DE PRI]ZENPOT KOMT WEER AAN BOD! ZEE De prijzen EN ONZE TWEEDE P.P.-OPGAV2 LUIDT: D 16 17 18 19 HO .tl|^AÜ 21 )UN1 I») En met Uw vulpen in de hand haalt U de prijspot uit de krant! GEZIEN HET SUCCES van onze pinksterprijsvraag vervolgen wij vandaag de strijd om de PRIJZENPOT met een nieuwe en gemakkelijker opgave. Vorige week konden wij 2500,uitkeren. Wij rekenen er op, dat thans meer oplossingen zullen binnenstromen, zodat de prijzenpot 20 mogelijk groter wordt. Als resultaat van de eerste P.P.-puzzel ontvingen vier abonnees in Venlo samen 2000,en één inzender uit Bussum 500,Wij hopen, dat er ditmaal hogere uitkeringen in ons rayon kunnen plaats vinden. Aan de slag dus, allemaalEen goede raad, start niet te laat. Zorgt U ervoor zaterdagochtend briefkaarten en post zegels (tot een waarde van 57 cent) in huis te nemen, dan komt U zaterdagmiddag niet voor een gesloten deur van het postkantoor. De inzendingen moeten voortaan uiterlijk maan dagmorgen 11 uur zijn gepost, later afgestempelde briefkaar ten dingen niet meer mee. Post Uw inzending dus uiterlijk zondagnacht of maandagochtend vroegtijdig HELAAS ontvingen w(J verleden week 17 in zendingen, waarbij ver geten was een extra postzegel van 50 cent te plakken en voorts nog enkele, waarbij het diagram niet volledig was in gevuld. Deze kaarten moesten terzijde worden gelegd, want de oplossing was ongeldig. Controleert daarom nog even de briefkaart alvorens U deze in een brievenbus laat glijden. Bij deze prijzenpotprijsvraag deelt iedere goede oplosser mee in de prijzen. Dus wie de goede ant woorden weet, heeft altijd prijs. Deze zelfde puzzel verschijnt in een 25-tal bladen over het gehele land, zodat er een ZEER GROTE POT zal ontstaan door de duizen den inzendingen, waarop allemaal vijftig cent extra wordt geplakt. Het bedrag, dat na aftrek van de kosten overblijft, wordt geheel aan de winnaar(s) uitgekeerd. Bij deze puzzel is maar één goede oplossing mogelijk, omdat geen en kele vraag voor tweeërlei uitleg vatbaar is. Indien er geen goede inzending binnenkomt, blijft de gehele pot overstaan tot de vol gende prijzenpotpuzzel. Hoe méér oplossingen er bin nenkomen, hoe groter de prij zenpot Als er 10.000 abon nees meepuzzelen, is er een be drag van 5.000,beschik baar, waar na aftrek van de kosten alle winnaars een gelijk deel van zullen ontvangen. En is er maar één winnaar, dan gaat deze met de gehele prij zenpot strijken. VOOBWUBDKÏ 2 cijfers moeten volledig worden Ingevuld; 9 het volledig uitgeknipte diagram moet op een briefkaart worden ge- x plakt; A onduidelijke veranderin gen of Invulling maken een inzending ongeldig; K oplossingen moeten per brie/kaart via de posterij en worden ingezonden; g briefkaarten, waarop niet het verschuldigde porto (7 cent) en het extra porto van 50 cent is geplakt, zfjn ongeldig; 7 briefkaarten, die na a.s. maandag 11 uur V.m,, of niet door P.T.T. zv'n af gestempeld, zijn ongeldig Q 1oij dragen geen Verant woordelijkheid voor zoek raken, beschadiging of vertragingder kaarten; q over opgave en oplossing Is geen correspondentie mogelijk en er bestaat geen beroep op de beslis sing van .de puzzelredac tie, deze is bindend; door inzending verklaart men zich akkoord met de ze voorwaarden. 