SPOOK-KANO Ajax kondigt vervolging aan tegen Sal wegens meineed KORTE golf RECHTZAKEN In gemeenteraad Noordwijkerhout werd systeem v.g.l. onderwijs gelaakt Aetherklanken WOENSDAG 26 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De kwestie-Sal vragen. De Zuid-Slaviër nam hierna o.m. de bewering terug, als zou hy op 17 maart in de Ahoy-hal te Rot terdam voor Feyenoord proef heb ben gespeeld. Ook zijn verklaring met betrekking tot de gedwongen te kening van het contract op 16 maart, na een „ontvoering", herriep Sal. Sal weigerde bedenktijd. Omstreeks half twee, de zitting had ruim 3 1/2 uur geduurd, was de ver klaring van Sal op schrift gesteld. Mr. Catz vroeg de rechter-commis- saris Sal 10 minuten bedenktijd te geven, alvorens hij de verklaring die hij onder ede had afgelegd, zou teke nen, aangezien, naar mr. Catz zei, bij een lage schatting reecte een zes tiental geheel anders luidende ver klaringen naast die van hem zouden kunnen worden gesteld. De tolk bracht de woorden van mr. Catz aan Sal over, waarna de Zuid- Slaviër de bedenktijd weigerde. „Ik ben mij zeer goed bewust wat een eed betekent, en al zou ik staan als een man tegenover duizend, dan nog zou ik volharden, dat ik de waarheid gesproken heb", waren zijn woorden alvorens hij zijn verklaring met zijn handtekening bekrachtigde Vladimir Sal, de in Nederland vertoevende Zuid-Slavische voetbal ler die op 23 februari j.l. door de Amsterdamse ere-divisieclub „Ajax" zou zijn gecontracteerd, is gistermor gen door de rechter-commissaris mr W. J. Borgerhoff Mulder van de eer ste kamer van de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage als ge tuige gehoord. Al geruime tijd zijn er moeilijkhe den tussen Ajax en de B.V.C. Am sterdam, welke clubs beiden aan spraak menen te maken op de Zuid- Slaviër. Nadat een commissie van onderzoek van de KNVB deze zaak had onderzocht, volgden een voor waardelijke schorsing voor enkele lenden van 't Ajax-bestuur en 'n be risping voor andere bestuursleden. Ajax wendde zich hierna tot de justitie met het verzoek Sal door de rechter als getuige onder ede te ho ren over de vraag of hij want dit is het kernpunt van de gerezen moei lijkheden op zaterdag 23 februari reeds een in de Duitse taal gesteld contract met Ajax in tweevoud zou hebben getekend. In aanwezigheid o.m. van i.r. H. F. Hopster, voorzitter van de KNVB, en de heer L. Brunt, secretaris-pen ningmeester van deze organisatie, had dit voorlopige getuigenverhoor plaats. Nadat Sal de eed had afgelegd stelde mr W. J. Borgerhoff Mulder via een vrouwelijke tolk, die de vragen en antwoorden vertaalde de kernvraag: „hebt u, getuige, op zaterdag 23 februari een contract ge tekend met de Amsterdamse voet balvereniging Ajax?" Tegen de verwachting in Sal zou namelijk donderdag 20 juni in Amsterdam tegenover een drietal ge tuigen hebben toegegeven wel dege lijk reeds op 23 feb. te hebben gete kend ontkende Sal. Wel zou nem een in de Nederlandse taal gesteld concept-contract zijn getoond, doch getekend zou de Zuid-Slaviër pas hebben op zaterdagavond 16 maart. Als redenen van zijn aanvankelij ke weigering gaf Sal o.m. op, dat het concept „onmenselijke" bepalingen zou hebben bevat, dat er niets in stond vermeld over zijn studie-mo gelijkheden en dat hij ook ten aan zien van de financiële zijde niet ge heel tevreden was. Wel voelde Sal zich in den beginne moreel verbonden aan Ajax, doch toen bleek, dat van de zyde van Ajax zijn gangen werden nagegaan, zijn brieven werden geopend eri zijn contact met bepaalde personen werd verboden, rijpte bij hem het plan niet tot een overeenkomst met deze club te komen. Toch tekende Sal en wel geheel vrijwillig zaterdag 16 maart tijdens een onderhoud met bestuursleden van Ajax, omdat hij meende, dat zijn verblijfsvergunning niet zou worden verlengd wanneer hij in zijn weigering zou