~VM)kh $LMaGAT öbytmw J HOOGTEPUNTEN Ervaringen met sociaal-zwakke milieus op experimenteerschool te Leiden Bedevaart naar Kevelaer Mariowe groep gaf een geestige Shakespeare a c itoo/d* s UIT HET K.R.O.-PROGRAMMA WOENSDAG 26 ]UNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Studiebijeenkomst Ned. Gemeenten Tijdens de gistermiddag in de film zaal van de Leidse academie voortge zette en onder auspiciën van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten gehouden studieconferentie over het onderwijs aan kinderen uit sociaal zwakke gezinnen heeft de gemeente lijk inspecteur van het onderwijs te Leiden, de heer B. Swanenburg, ge sproken over de vele problemen, die zich bij het onderwijs voordoen. Spre ker sprak hierbij over ervaringen, die hij in de praktijk heeft opgedaan aan één der Leidse scholen die als een zo genaamde experimenteerschool is in gericht. Alvorens de heer Swanenburg eni ge problemen, die aan de hand van voorbeelden en een film werden toe gelicht besprak, vestigde hij er on der meer de aandacht op, dat men in plaats van te spreken over kinderen uit sociaal zwakke gezinnen ook kan spreken over kinderen met milieu- tekorten. Naar zijn ervaring behoeft een kind nog niet voort te komen uit een sociaal zwak gezin doch slechts tekorten te vertonen, die een gevolg zijn van het geestelijk slecht verzorgde milieu, om eenzelfde beeld te vertonen als de sociaal zwakken. Het is volgens spreker zeer de vraag, of wij wel duidelijk kunnen aange ven, wanneer een gezin sociaal zwak is. Na deze inleiding behandelde hij uitvoerig de vraag of we deze kin deren kunnen interesseren voor onze cultuur. Deze kinderen hebben nage noeg geen belangstelling voor de za ken welke de school belangrijk vindt. Zelfs een zeer sterke vereenvoudiging van de stof brengt in dit opzicht geen uitkomst. Van allerlei bijkomstige, steeds buiten het onderwerp zelf gele gen factoren hangt het af of een on derwerp zal aanslaan of niet zei- de hij. Nadat de heer Swanenburg nog verteld had, dat het van belang is dat men iets meer te weten komt van de onrijpheid dezer kinderen, schonk hij aandacht aan de proble men, die zich bij het geven van het onderwijs voordoen. Volgens spreker kan het werk in de school, dat zeer zware eisen stelt slechts dan goed worden verricht, in dien zulks geschiedt door geselecteerd personeel, vooral omdat het geheel zich nog in het experimentele sta dium bevindt. Naar de mening va» de heer Swa nenburg is slechts een leerlingen- schaal zoals die geldt bij het B.L.O. (maximaal achttien leerlingen per groep) aanvaardbaar. Zeer gewenst zóu het voorts zijn dat de mogelijk heid wordt geschapen leerkrachten aan te trekken voor bepaalde vakken (bijvoorbeeld expressie), die niet al tijd zo gemakkelijk door de klasse leerkracht kunnen worden gegeven, omdat ze een specialisatie en een spe ciale aanleg eisen. Het is voor spreker een vraag of men hier alle initiatief altijd bij de gemeentelijke overheid moet laten en of er tenminste door het rijk niet be paalde faciliteiten moeten worden verleend. Tenslotte: kleuter- en lagere school zullen een eenheid moeten vormen. Er moet een mogelijkheid worden ge schapen kleuters uit sociaal zwakke gezinnen op een jongere leeftijd tot de kleuterschool toe te laten. Het soort scholen, waarover deze dag is gesproken, moet een eigen status krij gen. De bedragen hieraan ter» koste gelegd moeten volgens spreker niet worden doorberekend voor het ove rige onderwijs. Na deze laatste lezing in de studie bijeenkomst werden discussies ge houden. Op 18, 19 en 20 augustus Uit Leiden en haar omgeving trekt de bedevaart naa K- elaer voor