Het triduum 200 zieken te Leiden bracht ruim naar de Herensingel Onvriendelijke reacties op Routh's grappen Organisatie was weer perfect Eindexamens te Leiden De omstreden Rembrandt te Leiden Gemeentebestuur van Leiden legt verklaring af KRANTEN OVER DE CAMBRIDGE-WEEK A finger in the „Pyt' WOENSDAG 26 JUNI 1957 DE LEIDSE COUTtANT PAGINA 7 PATER A. VERHAGE TERUG UIT DE MISSIE. Pater A. Verhage M.S.C. (missiona rissen van het H. Hart) arriveert a.s. zondag 30 juni n- 'n 10-j rig verblijf in de missie van Nieu\ Guinea op Schiphol. Hij hoopt na zijn missie- verblijf een welverdiende vacantie te genieten. Welgemoed zijn de helpers en helpsters van het ziekentriduum te Lei den in de Herensingelkerk vanmorgen weer aan hun driedaagse taak begonnen. Zij doen het met vreugde, dat is aan de goede zorgen, aan het enthousiasme van alle deelnemers goed te merken. Eén van de vei* pleegsters zei ons vanmorgen vóór de aanvang van de plechtigheden: „Ik beschouw het als een soort retraite". En dat is de juiste instelling. Ook voor gezonden valt in deze dagen veel te leren. De stap van ge zondheid naar ziekte is immers zo klein en het volgend jaar zijn er on getwijfeld deelnemers aan dit jaarlijks appèl, die dit jaar nog dachten een onverwoestbare gezondheid te bezitten. Pastoor van Schalen o.f.m' houdt de predikaties Onder de tweehonderd zieken en bejaarden, die dit jaar aan het tri duum deelnemen, zijn er ook velen, die het jaarlijks evenement al enige jaren hebben meegemaakt Zo is daar het echtpaar Van Doorn, waarvan man en vrouw door beider ziekte gescheiden zijn, en dat in de kerk weer verenigd werd. De organisatie is weer prima. De aanvoer van de zieken is, dank zij de medewerking van vele autobezit ters opvallend efficiënt. Het Rode Kruis voerde de bedlegerige zieken aan met nieuwe Rode Kruiswagens. Het verliep prachtig. Terwijl in de keuken de altijd nij vere dames, die „de inwendige mens verzorgen" honderden broodjes smeerden, vingen in de kerk, die we derom prachtig versierd was voor al het hoogaltaar met het nieuwe kruis voldeed heel goed de plech tigheden aan met een woord van welkom door de pastoor van de kerk, pastoor J. A. van Kleef. De pastoor moest mededeling doen van het feit, dat pater Paternrus de Rooy o.f.m. ziek is en het triduum dus niet kan leiden. In zijn plaats trad nu pas toor Auxentius van Schalen o.f.m., die het triduum ook verleden jaar zo ontroerend heeft geleid. Voorts zei de pastoor, dat de bur gemeester van Leiden gaarne gevolg wilde geven aan de uitnodiging de zieken in het koffiehalfuur te bezoe ken. Pastoor Van Kleef ging vervolgens door de rijen om alle deelnemers aan het triduuin de ziekenzegen te ge ven. De deken van Leiden, kanunnik W. P. M. Haring droeg met assistentie van kapelaan G. W. Lemmers en ka pelaan A. H. Schrama de plechtige Hoogmis op. Het koor was weer op volle sterk te, dank zij de medewerking van koorzangers uit de vier Leidse pa rochies. Zij zongen met vuur zeer muzikaal de driestemmige mis van Perosi, en ter inleiding het meerstemmig en stemmig „Veni Creator" van Eppink. Jezus' vriendschap. Pastoor Van Schalen sprak in zijn eerste preek over de vriendschap van Jezus. „Ik ga u hierover niet alléén ver- Leidse kleuter bij spelen verongelukt In de Voorste Zandstraat is gister middag een verkeersongeluk gebeurd, tengevolge waarvan een driejarig meisje zeer ernstig werd gewond.. Het kind, de 3-jarige Wilhelmina H,. woonachtig Voorste Zandstraat num mer 17, speelde ter hoogte van de ouderlijke woning op het trottoir. Verdiept in haar spel, stak ze onver wacht de rijbaan over, precies op het ogenblik, dat een driewielige bak fiets naderde. Het meisje liep onder de transportfiets en kreeg zware in wendige bloedingen. De E.H.D. ver voerde het slachtoffertje in zorg wekkende toestand naar een der zie kenhuizen hier ter stede. tellen", aldus de predikant, „ik ga u een bewijs leveren van Zijn vriend schap". Hij