A Zware jongens namen Amerikaan in 't ootje Mr V.G.M. Marijnen benoemd tot algemeen secretaris der A.K.W.V. Kon. onderscheidingen voor werknemers van Zaalberg Geen race-boten op Kager- plassen (behalve op 't Zweiland) WOENSDAG 26 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 De Algemene Katholieke Werkge vers Vereniging en het Katholiek Verbond van Werkgeversvakvereni gingen heeft de heer mr. V. G. M. Marijnen te 's-Gravenhage, benoemd tot algemeen secretaris der A.K.W.V. in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer drs. J. H. Derk- sen. Mr. V. G. M. Marijnen is ge boren te Arnhem en studeerde rech ten te Nijmegen. Hij was twee jaren secretaris van de Stichting voor de Landbouw en van 1953 af directeur van de agrarische handel en nijver heid bij het ministerie van Landbouw. HOTEL IN BRAND Vanmorgen is het hotel ,,'t Lösse Hoes" op de Holterberg in brand ge raakt tengevolge van een schoor steenbrand, die omstreeks kwart over negen is ontstaan. Het vuur heeft zich voortgezet in het riet-ge dekte dak van het hotel en vandaar in het gebouw zelf. De brandweren van Holten, Nijverdal, Rijssen, Wier den, Markelo en Hellendoorn heb ben zich ingespannen het vuur te stuiten, maar het gebouw stond op een klein gedeelte na vrij spoedig in lichterlaaie. Men is er in geslaagd nog vrij veel van de inboedel en van de bezittin gen van hotelgasten naar buiten te brengen, het is evenwel niet bekend hoeveel er verloren is gegaan, zodat het nog niet goed mogelijk is een overzicht van de schade te krijgen. Omstreeks elf uur was de brand nagenoeg uitgewoed. Er was vanmor gen weinig druk op de waterleiding maar er werden maatregelen geno men om daarin verandering te bren gen. De brandweren, die met tank wagens het bluswater meevoeren, hadden uiteraard geen last van deze lage druk op de waterleiding. Op 4 januari 1941 is het hotel ook afgebrand, het is later herbouwd en uitgebreid. U rijdt od een voor- rangsweg. welke ge kruist wordt door een met-voorranaweg. Hij is plaatsvervangend lid voor de kwaliteitszetel buitenlandse handel der K.V.P. in de Tweede Kamer. Mr. Marijnen is tevens voorzitter van de Centrale Vereniging voor Kin derbescherming in het Aartsbisdom Utrecht en het bisdom Haarlem (Har- reveld); vice-voorzitter van de Al gemene Commissie voor Kinderver pleging en Kinderbescherming te Den Haag; vice-voorzitter van het Katho liek Verbond voor kinderbescher ming; bestuurslid van de nationale federatie der Nederlandse Bond tot Kinderbescherming en lid van hoofdraad van de St. Vincentiusver- eniging. beroemde geneesmiddelen in 1 tablet zorgen, dat U weer met plezier Uw werk doet Gemeenteraad van Warmond Het voorstel van Burgemeester en Wethouders van Warmond om per 1 september 1957 enige stroken grond in het uitbreidingsplan „Oost" in bouwexploitatie te nemen heeft de Raad met vreugde begroet, doch in dit verband achtte de Raad het wen selijk, hieraan de voorwaarde te ver binden, dat de woningen die in de naaste toekomst hierop zullen wor den gebouwd op de eerste plaats worden bestemd voor de Warmondse woningzoekenden. Het voorstel van de heer Willemse, om dit te besluiten is dan ook door de Raad aangenomen en dientenge volge zullen al deze gronden uit gezonderd een strook, welke gelegen is tegen het bos van Krantz Welke in de toekomst bebouwd worden met woningwetwoningen ofwel met wo ningen welke door aannemers gezet worden, in principe voor