M AGGI 'Kit0t KlPPEHPOÜILLOllSOEP rr#.=43» Landbouwkundige toetsing ontmoet bezwaren Nieuwe pachtwet in Tweede Kamer De verhoging van het ouderdomspensioen Aantal faillissementen is toenemende M nisier Mansboll opende natiooa e iandbouwexposilie Bekwaamheids-eisen exporteurs en reizigers in bloembollen wèg die pijn Grootste werf van Europa te Rotterdam Amerikaanse ambassade is aanbesteed Drie dodelijke verkeers ongelukken WOENSDAG 26 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA S Vele amendementen op komst De Tweede Kamer heeft gistermid dag een aanvang gemaakt met de be handeling van het wetsontwerp, hou dende nieuwe regeling van de pacht. De heer BIEWENGA (A.R.) merkt op, dat er wel geen verschil van me ning bestaat over de vraag of er een nieuwe regeling van de pacht moet komen. Hij gaat nader in op de kwestie der landbouwkundige toetsing van 't pachtprijspeil. Niet overtuigd is hij van de wenselijkht 'd om de toet singsnormen ook voor kleine bedrij ven en gronden bestemd voor ne veninkomsten zonder meer in de pachtwet over te nemen uit de wet op de vervreemding van landbouw gronden. Spr. geeft te kennen, dat hij over wegende bezwaren heeft tegen in voering van een meer positief ge richte sanering, zoals die later in 't ontwerp is gebracht. Het lijkt hem voorbarig deze en andere bepalin gen, die bij nota van wijziging in het ontwerp zijn gebracht, op te nemen. Spr. hoopt, dat de minister op de wijzingen zal terugkomen, zo niet dan zal hij door amendering dit trachten te bereiken. De heer VAN DIJK (WD) zegt de overtuiging te hebben, dat het pachtbesluit 1941, zoals het nader is gewijzigd en aangevuld in het alge meen vrij bevredigend heeft gewerkt en uit dien hoofde er dus geen drin gende behoefte aan een nieuwe re geling bestond. Het staat voor hem niet vast, dat de nieuwe regeling aansluit bij de rechtsopvatting, wel ke bij brede lagen der bevolking be staat. Spr. verklaart enigzins gereser veerd te staan tegenover sommige onderdelen van het ontwerp, dat een ingrijpende herziening beoogt. Spr. vraagt zich af of het noodzakelijk is over geslachten heen het continua- tiereeht te vervolgen. Op die manier wordt een pachtboerderij de zetel van een boerengeslacht. - De kwestie van de wijziging van lopende overeenkomsten door de grondkamers aanroerende zegt spr., dat men bij de bescherming van de pachten tegen het opdrijven van de pachtprijzen niet verder moet gaan dan strikt noodzakelijk is. Spr. onderschrijft de opvatting van de heer Biewenga ten aanzien van de positieve sanering. De heer EGAS (PvdA) betoogt, dat het onderhavige ontwerp verder gaat in de richting van de opvatting, i dat de algemene belangen van de landbouw niet mogen worden ge schaad, waarbij de regering uitgaat van de noodzakelijkheid van bodem sanering. De landbouwkundige toet sing is daarvan een duidelijk voor beeld. Tegen deze toetsing verklaart sp~ geen bezwaar te hebben. In KVP- kringen bestaan er z.i. evenmin be zwaren, zoals kan blijken uit een rapport van het centrum voor staat kundige vorming. Daarin wordt ge zegd, dat de toetsing met bedacht zaamheid moet worden toegepast en daarmede is spr. het eens. Voorzich tigheid en soepelheid met betrekking tot de toepassing der landbouwkun dige toetsing zijn naar zijn mening geboden. De toetsing is ook van be lang voor de kleinere pachter. Ten- deze is spr. voornemens een amende ment in te dienen waardoor met de belangen der kleine pachters meer rekening zal kunnen worden gehou den. Het zwaartepunt van de toetsing zal z.i. moeten liggen bij