Driehonderd jaar geleden stierf een groot Nieuwkoper Jonker Johan de Bruyn van Buitenwech „paeps voorvechter Pjiytwaag. Met de tem, de taan uit HOE WASSEN WIJ? Qaed nieuuia aaai deze week ZATERDAG 22 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 In de geschiedenis van Nieuwkoop is Jhr. Johan de Bruyn van Buiten wech ongetwijfeld een zeer belangrijke persoonlijkheid. A.s. zondag zal het 300 jaar geleden zijn, dat hij het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Hij stierf n.L 23 juni 1657. Als een monument te zijner gedachtenis staat in het centrum van het dorp nog altijd zijn toren, de trots van iedere Nieuwkoper, een beziens waardigheid voor toeristen, met zijn omgeving zo vaak een bron van inspi ratie voor menig kunstenaar. Zijn toren wordt thans gerestaureerd JHR JOHAN DE BRUYN VAN BUI- TBNWECH zal ongeveer 36 jaar geweest zijn, toen hij in 1627 door koop in het bezit kwam van de Vrije en Hoge Heerlijkheid Nieuwkoop, Noorden en Achttienhoven. Dit bracht met zich mee, dat hij als baljuw en schout de bestuurs- en rechtsmacht in zijn domein zou uitoefenen. Zijn voorgangers woonden altijd elders en interesseerden zich blijkbaar het meest voor de baten, die zij uit hun Heerlijkheid konden trekken. Aan vankelijk bleef ook de nieuwe heer met zijn echtgenote, Maria Cornelia van Duvelandt van Rhoon, in Den Haag wonen. Beiden waren zeer ver mogend en stamden uit voorname fa milies, die ondanks de grote afval in die dagen, het katholiek geloof waren trouw gebleven. Doch tien jaar later besloot hij zich in zijn heerlijkheid te gaan vestigen. De aanleiding daartoe was waar schijnlijk, dat hij door de Staten van Holland op de vingers was getikt, als zou zijn Heerlijkheid een broei-nest De toren van „Het Hoghe Huys" naar een oude gravure. zijn van paeps-gezinden, alsmede van voor de heersende vervolging ge vluchte Remonstranten, die hun toe vlucht hadden gezocht in dit verla ten gebied. Ofschoon hij zich van deze reprimande al heel weinig aantrok en partij koos voor de verdrukten, oor deelde hij het toch raadzaam, althans een gedeelte van het jaar te midden van zijn onderdanen te wonen, ten® einde naar eigen bevinding te weten, wat zich daar afspeelde. De Remonstranten heeft hij nim mer iets in de weg gelegd en voor de katolieken dateert uit zijn tijd de bekende schuilkerk aan het Meye- pad met een vaste pastoor, ook voor latere jaren. IN 1627 liet hij voor zich een heren- huis bouwen, het Hoge Huis, met in het midden een statige toren, dicht bij de kerk op een klein schiereiland, waar de dijk waaraan het dorp ligt, zich wat verbreedde. Het was omge ven door een fraai plantsoen. In 1628 bouwde hij het Regthuis, dat later Raadhuis werd, schuin te genover zijn woning. Het staat er nu nog, ondersteund door stutten, wach tend op een grondige restauratie. Het voormalige rechthuis werd herberg en bestaat nog heden, als het bekende café „De Hollandse Leeuw". Dit ge bouw staat er dus waarschijnlijk on geveer 400 jaar. Het Hoge Huis is wegens bouwval ligheid tegen het einde der 18e eeuw gedeeltelijk gesloopt. De rest bleef bewoond tot 1855, toen ook dit ge deelte werd afgebroken. De toren bleef eenzaam over en zal eerlang na de nog aan de gang zijnde restau ratie, in zijn voramlige glorie prijken. In 1644 werd Johan de Bruyn nog Hoogheemraad van Rijnland, welke aanzienlijke post hij tot zijn dood in 1657 heeft bekleed. Hij werd begraven met zijn echtge note, die in hetzelfde jaar stierf ir het koor van de kerk onder een gro te zerk. Toen de kerk werd afge broken in 1821 en er een nieuwe klei ne Hervormde kerk werd gebouwd, kwam