Rapport over Hongarije volgende week in bespreking Boedapest; „Een verzameling van leugens" Noodtoestand in Indonesië weldra ten einde? Amerika vermindert zn strijdkrachten in japan ZATERDAG 22 JUNI 1957 48ste JAARGANG No. 14138 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wat te doen met het rapport BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Om „praktische stappen" te overwegen De V.S. hebben vrijdag meegedeeld, dat de vertegenwoordigers van de 24 landen, die de resolutie aangaande Hongarije hebben gesteund, woens dagmiddag a.s. bijeen zullen komen om „praktische stappen te overwegen naar aanleiding van het rapport van de speciale commissie". De 24 landen steunden de resolutie, waarin een speciale commissie op dracht kreeg een onderzoek naar de gebeurtenissen in Hongarije in te stellen. Het rapport van de commissie werd, zoals gemeld, donderdag ge publiceerd en houdt een veroordeling van het optreden der Sowjet-Unie en het Hongaarse regime in. Engeland, Frankrijk en de V.S. hebben het initiatief tot de bijeenkomst van woensdag genomen. gaarne een speciale zitting van de Algemene Vergadering, waarop het rapport van de commissie behandeld wordt, wensen. Diplomatieke waarnemers merken op, dat er blijkbaar een wijziging in de Amerikaanse houding is opgetre den, aangezien de delegatie tevoren weinig geestdrift voor een speciale zitting had getoond. Engeland was naar verluidt voor stander van een speciale zitting. Australië, dat een belangrijke rol speelde bij de voorbereiding van het rapport, heeft efr zich krachtig voor uitgesproken. Frankrijk zou er koel tegenover staan, daar het zou vrezen, dat zijn bewind in Algerië ter spra ke wordt gebracht, ook 1 zou de Al gemene Vergadering alleen bevoegd zijn de Hongaarse kwestie te bespre ken. Nationalistisch China is voor een spoedige behandeling van het rapport. Waarnemers zijn van mening, dat de kans op een speciale zitting van de Algemene Vergadering groter is geworden, daar vele delegaties de houding van de V.S. afwachtten. SPECIALE ZITTING DER ASSEMBLéE? Een woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie bij de V.N. ver klaarde vrijdagavond, dat de V.S. Tekenen aan de wand tijd aan de wahd verschijnen, zijn verre van opwekkend. Zij zijn o.i. juist daarom zo verontrustend, omdat zij gepaard gaan met ver schijnselen, welke hoopvolle ver wachtingen wekken onder de vol keren. Wij lezen bijv. over verheugende tekenen van toenadering tussen de Amerikaanse en Russische standpun ten op het gebied van de ontwape ning, tot uiting komend op de bijeen komsten van de speciale ontwape- nings-subcommissie van de Ver. Na ties te Londen. Het Westen komt het Oosten halverwege tegemoet en het Oosten wil het Westen tege- 0 moet komen om te geraken tot een voorlopige st- pzetting van de proeven met kernwapens en tot een geleidelijke ontwapening on der voldoende controle. Misschien komt het eerlang tot een accoord en dan zullen wij daar blij mee zijn. Natuurlijk zullen wij er blij mee zijn, maar tegelijkertijd zul len wij ons hart vasthouden voor de toepassing in de practijk. Want er is alle reden, om ons ongerust te voe len, gezien de tekenen, welke wij thans waarnemen. Hierbij hebben wij nog niet eens in de eerste plaats op het oog het rapport van de UNO-commissie over de opstand in Hongarije, ofschoon dat rapport ons maar al te levendig her innert aan een flagrante schending van één der eerste grondbeginselen der menselijke rechten. De Moskouse radio heeft dat rapport een „walge lijk" stuk genoemd, omdat het in druist tegen het Handvest der Ver. Naties; het mengt zich nl. in de bin nenlandse aangelegenheden van Hon garije. Alsof dat rapport niet zonne klaar uitwees iets wat we trou wens al lang wisten dat het juist de Sovjet-Unie geweest is. die zich met wapengeweld gemengd heeft in de binnenlandse aangelegenheden van de Hongaren. Wat kunnen we verwachten van af- spraken met mensen, die de waar heid aldus op haar kop zetten? Maar dat is o.i. nog niet eens het