10 Inzonden Het ingevulde diagram knipt U uit en plakt dit op de blanco zijde van een briefkaart. Aan de andere kant adresseert U als volgtP.P-, Postbus J5, Utrecht. Naam en volledig adres van de afzender in blokletters invullen en daarboven 50 cent aan extra post zegels plakken, plus het normale porto van 7 cent. U zendt de brief kaart niet ln enveloppe, maar open ln. Gebruik alleen geldige postzegels. Vervallen postzegels, radiozegels, plakzegels en dgl. worden door de posterijen niet vergoed I De oplossingen moeten uiterlijk het poststempel van maandagmor gen 24 juni a.s., 11 uur dragen. Later afgestempelde briefkaarten worden onherroepelijk terzijde ge legd. Wat U te doen hebt Op deze pagina vindt U 'n twaalf tal vragen, A. tot en met M. en bij elke vraag vijf antwoorden. Aan U de taak te bepalen, welke van de vijf antwoorden goed zijn. Het kan voorkomen, dat méér dan één antwoord goed is, ja, misschien zijn er soms wel 4 of 5 antwoor den juist, bij andere vragen kan het gebeuren dat er maar één antwoord goed is. Voorts vindt U een diagram met vooraan de letters van de vragen en naast elke letter de nummers van de bijbehorende (doorgenum merde) antwoorden. U hebt nu niets anders te doen dan de nummers door te kruisen van alle antwoorden, die volgens U goed zijn, regel voor regel de aangekruiste getallen op te tellen en dan de gevonden totalen in de laatste strook (geheel rechts) te plaatsen en nog eens tot een totaal op te tellen, dat U in de cirkel zet. Zo zou bijvoorbeeld een vraag kunnen luiden A. een pink is 1 een deel van de hand; 2 een kle dingstuk; 3 een dier; 4 een stuk gereedschap; 5 een vissersvaar tuig. Nu blijkt, dat 1, 3 en 5 goed zijn, want een pink is werkelijk een deel van de hand, maar ook een dier en ook nog een vissers vaartuig. In het diagram streept U daarom in zo'n geval op de strook A het cijfer 1 door, maar ook de 3 en ook nog de 5. In de laatste kolom zet U de som van 1 3 5 9. Dat totaal 9 telt U later op bij de totalen van de andere stroken en zo vindt U het „totaal der totalen" voor de cir kel. A. Wat la ean pand t I. ten waarborg; 2. aan gewicht; 3. een Inhouds maat; 4. een gebouw; 5. een deel van een jas. B. U hebt wel eens van een serenade gehuord. Wat voor muziek is dat? 6. een ochtendconcert; 7 een middagconcert; 8. een avondconcert; 9. een nachtconcert; 10. mu ziek ter huldiging. C. In de Bijbel Is Davld de naam van II. aen vluchteling; 12. een koning over Juda; 13. een koning over geheel Israël; 14. een vij and van Jonathan; 15. een dichter. D. Tegenwoordig spreekt men nogal dikwijls over plankton, dat in de toekomst waarschijnlijk tot heil van de mensheid aangewend kan worden. Wat is plankton 16. afval bij kernreacties; 17. primitief leven; IC. onzichtbare streling; 19. een medische ingreep; 20. een houtsoort. E. Bij welk soort sport komt de schneppersprong Maak de juiste nummers zwart 1 A 3 6 11 12 13 19 IS 2.1 22 <25 29 25 Ruzie om de „Mayflower" De miljonair Felix Fenston, die de N.V. Mayflower grote sommen heeft geleend om de reis van de .Mayflo wer II" mogelijk te maken, heeft het aftreden van de directeuren War wick Charlton en John Lowe geëist. Charlton heeft verklaard, dat hij er niet aan denkt om uit de onderne ming te treden, die hij zelf heeft op gericht. Van hem is het plan om de „Mayflower" te laten varen uitge gaan. Fenston heeft zich daarop uit de onderneming teruggetrokken. Zoals bekend, zijn er eilijkheden met crediteuren. Charlton heeft verklaard, dat er ruime inkomsten in het verschiet liggen en dat aan alle financiële ver