9e&2idóe(EkM4/Yatif Een nieuw Amerikaans ontwapeningsvoorstelProces<e9en Na9y! Suezkanaal-Mij bestaat nog voort RUSSEN BIJTEN NIET Bewapeningsvermindering in drie stadia Schilderijen-vervalsing Brusse.? te Celebes danst nog niet naar Djakarta's pijpen Bcmoelka presenteerde de nota Minister Mansholt ouerschouwt de expositie Resultaat van kernexplosie Tito verdedigt zijn systeem van arbeidersraden Warmer Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 26 JUNI 1957 48ste JAARGANG No. 14141 in Amerikaanse voorstellen Redactie 20015; Advertenties 30826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w„ 2*55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Moskou toont zich niet toeschietelijk Amerika heeft gisteren de Sowjet-Unie voorgesteld de strijdkrachten van beide landen in drie stadia tot 1.7 miljoen man elk te verminderen. Het voorstel werd door Harold Stassen op de ontwapeningsconferentie in Lon den ingediend. Vorige week had Amerika voorgesteld de legers van de twee landen in de eerste fase tot 2\'2 miljoen man in te krimpen. Gisteren noemde Stassen de cijfers voor de tweede en derde fase: resp. 2,1 en 1,7 miljoen man. Frankrijk en Engeland zijn bereid hun legers in dezelfde periode achter eenvolgens tot 750.000, 700.000 en 650.000 man terug te brengen. lijke mogendheden niet zijn ingegaan op de Russische voorstellen van 14 juni voor een algeheel verbod van POLITIEKE PROBLEMEN Frankrijk, Engeland en de Verenig de Staten verklaarden echter uitdruk kelijk, dat de laatste twee vermin deringen vergezeld dienen te gaan van de oplossing van bepaalde poli tieke problemen. Welke problemen het hier betreft, is niet bekendge maakt. De Russische afgevaardigde, Zorin, heeft zich tot op heden gereserveerd getoond ten aanzien van de Ameri kaanse voorstellen. Hij heeft Stassen verzocht, mee te delen welke pro blemen moeten worden opgelost, al vorens tot het tweede en derde sta dium van troepenvermindering kan worden overgegaan. Zorin betreurde het dat de weste- Ingevolge allerlei klachten betref fende openbare veilingen van oude schilderijen, die in november 1956 en in februari en mei 1957 te Brussel zijn gehouden, heeft de rechter van instructie Groosemans tegen de orga nisator van de veilingen, Jacques Trussart uit Brussel, een bevel tot aanhouding uitgevaardigd. Voor de meeste werken maakten de catalogussen gewag van attesten van deskundigen met internationale faam, onder wie professor Lionello Venturi van de universiteit te Rome, die nooit werd geraadpleegd. Ook de naam van de conservator van het museum Boymans te Rotter dam was vermeld, maar nadien werd een rechtzetting gepubliceerd, waar uit bleek, dat hij niet was geconsul teerd. Raadpleging van professor Fried- laender in Nederland zou nog een aantal andere bedriegerijen aan het licht brengen. Het verhoor van ver scheidene buitenlandse deskundigen en een onderzoek te Parijs wees uit. dat de te Brussel verkochte schilde rijen in feite afkomstig waren van een zekere Schaefer, van Roemeense herkomst, die te Parijs woont en die de namen van buitenlandse deskun digen had misbruikt om de echtheid der schilderijen te staven. kernwapenproeven voor een periode van twee of drie jaar en het vestigen van waarnemingsposten om de uit voering van de overeenkomst te con troleren. Volgens Zorin zal de westelijke po ging, een staking van proeven met kernwapens te koppelen aan een ver bod van de vervaardiging van kern- wapeas, weinig begrip ontmoeten by de wereldopinie. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Foster Dulles, heeft gisteren echter op zijn perscon ferentie verklaard, dat het Ameri kaanse plan voor een overeenkomst met Rusland over het eerste stadiüm van ontwapening niet afhangt van een akkoord om de produktie van kernwapens te staken. Geen dividend Op de algemene vergadering van aandeelhouders van de Suezkanaal- maatschappij is gisteren in Parijs be sloten de maatschappij te doen voort bestaan. Dit ondanks het feit dat de winst vorig jaar, ten gevolge van de nationalisering van het Suezkanaal, slechts 51,5 miljoen gulden bedroeg, tegen 100 miljoen in het voorafgaan- de jaar. De maatschappij zal dit jaar, voor de eerste maal in haar geschiedenis, geen dividend uitkeren. In plaats daarvan zal viervijfde van de winst in een speciaal veilig heidsfonds worden gestort om bij zondere onkosten te bestrijden. Een vijfde zal op het volgende jaar wor den overgeschreven. Uit de ingediende balans blijkt, dat de maatschappij over activa buiten Egypte beschikt in de vorm van con tanten, bankdeposito's en effecten voor een totaal bedrag van ruim 410 miljoen gulden. De waarde van de door Egypte in beslag genomen ac tiva bedraagt ruim 700 miljoen gul den. De aandeelhouders hebben een voorstel tot wijziging van het inter nationale karakter van de maat- Volgens de Weense „Neuer Kurier" is de voormalige, door de Russen af gezette en gevangen genomen Hon gaarse premier Imre Nagy van Roe menië naar een gevangenis in Boeda pest overgebracht. Het blad meldt, dat een groot „schijnproces" tegen Nagy wordt voorbereid. De „Neuer Kurier" zegt van diplo matieke kringen te Warschau verno men te hebben, dat Nagy naar Boe dapest werd overgebracht, nadat hij geweigerd had in het openbaar een verklaring over door hem begane „fouten" af te leggen. De Sow jet- Russische minister van landsverdedi- fing, maarschalk Sjoekof, zou hem in e Roemeense gevangenis, waarin hij was opgesloten, hebben bezocht, om hem over te halen een dergelijke ver klaring af te leggen, doch Nagy zou hiertoe niet bereid zijn geweest. DE AZIATISCHE GRIEP. De griepepidemie heeft thans Per- zië bereikt, waar volgens inlichtin- schappij goedgekeurd. Voortaan zal de maatschappij zich geheel richten naar de Franse wetgeving. Het aan tal bestuursleden wordt verminderd i gen, die de Wereldgezondheids-orga- van 32 tot 12. Voorts zal geen enkele nisatie te Genève bereikten, 83 ge- aandeelhouder over meer dan 2500 vallen vooral by zeelieden zajn stemmen kunnen beschikken. geconstateerd. f 349.50 krediet- Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LEIDEN Advertentie Volgens de „New York Times" heeft een rekening van driehonderd miljoen roebel, die de Poolse partij leider Gomoelka vorige maand de Sowjet-regering presenteerde voor „doortochtfaciliteiten sinds de twee de wereldoorlog", geleid tot 'n nieuw geschil tussen Kroestsjef en de Pool se leiders. Gomoelka bood de rekening aan op een conferentie in de Sowjet-Unie en deed tegelijk het verzoek, de leve ring van ijzererts te vergroten en de graanleveranties te versnellen. De Sowjetpartijleider zou hierop hebben i verklaard, dat hij de rekening niet I zou bekijken en dat Polen niet voort J kon gaan, de Sowjet-Unie „uit te melken". Ironisch had hij de Poolse leiders voorgesteld, elders naar hulp uit te zien, „daar zij al de weg naar een andere bron (Amerika) hadden gevonden". Volgens twee Franse bladen heeft Kroestsjef vorige week de eerste vice-premier Mikojan in het geheim naar Warschau gezonden om Go moelka zijn verontschuldigingen aan te bieden. Afzonderlijke provincie Alle pogingen van de regering In Djakarta om haar gezag over Oost- Indonesië te herstellen ten spijt, schijnt Celebes weer volledig in be roering to zijn. Dat blijkt uit twee uit Makassar afkomstige berichten. In het eerste bericht wordt gezegd, dat regionale leiders uit de Mina- hassa in Gorontalo, vooruitlopend op een beslissing hierover van de rege ring te Djakarta, een afzondei:|ke provincie Noord-Celebes hebben uit geroepen. Het tweede bericht meldt, dat ge- neraal-majoor Nasution, chef-staf van het Indonesische landleger, die voor de tweede maal in korte tijd een be zoek aan Makassar