Warmon- ders worden bestemd. Als voornaamste motief gold hier dat deze uitstekende bollengrond. welke thans aan de bollencultuur wordt ontrokken en toebehoord heeft aan een Warmondse ingezetene, we derom terug moet komen aan de Warmondse gemeenschap en wel in de vorm van woningen voor de War- monders. Tevens heeft de Raad zich uitge sproken, dat het gemeentebestuur de morele plicht heeft, om de gedupeer de pachter, i.e. de heer J. v. Winsen, op een of andere manier in de toe komst te compenseren. Hoe dit zal geschieden kon men thans niet bepa len, doch de morele verplichting hiertoe werd aanvaard. Het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een verordening hou dende een verbod om met zeer snel varende boten de binnen deze ge meente gelegen wateren te bevaren heeft nogal aan critiek bloot gestaan. Vooral de heer Schepers was hier fel tegen gekant. Hij redeneerde dat men de klok niet terug mocht zetten. De race-boten maken nu eenmaal een onderdeel uit van de watersport en moet men dit nu in Warmond gaan verbieden? De heer Van Schie was het echter roerend eens met het Karei Doorman' kreeg een nieuwe hoed msm 7* Deze foto geeft een beeld van het plaatsen van de nieuwe schoorsteen op Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" dat voor grondige herzieningen in de bouw op het ogenblik ligt bij de Dok- en Scheepsbouwmaatschappij Wilton-Feijenoord. De „Karei Doorman" wordt voorzien van een nieuw vliegdek, aangepast aan de eisen, welke het landen en opstijgen van straal jagers stellen. Het dek zal b.v. met de scheepsas een hoek maken. Het schip krijgt verder een stoomkatapult, landingslichten en een geheel moderne radar-apparatuur. voorstel van B. en W. Hij achtte alle wateren in Warmond ongeschikt om met race-boten op te varen. De voor zitter verdedigde dit voorstel echter met hand en tand, aangezien hem verschillende gegronde klachten be kend waren. Bovendien wordt de watersport hoofdzakelijk door zeilers beoefend en die hebben er juist het meeste last van. De heer Van Vliet diende een voorstel in, om een bepaald gedeelte b.v. het Zweiland, aan te wijzen al waar men vrij kan racen en water skiën. Dit voorstel werd met 6 voor en 4 tegen aangenomen. Daarna kwam het principe-besluit aan de orde en werd eveneens aangenomen met 8 stemmen voor en 2 tegen, zo dat het vanaf heden (de verordening treedt terstond in werking) in de Warmondse wateren verboden is met raceboten te varen (uitgezonderd het Zweiland) zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders. Het V.V.V. Met het voorstel van B. en W. tot het verstrekken van een renteloze geldlening en tot verhoging van het gemeentelijke subsidie aan de plaat- Vijf jubilarissen met 175 jaar trouwe arbeid Er bestaat een nauw verband tus sen de arbeidslust van zijn werkne mers en de welvaart van een bedrijf. Dat werd gisteravond weerspiegeld, bij de huldiging van vijf jubilarissen, werknemers van Zaalberg N.V. Wol- lenstoffenfabriek te Leiden, die op intieme wijze plaats vond in de kof fiekamer van De Burcht. „De kracht van een bedrijf berust op de trouw van zijn medewerkers", zeide de heer W. Schrandt in zijn toespraakje tot de vijf feestelingen. Het was daarom, dat hij hen een klein inzicht gaf van de gang van zaken in het bedrijf, waarvoor ze ge durende een lange reeks van jaren hun beste krachten hebben gegeven. Spr. stelde zelfs, dat de in weer wil van de tijdsomstandigheden nog