de ruil- en herverkaveling. De heer DE RUITER (CH) zegt, dat een nieuwe wettelijke regeling nodig was, doch dat het pachtbesluit niet zo slecht werkt. Een verbetering is z.i., dat ten aan zien van de pachtprijsbeheersing 'n redelijke plaats is ingeruimd aan de belangen van de verpachter, die aan 't produktie-proces medewerkt door het beschikbaar stellen van grond en gebouwen en door verbetering van de grond, terwijl hij ook eigenaars- lasten opbrengt. Spr, zegt te verwachten, dat de landbouwkundige toetsing bij ver- pachting, evenals bij verkoop, soepel zal worden toegepast en hij verbindt daaraan de vraag of die mening juist Z.i. moet het probleem der san 2- niet juist de landbouwpolitiek in de ring in een nieuwe wet worden opge lost. De pachtwet moet dan aan die regeling worden aangepast. Ernstig bezwaar heeft hij tegen de bepalingen in zake de in de plaats stelling wanneer een pachter de leef tijd van 65 jaar heeft bereikt of ue exploitatie niet meer kan voortzet--* ten. Dit is z.i. een sterke bekorting van de rechten van de eigendom. De heer DROESEN «CVP merkt op, dat het pachtbesluit 1941 voor 't eerst een moderne, en sociaal ver antwoorde pachtregeling bracht, die in brede kringen veel instemming vond. Het wetsontwerp houdt naar de mening van de heer Droesen de be lofte voor een goede pachtwet in en hij wenst het na enige verbeterin gen een behouden vaart naar het Staatsblad toe. Spr. merkt op, dat het ontwerp in grote lijnen de bestaande pachtrege ling, waarmede zijn fractie het over het algemeen eens is, volgt, zodat 'n algemene beschouwing daarom over bodig. is. Spr. meent, dat de vervreemdings- wet landbouwgronden meer in over eenstemming met de nieuwe pacht wet zal moeten worden gebracht, doch aan amendering heeft hij geen behoefte, daar eerstgenoemde wet toch wel spoedig op de helling zal moeten komen. Het ligt in de rede, dat de land bouwkundige toetsing ook in de nieuwe pachtwet kwam, maar het is 'n vreemd lichaam, dat niet de wet geving moet verdringen. Het is z.i. pachtwet te smokkelen. Spr. nader ingaand op de kwestie der toetsing, merkt o.a. op, dat het uitermate moeilijk zal zijn uit te ma ken wat als een te klein bedrijf moet worden aangemerkt. Hij verklaart! afwijzend te staan tegenover de po sitieve toetsing zoals het ontwerp die wil. Dat houdt niet in, dat hij tegen geschikte maatregelen is ter vergro- tins van een bedrijf. Naar zijn mening hebben de kleine bedrijfjes vermoedelijk zijn ei 45.000, die tezamen 7% van de cal tuurgrond innemen hun bijzon dere betekenis. Het kan zijn instem ming niet hebben als die zouden worden uitgeroeid. De aanwezigheid van kleine be drijfjes behoeft geenszins tegen het algemeen landbouwbelang te zijn. Het zou voor sommige streken wel van betekenis zijn als er wat meer van dergelijke bedrijfjes waren. Spr. kondigt amendementen aan teneinde de naar zijn inzicht nood zakelijke wijzigingen ten aanzien van de toetsing te bereiken. In overeenstemming daarmede zal ook de regeling met betrekking tot de pachtoverneming moeten worden gewijzigd. Hij zal daarover ook amendementen ter tafel brengen. De heer KODDE (SG) is van oor deel, dat het ontwerp te ver gaan in de beknotting van de eigendom. Ook meent hij, dat getracht wordt te veel te regelen. Zoals het ontwerp er nu ligt is het voor zijn fractie onaanvaardbaar. Het zou geheel moeten worden om gewerkt. In drie etappes De sociale commissie van de So ciaal Economische Raad gaat akkoord met de voorstellen tot verhoging van het algemeen ouderdomspensioen, die minister Suurhoff