plichtingen zal kunnen worden vol daan. Hij ontkent, dat de onderne ming een fiasco is' geworden. Fenston wilde een eventueel ex ploitatieoverschot geheel aan liefda dige doelen besteed zien. Op voor waarde dat de beide genoemde di recteuren aftreden, wilde hij zich garant stellen tegenover de schuld eisers. öharlton, die evenals Fenston woensdag uit New York in Engeland is aangekomen, heeft een aanklacht wegens smaad ingediend tegen en kele Britse bladen. De bladen hebben verklaringen van schuldeisers gepubliceerd,die dreigden het scheepje in beslag te laten nemen. Ontspanning in Tunesië „De spanning in de betrekkingen tussen Frankrijk en Tunesië vermin dert door het begrip, dat de Franse militaire autoriteiten tonen", heeft premier Bourguiba van Tunesië ver klaard. De Fransen voeren geen troepen bewegingen meer uit behalve die, welke nodig zijn voor de ravitaille ring e.d. De premier zei te verwachten, dat de onderhandelingen met Frankrijk nog vóór het eind van de maand zul len beginnen. Buitenlanders Indonesië in De Indonesische regering heeft een wetsontwerp gepubliceerd op grond waarvan alle buitenlanders, met in begrip van buitenlandse correspon denten, niet in Indonesië zullen mo gen werken, tenzij zij daartoe van de regering vergunning hebben. Op het ogenblik werken in Indo nesië vele Nederlanders, Austra liërs, Indiërs, Amerikanen en En gelsen. Vanwege dit wetsontwerp en een ander waardoor buitenlandse bedrij ven en burgers aan zware belastin gen worden onderworpen, vragen Vele buitenlanders zich af of de re gering voornemens is hun deelne ming aan het economische leven van Indonesië langzaam maarzeker on mogelijk te maken. Buitenlandse diplomaten vallen niet onder de voorstellen, maar alle andere buitenlanders wel. Als het parlement het wetsontwerp niet goedkeurt, kan de extra-parlemen taire nationale raad van president Soekarno dat eventueel nog doen. „Walgelijk rapport", zegt Moskou Radio-Moskou heeft donderdagmid dag in een eerste commentaar op het rapport van de Verenigde Naties over de Hongaarse opstand verklaard, dat het een „grof, vals en walgelijk stuk is, dat duidelijk de propaganda van de Verenigde Staten verraadt". In een uitzending in het Grieks zei een commentator, dat de speciale commissie van de V.N., die het rap port heeft opgesteld, indertijd is in gesteld „in strijd met het belangrijk ste artikel van het Handvest, waarin met klem inmenging in de binnen landse aangelegenheden van leden- staten wordt verboden". De commen tator vroeg zich af, „hoelang de V.S. de Verenigde Naties nog kunnen ge bruiken als instrument van de koude oorlog". ONGELEGEN GAL-AANVAL De president van Frankrijk, Coty, brengt op het ogenblik een bezoek aan Luxemburg. Zijn minister van buitenlandse paken, Pineau, die hem vergezelt, kreeg gisteren kort na aan komst in de Luxemburgse hoofdstad een gal-aanval en moest rust nemen in de Franse ambassade. Aan het gala-diner in de zaal van het Luxem burgse parlement kon Pineau gister avond niet deelnemen. HELICOPTER-PILOTEN IN STAKING. De piloten van de hefschroefvlieg tuigen van de Belgische luchtvaart maatschappij „Sabena" zijn vrijdag ochtend in staking gegaan. De heli- copterdiensten zijn gestaakt. De pas- F. D« b«roemda Michel Angelo wil 26. ean schrijver; 27. een schilder; 28. een gees telijke; 29. een beeldhouwer; 30. een staatsman. G. Een bekkesnijder is de oude naam voor 31. een tandarts; 32. ean barbier; 33. een vech tersbaas; 34. een maskersnijder; 35. een slager. H. Hoeveel maal is het lonlicht sterker dan het licht der volle maan 36. 