volharden. Het contact tussen Sal en de BVC „Amsterdam"dateert van de 13e maart, toen van de zijde van deze club een garantie werd gesteld voor een studie van zes jaar. Tevens kreeg Sal de indruk, dat het tekenen van een z.g. voor-contract voor de KNVB van nul en gener waarde was. Daarna was het woord aan de rechtskundige raadsman van „Ajax", mr. dr E. W. Catz, die na Sal op de gevolgen van meineed te hebben gewezen een aantal vragen stel de aan getuige. Sal ontkende stellig ten kantore van mr. dr. E. W. Catz op 23 febru- arie een c:ntract met „Ajax" te heb ben getekend. Ook een tweede zeer belangrijke vraag van de raadsman van „Ajax" beantwoordde de Zuid-Slaviër met „neen". De vraag nl. of hij donder dag 20 juni in het bijzijn van getui gen zou hebben verklaard, dat zijn eerder, voor de commissie van on derzoek van de KNVB afgelegde verklaring, onjuist was. Nadat mr. Catz de Zuid-Slaviër nogmaals op de ernst van de situatie had gewezen en nadat de rechtskun dig-adviseur van de KNVB, mr. C. R. C. Wijckerheid Bisdom, nog was teruggekomen op de laatste vraag van mr. Catz, die betrekking had on de verklaring van Sal van donderdag 20 juni, schorste de rechter-commis saris de zitting voor ongeveer een half uur. Toen de zitting werd voortgezet stelde mr. Catz aan Sal nog enkele mr. dr. E. W. Catz zei ons, kort na dat de zitting was afgelopen, dat Ajax bij de officier van justitie in Den Haag een aanklacht wegens meineed tegen Vladimir. Sal in zal dienen, zodra het proces-verbaal van het getuigenverhoor gereed is geko men. De kwestie Sal voor commissie van beroep. Het bestuur van de KNVB heeft besloten de kwestie Sal in handen te geven van de permanente commis sie van beroep van de KNVB. In deze commissie hebben zitting: dr. C. Spoelder (voorzitter), mr. P. van Bochove, mr. J. G. B. Domme- ring, dr. H. L. M. van der Hoff en mr. S. J. W. Nijhoff. Secretaris is de heer L. Brunt. Wat het Ajax-bestuur denkt. Naar men van de zijde van Ajax mededeelt, beschouwt het bestuur van Ajax de verklaringen, die op dinsdag ten overstaan van de rech ter-commissaris mr. W. J. Borger hoff Mulder te 's-Gravenhage door de uitgewegen Joegoslaaf Vladimir Sal zijn afgelegd, als een der onge looflijkste meineden, die ooit in Ne derland zijn voorgekomen. Het be stuur zal dan ook niet alleen ten spoedigste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank verzoeken tegen Sal rechtsingang te verlenen wegens meineed, met alle verdere noodzakelijke maatregelen, doch te vens verzoeken te willen nagaan, wie verder deze verklaringen kan hebben uitgelokt of daaraan mede plichtig moet worden geacht. Ajax acht het namelijk uitgesloten dat Sal geheel alleen deze verklarin gen, die een warnet van leugens worden geacht, waarbij een aantal vroegere onware uitlatingen door nieuwe werden vervangen, alleen kan hebben bedacht. HET KWEEKSCHOLENPLAN. In de Tweede Kamer heeft minister Cals gisteravond ter kennis gebracht dat hy geen toestemming meer zal geven voor de oprichting van adop tie - kweekschol en De Kamer besprak en ging in principe akkoord met het kweek scholenplan van de minister, die on der andere van mening is, dat kweekscholen als regel minstens 125 leerlingen behoren te hebben. De generale synode van de Ned. Hervormde Kerk heeft besloten voor de vrouw het ouderling- en diaken ambt open te stellen en ook de vrouw met een dispensatieregeling toe te laten tot het ambt van predikant. Het voorstel daartoe werd met 29 tegen 22 stemmen aangenomen. Diploma H.B.S.b. voor vijftienjarige Drie tienen en vijf negens In Serooskerke, op Walcheren, woont een jongeman, wiens uitzon derlijke prestatie wel in een bijzon der daglicht gesteld mag worden. Deze jongen, Henk Ton, heeft nl. kans gezien op vijftienjarige leeftijd het diploma H-B.S.