dubbel tablet Katholieke Volkspartij Provinciale Centrale in Zuid-Holland In de te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de provinciale Cen trale voor Zuid-Holland is de regle mentaire bestuursverkiezing gehou den. Inplaats van ir A. Roebroek, die niet meer in aanmerking wenste te komen, is als voorzitter aangewe zen mr. F. J. M. Nivard te Rotterdam. Verder werden aangewezen voor de Kring Dordrecht de heer B. J. A. Boelrijk, voor Den Haag de heer C. de Ruijter, voor Rotterdam de heer A. Jacobs en voor de Kring Leiden de heer H. J. van Mil te Zoetërwoude. Hieraan zal nog een lid van de Jon geren-organisatie worden toege voegd. Door het bestuur zullen voorstel len worden gedaan, voor een pro gram van actie ten dienste van de gekozenen der partij in de provincie en tot wijziging van de regelen voor de verkiezingen. Geknoei met Rijksgelden Een 53-jarige beroeps-sergeant ma joor administrateur hoorde gisteren voor de Krijgsraad te Velde West een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eisen. De man was schul dig bevonden aan oplichting meer malen gepleegd. Zijn euvele hande lingen hadden een nadeel voor het rijk van 9748 gulden ten gevolge ge had. De eis van de auditeur-militair werd niet door de Krijgsraad overge nomen, omdat aangenomen Werd, dat verdachte langs administratief-mili- taire weg ontslagen zou worden. De krijgsraad wilde op grond van even tuele gevolgen voor het recht op pen sioen van de administrateur, niet tot strafrechtelijk ontslag overgaan. De president vond het maar een betreurenswaardige zaak. Verdachte, die 37 jaren trouw gediend had en onder de oorlog krijgsgevangene was geweest, kwam na de oorlog terecht in een gezelschap dat geregeld café's bezocht. Daarnaast moest beklaagde een gezin met vier kinderen onder houden. Het geld dat verdachte te kort kwam „zuiverde hij aan" door administratieve knoeierijen bij de uitbetalingen van salarissen en soldij. „Zijn leven lang" heeft beklaagde met ere gediend als onderofficier in het Nederlandse leger. De noodvlag werd gehesen op zijn carrière, toen hij in 1952 werd bekeurd wegens het in dronkenschap rijden op een fiets. De auditeur militair eiste een jaar met aftrek en ontslag uit de militaire dienst, maar de verdediger legde de nadruk op de voortreffelijke staat van dienst van beklaagde, die onder meerede gouden medaille kreeg voor 36 jaar trouwe dienst. Hij vroeg, bij het bepalen van de straf, rekening te willen houden met het gezin van be klaagde. ILSY NIET IN DICHTBEVOLKTE WESTEN. Naar aanleiding van het antwoord van b. en w. op vragen welke in de Delftse raad waren gesteld naar aan- leiding van de op Ypenburg gehouden vliegfeesten, betoogde ir Plantema (PvdA) dat van de KNWL, waaraan b. enw. inlichtingen hadden gevraagd, moeilijk een antwoord had kunnen worden verwacht, dat de demonstra ties gevaar opleverden. De heer Plantema handhaafde de zienswijze, dat dergelijke demonstra ties in het dichtbevolkte westen niet op hun plaats zijn en verzocht b. en w. aan de organisatoren te verzoe ken in de toekomst de demonstraties te geven boven een, minder dicht be volkt gebied en in elk geval op de grootste voorzichtigheid aan te drin gen. De voorzitter, burgemeester D. de Loor, antwoordde overtuigd te zijn, dat de grootste voorzichtigheid in acht wordt genomen en het dus geen zin heeft daarop aan te dringen. Wel wilde hij, namens het gemeentebe stuur, de organisatoren verzoeken in overweging te nemen om in de toe komst de vliegdemonstraties elders te houden, nl. daar waar de bevol king minder