MAGGI/tfUWEKlPPEffltOUlLLONSOEP De Snowende Woedende stier temidden van maakte amok treinreizigers Bestelwagen ramde twee personenauto's nare dagen Amadeo Nazarri straalt van levenslust, maar wil arm sterven WOENSDAG 19 JUNI 1957 DE LEIDSE COURAN'l PAGINA 8 ct Zonder kaartje door controle Niet geheel tevreden over het lang durig opgesloten zitten nam gister morgen een stier de benen op het veemarktterrein van Groningen, nabij het station. Het gebeurde op het ogenblik, dat enkele treinen leegstroomden en ve» len van de reizigers kregen daardoor de schrik van hun leven. De woeden de stier rende een openstaand hek binnen en kwam zo tot zijn eigen verbazing en tot angst van de me nigte, die zich daar bevond, op het perron. Uitgekeken op het eerste perron, sprong hij op de rails en klom aan de overzijde van het spoor op het tweede platform, toen hij merkte, dat hij door een heel legertje dap peren achternagezeten werd. Het dier zette het weer op een lopen en stoorde zich helemaal niet aan de talrijke passagiers, die arge loos uit de trein van Delfzijl kwa men. Voor men, verward, een goed heenkomen had kunnen zoeken, was de stier al langsgestormd en over een bromfiets gesprongen, waarmee men hem de weg trachtte te versper ren. Het dier kwam hier zo hard te gen de grond, dat het een tijdje ver suft bleef liggen. Geprikkeld door pijn en door de herrie achter hem, ging hij opnieuw in de richting van de uitgang. Daar stond de chauffeur van de vrachtwagen, waaruit hij ont snapt was, hem reeds op te wadhten. De voortvluchtige voelde er echter nog niets voor, om met de man mee te gaan en en passant nam hij de eenzame tegenstander op de horens. Met de kop trots omhoog, draafde de VOORZITTER INT. RODE KRUIS IN NEDERLAND. Prof. dr L. Boissier, voorzitter van het internationale rode kruis comité C.I.C.T., verklaarde gisteren in Den Haag zeer tevreden te zijn over de hulp, die Nederland aan Hongarije heeft geboden. Uw land, zo zeide hij, behoorde tot de eersten die aan de oproep om hulp gehoor gaven en me dicamenten, ambulances en voedsel zonden. De hulp van het internatio nale comité, dat samenwerkt met het Hongaarse rode kruis, zal op het ge bied van de voedselverstrekking op 1 juli in Hongarije worden gestaakt. Een nieuw contrakt wordt opgesteld om de hulpverlening met medische en klinische produkten en materialen nadien voort t-- zetim. De bijna 64-jarige prof. Boissier, een rijzige, vitale figuur, heeft het nieuwe Zweedse Rode Kruis zieken huis te Zierikzee bezooht en voorts het invaliden-vakantie-schip „Kas teel Staverden" bezichtigd. Ook is een bezoek aan het Henri Dunanthuis te Woudschoten gebracht. AANVOER FRAMBOZEN NEEMT SNEL TOE Op de Zuidbevelandse fruitveilin gen en speciaal in Kapelle-Biezelin- ge, is op het ogenblik een snelle toe neming van het aanbod van fram bozen. Tengevolge van het warme weer rijpen de vruchten nu heel vlug en hierdoor is de oogst zeker een week vroeger dan aanvankelijk werd verwacht. In Kapelle werd reeds een kwantum van 5 ton frambozen voor de industrie verkocht. Deze brachten 1.25 per kg. Voor frambozen in doosjes ligt de prijs op het ogenblik rond 40 cent per doosje van 2 ons. Frambozen in doosjes voor de in dustrie noteren ruim f 1.50 per kg. Verwacht mag worden, dat de aan voer van frambozen in de komerde weken zeer snel zal blijven toenemen. Voor de kwekers levert deze snelle rijping wel een moeilijkheid op, want de meesten zijn nu zeer druk bezig met de aardbeienpluk. Bijen worden uit Venlo verbannen Van de zijde der Venlose tuinders worden pogingen aangewend om een plaatselijke verordening vastgesteld te krijgen, die het houdenvan bijen volken in de stad van half juli tot