De nieuwe huurverhogingen De Snorrende Snor Jan Bata blijft eigenaar van geconfisqueerde aandelen ^RI|DAG^jUNI1957 DE LEIDSE COURANT Overzicht der bepalingen Nu de Tweede Kamer de huurvoor- stellen heeft aanvaard, staat de tekst van de betreffende wetsontwerpen vaat Onder voorbehoud van goedkeuring door de Eerste Kamer zullen de hu ren der oude woningen ingaande 1 augustus a.s. met 25% worden ver hoogd. Deze verhoging doorbreekt de be staande huurcontracten. De huurverhoging geschiedt als het ware automatisch, zonder dat hier voor enige daad van verhuurder of huurder nodig is. De helft van de huurverhoging wordt geblokkeerd. Normaliter zal dus slechts 12J^% direkt aan de huis- eigenaren ten goede komen. De an dere 12 S zullen zij eerst na deblok- huurder toe een lagere huurprijs overeen te komen dan die, welke uit de bepalingen van de Huurwet zou moeten voortvloeien. Zij mogen van de wettelijke huur prijs voorschriften echter alleen afwij ken, nadat deze in werking zijn ge treden. Zo zullen zij dus na 1 augus tus a.s. kunnen overeenkomen, dat de huur b.v. slechts met 10% verhoogd zal worden. Doch zelfs van deze klei ne huurverhoging zal de eigenaar de helft, dus 5%, moeten storten ter in schrijving in het Grootboek voor Wo ningverbetering. Aan blokkering kan de verhuurder slechts ontkomen door de huur in het geheel niet te verhogen. Wij wijzen er nog op, dat de blok kering uitsluitend plaats vindt bij woningen, die vóór 27 december 1940 tot stand zijn gekomen. De huurver hoging van 25% geldt echter ook ten aanzien van na die datum tot stand gekomen woningen, waarvan de hui dige huren door de Regering op het huurpeil van de vooroorlogse wonin gen zijn vastgesteld. Bedrijfspanden. Anders is het gesteld met de huur verhoging van bedrijfspanden. Deze wordt niet geblokkeerd. De huren van de bedrijfspanden worden niet automatisch verhoogd. Zij kunnen slechts verhoogd wor den met wederzijds goedvinden van verhuurder en huurder. Ook de toe stemming van de huurder is dus no dig. De wet bepaalt slechts, dat de huren van bedrijfspanden met ingang van 1 augustus a.s. met 15% ver hoogd mógen worden. In vele gevallen bevat het huurcon tract bij bedrijfspanden een bepaling, dat eventuele wettelijk toegestane huurverhogingen toegepast zullen Wereldprobleem 8 Van de 10 gezinnen ongeschikt behuisd Goed bouwen is een wereldvraag stuk. Want hoewel er over de hele wereld per jaar 150 miljard gulden voor bouwwerken worden uitgetrok ken, leven acht van de tien families van de wereldbevolking in onge schikte behuizingen. Deze cijfers zijn genoemd te Deventer door de directeur van het „Bouwcentrum" te Botterdam, ir J. van Ettinger, die de deelnemers aan een congres van de vereniging van handelaren in bouw materialen toesprak. Miljoenen kin deren, zo vervolgde de heer Van Et tinger, krijgen het voor hen geschik te onderwijs niet, omdat schoolge bouwen ontbreken. Er is een groot tekort aan zieken huizen en andere bouwwerken om van de achterstand in de wegenbouw nog maar niet te spreken. Sprekend over de woningnood in Nederland zei de heer Van Ettinger, die de bestedingsbeperking overigens noodzakelijk vond, dat Nederland moet oppassen, dat het „miracle hol landais" geen „débacle hollandais" wordt. Beter bouwen en meer bou wen hoeft echter niet alleen een kwestie van grotere materiële inves tering te betekenen. Tot de geeste lijke investering voor het bouwpro- bleem rekende hij bijvoorbeeld d( kwestie van de materialenstudie. Tevoren had de secretaris van de vereniging van handelaren in bouw materialen, drs A. J. Zikel, gespro ken over de plaats van de groothan del in de huidige maatschappijstruc tuur. Hij meende onder meer, dat in de raamwetten, zoals vestigings wet, landbouwwet en wet op de economische mededinging, de rechts zekerheid is achtergesteld bij de doel matigheid van het overheidsbeleid. De branche-organisaties doen be langrijk werk in het benutten van de mogelijkheden, die geboden worden. Maar de grootte van het hun toe komende aeel kunnen zij niet bepa len. Dit is de taak van de centrale organisatie, die ook in de loon- en