het koor met diverse andere zerken er buiten te liggen en ze lig gen er nu nog. Daar is nu de alge mene begraafplaats. IJET huwelijk van Johan de Bruyn **was kinderloos gebleven. Na zijn dood bleek hij „zeer vele en considerabele goederen" bestemd te hebben voor liefdadige doeleinden. Er moest een hofje van gesticht wor den. Er werd 3 jaar aan gebouwd en kostte de voor die tijd enorme som van meer den 100.000 gulden. Het is het bekende „Hofje van Nieuwkoop" aan de destijds zeer voorname Prin sengracht in Den Haag. De naam van Jhr. Johan de Bruyn van Buitenwech leeft in zijn bouw- tigste eeuw nog voort in zijn bouw werken: Nieuwkoops toren en oude raadhuis en het fraaie Hofje in Den Haag, en gezien onze huidige piëteit en zorg voor historische monumen ten, wellicht nog eeuwen hierna. Voor ons katholieken heeft hij nog een bijzondere betekenis. Dat het ka tholicisme zich in Nieuwkoop en in Noorden heeft kunnen handhaven, alsmede in de Meye, vanwaar men hier ter kerke kon komen, is voor een niet gering deel mede te danken aan het veertigjarige bestuur van deze heer, in een beslissende periode, toen er van hoger hand alles op werd gezet om onze godsdienst met wor tel en tak uit te roeien. Moge de herdenking van zijn 300ste sterfdag aanleiding zijn een verzuim te herstellen. Geen enkele straat'in dit vooruitstrevende dorp is nog naar hem genoemd. Een suggestie: de toe komstige doorbraak-weg naar het nieuwe dorp in de polder heeft nog geen naam. Aan de roemvolle nage dachtenis van Johan de Bruyn van Buitenwech heeft Nieuwkoop zeer ze ker verplichtingen. De schuilkerk, opge richt door Jonker de Bruyn van Buyten- wech. Het is te warm, de laatste dagen, om ver te lopen. Wat moet het daarom een weelde zijn, om zomaar langs de weg in de schaduw te gaan zitten van de bomen, die voor een gezellig wo ninkje staan. Hoe heerlijk zal het er zijn om een pijpje te roken, als de avond valt. De omgeving van de Sleutelstad telt vele van dergelijke intieme plekjes. Kunt u ons zeggen, waar we dit huisje vonden? De vorige week Aan de Uitweg te Noorden, iets voorbij „het Kruis" vonden we het huisje, dat we de vorige week in dit rubriekje afbeeldden. Er schij nen niet veel mensen behalve dan die uit het dorp zélf die weg uit te gaan, want de oplos singen kwamen bijna allemaal uit Noorden zelf en het behoeft geen verwondering, dat ook de prijs van vijf gulden daar terecht kwam. Het was J. de Rijk, S.v.C. 99, aldaar, die de waardebon van vijf gulden won. HU krUgt de prijs thuisge- zonden. Wat U moet doen Schrijft O gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactle van onze courant, welk plekje U in deze foto meent te herkennen. Envergeet D vooral niet Uw brief in te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit". Het spaart de redactie moeilijkhe den en U behoedt U zelf voor de teleurstelling dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag as. in bezit van de redactie zijn. m rvE NEDERLANDSE INDUSTRIE z§f levert ons vele goede weef- seis, of dit nu wollen, katoenen, spun-rayon, enkalon, terlenka of |H mengweefsels zijn; het zijn weef- seis waarvan de klant steeds meer |lg verlangt. Zij moeten kreukherstei- lend en gemakkelijk was- en strijk- baar zijn. De weefsels, die een be- g paalde eindbehandeling, in vakter- men: een bepaalde finish, hebben |H gekregen waardoor deze eigen- schappen aanwezig zyn, moeten echter ook op de juiste wijze wor- den gewassen en gestreken. Hoe langer hoe meer fabrikanten gaan er dan ook toe over om wasvoor st schriften by te leveren en de klan- ten, speciaal de vrouwen, zouden wij op het hart willen