half september verbiedt. De bijen richten volgens de tuinders grote schade aan wanneer zij in de kassen de komkommerbloesems bestuiven. Deze bloesems leveren slechts „stek" op en geen volwaardig product. Vol gens becijferingen der tuinders zou hierdoor jaarlijks een schade van ve le duizenden guldens ontstaan. Voor de bestuiving van de talrijke augur- kenvelden in de open lucht bewijzen de bijen daarentegen uitstekende diensten. Over het algemeen bestaat er toch al een groot tekort aan insec ten voor de bestuiving van veldvruch ten. De tuinders hebben nu het plan geopperd om de bijenvolken op hun kosten gedurende de twee maanden te „evacueren" buiten de stad. Een afstand van tenminste 5 km van de kassen wordt noodzakelijk geacht, want dat is ongeveer de „reik-wijdte" van het nijvere bijenvolk. Na bespre kingen tussen de imkersvereniging St. Ambrosius en de LTB, afd. Ven lo, is een commissie van bijeenhou- ders en tuinders gevormd, waarin ook rijksbijenteelt consulent ir. Mommers zitting heeft. Men hoopt op korte ter mijn met praktische voorstellen te komen. onoverwinnelijke langs de controle en door het plantsoen voor het sta tion, en kwam zo weer in de buurt van de veemarkt. Toen hij merkte, dat hjj daar al eerder geweest was, rende hij terug, waarbij hij tegen een vrachtwagen botste. Toen de chauffeur stopte om te in formeren naar de toestand van zijn slachtoffer, was dat reeds het em placement van Van Gend en Loos op gelopen. Daar gelukte het pas de zwaar hijgende en met schuim be- spatte stier in een hoek te drijven en hem te overmeesteren. Met het SAS-vliegtuig uit Kopen hagen zijn dr Eduard van Beinum di rigent van het concertgebouworkest en Marinus Flothuis de artistieke lei der van de Scandinavische tournee op Schiphol teruggekeerd. „Ik ben blij in Helsinki te zijn ge weest. Ik kende het Finse publiek niet, maar ik moet zeggen, ik stond verbaasd over d warme geestdrift, waarmede de toehoorders het orkest na de concerten in de jaarbeurshal heeft gehuldigd, aldus de dirigent. Het deed Van Beinum en Flothuis goed, dat Sibelius hoewel niet zelf in de zaal aanwezig, beide concerten per radio had gevolgd. Zijn schoonzoon vertelde bij het vertrek uit Helsinki, dat de grijze Finse componist zeer enthousiast over de uitvoeringen was. Mr Waage, de zakelijk leider is naar Stockholm gegaan en zal zich bij de orkestleden voegen om de terug reis per trein te aanvaarden. R.-K. banketbakkers te Nijmegen bijeen Op het gisteren in Nijmegen ge houden jaarcongres van de r.-k. ban ketbakkersvereniging „St. Nicolaas" heeft de voorzitter, de heer H. C. van der Werf, gepleit voor paralleli- satie in deze bedrijfstak. Spreker drong voorts aan op mo dernisering van de bedrijven. De vergadering heeft zich voor deelneming van de Brusselse wereld tentoonstelling verklaard via het be drijfschap. Voorts heeft de vergade ring het bestuur gemachtigd onder handelingen te voeren over 'n nieu we C.A.O., waarin opgenomen een bedrijfspensioenregeling. HET OOG WIL OOK WAT HEBBEN In het stedelijk museum te Am sterdam is gistermiddag de tentoon stelling „De bestverzorgde vijftig boeken van 1956" geopend? ter gele genheid waarvan mr D. Giltay Veth namens de jury een overzicht gaf van de indeling der uitverkoren banden Bij de vijftig best verzorgde exem plaren behoren 17 romans, gedich ten en essays, een zelfde aantal we tenschappelijke boeken en vakboe ken, 7 booeken over kunst, 4 jeugd- en schoolboeken, 1 boek dat niet in de handel is, 1 bibliofiel boek en voor het eerst dit jaar 3 catalogi. VERDRONKEN. Gistermiddag is de 15-jarige P. van D. uit Zijpe bij het zwemmen in het IJsselmeer bij Urk verdronken. Het ongeval gebeurde zo