10.000 maal 37. 50.000 maal; 38. 100.000 maal; 39. 500.000 maal; 40. 1000.000 maal. I. Wat is de warmste plek van het menselijk lichaam 41. de hersenen; 42. hef hart; 43. de lever; 44. de okael; 45. de milt. K. Wie dichtte de volgende beroemde regels t „Waer werd oprechter trou, dan tusschen men en vrou ter weereld oyt gevonden" 46. Cats; 47 P. C. Hooft; 48. Brederode; 49. Von del; 50. Huygherft. L. Nieuw-Holland was de eude naam voor 51. het gebied rondom Nieuw-Amsterdam; 52. Zuld-Afrika; 53. Australië; 54. Suriname; 55. Nieuw-Guinea. M. „Parijs is wel een mis waard" (Paris vaut bien une messe") werd gezegd door 56. Napoleon; 57. Lodewijk XIV; 58. Hendrik III; Hendrik IV; 60. Richelieu. 31 32 33 39 35 H 36 37 36 39 90 J 41 42 43 44 45 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 TOTAAL DER TOTALEN Bovenstaand diagram volledig invullen, daarna geheel uitknippen, op een briefkaart plakken en posten vóór maandag as., 11 uur voormiddag. sagiers worden met gewone vliegtui gen of met de trein afgehaald. De staking is eengevolg van een conflict met de directie over de ar beidsvoorwaarden. In totaal staken 20 man. De aanvaring bij Bretagne Het aantal doden als gevolg van de aanvaring van de Griekse vracht vaarder .Ioannis" en de Amerikaanse tankboot „Stony Point" is donderdag avond tot veertien gestegen door het overlijden van een gewonde matroos van de „Ioannis". De commandant van het Britse fregat „Ulster", dat vele overleven den en doden van de scheepsramp voor Bretagne naar Brest bracht, heeft bij zijn terugkomst in Plymouth donderdagavond verteld, dat men ..e aanvaring op h?t radarscherm van de „Ulster" toen die in de Golf van Biscaye lag had zien aanko men. Men had twee radar-echo's waargenomen, die aangaven dat twee schepen mogelijk op het punt ston den met elkaar in aanvaring te ko men. Derhalve had men de scheeps- radio nauwlettend in de gaten ge houden en inderdaad was kort daar na het eerste noodsein opgevangen. De bemanningsleden van de Neder landse sleepboot „Thames", die het bravourstukje hebben uitgehaald om aan boord van de brandende Ameri kaanse tanker „Stony Point" te klim men en blussingsmateriaal over te brengen, zijn de matrozen Verhagen, Goud en Dullemen en de olielieden Mudde en Leyenaar. MEISJE DOOR VERKEERS ONGEVAL OMGEKOMEN. De 13-jarijge wielrijdster Truusje Van K. te Nijmegen is woensdag op de St. Annabrug te Nijmegen door een haar tegemoetkobende auto, die plotseling, naar links moest uitwij ken voor een bromfietser, aangere den en tegen de brugleuning gewor pen. Het meisje werd zo zwaar ge wond, dat het heden in het St. Rad- boudziekenhuis te Nijmegen is over leden. De bromfietser werd ook te gen de grond geslagen maar kon nog naar huis vervoerd worden. Economische Hogeschool Rotterdam. Geslaagd voor het propaedeutisch examen in de economische weten schappen: de heren D. Koning, Bo degraven (zeer goed), G. A. Minnee, Katwijk a Zee en D. N. A.' Verburg, Wassenaar. Boekhouder verduisterde f 14.000 De 30-jarige boekhouder Augusti- nus .K uit 's-Gravenhage heeft in de afgelopen winter,toen hij in dienst was bij een winkel in gereedschap pen en ijzerwaren exploiterende N.V. te Delft, voor ongeveer 14.000. verduisterd. K. was kort voordat