prijspolitiek en de belastingsector voor de belangen van de groothandel op de bres staat. Het terrein van de buitenlandse handel, de Europese vrij handel en de Europese economische gemeenschap, is wel het specifieke terrein van de centrale organisaties. Deze behoeven niet te leiden tot een onvermijdelijk compromis. Zij streeft integendeel naar harmonie in het besef dat, nationaal of Europees, de groothandel in het volle licht dient te staan, aldus de heer Zikel. Ter -vergadering heeft de loco-bur gemeester van Deventer, de heer Th. Heerents, namens de koningin de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, overhandigd aan mej. J. C. van Veenendaal, die na een veertigjarige staat van dienst haar functie bij de vereniging met| pensioen gaat neerleggen. worden. Ontbreekt zo'n bepaling, dan zal de verhuurder met de oude huur- prijs genoegen moeten nemen tot het einde van het lopende huurcontract. Als de huurovereenkomst een einde heeft genomen, heeft de verhuurder een middel om de huurder te dwin gen de wettelijk toegestane huurver hoging van 15% te betalen. De ver huurder kan de huurder een nieuw huurcontract aanbieden, waarin een huur wordt berekend, die 15% hoger ligt. Weigert nu de huurder dit aan bod, dan kan de verhuurder ontrui ming eisen wegens het niet aanvaar den door de huurder van een „rede lijk" aanbod tot het aangaan van een nieuwe huurovereenkomst met be trekking tot het zelfde onroerend goed. Of het aanbod inderdaad rede lijk is, zal de rechter moeten beslis sen. Deelhuren. Alleen de huren van zelfstandige woningen worden met 25% verhoogd. Of wij in een bepaald geval met een zelfstandige woning te doen hebben, is niet altijd even gemakkelijk uit te maken. Een aparte toegangsdeur en aparte meters voor gas, electriciteit en wa ter wijzen op het bestaan van een zelfstandige woning. De huur voor een niet-zelfstandige woning een woninggedeelte dus wordt afgeleid van de huur van de gehele woning. In hoeverre de huurder van een woninggedeelte meer huur zal moeten gaan betalen, hangt af van de be standdelen, waaruit zijn huur is sa mengesteld. De verplichting om meer huur te betalen kan bovendien getem perd worden door de omstandigheid, dat de onderhuurder op het ogenblik meer betaalt dan hij wettelijk ver schuldigd is. De huurprijs, welke de onderhuur der moet betalen, bestaat in de eer ste plaats uit de zogenaamde kale huurprijs. Dit is de huurprijs, welke verschuldigd is voor het enkele ge bruik van een woninggedeelte zonder stoffering, meubilering, enz. Deze kale huurprijs van een woninggedeel te staat tot de huurprijs tot dat van de gehele woning. De kale huurprijs is dus een even redig deel van de huurprijs voor de gehele woning naar de maatstaf van het gebruiksgenot. De naar deze maatstaf te berekenen onderhuur wordt met 20% van die onderhuur verhoogd wegens het ongerief, dat de inwoning aan de hoofdbewoner ver schaft. Voor gas, electriciteit en water mag niet meer in rekening worden ge bracht dan de werkelijke kosten. Voor het gebruik van meubelen en stoffering mag niet meer worden ge rekend dën 20% per jaar van de verkoopwaarde op het ogenblik van ineebruikgeving. De personele belasting, welke de onderverhuurder betaalt voor het onderverhuurde woninggedeelte mag hij volgens een arrest van de Hoge Raad doorberekenen in de onder huurprijs. Een en ander is Ook van toepassing als de hoofdbewoner eigenaar van het huis is. De kale huurprijs, welke de inwonende verschuldigd is, moet dan worden afgeleid van de fictieve huurprijs van het gehele huis. Het komt voor, dat een elders wo nende eigenaar zijn huis in delen aan verschillende personen heeft ver huurd. In dat geval moet elke deel- huurder een evenredig gedeelte van de fictieve kale huurprijs van het ge hele perceel betalen. Hier blijft ech ter een verhoging van 20% achter wege, omdat aan de elders wonende eigenaar-verhuurder geen ongerief wordt aangedaan. Mr C. A. Baron BENTINCK. Pluimveehouderij in zorgen In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn bijna 900 miljoen eieren uit gevoerd, tegen 730 miljoen in dezelf de periode van 1956. Niettegenstaande in 1957 de export dt K.A.B.