S)e CeidóeGou/Yant Rapport aan Ver. Naties over de Hongaarse opstand Geen enkele Hongaarse autoriteit riep Russen te hulp AARDBEIEN De scheepsramp voor de kust van Bretagne De hitte in Europa gedeeltelijk verdreven Nehroe vermaakt zich Rampzalige toestand in Italië DONDERDAG 20 JUNI 1957 48ste JAARGANG No. 14136 Directeur: C M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX:PAPENGRACHT 32 UNO-rapport bevestigt westerse berichtgeving over Hongarije Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Volksbeweging onderdrukt door Russische tanks *r Het V.N.-rapport van de Hongaarse opstand is thans gepubliceerd. Daarin wordt geconstateerd, dat de Hongaarse opstand wel degelijk een volks beweging is geweest, welke alleen door de Russische troepen met geweld onderdrukt kon worden. „De betogingen, die 23 oktober in Hongarije werden gehouden, hadden aanvankelijk een volstrekt vreedzaam verloop. Er is nergens uit gebleken, dat de betogers het plan hadden tot geweld over te gaan. Dat het beeld volkomen veranderde kwam door ingrijpen van de Hon gaarse staatsveiligheidspolitie, die begon te schieten op mensen, die zich buiten het gebouw van radio-Boedapest bevonden. Tezelfdertijd versche nen Russische militairen in Boedapest, die zich aldaar gedroegen alsof zij in een veldslag tegenover een vijandelijk leger stonden", aldus het rapport. GEVAL VAN „AGRESSIE". De commissie, die begin 1957 door de Algemene Vergadering der V.N. werd ingesteld, nadat de Sowjet- Unie geweigerd had gevolg te geven aan de door de Assemblée goedge keurde resoluties, waarin werd aan gedrongen op een terugtrekken der Sowjet-troepen uit Hongarije, en de Hongaarse regering secretaris-gene raal Hammarskjoeld niet in haar land had willen toelaten, verklaart, dat de wijze, waarop de Algemene Verga dering zich met de Hongaarse op stand heeft bezig gehouden, „juri disch volkomen in orde" was. „Wanneer een mogendheid op reus achtige schaal wapengeweld gebruikt op het gebied van een ander land, met de vooropgezette bedoeling in te grijpen in binnenlandse aangelegen heden van dat land, heeft zij zich vol gens de omschrijving, die de Sowjet- Unie zelf van het begrip „agressie" heeft gegeven, aan een aanvalsdaad schuldig gemaakt, die dan tevens een internationale aangelegenheid is ge worden, zegt de commissie. „Ex-premier Imre Nagy heeft uit drukkelijk verklaard, dat hij de Sow- j et-Russische autoriteiten niet heeft verzocht in Hongarije in te grijpen. Er is ook nergens uit gebleken, dat hij of een andere Hongaarse autori teit wel een dergelijk verzoek tot de Russen richtte". De gewone Hongaarse politie sym pathiseerde, evenals de militairen, met het in opstand gekomen volk. Zij gaf haar wapens aan de opstandelingen over of bond, zijde aan zijde met de verzetsstrijders, de strijd tegen Rus sen en veiligheidspolitie aan. 3 x zo snel de kroontjes eraf! En toch gave aardbeien, scho ne handen en nagels 1 Ja, dat kan! Dankzij een rinding van TO M ADO: de handige, verchroomde aardbei- ontkroner. Daar zult u juist nü plezier van hebben- Overal verkrijgbaar, prijs slechts 35 cent! Er is geen enkel geval bekend van Hongaarse militairen, die aan Sowj et- zij de tegen hun landgenoten hebben gevochten. Het bewijs is geleverd, dat een aantal Sowj et-Russische soldaten zijn taak met tegenzin vervulde. Er heb ben zich een aantal gevallen van ver broedering tussen Russische militai ren en Hongaren voorgedaan. De commissie zegt niet met zeker heid te hebben kunnen vaststellen aan hoeveel mensen de opstand het leven heeft gekost. SPOEDBEHANDELING? Een aantal V.N.