snel, dat nie-« mand van de in de omgeving vertoe vende personen hulp kon bieden. Het stoffelijk overschot is nog niet gevon den. Chauffeur moest bevrijd worden Omstreeks vijf uur gistermiddag is op de drukke Haagseweg nabij het viaduct over de Ringvaart te Am sterdam een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een persoon zeer ernstige en vijf andere lichte verwon dingen heben opgelopen. Ten gevol ge van dit ongeval was gedurende twee uur tot ongeveer kwart voor zeven de Haagseweg voor het ver keer van en naar Amsterdam en Den Haag gestremd, en moest het worden omgeleid via de Bosbaan en via de Haarlemmerweg. Een bestelauto van het dagblad „De Telegraaf", komende uit de richting Den Haag, reed op genoemd tijdstip plotseling omtrent de oor zaak tast de politie tot nu toe nog in het duister van de rechterzijde van de weg naar het linkerwegge deelte, het uit de richting Amster dam komende verkeer tegemoet. Hierbij ramde de bestelwagen eerst een personenauto, die zwaar werd beschadigd, vervolgens nog een per sonenauto, die er beter afkwam en sloeg tenslotte over de kop. De vijf inzittenden van de eerstaangereden personenauto kwamen er wonder boven wonder met slechts lichte bles sures af. Drie van hen konden ter plaatse worden vertinden, terwijl de twee overigen met een zieken auto naar het Wilhelminagasthuis werden vervoerd. De inzittenden vervelendheid "AKKERTJES" helpen direct van de andere personenauto kregen geen letsel. Maar de chauffeur van de bestelauto, de 22-jarige J. Sterk, was er erger aan toe. De man zat volkomen klem in de cabine. Met lasapparaten brandde men eerst de cabine open om zo te trachten de man te verlossen. Maar hij zat zo vast, dat deze poging mislukte. Ook toen een kraanwagen van de Am- sterdmase politie assistentie kwam verlenen en het motorblok van de wagen aftrok, kreeg men de chauf feur, die ondraaglijke pijnen leed, er nog niet uit. Uiteindelijk slaagde men, er na veel moeite in hem te bevrij den. Hij werd in zorgwekkende toe stand naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. NEDERLANDER PLEEGDE ROOF OVERVAL TE EMDEN. Een Nederlander heeft een roof overval gepleegd op het plaatskaar tenbureau van het spoorwegstation Emden-west in Duitsland. De bureauhouder werd onder be dreiging met wapengeweld gedwon gen al het aanwezige papiergeld, on geveer DM 450,af te geven, waar na de man zich ijlings uit de voeten maakte. In de nacht van maandag op dins dag gelukte het de Duitse politie reeds de dader in een havencafé op te sporen en te arresteren. Het bleek de 23jarige matroos J. F. uit Amers foort te zijn. Waarschijnlijk is deze enige weken geleden te Emden van boord van een schip gegaan en is hy in deze plaats achtergebleven. DE VERDUISTERING BIJ „HET VIERDE PRINSENKIND" De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren de 37-jarige mevrouw H. J. M. B.K., die in haar functie van medewerkster van de stichting „Het Vierde Prinsenkind" in juni 1955 zich schuldig zou hebben gemaakt aan verduistering van 8000,con form de eis veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. De thee goedkoper Naar wij uit vakkringen verne men, is de theeprijs over de hele linie voor alle soorten met 4 cent per 100 gram verlaagd, met ingang van woensdag 19 juni. Kostbare zending ker kelijke goederen naar Hongarije Door r.