-BEDEVAART MET MGR NIERMAN NAAR LOURDES. Gistermiddag heeft de twee en twintigste K.A.B.-bedevaart ons land verlaten, met aan boord van de eer ste trein 350 zieken, van de tweede 450 gezonde pelgrims, onder wie mgr P. A. Nierman, bisschop van Gronin- 'meer "dan"*1601 Sen' met zijn secretaris dr T. r.j- j_ meemaakt. in miljoen stuks groter was, bedroeg de I Snnmüirïa!?6 totale waarde (ƒ106.7 miljoen) toch rullen de pe!grim. een miljoen gulden minder dan in diezelfde maanden van het vorige jaar. Dit als gevolg van een aanmerke lijke daling van de exportprijs van eieren, veroorzaakt door de grote concurrentie op de Duitse invoer- markt, waarheen het merendeel van onze uitvoer gaat. Frankrijk, waar heen een zevende deel van onze eierenexport gaat, heeft de liberali satie ongedaan gemaakt. Het zal hier wel Op contingentering uitlopen, het geen voor onze eierenexport een na deel betekent. De vergadering van het produkt- schap voor pluimvee en eieren, waar de voorzitter, ir. J. G. Tukker, bo venstaande gegevens bekend maak te, heeft de verhoging van de invoer heffingen op de voedergranen be sproken; volgehs verscheidene spre kers zou er grote ongerustheid heer sen onder de pluimveehouders. Om dat tachtig procent moet worden in gevoerd, zou de pluimveehouderij 5 miljoen gulden meer onkosten voor de voeding moeten opbrengen. Dit is voor de pluimveehouderij niet Op te brengen. Zonder steunmaatregelen van van de overheid zou het voor de pluimveehouderij, waarin 100.000 personen werkzaam zijn, de onder gang betekenen", aldus ir. Tukker. Tijdens een gisteren door de Ka mers van koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch Vlaanderen aan de Zeeuwse pers aangeboden lunch, deelde de voorzitter, ir. C. A. L. Horstmann, mede dat op uitnodi ging van de kring van werkgevers in de kanaalzone in september een 30- Lourdes arriveren. Om half drie ver liet de ziekentrein het station Eind hoven na een hartelijk afscheid van mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coad jutor van Den Bosch, die elke zieke goede reis wenste, en allen zegende. Het merendeel der zieken reist naar Lourdes op kosten van de K.A.B.-zie kenfondsen. Hun verzorging staat onder medisch toezicht van dokter J. H. M. K. Beckers uit Nijmegen; met de verpleging zijn de zusters van het Kostbaar Bloed belast die bijgestaan worden door tientallen infirmières en brancardiers. De algehele geeste lijke leiding van de bedevaart berust bij mgr K. Ronken, hoofd-aalmoeze- nier van sociale werken in het bisdom Roermond. Als speciale ziekenaalmoe- zenier is de zeereerw. heer P. Kis sels uit Vlodrop aangewezen. Beide treinen namen nog pelgrims op in Weert, Roermond, Sittard en Maas tricht en bereikten nog voor midder nacht Frans grondgebied. De twee en twintigste K.A.B.-bedevaart zal tot 27 juni in Lourdes blijven; 20 juni worden de pelgrims weer in Neder land verwacht. KAAS De lekkerste br0odbeleggin9 a*"- HECHTENISSTRAFFEN VOOR AUTOMOBILISTEN. Omdat geldboetes toch weinig ef fect blijken te sorteren, zoals hij zei, heeft de waarnemende kanton rechter te Apeldoorn, mr. H. L. Sypkens, gisteren drie automobilis ten hechtenisstraffen opj verkeersovertredingen. hier het op onjuiste wijze links af slaan en het inhalen bij kruispun ten. J. J. H. uit Soest en H. J. van W. uit Teuge werden veroordeeld tot drie dagen hechtenis en voorwaarde lijke intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar, met zes maanden proeftijd. G. D. uit Hoen- derloo kreeg eveneens drie dagen hechtenis doch zag bovendien z'n rij bevoegdheid onvoorwaardelijk voor de tijd van een jaar ingetrokken, ken. Mr. Sypkens i§ van oordeel, dat er in Apeldoorn gewoonlijk veel te snel en te slordig wordt gereden en dat hechtenisstraffen misschien een betere preventieve werking hebben. Italianen bieden lamp der broederschap aan De Italiaanse delegatie, die <se lamp der broederschap, die op 22 juni op Margraten zal worden aangeho ld voor den, naar Nederland begeleidt, be- betrof staat uit .53 personen, waartoe onder Strijd om concern