Eerste diploma's Handelsavondschool „St. Pieter" Tweede Kamer ging accoord met schorsing van investeringsaftrek Tropenzon beschijnt de marine nogal gunstig BOUILLON DONDERDAG 20 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Eerste stap naar bestedingsbeperking" Garantie voor leningen woningbouw Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer gistermiddag het wetsontwerp tot schorsing van de in vesteringsaftrek goedgekeurd. Hier mede heeft de regering de eerste stap gezet op de weg naar de beperking der bestedingen. In april zijn aan de Kamer drie voorstellen gedaan, die tot een bezuiniging moeten leiden van 250 miljoen per jaar. De andere wetsontwerpen houden in: de verhoging van de vennoot schapsbelasting, een wijziging van de omzetbelasting en het weeldetarief, verhoging van de personele belasting. Ook deze punten stonden op de agenda, maar zij konden niet in be handeling komen, omdat de commis sie van voorbereiding nader over leg met de minister van financiën noodzakelijk acht. Twee juli a.s. zal de behandeling van deze wetsontwerpen aan de orde komen. De Kamer verwierp een amende ment van de heer Van Leeuwen (WD) om van de schorsing van in vesteringsaftrek zeeschepen en ver keersvliegtuigen uit te schakelen. Dr. Lucas (KVP) sprak als zijn me ning uit, dat het fiscale winstbegrip zal moeten worden herzien bij de be handeling van de nieuwe wet, die alle fiscale faciliteiten opnieuw zal regelen. De heer Lucas vroeg zich af of de aftrekregeling na 1958 zal herleven. Het is onaangenaam het bedrijfsleven hierover in onzekerheid te laten. Ook de heer Van Eijsden (AH) was van mening, dat het bedrijfsleven moet weten waar het aan toe is. Minister Hofstra erkende, dat de zeescheepvaart in een moeilijke con currentiepositie is door het optreden Bestedingsbeperking bedreigt gezondheidszorg De speciale roeping, die verplegen- den hebben, vraagt bij het herker stenen van de maatschappij, waarnaar toch ook de Nederlandse r.-k. bond voor ziekenverplegenden ,",Salus In- firmorum" als katholieke beroeps organisatie streeft, bijzondere aan dacht, aldus de voorzitster zuster M. F. L. Siebers in de gisteren te Utrecht gehouden jaarvergadering. Ook op materieel gebied zyn nog vele wensen en verwachtingen, die om vervulling vragen. De nog niet geconsolideerde rechtspositie, de nog onvoldoende pensioénregeling, maar vooral de onderwaardering van het beroep in vergelijking met andere be. roepen speciaal in materieel opzicht. Grote zorg baart ook de bestedings beperking, die door drastische maat regelen op het gebied van de gezond heidszorg een groot gevaar oplevert voor de volksgezondheid. De bond telde 1 juni jl. 5077 leden, van wie 4890 verpleegsters en 787 verplegers. Het ledental per 1 juli 1956 bedroeg 4984, zodat er een winst was van 693 leden. Dit deelde de secretaresse, zuster G. A. M. Vroom mee in het jaarverslag. Uit de jaarverslagen van de acht bemiddelingsbureaus van de bond, waarbij in 1957 in totaal 262 verple- genden aangesloten zijn ,is gebleken, dat ruim een kwart van de aanvragen niet kon worden voldaan, wegens ge brek aan verplegenden. Na afloop van de vergadering woonden talrijke deelneemsters en deelnemers een plechtige H. Avond mis bij, die met assistentie werd op gedragen door mgr. C. J. A- Venings, vicaris-generaal van het aartsbisdom. van de landen met de z.g. goedkope vlaggen. De concurrentie wordt echter niet op de eerste plaats veroorzaakt door het verschil in fiscale behandeling, zodat hier met de investeringsaftrek