steeds stijgende omzetten niet in de laatste plaats te danken waren aan de vijf jubilerende medewerkers. De heer W. Schrandt zegde elk van de vijf jubilarissen daarom in een ïelüke afdeling van de V.V.V. kon de Persoonlijk woordje, hartelijk Raad zich niet verenigen; het werd dank v00r 4e do°r hen getoonde trouw verworpen. De raad acht de financieringsvorm i.e. het verstrekken van een rentelo ze geldlening niet juist, om daaruit de kosten van een reclame-campagne door middel van folders te kunnen bestrijden. Tevens is de raad van mening, dat het doel waarvoor thans een bedrag ad 2.000.beschikbaar zou moeten worden gesteld, niet kan beantwoorden aan de wens om de vreemdelingen, door het scheppen van diverse ontspanningsmogelijkhe den binnen de kom der gemeente, be ter dan tot nu toe aan Warmond te binden. Tenslotte miste de Raad de stimu lans om de eigen inkomsten van het V.V.V. tot een redelijk peil op te voeren en te handhaven. De Raad was van mening dat het voorstel ele menten bevat om de eigen activitei ten te doen verslappen. De heer Van Vliet was van mening, dat de binding tussen de vreemde lingen en Warmond bevorderd moet worden. Dit kan niet geschieden door een folder, want als de vreemdelin gen door dit folder naar Warmond komen, dan worden zij teleurgesteld aangezien er niets te doen is. Er moe ten b.v. concerten worden gegeven in het park. De heer Van Rijn acht de beste oplossing om langs de Leede café's neer te zetten met aanleg plaatsen voor de boten. Daar zal men dan beter vertier kunnen zoeken. De heer Willemsen is van mening dat de middenstand van Warmond dit folder moet bekostigen, aangezien het reclame voor hun zaken is. De Raad kon zich niet verenigen met het voorstel van B. en W. Bg de rondvraag stelde de heer Weijers aan B. en W. voor om een en verbondenheid met het bedrijf. Ook de dames, die het hun echt genoten mogelijk hadden gemaakt om hun werk steeds naar behoren te ver vullen, mochten in de dank van de directeur delen. Aan alle feestelingen overhandigde de heer Schrandt een geschenk onder couvert. Ook stelde hij hen een porceleinen warfdbord in het vooruitzicht Loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik, meende bij gelegenheid van dit feestelijk gebeuren op de eer ste plaats een felicitatie te kunnen richten tot het gehele bedrijf, waar de sfeer zodanig is, dat de werkne mers er tientallen van jaren blijven werken, zonder dat het plezier in de arbeid verloren gaat. Wel zag spr. een onderscheid tus sen deze werkers van hét elfde uur en de arbeiders, die tegenwoordig een betrekking zoeken op de fabrieken. Men kan nu niet meer op zó jeug dige leeftijd in het bedrijf gaan wer ken als de feestelingen dat gedaan hebben en evenmin zal men zó lang in één bedrijf werkzaam zijn. Spr. kan de huidige veranderzucht van de tegenwoordige werknemers niet be- sproeiverbod voor de tuinen in het leven te roepen, aangezien vooral bij warme dagen tussen 18.00 en 21.00 uur veel tuinen besproeid worden en er dientengevolge practisch geen druk op de waterleiding is, hetgeen schadelijk is voor de volksgezond heid. De voorzitter zegde toe, een volgende vergadering met een voor stel dienaangaande te komen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter te 23.00 uur de verga dering. wonderen. De trouw aan het werk moge ouderwets lijken, gebleken is ook dat het een goede eigenschap is die door het gemeentebestuur op zeer