dicht is. In een onbewaakt ogenblik is de bijna 3-jarige Adriaan Strooper uit Heerhugowaard gistermorgen in een sloot gevallen nabij de ouder lijke woning en verdronken. Tijdens de jaarvergadering van het R.K. Huisvestingscomité, die te Eind hoven is gehouden, heeft de direc teur de heer H. J. C. Verhoeven, me degedeeld, dat men binnenkort met de bouw van een centraal landelijk magazijn in Den Bosch ondanks de bestedingsbeperking zal aanvangen. De bouwvergunning is door Gede puteerde Staten goedgekeurd en de grond is bereids aangekocht. Vervolgens heeft mevrouw Van IerselDe Vink bij haar overzicht over de activiteiten van het comité in 1956 de gestegen verpleegkosten voor uitzending van kinderen naar koloniehuizen besproken. Ofschoon men dankbaar is voor de bijdragen van rijk, provincie, gemeente en zie kenfondsen, staan deze bijdragen in geen enkele verhouding tot de thans zeer hoge kosten. Op 31 december 1956 bedroeg de verpleegprijs per kind 3.30, waarvoor slechts f 0.46 rijksbijdrage werd verleend. Aan de ziekenfondsen is gevraagd om de bij dragen te verhogen, terwijl voorts de bijdragen van de ouders verhoogd dienen te worden om verdere uitzen ding mogelijk te maken. In 1956 wer den 5.936 kinderen uitgezonden ge durende 263.812 verpleegdagen. Mr. E. baron Speyart van Woerden te Breda, vice-voorzitter van het Huis vestingscomité heeft voorts de Hon- garije-actie uitvoerig besproken. Het Huisvestingscomité heeft vooral voor het geestelijk heil der vluchtelingen zijn autoriteit aan de dag gelegd. De voorzitter, mgr drs J. C. van Overbeek, heeft mededeling gedaan, dat de collecte voor de Hongaarse vluchtelingen in de Katholieke Kerk in Nederland f 826.113 heeft opgele verd, terwijl in het gehele land de ge zamenlijke actie 1.800.000 opbracht. Jongen ontvoerd? De mogelijkheid bestaat, dat het achtjarige zoontje van de familie De la Parra uit de Di'ckenslaan te Utrecht, dat reeds sinds zaterdagmiddag wordt vermist, is ontvoerd. Daar de jongen watervrees heeft is het onwaarschijn lijk dat hij uit eigen beweging naar de waterkant zou zijn gelopen. Ver drinking is evenwel niet uitgesloten. Een jongen, die zaterdagavond bij zijn vader in de auto zat, heeft ech ter duidelijk gezien, dat ongeveer kwart over zes niet ver van de Dickenslaan een jongetje tegen zijn wil door een autobestuurder werd meegenomen- De vader van de jongen, die dit gezien had, heeft de politie hiervan maandagavond op de hoogte gesteld. Zijn zoontje had nog een opgave van de kleur, vorm en het kenteken ge daan, maar een onderzoek naar de eigenaar van een dergelijke auto leverde geen resultaat. Waarschijnlijk heeft de jongen zich vergist in het nummer. De politie zet het onder zoek in deze richting vodrt. De Rotterdamse brandweer heeft gisteravond met veertig stralen een hevige brand geblust, die was uitge broken in ruim twee van het 5729 brt. metende Duitse vrachtschip „Tanga" uit Ramburg. Het schip lag in de Merwehaven bij Müller en Co. en was geladen met wol en stuk goed. Omstreeks half zes ontdekte een Duitse matroos, die met acht haven arbeiders in het ruim aan het werk was de brand. Het vuur greep snel om zich heen. Op het eerste alarm rukte de brandweer uit met drie autospuiten, een gereedschapswagen en drie particuliere blusboten. Af doende maatregelen konden worden getroffen om het vuur te lokaliseren. Omstreeks half acht kan worden ge zegd dat men de brand meester was. Het schip maakte toen enige slagzij door de grote hoeveelheid bluswater die in de ruimen was gespoten. In de zaak van de Commerciële