De feestelijkheden rond de Meerburgkerk De eerste prijzen „Nieuwsmarathon" De Leiderdorpse Raad behandelde ontelgenings- en subsidiekwesties Scherp ZATERDAG 22 JUNI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 2 •TER GELEGENHEID VAN DE HERNIEUWDE INWIJDING van de thans geheel gerestaureerde parochiekerk van O.L. Vr. Onbevlekt Ontvangen aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude, de zgn. kerk van Meerburg, is een groots programma van voorbereiding en feestelijkheden samengesteld. Hoe wel de inwijdingsdatum eerst 16 Juli is, wordt met de geestelijke voor bereiding reeds op 5 juli begonnen, waartoe Henri de Greeve zijn mede werking verleent. Voorts staat de uitvoering van een door kapelaan T. Keesen geschreven gelegenheidsspel, alsmede een liturgische tentoonstelling op de agenda. Het hoogtepunt zal tenslotte zijn het bezoek van en de pon tificale avondmis door de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, aan het door hem van tevoren geconsacreerde altaar. Kerkelijke en buiten kerkelijke viering Hoewel de kerk inwendig geheel klaar is wat de verbouwing berteft, is het wachten nu nog op de gebrand schilderde ramen voor het koor, ont worpen en uit te voeren door de Haar lemse glazenier Karei Trautwein. Over deze glazen gaven wy in ons blad van zaterdag 8 juni een uitvoe rige reportage. Naar verluidt zal op de wijdingsdag het eerste van de zes ramen in het koor prijken. BOSKOOP MISLUKTE ROOFOVERVAL Donderdagavond werd de heer P. v. d. B., eigenaar van een lunchroom aan de Zijde, toen hij zich na slui tingstijd huiswaarts begaf, dicht bij zijn woning aan de Zuidkade opge wacht door een naar schatting on geveer 20 jaar oud manspersoon, die bij de nadering van de heer v. d. B. uit het struikgewas tevoorschijn sprong. Hoewel de heer v. d. B. ge weldig schrok, behield hij zijn tegen woordigheid van geest en wist met zijn rijwiel de aanvaller enkele ge voelige tikken te geven, terwijl hij tevens de onverlaat liet merken dat hij niet bang was. Gelukkig voor de heer v. d. B. maakte dit blijkbaar voldoende in druk, want de aanvaller koos het ha zenpad. Terstond werd de politie van het geval in kennis gesteld, doch in die tussentijd had de aanrander vol doende gelegenheid zich onvindbaar le maken. Doordat hij een masker droeg kon geen signalement worden opgegeven. Een onderzoek met be hulp van een speurhond uit Noord- wij kerhoul leverde evenmin resul taat op. De Goudse avondvierdaagse met muziek door Boskoop. Door de drumband van Excelsior werden de talrijke deelnemers aan de Goudse avondvierdaagse, die gisteravond door Boskoop trokken, begeleid. Aan het begin van de gemeente werden de eerste grote groepen opgewacht en naar het eind van de gemeente ge bracht alwaar de overige passanten nog op enkele nummers werden ont haald. Een en ander werd door de wandelaars, gehoord de vele bijvals betuigingen, ten zeerste op prijs ge steld. Langs de gehele foute stonden talrijke inwoners deze sportieve ge beurtenis gade te slaan. Reünie van oud-militairen In Bos koop. Op initiatief van de heer J. van Bergen hielden de oud-mili tairen van Siaf 28 Reg. Infanterie hun jaarlijkse reünie te Boskoop. Al lereerst werd vergaderd in hotel Neuf waarna een bezoek weid gebracht aan de sieraardewerxfabriek van de heer W. van Bergen aan de Burgem. Colyns'ruac waar men vol bewonde ring de verandering gade sloeg van een onooglijk stukje k'ei tot fraai aardewerk. Vervolgens werd een bezoek ge bra<ht aan de kwek;r,j van de fa Felix en Dijkhuis