op grond van de wet heeft uitgewerkt. Er zullen in to taal drie verhogingen komen: een met terugwerkende kracht vanaf 1 januari van dit jaar, een verhoging per 1 juli en nog eens per 1 augus tus. Na 1 augustus zal het pensioen voor gehuwden op 1512 gulden ko men (thans 1404) en voor ongehuw- den op 930 gulden (thans 846) al dus meldt ,,De Volkskrant". Voor de periode van 1 januari tot 1 juli wordt het pensioen voor gehuw den vastgesteld op 1428, voor onge- huwden op 858 gulden. Dit geschiedt met terugwerkende kracht. De be jaarden zullen dus over de eerste zes maanden van dit jaar een nabetaling ontvangen, die voor gehuwden 12 gulden, voor ongehuwden 6 gulden bedraagt. Deze verhoging is te dan ken aan het feit, dat de lonen waaraan de pensioenen gekoppeld zijn in het laatste halfjaar van 1956 hoger hebben gelegen dan men des tijds kon becijferen. Voor de maand juli wordt het pen sioen gebracht voor gehuwden op 1446 gulden, voor ongehuwden op 870 gulden. Vergeleken bij het huidi- BIJZONDER STEMPEL TER TER GELEGENHEID VAN DE RUYTER-HERDENKING. Ter gelegenheid van de De Ruyter. herdenking zal op juli a.s. te Vlissin- gen een tijdelijk bijkantoor worden gevestigd nl. in het zgn. rijdende postkantoor, dat die dag staat opge steld in het Bellamypark. Alle aan dit autopostkantoor aangeboden ge wone, aangetekende en/of expresse stukken, mits volledig gefrankeerd, krijgen een afdruk van een bijzonder rubberstempel, waarin het wapen van „de Zeven Provinciën" is ver werkt. Het bijzondere stempel wordt niet verstrekt op de officiële, door de vereniging van postzegelhandelaren beschikbaar gestelde eerste-dag-om- slagen. Deze kunnen zoals gebruike lijk bij de filatelistische dienst in Den Haag voorzien worden van het stem pel .eerste dag van uitgifte". Het sein voor de openstelling zal worden gegeven van Hr. Ms. kruiser de Zeven Provinciën af. In mei j.l. werden in ons land niet alleen belangrijk meer faillissemen ten uitgesproken dan in de vooraf gaande maand, doch ook meer dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Het totaal-aantal uitge sproken faillissemenent beliep in de afgelopen maand n.l. 129, tegen 91 in april en 106 in mei van het vorige jaar. Daarmede kwam het aantal in de eerste vijf maanden van dit paar uit gesproken faillissementen op 544, te gen 489 in dezelfde periode .an 1956. Volgens een opgave van Van der Graaf (Jo. beliep het aantal faillis sementen in mei in de provincie Noord-Holland (excl. Amsterdam 18 (v.m. 23; v.j. 8), Amsterdam $2 (8; 18), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 6 (8; 13), Den Haag 9 (13; 9), Rotterdam 8 (6; 15), Noord- Brabant 18 (4; 4), Limburg 17 (7; 12), Zeeland 3 (4; 0), Friesland 4 ,4; 2), Groningen 0 (2; 5), Drente 4 (0! 3) en Overijsel 9 (1; 9). Het aantal definitief verleende surséances van betaling bedroeg in mei 2 (.m. 5; v.j. 6). In de eerste vijf maanden van dit jaar bedroeg het aantal definitieve surséances van be taling 25 (v.j. 24). Het aantal voorlo pig verleende surséances van beta ling kwam in mei op 9 (3; 8) en in de periode jan.