brengt, de bevol king van Oost-Indonesië heeft ge waarschuwd voor „bepaalde elemen ten", die trachten dit gebied los te maken van de centrale regering. Een typerende bijzonderheid is, dat op de conferentie, waarop de provin cie Noord-Celebes werd uitgeroepen, ook overste Ventje Sumual weer op- Archeoloog in Egypte veroordeeld De Amerikaanse archeoloog Ar thur Muses is te Cairo in eerste aan leg veroordeeld tot een gevangenis straf van twee weken wegens „dief stal en poging tot smokkelarij" van oudheden. Donderdag j.L was de Amerikaan gearresteerd toen hij op het punt stond met vier koffers vol Egyptische oudheden naar de V.S. te vertrekken. De oudheden, aldus de Egyptische politie, had Muses gestolen bij de on langs ontdekte overblijfselen van een pyramide, waar hij als oudheidkun dige officieel mocht werken. Dinsdagochtend heeft Z.E. dr S. L. Mansholt, de minis ter van Landbouw. Vissery en Voedselvoorziening, de nationale landbouwexpositie „De Internationale Land bouwbeurs" op de terreinen van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs te Utrecht, geopend. Op de foto ziet men Z.E. Mansholt, die vanaf een van de gebouwen van de Jaarbeurs de landbouwbeurs bekijkt. dook. Sumual verbrak enige maan den geleden, als militair commandant van Oost-Indonesië de betrekkingen tussen dit gebied en de centrale re gering. Hy werd kort geleden van zyn functie ontheven en gezegd werd dat hij een nieuwe functie op het legerhoofdkwartier in Djakarta zou krijgen. Zijn verschijning in Goron talo, juist op het moment dat daar eigenmachtige besluiten werden ge nomen, is daar moeilijk mee in over eenstemming te brengen. De conferentie in Gorontalo werd by gewoond door de militaire com mandant van Noord-Celebes en an dere regionale militaire en burger lijke autoriteiten. In Makassar wilde men de berich ten uit Gorontalo bevestigen noch ontkennen. De Franse troepen in Tunesië De Franse regering heeft besloten, een divisie landstrijdkrachten van 27.000 man uit Tunesië naar Algerië over te brengen om een einde te ma ken aan het verkeer van opstande lingen en wapens over de grens, al dus is uit gewoonlijk betrouwbare bron te Parijs vernomen. In Franse regeringskringen is ge zegd, dat Frankrijk daartegenover van de Tunesische regering verwacht, dat zij maatregelen zal nemen om grensoverschrijdingen van Algerijnse opstandelingen te beletten. Tenslotte is gezegd, dat een besluit over de terugtrekking van de rest der Franse strijdkrachten in Tunesië niet genomen kan worden voordat alge mene overeenstemming is bereikt tussen Frankrijk en Tunesië over alle hangende militaire en financaiële kwesties. Frankrijks financiën De Franse Senaat heeft dinsdag nacht de financiële voorstellen van de regering goedgekeurd. De stemver houding was 47 tegen 34 stemmen. Men verwacht, dat de Nationale Vergadering vandaag haar definitieve fiat aan de regeringsvoorstellen zal geven. De financiële commissie van de Se naat had aanzienlijke wijzigingen van de regeringsvoorstellen aanbevolen, die, als zij goedgekeurd zouden wor den, het door de regering gewenste bedrag aan nieuwe belastingen (150 miljard frank) met een derde zouden hebben verminderd. Na een pleidooi van premier Bour- gès-Maunoury, die wees op de ernst van de fintnciële toestand en het ge vaar van vertraging als de regerings voorstellen na wijziging door de Se naat weer door de Nationale Verga dering besproken zouden moeten worden, verwierp de Senaat de voor stellen van zijn commissie. Het Argentijnse hooggerechtshof heeft dinsdag beslist, dat bijkans alle bezittingen, welke ex-president Pe- ron na juni 1943 heeft verworven, aan de staat vervallen. Genoemd wor den o.m. zijn woningen in Buenos Aires, boerderijen in Argentinië en Uruguay, juwelen, 144 ivoren beeld jes, 211 motoren en scooters, tien auto's, een vliegtuig, twee motorbo ten, vele