Gemeenteraadsvergadering van Voorschoten De strijd om ons ivoor Nieuwe hoofdstad gevraagd WOENSDAG 19 [UNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Uitbreidingsplannen besproken Gisteravond kwam de raad van de gemeente Voorschoten in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van de loco-burgemeester wet- houder G. Schrama. De heer Van Eist insisteerde op instelling van een financiële commis sie. Het gaat volgens hem niet om kleinigheden, maar om de grote lijn in de gemeentefinanciën. Op dit ge bied zijn grote problemen. Wethouder Schrama kon de prac tische waarde er niet van inzien. In stelling van zo'n commissie zal de financiële zorg niet verlichten. De heer Fortanier suggereerde het voorstel toch niet geheel opzij te schuiven en deze kwestie eens op nieuw te bezien. Het zal vooral van belang zijn voor de nieuwe raad die over een jaar gekozen gaat worden. Volgens de heer Mol bestaat er wel degelijk behoefte aan inzicht in de samenhang van de financiële toe stand. De suggestie van de heer For tanier is in deze goed bruikbaar, waarop wethouder Schrama zich be reid verklaarde deze kwestie in b. en w. nog eens door te praten. De behandeling van de investe ringsnota inzake de bestedingsbeper king vroeg gelukkig niet zoveel van de vergadertijd, al waren er natuur lijk wel opmerkingen. De leden van de raad waren het er over eens, dat woningbouw en bouwrijp maken van gronden doorgang moest vinden. Met de Opschuiving v$n verschillende plannen was men het wel eens, maar de plannen moesten niet opzij wor den geschoven en in ieder geval pan klaar gemaakt worden. Vervolgens zal ook de nodige efficiency moeten worden toegepast en al kan het zwem bad dan niet direct worden gereali seerd, dit plan moet toch zeker niet als nr. 1 op de bezuinigingslijst wor den geplaatst. De raad verleende haar medewer king voor de aankoop van meubilair, leer- en hulpmiddelen voor de open bare ulo-school. Deze vergen een be drag van 9200. Met de wijziging van het verhuurtarief van de kleine zaal van het Cultureel Centrum kon de raad zich wel verenigen. Er zitten echter nog technische moeilijkheden aan, want de grote en de kleine zaal kunnen niet gelijktijdig worden ver huurd. Er zal worden bezien of dit niet mogelijk te maken is. Voorts zal de raad een overzicht krijgen van de exploitatie van het afgelopen jaar. De speelplaats van de r.-k. kleuter school zal worden gerestaureerd en er zal nieuw buitenmateriaal worden aangeschaft. De raad kon zich ver enigen met het voorstel van b. en w. inzake het beheer van de sportter reinen. De Voorschotense Sportraad zal hierbij worden ingeschakeld als adviserend lichaam. De heer Mol vond het voorstel iets te smal. Hij vond het eerder ingedien de voorstel, dat naderhand is inge trokken, breder. Toch kon zijn fractie er wel mee accoord gaan, omdat het een aanloop is- De heer De Groot stelde het voorstel op hoge prijs en was zeer tevreden, dat de sportraad was ingeschakeld. Idem zo de heer Eysink Smeets. Met algemene stem men werd het voorstel dan ook aan genomen. De lichtreclame van H. Englebert N.V. op het dak van de watertoren zal doorgang vinden. Tegen waren de heren Dekker en Lamboo. Voor de financiering van de aan koop van perceel Leidseweg 97 kan de gemeente een vaste geldlening sluiten van 30.000 bij de Coöpera tieve Raffeisenbank ter plaatse. De looptijd van deze lening is 10 jaar. Rente 41/8 procent. De raad ging hiermede accoord. Uitbreidingsplannen In deze vergadering kwam ook aan de orde de vaststelling van uitbrei dingsplannen van de gemeente Voor schoten in de toekomst. Dit zijn al tijd netelige kwesties. De nodige