©efieidóe Sou/tot it trst 'T WEER IS IN DE WAR BOVEN EUROPA Vijfde kernproef op het terrein van Las Vegas S.A.S.-vliegtuig haalde jongen van Groenland Burgemeester in arrest wegens ontvoering Iets warmer DINSDAG 25 JUNI 1957 48ste JAARGANG No. 14140 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 worden steeds zindelijker Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart Franco p.p. 8^-. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. TUNNELS HET HELE LJTUNNELDEBAT in de Tweede Kamer is als men het nog eens rustig beziet van bepaalde zijden een zaak geweest van senti ment. En wel van de zijde van Am sterdam én van de zijde van de P.v. d.A. Amsterdam was begonnen met de verklaring, dat van de zijde van de regering toezeggingen waren ge daan voor de bouw van de tunnel, welke door minister Algera werden ontkend en later ook door prof. Rom- me, zelf een oud-Amsterdammer, ra dicaal werden ontzenuwd. De regering had geen subsidie ver leend of toegezegd en stelde later, dat uit een oogpunt van bestedingsbeper king de bouw van de tunnel evenals die van de Coen- en Hemtunnel thans niet raadzaam is. Amsterdam heeft toen gegrepen naar het wapen van het sentiment en is gekomen met de instelling van een „Grootboek IJtunnel" en de uitgifte van een „IJtunnellening 1957", dus zo iets in de zin van: dan zullen we dat zaakje alleen wel eens even kla ren en laten zien wat Amsterdam vermag. Prof Romme verklaarde reeds nuchter en zakelijk in de Twee de Kamer, dat geen zinnig mens in Amsterdam gelooft, dat Amsterdam de bouw van de IJtunnel alleen zou kunnen financieren. De uitkomst heeft hem al spoedig in het gelijk ge steld. De hele inschrijving op het project van meer dan 200 miljoen bedroeg niet meer dan een schamele 600.000 gulden, nog niet één kwart procent van het benodigde bedrag. Datzelfde sentiment bleek bij het debat in de Kamer ook bij de P.v.d.A. aanwezig, t^en de heer Posthumus met zijn motie kwam, die feitelijk aan Amsterdam de gelegen heid wilde geven tóch met werk door te gftan tegen de beslissing van de regering in en zulks ondanks de ver klaring van minister Hofstra, dat ook, indien Amsterdam de tunnel zelf zou financieren, de regering dat werk zou moeten toetsen aan het algemeen be- De Po-dijken houden het De toestand in de Po-delta was maandagavond „stationair". De nood- dijk, die dwars over het eiland Aria- no, dat voor de helft overstroomd is, is opgeworpen, heeft het tot nu toe gehouden. Achter deze dijk worden in ijltempo kleinere dijken aange legd, voor het geval de nooddijk be zwijken zou. Bijna alle 30.000 inwoners van Ariano zijn geëvacueerd. Het Ita liaanse kabinet heeft maandag circa 175 miljoen gulden bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de overstro mingen in het gebied van Piemont en de Po-delta en voor versterking van de dijken. Maandagmiddag heeft een hevig onweer gewoed boven Lombardije, dat grote schade heeft aangericht, vooral in het gebied van Como. Het peil van het Comomeer en de rivier de Adda stijgt aanzienlijk. In het Franse Alpengebied is maan dag opnieuw veel regen gevallen. Het treinverkeer moest worden om geleid. Honderden automobilisten en mo torrijders, die door het noodweer wer- De „Stony Point" bij Falmouth Franse premier haalt het De Franse premier, Bourgès-Mau- noury, heeft gisteren zijn eerste be langrijke parlementaire overwinning behaald. Hij won een flinke meerder heid voor zijn voorstellen tot ver- ioging van de belastingen, die ten Ook in de omgeving van Toulouse deel hebben de franc te redden en den overvallen moesten hun voertuig aan de kant van de weg laten staan Persoonlijke