Bank te 's-Gravenhage heeft de ar rondissementsrechtbank te 's-Gra venhage, bij beschikking van 25 juni j.l. alle verdachten na ingediende be zwaarschriften, buiten vervolging gesteld. De rechtbank overwoog dat zij onvoldoende aanwijzing van schuld aanwezig acht, „zijnde het hoogst onwaarschijnlijk dat de straf rechter een der in de kennisgeving omschreven feiten geheel of ten dele bewezen zal beoordelen", aldus wordt ons medegedeeld. De Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der tandheelkunde heeft gisteren het volgende communiqué uitgegeven: „Het ziet er niet naar uit dat de moei lijkheden tussen ziekenfondsen en tandartsen spoedig tot een einde zul len komen, zolang partijen het niet eens kunnen worden over de omvang van het geschil waarover dient te worden gearbitreerd. Zoals bekend staat de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde, mede op grond van ingewonnen rechtskundige adviezen, op 't stand punt, dat de arbitrage dient te ge schieden over de oorspronkelijke uit gangspunten, de ziekenfondsen daar entegen inenen dat de arbitrage zich zal moeten beperken tot de bij het afbreken der onderhandelingen inge nomen standpunten. Nadat de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der ge neeskunst reeds eind april j.l. het denkbeeld van arbitrage had geop perd en de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde dit middel al op 3 mei daaraanvol gend had aanvaard, duurde het nog tot 20 mei dus 2 1/2 week later voordat de ziekenfondsen van hun zijde met de mededeling kwamen, ar bitrage acceptabel te achten. Het was dezelfde dag, dat ook de minister van sociale zaken en volksgezondheid had laten weten, arbitrage als een goede uitweg te beschouwen voor de gere zen moeilijkheden. Intussen blijkt uit de berichten in de dagbladen zelf, dat van bepaalde ziekenfondszijde de reeds aanvaarde arbitrage thans weer minder gewenst wordt geacht. Helaas hebben de ziekenfondsen op deze wijze een vertraging van bij na twee maanden veroorzaakt. De verzekerden zijn hiervan de dupe. In dien de ziekenfondsen dan ook de arbitrage in de gebruikelijke vorm blijven verwerpen en de tandartsen dientengevolge niet binnenkort hun medewerking aan de ziekenfondsen kunnen hervatten, moet aan de ver zekerden de dringende raad worden gegeven hun regelmatige tandheel kundige verzorging niet te verwaar lozen. De ziekenfondsen kunnen na melijk nooit door administratieve maatregelen en financiële tegemoet komingen het tandbederf voorkomen, terwijl de tandartsen niet bij mach te zullen zijn een maandenlange ach terstand in te halen". Mr Jonkergouw als KVP-lid geschorst Opstandig raadslid te Voorburg Het bestuur van de afdeling Voor burg der KVP heeft besloten mr li. A. J. M. Jonkergouw van de leden lijst te schrappen.. In de gemeenteraadsvergadering te Voorburg heeft de heer J. Aarden, waarnemend fractievoorzitter der KVP, gisteravond een verklaring voorgelezen waarin dit besluit werd meegedeeld. Het bestuur heeft deze maatregel genomen naar aanleiding van de door mr Jonkergouw in de raadsvergadering van 27 maart j.l. af gelegde verklaring, dat hij zich van 19 december 1956 af niet meer be schouwt als lid der KVP-raadsfrac- tie en beschouwd wil worden als on afhankelijk lid van de KVP. Het af delingsbestuur is van oordeel, dat al dus naast de bestaande een tweede KVP-raadsfractie wordt geconsti tueerd en het werk der partij ernstig nadeel wordt berokkend, terwijl het werk van de KVP-raadsfractie ern stig wordt bemoeilijkt. Mr Jonkergouw kan tegen het roye- mentsbesluit