be zwaarschriften waren binnengeko men, maar de meeste werden niet ontvankelijk verklaard. Vooraf ging een inleidend woord van wethouder De Graaff. Het uit breidingsplan is van groot belang. Het bepaalt de ontwikkeling van de gemeente. Voorschoten zal forensen plaats worden en woongelegenheid moeten bieden aan verschillende men sen uit de randstad Holland. Dit probleem speelde de gehele avond in de diverse meningen. De agrariërs zijn hiervan in de regel de dupe. De mogelijkheid bestaat echter, dat zij geldelijk schadeloosgesteld kunnen worden of dat zij in het provinciale plan compensatie van hun grond kun nen ontvangen. De heer Dekker vond het jammer, dat in het uitbreidingsplan niet was opgenomen een doorbraak van de Schoolstraat naar de Voorstraat. Aan deze mogelijkheid was volgens wet houder Schrama wel gedacht, maar het was met opzet niet in 't uitbrei dingsplan opgenomen. De heer Van de Hulst achtte de vorm van bekend making beslist onvoldoende. Vervol gens had hij ernstige bezwaren tegen de behandeling van de ingediende bezwaren. Hij vroeg zich af of Voor- schoten-Zuid ook bij de woningbouw betrokken moest worden, want hier verdienen veel Voorschotenaren hun brood. Bovendien liggen hier de goede tuinbouwgronden, die duur zijn. Moet in deze dan het agrarisch karakter van Voorschoten geheel prijs worden gegeven? De heer De Groot kon zich in grote lijnen wel met het plan verenigen. Er is zeker getracht iedere rapellant recht te doen wedervaren. Wethouder Schrama zag zich gesteld voor het feit een netelig vraagstuk te moeten verdedigen. Het verloop en de be handeling van het uitbreidingsplan is geheel en volkomen wettig ge schied. Het is een vaststellen van een plan, maar realisatie kan nog wel 20 jaren duren. Bovendien zal het col lege trachten bedrijven te sparen, waar dit mogelijk is. Compensatie in elke vorm zal geschieden. Daarop bracht de voorzitter het voorstel in stemming. De uitbreidings plannen werden vastgesteld. Niemand stemde tegen. Nood school De gemeente Voorschoten gaat een noodschool aanschaffen, die nodig is om met het nieuwe leerjaar verschil lende klassen te kunnen herbergen. Voor plan-Vliet wijk staan twee scho len op de urgentielijst en wel de r.-k. jongens- en meisjesschool en de openbare Vlietschool, maar deze ge bouwen kunnen dit jaar niet gereed komen. Deze noodschool, bestaande uit vier klassen, krijgt voorlopig de bestemming voor huisvesting van klassen van de lagere school, daarna kan zij weer dienen voor Chr. Kleu terschool. De raad ging dan ook met het voorstel accoord. De heer Mol informeerde of de school verplaats baar is. Dat is mogelijk. Voorlopig wordt hij geplaatst op een terrein achter de flatwoningen nabij de Raad huislaan. Het is een houten gebouw met vier lokalen. Kostprijs met fun dering, verlichting, sanitair en rio lering, glas- en schilderwerk, verwar, ming, speelplaats en rijwielberging ƒ63.000. Volgens wethouder Schrama komt in de volgende vergadering een voorstel betreffende de inrichting met schoolbanken enz. Bij de rondvraag attendeerde de heer Lamboo op de woningbouw in de nieuwe Vlietwijk. Wethouder De Graaff stelde de heer Lamboo ge rust. Volgens hem heeft de bouw een behoorlijk vlot verloop. De heer Mol insisteerde opnieuw op de school- melkvoorziening op de lagere scho len. Deze materie en de vaccinatie tegen polio hebben de aandacht van het college. Geboren: Wilhelmina Maria Pe- tronella Cornelia, d. van W. A. van der Helm en C. T. A. Spiegeler; Wilma, d. van M. van der Leede en H. J. Koren; Robert George z. van M. L. van Bergen en E. D. Parker; Vincent Frangois z. van H. J. W. H. Westzaan en