Krulstaart onderging een verjongingskuur] Twee kinderen gedood en drie gewonden Intern. Kath. verkenners confereerden te Fatima BLOEMETJES ZATERDAG 22 JUNI 1957 DE LEIDSE COUHANT PAGINA 4 Inzichten lopen minder uiteen dan werd gedacht Deze week is te Fatima een Inter nationale Katholieke Verkennerscon ferentie gehouden met het doel een brede gedachten wisseling mogelijk te maken tussen de verschillende lei ders en aalmoezeniers der Katholie ke Verkennersbeweging over de ge hele wereld. Het onderwerp van deze conferentie luidde: „Het Katholiek verkennen in 1957" en viel uiteen in drie punten: „Welke zijn de elemen ten van het verkennen in 1957, welke blijven de verkennersbeweging eigen en zijn door geen andere jeugdbe weging overgenomen?", „welk is het doel der verkennersbeweging? Bezit het spel van verkennen vergeleken met andere jeugdbewegingen eigen doeleinden?", en „Waar ligt de grens der missionerende werking van het katholiek verkennen?". Van Nederlandse zijde namen aan de besprekingen deel mr J. W. M. Rademaker, te Utrecht, commissaris verkenner der Katholieke Jeugdbe weging en directeur van de Katho lieke Centrale Vereniging voor Lec tuurvoorziening, en pater G. J. Adriaansen S.J. uit Den Haag, assis tent-hoofdaalmoezenier van de ver kennersbeweging der katholieke Jeugdbeweging. De heer Rademaker heeft als secretaris van deze confe rentie een belangrijk aandeel gehad in de voorbereiding van het congres. Dat het door alle nationale bewe gingen nagestreefde doel hetzelfde is, valt niet te verwonderen. De defini tie ervan luidt: De leden uiteinde lijk te voeren tot een allesomvattend, levend christendom. Om dit te berei ken ontwikkelt het verkennen de na tuurlijke eigenschappen van de jon gen en integreert het bovennatuur lijke in de activiteiten, die daartoe leiden". Onmiddellijk hiermee in verband staat de vraag naar de apos tolische taak van het verkennen. De beantwoording ligt verschillend, zo wel naar de leeftijd van de jongen als naar de omgeving en het land, waarin hij leeft. Voorop staat, dat de vorming van de jongen geleidelijk ge schiedt, dat hij geleidelijk groeit in het besef er voor anderen te zijn; de bewuste actie staat niet voorop, maar in zijn groei tot echt verkennen groeit zijn gevoel voor verantwoordelijk heid ten opzichte van de medemens. In het algemeen zal de bewuste acti viteit slechts voor voortrekkers en leiders spelen, voor allen geldt het apostolaat van het voorbeeld. De con ferentie stelde vast, dat het niet de taak is van het katholiek verkennen bij allen de actieve houding aan te kweken, al dienen allen getuigen van Christus te zijn. Als karakteristiek in de metho de van het Verkennen misschien ook deels of geheel in tegenstelling tot of als aanvulling op andere jeugdbe wegingen kan gezegd worden, dat het spel van verkennen de jongen met jongens in een jongensmilieu laat leven; dat het is: een training door te doen, niet een formele in structie; dat het in en door het pa trouilleleven verantwoordelijkheid leert aanvaarden en dragen, evenals in de Troepraad (de bijeenkomst van de gezamenlijke patrouilleleiders, de progressieve training, uitgedrukt in de klasse- en vaardigheidsinsignes. De conferentie constateerde ver der, dat er nog veel te doen is voor wat betreft het begrip voor de uni versaliteit van de Kerk. De diverse uitingen van het we reldbroederschap zijn uitstekende middelen om dit begrip te ontwikke len. Tijdens de uitvoerige en diep gaande discussies kwam duidelijk naar voren, dat de inzichten van de onderscheiden bewegingen minder uiteen bleken te lopen dan werd ge dacht, hetgeen een stevige basis vormt voor komende conferenties. De vertegenwoordigers van 18 na tionale bewegingen, waaronder