de 220ste maal uit. De algemei.e intentie is de intentie welke de H. Maagd zelf in ^atima gaf: „De bekering van Rusland!" De bedevaart wordt gehouden op zondag 18, maandag 19 en dinsdag 20 augustus a.s. De predikaties in Kevelaer worden gehouden door pater Paternus de Rooy, o.f.m. Zoals ieder jaar wordt de reis gemaakt mee prima touring cars. De reiskosten bedragen 18.50. Bruidjes tot 14 jaa. gaan mee voor halve reiskosten, du 9.25. Een geldig paspoort is vereist. In dien men dit nog niet hebt, laat men het dan spoedig aan n igen. Leidse Agenda WOENSDAG 26 JUNI. Leidse Postzegelverzamelaars. Ver gadering „De Kleine Burcht", 8 uur nam. St. Franciscusdrumband. Feest avond St. Antoniusclubhuis, half acht nam. Rozenkranskruistocht. SL Petrus- kerk, zeven uur nam. K. en O. Excursie. Leidse Groen- tenveiling, Zoeterwóudseweg 2, 10 u. v.m. Oud-Leiden, Excursie. St. Lode- wijkskerk, Steenschuur 7.30 u. nam. DONDERDAG 27 JUNI R.K. E.H.B.O. Vervolgcursus voor gediplomeerden, met attractie. R.K. Lyceum Mariënpoelstraat, 8 uur n.m. DIENST DER APOTHEKEN De avond en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085; Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark >t, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie V. d. Werfpark 1). Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10 uur voorm. tot 4 uur nam. Lakenhal: Tentoonstelling „Van Sint Jacobsgasthuis tot Lodewijks- kerk" (tot 25 juni). Lakenhal: Tentoonstelling „Shake speare op het Engelse toneel" (tot 1 juli). De Hofstee (Haagweg 92): Ten- toönstellig „25 jarr Exlibris" en ge legenheidsgrafiek" #ot 30 juni). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „De mens in minia tuur; de wereld van het poppenspel (tot 1 okt.). Lakenhal: Tentoonstelling „Moder ne kunst in Groningen" (tot 8 juli). Rijksmuseum voor Volkenkunde. Tentoonstelling Japanse prenten. Op werkdagen 105 uur, op zondag 15 uur (tot 1 oktober). BIOSCOPEN. De films voor de week van 21—28 juni zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Enrico Caruso", alle leef tijden. Lido: Afgekeurd. Luxor: „Sissi, de jonge keizerin", alle leeftijden. Trianon: „Calypso Joe", alle leef tijden. Rex: „Odongo", 14 jaar. IN HET KADER van de Cambridge- week wordt ook een opvoering gegeven van Shakespeare's „As you like it" dor de Marlowe Society, een bekende toneelclub in Cambridge. Wij zagen gisteravond de eerste uit voering en hebben ons afgevraagd of deze spelers inderdaad amateurs zijn. Volgens de aankondiging werd The Marlowe Society in 1908 door een groep studenten opgericht met het doel toneelstukken op te voeren, welke bij het beroepstoneel minder in trek waren, en deze traditie wordt nog altijd voortgezet. Uit deze groep zijn verschillende beroepstonelisten voortgekomen en wij kunnen ons dat voorstellen, sinds wij hun prestaties gisteren hebben gezien. Het spreekt van zelf dat Engelse spelers van nature voorbestemd zijn om de geest van Shakespeare het beste te kunnen aanvoelen en weer geven, maar dit gezelschap toonde een dusdanige beheersing van de techniek o.a, een verrassend goede stembeheersing en duidelijke uit spraak, waaraan het zelfs beroeps spelers wel eens ontbreekt dat men hen zeer zeker niet met ama teursmaatstaven behoeft te meten. Het kenmerkende cachet van Sha kespeare's „As you like it" is speels heid. Shakespeare goochelt en jong leert hier met talloze flonkerende geestigheden en woordspelingen, welke in een vertaling te dikwijls verloren gaan. Dat flitsende spel dient met de nodige artisticiteit ge speeld te worden en de spelers van de Marlowegroep blijken ondanks hun leeftijd toch over zoveel toneel