hoge prijs gesteld wordt. Op zijn voordracht heeft het Hare Majesteit de Koningin behaagd, de bronzen me daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toe te kennen aan de heren W. F. Werk en B. Werk te Leaden, die beiden gedurende veertig jaar als schrobbelaar in de spinnerij zijn werkzaam geweest. Nadat wethouder Van Schaik de twee broers de ordetekenen had op gespeld, zongen de aanwezigen ge zamenlijk het Wilhelmus en werd een driewerf hoera op Hare Majesteit uitgebracht. Namens do ondernemingsraad sprak na een korte koffiepauze de heer J. Bavelaar. De heer H. Thorn voerde het woord namens het kantoorperso neel en de heer Oosterom kwam uit naam van de Christelijke Bond van Werknemers in de Textiel- en Kle dingindustrie gelukwensen aanbieden. Alle sprekers lieten hun beste wen sen vergezeld gaan van een klein present. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen- Om 9 uur kwam het muziekgezel schap „Warmonds Fanfare" voor de woning van de heer W. F. Werk een serenade brengen aan de jubilaris, die het gezelschap muzieklessen geeft. VOORSCHOTEN Avondmis. Ter gelegenheid van het feest van het H. Hart zal in de St. Laurentiuskerk vrijdagavond een gelezen Avondmis worden opgedra gen te 8 uur. A.V.O.-collecte. Ten bate van de sociale zorg voor minder validen, zal in de week van 1 tot en met 6 juli a.s. door bemiddeling van de Ned. Fe deratie Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening in deze gemeente een huis- aan-huis-collecte t.b.v. de vereniging A.V.O. worden gehouden. De A.V.O. is een Nede,rlandse ver lier initiatief samengaan bij de be- lier initaitief samengaan bij de be hartiging van het gemeenschappelijk doel om minder-validen met raad en daad bij te staan. Anjeractie. De Anjeractie is dit jaar in Voorschoten in tweeën ge deeld. Voor de foto-actie is de plaat selijke middenstand ingeschakeld. Een 45-tal winkeliers zal de foto's in hun zaken te koop aanbieden. Zaterdagmiddag, dus op de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, wordt de collecte gehouden, waaraan de beide harmonieverenigingen zul len meewerken. Zij zullen ieder af zonderlijk doo- 't dorp trekken, ver gezeld van collectanten en collectri- ces, die echte anjers zullen verkopen. Aanrijding. Gistermiddag om even vier uur had nabij het kruispunt van de Haagse Schouw een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. De ene auto komende uit de richting 's-Gravenhage wilde linksaf de Val- TTwee 25-jarige „kooplie- den", een zekere J. en een niet minder zekere P-, hebben gistermiddag het rustige, voorname leven in de Amsterdamse Beetho- venstraat een beetje opge vrolijkt door 'n flat in deze straat uit te kiezen als ope- TWfaar er was weer buiten 1** de waard gerekend, ditmaal een Amerikaans student, die in de flat een kamer had gehuurd en niet tot de vakatie-lusti- ratieterrein voor hun gen behoorde. Natuurlijk duistere manipulaties. De beide heren belden op de vierde etage aan en hiel den hun koffertjes met „handel" vast bij de hand. Was er n.L opengedaan, dan hadden zij onschuldig als pas geboren lammetjes hun kammen, veters en borsteltjes gewoon te koop aangeboden. Dis is 'n vas te prik bij deze lieden, die geen onbekenden van de politie bleken te zijn. Is er echter niemand thuis, en dat was gisteren in Zuid het geval, dan worden de heren actief en gaan over tot het breken van ruiten en het openen van deuren. Hier in de