niets bereikt kan worden. Met een soepel winstbegrip is de scheepvaart veel geholpen of met een ruimere afschrijvingsmogelijkheid. De Nederlandse zeescheepvaart be taalt echter reeds uitzondrlijk wei nig belasting. De minister gaf hierover enige cij fers. Tot de ïeer Lucas zei hij, dat bij de nieuwe wettelijke regeling voor de belasting-faciliteiten ook het vraag stuk van de herziening van het fis caal winstbegrip aan de orde zal ko- j men. Het wetsontwerp werd zonder hoof-' delijke stemming aangenomen. Leningen gemeenten. Tevens heeft de Tweede Kamer gistermiddag een wetsontwerp goed gekeurd, waarbij de staat de lening garandeert, die de institutionele be leggers zoals levensverzekerings maatschappijen en pensioenfondsen in de komende vier jaar aan de bank van Nederlandse Gemeenten ten be hoeve van de woningbouw tot een be drag van 650 miljoen zullen verstrek ken. De duur van deze lening is ge steld op 30 jaar en de rente op 4Yi procent per jaar. i Kamerleden vestigden er de aan- dacht op, dat de moeilijkheden, waar mee de gemeenten worstelen hier mee nog lang niet zijn opgelost. Men betwijfelde o.m. of het genoemde rentegamma nog wel gehandhaafd kan blijven. VER VAN HUIS BLIJKT ALLES MOOI Minister Staf weer terug van inspectie Met het Sabenatoestel uit Kopenha gen is de minister van marine ir G. Staf van zijn reis naar Nederlands Nieuw-Guinea en Australië gistermid dag op Schiphol teruggekeerd, waar hij o.m. verwelkomd werd door de minister van zaken overzee, mr. G. Ph. Helders en de bevelhebber van de zeestrijdkrachten tevens chef van de marinestaf, vice-admiraal H. H. L. Pröpper. Ir Staf en commandeur Van der Schatte Olivier zijn 25 mei van Ne derland per KLM naar Biak vertrok ken. Na een veertiendaags verblijf op Nieuw-Guinea werd sen beleefd heidsbezoek aan Australië gebracht. Minister Staf deelde op Schiphol mede, dat het doel van zijn bezoek aan Nieuw-Guinea is geweest om persoonlijk kennis te maken met de omstandigheden, waaronder de Neder landse marine daar werkt en leeft. Er is de laatste twee jaar veel tot stand gekomen op Nieuw-Guinea. Wegen worden aangelegd, huizen ge bouwd. Er zijn reeds marinegezinnen en mijn indruk is, dat er evenveel Nederlandse gezinnen als huizen zijn. De woningen zijn prettig ingericht en er komen winkels zodat voor de vrouw een wat aangenamer sfeer kan worden geschapen. Voor de kinderen is het er een paradijs. Vooral op Biak is 'zeer veel verbeterd. Voor de ge wone marineman, zonder gezin, zijn de omstandigheden natuurlijk moei lijker. De minister zeide alle plaat sen, welke belangrijk zijn voor de verdediging, bezocht te hebben en overal waar de marine een vestiging heeft, kreeg hij een goede indruk. „In die veertien dagen heb ik veel gevlogen en vaak zo laag, dat ik een voortreffelijke indruk kon krijgen van het land. Het oude vak.... Ik heb bij landbouwontginningen de grond onderzocht, iets waar de papoea's wel een beetje van opke ken". Maar de ontwikkeling van de landbouw is inderdaad een van de be langrijkste problemen van Nieuw- Guinea. De goede vooruitgang van -t rijstproject op Merauke is mij opge vallen. De nieuwe werf op Manokwari is in economische opzicht een zeer in teressant object. Het is verheugend, dat wij voor schoonmaken of repa raties niet meer naar Singapore of Australië behoeven te gaan. De sterkte van de marine op Ne derlands Nieuw-Guinea moet vol doende worden geacht en de effecti viteit is groot. Er is een beslissend verschil tussen de positie van Nederlands- en Austra lisch