blijft voortduren Het gerechtshof te Amsterdam is met de president van de rechtbank aldaar van mening, dat de heer Jan Bata, die tot in hoogste gerechtelijke instantie in Nederland is aangewe zen als eigenaar van het gehele in dustriële vermogen van wijlen de tal Kamerleden een bezoek aan de f stichter van het Bata-concern, Tho- VERLICHTING PASPOORTPLICHT Voortaan met verlopen paspoort naar Frankrijk. Tussen Nederland enerzijds Frankrijk en Duitsland anderzijds zijn reeds enige tijd onderhandelin gen gaande over een wederzijdse ver lichting van de paspoortplicht, aldus deelt de A.N.W.B. mede. Dit heeft ertoegeleid dat Fransen en Duitsers, die Nederland bezoeken, geen pas poort meer behoeven te overleggen, mits zij in het bezit zijn van het in hun land geldige identiteitsbewijs. Daar Nederland geen verplicht identiteitsbewijs kent, kon deze re geling niet wederkerig worden toe gepast voor Nederlanders, die naar Frankrijk of Duitsland réizen. De A.N.W.B. kan thans echter me dedelen, dat als resultaat van verdere besprekingen Nederlanders bij een bezoek aan Frankrijk voortaan kun nen volstaan met een paspoort, dat maximaal vijf jaar verlopen is, zoals ook reeds jaren voor België en Luxemburg het geval is. Deze rege ling is onmiddellijk ingegaan. Met Duitsland zijn onderhandelin gen over een dergelijke regeling nog gaande, doch vooralsnog is voor een bezoek aan Duitsland nog een geldig paspoort vereist. STICHTING PAPIERVAKSCHOOL OP DE VELUWE BEPLEIT. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Oost Gelderland, de heer D. H. Jordaan, heeft gisteren tijdens de opening van de nieuwe golfkarton- fabriek van de fa. J. W. Schut N.V. te Loenen opgemerkt, dat z.i. de stich ting van een papiervakschool op de Veluwe een dwingende eis is. "Op de Veluwe, aldus de heer Jordaan, vin den minstens 2800 personen in de papier industrie een bestaan en de plannen, om in de zogenaamde Middelste Molen" te Loenen (een ongeveer drie eeuwen oude molen) een papiervakschool te stichten wor den door de Kamer dan ook van har te toegejuicht. 1 Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzóne brengen. Een aantal Kamerleden zal een bezoek brengen aan fabrieken in Sas van Gent, terwijl een andere groep ter bezichtiging van verschil lende werken zich naar Terneuzen zal begeven. Na het bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen verenigt het gezelschap zich aan een diner te Vlissingen. Ir Hortsmann besprak nog de noodzakelijkheid van een vaste oeververbinding met overig Neder land en zei, dat vele plaatselijke be langetjes, een eensgezinde beharti ging van de algemene Ceeuwsch- Vlaamse belangen dikwijls in de weg staan. INTERNATIONALE WERKKAMPEN IN DE KENNEMERDUINÊN Van 23 juni tot 29 september zal in het „Nationale park de Kennemer. duinen" te Overveen een reeks in ternationale werkkampen worden ge houden onder auspiciën van de ver eniging voor internationale rechts orde „Viro". Tijdens de zeven kam pen, die elk twee weken zullen du ren, zal telkens door 25 jongeren uit verschillende landen worden gewerkt aan de aanleg van een rijwialpad door het nationale park, terwijl daar naast werkzaamheden zullen worden verricht ter voorkoming van duin verstuiving. De bedoeling van deze kampen is, jongeren vain verschillende landen met elkaar in contact te brengen, waarbij tevens een bijdrage wordt geleverd aan de ontwikkeling van een bepaalde streek in het ontvan gende land. In de jaren na de storm ramp van 1953 organiseerde de Britse vereniging voor de Verenigde Naties soortgelijke werkkampen in de om geving van hét zwaar getroffen Nieuwer kerk, waarbij de deelnemers aan deze kampen werkzaam waren bij de woningbouw, de aanleg van een sportterrein, en het planten van bomen. Ook in andere landen wor den geregeld dergelijke werkkampen gehouden. Zij worden sterk bevor derd door de W.F.U.N.A., de wereld federatie van verenigingen voor de Verenigde Naties. Eerste blindentuin in Nederland geopend 't Is een klein geurig paradijs, waaraan de blinden hun hart kunnen ophalen", zei gistermiddag mevrouw R. T. Kolfschoten-Ferwerda, echtge