Beethoven- straat liep het echt weer lekker. De hoofdbewoners van de flat waren met va kantie en de jongens kon- begreep de Amerikaan er niets van en vroeg wat de heren uitvoerden. J. en P. waren niet genegen uitleg te geven en namen 'n duik naar de Amerikaan, liepen bjjtend, de deur gesloten hield stegen de dieven weer naar de eerste etage en kwamen via een luik en een platje in een tuin terecht. En die Amerikaan de deur maar tegenhou den! In ganzenmars liepen J. en P. naar het belenden de perceel en verschenen in de keuken, waar mevr. juist met het bereiden van het avondmaal bezig was. Begrijpelijk gilde zij en MAAR TROKKEN TOCH AAN HET KORTSTE EIND hem glad ondersteboven, wipten een lift in en wa ren op weg naar de parter re. De student was echter lenig en rende de trappen af naar beneden en be landde daar zowaar eerder dan de beide vrienden. Hij hield ferm de liftdeur dicht en riep naar een vriend dat die de politie moest waarschuwen. De den rustig hun slag slaan, jongens J. en P. waren Een in goud gevatte dia mant hier, een camera, 'n horloge daar en en passant nog wat damesondergoed, evenwel minder van giste ren dan de Amerikaan en terwijl deze laatste man moedig zich op de lippen vroeg zwaar geagiteerd: „Wat moet dat?". „Ze wil len ons slaan", klaagden de jongens en voor mevrouw meewarig: „och, arme...." had kunnen zeggen waren ze de gang al op en ver dwenen door de voordeur naar de straat. De aardigheid was er voor de kooplieden nu spoedig van af, want daar naderde al een 5 maal 8- wagen van de Amsterdam se politie, attent als altijd; de achtervolging was be gonnen. J. en P. voelden zich in het nauw gebracht en ontdeden zich alvast van een tas met gestolen goederen. Maar het hielp allemaal niet, ze waren buiten adem en een twee de politiewagen sneed hen de pas af. Agenten snelden toe en nodigden het twee tal uit, de handen naar vo. ren te steken. J. en P stemden aarzelend toe en lieten zich gegeneerd en met vuurrood hoofd stalen armbanden over de polsen glijden. Hun man nelijkheid kwam hiertegen echt in opstand, maar er hielp geen lieve-moederen aan; ze werden door barse agenten naar de auto ge voerd en naar het bureau Overtoom gebracht waar ze verhaaltjes mochten vertellen. r\e Amerikaanse student is ook weer rustig; in de tweede tas zaten zijn eigendommen, die vrienden hadden meegeno men: een filmtoestel, kost bare lenzen, 'n paar man chetknopen, een aansteker, wat kleine spullen en een sigarettenkoker. Als men echter met hem over een „lift" spreekt krijgt hij een kleur en zegt, dat hij moet studeren. En dat voor een Amerikaan. De jubilarissen bijeen. V.l.n.r.: de heren W. F. Werk en B. Werk, die een koninklijke onderscheiding mochten ontvangen voor hun veer tigjarig trouw dienstverband, de heren S. Stokkel en H. Schouten, beiden 35 jaar aan de fabriek ver bonden, en de heer M. Bronsgeest, die zijn 25-jarig jubileum viert. kenburgseweg inslaan en de andere auto, komende uit de richting Am sterdam hield waarschijnlijk wat te laat in, waardoor een botsing ont stond. Persoonlijke ongevallen deden zich gelukkig niet voor, maar de ma teriële schade was vrij aanzienlijk. K.V.P.-Zomerfestival. Heden avond wordt het K.V P.-Zomerfesti- val 1957 weer gesloten. Eregast en spreker is mr H. W. van Doorn, lan delijk voorzitter van de K.V.P. Ver der wordt het festival afgesloten met het K.V.P.