ergste; hierop kunnen wij voorbereid zijn. WAAR WIJ ECHTER niet op voor bereid zijn, is de weinige be trouwbaarheid van ianden, van wie wij mogen verwachten, dat zij uit de aard van hun gelijke morele inzich ten zich wel houden aan gemaakte afspraken. Onlangs heeft Engeland zonder in stemming van de Navo zijn troepen sterkte op het Europese vasteland verminderd. Men legde er zich bij neer, want Engeland stond er moei lijk voor. Thans heeft ook België zonder raadpleging van zijn Navo-bondgeno. ten eenzijdig, de diensttijd terugge bracht van 18 op 15 maanden. België kan zich niet op een financiële nood. toestand beroepen. Frankrijk, dat al eerder soldaten aan het Navo-leger onttrokken had, omdat het deze nodig had voor de campagne in Algerië, had tenminste vooraf toestemming van de Navo- bondgenoten gevraagd. Parijs beriep zich ook al op een noodtoestand en had ongetwijfeld z'n zin doorgezet als het geen toestemming had gekre gen. Dat laatste leiden wij althans af van hetgeen het zo pas gedaan heeft, nl. de liberalisatie van de invoer on gedaan maken om de Franse econo mie te spekken. Tot deze liberalisatie (vrijmaking) was afgesproken in verband met de aanvaarding van het verdrag inzake een vrije Europese markt. Aan de voor-avond van deze aanvaarding is een dergelijke stap terug al zeer merkwaardig. Hier hebben we dus al drie bond genoten, die zich eigenmachtig van genomen afspraken los maken en zich daarbij beroepen op de „noodzaak". Wat komt er straks van verdragen terecht als men zich zo, zonder voor afgaand overleg, daaraan onttrekt? Noodzaak is een rekbaar begrip en net zo bruikbaar als de term „binnen landse aangelegenheden". Het gebruik daarvan is een veeg teken. De Hongaarse regering heeft vrij dag het -apport van de V.N. over de opstand in Hongarije een „verzame ling leugens", genoemd, die ontleend zijn aan de getuigenverklaringen van „politieke avonturiers, gewone mis dadigers en uitgeweken verraders". In een verklaring van het Hongaar se ministerie van buitenlandse za ken wordt gezegd, dat Hongarije het werk van de desbetreffende commis sie van de V.N. als een inmenging in zijn binnenlandse aangelegenheden beschouwt en nooit de competentie van de commissie zal erkennen. In deze eerste officiële reactie van de regering te Boedapest wordt ge- zegt, dat het ministerie nog niet de volledige tekst van het rapport heeft ontvangen, maar wel de inhoud kent van een samenvatting. Volgens het ministerie stond de commissie van de V.N. onder de druk van enige grote mogendheden. Zij had instructies ontvangen om „de vooraf opgestelde bevindingen van de Amerikaanse regering te recht vaardigen, welke niets te maken heb ben met de werkelijkheid en alleen beantwoorden aan de dromen van ze kere imperialistische mogendhe den." Hongarije hoopt, zo wordt verder in het communiqué gezegd, dat de meerderheid van de leden der V.N. zich niet zal laten beïnvloeden door het rapport of het agressieve gedrag van de grote westelijke mogendhe den en dat het rapport niet op de agenda van de Algemene Vergade ring der V.N. zal worden geplaatst. Als dit echter wel gebeurt, zal Hon garije „zijn stem laten horen en een passend antwoord geven op deze on gegronde en dwaze laster", aldus de verklaring, welke door radio-Boeda- pest werd omgeroepen. Overstromingen in Oostenrijk De Oostenrijkse provincie Salzburg is vrijdag voor de tweede maal in een week tijds door overstromingen ge teisterd. Een groot gedeelte van het dorpje Kaprun staat onder wat„r. Een tachtig huizen moesten worden ontruimd. Alle inwoners van het dorpje, die dit werk aan kunnen, zijn, geholpen door legereenheden en brandweer lieden uit dorpen in de omgeving, met man en macht bezig met de aanleg van nooddijken. De bergweg over de Grossglockner is over een afstand van een kilome ter door neergeworpen rotsblokken onbegaanbaar geworden. Golf op zeer hoog niveau reeds FOB f vanaf f 349,50 Zeer aantrekkelijke krediet- service. Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 LEIDEN Advertentie De Thames" te Falmouth De Nederlandse sleepboot „Tha mes" heeft vrijdagaavond de Ameri kaanse tanker „Stony Point", zwart van het vuur waardoor hij na de aan varing met de Griekse tanker „Joan- nis" werd geteisterd, tot voor de ha ven van Falmouth in Cornwall ge bracht. Tien mijl buiten de kust bleef de sleper met zijn vracht liggen. De ha venmeester van Falmouth verklaar de na een inspectie dat het schip, waar de olie nog uitlekte, een gevaar voor de andere schepen in de haven zou kunnen vormen en daarom van nacht nog buitengaats moest blijven. Normale betrekkingen met de provincies De Indonesische premier Djoean da, heeft gisteren de verwachting uit gesproken, dat de noodtoestand over drie tot zes maanden kan worden be ëindigd. De noodzakelijke voorwaarde daar voor is volgens de premier dat er een zekere mate van normale betrekkin gen tussen de centrale regering en de provincies tot stand wordt gebracht. Gevraagd welke successen en wel ke vooruitgang zijn kabinet van „des kundigen" heeft geboekt, antwoord de Djoeanda dat de verstandhouding tussen leger en regering verbeterd is. „De buitengewesten begrijpen thans steeds beter dat hun economi sche problemen niet kunnen worden opgelost zonder een centrale rege ring". De voornaamste stappen voor het beëindigen van de noodtoestand zijn, naar Djoeanda verklaarde: het nemen van een beslissing over het aantal provincies, het overdragen van auto nomie op de provincies, met betrek king tot hun begroting en hun open bare diensten, en ten derde verbete ring van de eenheid en de discipline in het leger. Djoeanda verklaarde dat een Azia tisch land, dat zich van de democra tie afwendt, niet moet worden aange merkt als een land dat zich in de dictatuur begeeft Azië zoekt zijn eigen politieke vorm. De premier verwees naar India en Burma, alwaar de regerende partijen een eigen vorm van politiek zoeken, en zelfs naar communistisch China, waar „Mao Tse Toeng nieuwe le vensnormen heeft ingevoerd". Toestand in Po-delta verbetert langzaam Togni, de Italiaanse minister van openbare werken, die in Rome is te ruggekeerd van een bezoek aan de Po-delta, heeft verklaard, dat de toe stand aldaar overal langzaam beter wordt. De helft van «het eiland Ariano is ondergelopen. Juiaenden mensen trachten een nooddijk over het eiland op te werpen. Het merendeel van de 35.000 zielen tellende bevolking is reeds naar elders vertrokken of brengt de nacht in de open lucht door. Volgens Togni zakt het peil van de Po twee tot drie centimeter per uur. Schrik op schrik Het echtpaar Hooper te Manorville, dat vorige maand een vreselijk et maal heeft doorgemaakt toen hun ze venjarige zoontje Benny beneden in een smalle put, waarin hij al spelen de gevallen was, bekneld zat, kreeg gisteren een nieuwe schok: de dok tersrekening ad vijftienhonderd dol lar. De dokter verklaarde zelfs ge rechtigd te zijn het dubbele bedrag, te declareren, daar hij in totaal hon-1 derd uren bij Benny heeft doorge bracht, eerst tijdens de reddingswerk- zaamheren bij de put, en later in het ziekenhuis, waar de jongen van zijn angstig avontuur bekwam. Zijn ta rief is dertig dollar per uur, zei hij. De ouders van Benny zeggen deze som niet te kunnen opbrengen. De dokter beschouwt de betaling van zijn honorarium als een beginsel kwestie. Hij zegt geen vrijwilliger bij de redding te zijn geweest maar door de politie te zijn ontboden. De Japanse eerste minister Nobusuke Kishi, die op het ogenblik in de Verenigde Staten is, heeft een partij golf gespeeld met president Eisen hower op de „Burning Tree Golf Course" nabij Washington. President Eisenhower bespreekt met premier Kishi enkele spelmomenten. Behalve op Okinawa 518C diamanten Ut één wapen ■m&ï President Eisenhower heeft vrijdag in 'n gemeenschappelijk Amerikaans- Japans communiqué meegedeeld, dat de V.S. het aantal van hun veilig heidsstrijdkrachten in Japan in het komende jaar aanzienlijk zullen ver minderen. Hiertoe behoort een snelle terugtrekking van alle Amerikaanse landgevechtstroepen. Het