en tot slot werd een diner genoten, hetwelk er toe bijdrteg om de oud-infanteristen de organisatie van de heer v. Bergen te doen roemen en de hoop uitspreken om nog eens een bezoek aan Bos koop te brengen. De voorbereiding Vrijdag 5 juli begint de voorberei ding. De inleiding hiervan ligt in handen van Henri de Greeve. Maan dag 8 tot en met vrijdag 12 juli zijn de zgn. wijkdagen. De parochie is nl. in wijken verdeeld en iedere wijk heeft deze week zijn eigen dag. De parochianen van die bepaalde wijken worden des morgens in de kerk ver wacht. Des avonds is er een half uur aanbidding „op eigen gelegenheid", waarna een bezoek wordt gebracht aan een grote liturgische tentoon stelling die in het parochiehuis wordt ingericht Zaterdag 13 juli volgt dan de op voering van het door kapelaan T. Keesen geschreven spel met als mo tief de moderne noden van de wereld opgevangen door Jesus Eucharisticus. Het spel vloeit automatisch uit in een aivondmis die er dan ook de bekro ning van vormt. Zon-if.g 14 juli is een bezinnings dag en maandag 15 juli de „biecht- dag". De consecratie van het altaar De consecratie van het nieuwe al taar en de her-inwijding van de ge restaureerde kerk is bepaald op dins dag 16 juli. Mgr. Jansen zal niertoe ongeveer 5 uur aan de grens van de parochie arriveren en worden opge wacht door de parochiegeestelijkheid, verenigingen, corporaties en andere daartoe aangewezen instellingen. De consecratie van het altaar zal onge veer half 7 plaatsvinden, terwijl de bisschop om 8 uur een pontificale avondmis zal celebreren. Buitenkerkelijke viering De buitenkerkelijke viering zal plaats hebben op zaterdag 20 juli met een grote fancy-fair in het parochie huis, een balonnenwedstrijd voor de kinderen en het planten van een herinneringsboom voor de kerk. Het wordt zodoende een feest voor de ganse parochie in al zijn geledingen, een feest dat in zijn verschillende aspecten niet nalaten zal grote in druk te maken en door zijn uitge breide opzet lang in de herinnering zal blijven voortleven. Eventuele nadere details zullen tz.t. tijdig worden bekend gemaakt. in de De raad van Leiderdorp vergaderde gisteravond onder leiding van haar voorzitter, burgemeester K. van Diepeningen. Afwezig waren de heren Schoppen en Moraal. Ged. St. hebben hun goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit tot onderhandse aanbesteding van rioleringswerken in het centrum en het Zijlkwartier. Wel kunnen zy zich verenigen met de kapi taalsuitgaaf ad 1.200.000.voor rioleringswerken en de stichting van een rioolzuiveringsinstallatie. Hoewel B. en W. van mening zijn dat de onthou ding van de goedkeuring op de onderhandse aanbesteding der riolerings werken op niet-wettelijke gronden is geschied, zullen B. en W. geen voor ziening vragen bij de Kroon daar zij verwachten dat er toch geen positief resultaat is te verwachten. Nog werd medegedeeld dat gistermorgen in het openbaar is aanbesteed het bouwrijp maken van complex VI van het grondbedrijf. Er waren 14 inschrijvingen. De begroting was ƒ208.102,50. De laagste inschrijver was de heer J. Mens te Lisse voor 194.000.—; de hoog ste de heer G. Hulsebos te Bloemendaal met 252.700.