i m 0 m Deken Haring als pastoor van de St. Lodewijkskerk geïnstalleerd KWATTA MR. KLAASESZ ONTSTAK NIEUW LICHT IN LEIDSE RAADZAAL fk<§ Zoeterwoude gaat weer een neomist verwelkomen >jL Ititw VRIJDAG 21 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA T Sluitstuk der plechtigheden Door mgr Schaaper Voorafgegaan door bruidjes, zan gers en misdienaars betraden gister avond onder het zingen door de ge lovigen van de zeer toepasselijke psalm „Laetatus sum" de te installe ren pastoor kanunnik W. Haring, ver gezeld van mgr A. Schaaper, de Vi caris-Generaal van het bisdom, de St. Lodewijkskerk. Kapelaan J. v. d. Stap leidde deze plechtigheid in. Met een kort woord bracht hij de mooie dagen in herin nering met als sluitstuk deze instal latie van de reeds lang in functie zijnde pastoor. De installatie is ech ter uitgesteld tot na de Consecratie van de gerestaureerde kerk. Hij ver welkomde de Vicaris-Generaal en no digde hem uit de installatieplechtig heid te verrichten. De vicaris las hierop de benoe mingsbrief voor in het Latijn, waarna hij ook de Nederlandse tekst liet horen. Een door koor en volk samen ge zongen „Veni Creator" leidde de plechtigheid in. Staande voor het altaar legde pastoor Haring nu de ambtseed af, welke uit drie delen bestaat, de eed van gehoorzaamheid en eerbied aan Paus en Bisschop, de eed van trouwe bediening van de pa rochie en het beheer van de hem toevertrouwde goederen en tenslotte de eed van rekening en verantwoor ding over dit beheer. Terwijl de de ken op het altaar stond met de hand op het evangelieboek klonken plech tig de woorden: „Zo helpe mij God en deze heilige Evangeliën Gods". Mgr Schaaper reikte hem de sleu tels der kerk, de kelk en de para menten over, waarna hij de pastoor achtereenvolgens in het bezit stelde van preekstoel, biechtstoel, doopvont en sacristie. Geknield aan de voet van het hoogaltaar werd daarna de pastoor plechtig bevestigd en in het bezit gesteld van zijn parochie. Zo eenvoudig deze opsomming lijkt, zo ontroerend, treffend en zinvol was de installatie-plechtigheid. Toespraak. Bij zijn toespraak tot pastoor en parochie noemde de Vicaris-Gene raal dit een historisch sluitstuk van al de feesten van deze dagen. Hij wenste de pastoor geluk met deze pa rochie en de parochie met deze pas toor. Hij beschouwde deze parochie als een zeer bevoorrechte met een dergelijk prachtig gebouw, maar nog meer nu zij officieel een eigen pa rochiegemeenschap gaat vormen. Nu ligt een grote taak te wachten, want samen met de herder moet men na de bouw van de kerk aan geestelijke op bouw beginnen „Géén werk van dagen of maanden, doch van jaren wacht U. En juist de eerste jaren zullen van zeer grote in vloed zijn op de gemeenschapsgeest die hier zal gaan leven. Naast zijn natuurlijke zal Uw pastoor ook zijn menselijke feilen hebben. Uw taak zal zijn daar doohhéén te zien en in hem alleen te weten Uw door God aangestelde herder en hoeder". Mgr. Schaaper bracht bij de pas toor in herinnering de wijding, die zij gezamenlijk ontvangen hebben en een jarenlange persoonlijke vriend schap. Hij beschouwde het nu als een persoonlijk voorrecht hem te mogen installeren. Mgr besloot met de bede, dat het herder en parochianen gegeven zou mogen zijn met elkander te gaan naar dat beloofde land, waarheen wij al len hopen te emigreren. De plechtigheid werd besloten met een kort Lof, waarin het zangkoor o.l.v. de heer J. v. d. Meer, bewees in staat te zijn de Gregoriaanse ge zangen op een gevoelvolle en levende wijze ten gehore te brengen. Onder de aanwezigen waren pas toors en andere geestelijken uit Lei den en omgeving en zusters uit Lei den. VOORSCHOTEN VERKEERSEXAMEN De afd. Voorschoten van de Ver. voor Veilig Verkeer heeft het prak tische gedeelte van het verkeers- examen dit jaar afgenomen in de straten van het Vernèdepark en het plan-Langenhorst. Vanaf de Kims- hoeve in de Baden Powellweg start- ten 212 kandidaatjes, allen leerlingen van de 6e en 7e klassen van de Voor- schotense lagere scholen, nadat eerst de politie de fietsen had gecontro leerd. Eventueel opgemerkte onvol komenheden moeten deze week her- steld en aan de politie