Chr. C. Zijlstra; Wil helmus Petrus George z. van N. Th. van der Geest en M. A. Vosse; Ja cobus Dirk z. van D. Brusse en J. P. Tebrugge; Wilhelmina Johanna Ma ria d. van C. W. M. van den Assem en H. Vreeburg; Wilhelmina Corne lia Catharina d. van J. A. Groene- wegen en H. A. Th. Onderwater; Henrika Johanna d. van C. Brand wijk en W. van den Toren; Winny d. van H. Schouten en M. Wesan- hagen; Laurens Martin z. van F. van Zijp en P. de Jong. Ondertrouwd: B. P. Duivenvoorde en C. A. van der Eng. Gehuwd: J. L. Bronsgeest en P. D. Th. J. Goddijn. HILLEG0M Het is ieder jaar weer een feest om het mee te maken en het is daar om goed te begrijpen dat het voor vele autobestuurders een teleurstel ling betekende toen het comité ..Ouden van Dagen" had vastgesteld, dat er dit jaar een aantal bussen zou den worden ingeschakeld voor het vervoer van een groot gedeelte van de ouden van dagen. Daardoor wer den autobezitters, die vele jaren ge tuigen waren geweest van het evene ment. de reis met de oudjes en hoe zij er van genoten, voor het eerst buitengesloten. Toch waren er nog vijf-en-veertlg particuliere auto's die de stoet openden, met een zestal bus sen als volgers die dinsdagmiddag om half twee koers zetten naar het Gooi, om langs de vele mooie plekjes en de prachtig aangelegde wegen te belanden in Valkeveen, het bekende ontspanningsoord. Toen allen onder het geboomte een plaatsje hadden gevonden, werden de deelnemers getrakteerd op thee en gebak en kregen de heren een roker tje gepresenteerd. Tijdens dit opont houd vormden zich diverse groepjes die tezamen de oude Zuiderzee een bezoek brachten en tot de ontdek king kwamen dat het de „Zuider zee" niet meer ishet peil aan merkelijk verlaagd, zodat men niets anders te zien kreeg dan een grote moddermassa met in de verte het water dat niet meer te bereiken is. Met de andere vermakelijkheden ging het beter. Er zijn nog verscheidene zeventigjarigen die zich in de ranke bootjes wagen, maar meer nog die al voldoende genieten van het feit, dat er zijn die het durven. Oude ken nissen worden opgezocht en men haalt vroegere gebeurtenissen op. Er zijn er die vijftig jaar geleden als knecht in dienst kwamen bij de een of an dere bloemist en die nu veel grotere zaken doen dan hun vroegere patroon en het veel verder hebben gebracht op de maatschappelijke ladder of in de commerce. Al te spoedig was 't tijd om te ver trekken en toen heeft men de oudjes laten genieten van het natuurschoon rond Hilversum, waar men om zes uur arriveerde in „De Karseboom". De voorzitter, de heer P. Klaver, sprak hier een hartelijk woord en heette allen welkom in het bijzonder de loco-burgemeester van Hillegom, wethouder W. F. van Dam en zijn echtgenote en de gemeentesecretaris de heer Th. J. M. Punt, eveneens ver gezeld van zijn echtgenote, die door hun aanwezigheid blijk gaven van de belangstelling die het gemeentebe stuur voor het werk heeft. Burgemeester Van Nispen was dit jaar verhinderd de reis van de ouden van dagen mee te maken, maar had opdracht gegeven op dit ogenblik de deelnemers zijn groeten over te brengen. De heer Klaver wees er op hoe het inschakelen van de bussen nodig was gebleken, want als men het weer uit sluitend met auto's zou hebben ge daan, zouden er meer dan 150 nodig zijn geweest. Hij bracht dank aan de genen die dit jaar wederom alles had den gedaan om deze reis mogelijk te maken en hij spoorde allen aan om dit jaarlijkse uitstapje te blijven handhaven, als traditie en groot feest voor vele ouden van dagen. Daarna nam de tweede voorzitter, de heer Smits, de leiding over, die hulde bracht aan de heer en mevr. Buurman die zich bijzonder