—. De gunning werd aangehouden. De onteigeningskwesties. Met vier personen zyn b. en w. m onderhandeling over aankoop van grond nodig in verband met het uit breidingsplan. Als eerste bracht de voorzitter de kwestie met de heer Laken ter spra ke. Uit zijn mededeling over het ver loop der onderhandelingen bleek dat deze wel enigszins verward zijn. De heer Laken, eerst bereid met de gemeente tot een ahoord te komen, trok deze toezegging weer in na in onderhandeling te zijn getreden met een aannemer. De voorz. zeide nog altijd bereid te zijn, als de heer La ken met een acceptabel voorstel komt, over deze kwestie te praten, maar in tussen de onteigeningsprocedure te laten doorgaan. Vreemd vond hij een nieuwe bereidverklaring van de heer Laken, de ochtend van de raadsver gadering binnengekomen, waarin de heer Laken zegt tegen een bedrag dat de voorz. niet wil noemen, te willen accepteren. De heren Los en Boot vroegen of het inderdaad nodig is dat de grond moet worden onteigend waardoor de eigenaar wordt bemoeilijkt in zijn broodwinning. De voorz. antwoord, dat zolang de grond niet door de gemeente wordt bewerkt de eigenaar deze om niet mag gebruiken. De grond is hard no dig voor het uitbreidingsplan dat ge realiseerd moet worden en niet kan worden stopgezet. De raad heeft toe gestemd het bouwplan uit te voeren en zodoende de ontwikkeling in eigen hand te houden al zullen er wel eens slachtoffers vallen. Dat is jammer maar daar is niet aan te ontkomen. Aan de heer Laken is ander land aan geboden welke regeling zowel de ad viseur van de heer Laken als die van de gemeente acceptabel achtten maar de heer Laken weigerde. En voegde Polen en O.-Duitsland Het bezoek van de Poolse presi dent Cyrankiewicz en de secretaris van de Poolse communistische partij, Gomoelka, aan Oost-Duitsland, is ge ëindigd met de ondertekening van twee verklaringen en een receptie met toespraken in Oost-Berlijn. De meest in het oog springende ge beurtenis daarbij was de verklaring van de secretaris van de Oostduitse communistische partij, Walter Ul- bricht, „dat de theorieën van het marxisme en het leninisme in ieder land volgens de plaatselijke tradities moeten worden toegepast". Zoals be kend zijn Ulbricht en de Oostduitse leiders steeds heftige tegenstanders geweest van alle „nationale wegen naor het communisme". Tijdens het bezoek van de Poolse partijleiders aan Oost-Duitsland toon de Ulbricht zich verzoenender ten aanzien van Polen dan hij ooit is ge weest. Hij zei dat de Oostduitse com munistische partij „volledig vertrou wen heeft in de Poolse communis tische partij onder het leiderschap POTLOOD en GEEST Oplossing No. 508. Horizontaal: I. Botha. 5. pal, 6. ant, 8. ar, 9. mom, II. es, 13. nor, 15. Ali, 16. ar»der, 17. oom, 19. eva, 21. Ur, 22. ert, 24. ei, 25. kar, 27. oor, 29. facet. Verticaal: 1. be, 2. ohn, 3. ham, 4. An, 5. pro, 7. tel, 8. Anjou, 16. order, 12. Sinaï, 14. ram, 15. are, 18. ork, 20. ver, 22. era, 23. toe, 26. af, 28. Ot. van kameraad Gomoelka. Het is westelijke waarnemers op gevallen, dat in de verklaring steeds de So wj et-Unie en communistisch China gezamenlijk worden genoemd. Voorheen werd in zulke communi- qué's alleen de Sowjet-Unie genoemd als leidster van het socialistische kamp. Maunoury stelt vertrouwenskwestie De Franse premier, Bourges Mau noury, heeft vrijdagnacht de ver trouwenskwestie gesteld inzake de voorgestelde nieuwe noodbelasting, waarmee hij Frankrijks lege schat kist hoopt te redden. Hij stelde de vertrouwenskwestie over het voor stel in zyn geheel. Maandagmiddag om drie uur zal men tot stemming overgaan. Sjah maakte noodlanding Officieel wordt meegedeeld, dat het vliegtuig waarmee de Sjah van Per- zië zich vrijdagochtend naar het Amerikaanse viiegdekschip „Forres- tal" zou begeven, dat ter hoogte van Sardinië op oefening, is naar Napels moest terugkeren