duidde aan hoe voos de vriend schap der mensen dikwijls kan zijn. Thomas a Kempis heeft gezegd: Zon der vriend kan niemand leven. Wat een geluk, dat ieder mens over één ware vriend beschikt: Jezus. Zijn vriendschap is trouw, stelt nooit teleur. Hij verlaat de mens nooit, ten zij de mens Hem verlaat en ook dan nog achtervolgt Hij hem. Jezus' liefde is grootmoedig, toe gankelijk en begrijpend. Hij kent het lijden van de zieken, die zich dik wijls door iedereen verlaten voelen. HÜ begrijpt hun noden. Jezus' vriend schap is van dien aard, dat heiligen konden zeggen: Ik vloei over van vreugde, temidden van al mijn kwel lingen. Tenslotte tekende de predikant Je zus als de vriend, die ons uitgeleide doet uit dit leven en als eerste in een ander leven verwelkomt. Na de H. Mis werden de zieken Een overzicht van de Herensingel kerk hedenmorgen tijdens het zie- ken-triduum. (Foto De Leidse Courant) versterkt met koffie en broodjes. De burgemeester van Leiden, jhr mr. F. H. van Kinschot, bezocht hen in deze pauze. Hij onderhield zich geruime tijd met de deelnemers. Om twaalf uur volgde de plechtige handoplegging. Gem. HBS Geslaagd voor het eindexamen HBS-A aan de Gem. H.B.S. met 5- jarige cursus Burggravenlaan 2 te Leiden: R. O. Aalbersberg met lof, H. Alt Oegstgeest, Toos Booy Noord- wijk aan Zee, W. Boudry, H. G. van Buren, R. Hoek, B. Lasschuyt. K. Smit Oegstgeest,R. Witte veen Zoe- terwoude, Dinie Wolring. Afgewe zen: 2. GEM. H.B.S. VOOR MEISJES. Voor het toelatingsexamen aan de Gem. H.B.S. voor Meisjes zijn alsnog geslaagd: Olga Bink, Annie Dorre- steyn, Annet Herfst, Jolly Hofstra, Coby Carstens, Annie Kromhout, Erica Labrijn, Joke Mussert, Ineke Ooyevaar, Hilde Ouwerkerk, Antje Roseleur. De heer Van Wessem, directeur van De Lakenhal verklaart, dat het schilderij „Rembrandts moeder", dat hangt in de zaal „Cambridge vroeger en nu" in ieder geval een waardevol schilderij is. Het komt voor in de catalogus van Hofstede De Groot, waarin het genoemd wordt portret van een oude vrouw geschilderd door Rembrandt. Dit doek komt van de heer Johnson de directeur van de Lakenhal heeft dit geverifieerd die een bona-fide kunstendaL t is. De heer Johnson heeft echter niet geweten dat het doek het centrum van .practical jo king" zou worden. Zoals wij reeds schreven: de schil derijen, die in-de afdeling hangen, welke geheel door de studenten van Cambridge werd verzorgd (i.e. Jona than Routh en de zijnen) zijn stuk voor stuk waardeloos. Alles trou wens wat in dit hoekje tentoongesteld wordt is als grap bedoeld. De stu denten hebben ook geen moeite ge spaard om de grappige zijde van deze expositie boven te draaien. Men toont bijvoorbeeld „de bril van Erasmus" en „de halswervel" van de „Cam- bridge-man". Wat het omstreden schilderij in een ander gedeelte van de tentoonstelling betreft: het kan alléén een strijd punt zijn óf Rembrandt óf Lievens de maker van dit doek was. De Engelse grappenmakers zijn er in ieder geval in geslaagd rond dit schilderij een dicht nevelgordijn op te trekken. Leiden moet voldoende gevoel voor humor tonen om dit alles met een bevrijdende lach te kunnen aanvaarden. De burgemeester van Leiden bracht een bezoek aan het ziekentriduum. Hier zien wij hem in een levendig gesprek met een der deelnemers. Niet door „Cambridge- week" bij de neus genomen Naar aanleiding van achterdochtige publikaties in sommige bladen, met betrekking tot de gebeurtenissen in en om de „Cambridge-week", heeft het gemeentebestuur verklaard, dat Leiden zeker niet het slachtoffer ge worden is van een grote reclame stunt. Het gemeentebestuur voelt zich in genen dele „bij de neus genomen" door Jonathan Routh. Het voelt zich slechts door genoemde publikaties in een moeilijk parket gebracht. Toegegeven wordt, dat medewer king werd verleend aan dit pogen tot internationale toenadering, zonder dat de plannen geheel duidelijk wa ren. Toen in een gevorderd stadium van