routine en flair te beschikken, dat zij deze opgaaf met zwier en vlotheid ten uitvoer brachten. rjE ZWAARSTE TAAK rust in „As you like it" op de schouders van Rosalind, het meisje, dat door haar oom de hertog van het hof wordt verbannen en als jongeman verkleed een toevlucht zocht in het woud van Arden, waar zich ook haar vader be vindt tezamen met diverse volgelin gen. Zij vindt daar ook de jongeman, Orlando die zij aan het hof van de hertog heeft lief gekregen, maar zij wordt in haar vermomming niet her kend. In het bos volgt dan een kos telijke plagerij van Orlando door de verklede Rosalind, welke tenslotte uitloopt op een vrolijke vereniging van allerlei personages, die elkaar in het idyllische woud hebben leren kennen. Rosalind begon aanvankelijk niet al te sterk, maar weldra wist zij al len mee te slepen in haar levendig spel. Zij was 't succes van de avond. Ook Orlando gaf fris tegenspel. Bij zonder goed waren ook de nar Touch stone en de cynische Jaques, twee meesterlijke Shakespeare-figuren. Over de gehele lijn was trouwens de rolbezetting buitengewoon bevredi gend. Ondanks het feit, dat het slechts reis decors waren, voldeed met name het bostoneel uitstekend, het sugge reerde een fantastisch woud in de juiste sfeer. De volle Schouwburg toonde zich na afloop enthousiast en de bloemen hulde aan Rosalind moge bedoeld zijn voor het hele gezelschap. COÖPERATIE „VOORUIT". Op 24 juni hield de ledenraad van de coöperatie „Vooruit" zijn jaarver gadering. Als nieuwe leden van de ledenraad werden geïnstalleerd de heren M. Eikerbout, C. Koekebak- ker, J. Oudshoorn, G. de Vos en I. van Weerlee. Bij de gehouden periodieke verkie zing voor het bestuur van de coöpe ratie werden de aftredende bestuurs leden de heren P. Fakkel, C. Koole, B. Wijland en mevr. W. L. Majolée- Blansjaar bij acclamatie herkozen. Bij de behandeling van de finan ciële jaarstukken gaf de bedrijfslei der, de heer J. Riezenkamp, een uit voerige toelichting op de resultaten rekening. Hij noemde de uitkomsten van de verschillende afdelingen van het coöperatief bedrijf in het alge meen zeer bevredigend, gezien ook de moeilijke omstandigheden waaronder moest worden gewerkt. Na een geani meerde discussie welke volgde op de toelichting van de bedrijfsleider, wer den de winst- en verliesrekening over 1956 en het beleid van het bestuur onder algemene instemming keurd. Burgerlijke Stand Geb.: Hendrik Anton zn v. H. C. Smit en A. M. Bollen; Nicolaas Wil lem zn v. J. N. Korsuize en J. de K waasten iet; Jan zn v. W. van Leeu wen en M. J. van Duijvenbode; Wou ter Albertus zn v. J. W. Philippo en A. van der Lans; Jan Johannes zn v. J. Parmentier en H. van Hunen. Overl.: H. Schotsman 66 jr, man; A. van Rhijn, 57 jr, echtgenote v. G. van Duijn; S. Slootweg, 91 jr, wed. V. B. van Rijn. A. van Elswijk, 80 jr, man; P. J. van Gulik, 77 jr, man. Leidse Universiteit voor het doctoraal exa men Nederlandse taal- en letterkun de mej. J. M. C. Kroesen te 's-Gra- venhage, cum laude; Kerkelijk Voor bereidend examen mej. E. B. Y. Holtrop te 's-Gravenhage en de heer J. E. L. van der Geest te 's-Graven hage; doctoraal examen Scheikunde de heer D. J. W. Ydo te Leiden; doc toraal examen Nederlands recht de heren R. Mulder te Langweer en J. C. M. Sr»el te Voorburg. Wat lezers schrijven HET AFGESLOTEN VAN DER WERFFPARK. Leiden, 26 juni. Naar aanleiding van de twee ge plaatste stukjes in uw blad van 24 juni, waarin wordt betoogd dat door de afsluiting van het Van der Werff- park vele ouden van dagen van het St. Maartenhuis St. Jacobsgracht ge dupeerd zijn, was mijr vraag of het gemeentebestuur hierin zou kunnen voorzien door