PRINSES IRENE GESLAAGD Franse eisen en Japanse concurrentie Contactdag kath* filmactie en kath. filmcentrum voor de jeugd Met gaat ap wMetje& Vata<n2üJct?rf>/-e. /Zé-2 Sjc-b&Uud strtrn /U*r QcvuzeAtrhe. SAnttfc. 1 iAvybil+rrit, JlutJb, M /nv/xci-k-l" yivtrQ - lum. UsiLt,- fu/lLfe. sWM, ckU Mur Arx4&nl-ii— bud- M aU. k#u£ lófyyit, ttf**lA: oUaz jcyicuih atoh j b. QS -vim. f <3. jo-tn. /ntjeJeA. by f/h P)o4vivnArtUl8, AmoLVH Et* twriy-evt, n**oCh li tvi ou'b bleui rnS CUruU /inMA*i(-UXo-7rf>l'-e.. Drie brandweerlieden gewond bij acetyleen-ontploffing te Den Haag WOENSDAG 19 JUNI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Dinsdagmiddag is H.K.H. Prinses Irene geslaagd voor het eindexamen van het Baarns Lyceum, waarna de uitreiking van het diploma plaats vond. Verheugd verlieten de prinses (2e van links) en haar eveneens ge slaagde vriendinnen J. F. Greidanus, D. E. van Harinxsma thoe Sloten, E. A. Lodder en N. M. Mensinga het schoolgebouw. Bedrijfschap v. d. Bloembollenhandel De bloembollenexporteurs om afname van precies te zijn: de groep die naar hoger. Frankrijk exporteert heeft er voor de variatie een probleem bij gekre gen. Het land van Marianne heeft nl. 'n verlanglijstje gecomponeerd, waar in o.m. méér kortingen worden ge vraagd dan tot nu toe het geval was en daarbovenop ook nog eens 3 pet. extra voor contante betaling. In de gisteren te Haarlem gehouden ver gadering van het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel heeft men deze zaak uitvoerig besproken. Men heeft gewezen op de voor- en de nadelen en men besloot tenslotte geen beslis sing te nemen. Eerst zal men de zaak terugbrengen in de groep Franse ex porteurs en tevens zal het Produkt- schap onmiddellijk op de hoogte wor den gesteld. De voorzitter van het B.v.B., de heer Hylkema, wees er in zijn openingswoord op, dat men de Duitse kwestie ook onze oosterburen had den enkele maanden geleden diverse eisen gedeponeerd tot een zeer be vredigende oplossing had weten te brengen. De heer Hylkema verschafte nog enkele cijfers de export betreffende. Van juli 1055 tot 30 juni 1056 was er 62.152 tón geëxporteerd met een geldwaarde van 181.283.000. Van 1 juli 1056 tot heden is er 61.833 ton over de grenzen gegaan. Aan guldens exporteerde men voor bijna 189.000.000. Spreker meende uit deze cijfers te moeten afleiden, dat de export nu op een stabiel niveau is gekomen. Er kan geen grote toename worden ver wacht, daar het niet in de lijn der verwachtingen ligt dat er binnen af zienbare tijd grote afzetgebieden ont sloten zullen worden. De voorzitter wees ook nog op het gevaar van de buitenlandse concurrentie. Nederland heeft het monopolie niet meer. Japan importeerde het afgelopen jaar voor ƒ221.000 aan Hollandse bollen tegen ƒ73.000 in het vorige jaar. In kilo's uitgedrukt betekent dat een toename van 32.000 kg. De Japanners impor teerden deze Nederlandse bollen om htm sortiment te verrijken en er over enkele jaren mee op de Amerikaanse markt te komen. De Japanners plaat sen trouwens ieder jaar meer tulpen in de U.S A. en ze doen het goed koper dan de Nederlanders. De heer Freriks vroeg of mr. Springer in New York niet te veel geld nodig had en of de „samenwo ning" van het C.B.C. en het kantoor der Bulbgrowers Association wel ge wenst was; hij kreeg van de heer Hylkema de verzekering, dat een splitsing van beide kantoren grote kosten met zich mee zou brengen en dat men juist door deze samenvoe ging veel meer kansen krijgt contac ten te leggen dan anders het geval zou zijn. Hierna kwam het verzoek van de Fransen ter sprake, waarover we in de aanvang reeds schreven. Men vroeg 5 pet. bij een afname van 750.000 francs tot 1 miljoen francs, 10 pet. 6 miljoen francs en De tot nu toe geldende kortingen waren 10 pet. bij een afname van 15.000 tot 60.000 en 15 pet. bij af name boven 60.000. Verder