ongelukken zijn niet ge meld. Onweders, vergezeld vanha gel, hebben veel schade aangericht heeft het hard geregend. Sinds heeft men daar niet zoveel neerslag gemeten. Verder wordt slecht weer gemeld uit Noord-Italië, Engeland en T«*as. In dit laatste gebied raakten twintig mensen gewond door hagelstenen, die zo groot als tennisballen waren. de oorlog in Algerije te bekostigen. De cijfers luiden 251 voor en 210 tegen. Tegen stemden o.a. 131 com munisten, 15 onafhankeiijken, 10 ra dicaal-republikeinen en socialisten, o.w. Mendès-France en 35 Poujadis- ten. Er waren 57 onthoudingen Een zindelijk bommetje L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst deelt mede, dat de sleep boot „Thames" met de „Stony Point" nog altijd bij Falmouth ligt, ongeveer .zeven mijl uit de kust. Men hoopt lang omdat dit in feite zou betekenen vandaag u eindeijjk toestemming te minder nieuwe woningen, niet alleen j krjjgen de haven te mogen biinen- in Amctprnam maar nn> in fJrnnir»- i lopen. missie, Lewis Strauss. De president had op 5 juni bekend gemaakt dat de radio-actieve neer slag sedert de eerste waterstofbom men met 90 procent was verminderd. De vijfde kernontploffing, de groot-De drie geleerden die Eisenhower ste in de huidige serie, is maandag gisteren bezochten, zijn dr. Ernest op het proef terrein van Las Vegas, o. Lawrence dr. Mark M. Mills en in de V.S. teweeggebrach:. Er was r. Edward Teller, een harde knal ie heien. Het lichtI Toen een verslaggever vroeg of in van de ontploïfmg van het kerp-Amerika thans ook inderdaad reeds apparaat dat aan een ballon was 'je- j zindelijke" waterstofbommen wer- vestigd, was als een tweede zons-1 <jen gemaakt, zei Strauss, dat deze opgang, aldus waarnemers, die op een vraag om veiligheidsredenen niet kon afstand van ruim zestig kilometer WOrden beantwoord, stonden. Er ontstond een wolk, die de vorm van een bloemkool aannam. De ballon hing op ongeveer 200 m. hoogte. Achthonderd vijf en dertig varkens werden aan de ontplof ling blootgesteld; een aantal was bedekt met materiaal, dat in militaire kle ding wordt gebruikt. in Amsterdam, maar ook in Gronin gen, Zwolle en elders. Uit dit standpunt bleek al, dat er met het oog op de bestedingsbeper king geen sprake van zou kunnen zijn, dat de bouw van de tunnel zou kun nen doorgaan. Prof. Romme probeerde jnet zijn motie de zaak uit de sfeer van het sentiment te halen, wat hem door de P.v.d.A. zeer kwalijk werd genomen. Wat hem door de P.v.d.A. verweten werd was merkwaardigerwijze dit, dat door hem de zaak in het politieke vlak zou zijn getrokken, terwijl het tegenover de zakelijke argumenten van prof. Romme juist hoe langer hoe duidelijker werd dat dit voor de P.v. d.A. een politieke stunt in de richting van Amsterdam betekende. Toen het bleek, dat de motie Rom- Gisteravond is er een patrouille bootje van de Britse marine langszij geweest, met het verzoek wat verder naar buiten te gaan, omdat enige olie het strand zou kunnen bereiken. Het is, zo verzekerde men ons, net een vicieuze cirkel: het lek, waaruit nog enige olie stroomt, kan het ge makkelijkst in de haven worden ge repareerd, maar men mag de haven niet in, omdat het lek er nog is en er olie uitstroomt. „De m-olens in Engeland malen tegenwoordig langzaam", is het oor deel van ingewijden. Had de „Thames" met de „Stony Point" voor Hoek van Holland ge legen, dan was het, naar de algemene Stakingen in België Maandagochtend staakten naar schatting negentig procent van de Er waren schuilplaatsen gebouwd-1 bouwarbeiders te Brussel. Men zal bestuderen in hoeverre deze Op het terrein van de wereldten- bescherming kunnen bieden. Er