-k. Huisvestingscomité Teneinde in het gebrek aan kerke lijke goederen in Hongarije te voor zien, heeft het Nederlandse R.K. Huisvestingscomité heden een zeer kostbare zending paramenten naar dat land verzonden. De zending omvat o.a. 520 kazuifels in 5 liturgische kleuren, 100 velums, 1000 kilogram wierook, 1000 meter altaarlinnen en 8 kelken. De goede ren zijn verstuurd naar de Actio Ca- tholica in Hongarije, zulks op ver zoek en in overleg met Mgr. Endrey, zaakgelastigde van het bisdom Eszter- gom. De zending vertegenwoordigt een waarde van ƒ70.000,(KNP). C.A.O. VOOR NIEUWSBLAD JOURNALISTEN AANVAARD. Op de gisteren te Utrecht gehou den jaarlijkse algemene ledenverga dering van de vereniging der uitge vers van niet dagelijks verschijnende couranten, de Nederlandsche Nieuws bladpers, is zonder hoofdelijke stem ming de nieuwe C.A.O. voor nieuws bladjournalisten aanvaard. Blijkens een opgave in de Staats courant van vandaag zijn in de maand mei in Nederland bij 43 veebeslagen gevallen van varkenspest en bij 13 veebeslagen gevallen van pseudo- vogelpest geconstateerd. Gespecifieerd in gevallen per provincie kwam var kenspest voor in Overijssel en Gel derland zeven maal. Te Utrecht zes maal, Noord-Holland 5, Zuid-Holland 13 en Noord-Brabant 5 maal. Pseudo-vogelpest kwam voor te Friesland in een geval, te Overijssel 4 gevallen, Gelderland 5, Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Brabant ieder één geval. MEISJE VERDRONKEN BIJ BADEN Bij het baden in het Grootscheeps- vaarwater even buiten Bergum is maandagavond de 14-jarige Sjoukje Groenwoud verdronken. Zij waadde met twee vriendinnetjes, die even min als zijzelf de zwemkunst mach tig waren, door het kanaal en is toen in een kuil terecht gekomen. De twee vriendinnetjes, de 14- en 17-jarige zusjes Van den Berg, werden bewus teloos op het droge gebracht waar zij weer bij kennis werden gebracht. AUTOMOBILIST VERONGELUKT. Gistermiddag te vijf uur is bij een autobotsing op de splitsing van de Al melose straat met de weg naar Olden- zaal onder Ootmarsum de 34-jarige automobilist J. H. W. Scholten om het leven gekomen. Zijn personenauto werd gegrepen door een met twintig ton grint beladen Duitse vrachtwagen met aanhanger uit Lingen (Duits land). De heer S. zou geen voorrang hebben verleend. Zijn auto werd in de flank gegrepen en ongeveer vijf tien meter meegesleurd. Hierbij werden een lantaarnmast en een A.N. W.B.-bord meegenomen. De vracht auto sloeg over de kop. De aanhanger kwam in de rij-richting tot stilstand. Het slachtoffer, de heer Scholten, was vrijwel op slag dood. (18) Amadeo Nazarri, de Sardijns-Ita- liaanse acteur, verklaarde gistermor gen in Seinpost-Scheveningen arm te willen sterven, maar dat hij het in deze wereld voorlopig nog wel best vindt. Amadeo Nazarri is, naar anciënni teit, de oudste filmacteur van Italië. Hij is „iets ouder" dan 45, vrijgezel en het idool van de Italiaanse meis jes. Geld verdient hij bij hopen, hetgeen geïllustreerd wordt door zijn huis te Rome met 56 kamers, 16 bad kamers en een zwembad, waar hij met personeel en dertien honden woont. Bij mooi weer laat Amadeo zijn geld uit zijn villa aan de kust rollen. „Wat heb je aan geld", zo mijmer de hij in het zomerse filmfestival- Scheveningen, „als je het toch maar op de bank zet? Ik ben socialist en wil, dat anderen in mijn voorspoed delen". Zijn collega Giuletta Massina (la Strada, le Notti di Cabiria) keek moederlijk glimlachend naar de for se acteur in zijn witte pak met don kerblauwe overhemd. „Ik ken hem gewoon niet terug", zo zei ze. „Ama deo is altijd rustig en een beetje schuw. In Italië doet hij geen mond open en hier in Nederland gedraagt hij zich nu en dan als een uitgelaten schooljongen, maakt grapjes en straalt van levenslust. Het zal de verandering van lucht zijn".. „Jullie hebben hier een heerlijk Boerderijen weer dupe van blikseminslag In de buurtschap Zeelst, gemeente Veldhoven, is gistermiddag een ka pitale boerderij in vlammen opge gaan; de brand werd eveneens ver oorzaakt door