Guinea. Nederland moet reke ning houden met infiltraties, Austra lië niet. De eilanden zien nu op geregelde tijden marine-schepen en vliegtuigen en over het algemeen mag worden gezegd, dat de bevolking loyaal er tegenover staat." Australië staat wat betreft de ver dediging van Nieuw Guinea voor sa menwerking open. Nederlands Nieuw Guinea kan in de toekomst producten leveren aan Australisch Guinea en omgekeerd. Op deze wijze zouden wij de economische basis van het gehele eiland sterker kunnen maken. De Nederlandse minister heeft als zovelen voor hem, de indruk gekre gen, dat Australië buitengewoon ge steld is op de Nederlandse immigran ten. Na drie jaar reeds goede successen Voor de nog jonge handelsavond school „Sint Pieter" te Leiden, was het gisteren een belangrijke dag. Tot slot van het derde cursusjaar werden de diploma's uitgereikt aan de leer lingen, die het eerste examen dat werd afgenomen, hadden doorstaan. Voor het eerste examen bleek geen van de candidaten afgewezen. De belangrijkheid van dit gebeuren bleek wel daaruit, dat de directeur van de school, pater P. Gilden O.S.C., de deken van Leiden, kanunnik W. P. M. Haring bereid had gevonden, de diploma's aan de geslaagden te over handigen. Pater Gilden sprak een welkomst woord tot de leerlingen van de school en hun ouders en tot het schoolbe stuur en de leraren, die bij de uitrei king van hun belangsteliling kwamen getuigen. Spr. wees op het feestelij ke karakter van het gebeuren en meende, dat er een dubbele reden voor blijdschap was voor de leraren, die hun pogen met zulk een glansrijk resultaat bekroond mochten zien. Hij prees de heer J. A. van der Horst, secretaris van hel r.k. schoolbestuur, als een fervent voorvechter van het handelsavondonderwijs en schetste de sterke groei van de school, die met zeventien leerlingen begonnen na drie jaar reeds 100 scholieren telt. Hij deed een beroep op de volharding en het doorzettings\ ?rmogen van de leerlingen en wenste hen het beste in de studie. Deken Haring, die hierna het woord verkreeg, begon me' een woord* van gelukwens aan de leraren, die zulke goede resultaten hadden bereikt, waarna hij zich tot de gelukkigen wendde. Spr. bewonderde de moed, waar mee zij na hun werk weer aan de studie begonnen. H'i zag het behalen van het diploma als een basis voor de toekomst en wenste de geslaagden daarom veel geluk in hun latere loop baan. Dekeq Haring hoopte, dat voor al de godsdienstlessen rijke vrucht zouden mogen dragen en dat de jon gens en meisjes, eenmaal van school, Bejaarden defileerden voor de koningin Bij de foto: Deken Haring feliciteert Hans le Feber met het behaalde di ploma. Pater Gilden kijkt toe, ter wijl mej. A. Edelaar haar handteke ning onder het diploma zet. zich later nog dikwijls zouden bera den over de onmetelijk? rijkdom van het geloof. Vervolgens kwamen de gelukkigen één voor één hun certificaat in ont vangst nemens. Met enthousiaste be wondering voor hun prestaties, reikte de deken later ook de prijzen uit, aan degenen, die de bast- resultaten had den behaald en voor elk van hen had hij een persoonlijk woordje. Namens de geslaagden voerden het woord de heren R. Nozeman en J. Rijsbergen, die hun dank aan de lera ren tot uitdrukking brachten in eni ge rookwaren. Van de gelegenhc'd tot dansen, die na afloop van het officiële gedeelte van de avond gegeven werd, werd ruimschoots gebruik gemaakt. Door ziekte kon de rijksgecommi- teerde, de heer G. J. Bosch, niet bij de diploma-uitreiking aanwezig zijn. Geslaagden 3de klas: Hans Beek huizen, Sytske Castelein, Riet Dijk- mans, Rob Dullaart, Ton Edelaar, wen te Voorschoten Ben Edelaar, Annke Edelaar en Hans le Feber allen uit Leiden. Cor van Gent, Voorhout (met lof) Gerard Koekebier en Jan Rijsbergen uit Lei den, Gerda Juffer mans en Wil Hoger- vorst beiden uit Oegstgeest. Geslaagdep 5df klas: Anneke Ber gers, Mia Treusberg, Loes Treusberg, Eke Goerres, Ernst Gordijn (met lof), Henny Niesing, Ruud Nozemans (met lof), Lenie v. d. Mey (met lof) Jan v. d. Born, Riet van Weerlee, allen uit Leiden, Nico Beuk, Leimuiden, Toos de Haas, Katwijk a. d. Rijn; Ge rard Hartog, Oud Ade; Mieke Nou- wens, Oegstgeest; Kees van Santen en Sjaak van Santen te Stompwijk; Ria van Maris, Leiderdorp; Bep Lie- verse, Hoogmade en Jopie van Leeu- Buitenlandse beroemdheid in Nederland Ze is heel erg bekend en ze komt uit Zwitserland. Ze zegt geen woord, maar ze doet des te meer. Wilt u ken nis met haar maken? Dat kan. Heel graag zelfs. Want deze, beroemdheid doet niets liever dan ook u, Neder landse huisvrouw, demonstreren hoe vlug en handig zij iets heerlijks be reidt. In uw eigen keuken maakt ze voor u in een oogwenk de allerfijnste soepen, sausen, ragouts en noemt u maar op. Slechts met behulp van ko kend water. U hebt haar naam na tuurlijk al geraden: Knorr Bouillon. Met één dubbel tablet maakt u in twee tellen een hele liter zuivere bouillon. Sprankelende bouillon, ge trokken van kostelijk rundvlees en uitgezochte groenten: vakkundig af gemaakt met lichte kruiden en wat zout. De ideale „basis" voor alles wat fijn-pikant moet zijn! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk ge- illustreerd boekje aan, met 17 prak tische vlug-klaar recepten: alle met die parelende Knorr bouillon als smaak verf ij ner. U kunt het zó aan vragen: sluit een postzegel van 10 ct, met uw naam en adres, in een ge frankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr-boekje dan thuis. TZticVi Woensdag hebben zes groepen ouden van dagen op het paleis te Soestdijk voor H.M. de Koningin gedefi leerd. We zien op deze foto de 101-jarige mevrouw Van Delft uit Voorburg, terwijl zij een boeket bloemen aan de koningin overhandigt. Prins Bernhard reikte zilveren anjers uit Prins Bernhard heeft vanmorgen als regent van het zijn naam dragend fonds in het gebouw van de Neder- landsche Handel Maatschappij N.V. te Amsterdam de zilveren anjers voor 1957 uitgereikt aan: de 70-jarige heer Joh. M. Coffeng, conservator van „Het Toneelmuseum" te Amsterdam, de 77-jarige mr. S. baron van Heem stra, oud-commissaris der koningin in de provincie Gelderland te Arnhem en de 69-jarige prof. dr. J. van der Poel, hoogleraar-directeur van de rijksbelastingacademie te Rotterdam. De vierde onderscheiding is toege kend aan de Amerikaanse mevrouw A. Singer-Brugh, stichtster van de „Singer Memorial Foundation" te La ren (N.-H.), die echter door ziekte verhinderd was de plechtigheid bij te wonen. In zijn toespraak ontwikkelde de prins enige gedachte over de begrip pen „progressief" en „conservatief', twee tegengestelde polen, die hoe wel zij eikaars tegengestelden zijn elkaar toch ook weer aantrekken. In de ontwikkelingsgang van de Europese mens is het de 18e eeuw geweest, die bewust brak met de idee van een wereld, die in wezen onver anderlijk was. „Behoud", mits ge bruikt, is een der basisvoorwaarden voor een goed gerichte vooruitgang", aldus de prins. De prins besloot zijn toespraak met de woorden: „Het is toch wel bijzon der verheugend, dat wij elk jaar op nieuw hier personen