kunstvoorwerpen en oude en nieuwe wapens. Op het Nyasameer in Nyasaland is een boot met inlanders omgeslagen. Men vreest dat meer dan 20 mensen, meest vrouwen en kinderen, zijn ver dronken. Deze pas vrijgegeven officlë!? foto toont de imposante en angstaanjagende paddes >elwolk welke boven het eiland Christmas in de Stille Oceaan kwam te hangen, toen daar de enorme slag van de laatste van de veelomstreden serie Britse kernexplosies was verklonken. De explosie werd enkele dagen geleden veroorzaakt toen een kernwapen van grote hoogte boven het eiland werd uitgeworpen. „Kwaadaardige critiek" van Moskou President Tito van Joegoslavië heeft de landen van het communisti sche blok gisteren beschuldigd van „kwaadaardige" kritiek op de politiek van Joegoslavië. In een rede tot de 1800 afgevaardigden op het congres van arbeidersraden te Belgrado ver klaarde de president, dat de leiders van de landen van dit blok enerzijds pleiten voor samenwerking en vriendschap en anderzijds Joegoslavië beschuldigen van revisionisme, anar chisme en kapitalisme. Deze nieuwe aanval van Tito op de Oosteuropese landen kwam voor de buitenlandse waarnemers als een volslagen verrassing. Een maand ge leden had het Joegoslavische staats hoofd nog verklaard, dat een door de Sowjets geleide campagne tegen zijn land was geëindigd en dat de betrek kingen „steeds beter werden". Over de arbeidersraden zei Tito, dat deze grote resultaten hebben be reikt en dat personen die deze eigen aardigheid van het Joegoslavische communisme aanvallen haar ter plaatse moeten komen bestuderen. Op dit congres sprak ook de Rus Grisjin, die een groot deel van zijn rede wijdde aan het beginsel van het „democratische centralisme", dat in de Sowjet-Unie wordt gehuldigd en Door drukstij gingen boven West- Europa is in Frankrijk een hogedruk. gebied tot ontwikkeling gekomen, dat zijn invloed ook over onze omgeving uitbreidde. Daardoor kwamen van nacht opklaringen voor en daalden de temperaturen tot lage waarden. De buienactiviteit werd vrij snel on derdrukt. In de ochtend drongen en kele wolkenvelden binnen, die sa menhingen met het restant van een buienstoring boven de Noordzee. Deze bewolking loste in de ochtend voor een groot deel op. Op de oceaan be- vindt zich ten westen van Ierland een tamely k diepe depressie, die warme lucht naar de Britse eilanden stuurt. Het frontensysteem ervan be gint Ierland te naderen en zal in de loop van morgen langzaam over de Britse eilanden trekken. Voor het front uit neemt de wind toe uit zui delijke richtingen. Aangezien niet verwacht wordt, dat het front vóór morgenavond ons land bereikt, zal het weer morgen weer beter zijn dan vandaag met een verdere styging van temperatuur. daar, volgens Grisjin, tot successen heeft geleid. Dit beginsel, dat door de Joegoslavische communisten her haaldelijk is aangevallen, staat lijn recht tegenover het in Joegoslavië ge huldigde beginsel van decentralisatie. Dit nummer bestaat uil 10 pagina's HOE wordt het veer (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te kwart over elf). TAMELIJK ZONNIG Droog weer met zonnige perio- den. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Opnieuw iets warmer. 27 Juni zon op 4 24; onder 21.06; maan op 4 11; onder 20.29. 21.53 N.M. Hoogwaterstanden 27 Juni v.m. 2.40; n.m. 5.10. Het weer STOCKHOLM zwaar bew. 18 C. OSLO licht bew. 17 KOPENHAGEN regenbui 15 ABERDEEN half bew. 18 LONDEN onbewolkt 18 AMSTERDAM regenbui 16 LUXEMBURG half bew. 16 PARIJS onbewolkt 19 BORDEAUX - mist 21 GRENOBLE onbewolkt 21 NICE onbewolkt 25 BERLIJN onbewolkt 14 FRANKFORT mist 18 ZURICH zwaar bew. 16 GENEVE licht bew. 19 LOCARNO onbewolkt 24 WENEN zwaar bew. 21 rNNSBRUC half bew. 25 ROME onbewolkt 30 AJACCIO onbewolkt 25 Korreltje De roeping van de mens is, mens te zijn.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1