blikseminslag. Van het bedrijf kon niet meer dan een loods worden behouden. Van het vee gin gen twee varkens verloren. De brand weer van Veldhoven, die op het mo ment van het alarm juist in Hooge- loon assisteerde, heeft weinig kunnen uitrichten, net zo min als ëen brand weerploeg van de R.A.F. van het na bijgelegen vliegveld Eindhoven. Bij de blussingswerkzaamheden zijn twee huurlieden van de eigenaar, de heer Verberne, gewond geraakt. Een van hen is in een ziekenhuis opgenomen. De brand in Hobgeloon, waarbij de brandweer van Veldhoven assisteer de, woedde in een winkelwoonhuis, waarin een textielzaak was geves tigd. Oorzaak van de brand was ook hier blikseminslag. Men is er in ge slaagd het woongedeelte van het pand te behouden. De winkel met voor raad brandde geheel uit. In beide gevallen dekt verzekering de schade. Ook in de omgeving van Oss zijn gisteravond twee boerderijen verloren gegaan door brand na blikseminslag. Omstreeks 8 uur brak brand uit in de boerderij van de heer M. Zegers te Nistelrode, welke bewoond werd door vijf personen. De hele inboedel en landbouwinventaris gingen ver loren. Tegen halftien sloeg de bliksem in de boerderij van de heer H. Brand te Teeffelen onder Lith. Hier gingen, naast de gebouwen met huisraad en werktuigen, 30 varkens en drie kal veren verloren. In beide gevallen stond de brandweer machteloos. Te Vlagtwedde is gistermorgen de boerderij van de heer J. Timmer in vlammen opgegaan. Een deel van de inboedel kon nog worden gered. Bij het blussingswerk waarvoor ook de brandweer uit Sellingen werd inge schakeld, kampte men met moeilijk heden bij de aanvoer van water. De heer T. was tegen brand verzekerd. De oorzaak van de brand is nog on bekend. Gisteravond omstreeks half tien is brand uitgebroken in de boerderij van de familie K. aan de Lageweg te Dreumel. Oorzaak: blikseminslag. Het vuur had in het dak, dat gedekt v/as met stro, gretig voedsel. Het huis alsmede een schuur en hooimijt ston den in een minimum van tijd in brand. De inwoners konden zich tij dig in veiligheid stellen. Van de in boedel kon nagenoeg niets worden gered. Bliksem sloeg toe Tijdens een zware onweersbui die zich aan het begin van de avond o.a. boven Utrecht heeft ontladen, is de bliksem in de bovenleidingen tussen Bunnik en Station DriebergenZeist van de spoorlijn UtrechtArnhem fris land" zei Amadeo met zijn stem als een bronzen klok. „Jammer van die woningnood, want een villa op een duin zou me wel aanstaan. Als vrijgezel welteverstaan". Giuletta Massina, klein, frêle, blond met grote donkere ogen, ver telde met beheerst enthousiasme over haar werk. Zij is drie jaar to neelspeelster geweest en had nadien zes jaar lang kleine filmrollen tot zij van haar echtgenoot Frederico Fellini haar eerste grote rol in „la Strada" kreeg. Na de „nachten van Cabiria" zal zij in een film optreden als medewerkster van een straat- acrobaat, die zich het lot van wezen aantrekt. Haar man zal intussen een film, die in een krankzinnigenge sticht speelt, maken. „Daarin is voor mij geen plaats", zo vertelde me vrouw FelliniMassina met iets van opluchting in haar stem. Voorkeur voor toneel- of filmrollen heeft zij niet. ,Je moet alles kunnen", zo meent zij. VILLA UITGEBRAND. Door tot nog toe onbekende oor zaak is gistermiddag brand uitge broken in villa „Zandkampen" aan de Katwijkseweg onder de gemeen te Cuyk. De brandweren van Cuyk en Mill blusten binnen zeer korte tijd het vuur, dat kennelijk zijn oor sprong had in het riet, waarmee de villa gedekt was. Men kon echter het dak en de kapspanten niet be houden, waardoor de brandende mas sa het interieur van de villa tot een puinhoop maakte. In de villa, die eigendom is van