kunnen samen brengen, die geheel onverplicht zo verbazend veel voor onze cultuur doen. Het is niet in de laatste plaats aan de ontmoeting met deze figuren j te danken, dat „wij van het prins Bernhard fonds" de stimulans ont vangen om met ons moeilijke werk voort te gaan. Mogen velen ons daar bij steunen en op die manier onze steun aan het culturele werk van zeer velen mogelijk maken". van kostelijk vlees voor krachtiger soep! 35 ct per dubbel tablet T*pYfipl nn rln L-nffiA naar Kopenhagen, of men even een r IVLIIIIC onderzoek in het hotel wilde instel- Mazen in cadeau-wet De kans lijkt niet uitgesloten, dat er binnen afzienbare tijd koffie tegen lage prijs in textielwinkels beschik baar zal worden gesteld. De textiel- detailhandel acht zulk een actie nood zakelijk om paal en perk te stellen aan het euvel, dat de kruideniers tex- tielwaren aan hun cliënten te" be schikking stelltn. Dit euvel neemt als gevolg van de onderlinge concurren tiestrijd tussen de commerciële orga nisaties in het levensmiddel enbedrij f hand over hand toe. Gebleken is dat de wet op het cadeaustelsel mazen bevat en dat alleen wetswijziging hierin verandering kan brengen. Tijdens de jaarvergadering van de Ned. Bond van Chr. Detailhandela ren in Textiel en Mode-artikelen te Amersfoort werden gisteren over de ze kwestie harde noten gekraakt. Het bleek, dat de bond in principe wei nig voelde voor een dj1, tegen-actie, maar, zo werd o.a. van bestuurszijde opgemerkt, de nood ons opgelegd. Als het straks tot een actie moet ko men, hoopt het bestuur, dat deze kort en afdoendt zal zijl e. dat alle tex tielhandelaren eensgezind naast el kaar zullen staan. GENEESHEER HAD POLIO-VACCIN VERGETEN De Amerikaanse geneesheer Van- suckle, wiens voorouders Nederlan ders waren, kwam zeer verdrietig uit het Sabena-toestel, dat hem van Ko penhagen naar Amsterdam had ge bracht. Hij was op doorreis naar Nice, maar na het vertrek uit de Deense hoofdstad had de geneesheer bemerkt dat hij een flesje met polio-vaccin op zijn hotelkamer had laten staan. De vertegenwoordiger van de Sabena op Schiphol, de heer Liassen, telexte len. Het resultaat van het onderzoek was, dat het polo-vaccin inderdaad nog aanwezig was, dat over enkele uren een SAS-machine naar Schiphol zou vertrekken en dat men het vac cin met dat toestel zou meegeven. Om het vaccin koel te bewaren zou het goed verpakt in de ijskast van de pantry worden gezet, naast de slaatjes. Zeer verheugd was dr. Vansuckle, toen hy het bericht vernam. Intussen was hij gedwongen een nacht in Am sterdam over te blijven, want de aan sluiting naar Nice moest hij laten lopen. Fraude na watersnood De rechtbank te Breda zal zich op 27 juni a.s. bezig houden met de be handeling van de zaak tegen de aan nemer H. H. uit Willemstad die ver dacht wordt van het plegen van vals heid in geschrifte en verduistering verband houdende met herstelwerk zaamheden na de watersnood. Wegens medeplichtigheid zullen zich te ver antwoorden hebben de opzichter A. V. uit Alphen aan den Rijn, de uit voerder J. B. te Rotterdam en de be drijfsleider T. K. uit 's-Gravenhage. In het tijdvak van febrauri 1953 tot eind 1954 zouden declaraties zijn ingediend die hoger zouden zijn ge weest dan de bedragen waarop men recht had. Het totale op deze wijze ontvangen bedrag zou aanzienlijk zijn. Verdachte H. zal worden verdedigd door mr. Boekwinkel uit Rotterdam, A. V. door mr Drion uit Breda en T. K. door mr Thoolen uit 's-Graven hage.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5