-b te behalen en dat met de schitterendste cijfers. Op zijn eindlijst prijken drie tienen, voor na tuur-, schei- en meetkunde, daarnaast staan nog maar liefst 5 negens voor andere exacte vakken als mechanica en algebra/trigonometrie. Zijn laag ste cijfer was een zes. „Duits ligt mij niet al te best", verklaarde Henk. Het zij hem vergeven. Ondanks het feit, dat Henk een ge wone Hollandse jongen is, die graag doet wat andere jongens doen: een partijtje voetballen en bovendien lek ker eten, is hij toch wel een „geval apart" wat het leren betreft Óp de lagere school ging het al op rol letjes. Hij sloeg de tweede klas over en zat met zijn tiende jaar reeds in de eerste klas van de Middelburgse H.B.S. Slechts het laatste jaar was het een beetje flink aanpakken, maar moeite heeft het Henk echt niet ge kost. Henk Ton gaat zich nu inschrijven als student bij de Vrye Universiteit van Amsterdam. Eerst een stevige vakantie en dan als vijftienjarige stu dent naar college. N.V. NEDERLANDSE DURISOL In de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Nederlandse Durisol in Leiderdorp is het dividend vastgesteld op 9 pet. (vorig jaar 8 procent). Om de hele wereld vinden meer meaien beat btj KENNIES din btj enig inder maagtablet Rennies blussen brandend maagzuur onmiddellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U nodig had om deze advertentie te lezen. Advertentie De beide kraanvogels, die vori ge week in het Heemsteedse wandel bos Groenendaal zijn geboren, zijn tengevolge van de koude overleden, Het vierjarig jongetje J. Kamies is gistermiddag omstreeks vijf uur, toen hij voor het huis van zijn ouders aan het Zuiderdiep te Valthermond de weg overstak, door een auto ge grepen. Hij was op slag dood. De auto werd bestuurd door S. M. S. uit Heilo. Veertig patiënten van een zie kenhuis in Bourg (Frankrijk) had den toestemming gekregen dinsdag middag met een bus een tochtje door de Alpen te maken. In de buurt van Hauteville reden zy in een 30 meter diep ravijn. Zy werden alle 40 ge wond, sommigen ernstig. In Alaska woeden in een gebied van meer dan 200.000 ha bosbran den, begunstigd door een lange perio de van grote droogte en aangewak kerd door een krachtige wind. Per uur gaan 400 ha in vlammen WINKELDIEVEGGE Overeenkomstig de eis veroordeel de de Haagse politierechter een vrouw uit Leiden tot 25 boete of vijf da gen en drie weken gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Op 4 januari jl. had de verdach te bij V. en D. in Leiden een dames- jumper, oorbellen, twee paar knie kousen, eau de cologne enz. gestolen. Een winkelmeisje zag haar de oor bellen wegnemen en zodoende kon verdachte op straat worden aange houden. De totale waarde van het ontvreemdde was 22,12. Een rapport van de r.-k. reclasse ring vermeldde, dat verdachte een jaloers karakter heeft, weinig spyt- gevoelens toonde en dat het moeilijk was om met haar reclasseringscon- tact te krijgen. Er werd een voor waardelijke straf zonder toezicht aan- ?eick hoon. op Uw dis Bij de rondvraag van de maandag avond gehouden raadsvergadering heeft de heer F. W. van der Ploeg aan de hand van zijn ervaringen als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim een ernstig woord van afkeuring laten horen over het sys teem van onderwijs, bij de school voor voortgezet lager onderwijs. Bij de zittingen van de commissie was het de heer Van der Ploeg opge vallen, dat er naar verhouding een onevenredig groot aantal ongeoor loofde schoolverzuimen voorkomt bij het v.g.l.o. De verzuimen op de lagere school betreffen meestal een halve of een hele dag, maar bij het v.g.l.o. gaat het over meerdere dagen of weken. Bij gesprekken met de ouders valt het steeds op, dat men zeer ontevre den is over de vorm en de resultaten van dit onderwijs en dat is naar de mening van de heer Van der Ploeg een der redenen, waarom de ouders hun kinderen zo vlot laten verzuimen. Zeer nadrukkelijk stelde