verdien stelijk hadden gemaakt voor deze reis. Tijdens de lunch sprak wethouder F. van Dam, die de uitgaansdag van de ouden van dagen typeerde als een zeer bijzondere dag voor de Hillegomse gemeenschap, die dit als gunstige bijzonderheid, de eenheid der bevolking tot zijn recht deed ko men. Geen onderscheid ir. het geven en het verrichten van het werk om deze reis mogelijk te maken. Daaraan doet steeds weer de gehele gemeen schap mee. Hij bracht allen dank na mens het gemeentebestuur en deed een beroep op allen om deze uitgaans dag te blijven handhaven, ieder jaar weer. Na de lunch was het spoédig tijd voor het vertrek naar huis en in Hillegom aangekomen werden de oudjes verwelkomd door de vrolijke muziek van de Hillegomse Harmonie en honderden inwoners. Het was een zeer geslaagde uitgaansdag, waarbij het weer bijzonder medewerkte. KATWIJK AAN DEN NI-IN De warmte zo als deze al enige da gen heerst, doet z'n invloed gelden op bouwmaterialen, maar vooral op ijzer. Het is niet voor de eerste maal dat hierdoor hinder wordt ondervon den bij het ophalen en neerlaten der electrische brug over de Rijn. Het ijzer zet dan zodanig uit dat de brug niet meer dicht kan. Geweld maakte de toestand nog erger. Electrische apparaten laten zich niet met geweld dwingen. Gevolg: ernstig defect aan de electrische installatie, opstopping en daarna omleiding met een grote omweg van het verkeer dat juist met deze warme dagen wel zeer druk was. Een groot aantal boze gezich ten was van deze verkeersbelemme- ring mede het gevolg. Het motorver- keer ging over Valkenburg en het verkeer per fiets en bromfiets mocht tijdelijk over de trambrug aan de Sandtlaan. Ook de scheepvaart on dervond en ondervindt veel hinder van dit geval. Geslaagd. Voor het examen ge meente-administratie I slaagde te 's-Gravenhage de heer H. Oldewarris. KATWIJK Geboren: Pieter zn v. M. Guyt en M. van Beelen. Andrea Gerda dr v. G. Ithof en A. van der Bent. IJsbrand J. L. zn v. L. C. van der Plas en E. van Beelen. Willem zn v. T. E. de Bruin en H. E. van Mourik. Johannes A. zn v. J. P. Barnhoorn en E. de Best. Buizerd zn v. D. de Jong en M. van Duyvenvoorde. Engelbertus C. J. zn v. A. T. Rotteveel en A. W. van Winden. Adriana H. dr v. C. v. Beele en L. Aandewiel. Anne Wietske dr van T. Kuyl en J. Veenstra. Cornelia Chr. dr v. R. H. Jansen en L. C. van Sonnen. Ondertrouwd: G. H. van Asperen en A. C. van der Horst. J. Dofferhoff en M. E. Wouters. W. de Boer en E. van der Horst. D. C. van Duyvenbode en Th. A. J. de Geer Broers. Getrouwd: J. Verkaaik en A. G. Baas. A. Vooy en J. Ouwehand. A. Zwanenburg en B. G. Hus. Overleden: W. M. Haasnoot 54 jaar echtgen: van M. van Duyn. A. Krugs- man 19 jaar. LEIDSCHENDAM JAARVERGADERING R.K. H.V.L. De voorzitter de heer E. M. de Ca- luwe gaf bij de opening van de jaar vergadering der R.K. H.V.L. in grote trekken een overzicht van de voor naamste onderwerpen. Vooral de ver kiezing van enige jonge leden in het bestuur heeft er toe geleid dat meer actie in de vereniging is gekomen, wat zijn uitwerking heeft gehad op de prestaties van de leden ook wat betreft het meer technisch spelen. De deelname aan de training heeft nog wel te wensen overgelaten maar spr. vertrouwt er op dat nu een nieuwe trainer geëngageerd is de leden ook meer belangstelling voor de training zullen hebben. Over het algemeen mocht spr. met genoegen constateren dat het een goed jaar voor de vereniging is ge weest. Alleen viel te betreuren dat tijdens de op gang zijnde competitie een viertal dames als lid bedankten, waardoor het noodzakelijk was het betreffende elftal uit de competitie terug te trekken. De heer