wegens motorsto ring. Het toestel kwam onzacht neer. De Sjah werd niet gewond, maar kreeg wel een zenuwschok. Toch vertrok hij later met een ander vliegtuig naar het Amerikaanse oorlogsschip. Aan boord werd hy medisch onderzocht en kreeg de raad korte tijd rust te houden. Het Perzische keizerlijke paar is met vakantie in Napels. de voorz. er aan toe: u zult nog veel verder moeten gaan als verdere plan nen moeten worden uitgevoerd. Z.h.st. werd het voorstel var. b. en w. om met de onteigeningsprocedure door te gaan aangenomen Ook de kwestie met de heer Groe- neveld is een duistere zaak. De heer Groeneveld en diens deskundige wer ken langs elkaar heen zoals uit de correspondentie blijkt en wel in die mate dat verwacht wordt dat verder praten geen resultaat zal opleveren zodat de voorz. meent dat de onteige-» ning moet worden doorgevoerd. Ook hier stemde de raad mee in. De voorlopige onteigeningsplannen in verband met grondaankopen van de lieren Vronesteijn en Schouten moeten in een definitief onteigenings plan worden omgezet daar termijn overschrijding dreigt doordat de aan koop door Ged. St. nog niet is goed gekeurd waardoor inet de onteige ningsprocedure opnieuw een aanvang zou moeten worden gemaakt. Subsidies Kruisverenigingen. Van de plaatselijke vereniging Het Groene Kruis was een verzoek ont vangen de contributieverhoging uit sluitend te mogen bestemmen voor het fonds voor een eigen wijkgebouw. Dit is in strijd met de huidige subsi dieregeling. Terwijl b. en w. deze zaak bestudeerden bereikte hen een verzoek van het gemeentebestuur van Zoetenvoude de subsidieregeling voor kruisverenigingen zodanig te wijzigen ,dat voortaan die subsidie zal bedragen 50% der. geïnde contri buties, zonder enige beperking. Met inachtneming van het wederkerig heidsbeginsel is hot gemeentebestuur van Zoeterwoude voornemens een ge lijke regeling te treffen. Momenteel bedraagt de tegemoetkoming in de kosten ten hoogste 50 van de con tributie mits deze tenminste 6, per jaar bedragen. Het is echter van het grootste belang dat de kruisver enigingen hun activiteiten kunnen verhogen in het belang van de volks gezondheid. B. en w. zijn van mqping dat een betere subsidieregeling zeer zeker op zijn plaats is en stelden voor een nieuwe regeling vast te stellen. De heren Boot en de Graaf wilden niet zonder meer accepteren en hiel den lever een vinger in de pap. De heer Broxterman juichte de nieuwe regeling toe die z.i. eer. grote verbe tering is voor de kruisverenigingen. Voor grote verhoging van de contri butie is hy niet bevreesd. De voorz. zegt dat alle subsidiere gelingen gemaakt moesten worden als de voorgestelde dan gaan de men sen zelf meer betalen waardoor het particulier initiatief op de eerste plaats komt. Hij vindt dit het mooiste systeem en bovendien in het belang van de zelfwerkzaamheid der vereni gingen. Er bleef oppositie zodat de voorzitter het tenslotte in stemming bracht, waarna het met vijf tegen vier stemmen werd aangenomen. Tegen stemden de heren Winkel, Boot, Los en de Graaf. Militaire tehuizen. In 1956 werd aan deze tehuizen ge zamenlijk een subsidie verleend van 200,als volgt verdeeld, de Chr. Mil. Bond „Pro Rege" 100,—, Centr. v. Kath. Mil. tehuizen 50,de Stichting Mil Tehuizen Hum. Thuis front 50, Bij de begrotingsbehandeling is in de raad de wens geuit deze subsidie te verdelen naar rato van het aantal militaire tehuizen. Uit een rapport van de Interprovinciale Commissie subsidiëring militaire Tehuizen blijkt dat na het particulier