voorbereidingen de opzet te groots bleek, is het programma, dat o.m. zeven toneelvoorstellingen en grote muzikale manifestaties zou bevatten, weliswaar met enige tegen zin, op aanvraag van het gemeente bestuur drastisch ingekrompen. Vooropgesteld dient, dat de opzet van de week behalve cultureel ook en vooral zakelijk en commercieel was. Moge dan de Leidse Universiteit of ficieel als gemeenschap geen mede werking verleend hebben, daar het gemeentebestuur van de Engelse stad zich geheel achter de organisatie stel de, kon de gemeente zich niet hal verwege terugtrekken. Er zijn, zo stelde het gemeentebe stuur van Leiden, fouten gemaakt, die misschien grond gegeven hebben aan enkele van de geruchten. De fou ten in de organisatie berusten voor namelijk bij de Nederlandse contact- lieden. De Engelsen echter hebben tactische fouten begaan, door het ver schil in mentaliteit van Engelsen en Nederlanders te onderschatten. Dat het publiek geneigd zou zijn, de serieuze gedeelten van het pro gramma te verwarren met de geheel los daarvan staande studentengrap pen, wordt door het gemeentebestuur van Leiden ten zeerste betreurd, te meer daar J-eiden zich op deze wijze niet van haar hoffelijkste zijde toont aan de Engelse gasten. Een merkwaardige echo van de Cambridge-week te Leiden klinkt door in de kranten van gisteravond en hedenmorgen. In onze krant hebben wij al laten uitkomen dat de tentoonstelling van „oude meesters" niet als echt door de Leidenaars werd aanvaard. Hetzelfde geldt voor de stand, die werd opgericht door de universiteit van Cambridge en waarin omringd door stropdassen een fotomodel is gezeten, die sigaretten uitdeelt. Van tevo ren was ook bekend, dat de tentoonstelling en alles wat daar omheen ge beurde een commerciële Inslag zou hebben. De Engelse televisie en radio- apparatenfabriek Pye zou een flinke „finger in the Pye" houden. Ook het gemeentebestuur wist dit, maar er zijn toch wel meer commerciële activi teiten, die de aandacht van het gemeentebestuur krijgen. Het is daarom een weinig verwon der lijk in „Trouw" van hedenmor gen te lezen, dat Leiden het slachtof fer is van een reclamestunt en dat de gehele Cambridge-week een En gelse grap is. In het Cambridgeweek- comité heerst grote versla genheia over deze stugge en wonderlijke re actie. Het optreden van de heer Routh, die bekend staat als een aartsgrappenmaker, de man, die de Tower te koop aanbood, heeft volgens leden van het comité de Nederlanders een weinig van streek gemaakt. Zij kunnen de grap niet meer van de werkelijkheid onderscheiden. De heer Routh, zo zegt men, kwam echter „onder zijn eigen stoom" op verzoek van de Cambrioge-university. De grappenmaker heeft in elk geval al vriendelijke tips gekregen zijn acti viteiten wat te matigen. De „News Chronicle". In dit verband is het aardig te le zen hoe de verslaggever van de En gelse „Nieuw Chronicle" de Hollan ders bij de neus laat nemen. Wij lezen: Bovenkop: Oudemeesters, zo werd de gasten verteld zij kwamen van een uitdrager. Grote kop over vier kolom: Mr. Routh haalt grapjes met de Hollan ders uit. Leiden Maandagavond. Cambridge heeft deze stad van geveltjes, doorsneden door kana len gegrepen met een kracht die zij niet zal vergeten. „Cambridge week" wordt veron dersteld een tentoonstelling te zijn voor industrie en cujtuur. Maar de grappenmakers kwamen ook in hun volle sterkte over. En het resultaat is op. zijn zachtst gezegd verrassend. Dit is een van de activiteiten, die de bezadigde Hollanders op hun achterste benen zet: „Groeiende" boom. Vanavond plantte een groep „waardigheidsbekleders" van Cam bridge een jong boompje op één van Leidens pleinen. Het moest een geschenk zijn van de Engelse universiteit, maar mor genochtend zal de burgerij van Leiden ontdekken, dat de jonge loot ongeveer een meter gegroeid is. En hetzelfde zal gebeuren elke volgende morgen, in aanmerking genomen, dat voldoende bomen van de juiste afmeting gevonden kunnen worden om de nachtelijke omwisseling mogelijk te kunnen maken. De man achter dit alles en ach ter nog honderd andere grapjes is Jonathan Routh. U zult hem zich herinneren als de grappenmaker, die een piano meenam in een Lon- dense ondergrondse. Met zijn vazal: TV-schrijver Peter Shaffer en 12 helpers heeft hij een heerlijke tijd in Leiden. 