Olsthoorn gaf in zijn jaar verslag enige behartenswaardige op merkingen. Het aantal werkende le den liep terug van 92 op 85. De ver houding en samenwerking met de andere verenigingen was zeer goed en de secretaris verwachtte dat de leden op collegiale wijze die goede verstandhouding zullen blijven be vorderen. De dames-junioren-a eindigde de competitie op de tweede plaats en dames-b (nog niet uitgespeeld) zul len eveneens een goede plaats op de lijst innemen. De heren juioren hebben niet veel kunnen presteren omdat een aantal van de junioren zijn overgegaan' naar de senioren. De penningmeester, de heer C. v. T andartsen-conflict AVER HET CONFLICT tussen de tandartsen en de ziekenfondsen is er in de laatste tijd veel geschre ven. Dit is begrijpelijk, want behoor lijke tandheelkundige verzorging is een belang van de eerste orde voor de volksgezondheid. Het is een ver heugend verschijnsel, dat het inzicht heeft veld gewonnen van de beteke nis van gezonde tanden voor de hy giëne van de mens. Goede tanden te hebben is niet alleen een eis van reinheid, maar de functie van het gebit hangt ook samen met andere lichaamsfuncties en tand heelkundige hulp kan andere kwalen voorkomen. De beklemtoning van de waarde der mondverzorging in het geheel der medische bemoeienis is echter een winst van de latere jaren. Zij doet zich gelden in de zwaardere algemeen-medische eisen, die tegen woordig van de tandheelkundige stu dent worden gesteld, zij doet zich ook gelden in de geleidelijke aan sluiting van de tandheelkunde bij de sociale medische voorzieningen. De betrekking tussen tandartsen en zie kenfondsen is van jonger datum dan de verbinding van de algemene arts met deze instellingen. d. Muysenberg, bracht als naar ge woonte een uitvoerig verslag uit zijn beheer waarbij hij vrijwel alle posten van commentaar voorzag. Hieruit bleek dat de vereniging wat de financiën betreft niet over rozen gaat te meer omdat naar zijn oordeel de contributie wel erg aan de lage kant is. Toch had hij een boeksalao van ƒ383.93 wat gereduceerd werd tot 7.42, omdat na het afsluiten van de boeken nog een aantal te be talen rekeningen waren ingekomen. Spr. bracht een extra dankwoord aan de donateurs die de vereniging in staat stellen te blijven bestaan. Geboren: Bernardus C. z. van H. Haneveld en H. J. van der Helm Franciscus P. M. z. van A. P. Vincen ten en C. E. Borsboom. Johannes C. G. z. van C. J. Halverhout en A. M. van Leeuwen. Rosalinde d. van J. D. Visser en M. H. van Muiswinkel. Ondertrouwd: Theodorus J. M. v. d. Meer te Schiedam en Petronella M. M. van Bohemen. Adrianus A. van Santen en Hendrika Th. Verhagen. Getrouwd: Cornelis P. Bontje en Geertruida J. F. den Eisen. Arie J. Barends en Maria J. Brandwijk. Pe trus C. Umans te Voorhout en Theo dora T. M. Foppe. Geslaagd. De eerw. frater Fre- dericus (in de wereld J. Halverhout) is na opgeleid te zijn aan het col lege St. Louis te Oudenbosch geslaagd voor het onderwijsdiploma derde leerkring. RIJNSBURG Gboren: Maria dr v. W. v. Itérson en M. A. v. Doorn. Johannes zn v. Joh. de Mooy en H. Jonker. Ondertrouwd: Thomas Hermanus Verhave 31 jr en Catharina Johanna Glasbergen 22 jr. Willem Slootweg 23 jr en Antje Maat 21 jr. Getrouwd: L. Lindhout en M. C. v. Vliet. D. v. Egmond en J. P. Heems kerk. A. v. d. Mey en E. Hal. A. Net jes en A. Th. v. d. Mey. Overleden: Willem Harteveld 8 m. SASSENHEIM KERKVEILING BRENGT RUIM 17 MILLE OP. De kerkveiling, welke jaarlijks wordt gehouden ten bate van kerk „St. Bernardus" en de armen is weer een succes geworden. De opbrengst was ruim 17.000,—. Voor de aan vang van de veiling heette de heer J. Wesseling