was toonstelling wordt in het geheel niet ook voedsel blootgesteld. j gewerkt. Maandagochtend zijn ook De lichtflits was zó sterk, dat zij vijftienhonderd metaalarbeiders in de Premier Mac Millan aan de rol JBii Dat de Britse premier Harold MacMillan hier een rit maakt in de peute rige wagon van een heel klein treintje, heeft niets te maken met beste dingsbeperking in Engeland, maar met het bezoek dat hij bracht aan een feest van de Britse conservatieve partij te Bromley in het graafschap Kent De eerste minister vermaakte er zich best en nam aan vrijwel alle verma kelijkheden deel. me méér kans maakte van die van mening hier, al drie dagen voor el- Posthumus, deed een opgewonden fractievoorzitter van de P.v.d.A. prof. Romme het verwijt, dat hij zich niet had verstaan met de heer P- sthumus om diens motie zó te wijzigen, dat deze ook voor de K.V.P. aanvaard baar zou zijn. De motie Posthumus was zakelijk onhoudbaar. Zij eiste steun van de regering aan de IJtunnel d.w.z. tot 90 zonder dat de re gering ook maar de plannen kende. Dat was natuurlijk in de buurt van de waanzin. kaar geweest. Een nieuwe Rembrandt? Deskundigen in Parijs zijn na een eerste onderzoek van een oud schil derij dat een 70-jarige Franse zee man veertig jaar zuinig in een kof fer bewaard heeft, tot de voorlopige Prof. Romme stelde daar nuchter conclusie gekomen, dat het vermoe- j- ir» *idelijk een portret van Rembrandt is, geschilderd door de meester zelf of één van zijn leerlingen. De zeeman, Edmond Deschamps uit Grasse, heeft het schilderij indertijd tegenover, dat de heer Posthumus niet de moeite had genomen naar hem toe te komen om iets in die geest te bespreken. Wél had de heer Posthu mus een lid van de K.V.P. gevraagd zijn motie mede te ondertekenen, maar deze had hem naar Romme ver wezen, die bij dit debat zou spreken. Dat heeft de heer Posthumus niet ge daan. Prof. Romma zegt: „klaarblijke lijk was het d» bêdceling van de heer Posthumus een handtekening te ver krijgen onder zijn vaststaande motie, niet om overleg te plegen over de in houd daarvan". Maar dan moet men prof. Rorrime ook geen verwijt ma ken, dat hij geen overleg heeft ge pleegd. Zo was het politieke aspect van de ze zaak, die er niet was ingelegd door prof. Romme, maar door de P.v.d.A. was zakelijk het beste voor Am sterdam. Toen de regering deze motie aan vaardbaar achtte, was de heer Bur ger opnieuw gebelgd. Was het, omdat de politieke stunt van de P.v.d.A. de richting van Amsterdam dreigde te mislukken? Deze motie stelde namelijk vast, dat er drie tunnels moeten komen, de Hemtunnel, de Coen tunnel en de IJ tunnel en zij suggereerde bovendien het openen van een nieuw overleg tussen het Rijk en Amsterdam onder leiding van een deskundige buiten staander. Immers ook dit contact was in sfeer van het sentiment terecht ge komen. In deze motie van Romme zit nu het element, dat de zaak tenslotte toch nog voor elkaar komt. En daarin zit voor Amsterdam meer perspectief dan in al het senti ment, waarmee dit geval tot nu toe is omgeven geweest. De motie Romme opent de weg naar een zakelijk overleg tussen het Rijk en de hoofdstad. En als de bestedingsbeperking niet al te lang ons leven za beheersen maar dat zal nog wel even duren dan zal het resultaat van de motie Romme zijn, dat Amsterdam daarna zijn tunneldrift zal kunnen botvieren. zelfs bij daglicht verblindend werk te. Door de kracht van de ontplof fing werden op een afstand van meer dan 20 km. deuren uit de hengsels gerukt. VOOR 95 „ZINDELIJK" Atoomgeleerden hebben president Eisenhower maandag meegedeeld, dat de Ver. Staten thans een waterstof bom kunnen maken, waarvan