-leden, o.w. Enge land, Australië, enige Zuid-Ameri kaanse landen, Italië en Spanje, zou den spoedige bijeenroeping wensen van de Algemene Vergadering der Aanslag in Peking Onbekenden hebben dinsdag twee handgranaten geworpen in de verga derzaal van de afdeling der Chinese communistische partij aan de medi sche faculteit in Peking, is woensdag in universiteitskringen in de Chinese hoofdstad vernomen. In goedingelichte kringen verklaar de men, dat er geer verband bestaat tussen het incident en het besluit van de autoriteiten om de colleges een week op te schorten ten einde de stu denten tijd te geven voor het bestude ren van de rede van Mao Tse Toeng, die woensdag door de Chinese pers gepubliceerd is. Ver. Naties ter bespreking van het rapport over Hongarije. De Ver. Staten zouden echter niets voor een spoeddebat voelen, zij zou den niet het risico willen nemen dat de huidige gunstige atmosfeer op de Londense ontwapeningsconferentie geschaad wordt door een fel debat in de Algemene Vergadering in New York, zo wordt in New York verno men. De afgevaardigden bij de Ver. Na ties hebben het rapport over Honga rije reeds sedert maandag in hun be zit. Van Russische en Hongaarse zij de is nog geen reactie gekomen. Men meent evenwel te weten, dat de Sow- jet-Unie geen bezwaar tegen een spoedvergadering van de Algemene Vergadering zou hebben. De zaak zou dan „afgedaan kunnen worden" en niet bewaard hoeven te worden voor de volgende zitting van de Algeme ne Vergadering, die op 17 september begint. Britse H.-bom ontploft De derde Britse waterstofbom is woensdag op grote hoogte boven het centrale gedeelte van de Stille Oce aan ontploft. In een verklaring van het minis terie van bevoorrading wordt mee gedeeld, dat de ontploffing de laat ste is in de huidige serie van Britse proeven. De bom, die door een bommen werper van het type „Valiant" werd uitgeworpen, werd in het gebied van Christmas Island tot ontploffing ge bracht. De proef was, voorzover bekend, de twaalfde Britse kernontploffing en de derde in de huidige serie in het gebied van Christmas Island. Vier vroegere series explosies wer den in of nabij Australië gehouden De Britse premier, Harold Mac- millan, heeft onlangs verklaard, dat de eerste twee ontploffingen van de huidige serieEngelands eerste waterstofbommen met veel succes teweeg waren gebracht. De hoeveelheid radio-active neer slag was zeer gering. De eerste waterstofbom ontplofte 15 mei j.l. en was een betrekkelijk klein wapen, in tegenstelling tot de tweede, van 31 mei. DERTIEN DODEN Hedenmorgen waren de branden aan boord van de Griekse vracht vaarder „Ioannis" en de Amerikaan se tankboot „Stony Point", die woensdagochtend vroeg in dichte mist voor de kust van Bretagne met meer slachtoffers onder elkaar in aanvaring waren gekomen manning zijn gevallen". De 52-jarige kapitein Mario Cap- pelletto uit Venetië van de „Stony Point" vertelde in Brest: „Met ve len van mijn mannen zwom ik in een zee van vlammen. De olie brandde en hoewel er weinig wind was, dreef het vuur naar de „Ioan nis". Hét is een wonder dat er niet onze be en in brand geraakt, nog steeds niet uitgewoed. Vijf van de elf doden en tien van de twintig gewonden wer den woensdagavond door de Britse onderzeebootjager „Ulster" in Brest aan land gebracht. De reddingsboten van de „Ulster" waren geschroeid door de branden de olie op het zeewater. Te Brest gingen ook 2? ongedeerd gebleyn bemanningsleden