de aanwezigen en me dewerkers welkom. Ook dit jaar hebben de heren Plug en v. Ruiten alsmede notaris Houtzagers belange loos medegewerkt. Spr. kon met vreugde constateren dat de lijst van kopers ieder jaar gro ter wordt. Het bedrag dat bijeen ge bracht zal worden is een uiting van eenheid in de parochie. De heer Wesseling dankte al de gevers, exporteurs als kwekers en middenstanders. De veiling zelf had een zeer ge animeerd verloop. Een veulen van een ponypaardje bracht 1 340,op. Het totale bedrag was f 17.032,75, een schitterend resultaat. De medewerkers ontvingen uit handen van de heer Wesseling een bewijs van erkentelijkheid. BLIKSEMINSLAG. Ongeveer half 8 gisteravond sloeg in perceel Parklaan 128 de bliksem in waarbij de schoorsteen werd ver nield. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Kon. onderscheiding. Aan de heer N. J. van Diest, werkzaam bij Baartman en Koning N.V., is de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toegekend NIEUWVEEN Vertrokken: J. Folies naar Goirle; C. C. E. Brouwer naar Mook en Mid delaar; Chr. de Hoop naar Ouder- kera aan den IJssel; IJ. Visser naar Amsterdam; N. M. Langeveld naar Emmen; J. Zemel naar Mijdrecht; D. M. van Haaften naar Goor. TER AAR Geboren: Laurens C zn van L. H. Sassen en A. den Haan. Johannes H. M. zn van C. F. de Jong en H. M. Wijfjes. Antonius C. zn van L. van Kessel en M. L. Sassen. Albertus zn van C. J. Vuijk en G. Hesseling. Cornelia dr van J. Broer en J. van Oosterom. Ondertrouwd: G. Blijleven 26 jr en J. Broer 26 jr. Overleden: A. Egberts 75 jr. 1 IN DE JAREN voor de invoering van het ziekenfondsbesluit 1941, was het aantal fondsen, dat aan zijn ver zekerden tandheelkundige hulp bood gering. Bij de fondsen die deze hulp wel in hun verstrekkingen hadden opgenomen, bleven de rechten meestal zeeer beperkt. Een nieuwe situatie ontstond. Elke nieuwe situatie brengt haar moeilijk heden mede en de tandheelkundige hulp via de ziekenfondsen moest noodzakelijk haar krisis-periode door maken. Sedert het grote belang van de tandheelkunde voor de algemene gezondheid was erkend, deed zich de noodzakelijkheid voor van een zo uit gebreid mogelijke tandheelkundige verzorging. Niet alleen de beter-ge- situeerden behoefden de hulp van de tandarts, maar ook de brede massa, en om de kleine man in staat te stel len zich van medische behandeling te voorzien, is het ziekenfonds het aangewezen middel. De hulp die de ziekenfondsverzeker den verkregen voor tandheelkundige behandeling was betrekkelijk beperkt van omvang. Op zogenaamde „luxe" behandelingen heeft de verzekerde geen recht. Bewust heeft men geko zen voor een door de Maatschappij van Tandheelkunde ontworpen sys teem (genaamd systematische ratio nele behandeling), dat zoveel moge lijk mensen een eenvoudige, maar goede hulp kon waarborgen. Op dit systeem waren ook de honorerings regelingen gebouwd, waarvan de laatste met ingang van 1 januari '52 in overleg tussen ziekenfondsen en tandartsen tot stand kwam. /"VNDANKS deze aanvankelijke be- reiking liepen de onderhandelin gen tussen de beide partijen niet vlot. Vele besprekingen werden er tussen ziekenfondsen en tandartsen gevoerd, maar er waren vele moei lijkheden te overwinnen en er zijn zelfs conflicten geweest, voordat het huidige geschil uitbrak. Van 1 april af achtten de tand artsen zich niet meer als „medewer ker" aan de ziekenfondsen verbon den en als gevolg daarvan zijn de ziekenfondsen niet meer in staat het recht van de verzekerden op tand heelkundige hulp te effectueren. Evenmin zijn de ziekenfondsen op grond van wettelijke en statuaire be palingen, zonder nadere voorzienin gen