enige banken te doen plaatsen op de Jan van Houtkade,, daar deze oude mensen zodoende toch nog enige ogenblikken van hun rust en de natuur kunnen genieten. Die Engelsen, wij in Leiden mogen ze dan niet helemaal door hebben, ze zijn toch tot wonderlijke dingen in staat! De boom, die ze maandag middag geplant hebben op het Pie terskerkhof, springt van louter le venslust de grond uit. Het ding groeit, terwijl je er bij staat. We waren er niet helemaal achter en we hebben aanvankelijk gedacht, dat het geheim van zulk een wonderlijk groeiproces in de duistere druïdenceremonies schuilde, die bij het planten zijn opgevoerd. Een late voorbijganger, bewust Leide- naar en trots op de zojuist geschon ken vriendschapsboom, kon het snelle groeien ook niet helemaal bevatten. Onbewust heeft hij het geheim ont sluierd; toen hij in de avondlijke schemer enkele jongelieden met een boompje zag sjouwen, belde hij de Zonneveldstraat, met de medede- HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN Advertentie SPORT DE KIELER-WOCHE. Op de rustdag van de Kieler-Woche zijn de standen in de verschillende klassen bekend gemaakt na drie races. In de Drakenklasse staat de Italiaan Sorrentino met „Aretusa" bovenaan het klassement met 790 punten. Daar na volgt Thomsen (Did.) met „Gus- tel XII" met 687 pnt. De Nederlander W. van Duyl met „Trintel II" bezet met 673 punten de derde plaats. Het klassement van de Finjollen- klasse ziet er als volgt uit: 1. P. Elv- stroem (Den.) 956 p., 2. B. Schwarz (Den.) 834 p., 3. J. de Jong (Ned.) 794 p., 4. L. Gerhards (Nel.) 662 p., 7 H. Slees wijk (Ned.) 574 p., 8. K. H. Warburg (Ned.) 535 p., 9. J. A. de Boer (Ned. 509 p. De Italiaan Straulino heeft in de Startklasse de leiding met 1869 pnt. ling, dat onverlaten de bomen op het Pieterskerkhof aan het rooien waren. Het bleek, dat de groei-deskundi- gen zojuist het aanvankelijke stekje voor een boompje van groter formaat hadden vervangen. Zo gaat dat elke nacht. We zijn benieuwd, hoe sterk de vriendschapsboom is uitgegroeid, als de Engelse gasten zijn vertrokken en de rust in Leiden is weerge keerd Cirkus „Knikkebeen". Alle artisten van het Cirkus Knik kebeen worden morgen-, donderdag middag om 5 uur verwacht in het gymnastieklokaal aan het Pieters kerkhof. KATWIJK Geen borrels. Mevr. C. G. Wou ters-Varke visser verzocht aan b. en w. de verordening der Drankwet te willen wijzigen in dier voege, dat haar voor het pand Tulpstraat 1 een tapvergunning kan worden verleend. 29 Jan. 1953 is een dergelijk ver zoek ingekomen en afgewezen. B. en w. geven de Raad in overweging het verzoek ook nu af te wijzen. Verkeer. Het kan op het rijwiel en daarnaast gelegen wandelpad langs de Zeeweg soms zeer druk, zelfs gevaarlijk zijn, vanwege die drukte. Het rijwielpad, bestemd voor wiel rijders in beide richtingen, is aanmer kelijk te smal, vooral sinds de brom mers er een druk gebruik van maken. Daarin zal spoedig worden voorzien. Aan de noordzijde van de tramrails zal een rijwielpad worden aangelegd voor wielrijders en bromfietsers, die uit richting Katwijk a. d. Rijn naar Katwijk a. Zee moeten. Met de voor bereidende werkzaamheden is men van gemeentewege begonnen en aan gezien er spoed achter gezet wordt, zal het euvel spoedig verholpen zijn. Sinds de wijziging van het ver keer wordt de Van Egmondstraat in beide richtingen bereden, hetgeen volgens b. en w. inhoudt, dat het par keren van auto's daar ter plaatse dient te worden tegengegaan waar voor b. en w. in de raad zullen voor. stellen dat een wachtverbod voor bei. de zijden van de v. Egmondstraat dient te worden ingesteld. Tuinbouw. Aan het gemeentebe stuur is een adres gezonden van het bestuur van de afdeling Katwijk van de r.