hij bij de N.V. ging werken uit de gevangenis ont slagen. Hij heeft namelijk al enige veroordelingen wegens vermogens delicten op zijn naam staan. Met een kameraad, die hij in de gevangenis had ontmoet, sloeg K. aan de boemel. Er werden drinkgelagen aangericht en K. die gehuwd was, hield het met andere vrouwen. De kameraad een ras-oplichter wiens uitlevering aan Duitsland is gevraagd, zo deelde de president mede heeft K. gechanteerd, althans volgens diens verklaring. K. zou ongeveer 0000.zwijggeld aan deze kame raad hebben moeten betalen. Mr De Lint zeide in zijn requisi toir voor de Haagse rechtbank gis teren, dat K. geen greintje goede wil toont. „Zijn vrouw is op een afschu welijke manier het slachtoffer ge worden van zijn hebzucht en egoïsme. Deze gemene verdachte moet zo lang mogelijk uit zijn gezin worden weg gehouden", vond de officier van justitie. Hij eiste 2 jaar gevangenis straf. De rechter zal op 27 juni a.s. von nis wijzen. De gemeente Haarlem heeft een aanslag ontvangen van het bosschap voor het hebben van de Haarlemmer hout. Het bosschap is een bedrijf schap voor de ondernemingen, waar in de bosbouw of de houtteelt wordt uitgeoefend. B. en w. zijn van mening, dat de gemeente niet als onderneming kan worden aangemerkt en stellen de gemeenteraad voor tegen de afwij zende beschikking van het bosschap inzake de aanslag beroep in te stel len bij het college voor het bedrijfs leven. Deze grafiek geeft een aanschou welijke voorstelling van het resultaat van een in Amerika gedane poging, een indruk te krijgen omtrent de kans van volwassen niet-rokers en sigarettenrokers om laten aan long kanker te sterven. De grafiek moet aldus gelezen wor den: van elke duizend thans 40-jarige niet rokende mannen zullen er in ae eerstvolgende 20 jaar, dat is dus voor het bereiken van hun 60ste levens jaar, 2 aan longkanker sterven. Van de meer dan 20 sigaretten daags rokenden zullen dat er 23 zijn. In de eerstvolgende 40 jaar kun nen wij bij niet-rokers en bij gere geld meer dan 20 sigaretten daags rokenden 6 respektievelijk 80 sterfge vallen aan longkanker verwachten. (Onder laatstgenoemde 80 zijn de vóór het 60ste levensjaar verwachte 23 sterfgevallen inbegrepen). De kans op longkanker stijgt dus regelmatig naarmate het aantal ge regeld gtrookte sigaretten groter is, en bij meer dan 40 sigaretten daags rokenden zal deze kans de 100 per 1000 mannen, dat is de kans van één op tien, zeker te boven gaan. Het spreekt vanzelf dat bovenge noemde getallen slechts een globale schatting van het gevaar van sigaret tenroken geven, en dat zij bovendien alleen gelden voor hen die na hun 40ste jaar als tevoren blijven door roken. Voor hen, die hun dagelijks rant soen verminderen of het roken ge heel staken, liggen de verhoudingen veel gunstiger. STERFGEVALLEN AAN LONGKANKER In Nederland steeg het aantal sterf gevallen aan longkanker bij mannen van 475 in 1938 tot 1767 in 1955. Tegenover deze toeneming van de sterfte aan longkanker tussen 1938 en 1955 met 272 percent stond een bevolkingsaanwas in diezelfde perio de van 24 procent. Vooral in de laatste vijf jaren is de toeneming van longkanker zeer groot geweest. (Daar de statistiek der doodsoor. zaken voor de laatste oorlogsjaren zeer onnauwkeurig is, zijn de aantal len gevallen van longkanker voor 1944 en 1945 niet in deze grafiek op genomen).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11