in beroep gaan bij het bestuur van de kring Leiden der KVP en daarna eventueel nog bij het hoofdbestuur der partij. B. J. W. PHILIPPA 25 JAAR SECRETARIS „ST. BERNARDUS" Gisteren heeft de heer B. J. W. Philippa uit Den Haag als secretaris van de katholieke vereniging van Directies en Leerkrachten bij het Nij verheidsonderwijs „St. Bernardus" zijn zilveren jubileum gevierd. Des middags recipieerden jubilaris en hoofdbestuur in Hotel Terminus te Den Haag De heer Philippa is een vooraan staande figuur bij het Nijverheids onderwijs en voormalig secretaris van de commissie Faber (later Hen- nequin), welke zich van 1948 tot 1955 belast heeft met de reorganisatie van het Nijverheidsonderwijs. Strenge controle bij de z.g. voorverkopen Vooral bij de zgn. .voorverkopen zal de Economische Controle Dienst een strenge controle gaan uitoefenen of de Uitverkoopwet, welke op 15 mei jl. van kracht is geworden, wel wordt nagekomen. Tegen overtredingen van deze we*, welke behalve de uitver kopen ook de voorverkopen regelt, zal krachtig worden opgetreden. Op 15 juli begint weer een uit verkoopperiode. Gedurende deze tijd mogen uitverkopen plaatsvinden zon der speciale vergunning van de Ka mer van Koophandel. Zes werkdagen, voorafgaande aan de uitverkooptijd, dus van 8 tot en met 13 juli, mogen de zgn. voorverkopen worden gehou den. Het is echter verboden deze voorverkopen in het openbaar aan te kondigen, zodat, de indruk gevestigd zou kunnen worden, dat er sprake zou zijn van een uitverkoop of een opruiming. Het verzenden van cir culaires aan vaste klanten is evenwel toegestaan. KUNST IN WOERDEN. Van 29 juni t/m 31 augustus wordt in het gemeentehuis „Het Oude Raet- huis" te Woerden een tentoonstelling gehouden van werken van de kunst schilder Hermanus Vreedenburgh. Deze tentoonstelling is de derde in de serie jaarlijks te houden tentoon stellingen van werken van in Woer den geboren en intussen overleden kunstenaars. Aetherklanken VRIJDAG 28 JUNI 1957 HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Gram., 7.45 Morgengebed en liturg, kalender, 8.00 Nieuws en weerber., 8.15 Hoogmis, 9.30 Gram., 9.35 Waterst., 9 40 School radio, 10.05 Gram., 10.30 Idem, 11.00 Voor de zieken, 11.40 Pianoduo, 12.00 Middagklok noodklok; 12.03 Harp, sopraan, viool en piano, 12.30 Land en tuinb.meded., 12.33 Gram., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en Kath. nieuws, 13.20 Amus.muziek, 13.45 Voor de vrouwen, 14.00 Metropole orkest en soliste, 14.30 Blaasoctet, 14.55 Gram., 15.00 Schoolradio, 15.30 Intern, volksliederen, 15.50 Gram., 16.00 Voor de zieken, 17.00 Voor de jeugd, 17.15 Kinderkoor (Intermezzo: gram.), 17.40 Beursber., 17.45 Lichte muziek, 18.05 Gram., 18.20 Tennis kampioenschappen Wimbledon, 18.30 Vragen beantw., 18.45 Pianospel, 19.00 Nieuws, 19.10 Comm. op het nieuws, 19.15 Regeringsuitzending: Prof. dr. Ph. J. Idenburg: „De statistiek van de maand: Kom mee naar buiten al lemaal: 19.25 Regeringsuitzending: Emigratiepraatje van H. A. van Luyk, 19.35 Ronde van Frankrijk, 19.50 Verz.progr. v. d. militairen, 20.30 Act., 20.45 Ronde van Frankrijk, 20.55 De springplank, 21.15 Emigranten op hun praatstoel, 21.45 Kamerorkest en so listen, 22.40 Onenigheid der kinderen, caus., 23.00 Nieuws, 23.152400 Gra- mofoonmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7 00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, 7.10 Gymn., 7.20 Gram., 8.00 Nieuws, 8.18 Gram., 8.50 Voor de vrouw, 9.40 Schoolradio, VPRO: 10.00 Thuis, caus., 10.05 Mor genwijding, VARA: 10.20 Rep. opening