-mei op 37 (44). Het aan tal verlengingen van surséances van betaling bedroeg in de afgelopen maand 0 (1; 0) en in de eerste vijf maanden van dit jaar 5 (4). ge peil is dat voor deze maand een toename met 3.50 gulden,respectieve lijk 2 gulden, zodat de totale nabeta ling per 1 augustus 15.50 respectieve lijk 8 gulden zal bedragen. De ver hoging voor juli staat in verband met het feit, dat de loonstijging over het eerste halfjaar 1957 opnieuw een aan passing van het pensioenpeil nodig maakt. Voor de periode na 1 augustus wor den de uitkeringen nog eens ver hoogd, omdat de lonen m verband met de huurverhoging omhoog gaan. De verhoging van de uitkeringen is groter dan de loonstijging, omdat de huurverhoging het budget van de be jaarden zwaarder belast dan dat van de loontrekkers. Het is nog rustig op Deeien Over de voorgenomen stationering van straajagers op de vliegbasis Dee ien bij Arnhem is in de zitting van de Gelderse Staten gisteren een mo tie ingediend door de heer Willinge Gratama (VVD) en mede-onderte kend door de fractievoorzitters van de P. v. d. A„ de KVP, AR en CHU. In de motie werd gesteld, dat geen mogelijkheid onbenut moet worden gelaten om de uitvoering van het plan, dat de rust op de Veluwe in ern stige mate bedreigt, alsnog te voor komen en om alsnog overleg te doen plaats hebben met alle bij dit plan betrokkenen. WEGENWACHTEN TERUG UIT SCANDINAVlë. Na een reis van 14 dagen door De nemarken, Zweden en Noorwegen zijn de wegenwachten P. de Kraker uit Breda en T. P. Drenth uit Sidde- buren in Nederland terug. Met colle ga's wegenwachten uit Zwitser land, Duitsland, België en Engeland hebben zij *n Kopenhagen tijdens een grote demonstratie in „Tivoli" de nieuwe Deense wegenwacht weg geholpen. Daarna hebben deze buitenlandse delegaties met Deense, Noorse en Zweedse collega's een tocht door Zuid-Zweden en Noorwe gen gemaakt. In tal van kleinere en grotere steden werd door middel van demonstraties en rondritten propa ganda voor de wegenwacht gemaakt. De Nederlanders vertelden bij hun terugkeer belaagd te zijn geweest door journalisten, film-, televisie- en radiojournaal. De ontvangst was over al bijzonder plezierig, behalve die van een Deense juffrouw, die meende, dat ze met „verklede Denen" te doen had en haar lidmaatschap van de Deense autoclub wilde opzeggen. SPORTVLIEGER UIT WASSENAAR BOEKTE SUCCES OP SICILIë. De sportvlieger H. Burgerhout uit Wassenaar is met een Beechcraft Bo nanza derde geworden in de ronde van Sicilië, een jaarlijkse snelheids race waaraan dit jaar door meer dan 80 sportvliegtuigen werd deelgeno men. Winnaar werd de Belg Robert Go em a ns met een tweemotorige Piper Apachex, tweede werd de Italiaanse gravin Negrone met een tweemotori ge Piaggio Amphibie. Burgerhout le- terde een bijzonder fraaie prestatie, temeer daar hij eerste werd onder de deelnemers met eenmotorige vliegtui gen. Zijn navigator was- de heer H. Kruthoffer, eveneens uit Wassenaar. Gistermorgen is de nationale land- bouwexpositie, welke in Utrecht ge houden wordt, door de minister van landbouw, dr S. L. Mansholt, met een redevoering officieel geopend. Minister Mansholt zeide hierin o.m., dat het niet mag voorkomen, dat de Nederlandse landbouw alleen in een tijd van laagconjunctuur geholpen kan worden. De modernisering van de landbouw moet ook in deze tijd van hoogconjunctuur ondanks beste dingsbeperking, personeelstekort en de kapitaalschaarste voortgang vin den. De gebrekkige kredietmogelijkhe den noemde de minister een van de grootste knelpunten in de huidige landbouwsituatie De Nederlandse landbouw moet zich handhaven te midden van de groei van de handei en industrie. Vooral nu de Euromarkt in zicht komt is het van zeer groot belang voor onze landbouw, deze markt te veroveren, aldus de minis ter van landbouw. De minister, die gearriveerd was I in een oud Utrechts jaehtw^entje 'om veiling- en met op de bok paren m oud-Utrecht. grensprijzen op het oude niveau een- se kledij en jeeseorteerd werd door |Odi te handhaven en eventuele