getoond wor den. Stuk voor stuk vertrokken de kinderen van de startplaats om de route, uitgezet door de heer C. Rob- bertsen, individueel te rijden. In de route ware: diverse verkeersmoeilijk heden en -borden opgenomen. Op plaatsen, waar verkeersfouten gemaakt konden worden, waren con troleposten, die meest door dames be zet waren, die vrijwillig daarvoor een middag opofferden. Hoewel de route niet moeilijk was, werden er nog vrij veel fouten ge maakt, speciaal bij de verkeersagent, de stoplichten en 't verplichte rij wielpad. Zo spoedig mogelijk zullen de resultaten van dit examen en het reeds eerder afgelegde schriftelijk ge deelte uitgewerkt worden, waarna de diploma's zullen worden uitgereikt. Examens. De Stichting van Examinatoren in Stenografie en Ma- chineschrijven, gevestigd te Rotter dam, heeft op 14 juni 1957 in de Openbare Ulo-school te Voorschoten 16 leerlingen van het 3e leerjaar van die school geëxamineerd in machine- schrijven. Twaalf candidaten behaal den het diploma, nl.: Els Anker, Teub Beltman, Hans Deurloo, Ineke Ger- retsen, Loes v. Goor den Ooster- lingh, Hans Metselaar, Henk v. Rin- sum, Lenie Sterk, Nico Wassenaar, Truus Zoons, Kees Riethof en Peter Kaptein. Medische dienst. De dienst der doktoren wordt gedurende dit week einde voor spoedgevallen waargeno men door dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20, telef. 2356; voor wijk verpleegster: Gezondheidscentrum, telefoon 2177. Geslaagd. Onze plaatsgenote, mej. A. M. Peeters, voormalig kleu terleidster van de r.-k. Kleuterschool, slaagde in 's-Gravenhage voor de acte hoofdkleuterleidster. WASSENAAR Onderscheiding. Bij K. B. is toegekend de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, aan A. F. Zetten, tuinbaas in dienst van mej. A. C. S. Peelen, te Wassenaar. 't is weer CADEAU VAN DE PROVINCIE -v mm 'm van hen schijnen, bij het vaststellen van verordeningen en besluiten. Aan het eerste bijbelboek, Genesis, ontleende de voorzitter de gedachte, dat de eerste dag het licht gegevtn werd, en het was in deze geest, dat hij mr Klaasesz verzocht, de nieuwe verlichting van de raadszaal in wer king te willen stellen. In zijn antwoord, zocht de commissa ris van de Koningin eveneens een verklaring voor het vermeende sym bool van de 37 lampjes. Hij ver wees daarbij naar de officiële stuk ken, die sinds oktober 1955 omtrent het geschenk voor de Leidse raad zaal door G. S. waren behandeld. Daaruit bleek, dat het idee tot het betuigen van mededeven aan de ge meente Leiden, met de desastreuze brand van 1929, „levendig was geble ven" en dat slechts gewacht was op een passende gelegenheid om het idee te verwezenlijken. Geen symbool. Weliswaar is het Leidse stadhuis een gebouw vol symboliek, zo meen de spr., maar een kunstzinnig man als burgemeester Van Kinschot, moest weten, dat er niet méér lampen zouden passen in een zo kunstzinnig verantwoord geheel als de nieuwe lichtkroon is en daarbij, zo zeide mr. Klaasesz: „de grenswijziging met Oegstgeest waardoor de Leidse Father J. Vaneveld, 4e priester uit één gezin In de erelijst van pries ters, in deze eeuw voortge komen uit de parochies Sint Joannes Onthoofding en H. Kruisverheffing wordt dit jaar de 29ste parochiezoon opgenomen. Op zondag 7 juli zal fa ther Johannes Henricus Va neman in de kapel van het St. Joseph College te Mill- Hill uit de handen van mgr W. Godfrey, aartsbisschop van Westminster de H. Pries terwijding ontvangen. Op zaterdag 20 juli zal de Neomist vanaf de Lamme- brug feestelijk ingehaald worden en op zondag 21 juli in de Sint Janskerk zijn eer ste plechtige H. Mis opdra gen. Father Joop Vaneman is de vierde nriesterzoon van het echtpaar Joh. Vaneman- Schakenbos; uit dit gezin van vijftien kinderen zijn ook nog twee dochters in het klooster getreden, j Father Jan en Johan kun nen, werkzaam in de Missie j van Oeganda het feest niet I bijwonen. Father Antoon die i leraar is aan het St. Petrus College te Freshfield zal bij de plechtige H. Mis aanwe zig zijn en de predicatie houden. Zr Wendela uit het kloos ter Onder de Bogen" te Maastricht komt het pries terfeest meevieren. Zuster Eijmard van de Zusters van Liefde te eind za, worden dcn Uonrow lrnmt eniOP flnffpn Tin flP tePS- Het aantal deelnemers is dit jaar met 40 gestegen; steeds meer ouden van dagen besluiten om mee te gaan omdat zij die steeds meegaan zo vol lof spreken over de uitgaansdag. Examen r.