van de beide ge troffen schepen aan land, van wie verscheidene zwoeren nooit meer naar zee te zullen gaan. De zes an dere doden zijn nog aan boord van de „Ioannis", waar de vlammen weer oplaaiden juist toen men meende het vuur meester te zijn en men de haven van Brest zou binnen varen. Een sleepboot met brand weerlieden is ter assistentie uitge varen. De Nederlandse sleepboot „Thames" bestrijdt nog steeds het vuur aan boord van de tankboot. Beide schepen bewegen zich lang zaam naar het noordwesten. Onweersbuien brachten verkoeling en schade In het grootste deel van Europa hield de hittegolf woensdag nog aan, ook al zakte het kwik plaatselijk aan zienlijk als gevolg van onweersbuien. In Noord-Noorwegen heeft men ech ter met een koudegolf te kampen en in Noordoost-Itaüë dreigen nog altijd overstromingen. Bij Rovigo is de Po op twee plaat sen buiten haai oevers getreden. Overstromingen bedreigen 32.000 mensen op het vruchtbare eiland Ariano in de Podelta. Duizenden men sen kamperen met hun vee op de hoge dijken. In het gebied van Bordeaux is door zware onweersbuien schade aange- De Indiase premier Nehroe heeft de laatste uren van zijn officieel ver blijf in Denemarken doorgebracht in het Lunapark Tivoli te Kopenhagen, waar hij zich o.m. uitstekend vermaakte in de auto-scooters. De' foto toont de premier aan het stuur van een miniatuur-autootje met als passagier zijn Deense ambtsgenoot, tevens minister van buitenlandse zaken, H. C. Hansen,het allermodernste materiaal. richt aan Wijngaarden, boomgaarden, en te velde staande gewassen. Zes mensen zijn sedert dinsdag in Frankrijk door een zonnesteek of bij het baden om het leven gekomen. In Parijs was het v, oensdag iets minder warm dan dinsdag, toen het kwik een recordhoogte van 31 graden bereikte. In de Zwitserse Alpen is de toe stand, na de overstromingen van vo rige week, weer vrijwel normaal. De spoorlijn van Visp naar Zermatt is hersteld. In Wenen heerst een „catastrofaal watergebrek", ondanks waarschuwin gen van de autoriteiten gebruiken de Weners om de hitte te verslaan meer water dan ooit In het noordelijk deel van Noorwe gen, tot Trondheim toe, i het echter koud. Daar kan men zijn winterjas nog niet missen. Op vele plaatsen sneeuwde het woensdagochtend nog. In het zuiden van Noorwegen was het echter heerlijk zonnig. Aan de hittegolf in Engeland is woensdag door zware onweersbuien een einde gemaakt. Plaatselijk deden zich, in het zuiden van het land over stromingen voor. Te Aberdair in Wales brak door blikseminslag brand uit in een grote radiofabriek. Onweersbuiten, dikwijls vergezeld van hagel, hebben woensdag vrijwel in geheel Spanje geheerst, maar met name in het gebied rondom de stad Santander veel schade veroorzaakt. Verscheidene rivieren traden daar. buiten hun oevers, waardoor talrijke dorpen onder water kwamen te staan en drie mensen door verdrinking om het leven kwamen. De schade aan bruggen en gebouwen is aanzienlijk. Ook in Castilië is veel regen gevallen; de spoorweg Madrid-Andalusië is ver sperd. Het Midden-westen van de Ver. Staten kreeg woensdag enige verkoe ling door koude lucht uit Canada. Se dert zaterdag zijn in de Ver. Staten 225 mensen door hitte, overstromin gen en stormen om het leven geko men. Uitbreiding van N.V. Bruynzeel Suriname Houtmij. behoort tot de plannen van de directie. Nog dit jaar zal eveneens worden begonnen met de bouw van een modern kantoorge bouw. Voor de bosexploitatie zal wor den overgegaan tot de aankoop van North Bonaidshay te bereiken. De