spreker, dat hij niemand een verwijt wilde maken maar het gaat toch niet aan een groep kinderen een of twee jaren van hun leven te laten verknoeien. Nagegaan moet worden op welke wij ze de v.g.lo. school aantrekkelijker te maken is of anders de mogelijkheid tot opheffing overwegen. Wij mogen niet aanzien, dat een groep kinderen de dupe wordt van e-n systeem, dat blykt niet juist te zijn. De heer Van der Ploeg meende de ze klachten in de openbare raadsver gadering te moeten l?ten horen om de aandacht hierop te vestigen. Hij gaf toe dat het v.g.l. onderwijs in het algemeen al geen succes is, maar met deze opmerking alleen is men er niet. Er moet 's aan gedaan worden, liefst landelijk maar als dit niet mogelijk is, dan plaatselijk. In het algemeen was de raad dezelf de mening toegedaan, maar men ont veinsde zich niet, dat e*- oplossing van het probleem zeer moeilijk zal blijken. Klachten over vuilnis-storten. In de ingekomen stukken lag een brief van enkele omwonenden van de vuilnisstortplaats langs het Westein de, eigendom van de stichting „Het Zuid Hollands Landschap" waar de gemeente Noordwyk haar vuilnis de poneert. De brief behelsde klachten over brandgevaar, stank en vliegen plaag en de requestranten vroegen de raad om een einde maken aan het vuilnisstorten en afdekken van de be staande bergen afval door een vege tatie. De voorzitter, burgemeester P. M. M. van der Weijden, wist, dat de ge meente Noordwijk met het Zuid Hol lands Landschap over deze moeilijk heden wilde praten en hij voorzag dan ook een spoedig einde der narig heid. De heer Blaauw wilde, dat ook van gemeentelijke zyde druk wordt uit geoefend om het vuilnisstorten op korte termijn te doen beëindigen. Eveneens bij de ingekomen stukken vroeg de heer H. Th. Janssen of niet tegemoet gekomen kon worden aan een verzoek van enkele bewoners van de Langevelderweg om verlaging van het niveau der straat bij de a.s. re constructie. De betrokkenen willen graag medewerken door het afstaan van een gedeelte van hun voortuin, maar vrezen, dat zij door hun lage ra men erg laag zullen komen te zitten. Dit bezwaar zal in de vergadering van de commissie voor openbare wer ken worden bezien. bevolen. Dit gebeurde dan ook, waar bij rekening werd gehouden met het tot dusverre blanco strafregister. BELEDIGING Een 56-jarige wouw uit Leiden ont kende voor de Haagse politierechter, dat zij haar mede-inwoner op 9 maart jl. zou hebben uitgescholden. Aan vankelijk was de inwoning goed ge gaan, totdat er bij de inwoners een paar kinderen waren gekomen. De verdachte zei overlast van de inwo ners te hebben ondervonden en ze had een procedure tot ontruiming aanhangig gemaakt. Op de bewuste dag zou ze hebben gehoord dat een jongen door de in woner werd aangezet met de deur te gooien. Deze ontkende dat; er zou gezegd zijn, dat de jongen goed aan de deur moest trekken omdat deze klemde. Verd's raadsman meende, dat de buurt samenspande tegen verdachte en vroeg vrijspraak. Overeenkomstig de eis werd de vrouw echter veroordeeld tot f 25, boete of vyf dagen. Bij dit punt van de agenda vroegen burgemeester en wethouders de raad in principe te willen besluiten tot ont eigening van een perceel grond in de Zilk, nodig voor de bouw van 37 wo ningwetwoningen De eigenaren, de erven Ruigrok, waarvan het niet duidelijk was of de woordvoerders wel dan niet door de mede-eigenaren tot onderhandeling gemachtigd waren kwamen plotse ling terug op een mondeling gesloten overeenkomst, waarby aan hun eisen in ruime mate was tegemoet gekomen, en stelden nu voorwaarden, waarop de gemeente onmogelijk kon ingaan. De heer Blaauw vond, dat de ge meente de onderhandelingen niet za kelijk genoeg had gevoerd, maar na de uiteenzettingen van de voorzitter en wethouder C. Th. de Groot gaf ook hy zijn stem aan het voorstel van burgemeester en wethouders. Inmiddels