landelijke ru.tersmaakte voorU nog i ^fffngsbedragen in het eigen pro- '!e k,nf. dat hu de stand van psgandafonds te storten. de Nederlandse Undhoilw niet wilde p 5 d mini3ter van landbouw is vergelijken met de ouderdom van dit bezwaar gemaakt tegen het wereld- vervoermiddel. maar het was oven- driezonest8elsel van minimum-uitvoer- Zl, AO'U-1 „rijzen van bloembollen. Op grond kiDne ZX hiervan v,ndt. naar ministerieel oor- T .Trf* een aMl. discriminatie plaats. Hierover geweldige belangstelling Vooral metzi*n uit het buitenland ver- bussen komen de belangstellenden<Tm- Bovendien wordt door dit agrariërs naar Utrecht om van het7steem d,e ul«™« nie""e' du"r.- aldaar geëxposeerde kennis te nemen. I s™;'™ bloembollen belemmerd. 6 K 1 Het produktschap heeft het voorne men op korte termijn een wijziging in deze situatie te brengen. Vanwege de minister van binnen landse zaken is bezwaar gemaakt tegen de vestigingseisen voor o.a. ex porteurs van en reizigers in bloem bollen. Gewenst wordt, dat de eis tot drie jaar praktisch werken wordt opge heven. Dit nu stuitte op bezwaren in het bestuur, omdat nog geen theoretische opleiding bestaat. De voorzitter zei- de, dat hij de directeur van de tuin bouwschool te Lisse hierover lang geleden geschreven heeft, doch dat deze nog steeds geen antwoord heeft Produktschap, siergewassen Uitvoerig is in het bestuur van het produktschap voor siergewassen ge praat over een Zwitsers voorstel ten aanzien van de minimumprijs van snijtulpen. In de laatste jaren gold een regeling voor de uitvoer naar Zwitserland, waarbij de veilingprijs minstens 1.35 per bos van 10 snij tulpen moest zijn bij een prijs fran- co-Ned. grens van 1.80. Bij een la gere veilingprijs werd een heffing opgelegd, die in de laatste jaren over de propagandafondsen voor snijbloe men in Nederland en Zwitserland werd verdeeld. De maatregel was ge nomen om geen afbreuk te doen aan Zwitserse snijtulpenkwekers, die ho gere produktiekosten hebben dan de Nederlandse. Na ommekomst van deze regeling hebben de Zwitserse kwekers echter aanzienlijk hogere eisen gesteld. Deze zijn in Nederlandse ogen onaanvaard en In 10 minuten "AKKERTJES" helpen direct Hogere salarissen in grotere gemeenten Voor top-functionarissen Evenals de salarissen van hogere rijksambtenaren worden ook de sa larissen van een aantal burgemees ters, secretarissen en andere gemeen telijke top-functionarissen verhoogd. Na overleg met de provinciale bestu ren en de centrales van rijks- en ge meente-ambtenaren heeft minister Struycken van Binnenlandse Zaken nu voor deze verhoging richtlijnen opgesteld. De verbetering geldt voor functio narissen in gemeenten met meer dan 14.000 inwoners. Dit betekent dat top functionarissen van 128 gemeenten een salarisverbetering krijgen. De verhoging kan worden toegekend met terugwerkende kracht tot 1 septem ber 1956. Voor de burgemeesters van plaat sen met minder dan 8000 inwoners en de secretarissen van de kleinere en kleinste gemeenten wordt een sala risverbetering voorbereid, in verband met de jongste voorstellen tot herzie, ning van de onderwijzerssalarissen. Bezien zal worden of de functies van hogere politie- en brandweerambte naren en vakleerkrachten herge- waardeerd kunnen worden. Het is volgens minister Struycken nog niet mogelijk verbeteringen door te voe ren voor de lagere en middelbare ge meentelijke ambtenaren. Dit standf- punt is ook ingenomen voor functio narissen in vergelijkbare rangen bij het rijk. De verbruikersprijs van melk Stijging van melkproducten evenredig Met ingang