de radio-actieve uitstraling 95 procent kleiner is dan die van de vroegere bommen. De mededeling werd gedaan door noordelijke voorsteden van Brussel Gromyko maant tot matiging De Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko heeft dinsdag op een persconferentie te Moskou een beroep gedaan op de Amerikaanse autoriteiten om „geen tot oorlog aanhitsende redevoeringen meer te houden", indien zij wensen, dat de Londense ontwapeningsbespre kingen succes opleveren. Gromyko had vooral kritiek op d# opperbevelhebbmer der N.A.V.Q strijdkrachten, de Amerikaanse gene raai Aluris Norstad. Volgens Gromyko had generaal Norstad verklaard, dat de N.A.V.O. de Sow jet-Unie van alle zijde kon aanvallen en alles in Rusland, wat militaire waarde had, kon vernietigen. De Sowjet-ministex van buitenland se zaken besloot: „Zelfs indien wij aannemen, dat Norstad c.s. niet ten volle de mening van de politieke lei- I ding te maken. Aldus geschiedde en dere der N.A.V.O. weergaven, maakt onmiddellijk na aankomst vliegtuig, maandagmorgen Zware beschieting van Quemoy De Chinese communisten hebben maandag 9000 granaten afgevuurd op de nationalistische Quemoy-ArchipeL Het was de zwaarste beschieting tot dusver. Verwacht wordt, dat de nationa listen drastische vergeldingsmaatre gelen zullen nemen. Zaterdag werden 1889 granaten afgeschoten. Waarne mers achten het niet uitgesloten, dat dc communisten een invasie zullen proberen. Tweemaal hebben zij al een vergeefse poging gedaan om de eilan dengroep te bezetten, namelijk in ok tober 1949 en in september 1954. drie natuurkundigen van de univer- een tussenlanding oft. Groenland ge siteit van Californië. Zij waren ver- maakt teneinde een jongen, die door gezeld van de voorzitter van de com- een jachtongeval ernstig was gewond, aan boord te nemen en naar Kopen- Het S.A.S.-vliegtuig van de lijn- Deense hoofdstad, werd de jongen dienst Los Angeles-Kopenhagen heeft naar één der ziekenhuizen overge bracht. De veertigjarige burgemeester van het Italiaanse dorp Roghudi is gear resteerd op beschuldiging van ont voering van een 28-jarige onderwij zeres, die hij op een muilezel naar een grot in de bergen gevoerd zou hebben. Bij een verhoor trok de onderwij zeres, Franceses Zavattieri, haar eer dere verklaring in, dat zij mrr de burgemeester, Pietro Nucera, had willen trouwen. Dat had zij gezegd toen zij door de politie, die met 150 man de omgeving had afgezocht hagen te vervoeren. Jacob Kristensen, een jongen van 11 jaar, die in Upernavik in Groen land woont, werd enkele dagen ge leden ernstig gewond tijdens een jacht. Door een samenloop van om standigheden kreeg de jongen tien schoten in het hoofd. De geneesheren in het ziekenhuis van Upernavik achtten het van het grootste belang, teneinde het leven van Jacob te red den, om de jongen zo spoedig moge lijk naar een ziekenhuis in Kopen hagen over te brengen met de be doeling daar een operatieve ingreep toe te passen. Met boot en water vliegtuig werd de zwaar gewonde Ja cob naar Soendre Stroemfjord ge bracht, waar een vliegveld is. Aan de gezagvoerder van het toestel van Scandinavische luchtvaartmaat- ontdekt. Nu verklaarde zij, in een gekregen van zijn schoonvader, die j huwelijk slechts toegestemd te heb- het als onderpand had ontvangen op ben, omdat zij bang was voor wraak schappij, dat zondag uit Los Angeles een lening van 2000 frank. 