initiatief de Rijksoverheid op de eerste plaats de instandhouding van militaire tehuizen dient te subsidiëren. Een aanvullende hulp verlenen provincie en gemeente. Volgens dit rapport zou een bedrag TEN STROOM van brieven en telefoontjes met berichten bereikte de krant naar aanleiding van het idee om speciale prijzen ter be schikking te stellen voor de beste nieuwtips. Daar waren vele bruikbare berichten onder. Ook echter nieuwtjes, waarvan wy de juistheid in twijfel trokken of die niet geschikt wa ren voor publikatie in de krant. Wij kunnen deze deelnemers echter opwekken om aan deze „nieuwtjesmarathon" te blijven deelnemen, want zeker zal er een moment komen, waarop u de redactie iets bijzonders heeft mede te delen. Ook de jeugd toonde veel belangstelling voor onze wedstrijd. Het is herhaaldelijk voorgekomen, dat journalisten-in-de-dop, van nau welijks één meter hoog op ons bureau kwamen vertellen wat zij voor bijzonders gezien hadden. Al met al heeft de redactie veel plezier beleefd aan dit directe nieuwscontact met onze lezers. Wij rekenen ook op uw me de werking in de komende maanden. EN HIER ZIJN de prijzen: Een prijs van 25 gulden werd gewonnen door de heer Hakke, con cierge van het Gezondheidscentrum aan de Wijngaardelaan te Voor schoten, voor diens bericht over een bezoek van de Japanse direc teur-generaal voor volksgezondheid aan Voorschoten en Leiden. Dit bezoek was geheel onaangekondigd. De tweede prijs van tien gulden is voor de heer Th. v. d. Poel, Leidseweg 32 Oud-Ade voor diens bericht over de broederlijke voetbalwedstrijd. De derde prijs van 5 gulden is voor de heer A. W. van Zon, Haar lemmerstraat 78 te Leiden. De bedragen zullen dezer dagen aan de winnaars worden toege zonden. Alle tipgevers, die berichten hebben doorgegeven, welke werden geplaatst, krijgen overigens dezer dagen het gebruikelijke honora rium toegezonden. Met veel belangstelling beginnen wij aan de tweede Marathon- maand. van 2,per werkelijk in dienst zijnde dienstplichtige nodig zijn. Voor de gemeente Leiderdorp zou dit voor rond 50 militairen dus 100 bedragen. B. en w. zyn van mening dat zij dit bedrdg moeten verdelen als bij de begroting is vastgesteld waardoor de subsidieverlening aldus zou worden verdeeld. Aan de Chr. Mil. Bond Pro Rege met 51 tehuizen 48,50; aan de Centrale v. Kath. Mil. tehuizen met eveneens 51 tehuizen 48,50 en aan het Hum. Thuisfront met 3 tehuizen 3, Aan zijn toelichting voegde de voorz. de mededeling toe dat er een minderheidsvoorstel bij het college was dat behelsde de subsidie alleen over de beide eerste verenigingen te verlenen. De heer Broxterman herin nerde aan zijn bezwaren tegen het verlenen van subsidie aan het Hum. Thuisfront en steund - het minder heidsvoorstel dat ook gesteund werd door de heer Los. De heren Nievaart en v. Winkel steunden het voorstel van b. en w. waarna wethouder Snel, zijnde de minderheid in het college ,zijn voorstel verdedigde. Het voorstel van b. en w., subsidia aan de drie ver enigingen, werd in stemming ge bracht en met 5 tegen 4 stemmen ver worpen zodat alleen de Chr. en Kath. Tehuizen subsidie krijgen Vóór stem den de heren Boom, v. Winkel, de Graaf en Nievaart. De subsidie ad 100,voor de ouden van dagen werd zonder meer verleend waarmede eer. eind kwam aan deze subsidiedebatten en tevens aan de vergadering. Honderdjarige in Leiderdorp Zeer groot was de belangstelling voor de honderdjarige, mevr. N. v. d. VlistFilippo, die een grandioze receptie beleefde in het Dorpshuis omdat zij al