is ook van do minister van volkshuisvesting de goedkeuring ontvangen van het raadsbesluit tot onteigening van gronden in plan Zuid, waar op 86 woningwetwoningen zul len worden gebouwd. Zonder discussie ging de raad ak koord met voorstellen tot aankoop van stroken grond nodig voor de ver nieuwing van de Guldemondsbrug in de Kerkstraat en verleende zijn me dewerking voor enkele onderwijs- aangelegenheden. Alleen het verzoek om inrichting van een derde lokaal voor het kleu teronderwys in de St. Jozefparochie werd aangehouden, omdat dit besluit samenviel met de ingebruikgeving van de voormalige hervormde school in de Havenstraat aan de R.K. u.l.o.- school. Daarover wilde do raad zich nog eens beraden. Aan het voorstel van b. en w. om een vaste geldlening aan te gaan van 250.000,met een looptijd van 40 jaren, een rente van 4 1/4 procent en tegen een koers van 971 /2 wel e geldlening eerst op 1 juli 1958 be schikbaar komt, meende de heer A J. H. N. Blaauw zijn stem niet te kun nen geven. Hij achtte de voorwaarden te bezwaarlijk, hoewel de voorzitter betoogde, dat deze lening binnen het rentegamma van de regering valt en absoluut aanvaardbaar is. De overige leden van de raad deel den echter de mening van de heer Blaauw niet, zodat het v >rstel werd aangenon en. Ook het voorstel tot wijziging van de winkelsluitingsvercrdening, hou dende de mogelijkh^ tol openstel ling gedurende het badseizoen van textielzaken, werd aa Bij de rondvraag deed de heer J. J Duivenvoorde de suggertie om het gazon aan de westelijke zijde van de Hoogstraat, dat dcj. d- zon doodge brand is, te betegelen, waardoor een breed trottoir zou korm D jeugd is ermede gebaat i dt plantsoenen dienst behoeft haar kr-chten niet meer op dit ondankbai object te ver spillen. De voorzitter vroeg ch ai hoe de bewoners daarop zouden reageren, waarop de heer ')uivenvoorde een eenvoudige enquête voorstelde. B. en w. zullen deze suggestie eens overwegen. Op voorstel van de voorzitter ging de raad akkoord met het opdragen van een onderzoek naar de toestand van het Witte Kerkje en de gemeen tetoren aan een terzake deskundige, teneinde na te gaan of het niet moge lijk is maatregelen te treffen waar door het aanzien van dit dorpscen trum wordt verbeterd. Eveneens by de -ondvraag vroeg de heer Blaauw naar het resultaat van de besprekingen met de provincie over de aanleg van een trottoir en/of rijwielpad langs de Herenweg, een onderwerp, dat in geen enkele raads vergadering ontbreekt. Volgens de heer Blaauw zou de voorzitter deze bespreking in de vo rige vergadering hebben toegezegd. Bij het raadplegen van de notulen van de vorige vergadering bleek niets van een dergelijke toezegging, maar de heer Blaauw hield vol, dat de toe zegging gedaan was en dat dus de no tulen fout waren. De voorzitter vroeg waarom de heer Blaauw dan bij de behandeling van de notulen dit bezwaar niet ter tafel had gebracht en meende, dat er geen onverdiende blaam geworpen moest worden op de ambtenaar, die de no tulen verzorgde, waarvan de voorzit ter wist, dat ze met zorg worden sa mengesteld. Overigens zag de voorzitter geen enkel nut in het telkens weer ter ta fel brengen van wensen, waarvan iedereen weet, dat ze onvervulbaar zijn. De laatste vraag van de heer Blaauw in deze vergadering was om een gedetailleerd verslag omtrent de R.K. Woningvereniging „Sint Anto- nius van Padua", in welke vereniging by de voorlaatste vergadering door de raad uit hun midden twee leden zouden zijn benoemd. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Luipaard op schoot. 20.40 Tele- vizier. 20.55 Kroniek 21.1022.00 On der de dertig. DONDERDAG. HILVERSUM I. 40- M. .00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7-00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NC RV: 10.00 Gewijde rruz. 10.30 Morgen dienst. KRO: il.OO Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-nood klok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Lichte muz. '2.