-k. E.H.B.O. Dinsdag avond is na afloop van de cursus van de r.-k. vereniging voor E.H.B.O. die gegeven is door mevr. Van Dam- Borst en dokter Wybo Kortmann door laatstgenoemde het examen af genomen met medewerking van dok ter M. van der Stoel, uit Voorscho ten en mevr. van Dam—Borst. Geslaagd zijn: mevr. van Diemen Van der Veldt, mevr. van der Poel Van den Akker, mevr. Paardekoo- perRodewijk, en de dames R. van Bemmelen, F. Bakker, N. v. d. Helm (Stompwijk), R. Kaptein (Hazers- woude), G. van der Post, A. van Rijn, A. Praat en de heren Th. Heemskerk, J. Versteegen, A. Oostdam, K. van der Werf, W. C. van der Salm, H. Paardekooper Pz. en Q. Olsthoorn. Van de 18 candidaten werd er 1 afgewezen. DE ZILK ELFJARIG MEISJE REDT KIND VAN VERDRINKINGSDOOD In een tuinsloot waar regelmatig kinderen gaan zwemmen en baden, verdween op een gegeven moment het dochtertje van de fam. Z. naar de diepte. De 11-jarige Joke v. d. Berg, die de zwemkunst reeds goed meester is, dook haar na en wist de kleine boven water te krijgen. Op het hulpgeroep schoten enige land arbeiders toe die de drenkeling op de wal trokken. Hoewel het kind be wusteloos was, doch spoedig weer bij kwam, kon de gealarmeerde arts geen nadelige gevolgen constateren. Venray komt enige dagen na de fees ten naar „Sancta Maria" te Noord- wijk, waar de jonge priester een H. Mis zal opdragen gevolgd door een intiem feest waarbij alle familiele den tegenwoordig zullen zijn. Nadere bijzonderheden omtrent de gebeurtenissen, waarbij de r.-k. pro- pagandaclub de leiding heeft, zullen wij t.z.t. vermelden. Feestdag voor ouden van dagen. Voor de zevende maal organiseert het comité een uitgaansdag. Op maandag 24 juni start de autocolonne te 9.15 vanaf het Parochiehuis aan de Schenkelweg om via Katwijk, Noordwijk, Aerdenhout naar Zand- voort te gaan, waar aan het strand de koffie geserveerd zal worden. Dan gaat het gezelschap langs Overveen naar Ben nebroek om een bezoek te brengen aan Europa's mooiste tuin, de Linnaeushof. In het restaurant wordt een lunch-aangebo den. Vandaar gaat de tooht naar Schip hol alwaar op het terras verfrissin gen worden genoten voor de terug weg. De aankomst is op acht uur be paald aan het raadhuis vanwaar met muziek naar de Schenkelweg, het M 1 BP*"®1 M I H Éflj - JPP? W- Plezierige nasleep van Stadhuisbrand Na bijna dertig jaar, heeft zich gisteravond het eind van de nasleep doen voelen, die de stadhuisbrand van 12 rebruari 1929 voor Leiden heeft gehad. Een plezierig eind van een onplezierige geschiedenis. De commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland kwam toen na melijk de verlichting voor de Raads zaal overdragen, die een geschenk is van de provincie Zuid-Holland en bedoeld is als bijdrage tot herstel en verfraaiing van 't indertijd zwaar ge troffen stadhuis. In zijn welkomstwoord tot mr J. Klaasesz, commissaris der Koningin, enkele gedeputeerden, wethouders en hoofden van dienst, alsmede tot 18 van de 37 raadsleden bracht de voor zitter van de Raad, burgemeester F. H. van Kinschot, het tragisch gebeu ren van de stadhuisbrand in herinne ring. De ophouw voltooid. Hij releveerde daarbij de periode van krachtige herbouw onder archi tect Blaauw, waarbij van alle zijden steun was verkregen. Zich bepalend tot het geschenk, dat de provincie aan de gemeente Leiden wilde aanbie den, vroeg spr. zich af, wat toch de betekenis mocht zijn van de 37 lamp jes, die de kroon bevat: evenveel lichten als de raad leden telt. Hij veronderstelde een tweeledig symbool: elk der raadsleden zou zijn eigen, speciaal licht hebben en de wijsheid der provincie zou over elk Door een druk op de knop ontsteekt mr J. Klaasesz, commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland de grote lichtkroon in de raadzaal. raad zou worden uitgebreid is er ook nog niet door!" Symboliek is dus ver te zoeken en daarom zag spr. een andere mogelijk