note van de burgemeester van Den Haag, in haar toespraakje, dat zij hield bij de officile opening van de eerste blindentuin in Nederland en op het gehele vasteland van Europa, in het Zuiderpark in Den Haag. Het idee voor deze tuin, zo vertel de mevrouw Kolfschoten, was enige jaren geleden ontstaan toen tijdens de bloemenwijk een tentoonstelling voor blinden was ingericht. Na haar toespraak opende de echt genote van de burgemeester het hek van de tuin en konden de vele geno digden, onder wie de burgemeester, wethouders en raadsleden van Den Haag in de tuin wandelen. Bij alle bloemen en planten in de tuin staan bordjes, waarop in braille schrift de naam van de bloem of plant is aangebracht. Voor de opening van de tuin had mevrouw Kolfschoten het pad, dat er naar toe loopt zijn naam gegeven. Zij trok een vlag in de Haagse kleu ren groen-geel weg van het bord waarop staat: „Louis Braillepad". De 10-jarige Elly Rijnveld, dochter van de directeur van gemeentewer ken van Den Haag, bood mevrouw Kolfschoten een boeket bloemen, ge plukt uit de blindentuin, aan. De heer P. van de Wel, voorzitter van de Haagse contactcommissie van Nederlandse blindenorganisaties be dankte voor de prachtige tuin. mas Bata Sr, moet worden geacht ook eigenaar te zijn gebleven van de door de Tsjechische staat geconfisqueerde aandelen van de moeder-vennoot schap, de naamloze vennootschap naar Tsjechisch recht „Bata A.S. te Zlin". Twee eveneens in het westen ver toevende directeurendezer N.V. be twisten de heer Jan Bata, de half broer van de stichter van het con cern, het recht waarop deze aan spraak meent te kunnen maken om zonder hen v. d. NV te kunnen optre den en onder meer een algemene vergadering van aandeelhouders te kunnen uitschrijven. Het hof acht de heer Jan Bata ge rechtigd een vergadering van aan deelhouders uit te schrijven, nood zakelijk door de volledige impasse in de vennootschap, ontstaan door een gezagscrisis in deze onderneming. Het belang van dit arrest is vol gens juridische deskundigen gelegen in het feit, dat een hof, voor zover bekend, voor het eerst in de vrije wereld heeft beslist, dat rechtsgeldi ge vergaderingen van aandeelhouders kunnen worden gehouden buiten het land, waarin de betrokken vennoot schap is gevestigd, zelfs al is het ver mogen dezer N.V. genationaliseerd en de aandelen geconfisqueerd. Het hof heeft hierbij een beroep ge daan op het noodrecht In een tweede arrest in de Bata- affaire heeft het gerechtshof een von nis vernietigd van de president der HET NIEUWE STATIONSPLEIN TE VENLO. Binnenkort zal begonnen worden met de aanleg van het plein voor het in aanbouw zijnde nieuwe stations gebouw te Venlo. Er zal ruimte ge schapen worden voor taxi-standplaat sen, een aantal autobushaltes, een tiental vaste standplaatsen voor auto bussen en parkeergelegenheid voor toeringcars en personenwagens. De totale kosten worden op ƒ367.000 begroot, welk bedrag ten laste komt van het brugplan Venlo. Een afzon derlijk krediet behoeft de gemeente raad hiervoor niet uit te trekken. Het stationsgebouw zelf zal vermoe delijk einde van dit jaar gereed ko men. De nieuwe perrons zijn reeds in gebruik genomen. Amsterdamse rechtbank, waarbij Thomas Bata Jr., de zoon van de stichter van het concern, verplicht was een schriftelijke volmacht (waar mee aan Jan Bata het volledig recht van een aandelenpakket werd toever trouwd) af te geven vóór de op 0 juli a.s. te houden aandeelhouders vergadering op straffe van betaling ener dwangsom van f 5000 voor iede re dag dat de volmacht na deze da tum niet zou zijn afgegeven. Verdronken Amerikaan door kikvorsmannen opgehaald Kikvorsmannen van de Nederlandse marine hebben .gistermiddag op de Loosdrechtse plassen het lijk opge haald van een Amerikaan, die hier dinsdag is verdronken. De Ameri kaan, een mecanicien die werkzaam was bij het Amerikaanse squadron dat op de basis Soesterberg gesta tioneerd is, had met een collega een zeilboot gehuurd en was, na de boot aan een boei te hebben vastgelegd gaan zwemmen in de nabijheid hier van. Op zeker ogenblik was het vaar. tuig losgeslagen en de collega, die erin was blijven zonnebaden en de zeilkunst niet meester was, slaagde er niet in de mecanicien weer aan boord te nemen. Daar deze niet vol doende kon zwemmen, verdronk hij op jammerlijke wijze. Amerikaanse officieren van de ba sis Soesterberg woonden de opsporin gen bij. De naam van de om het le ven gekomen Amerikaan zal pas be kend worden gemaakt, wanneer de familieleden op de hoogte zijn ge bracht. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld: Argentinië: ms. „Yapayu" (27 Juni); Australië: via Engeland (29 juni); Brazilië: ms. „Graveland" (24 juni); Canada: ms. „Black Condor" (26 juni); ms. „Noordam" (27 juni); ss. „Groote Beer" (29 juni); Chili: via New York (27 juni); Ned. Antillen: ms. „Norinda" (24 juni); Nieuw Zee. land: via Engeland (29 juni); Suri name: ms. „Bonaire" (26 juni); Unie van Z. Afrika en Z.-W. Afrika: ms. „Bloemfontein" (25 juni); ms. „Car narvon Casle" (29 juni); Brits- Öost-Afrika via Frankrijk (29 juni). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. anderen behoren mgr Ferdinando Baldelli, voorzitter van Pontifica opera dit assistenza, generaal Giusep pe de Stefanis, secretaris-generaal van de wereldorganisatie van de lamp van de broederschap, generaal Mario Mazzetti, secretaris-generaal van het Italiaanse comité, en verder andere leden van dit comité, vertegenwoor digers van 29 organisaties van oud strijders, oorlogsslachtoffers en van het leger, van de pers en de Italiaan se vereniging van vreemdelingenver keer. Deze delegatie wordt op 22 juni 's morgens in Keulen afgehaald, aan de grens begroet en zal in het Pro vinciehuis te Maastricht door de commisaris van de koningin in de provincie Limburg, dr F. Houben, ontvangen worden. Op zondag 23 juni gaat de delegatie naar Lelystad en de Zuiderzeewerken en bezoekt daarna het kerkhof „Rust hof" bij Amersfoort, waar kransen worden gelegd bij de graven van Ita liaanse soldaten, 's Avonds vertrekt de delegatie weer naar Italië. De plechtigheid op Margraten wordt gehouden ter gelegenheid van de wereld veteranen dag van de world veterans federation, van welke fede ratie in Nederland deel uitmaken de Nederlandse vereniging van oud-strij ders en dragers van het mobilisatie- kruis, de vereniging van oud-onder officieren van het K.N.I.L. „Madjoe" en de bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers. De A.N.W.B. heeft bekend gemaakt, dat de onderhandelingen, die gevoerd worden met Frankrijk en Duitsland over een wederzijdse verlichting van de paspoortplicht, tot resultaat heb ben gehad, dat het thans mogelijk is een bezoek aan Frank: ijk te brengen met een paspoort, dat maximaal vijf jaar verlopen is. De regeling, die on middellijk is ingegaan, bestaat reeds jaren voor België en Luxemburg. De Fransen en Duitsers ,die Neder land bezoeken, behoeven geen pas poort meer over te leggen, als ze in het bezit zijn van het in hun land geldige identiteitsbewijs. De bespre kingen met Duitsland duren nog voort. Te veel reclame in TV-uitzending Het programma, dat de KRO-televl- sie sectie gisteravond uitzond moest in de rubriek „Televitrine" op het laatste moment een wijziging onder gaan, omdat men het programmadeel, gewijd aan plastic artikelen, moest laten vervallen. In verband met een daarin aanwezig geaoht reclame-ele ment werd uitzending van dit pro gramma nl. door de regeringsambte naar voor radio en televisie, mr A. W. Schade van Westrum, verboden. Men had in de middaguren dit pro gramma in de studio nog gerepeteerd maar later kwam telefonisch het ver bod binnen. Deze uitzending over plastics was nl. voorbereid en zou worden verzorgd in samenwerking met een firma in plastics te Amster dam, die enkele dagen vóór de uit zending een folder aan haar cliëntèle toezond, waarin de naam der firma ten nauwste werd betrokken bij deze uitzending. Dit had tot gevolg, dat uit de kring van handel- en industrie protesten bij het ministerie binnen kwamen. In verband met de persoon lijke reclame, die achter deze TV- uitzending was geschoven, volgde van hogerhand het verbod. (20)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6