Italiaanse overlevenden zullen hedenmorgen uit Parijs naar Italië vertrekken. L. Smit en Co's internationale Deze foto-combinatie geeft een paar beelden van de onpeilbare ellende, sleepdienst te Rotterdam heeft met jn Noord-Italië is aangericht door overstromingen en een orkaan. De J u®riJ I?11 ™ner"caailse 1 bovenste foto toont een helikopter welke medikamenten aanvoerde boven tankschip »sto"Y .0InJ c?n"een groep mannen, die in de buurt van Turijn, aan de voet van de Alpen fcract gesloten «Jlte trachten het I met een „ooddijkje het water de weg trachten te versperren in het Maira- tarj 'schip te bergen. De „stony j Onder: Dit bleef over van een brug over de rivier de Dora bij Turijn. Point is eigendom van de „United States Petroleum Carriers Inc." te New York. De sleepboot „Thames" van L. Smit en Co, die in de buurt van Brest lag, is woensdagachtend, na dat de noodseinen waren opgevan gen, direct uitgevaren. Gistermiddag reeds waren vijf man van de sleep boot aan boord gebracht van het brandende tankschip. Later is nog 'n motorpomp op de „Stony Point" overgezet en men is daarna met man en macht begonen aan het bluswerk. Met acht stralen werd de brand aangepakt, ook schuimblusmateri- aal was daarbij. Een deel van de bemanning van de Griekse vrachtvaarder .Ioannis' is gistermiddag weer aan boord gegaan en heeft de brand op het schip ge blust. Het schip is nu, begeleid door een Franse sleepboot, 'op weg naar een Franse haven. Brandend op sleeptouw. Vanmorgen werd nog gemeld, dat de Nederlandse sleepboot „Thames" langzaam opstoomt naar Falmouth, met de nog altijd brandende „Stony Point", die enkele graden slagzij maakt, achter zich aan. De snelheid kan niet meer bedragen dan ander half a twee mijl per uur, omdat an ders door de luchtverplaatsing het vuur teveel zou worden aangewak kerd. Bovendien zullen de vlammen toch eerst gedoofd moeten zijn, wil men toestemming krijgen om een haven binnen te lopen. Het vuur woedt nog steeds in de achterste twee tanks. Uit het aan varingsgat, achter aan stuurboord, vloeien scheuten brandende olie in zee. Men neemt daarom aan, dat de twee tanks op deze wijze langzaam maar zeker leeglopen. De gezagvoer der van de .Thames", de 64-jarige kapitein M. Engels uit Maassluis, heeft goede hoop, dat men het vuur dan spoedig onder de knie heeft en het casco behouden kan blijven. Gisteravond laat is de bergings-' ploeg van vijf man, die aan boord van de „Stony_ Point" was gegaan, Po-dijken doorgebroken De rivier de Po, die door zware regenval in de afgelopen twee we ken sterk is gezwollen, is vandaag bij de delta door haar dijken gebroken en overstroomt thans een uitge- s'rekt laagland. De 32.000 bewoners van het eiland Ariano worden geëvacueerd. Verwacht wordt, dat de twee dor pen op het eiland Taglio di Po en Corbola binnen enige uren over stroomd zullen zijn. Een dijk aan de Po di Gora, de zui delijkste monding van de rivier, ten zuiden van Venetië, is vanmorgen vroeg bezweken. Naar men meent, bestaat nog geen onmiddellijk gevaar van een herha ling van de overstromingsramp van 1951, toen bijna 300 mensen omkwa men. De eerste indruk is, dat slechts het eiland Ariano zal onderlopen. Benzinerantsoenering in Frankrijk afgeschaft De Franse regering heeft gisteren besloten de benzinerantsoenering op 1 juli a.s. af te schaffen. Op dezelfde datum zal de prijs van de gewone kwaliteit benzine worden verhoogd van 76.60 tot 90 frank per liter. Deze prijsverhoging moet nog door het par lement worden goedgekeurd. Blijkens