Australië en Spanje waar het ver kennen nog geen officiële rol heeft ontvingen een bemoedigend telegram van Z.H. de Paus, en werden ontvan gen en begroet door Emanuele kar dinaal Gonsalves Cerejeira, patriarch van Lissabon; de apostolisch nuntius in Portugal, Mgr. Cento Fernando; de vice-premier en de minister van Onderwijs. De volgende conferentoe wordt van 39 mei tot 1 juni 1958 te Wenen ge houden. Op 29 en 30 juni houdt het natio naal verbond der Vrouwelijke Ka tholieke Arbeidersjeugd een studie weekend voor districts- en kringleid sters. Het studieweekend zal 29 juni om 5 uur worden geopend met een officiële raadsvergadering gehou- de toekomst jaarlijks wordt gehou den en uit moet groeien tot een wet gevend lichaam van de V.K.A.J. Deze vergadering vindt plaats in het „Cenakel" te Tilburg. Op zondag 7 juli a.s. belegt de In terdiocesane Katholieke Midden standsbond in de bisdommen Haar lem en Rotterdam zijn jaarlijkse Be devaart naar O. L. Vrouw ter Nood in Heiloo. Deze Bedevaart staat nog in het licht van het gouden feest van de Bond en dus in het teken van innige dankbaarheid aan God, Die door Zijn Moeder het werk in en door de Bond in al die jaren zo zichtbaar heeft ge zegend. De dag vangt aan met een plechti ge Hoogmis om 10 uur, waaronder predicatie door pater Rembertus. Om 12.30 uur de Kruisweg in de kerk, waarna de deelnemers naar de Cal varieberg gaan, alwaar kapelaan S. van Gastelen de openlucht predicatie houdt. Daarna houdt rector J. Th. M. Kraakman een korte toespraak bij het St. Willibrordusbeeld. Om 3 uur Lof met processie en Te Deum. Uit de berichten, die tot nu toe binnenkwamen, blijkt dat deze be devaart zeer druk zal worden. De Verbondsvoorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, zal vanavond om half negen voor de KRO-microfoon een verklaring afleg gen over het herstel van de samen werking in de raad van vakcentralen. In de nieuwe woonwijken te Maastricht zullen in de komende ja ren vijf nieuwe kerken worden ge bouwd, die tezamen 21/2 miljoen zullen kosten. Verwacht wordt, dat van het bisdom Roermond, het Rijk en de Gemeente subsidies zullen worden ontvangen tot rond 1.625.009 gulden, terwijl de bouwpastoors in afzonderlijke acties reeds een bedrag van 270.000 gulden hebben bijeenge bracht. Op instigatie van de deken van Maastricht, mgr. P. J. M. Jennes- kens heeft de Maastrichtse geeste lijkheid samenwerking toegezegd om in een betrekkelijk korte tijd de nog resterende 609.009 gulden bijeen te brengen met grootscheepse acties, o.a. een serie loterijen, waarvoor vergun ning is aangevraagd. Aan deze sa menwerking van bouwpastoors in een stad of streek, die voor het dio cees Roermond geheel nieuw is. heeft het bisdom zijn goedkeuring gehecht. Twee branden in Amsterdam-noord De zomer is gisteren in Amster dam-Noord met twee flinke branden begonnen. Op het erf van de land bouwer Langeveld aan de Buiksloter- meerdijk 19, was om half drie brand ontstaan in de hooischuur. Daar lag niet minder dan 150 ton hooi opgeslagen, die de brandweer lieden bijzonder veel en langdurig werk veroorzaakten, want nog des avonds laat smeulde de enorme hoe- veelheid hooi tijdens de naiblussing, terwijl dikke rookwolken tot ver in de omtrek te zien waren. Zes uur later, om half negen, werd een nieuwe brandhaard in Amster dam ontdekt en wel in de grote plaatijzeren loods van de Holland- sche Beton Maatschappij n.v. In het middelste gedeelte van deze loods la gen bouwmaterialen opgeslagen, o.a. veel hout. De laatste brandde bijzonder fel en de brandweer had ruim een uur no dig om deze middelbrand meester te worden. Bij geen van de twee branden de den zich persoonlijke ongelukken voor. Ook was in beide gevallen de oorzaak van de brand