gerechtigd om in plaats van „hulp in natura" aan de verzeker den een tegemoetkoming in de voor tandheelkundige hulp gemaakte kos ten te verlenen. Dit betekent in feite, dat de tand heelkundige hulp buiten de zieken fondsverzekering komt te staan. De verzekerden ondervinden de gevolgen daarvan, doordat de tandarts onmid dellijk na de behandeling contante betaling eist en de betaalde bedra gen door de verzekerde niet op het ziekenfonds kunnen worden ver haald. J^EN HEEFT altijd bij de zieken- fondsverztkering voorop gesteld, dat het ziekenfonds over „medewer kers" beschikt (artsen, specialisten, apothekers, tandartsen en vroedvrou wen). Zodra echter een groep mede werkers collectief de medewerking aan de ziekenfondsen beëindigt, kan het ziekenfonds zijn functie voor dat onderdeel van het geheel der voor zieningen niet meer vervullen. He laas wordt de oplossing van de thans aanhangige kwestie ook door vraagstukken van administratieve aard bemoeilijkt. Als twee partijen haar strijd willen staken ten bate van het flgemeen belang, dan moet er worden bemiddeld. Maar in welke vorm? Door arbitrage of door be middeling? Arbitrage houdt in, dat een bindende beslissing wordt gege ven, waarvan partijen bij voorbaat hebben verklaard zich neer te leg gen. Men vraagt zich af, of arbitrage de meest aangewezen vorm is om tot een oplossing te komen. Er is nog verschil van mening tussen de par tijen. Zo maakt de kwestie van het gehalte van de aan de verzekerden te verlenen hulp een van de moei lijke punten uit, r\K DIRECTE AANLEIDING van het conflict is het verschil tus sen tandartsen en ziekenfondsen van inzicht over de hoogte der verrich tingstarieven. die de tandartsen aan de ziekenfondsen in rekening kunnen brengen. De ziekenfondsen menen, dat alle hulp betaalbaar moet blij ven. Het steeds opvoeren van de ziekenfondspremie, leidt tot een af glijden naar een restitutie-verzeke ring, al dan niet gebaseerd op de in wederzijds overleg vastgestelde ta rieven en zij achten dit voor de volks- gezondheidzsorg een groot gevaar. Men kan zeer moeilijk een conflict beoordelen zonder open te staan voor de argumenten van beide kanten. De lezer heeft er recht op het standpunt der ziekenfondsen te kennen, maar hij moet zich ook rekenschap kunnen geven van het inzicht der tandartsen, liet beroep van tandarts is aan zeer hoge kosten onderhevig. En wel aan soms haast niet te dragen onkosten. De salarissen van hun technici en assistenten, de vernieuwing van hun instrumentarium en materiaal. Alles gaat met sprongen naar boven, zodat wij ontvankelijk moeten zijn voor het argument, dat zij een dekking zoeken tegen deze ontzaglijke kostenstijgin gen. Ten slotte vormen conflicten als deze een onderdeel van het algemeen orijzenprobleem, met de noodzake lijke afwikkeling of gedeeltelijke af- vkikellng op de consument. Het is de buitenstaander niet mo gelijk te beoordelen of hier een zo danige nood aanwezig is, dat hij dwingt tot een zo verbeten actie. Dat de „Maatschappij van Tandheelkun de" zo stevig achter de tandartsen staat, geeft wel het vermoeden, dat hier niet voor niets de degens wor den gekruist. Maar het is een sociaal belang van de eerste orde. dat de vrede gesloten wordt. De grote winst van het betrokken zijn van de tand heelkunde in de algemene ziekenver zorging zou worden prijs gegeven, als de huidige toestand bestendigd bleef. Wij hebben de indruk, dat beide partijen van goede wil zijn. Men komt dezer dagen wederom tezamen aan de groene tafel. En wij hebben de hoop, dat men nu eindelijk een oplossing vinden zal. Want ons volk mag niet van het gevecht om het ivoor de dupe zijn. Dr. P. H. RITTER (Nadruk verboden). Brazilië is een wereld op zich, in zijn onmetelijke ruimte, alleen Chi na, Canada en de Sovjet-Unie zijn nog groter, leven ca. 58 miljoen men sen in de grootste tegenstellingen van arm en rijk, van onwetendheid en vooruitstrevendheid. Van dit laatste zijn de twee grootste steden van Bra zilië een treffend voorbeeld. Rio de Janeiro, de hoofdstad van het land, telt ca. 2.5 miljoen inwoners. Lig gende aan de prachtigste baai van de wereld geeft deze stad een bruisen de vitaliteit te zien. In het zuiden van Brazilië lag 400 jaar geleden een klein tentenkamp dat rond 1900 ontwikkeld was tot een onbelangrijk provinciestadje. Sao Uau lo was de naam van dit plaatsje dat geen verleden bezat en geen toe komst scheen te kunnen krijgen. De koffie kreeg echter het onbekende Sao Paulo in zijn greep en daarmede ontstond de belangrijkste stad van Zuid-Brazilië, die binnen afzienbare tijd de grootste stad van het wereld deel zal zijn. Met zijn meer dan 2.5 miljoen inwoners in Sao Paulo tot een grote rivaal van Rio de Janeiro geworden. Thans reeds is Sao Paulo in alle opzichten het New York van Zuid-Amerika. Elke 100 minuten wordt er met de bouw van een nieu we woning begonnen. Grote boule vards, wolkenkrabbers en stromen auto's beheersen de city van de stad, die na New York, het grootste lucht- vaartverkeer ter wereld heeft. Het is wel geen wonder dat de vu rige Brazilianen in het zuiden de po sitie van Rio de Janeiro als hoofd stad, zien als een kleinering van Sao Paulo. Sao Paula is de eigenlijke hoofdstad van Brazilië was de gedachte die steeds luider in het zuiden werd uit gesproken. Aangezien er in het zui den snel gespeeld wordt met separa- tistiche neigingen, is het feit van de rivaliteit tussen Rio en Sao Paulo een van de belangrijkste aanleidingen om het oude plan voor de aanleg van een hoofdstad van Brazilië in het centrum van het land, ter hand te nemen. De president van Brazilië wil dit plan doen uitvoeren en men werkt reeds in het gebied waar de nieuwe hoofdstad ontworpen is. In dit ge bied vinden reeds activiteiten plaats de vorm van opmetingen, bodem onderzoek, aanleg van vliegvelden en wegen etc. Dit gebied ligt in de streek van het Planalto Central en NIEUWE HOOFDSTAD de gereserveerde strook voor de nieu we hoofdstad, die Brazilia zal heten, heeft een afmeting van ca. 175 km. lengte en 100 km. breede. De plannen spreken van een eerste vestiging van ca. een half miljoen mensen in het ge bied van de nieuwe hoofdstad. Als alles volgens de plannen zal verlopen, en de president de zo noodzakelijke medewerking zal be houden, zal het huidige staatshoofd zich vereeuwigen als stichter van de nieuwe hoofdstad. Brazilia. Scheepsberichten AMPENAN 18 Malta gep n Halifax. ANGOLAKUST p lfi Finisterre n Free town. APPINGEDIJK 18 v Paranagua n Santos. BANDA 18. te Beyrouth. BEN GALEN 18 v Port Said n Aden. CALTEX LEIDEN (t) 18 nm te Pt Said. CALTEX UTRECHT (t) 19 te Port Said. CELEBES p 18 Malta n Alexandrië. FRIESLAND ssm 18 v Hull n Kindby. GUINEEKUST 18 v Pte Noire n Abidjan. HATHOR 19 te Shanghai. KHASIELLA (t) 18 te Avonmouth. LEKHAVEN 18 te Lulea. MAUREEN 18 v Stettin n Houston. OOT- MARSUM p 18 Key West naar Houston. PRINS WILLEM GEORGE FREDERIK 18 v Le Havre n Rotterdam. STAD DORDRECHT p 18 Gibraltar n iJmuiden. STATUE OF LIBERTY (t) p 18 Bina n Mena al Ahmadi. STENTOR p 18 Oues- sant naar Madeira. STRAAT MOZAM BIQUE 17 v Santos n Kaapstad. TABIAN 18 te Port Said. TJISADANE 17 v Mau ritius n Durban. WITMARSUM 18 te La Havre. WONOSOBO 19 te Colombo. ZAANKERK 18 v Shanghai n Hainan,

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7