drukken, naar deze wasvoorschriften te vra- =i gen en ookte handelen. Dan pas hebben wij een maximum pro- Si fyt van ons stofje en kunnen er geen klachten voorkomen. Voor de niet-wollen stoffen geldt Hl over het algemeen genomen: was- sen in een handwarm sop van zeep of een synthetisch wasmiddel, voor- al niet wringen, een paar maal goed Hl naspoelen en nat zoveel moge- lijk in vorm ophangen. Daar over het wassen van nylon nogal Ijl eens verschil van mening bestaat, willen wij daaraan eens wat extra aandacht besteden. lüf Het geregelde wassen van nylon H|j Nylon moet men niet te vuil dra- gen en geregeld wassen in een lauw HH sopje met een wolwasmiddel om het aanhangende vuil snel en doel- matig te verwijderen. Wolwasmid- delen zijn hiervoor by uitstek ge- lis schikt, omdat zij een optisch wit bezitten en by lage temperatuur voldoende waskracht hebben. Bent U op reis en wilt U overhemd of ondergoed in een wastafel wassen, s§ dan bestaat tegen het gebruik van H! toiletzeep geen enkel bezwaar. Ge- kleurde nylon en nylon waarop een speciale finish is aangebracht kun- nen het; beste in een lauw sop van een (niet alkalisch) wolwasmiddel Hf worden gereinigd. Gekleurde nylon niet samen wassen met bijvoorbeeld m Uit de keuken geklapt Ü1 MENU VAN DE WEEK H OPOEL OM DIE FLES" zullen we op 26 juni op de melk- flessen kunnen lezen! Een nuttige, helaas nodige actie. Waarom blij- §H ven onze verder toch zo propere i= Nederlandse huisvrouwen, wat dit |H betreft, zo in gebreke? En dat, wanneer men bedenkt hoe weinig HH moeite het kost om zo'n melk- en yoghurtfles schoon te maken! Wan- üs neer men de fles, wanneer hij leeg H§ is, direct met water wegzet, is uit- ÜH spoelen met koud water, mits men maar in horizontale richting schudt, meestal al voldoende. We bewijzen hier niet alleen de zuivelindustrie, maar uiteindelijk ook ons zelf een Ü|i grote dienst mee, want het is van- zelfsprekend, dat het grote mate is riële verlies aan niet meer te rei- nigen flessen de melkprijs op den duur wel nadelig moet beïnvloeden. |H ZONDAG: ananastoast, gebakken plakken ham, tuinbonen, aard- appelen, blanc manger, m MAANDAG: peulen met spek, aard- appelpuree, rabarber.. Hl DINSDAG: gehakt, spitskool, aard- m appel-omelette, rödgröd. IH WOENSDAG: eierragoüt, tomaten- Hl sla, rijst, havermoutkoekjes. HH DONDERDAG: bloemkool, gebak- ken aardappelen met kaas, be lli schuit met aardbeien, m VRIJDAG: bloemkoolsoep, gekook- te schelvis, botersaus, worteltjes, aardappelen. 1= ZATERDAG: stoofpot aardappelen, komkommer, kaas, fruit. Hf Recept: Ananastoast met kaas m 125 gr. kaas, 75 gr. amandelen HI 1 schijf ananas, 65 gr. may on- naise. M Kaas, amandelen (in wat heet §=j water broeien, waardoor het schil- !H letje gemakkelijk loslaat) en ananas in fijne reepjes snijden en met de mayonnaise en eventueel nog iets §H citroensap op smaak afmaken, m Langwerpige stukjes toast ermee bedekken en als koud voorgerecht of by de borrel presenteren. 1i 2 kg. aardappelen, 1 kg. komkommer, 200 gr. oude kaas, 40 gr. roomboter, zout. De aardappelen schillen, in blokjes snijden, opzetten met weinig water, roomboter en iets zout. De komkommer schillen, in blokjes snijden en na 5 minuten aan de aardappelen toevoegen. Als het gerecht gaar is (na nog 15 minuten) de saus met iets aard appelmeel binden, de in blokjes gesneden kaas toevoegen en de mas sa voorzichtig omleggen. De kaas mag wel warm worden, maar niet uitsmelten. bonte katoen, gezien de grote aan trekkingskracht van het nylon materiaal voor de kleurstoffen die door het katoenen goed kunnen worden afgegeven. Witte nylon-artikelen