-k. Tuinbouw, de afd. van de Holl. Mij van Landbouw en het be stuur van de Groentenveilingsvereni- ging Katwijk en Omstreken, waarin wordt verzocht te willen overwegen of de mogelijkheid bestaat, dat van gemeentewege bedrijfswoningen voor jonge tuinders worden gebouwd. LISSE VOLTOOHNG PLANTSOEN NASSAUPARK. De Raad heefi des.iji.-s besloten _.n met de verbetering van het Nas- saupark te wachten, todat de bebou wing ter plaatse voltooid zou zijn. In overeenstemming met dit be sluit en nadat de Raa^ een crediet hiervoor had gevoteerd, is het eerste gedeelte van het Nassaupark rondom de vijver in goede sta i gebracht. Nu ook de bebouwing van het twee de gedeelte zijn voltooiing nadert, lijkt het b. en w. in huge mate ge wenst om ook dit deel een beter aan zicht te geven, da-r anders het effect volledig verloren zou g an. B. en w. nemen aan, dat de Raad van gevoe len zal zijn, dat uitvoerig van dit pro ject op korte termijn urgent mag wor den genoemd, ook al zal het vermoe delijk nog wel enige tijd aanlop-.n, alvorens de tweede lagere school -il verrijzen en dus ook het aan de Oran- jelaan grenzend ideelte in goede staat kan worden gebracht. Voorlopig is het derhalve de be doeling hoofdzakeli; t te volstaan met het aanbrengen van een bieed gazon langs de ter plaatse 'pende sloot. De kosten worden Lagroot up 1. plant- soenaanleg plm. f 1400,2. be schoeiing plm. 2460,- 3. voethek plm. 1720,4. ga; on plu 2925, 5. beplanting plir. 3000,6. diver sen plm. 800,7. toezicht, omzet belasting, enz. rM. 12.00,Totaal 22500,—. Met het kerkbestuur in de parochie van het Onbevlek* Hai' van Maria is voorafgaand overleg gei ieegd over het aanleggen va - - n -legangspad over gemeentegrond naar de zgn. Ma riakapel en het bouwen van een brug je over de sloot "habij het zgn. Witte Kerkje, m:.ar er '3 »- m vast te staan, dat het kerkbost noch voor het een noch vooi het ai der voelde. Mei het oog op he* ^tst is het plan dan ook ze sober mogelij., gehouden. Onderzoek van een klacht. De commissie ad hoe, tot onderzoek van een klacht van de hee A. G. Schalk, Kapelstraat 5 te Lisse, inzake de niet- toekenning van een zgn. „D.U.W.- premie", welke commissie werd in gesteld bij besluit an d raad van 23 november 1956, vergaderde op 19 december K5G en 14 juni 1957. Uit het ingestelde .nderzoek heeft de Commissie geconcludeerd, dat zo al van enige traagheid by de behan deling van de aanvraag van de heer Schalk, bij de gemeentelijke instan ties, sprake mocht zijn geweest, daar in echter geen oorzakelijk verband kan worden vastgesteld tussen de wijze van behandeling en het niet kunnen profiteren door de heer Schalk van de zgn. „D.U.W.-premie". Nadat in de vergadering van 14 juni door de commissi-* aan de heer Schalk een uiteenzetting is gegeven omtrent de overwegingen, welke de commissie hebben geleid tot de bo vengestelde conclusie, verklaarde de heer Schalk ten ovei staan van de commissie, dat hij, in tegenstelling met zijn aanvankelijke mening, zich thans kon verenigen met de conclu- zaterdag 6 juli) Ter inleiding van de Kerkenbouw- zondag (op 7 juli) zal Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, een korte toespraak houden voor de KRO-microfoon. (zaterdag 6 juli) Ter gelegenheid van het feit, dat Lord Robert Baden Powell of Gil- well 100 jaar geleden werd geboren en dat de Wereldbroederschap der Verkenners 50 jaar geleden is ge sticht, organiseren de vier Neder landse organisaties (Padvinstersgil- de, Gidsenbeweging, Padvinders en Verkenners) een nationaal spel, waaraan de leden dezer organisaties zullen