-filmwerk „Geest en Vuur". Ieder, die zich interesseert voor het hoofddoel van de katholieke politiek, opbouw van een christelijke maat schappij, is van harte welkom. B.C.V. puzzlerit. De Bromfiets club Voorschoten organiseert op zon- 30 juni a.s. ter gelegenheid van haar tweejarig bestaan een „Verjaar- dagsrit". Deze tour-puzzelrit leidt door een afwisselend gebied. De af stand bedraagt ongeveer 50 k.m. De deelnemers worden vanaf 2 uur bij „Het Wapen van Voorschoten", Voor straat 16, om de minuut gestart. Elke deelnemer ontvangt een blijvende herinnering aan deze rit, ongeacht zijn klassering. Verder zijn voor de best geklasseerden prijzen beschik baar. Men kan zich laten inschrijven voor deze puzzelrit bij het secreta riaat van B.C.V., Schoolstraat 108, Voorschoten. Autotocht Ouden van Dagen. Donderdagmiddag 27 juni a.s. des middags om ongeveer 1 uur, zal het jaarlijkse tochtje voor de ouden van dagen een aanvang nemen. Het blijft een verrassing waar de tocht heen is. In tegenstelling tot andere jaren zal de stoet auto's niet in file rijden. El ke keer zal een stoet van 10 auto's vertrekken. Dit is gedaan om grote verkeersopstoppingen op en langs de route te voorkomen. „De Zwaluw". Wedvlucht met oude duiven vanaf Chateauroux, Frankrijk, afstand ongeveer 625 km. In concours 62 duiven. De duiven werden gelost te 7.30 uur met ZZW wind; slechts 2 duiven bereikten op dezelfde dag hun hok. Aankomst le met ruim een uur voorsprong op de 2e H. v. d. Voort, tijd 20.10 uur, snel heid 823.42 meter per minuut. Uit slag: H. v. d. Voort 1, P. dêHaens 2, 5, 6, 17; C. Zwaan 3, 4. 10; F. Hen driks 7, 21, 22; G. L. Schrijvers 8; P. v. Klaveren 9, 13, 18, 20. Geboren: Wilhelmina Clasina Mach- teld Maria, dr v. P. Waasdorp en W. Cl. Luiten; Teunis zn v. T. v. Tuijl en C. v. d. Berg; Rudolph Nicolaas Maria, zn v. Th. W. M. v. Sluijs en E. A. M. Lingerak; Johannes Cornelis Maria zn van J. de Kort en PC. Th. Hoff- mans; Adriana Johann.- Jacoba en Benvenutus Antonius Adriana, dr en zn van A. G. v. d. Meer en J. Bijle rneer; Abram zn van A. Doedij ns en A. Matthijsse. Ondertrouwd: Cornelis Stapper en Anna Sara v. Egmond; Willem Hein- sius en Catharina Johanna Stempel; Adrianus Willem Derks en Jacomina Kuijper te Leiden; Sebastianus Cor nelis Alphonsus v. Velzen te Alkmaar en A. C. M. v. Veen; Lodewijk Arie Uijterlinde en Adriaantje Klaasje Vis been. Scheepsberichten AARDIJK 26 te Port Swettenham; ASTRID NAES (t) 25 v. Shimotsu nr. Mea Mena al Ahmadi; BANGGAI 25 v. Savannah nr. Norfolk; BLIJDENDIJK p. 25 Scillies nr. Antwerpen; CALA- MARES 25 van Mobile nr. Libertador; CASAMANCE 25 te Zighinkor; EAS 25 te Antwerpen; ESSO AMSTERDAM p. 25 Quessant; ESSO DEN HAAG p. 25 Gibraltar nr. Antwerpen; JAPARA Krl 26 te Singapore; KARIMATA 26 te Be- lawan; KOTA GEDE 25 te Tandjong Priok; LOOSDRECHT 25 van Port Sudan nr. Antwerpen; METULA 25 van Pulu Bukom nr. Balik Papan; MODJO- KERTO 25 van Balik Papan 26 te Ma kassar; MOLENKERK 26 te Aden; MYONIA (t) 26 te Balik Papan; PE PERKUST 25 van Freetown nr. Dakar; POLYDORUS p. 25 Malta nr. Amster dam: SAID JA (t) n. 26/27 Pladju ver wacht; SIBAJAK p. 25 Malta nr. Rot terdam: SINGKEP 26 te Penang; STAD AMSTERDAM 26 te Glasgow; STRAAT COOK 26 te Beira; TEIRESIAS p. 25 Minikoy n. Penang; TERN ATE p. 25 Str. Messina nr. Port Said; TERO 25 te Bremen; VAN NOORT 26 te Singapore; WILLEM RUYS p. 25 Socotra nr. Co lombo; WILLEMSTAD 25 van Curacao nr. 'Aruba.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6