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Gram. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Mid dagvergadering v. J. bondsdag v. d. Bond v. Chr. Geref Vrouwenvereni gingen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Promenade ork. en solist. 14.45 Viool, cello en altviool. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cello en piano. 16.55 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Dameskoor en piano. 18.00 Mil. Kapel. 18.30 Fries progr. 18.45 Leger des Heils Kwartier. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.30 Ork. conc. 21.20 Salzburg, de Mozartstad", klankb. 21.45 Ork. conc. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. AVRO: 7.00 Nws. 10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Kamerork. 12.00 Zang en piano. 1°.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 12.50 Uit het bedrijfs leven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Pianok\ art. 14.30 Voor de vrouw. 14.50 Gram. 16.00 Voor de zieken. 15.4u Gram. (Tussen 15.45 en 17.00 Rep. v. d. Ronde van Frankryk. 17.00 Voor de jeugd. 17.35 Tenniskampioenschappen Wimbledon. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en dc wereld: Problemen rondom de inge bruikneming van straalvliegtuigen, door A. P. Dekker, plv. directeur-ge neraal v. d. Rijksluchtvaartdienst. 18.00 Nws. 18.15 Ronde v. Frankrijk. 18.25 Jazz-muz. 18.55 Int. Festival v. h. chanson in Venetië. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.00 Ronde van Frankrijk. 21.10 Act. 21.20 Gram. 21.30 Int. Festival v. h. chanson te Ve netië. 22.30 Sportact. "2.40 Beursber. 22.45 Nws. 23.00—24.00 Int. Festival v. h. Chanson in Venetië. DE DOOR WILLIAM BYRON MOWERY 45). Om vier uur, toen de zon juist achter de waterscheiding in het wes ten was weggezonken en de eerste avondschaduwen het dal vulden, naderden zij de Babiche waterval. Nog drie myl en zij hadden de wed loop met de motorboot gewonnen. Terwijl zij een meertje oversta ken, zag Alan aan hun rechterhand een vreemd voorwerp op het water dobberen. Het leek op een stuk hout, maar hij meende bovenaan de bol een mannenhoed te onderschei den en een arm ernaast te zien ben gelen. „Eric, kyk daar eens, wat zou dat zyn?" Norman tuurde door de scheme ring. „Het lykt wel een omgeslagen kano". „Dat dacht ik ook al. En als dat niet een arm en een hoed zijn..... laten we er langs varen en kijken". Het bleek inderdaad een kano, halfvol water en op het punt om te zinken. In de kano, drijvend op het water, dag het lijk van een man, met een gapende kogelwonde mid den in het voorhoofd. Ontsteld over deze vreselijke vondst pakte hij het vaartuigje beet, bekeken de man nauwkeurig en trachtten 't raadsel te doorgronden. De hoed steunde tegen de voorste doft, zyn arm hing overboord, zijn geweer lag onder water op de bo dem van de boot. Hy had geen roei spaan, geen bagage, niets van de uitrusting, die men op een expeditie in de wildernis meeneemt, behalve het geweer, Hij scheen reeds enkele dagen dood. „Een mesties", oordeelde Norman, met een blik op de donkere huids kleur en brede jukbeenderen. Hy stak de hand uit en veegde het don kere haar uit het gezicht. „Gunstgunst, het is Paul Painchaud! Een pelsjager uit het Dumbargebied. Maar die man was de wachtpost hier. Clancy heeft me duidelijk verteld, dat Painchaud op post stond by de Babiche Waterval. Ik heb er al over zitten denken, hoe wij hem konden ontwijken". „Alweer een meevaller voor ons, dus, indien die waterval onbewaakt is", merkte Alan op. „Hoewel de dood van deze man vermoedelijk ook wel weer aan mij toegeschreven zal worden. Hij heeft zeker bij ongeluk zichzelf doodgeschoten, terwijl hij in zijn kano klom. Laten we maken, dat we verder komen. De