1 De krant spreekt hierna over de opening van de tentoonstelling door de Britse Ambasadeur en vervolgt dan: na de plechtigheid gingen de gasten de eerste hal van de tentoonstelling binnen om te zien: „Een verzameling schilde rijen van oude Hollandse meesters, afgestaan door de burgers van Cambridge". Het antwoord. Shaffer heeft de Hollanders, die hun kunstzaken nogal serieus ne men, niet verteld, dat hij de veer tien schilderijen heeft gekocht van een uitdrager te Cambridge voor 13 gulden. De grappenmakers vonden ook een nieuwe letterkundige uit, n.l. William of Lemon. Een stand werd aan hem gewijd en aan exemplaren van zijn voornaamste werk: „Vliegen, luizen en onge dierte van Oost-Engeland". De Hollanders krijgen ook onge twijfeld vreemde ideeën van het leven aan een Engelse universiteit. Aldus de News Chonicle. Hij maakt zich bezorgd. Een onderschrift onder 'n Balinese danseres luidt plechtig: „dat haar lezingen zeer goed bezocht worden" Diana Dors (Engelse filmster Red), wordt aangeduid als: „Miss Cambridge het meisje, dat je best je thee klaar zou laten maken. Ten slotte lezen wij: Lord Bessborough, voorzitter van het comité, dat deze week organi seert, zag er een weinig bezorgd uit, toen ik hem vroeg naar de grappenmakers. Hij verklaarde: „Ik hoop dat we hen niet behoeven te negéren. Maar zij kwamen op eigen kracht." „Werkelij^", zo voegde hij er wat aarzelend aan toe, „ik geloof, dat dat heel verstandig van hen was." ARGWAAN ArgwanendeLeidse stemmen be wijzen wel, dat men door het optre den van de Engelse aartsgrappenma ker niet zeker is over de bedoelingen van de gehele Cambridge-week. In verschillende kranten lezen wij, dat „de stad zich lelijk bij de neus I laat nemen". Onschuldige grappen. Jonathan Routh had nooit kunnen denken, dat journalisten op deze wijze op zijn hoogst onschuldige grap pen zouden reageren. Gisteravond trokken hij en zijn handlangers sterk in twijfel of de Ne derlanders wel gevoelig zijn voor de humor, die het in Engeland toch meestal goed doet. Zijn devies: nooit iemand het slacht offer te laten worden van zijn grap pen, heeft hem in Engeland een goe de reputatie bezorgd. Gisteravond zegde hij ons toe, dat hij ook in Ne derland dit devies hoog zal houden. Onwaarschijnlijk. Het „Algemeen Dagblad" tenslotte schrijft, dat de staatssecretaris van economische zaken, dr G. M. J. Veld kamp, verklaarde, dat het hem wat onwaarschijnlijk voorkomt, dat er sprake is van een „practical joke". Wel was hem de sterk economische inslag van het geheel opgevallen, „maar ik begreep toen ook beter, waarom men juist mij voor de ope ning had uitgenodigd." Nog niet op de hoogte van alle ge ruchten, die over hem verspreid werden, ging Jonathan Routh gister middag door met het lozen van de serie grappen, die hij met zijn mede werkers in Engeland heeft voorbe reid. Gistermiddag werd aan het begin van de lezing over „Forcasting man s future" op het Gerecht een „stand beeld" onthuld. Het stelde voor „As you like her", In tegenstelling tot tie titel van het 's avonds voortreffelijk gebrachte toneelstuk van Shakes peare „As you like it". Een „hoogwaardigheidsbekleder" van Cambridge overhandigde het beeld met een keurige speech aan de burgerij van Leiden, waarna één van de toegesnelde burgers op uitnodi ging een vriendelijk dankwoord bracht namens de burgerij van Lei den. Nauwelijks een kwartier later was het standbeeld al weer verdwenen. Leiden staat wel voor teleurstellin gen in deze dagen. (Foto: De Leidse Courant)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7