communi qué is uitgegeven na besprekingen, die de Japanse premier, Kisji, in de V.S. heeft gevoerd. Voorts wordt verklaard, dat de V.S. het nodig oordelen de volledige controle over Okinawa te handhaven, maar zij beloven him politiek van verbetering van de welstand der be woners voort te zetten. President Eisenhower juicht de Ja panse plannen voor de opbouw van zijn defensiestrijdkrachten toe. Af gezien van de beloofde vermindering der Amerikaanse strijdkrachten in het komende jaar, zijn de V.S. van plan hun strijdkrachten nog verder te beperken naarmate de Japanse de fensiemacht sterker wordt. Er zal een intergouvernementele oommissie in het leven worden ge roepen, welke de problemen zal be studeren. die voorkomen uit het vei ligheidsverdrag tussen beide landen. Hierin wordt de kwestie van de aan wezigheid der Amerikaanse troepen in Japan geregeld. De V.S. zullen de Japanse regering waar mogelijk raadplegen over de legering en het gebruik van de Ame rikaanse troepen in Japan. President Eisenhower deelde Kisji mee, dat op de ontwapeningsbespre kingen te Londen rekening wordt gehouden met Japans verzet tegen de proeven met kernwapens. De president erkent Japans recht op handel, maar hij legt de nadruk op de „blijvende noodzaak van con trole op de expert van strategisch materiaal naar die landen, welke de onafhankelijkheid van de vrije lan den door uitbreiding van het inter nationale communisme bedreigen". De verhouding tussen de V.S. en Japan gaat een nieuw tijdperk in, dat gebaseerd is op gemeenschappelijke belangen en vertrouwen. Hoewel het gevaar van een alge mene oorlog enigszins is afgenomen, blijft het internationale communisme een grote bedreiging. De president en de premier zijn het er daarom over eens, dat de vTije landen hun kracht en eenheid moeten bewaren, aldus net communiqué. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot j i zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Aanvankelijk wei- 1 nig wind, later matige wind tus. sen noord en west. 23 Juni zon op 4.22; ender 21.06; maan op 1.21; onder 16.19. 24 Juni zon op 4 22; onder 21.06; maan op 1.51; onder 17.28. Hoogwaterstanden Koel weer Een uit Zuidwest-Fr nkrijk afkom stige storing trok van vrijdag op za terdag over Micden-Duitsland naar Polen. Deze veroorzaakte op vele plaatsen zware regenv «1. De grootste hoeveelheden vielen in Zwitserland, waar Bern 40 millimeter meldde. Ook in België, Noord-Frank rijk en het uiterste zuidoosten van ons land viel op verschillende plaat sen veel regen. Inmiddels breidde een ander depressiegebied zich over de Noordzee en Zuid-Scandinavië uit. Aan de achterzijde hiervan voerden 1 krachtige noordelijke winden koude *v f J? polaire lucht, waarin buien voorko- wugsBBmm Dit wapen van de Verenigde Naties uitgevoerd in los op blauw fluweel liggende diamanten, is een van de zeer kostbare inzendingeta op de tentoonstelling „AmsterdamDiamantstad", welke vrijdagochtend in de Apollo- hal te Amsterdam werd geopend. Het wapen, ingezonden door een Amsterdams bedrijf, bestaat uit 5180 ste nen en steentjes met een gezamenlijk gewicht van ongeveer 350 karaat. men, naar de Britse eilanden. Deze koude lucht zal zich geduren de het weekeinde verder over de Noordzee en West-Europa uitbreiden. De kans op buien wordt daarbij voor het gehele land groot, Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew. C. OSLO licht bew. 12 KOPENHAGEN zwaar bew. 20 ABERDEEN regenbui 18 LONDEN zwaar bew. 24 AMSTERDAM half bew. 20 LUXEMBURG zwaar bew. 25 PARIJS motregen 21 BORDEAUX regenbui 22 GRENOBLE zwaar bew. 29 NICE zwaar bew. 25 BERLIJN regen 26 FRANKFURT geheel bew. 28 MUENCHEN regen 27 ZUERICH zwaar bew. 29 GENEVE half bew. 29 LOCARNO zwaar bew. 25 WENEN zwaar bew. 27 INNSBRUCK zwaar bew. 28 ROME zwaar bew. 33 AJACCIO zwaar bew. 25 MALLORCA zwaar bew. 26 Korreltje Het ouderwetse meisje, dat bloosde als zij zich schaamde, heeft nu een dochter, die zich sohaamt als zij bloost.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1