de gasten die werden verwacht niet in haar huis aan de Van der Valkbouwmanweg kon ont vangen. Honderden hebben op deze receptie gezorgd dat de jubilaresse een waarlijk glorieuze dag mocht beleven. Vanzelfsprekend ontbrak ook bur gemeester van Diepeninge niet. Als bijzonderheid zij vermeld dat de feestelinge onder haar familie nog een paar broers telde die de negen tig al zijn gepasseerd. Een der hoogtepunten was onge twijfeld de serenae van de Leider- dorpse Hiarmoniekapel die zij, temid den van een grote familieschaar in ontvangst mocht nemen. Ondanks de hoge leeftijd heeft mevr. Van der Vlist de vermoeienissen van zo'n feestdag goed doorstaan. Tegen half tien 's avonds kwam er een eind aan de drukte en kon zij met ge schenken en bloemen beladen haar rustige woning weer opzoeken. UITREIKING DIPLOMA'S VEILIG VERKEER Aan het verkeersexamen „Veilig Verkeer" werd deelgenomen door 188 leerlingen van de scholen uit deze gemeente en de school van Zoeter woude H.-R. Van het aantal candi- daten viel bij het schriftelijk ge deelte een achttal af. Voor het prac- tisch gedeelte lieten enkele verstek gaan en ook enkele voldeden niet aan de gestelde eisen. Voor het di ploma kwamen tenslotte 159 in aan merking. Twee meisjes, maakten geen enkele fout. De behaalde diploma's werden uit gereikt in het Dorpshuis. De voor zitter van de plaatselijke afdeling Veilig Verkeer, de heer J. H. A. Wes- sels, opende de bijeenkomst. De uit reiking van de diploma's geschiedde door burgemeester van Diepeningen. Hierna sprak de commandant der politie, de heer Kronenberg, de gedi plomeerden nog toe waarbij hij hen aanspoorde het geleerde ook werke lijk in praktijk te brengen. Aanbesteding grond- riolering, en bestratingswerken. Door de di- rekteur van gemeentewerken is na mens b. en w. gistermorgen in het Raadhuis openbaar aanbesteed. Het uitvoeren van grond- riole- rings- en bestratingswerken op ter reinen ten noorden van de Hubrecht- straat in complex VI van het grond bedrijf. De inschrijvingen waren van hoog naar laag als volgt. C. Hulsebos, Toelatingsexamen r.-k. Lyceum Leiden Van de 118 candidaten voor het toelatingsexamen vap het Lyceum werden de volgende toegelaten: Ton Aartsen, Leiden, Fons A. Al kemade, Noordwijk, Paul Beelen, Rijpwetering, Gerard Berveling en Piet Bik beiden te Leiden, Jan de Boer, Hazerswoude, Hans Bots, Lei den, Sjaak Broekhuizen, Rijnszater- woude, Louis Cazander, Leiden, Pe ter Detmets, Zevenhoven, Hein Ding jan, Leiden, Sjaak Eckhardt, Den Haag, Wil Fase, Hazerswoude, Jos Fianen, Leiderdorp, Han van Fulpen, Han Gieske, Jan Giezen en Fred God- dijn allen te Leiden, aBrt Goddijn, Voorschoten, Fred de Groot, Leiden, Wim de Groot, Zevenhoven, Herman Groothuis, Voorhout, Joop de Haas, Noordwijk, Ton Hakkaart en Sam Hart wijk beiden te Leiden, Jan Heij- mans, Oegstgeest, Aart v. d. Heijden, Leiden, G. Hoogervorst, Oegstgeest, Hans v. d. Horst, Leiden, Henk v. d. Hulst, Oud-Ade, Hans Jansen, Oegst geest, Wim de Jong, Voorschoten, Lo- dewijk Kallenberg, Theo v. d. Klauw, Nico Klein en Peter de Kier allen te Leiden, Kees de Klerk, Noordwijkerhout, Hans v. d. Kleij, Nico v. d. Kley en Frans Knyff allen te Wassenaar, Tonny Konter, Valken burg, Johnny de Krijger, Leiderdorp, Chris Langezaal, Hans van Leeuwen en Hans v. d. Linden allen te Leiden, Sjef v. d. Linden, Oegstgeest, Chris Meijer, Wiep Mulders en Paul van Noort allen te Leiden, Siegfried Nuyen, Voorhout, Adri Overgaag, Wassenaar, Jan Pennings, Koudekerk, Johan Pieëte, Leiden, Ben