kunnen op den duur neiging vertonen een enigszins gele af grauwe tint aan te nemen. Wanneer het materiaal na enkele normale behandelingen zoals bovenomschreven na enige tijd niet meer helder wit is, kan de nylon wat steviger worden aange pakt en een opknapbeurt worden gegeven. We wassen 15 30 mi nuten bij een temperatuur van 60 gr., waarbij het materiaal in be weging wordt gehouden om te voor komen dat er kreuken in worden gefixeerd. (Bij gebruik van een wasmachine is de tijd circa 4 mi nuten). Vooral niet warm centri fugeren; na het spoelen met koud water is centrifugeren geen be zwaar. Men gebruike een wolwas middel waarvan de werking even tueel nog wat kan worden ver sterkt door toevoeging van soda. Heeft men verzuimd zo nu en dan een opknapbeurt te geven en is een sterke vergrauwing opge treden, dan moet men drastischer te werk gaan: inweken en wassen in een ruim sop bij 60 gr. met huishoudzeep en een flinke handvol soda (circa een uur). In hardnek kige gevallen kan daarna nog een bleekwater-wolbehandeling worden gegeven in een emmer lauw water (40 gr. C.) van ca. 10 liter, waar aan liter bleekwater wordt toe gevoegd. Nu wordt net zo lang ge bleekt tot de vereiste helderheid is verkregen y«2 uur). Het gebleek te goed wordt dan flink met water gespoeld en daarna minstens 15 minuten behandeld in een ruime hoeveelheid water (dat juist van de kook is) waaraan 1 eetlepel wol blank is toegevoegd. Hierna wordt weer gespoeld en eventuele nage- wassen met een wolwasmiddel, dat optisch actief wit bevat (een half uur bij 60 gr. C.). U kunt niet alles weten Het indringen van motten ver hindert men, indien men tussen het goed een bosje steenklaver legt. Betegelde vloeren worden mooi schoon indien men in het water een scheutje zoutzuur doet en de te gels hiermede opdweilt. Met een aluminium griffel kan men op glas schrijven. Het glas eerst nat maken. Vochtigheid in kasten verhindert men door er een neteldoekzakje in te leggen, gevuld met kamfer. Het overkoken van aardappelen kan meu voorkomen, door wat boter op het water te leggen. Torren kan men verwijderen met een mengsel van gelijke delen borax en suiker. Het is rabarbertUd; weet u dat u met rabarber zeer vuile handen in een ommezien schoon heeft? Vuile handen door het schoonma ken van fruit kunt u ook reinigen met karnemelk. Muizen hebben een hekel aan fijn gemaakte oleanderbladeren. Stop derhalve muizegaten hiermede dicht. Moet ge acetaatzijde strijken, doe dit dan met een zeer lauw strijk ijzer. Acetaatzijde smelt spoedig als de bout te warm is. Mica-ruitjes kunnen schoonge maakt worden met azijn, maar dan moeten deze ruitjes nog warm zijn, opdat verdamping der azyn moge lijk is. Niet nawassen. (Nadruk verboden). linnen, geborduurd met lichtblauwe zijde is door Angele Delanche gebruikt voor dit elegante en verkoeling brengende toilet, dat hier wordt gedragen door Gilian Molyneux. Op de plaats van de ceintuur wordt er een blauw organza lint op gedragen. De strooien hoed zorgt voor een leuke bekroning. Nieuws (voor) onder de zon Voor de vurige bewonderaars van de tennissport, die een veertien daags verblijf op het hopelijk zonnige Wimbledon in het voor uitzicht hebben, is Diggy Morton, een van Londens vooraanstaande mode-magazijnen, met dit nieuwe type zonneklep op de markt ver schenen. De klep, welke wat doet denken aan het vizier van een ridder-harnas, is blauw en wordt op zijn plaats gehouden door een vergulde band over het hoofd. Als diamanten geslepen kristallen ver binden de klep met de band en zorgen voor een fijne afwerking.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8