van 1 juli a.s. zal de verbruikersprijs van melk, los en in flessen, in het algemeen met cent per liter worden verhoogd. Je prijzen voor melkprodukten zullen in evenredige mate aan deze stij ging worden aangepast, terwijl de prijs voor karnemelk met twee cent zal stijgen. Nader jverleg is gepleegd over de melkprijs in de zogenaamde niet-ge- saneerde gebieden in West-Neder land, waaronder Amsterdam, Rot terdam en Den Haag en in enkele gebieden, onder meer Midden-Bra bant. Daarbij is van de zijde van de melk-detailhandel verzocht de prijs voor deze gebieden eveneens met zes cent per liter te mogen verhogen. De minister van economische za ken heeft betrokkenen doen weten, zich hiermede niet te kunnen ver enigen. Voor deze gebieden zal der halve de verhoging van de melk prijs voorshands beperkt blijven tot vijf cent per liter. Dit houdt verband met het feit, dat reeds bij wijze van voorschot door de melkhandel een grotere marge is genoten als gevolg van afronding op hele centen van de verbruikersprijs gedurende bepaalde perioden. De minister heeft zich bereid ver klaard het vraagstuk van de marge Velser tunnels 28 september open Op zaterdag 28 septembezr, wan neer de nieuwe dienstregeling van de Nederl. Spoorwegen ingaa' zullen gelijktijdig de verkeers- en spoor wegtunnels in Velsen in gebruik ge nomen worden. De verwachting is, dat H.M. Koningin Juliana de officiële opening zal verrichten. Morgen obening Morgen zal de commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Hol land, mr J. Klaassesz. de „Verolme" dok- en scheepsbouwmaatschappij op het eiland Rozenburg by Rotterdam openen. De nieuwe scheepswerf, wel ke een oppervlakte van 90 ha. heeft, is de grootste scheepswerf van Euro pa. Er zullen de grootste schepen ter wereld gebouwd en gerepareerd kun nen worden, zoals b.v. de „Mammoet tankers", schepen van meer dan 100.000 ton. Voorts bevat de werf hel lingen en dokken, drijvend en niet- dryvend voor schepen van allerlei tonnages tot 120.000 ton toe. Het grootste schip ter wereld, de Queen Elizabeth" van'84.000 ton, zou hier dus gemakkelijk onderdak kunnen vinden. De werf maakt deel uit '*an het z.g. Botlek-plan, dat tien jaar geleden door de Rotterdamse gemeenteraad werd aangenomen. VRIJGEZELLENCONGRES 'iREVENBICHT IN SEPTEMBER. Met het oog op andere in de maand augustus in de omgeving van Jre- venbicht te houden feesten zijn de data voor het vijfde wereld vrij gezel- lencongres, te weten 3, 4 en 5 augus- gegeven. Wordt de eis opgeheven, dan zou na 1 januari 1968 iedereen in bollen kunnen gaan reizen en han delen zonder een spoor van vakbe kwaamheid en alleen op grond van kredietwaardigheid. Het bestuur besloot er bij de vrije organisaties op aan te dringen zo spoedig mogelijk een oplossing voor het opleidingsvraagstuk te vinden. In een gesprek heeft de directeur van de school te Lisse gezegd, dat hy geen kans ziet een handelsopleiding aan dit onderwijs te verbinden. Het bestuur heeft de uitbetaling van tulpen van B-kwaliteit op 85 per cent van de binnenlandse minimum prijs gesteld. De nieuwe Amerikaanse ambassa de, welke aan het Lange Voorhout in De Haag gebouwd zal worden en reeds zoveel stof heeft doen op waaien, is aanbesteed. De bouw is gegund aan de N.V. Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest. Het ambassadegebouw zal in 1959 ge reed moeten zijn. De kosten bedragen ongeveer 14.000.000. Gisteravond is de 52-jarige mevr. W. GroenBakker, die met haar dochter op de rechterzijde van de Middenweg te Heer-Hugowaard wan delde door een achteropkomende personenauto gegrepen. De bestuur der van de personenauto had de wan delaars niet opgemerkt omdat hij zijn lampen moest dimmen voor een te genligger. Het slachtoffer kwam door de botsing in de naast de weg gele gen vaart terecht, waaruit zij echter spoedig door omstanders kon worden bevrijd. Enkele ogenblikken later is zij overleden. Op de rijksweg no. 1 (Amster dam—het Gooi) bij Naarden is gis teravond omstreeks elf uur de 42-ja- rige rijksambtenaar A. M. O. G. Niet uit Baarn in volle vaart met zijn mo tor tegen de achterzijde van een vrachtauto gereden, die door een technische storing vaart minderde en naar de kant van de rijbaan uitweek. De heer Niet werd met kracht tegen het wegdek geslingerd. Hij was op slag dood. Op het terrein van Breedband te IJmuiden is gistermiddag de 38- jarige chef van het vertinningsbe- drijf, J. In 't Veld, dodelijk veronge lukt toen hij met zijn bromfiets op de noordelijke Breedband weg door een zandauto werd overreden. De heer In 't Veld, die van zijn werk kwam, werd bij het passeren van een vrachtauto gegrepen door de hem te gemoet komende zandauto. Het slacht offer laat een vrouw en twee kinde ren achter. ACHT GEWONDEN BIJ AUTOBUSONGELUK. Acht mensen zijn vannacht zodanig gewond geraakt bij een autobuson geluk nabij Boxtel, dat ze in het zie kenhuis aldaar moesten worden opgenomen. Geen hunner verkeert in levensgevaar. De slachtoffers zijn le den van het parochiële zangkoor „St. Cecilia" Oost Oostelbeers, dat terug kwam van een trip naar de Veluwe in een autobus van de fa. J. B. uit Moergestel. Tussen Boxtel en Oir- schot, nabij de tweede spoorwegover gang, kwam de autobus, waarin zich in totaal 34 personen bevonden in een mistbank terecht. De bestuurder ver loor daardoor het zicht op de weg en reed met de wagen in een sloot. Niemand kwam zonder verwondin gen vrij. Geestelijke en geneeskun dige hulp was zeer spoedig aanwezig. MUNITIEAUTO BOTSTE OP VRACHTWAGEN. Gistermiddag is op het kruispunt van de voorrangsweg Apeldoorn Amersfoort met de weg Barneveld— tu, verschoven. Thans z«n deze data vrthüu"" door de stichter van het congres de heer Ger Greijn uit Grevenbicht, be paald op 21, 22 en 23 september. HAARLEMS GEMEENTE. PERSONEEL WIL ENGELSE ZATERDAG. Het Haarlemse gemeenteraadslid mr A. Wenusing (CHU) heeft het col lege var» b. en w. schriftelijk vragen gesteld over de mogelijkheid van het geven van een vrije zaterdag gedu rende de zomermaanden aan leden van het gemeentepersoneel. Ook het personeel zelf heeft in een brief aan b. en w. een dergelijke suggestie aan de hand gedaan. Zy willen een proef nemen met b.v. één vrije zaterdag per in deze gebieden op basis van '•en twee weken. Op andere dagen zou de representatief onderzoek nader te 1 arbeidstijd dan kunnen worden inge. bestuderen. haald. geladen met munitie en een burger vrachtwagen, bestuurd door de 36- jarige H. G. uit Twello, die levens gevaarlijk werd gewond en in het St. Elisabethziekenhuis te Amersfoort is opgenomen. De militaire vrachtauto kwam uit dé richting Nijkerk en was afkomstig van de 124ste zware trans- portcompangnie uit Grave. Hij werd bestuurd door de dipl. sld J P, die geen letsel kreeg De munitie werd dooi de botsing over de weg verspreid, mar was even later weer opgeruimd Bij een aanrijding in een stille. doodlopende straat, Achter de Kerk te Gouda, is gistermorgen de 76-ja- rige mevrouwY.-de B. om het leven gekomen. Zij stak achter een vracht auto de straat over op het moment dat de auto achteruit reed.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5