Ponsioen, Rijpwetering, Patrick Raken, Kat wijk, Wim de Roo, Leiden, Goof Roo- sen en Louk Roozen beiden te Noord, wijk, Theo Rotteveel, Rijpwetering, Peter Rozestraten, Aarlanderveen, Sjaak van Ruiten, Roelofarendsveen, Jan Saris, Leiderdorp, Robert Scheer der, Alphen, Harm Scholte, Leiden, Johnny Sedelaar, Noordwijk, Jan Smit, Alphen, Robby v. d. Stok, Lei den, Erik Tjallings, Voorschoten, Bart van Ulden, Ton van Velzen, Arnold Verplancke, Joop Vervoort en Rob v. Vliet allen te Leiden, Louk v. d. Voort, Noordwijk, Kees Walenkamp, Leiden, Johan de Weerd, Oegstgeest, Jan Westgeest, Zoetermeer, Kees Westgeest, Voorschoten, Maarten Weijers Voorhout, Theo de Wit, Lei den, Henk Witteman en Rutger-Jan van Woerden, Oegstgeest Peter Wur- zer, Leiden, Jaap van Zaal en Sjaak Zandbergen beiden te Zoeterwoude, Fred van Zonneveld, Leiderdorp. Harro Ruyzenaars, Sassenheim, Louis Reizevoort, Leiden. Jos Kieft, Sas senheim, Norbert Neuwahl, Zoeter woude. Toelatingsexamen Gem. meisjes H.B.S. Voor het toelatingsexamen van de gemeentelijke HBS voor meisjes zijn geslaagd: Greet Barendse; Elly v. d. Berg, Boskoop; Paula Bitter, Voorschoten; Hanneke de Boer; Joke Bouman; Ma- rain Colenbrander; Tini Doeven; Ma- Bloemendaal 252.700; F K. Orsel, Leiden 250.962; D. de Rooy Bad hoevedorp 218.000; fa. van Driel Koudekerk aan den Rijn 217.000: N.V. Froscheda, Wilnis f 215.000; W. Hennipman Leiderdorp 211.111; N.V. Gebr. Schouls Leiden 208.000; J. Visscher Leiden 207.500; fa. Zoe- temeyer Brielle 205.000; C. A. Lan- geveld Alphen a. d. Rijn 205.000; L. P. v. d. Geer, Leiden 204.600; A. Th. Stuifzand, Leiden 202.200; A. Hoogeboom Rijpwetering 200.752; J. Mens, Cathrynstraat 4 Lisse 194.000. De raming was 208.102.50 De gunning is nog aangehouden. ZOETERWOUDE- LEIDERDORP Bromfiets- verlotingTot het pro gram van de komende parochiële feesten behoort o-k een verloting, met als hoofdprijs „een bromfiets". Zondag na de H.H. Missen zullen op het kerkplein de loten worden ver kocht. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 22 Junij 1857. Parijs. Dezer dagen heeft de Keizer tusschen St. Cloud en Villeneuve-l'Etang, zelf een proef genomen met een vervoerbare spoorweg, ten dienste van het veldtransport des legers, uitge vonden. Z.M. bestuurde den trein, waarin een aantal Maarschalken waren gezeten, maar daar hij bij het afrijden eener helling, de snelheid niet had getemperd, ge raakte de trein uit het spoor, echter zonder eenig ongeluk te veroorzaken. Ooggetuigen ver zekeren echter, dat het gevaar zeer groot is geweest. De Maar schalk Pelissier zou gezegd heb- ben, dat hij den dood nooit zoo nabij was geweest, zelfs niet in de Krim. rianne Dorrepaal, Katwijk a. Zee; Mary van Duuren; Vera Geelkerken; Lia Gravekamp, Valkenburg (Z.H.); Annet de Groot Katwijk a. Zee. Groep II klasse 2b: Berry Haks, Wassenaar; Jolanda Hardeman; He- leen Hasselbach; Babs Hoogendoorn, Voorburg; Hennie Hus, Katwijk aan Zee; Anneke Jansen; Reina de Jongh, Oegstgeest; Loesje Karreman; Hennie v. Klaveren; Carla Kloots; Anneke de Koningh, Valkenburg (Z.H.); Li- neke Kooreman. Groep III klasse 4c: Liline Krantz, Oegstgeest; Helma Kroon; Nan van Leeuwen, Lisse; Sari v. d. Lelie; Ria de Lugt, Hazerswoude; Irene Meyer; Coby Mulder, Oegstgeest; Ansje Neu teboom; Liesbeth Noordam Noordw. aan Zee; Hans Ouwerkerk; Anneke Ouwersloot. Groep IV klasse 3b: Yvonne Pas man; Tuke Postel; Nellie Reyneveld, Voorschoten; Mieke de Roode; Grace Roos, Sassenheim; Iris Schlessing, Katwijk a. Zee; Fenneke Scholte ter