de firma Roelofs, waren drie gezinnen ondergebracht, van wier huisraad slechts een klein gedeelte kon worden gered. Het pand was tegen brand verzekerd. Oude meesters van eigenaar veranderd Bij Frederik Muller en Co. te Am sterdam is gisteren een reeks schil derijen van oude meesters geveild, af komstig uit binnen- en buitenlandse collecties en nalatenschappen. Een kleine gesigneerde Jan Steen (De Schoolmeester), ingezet op drie mille, bracht 3400 gulden op en een doekje van Jan van Goyen twee mille. Een schilderijtje van J. de *"et (Geboorte van Christus) werd verkocht voor 2400 gld, en een gesigneerd werkje van Albert Cuyp voor 825 gld. De Barmhartige Samaritaan in een Bos, een groot schilderij van A. Kierings, bracht 2900 gld op en een dorpsge zicht met feestvierenden, een werk van Jan Victors 250C gld, een haven gezicht van J. Porcellis werd geveild voor 1800 gld. Vlot en fel werd geboden op een doekje van W. van Mieris (De Guita- riste) dat toen de hamer viel 1850 gld had opgebracht. Er bestond voor de ze veiling ondanks het warme weer, bij publiek en makelaars vrij veel be langstelling. ngeslagen. De schade schade was omstreks half tien hersteld. Op 't ogenblik dat de blik sem de bovenleiding buiten werking stelde reed er juist een trein die var» Utrecht was gekomen en op weg v/as in de richting Driebergen. De draad knapte en de trein kwam tot stilstand. Men heeft de passagiers gewaarschuwd niet direct de trein te verlaten. Tengevolge van de zware regen val tijdens een hevige onweersbui boven de omgeving van Amersfoort langs het Baanvak Soestduinen Amersfoört is een paal van de bo venleiding onderspoeld. Door ver zakking is teveel spanning ontstaan op de draad, die dientengevolge is geknapt. Het treinverkeer moest ge durende de gehele avond over enkel spoor worden geleid. RECHTZAKEN MEINEEDZAAK TEGEN LEIDSE BROERS. Werd er op zaterdag 21 juli 1956 's morgens om zes uur in de bouw keet in het Staelduinse Bos gesla gen of niet? Deze vraag kreeg de Haagse rechtbank te beantwoorden bij de behandeling van een meineed zaak tegen een 34-jarige betonvlech- ter uit Leiden en diens broer, even eens betonvlechter. Deze broers voer den in 1956 een werk uit in het bos te 's-Gravenzande en zij waren ge tuigen geweest van 'n onenigheid tus sen zekere H. B. D. en de 43-jarige molenbaas K. O. uit 's-Gravenhage. Hierbij zou O door D. zijn geslagen. Ter zitting van 't Haags gerechts hof hadden de Leidse broers echter getuigd dat de toenmalige verdachte D. wel geslagen had, maar O. niet had geraakt. Op vermoeden van meineed werden de broers toen ter zitting gearresteerd. Nu zaten ze zelf in het verdachtenbankje en nog hielden ze vol, dat er wel geslagen was, maar niet geraakt. De oudste broer zou tussenbeiden zijn gekomen toen de ruzie in een vechtpartij dreigde te ontaarden en hij zou heb ben gezegd „Hier wordt 's morgens niet gevochten". Volgens de verdach ten zou D. toen wel over de schou der van de ene verdachte heen naar O. hebben geslagen, maar die slag was mis geweest. Het slachtoffer K. O. vertelde wel degelijk geraakt te zijn. Op de vraag van raadsman mr. T. J. D. Schaper waarom hij vier da gen had gewacht om aangifte te doen zei hij dat hij de eerste dagen niet veel pijn had gehad, maar dat het met de pijn steeds erger was gewor den. Deze zaak moest echter door de rechtbank voor onbepaalde tijd wor den aangehouden omdat een getuige niet verschenen was en de verdedi ging niet wilde afzien van het horen van deze getuige. In totaal waren voor deze meineedzaak zeven getui gen gedagvaard. Men moet stoppen en voorrang geven aan het verkeer op de andere weg.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6