onbekend. De gedupeerde veehouder Langeveld ver. loor bij de brand in zijn hooischuur geen vee. Zijn koeien stonden op het land en een aantal kalveren, dat zich bevond in een nieuwe veestal, kon tijdig worden weggeleid. Deze stal, die tegen de oudere hooischuur plus stallen is aangebouwd, werd door de brandweer gered. Van de hooischuur plus ^andere stallen bleef weinig over dan enkele zwartgeblakerde muren. Houió SxwC&am ten g%aae gedtugen Vrijdagochtend is Louis Saalbom, de Nederlandse toneelspeler, die op 66-jarige leeftijd in zijn woning te Amsterdam is overleden, onder gr#te belangstelling ter aarde besteld op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Am sterdam. Tevoren had het stoffelijk overschot opgebaard gestaan in de tot chapelle ardente ingerichte rotonde van de Amsterdamse Stadsschouwburg. De foto toont het vertrek van de lange lijkstoet van het Leidseplein. Op de achtergrond de Stadsschouwburg. Leerling-chauffeur rijdt trottoir op In de Ooievaarstraat te Rotterdam is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee kinderen op slag werden gedood en drie personen werden gewond, van wie twee ern stig. Een vrachtauto met open laad bak botste tegen een bestelauto, waar door de chauffeur, die aan het oefe nen was om zijn rijbewijs te halen, op een groepje mensen inreed met het noodlottige gevolg. De vrachtauto werd bestuurd door de bijrijder G. J. G., 20 jaar oud. Hij was aan het rijden geweest met de eigenlijke chauffeur, de 33-jarige C. K. Toen deze laatste zich in de Zwart Janstraat van sigaretten wilde voorzien, zei hij zijn leerling de wa gen wat verder te rijden, omdat langs het trottoir reeds auto's stonden. De 5C.CC0&te 'ui Heiden daaxgeticht bijrijder reed toen met een snelheid yan 25 a 30 km. de Ooievaarstraat in. Omdat ook daar auto's geparkeerd stonden, moest hij de bocht wat ruim nemen. Hij moest ook een daarachter staande bestelauto ontwijken. Zijn nog weinig geoefende hand haalde dit niet meer, waardoor hij tegen de bestelauto botste en zodoende de macht over het stuur kwijt raakte. Met onverminderde vaart reed de vrachtauto het trottoir op, juist daar wiaar de 37-jarige portier van het Havenziekenhuis A. J. van Veen een kleine reparatie verrichtte aan zijn motor met zijspan. Om hem heen stonden drie kinderen toe te kijken, waaronder het 12-jarige zoontje Bob van de portier. Het tweede slachtoffer was het 13-jarige vriendje W. G. Wolf. De portier Van Veen moest met een linker kniefractuur, een grote hoofdwond en een gescheurd linker oor naar het ziekenhuis Bergweg worden vervoerd. Een ander vriendje, de 11-jarige J. K Hardon, had een grote scheurwond in de onderlip en moest in het ziekenhuis Coolsingel worden opgenomen. De 8-jarige R. Kreef liep een hielfractuur op. Hij werd naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd. De ongelukkige bijrijder en leer ling-chauffeur G. moest zich wegens shock onder geneeskundige behan deling stellen. Landelijke raad V.M.Z. vergadert Bij de opening van de landelijke raad van de federatie van door ver zekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen (V.M.Z-), vandaag in Utrecht gehouden, kon de voorzitter, de arts A. van Leusen, weinig op gewekte geluiden laten horen. Deze mineur-stemming achtte hij gerechtvaardigd door het feit dat al len het er over eens zijn dat er iets moet veranderen, maar dat er zelfs op geen onderdeel eensgezindheid van mening bestaat op welke wijze het moet veranderen. De V.M.Z.