tentoonstelling Het Atoom, 11.15 Voor de kleuters, 11.35 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Lichte muz., 12.30 Land en tuinb.meded., 12.33 Sport en prog nose, 12.50 Gram., 13.00 Nieuws, 13.15 Meded. en gram., 13.30 Cabaret, 13.55 Beursber., 14.00 Jeugdkoor, 14.20 Boekbespr., 14.40 Kerkorgel, 15.00 Pianospel, 15.20 Cabaret, VARA: 16.00 Muzikale caus., 16.40 Voor de jeugd, 17.05 Gram., 17.25 Vakantietips, 1-8.00 Nieuws, 18.15 Act., 18-20 Lichte muz., 18.50 De puntjes op de i, cans., 19.00 Voor de kinderen, 19.10 Meisjeskoor, VPRO: 10.30 Wat geloven Vrijzinnig Protestanten?, caus., 19.50 Op bezoek bij anderen, 20.90 Nieuws, 20.05 Boek bespr., 20.10 Toneelbeschouwing, 20.20 Leven uit een beginsel, caus. VARA 21.00 Gram., 21.55 Buitenl. weekover zicht, 22.10 Wat doe je voor de kost, 22.30 Gram. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, Caus., 22.50 Avond^-iidmg. VPRO: 23.00 Nieuws en SOS-ber., 23.1524.00 Gramofoonmuziek. DE DOOR WILLIAM BYRON MOWERY 46). Zonder langer te kijken, plasten Alan en Norman door de ondiepte van de embarque, wierpen hun boot te water en sprongen erin. Zij had den vóór de politieboot de waterval bereikt, maar met een droevig klei ne voorsprong. In plaats van de drie of vier uren waarop zij gehoopt had den, bleef hun hoogstens veertig mi nuten; vóór hen twintig mijlen slecht vaarwater en de duisternis viel. Vermoeid van acht uur onafgebro ken roeien, waren ze niet in de bes te conditie om de hele nacht de don kere en verradelijke Sulteena op te worstelen. De kano's achter hen wa ren elk met vier of vijf man bezet, verse manschappen, en zij waren met hun tweeën en bovendien ver moeid „Twintig mijlen", gromde Alan, tussen zijn slagen. „Dat halen we wel. Voor de morgen zijn we aan de „Wacht maar, tot je de rivier voor ons ziet", zei Norman somber. „Daar bij vergeleken, heb je nog nooit een draagplaats gezien". De avondkilte deed de lucht op klaren. Twee uur na het invallen der duisternis kwam de maan in het oos ten o<p, glinsterde zwak op de omrin. gende névés en veranderde de Sul teena in een stroom van donker ge smolten zilver. Hoewel zijr de omstandigheden in aanmerking genomen, goed vooruit kwamen, hadden zij het gevoel, dat hun geringe voorsprong meter voor meter werd ingehaald door de grote schare achtervolgers en dat zij nog vóór het aanbreken van de dag zou den worden gepakt. Hun armen de den pijn van het roeien en hun, hand palmen waren met blaren bedekt. Het was thans een zwijgende ach tervolging en juist dat werkte op hun zenuwen Elke keer, dat zij om keken, verwachtten zjj geweren in het maanlicht te zien glinsteren en dreigende schaduwen te zien nader- komen. Lang voor middernacht bleek reeds de juistheid van Normans sombere voorspelling over de bovenloop der Sulteena. De rivier die per mijl meer dan honderd voet verval had, was hier een snelle en woeste stroom en vormde 'n bijna onafgebroken reeks van vallen en „sauts". Onder de gun stigste omstandigheden en bij dag licht was het al een bovenmenselijke arbeid. Voor Alan en Norman, die in het halfdonker voortworstelden, uit geput, voortgezweept door die zwij gende achtervolging, werd de rivier een nachtmerrie. Zij sjouwden meer dan zij roeiden, en de draagplaatsen verdienden nau welijks die naam. Zij braken door struiken, slipten en struikelden over gladde kiezels, klommen over de door lawines achtergelaten débris en over huizenhoge steenhopen, door waadden het ijskoude water van zij riviertjes. Alan doorstond de beproeving be ter dan N'orman. Hij was groter en forser