mededeling van 'n woord voerder der regering zal er een spe ciaal stelsel van verlaagde benzine prijzen voor buitenlandse toeristen komen. De regeling moet nog in bij zonderheden worden uitgewerkt, maar waarschijnlijk zal het Italiaanse stelsel van speciale benzine-coupons voor toeristen worden toegepast. Het Franse kabinet heeft in zijn gisteren gehouden zitting voorts in weer op de „Thames" teruggekeerd, beginsel een wetsontwerp van de mi- - nister van financiën, Felix Gaillard, goedgekeurd. Dit ontwerp bevat voor stellen, die ten doel hebben Frank- rijks economische en financiële ge zondheid te herstellen. Naar verwachting zal de verhoging van de benzineprijs de inkomsten van de Franse schatkist dit jaar met 72 miljard frank doen stijgen. Zoals be kend -is wenst de regering door mid del van belastingverhogingen de in komsten van 'e staat dit jaar in to taal met ongeveer 150 miljard frank te verhogen. omdat het voor hen in de nacht op de brandende tanker te gevaarlijk zou zijn, temeer nu het weer niet bijzon der gunstig is. Zodra de omstandigheden zich ech ter ten goede keren zal er opnieuw een bergingsploeg worden overgezet. Twee gewonden overleden. Het aantal doden is inmiddels tot dertien gestegen, daar gisteravond twee gewonden in een ziekenhuis te Brest zijn over^den. Bovendien is er nog een vermiste. BRITS SCHIP LEK GESTOTEN. Het 485 ton metende Britse schip „Mistley" heeft woensdagmiddag gemeld, dat 't bij North Ronaldshay (Orkaden) in zinkende toestand verkeert na op een onbekend voor werp onder water gestoten te zijn. De tien opvarenden van de „Mist ley" zijn er in geslaagd met een eigen reddingboot de vuurtoren van Iets hogere temperaturen Ten noorden 'van Schotland bevindt zich een nagenoeg stationair gebied van hoge druk, langs de oostflank waarvan tamelijk koele en droge lucht naar het zuiden stroomt. Deze lucht is nu over geheel Nederland uit. gevloeid en is ook tot in Noordwest- Duitsland doorgedrongen. Frankrijk en een groot deel van Duitsland bevinden zich daarente gen nog in zeer warme onstabiele lucht. Vele stations meldden daar gis teren nogmaals temperaturen van 28 tot 39 graden. In de omgeving van Berlijn kwamen zelfs maxima van 32 en 33 graden voor. Het weer in ons land komt morgen meer onder invloed van het bij Schot land gelegen gebied van hoge druk, dat zich nog steeds naar het zuiden uitbreidt. In verband hiermee is er de eerstkomende 24 uur nergens in het land regen te verwachten. De wolkenvelden, die in de noordelijke stroming meekomen zullen geleide lijk afnemen, zodat het weer een zon niger karakter zal krijgen en de temperatuur iets hoger kan worden dar. vandaag. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot s vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG WEER. Droog weer met zonnige perio- den. Zwakke tot matige wind tussen noord er noordoost. Iets hogere temperaturen overdag. 21 Juni zon op 4.22; onder 21.06; maan op 0.33; onder 14 04. Hoogwaterstanden 21 Juni v.m. 9.*5; n.m. 9.45. Het weer in Europa STOCKHOLM onbew. 17 gr. OSLO licht bew. 19 KOPENHAGEN onbew. 20 LONDEN licht bew. 23 AMSTERDAM zwaar bew. 21 LUXEMBURG - licht bew. 26 PARIJS geheel bew. 29 BORDEAUX zwaar bew. 25 GRENOBLE NICE BERLIJN MüNCHEN ZÜRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME regen zwaar bew. licht bew. onbew. licht bew. zwaar bew. half bew. regen mist onbew. Korreltje Het is gemakkelijker het geluk te vinden dan het te behouden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1