-voorzitter, die uitvoerig de mislukte fusiepogdngen op zieken- fondsgebied besprak, betreurde het, dat de bezwaren die in eigen kringen en van buiten de federatie, met name door de Kon. Ned. Mij. tot bevor dering van de geneeskunst, aange voerd tegen de voorgestelde fusie richtlijnen, slechts kritisch-afwijzend zijn zonder enige aanwijzing hoe dan wel iets in deze richting te realise ren is. Over het conflict met de tandart sen wilde de voorzitter met nadruk vaststellen, dat de V.M.Z. het con flict diep betreurt en meent, dat het rampzalige bedreigingen bevat voor de zelfstandigheid van de zieken fondsen, voor de beroepsvrijheid der medewerkers en niet in het minst voor de gezondheidsverzorging van de verzekerden, die zo goed moet zijn als maar enigszins mogelijk is. De V.M.Z. blijft de arbitrage zien als een noodoplossing, die eerst aan de orde dient te komen als alle an dere mogelijkheden uitgeput zijn. De federatie is desnoods bereid om arbitrage te aanvaarden, omdat het geen kans wil laten voorbijgaan die tot een oplossing zou kunnen leiden, maar blijft streven naar hervatting der onderhandelingen tussen tand artsen en ziekenfondsen. De 20-jarige D. Lenderik uit de Wilgenstraat te Almelo is gister middag in het kanaal AlmeloNord- horn bij het zwemmen verdronken. Een vriend van L., de heer K. zwom het kanaal over en L., die niet goed kon zwemmen volgde hem, hoewel K. het hem afried. In het midden van het kanaal zonk L. in de diepte. K dook hem na en kreeg hem nog wel te pakken, maar was niet in staat zijn vriend omhoog te krijgen. Hij is de hulp van enkele hengelaars gaan inroepen, doch ook deze bleken geen zwemmers te zijn. Pas toen de brug- en sluiswachter geroepen was kon men L. op het droge brengen. Hoewel medische hulp spoedig ter plaatse was lukte het niet de levensgeesten weer op te wekken. Nederlands tweede motel te Amsterdam geopend Met een schaar, hem aangeboden door een lieftallige jongedame in Volendamse klederdracht, heeft de Amsterdamse wethouder voor de pu blieke werken, mr. G. van 't Huil, gistermiddag een lint doorgeknipt en daarmee het tweede grote motel in ons land geopend. Deze logeer- combinatie van nachtverblijf en ga rageruimte staat aan de Haagseweg, Hoek Sloterweg, in Amsterdam nabij de luchthaven Schiphol. Het motel bestaat uit twee vleugels van twee verdiepingen die in hoefijzervorm zijn geprojecteerd om het hoofdge bouw, dat de gasten van uit hun ka mer via een overdekte wandelgang kunnen bereiken en dat behalve de receptieruimte, de lounge, de snack bar ook een restaurant herbergt. Het ligt in het voornemen van de n.v. Motelmaatsohappij „Holland" een dochtermaatschappij van de Compagnie International des Wa gons Lits die dit motel „Am sterdam" exploiteert, in het najaar het gebouw met nog twee vleugels uit te breiden. Het zal dan met een beddencapaciteit van 260 tot de grootste van Europa behoren. De motelmaatschappij „Holland", heeft gevorderde plannen om te ko men tot de bouw van een tweede motel bij Amsterdam aan de Rijks weg AmsterdamUtrecht. Tengevolge van een ontploffing in het pompstation van het waterleiding bedrijf te Druten, is de streek rondom Druten in het Land van Maas en Waal te Gelderland vanaf gisteravond half elf tot vanmorgen half acht van leidingwater verstoken geweest. Vermoedelijk doordat de druk te hoog was opgelopen, is gisteravond om 22.39 uur een hydrofoorketel in het pompstation ontploft, waarbij stukken van de ketel door het dak en de muur vlogen. Er werden echter geen personen getroffen. De storing was voor de omliggende dorpen om streeks vanmorgen half acht door het inzetten van een nood-installatie weer opgeheven. In Druten zelf had men reeds gisteravond weer water. Door de ontploffing hebben ge bouw en pompen grote schade opgelo pen. Het waterleidingbedrijf is in ex ploitatie bij de Waterleidingmaat schappij Gelderland n.v. te Druten. Het Land van Maas en Waal wordt thans van water voorzien door het pompstation te