motorboot kan elk ogenblik hier zyn. Ik zal me geruster voelen als we voorbij die waterval zijn". Norman viste het geweer van de dode uit het water op en bekeek het „Magazijn geheel geladen", merk te hij op, „en een patroon in de loop. Hetgeen betekent, dat hij niet zich zelf heeft doodgeschoten. Iemand anders heeft hem vermoord, daar bij de Babiche, en h(j is hierheen afge dreven. Hy is in de kano gedood kyk maar hoe hij ligt". „Laten wij ophouden met detective spelen en maken dat wij voorbij de waterval komen", zei Alan ongedul dig. „Als die motorboot ons inhaalt, worden jij en ik aan een lijn te dro gen gehangen". „Een moment", talmde Norman. Zijn aangeboren speurdersinstinct dreef hem, dit verbluffende geval na der te onderzoeken. De jarenlange gewoonte om misdrijven te ontdek ken, bewijzen en sporen te zoeken, deed hem het verstrijken der minu ten vergeten. „Painchaud is vlakbij neergescho ten; dat kun je aan de wonde zien Hetgeen wil zeggen, dat hier geen vergissing in het spel is geweest, dat men hem niet voor de verkeer de heeft gehouden. Dit is moord". Alan stelde minder belang in de dode mesties, maar hij wierp een onderzoekende blik op de lichte ka no. Hoewel deze vol water stond, waren er geen kogelgaten in. Op de twintig mijlen voorbij de waterval, waar de steeds smaller wordende Sulteena via een reeks watervallen en sauts naar het meer van oor sprong steeg, zou dit lichte vaartuig je goede diensten kunnen bewijzen. „Hoor eens, Eric, op de draag plaatsen vannacht zal die zware boot van jou moordend zijn, zelfs al gooi en wij de motor eruit. Laten wy voor dat stuk Painchauds kano nemen, die is vijftig pond lichter. „Best", zei Norman afwezig. Maar hij bleef zoeken naar aanwijzingen. Toen een zacht gerucht, heel ver achter hen op de Sulteena, hem uit zijn gepeins deed opschrikken. Over een afstand van acht of negen mijl droeg de wind het motorgeronk van de politieboot naar hen toe. Met koortsachtige haast schepten zij het water uit de kano, vertrouw den met tegenzin het lijk van Paul Painchaud aan het koude meer toe, bonden het lichte vaartuigje aan hun boot vast, zetten de motor aan en joegen de Sulteena op. Bij de waterval sprongen zy aan land, op het jaagpad. Boven het don deren der wateren hoorden zij, nog geen mijl weg, het geronk van de grote motorboot, die met roekeloze vaart de kronkelende rivier langs voer. Normans boot en al zijn bezittin gen, behalve zijn geweer, achterla tend, wierpen zij de spanen, gewe ren en Alans rugzak in Painchauds bootje. Alan hief de beladen kano op zijn schouder. „Laten we voortmaken, anders pakken ze onè op dit jaagpad. Ga maar voor, ik zal wel sjouwen". Norman greep een der benzine- blikken, wierp wat vocht over de bo dem van zyn boot, hield er een lu cifer bij en duwde 't vaartuig in de stroom. „Waarvoor doe je dat?" vroeg Alan, toen de brandende motorkano stroomaf begon te dryven. „Ik heb nooit iemand gezien, die op het min ste geschikte moment zoveel tyd kon verknoeien als jy „Zij zullen die boot tegenkomen, denken dat we hier met Painchaud hebben gevochten en halt houden om een onderzoek in te stellen. Dat kan hun een half uur kosten". „Goed idee", erkende Alan; „zoali je een bende wolven je hemd toe gooit. De hemel weet, dat we dat halve uur gebruiken kunnen". Het draagpad volgend, liepen zij op een drafje het schemerduistere woud in, beschreven een boog om de waterval, bereikten de „embarque" aan de andere zijde en wierpen een snelle blik achterom. Door .het dunne geboomte zagen zij het zoeklicht van de motorboot de schemering doorsnijden, terwijl ze om de laatste bocht voer en het rechte stukje voor de val opkwam. Recht ervóór dreef Normans boot brandend stroomaf. Het zoeklicht bleef hierop rusten; de politieboot minderde vaart, cirkelde rond de kano. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9