Harst; Lobke Schouten; Mariette Schram, Oegstgeest; Lous Sira. Groep V, klasse 3a: Alice Sirach; Annelies Spaargaren; Carolien v. d. Steen, Oegstgeest; Aukje Stolte; An neke van Tol; Akke Ufkes, Noordwijk aan Zee; Gill Uiterwijk, Katwijk a. Zee; Mieneke Vercouteren; Adri Ver- hart, Katwijk a. Zee; Ineke Vonk, Oegstgeest. Groep VI, klasse 3c: Marian Wasse naar; Marijke v. d. Weerdt, Warmond; Hanneke Willemsen, Oegstgeest; An drea van Wingerden; Coby de Wolf; v. Zanten, Wassenaar; Martha Zweers; Hendrien Jansen (H. T.); Anneliesje Laterveer (doet geen toelatingsexa men), Oegstgeest; Ineke v. d. Wete ring, Noordwijkerhout; Ineke v. d. Vliet. Afgewezen 14. Met 16 kandidaten wordt het examen voortgezet. (Waar geen plaatsnaam werd ver meld is bedoeld Leiden). Begrafenis prof. ir Chr. K. Visser Onder grote belangstelling is gister middag op Rhijnhof bij Leiden ir. K. Visser, oud-hoogleraar in de ken nis en het onderzoek van bouwma terialen, riolering en drinkwater voorziening aan de Technische Ho geschool te Delft, begraven. Prof. Visser overleed maandag in de ouderdom van 80 jaar in zijn woonhuis in het dorpje De Kaag. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de rector-magnificus van de Technische Hogeschool te Delft, prof. dr. O. Bottema, en verscheidene andere hoogleraren, de secretaris van de stichting drinkwatervoorzie ning „De Tien Gemeenten", de heer J. J. Steenbakker Morilyn Loij- sen, burgemeester van Benthuizen, de directeur van genoemde stichting, de heer G. Wieringe uit Pijnacker en voorts vele vrienden en bekenden van de overledene. Als eerste spreker trad een broer van de overledene, de heer A. P. Visser uit Voorburg, naar voren. Hij schetste zijn broer als een op recht mens, die vele kwaliteiten be zat. Vervolgens sprak de heer Steen bakker, die gewaagde van de grote verdiensten die prof. Visser heeft gehad voor de stichting drinkwater voorziening „De Tien Gemeenten". Prof. Visser heeft de plannen voor het bedrijf ontworpen en tot uit voering gebracht en tot op het laatst van zyn leven toonde hij belang stelling voor dit bedrijf. Prof. Visser was een lichtend voorbeeld van ar beidzaamheid, plichtsbetrachting, trouw en liefde, aldus spreker. De heer A. Visser uit Amsterdam dank te namens de familie voor de grote belangstelling. Vele kransen dekten de kist. STEUNT DE ANJERCOLLECTE Op zaterdag 29 juni a.s., de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden, wordt te Leiden de jaarlijkse Anjercollecte gehou den. Op die dag zal een bijdrage wor den gevraagd voor het Anjerfonds, dat als de nood aan de man is, steun verleent aan particuliere verenigin gen, die op cultureel gebied (muziek zang, toneel, turnen enz.) werkzaam zijn. Reeds vele verenigingen, waaron der ook Leidse, ontvingen in de loop der jaren uitkering uit het fonds en waren zo in - staat een moeilijk ogenblik in hun bestaan door te ko men en hun voor de gemeenschap zo belangrijk werk voort te zetten. De waardering van het publiek voor dit werk blijkt wel uit een stij gende opbrengst; men is gaarne be reid iets te geven, omdat men weet, dat het geld goed wordt besteed. Behalve door het geven van een bijdrage kan ook steun worden ver leend door op 29 juni a.s. als collec tant een enkel uurtje te helpen bij de straatcollecte. Ieders medewer king, hoe gering ook, wordt op hoge prijs gesteld. Geeft u daarvoor als collectant op bij het secretariaat van het Anjer fonds, afdeling Onderwijs, Stadhuis

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2