Velddriel. De heer T. J. Belt, Barbarasteeg 5 te Leiden, werd gisteravond omstreeks kwart voor negen als de vijftigduizendste fotu-bezoeker in het doorlich- tingscentrum aan de Hooglandse Kerkgracht (Weeshuis) ontvangen. De heer Belt, 61 jaar oud, is van beroep stratenmaker bij de gemeente. Onder een kort toepasselijk woord overhandigde dr D. de Ruiter, direc teur van het districts-consultatiebureau te Leiden en medisch adviseur van het comité bevolkingsonderzoek de gelukkige een mooie fruitmand. De Fotu is over de opkomst van de Leidenaars voor het bevolkingsonder zoek naar tuberculoze zeer tevreden. Op het tafeltje bij de rechter lagen twee verze gelde pa'Ljes. Het ene be vatte twee stukken spek. In het andere zat de bo venkaak van een varken. Samen vormde de inhoud van die pakjes een stil maar bezwarend getuigenis tegen de beide veehandela ren in 't verdachtenbankje. Bij leven en welzijn had dén die stukken spek en die bovenkaak met nog enkele andere inmiddels verorberde onderdelen 'n bejaarde zeug gevormd. En de veehandelaren had den hun klant wijs ge maakt dat dit het stoffe lijk overschot van een jong, frivool varken was; een sappige bakvis onder al wat bij onze boerderijen in de modder knort. De koper was er in ge trapt. ,,'t Is toch maar een domme boer", hadden de veehandelaren tegen el kander gezegd, zoals zij nu bekenden, „hij eet het wel voor zoete koek op". Dat had de koper ook inder daad gedaan. Toen de po litie de za^Ic op het spoor kwam, was alleen de in houd van die pakjes nog over. Het had goed ge smaakt, zei de koper. Het spek was niet best geweest; niet zo dik als hy had be steld. Toen men hem ver telde dat de beide boze mannen opzettelijk, be- driegelijk en listigelijk de zeug, die oud en der da gen zat was, een verjon gingskuur hadden doen on dergaan, voelde hij zich zwaar bedrogen. De koper bestelde inder tijd een jong geslacht var ken van ongeveer 100 kg, van goede kwaliteit en met goed spek. Hij ontving een geslachte oude zeug van 150 kg, van minder goede kwaliteit en met dun spek. Na het slachten had het vergrijsde beest de verjon gingskuur ondergaan. Men had er die onderdelen af gesneden, die van een zeug eerst recht een zeug ma ken. En dat, vond de offi cier, was de listige kunst greep die het geval straf baar maakt volgens de wet. Een van de mannen ver klaarde er tevoren niets van te hebben geweten. Hij had van de gedaantever wisseling pas gehoord toen het dier, dat lang niet in de wieg was gesmoord, al grotendeels in de maag van de koper rustte. Deze ver klaring bracht hem vrij spraak. De ander kwam er niet zo goed af, want hij was er bij geweest toen het stof felijk overschot de schoon heidsbehandeling onder ging. De officier vorderde tegen hem 150,boete. Nu trad de raadsman naar voren om de rechter er van te overtuigen dat ook deze man vrijgespro ken diende te worden. Daar een zeug wel tien jaar kan worden, was dit dier niet zo biezonder oud, vond de advocaat. Het nog lang niet aan Suurhof toe. Bovendien was de prijs heel normaal. En ten slotte en dat was goed gevon den spreekt de wet van listige kunstgrepen, in het meervoud. Hier is maar één listige kunstgreep ge weest. Daarom is de man niet strafbaar, meende de raadsman. Maar de rechter was het er niet mee eens. Er wa ren veel meer listige kunst grepen dan één, zei hij. Alleen al het feit dat een heel ander soort beest werd geleverd dan de koper had bedoeld, is er al een. Maar de boete kon wel wat la ger. Het werd 75,En de pakjes met het spek en de kaak v/erden verbeurd verklaard. Nu de koper wist wat het was, lustte hij het toch niet meer. Uit onze taaltuin Geldschieter. Tegen de lamp lopen. Zich opwinden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6