deelnemen. Voor dit spel, „Spiedend Oor", schreef Joop tein- boud de tekst. Het wordt uitgezon den in het KRO-programma als een gezamenlijk pragramma. In een tijd verloop van twee uren zullen de deelnemers eerst het spel krijgen toegelicht, waarna verschillende aan vullende mededelingen over de ra dio volgen. EERSTE UITVOERING: MARIALIEDEREN VAN RUDOLF KARSEMEIJER. (zaterdag 6 juli) In het afgelopen jaar heeft Rudolf Karsemeyer een nieuw werk gecom poneerd: „Vier Marialiederen", wel ke getiteld zijn Geboorte van Chris tus, Vlucht naar Egypte, De kruisi ging en Piëta. Voor het eerst zal de ze compositie ten gehore worden ge bracht in de KRO-rubriek „Populaire Klassieken" met als uitvoerenden 't Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. dr. C. L. Wather Boer en Aukje Kar semeyer, sopraan. De KRO zendt zondag 30 juni de Tweede Symphonie van Willem Pij per uit. Het betreft hier opnamen van een uitvoering, als onderdeel van 't Holland Festival verzorgd door het Residentie-orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Dinsdag 2 juli a.s. zendt de KRO de „Carmina Burana", wereld lijke gezangen voor soli, koor en or kest, van Carl Orff uit. Dit werk wordt, eveneens als onderdeel van het Holland Festival, in het Amster damse Concertgebouw uitgevoerd door Erna Spoorenberg, Cornelis Klakman Titze, het Baarns Jongens koor, het Groot Omroepkoor en het Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. Bernard Haitink. OLYMPISCHE DAG 1957. (zondag 30 juni) In een half-uurprogramma, gewijd aan de Olympische Dag, zal Dick de Vree een reportage geven van het laatste gedeelte van de voetbalwed strijd „Nederlands Bondselftal Schalke '04". Aansluitend wordt in dit KRO-programma een samenvat ting van de reeds geboekte resultaten der athletiekwedstrijden gegeven. MARIA VISITATIE, ZONNEBLOEMJAARFEEST, (dinsdag 2 juli) Het feest van 2 juli, Maria Visita tie, is tegelijk het jaarfeest van de Zonnebloem. De KRO zendt des mor gens een Hoogmis uit, opgedragen door Pater Th. Kouw M.S.C. in de kapel van Sanatorium „Kalorama" te Beek bij Nijmegen. In de uitzen ding van 't Radioziekenbezoek wordt die dag het feest gevierd met een opgewekt programma in sanatorium „Berg en Bosch". Aan dit program ma werken o.m. mede: Hetty Blok, Annie Palmen, Schutte en de Rkaff, het Leedy Trio en het Ballroomor- kest o.l.v. Klaas van Beeck. VLAGGENPARADE NEDERLANDSE GIDSEN, (dinsdag 2 juli) Daar de 2e juli ook het jaarfeest is van de Nederlandse Gidsen Bewe ging, zendt de KRO des morgens vroeg een reportage uit van de Vlag- genparade die in het Wilhelmina park te Utrecht wordt afgenomen door leidende figuren van net dis trict Utrecht in aanwezigheid van de Nationale Aalmoezenier. In het avondprogramma van de KRO is een kort klankbeeld opgeno men, waarin eveneens de Gidsenbe- 1 weging is betrokken. POTTENBAKKEN IN HET BRABANTS HALFUUR (zondag 30 juni) Een van de laatste Brabantse pot tenbakkers, Jan Vermeulen uit Leur, zal medewerken aan 't klank beeld dat de KRO uitzendt in de ru briek „Brabants Halfuur". Het klankbeeld is gewijd aan de potten bakker en zijn werk, maar ook Bra bants Edel Ambacht en de kerami sche industrie komen eraan te pas. Er zullen gesprekken in worden op genomen met prof. dr. W. Heere uit Tilburg, met de directeur van de Eindhovense school voor industriële vormgeving, R. Smeets en met de kunstschilder Jules Verschuren, die het keramische atelier „Cor Unum" te Orthen leidt, dat drie jaar gele den werd opgericht op initiatief van Kapelaan Schouten. MUZIKALE NOTITIES. Een uitvoering van het z.g. Rosa- munde-kwartet van Schubert door vier ingenieurs zal men