heid: „Misschien komt over een jaar pf dertig wel een Leids burgemeester een nieuwe lamp aansteken in een nieuw provinciehuis. En voor wat, hoort wat!" Practische raad. Nadat de kroon ontstoken was, zei- de burgemeester Van Kinschot het geschenk met grote dank te aanvaar den. Hij zag er 'n blijk in van ver steviging van de band tussen de ge meente Leiden en de provincie Zuid- Holland. Tot slot gaf mr Klaasesz de prac tische raadgeving aan de leden van de raad, om elkaar in de toekomst recht in de ogen te zien, omdat an ders de kans op verblinding zeer groot zou zijn. En hiermede heeft hij het karakter van de nieuwe verlichting ten voe ten nit getekend. Het ziet er niet naar uit, dat de Leidse raad in de toe komst nog langdurige vergaderingen zal beleggen, wanneer niet de voor genomen wijzigingen er toe leid ju, dat het schelle licht van verschil lende lampjes een weinig wordt af geschermd Na afloop van de overdracht was er een receptie in de burgerzaal. N00RDWIJKERH0UT Aanbesteding nieuwe brug. Na mens het gemeentebestuur van Noordwijkerhout heeft gisterenmid dag openbare aanbesteding plaats ge had door N.V. Advies- en Inge nieursbureau Dullink v/h Beton-IJzer te Den Haag van het maken van een nieuwe brug over de Guldemondsloot in de Kerkstraat. Er is als volgt in geschreven: G. F. H. van Midden, Beverwijk 53.415; Pieter Bos, Am stelveen 48.100; Bouwbedrijf V. de Vries, Haarlem ƒ47.000; ,fa. K. en R. Haverland, Zwolle ƒ46.700; N.V. gebrs. Mol te Hendrik Ido Ambacht ƒ46.500; J. Riemersma Zn. te Am sterdam ƒ46.340; P. Witkop Zn., te Overveen ƒ45.500; fa. de Bron en Visser te 's-Gravenhage ƒ45.364; L. P. v. d. Geer te Leiden f 45.000; N.V. Van Plinder's Aann. Mij, te Ridder kerk 44.400; J. Splinter te Voor schoten 41.350; H. J. Strijk te Rijp- wetering ƒ40.300; fa. M. v. d. Bent en Zonen te Wassenaar ƒ40.100; C. Lampert te Haarlem 39.000; W. Hen. nipman te Leiderdorp ƒ38.833; N. Overdevest te Zoeterwoude ƒ36.850. F. D. L. Lampert v/h Rombout te Heemstede ƒ36.277; S. Bakker te Ge- nemuiden ƒ36.230. De begroting van het werk was 34.600. De gunning is aangehouden. Concert in de muziektent De Chr. Muziekvereniging „De Harpe Davids" geeft zaterdag 22 juni in de muziektent aan de Zeestraat een con cert, dat om 8 uur 's avonds aan vangt Tweelingen in congres te Eindhoven Studieobject voor 10 Leidse studenten In Eindhoven ir gisteravond het in ternationale tweelingencongres be gonnen. Het is slechts ^en voorlopig begin, alléén voor de buitenlanders. Zaterdag zullen de h ederlandse twee- en meerlingen zich voegen bij de thans reeds aanwezige buitenlandse gasten. Met een stoet van 50 wagens, voor afgegaan en gevolgd door een .mu ziekcorps, zijn de congressisten van het station naar de Philips' jubileum hal gegaan, waar zich de vele feeste lijke evenementen zullen voltrekken. Voor de stoet vertrok, heeft de Eindhovense meisjestweeling Van der Heuvel, mede namens de buitenland se gasten, een krans gelegd bij het standbeeld van dr A. F. Philips op het 18 septemberplein. In zijn openingstoespraak in de ju bileumhal zette congresvoorzitter, mr N. van Bakel, uiteen dat behalve aan de feestelijke evenei..enten veel waar de moet worden gehecht aan de me dische zijde van dit congres. Hoogle raren, medici en een tiental studen ten van de Leidse universiteit zullen onderzoekingen verrichten, onder meer naar de psychologie en erfelijk heid van tweelingen. Annex aan het congres worden voor vakmensen lezingen gehouden over het medisch verschijnsel twee ling. Het merendeel van de ongeveer honderd buitenlandse paren is af komstig uit Duitsland. Het verst ge komen paar zijn de Zuid-Afrikaanse 19-jarige jongens Smyth, uit Durban. Verder zijn er tweelingei uit Enge land, België, Luxemburg en Frankrijk. Polen en Hongaren, die zich hadden opgegeven, hebben op het laatst ver stek moeten laten gaan, omdat de vereiste papieren niet gereed waren. Het congres duurt tot en met zondag. Prinses Marijke heeft het pan- tertje uit Pakistan, dat zij vorige week aan Ouwehands dierenpark heeft overgedragen, de naam „Kis- patan" gegeven.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5