gebouwd, en de hele zomer hard werken in het Grizzly-gebergte had hem het yithoudirigsvermogen van een mageren maart-wolf gege ven; bovendien, had hij nog meer wilskracht. Toen hij, kort na midder nacht, begon te merken, dat zijn makker niet meer kon, belastte hij zich met al het gesleep. Langs die ontzettende draagpaden sleepte hij heel alleen kano, rugzak, geweren, riemen en alles, terwijl Norman vooruitstrompelde om de weg te zoe ken. En later, toen Norman's stijve en gezwollen handen niet langer een riem konden omklemmen, deed Alan ook heel alleen het paddelwerk waar dat nodig was. „Hemel, jij hebt bovennatuurlijke kracht", mompelde Norman een keer, toen Alan met een zwaai de kano op zijn schouder tilde en over 'n steen achtig draagpad draafde. „Ik vind 't afschuwelijk, om je zo tot last te zijn, maar ik kan er niets aan doen. Ik ben op, Aalan". „Je houdt je kranig, kerel! Blijf ;ij me nu de weg aangeven. Waar zijn we hoe ver van de pas?" „Ik weet ik kan het je niet pre cies zeggen. Zes of zeven mijl, denk ik. Ik heb ik ben de tel kwijtge raakt". „Hoe laat zou het zowat zijn?" „Mijn horloge is stukgeslagen". Alan keek naar de hemel, en Bere nice's mistig haar. Al bijna 'n maand gebruikte Joan en hij zon en sterren als klok. Het mdest volgens zijn gis sing drie uur in de morgen zijn. Nog twee uur voor de zon opging. Twee uur om de pas te bereiken. Dat kon den zij onmogelijk halen. Misschien zouden zij het grote moriane-meer bereiken, waaruit de Sulteena ont sprong; maar zij konden onmogelijk dat meer en de Grote Draagplaats oversteken vóór de dag aanbrak, 'n daglicht betekende een vuurgevecht tegen tien man. Gedurende die laatste paar mijlen verloor ook hijzelf elk gevoel van tijd en afstand. De tijd scheen stil te staan. Hij leek eindeloos steeds maar voort te worstelen, een eindeloze tredmolen van draagplaatsen, stroomversnellingen, watervallen en kleine stukjes, waar hij de kano op het water wierp en roeide. Hij voel de de pijn van zijn kapotte handen en vermoeide armen niet meer. Zelfs de pijn der uitputting week van hem Werktuigelijk hield hij vol, nauwe lijks beseffend dat hij een lichaam bad. Ook zijn gedachten werden ver ward. De lange vlucht van Joan en hem, hun kampen, de doorstane ge varen, hun nachtelijke avonturen op de mistige wateren, hun berenhol en het ravijn die beelden trokken als een film aan zijn ogen voorbij. Hij vond het ontzettend, de waterschei ding over te trekken en Joan te ver laten. Ze was een zo lieve, zo moe dige reisgenote geweest. Hij hoorde haar nog fluisteren in het maanlicht: „ik zal komen wanneer je mij roept". Hij twijfelde niet aan haar belofte noch aan haar liefde, maar hij vreesde toch haar nimmer terug te zien. Hij gevoelde, dat als hij de gro te waterscheiding overtrok, zij zou gaan behoren tot die wereld, die dood voor hem was. Een uur voor de dageraad hoorde hij stroomaf een reeks schoten. Het was het signaal hunner achtervolgers „Die schoten, Alan, wat beteke nen die?", vroeg Norman, struike lend van vermoeidheid. „Ik heb 't niet duidelijk gehoord". „Signaal-schoten, Eric. Van de lui achter ons. Zij geven tekens aan de wachten vóór ons. Waarschuwen ze, om op hun hoede te zijn, Luister even". Zij bleven staan en luisterden een minuut lang, maar vernamen geen antwoord van de wakers bij de Gro te Draagplaats. „Zij hebben het niet gehoord", zei Alan. „Te ver weg". „Die troep achter ons, Alan hoe dicht schat je, dat zij bij ons zijn?" „Een goede twee mijl achter ons Eric". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5