kunnen be luisteren in het KRO-programma van donderdag 4 juli a.s. Dit concert werd op 23 maart j.l. gegeven in het Fodor museum te Amsterdam. De uit- voerenden zijn mr. ir. G. Oudemans, le viool, ir. H. van der Wey, 2e viool ir. J. Wijsman, altviool en ir. G Hulshoff, cello. De Engelse pianist Colin Horsley verzorgt een pianovoordracht in het KRO-programma van dinsdag 2 juli a.s. De uitzendingenreeks, het Radio Dansorkest o.l.v. Ko Sandman wordt in het KRO-programma van zondag 30 juni besloten met een dansmati nee. WERKENDE SCHOOLJEUGD (dinsdag 2 juli) Deskundigen op het gebied van onderwijs, industrie en gezin zullen in de KRO-rubriek voor de vrouw „Onder Ons" een rondetafelgesprek voeren over de voor- en nadelen van het werken door de schooljeugd in vakantietijd. ZENDERWISSELING Op 1 juli vindt de gebruikelijke driemaandelijkse zenderwisseling plaats. De KRO zendt zondag 30 juni uit over Hilversum 1, 402 m. en van af 1 juli over Hilversum 2, 298 m. Marktberichten 's-HERTOGENBOSCH, 26 juni. Vee --Op de markt van heden waren aan gevoerd: 5130 stuks vee, n.l. 1249 runderen, 140 graskalveren, 930 vet te kalveren, 440 nuchtere kalveren 116 schapen, 12 geiten, 329 lammeren, 37 fokzeugen, 307 slachtvarkens. 33 lopers, 1537 biggen. De prijzen wa ren, behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwaliteit, als volgt: Melk- en kalfkoeien van ƒ700—1160, guiste koeien f 660—950, kalfvaarzen f 740985, klamvaarzen van 650875, guiste vaarzen f 650 850, pinken 1 450675, graskal veren f 325500, nuchtere kalveren voor fok- of mesterij ƒ85210, wei de schapen f 75110, lammeren f 50 —75, drachtige zeugen f 265—360, lo pers 6280, biggen f 37—58, ooien met lammeren 155225, alles per stuk Slachtrunderen: aanvoer 744 stuks, extra kwaliteit ƒ3.35—3.50, le kw. ƒ3.15—3.35, 2e kw. f 2.80— 3,—, 3e kw. 2.602 80, vette stieren 2.85 —3.05. Worstkoeien van ƒ2.50—2.60, alles per kg. geslacht gewicht; vette kal veren le kwaliteit f 2.35—2.65, vette kalveren 2e kwaliteit 2.102.30, vette kalveren 3e kwaliteit f 1.70— 2.nuchtere slachtkalveren 11.20 I.55, slachtvarkens 1.59—1.65. slacht- zeugen le kw. f 1.48—1.54, slachtzeu. gen 2e kw. 1.381.44, alles per kg. levend gewicht, vette schapen 105 130 per stuk, nuchtere slachtkalveren f 4065 per stuk. Overzicht: melk- en kalfkoeien aanvoer beperkt, handel redelijk, prijs prijshouden melk- en kalfkoeien handel aanvoer minder, handel vlot, prijs gehandhaafd; jongvee: aanvoer normaal, handel vlugger, prijs vast; vette kalveren handel aanvoer nor maal, handel vlugger, prijs vast; vet te kalveren aanvoer normaal, handel vlotte, prijs gelijk vorige week; nuch tere slachtkalveren aanvoer minder, handel williger, prijs ruim prijshou den; schapen en lammeren aanvoer gewoon, handel redelijk, prijs weinig verandering; fokzeugen aanvoer min der, handel rustig, prijs niet goedko per; lopers en biggen aanvoer groter, handel kalm, prijs onveranderd; slachtvee aanvoer ruimer, handel stug prijs ongeveer gehandhaafd; slachtzeugen? aanvoer minder, han del vlotter, prijs hoger. WOERDEN, 26 juni. Kaas. Aan gevoerd 195 partijen. Notering le kw. f 2.33—2.4U, 2e kw. 2 22—2.32, extra kwaliteit tot 2.67. Hrndel flauw. VEUR, 25 juni. Groente. Rijen- komkommers A 27—34; B 23—27; C 1116; krom 1524; kaskomkom- mers A 29—36; B 23--27; C 15—19; tomaten per bak van 12H kg 10 90— II.60; id. B. 10.30—ÏLOO; id. C 1»».70 1130; sla A 20—27; andijvie 11—19; spinazie 2331; bloemkool A 24—37; B 19—23; C 11—1%; rabarber 27—31; bospeen 57—63; tuinbonen 23—27; perziken 20—35: postelein 17--21; aardbeien 70—77; spitskool 10—11.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3