1 op haarzelf of haar familie. vertrok, werd verzocht een tussenlan- Delegatie van Italiaanse oudstrijders op paleis Maandagmiddag naderde vanuit België een regenzone het zuiden van het land. Deze breidde zich daarna over het zuidoosten en oosten uit. Elders vielen uit een zwaarbewolkte lucht buien, waarvan sommige met hagel en onweer gepaard gingen. De regenzone hangt samen met een de pressie, die over Midden-Duitsland naar Polen onderweg is: Aan de rech terzijde blijft met noordwestelijke wind koude en onstabiele lucht van de Noordzee binnenstromen. Op de oceaan komt ten noordwesten van de Azoren een diepe depressie tot ont wikkeling, die aan de voorzijde war mere lucht naar de Britse eilanden stuurt. Dit heeft tot gevolg dat boven West-Europa de barometers langzaam gaan stijgen en zonniger weer in zicht is. Een storing, die de Golf van Bis- caye nadert, vertoont op dit ogenblik niet veel activiteit en het is waar schijnlijk, dat deze het weer in Euro- Maandagmiddag heeft H.M. Koningin Juliana op Paleis Soestdijk een Italiaanse delegatie van oud-strijders pa niet 2*1 verstoren. Morgen mogen ontvangen van het comité „De lamp van de Broederschap". Op de foto ziet men H.M. de Koningin temidden j dan ook zonnige perioden verwacht van de Italiaanse delegatie op het bordes van het paleis. Ter linkerzijde van H.M. de Koningin staan achter- i worden, die afgewisseld worden door eenvolgens de weduwe van de Italiaanse generaal Baril, mevrouw Baril; mgr. Baldelli en de heer W. Ch. J. M. enkele buien. De temperaturen zullen van Lanschot. Op de foto geheel links staat de voorzitter van het comité, generaal De Stefanis. 1 daarbij een geringe stijging vertonen. Vrije uitwisseling van radio en televisie De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie gisteren officieel een re gelmatige uitwisseling van ongecen sureerde radio- en televisieprogram ma's voorgesteld. Het departement van buitenlandse zaken heeft in een nota aan de Rus sische ambassadeur Georgi Zaroebin verklaard, dat dergelijke program ma's een vrijere uitwisseling van in lichtingen en ideeën over belangrijke internationale ontwikkelingen zouden bevorderen. Om het Amerikaanse voorstel een zo groot mogelijke publiciteit te ver lenen, heeft het departement het aanbod vier uur nadat het aan am bassadeur Zaroebin ter hand gesteld was, openbaar gemaakt. Het tweede slachtoffer, dat de Sloterplas in Amsterdam deze maand geëist heeft, is thans opgehaald. Zon dagochtend vond men even buiten het strandbad het lijk van een jonge man uit Beek (Limburg), die tijde lijk in Amsterdam vertoefde en dins dag 18 juni bij het zwemmen was verdronken. de I voeringen niet minder gevaarlijk. Juist dergelijke toespraken tonen het gevaar voor de vrede en voor de bevolking der N.A.V.O. landen aan, dat ligt in het bestaan van een mili taire kliek, met haar oorlogszuchtige plannen". Dit nnmmer bestaat uit 10 pagina's (Geldig van dinsdag- tot woens- dagavond. Opgemaakt te 11.15 u.) MEER ZON Koude nacht met opklaringen en hier en daar een bui. Morgen zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog. Weinig wind. Overdag hogere temperaturen. 26 Juni zon op 4.23; onder 21.06; maan op 3.14; onder 19.36. Hoogwaterstanden 26 Juni v.m. 2.n.m. *.25 Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM licht bew. 18 C. OSLO zwaar bew. 17 KOPENHAGEN regenbui 18 ABERDEEN regenbui 14 LONDEN onbew. 17 AMSTERDAM zwaar bew. 14 LUXEMBURG zwaar bew. 12 PARUS onbew. 15 BORDEAUX half bew. 20 GRENOBLE half bew. 20 NICE onbew. 23 BERLIJN regen 15 FRANKFORT zwaar bew. 15 MUNCHEN zwaar bew. 21 ZURICH zwaar bew. 22 GENEVE zwaar bew. 17 LOCARNO licht bew. 22 WENEN zwaar bew. 28 INNSBRUCK zwaar bew. 27 ROME half bew 33 AJACCIO onbew. 27 MALLORCA licht bew. Korreltje De fortuin geeft aan velen te veel, aan niemand genoeg. (Martialis).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1