wilden de Fransen de korting voor contante betaling verhoogd zien van 2 pet. tot 5 pet. Men sprak deze kwestie, clie uiteraard niet zo gemakkelijk ligt, zeer breedvoerig door en besloot uit eindelijk de zaak eerst terug te bren gen tot de Franse groep en ook het Froduktschap voor Siergewassen, dat a.s. dinsdag vergadert, van het een en ander op de hoogte te brengen. Er is op het ogenblik een zeer grote vraag naar nieuwe aardappe len. Het publiek heeft blijkbaar eens klaps de oude aardappelen afgeschre ven en wil overschakelen op de nieu we. Ten gevolge van de koude in ae maand mei, is de groei van de nieuwe aardappelen erg vertraagd en de aanvoeren nemen nu wel toe, maar zijn toch op de meeste plaatsen r>cg niet groot. Op de Noordhollandse aardappel- veiling, was maandag een flinke toe neming van het aanbod te constate ren, maar ook de vraag was weer groter dan in de voorgaande week en zo kon de prijs voor de grote maat oplopen tot meer dan 40 cent per kg. Ook de kleine aardappelen wor den met ruim 30 cent per kg. zeer duur betaald. bij een afname van 1 y7 miljoen tot 4 miljoen, 12 y, pet. bij een afname van 4 tot 6 miljoen en 15 pet. bij een HOOFDAGENT VAN POLITIE VEROORDEELD Belang van film voor de godsdienst Als onderdeel van de internatio nale filmweek hielden de katholieke filmactie en het katholiek filmcen trum voor de jeugd gisteren een contactdag in het Haagse gemeente museum. Mr W. C. A. Francissen, secretaris- penningmeester van de katholieke filmactie en voorzitter van het ka tholiek filmcentrum voor de jeugd, herinnerde er aan hoe twintig jaar geleden op instigatie van het episco paat de katholieke filmactie in het leven werd geroepen, naar aanlei ding van een door de Paus uitge vaardigde encycliek over de film. Mr Jan Derks, die een referaat hield over „het belang van de mo derne communicatiemiddelen vooral de film voor godsdienst, cul tuur en samenleving" zeide, dat de moderne communicatiemiddelen pers, radio, televisie en film op revolu tionaire wijze de gesloten gemeen schappen aan het openbreken wa ren. Hierdoor zijn ernstige conflict situaties ontstaan, omdat het gecon fronteerd worden met andere opvat tingen voor sommigen het verlies van het geloof en het zedelijk hou vast betekende. Toch achtte mr Derks de ontsluiting der besloten gemeen schappen door de moderne communi catiemiddelen niet tegen Gods be doeling in te gaan. In deze tijd, zo besloot hij, moeten de katholieken als vrije en verloste mensen de taal van htm tijd spreken en daarvoor de moderne communi catiemiddelen gebruiken, maar zioh daarbij allereerst bezinnen op de vraag hoe deze aangewend dienen te worden. Daarna werden enige korte film pjes vertoond. Tijdens de lunchpauze hadden de deelnemers aan de contactdag onder deskundige leiding een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling „Film en Affiche", die de vorige week in het Gemeentemuseum is geopend. Op verzoek van de leider van de contact dag, mr W. C. A. Francissen, vertel de de heer Van Domburg eerst iets over zijn kritiek, die hij vroeger te gen de katholieke filmactie had ge uit. De heer Van Domburg vertelde er groot bezwaar tegen te hebben gehad, dat leiders van de katholieke De heer A. van Domburg hield 's middags een inleiding over de Spaanse film „El Batallon de las sombras", waarvan hij veel verwach ting had. Deze rolprent brengt hul de aan de geestelijke eigenschappen der Spaanse vrouw, die het altijd weer opneemt voor haar man en kin deren, wanneer deze falen. Daarna werd de film zelf vertoond. Voor deze vertoning een premièrescheidene regeringen bestond grote belangstelling. Gisteravond heeft prinses Irene, in gezelschap van een hofdame en vijf viendinnen, in het Leidsepleinthea- ter te Amsterdam Toon Hermans' „Eenmans Show" bijgewoond. De prinses genoot zichtbaar en moest herhaaldelijk hartelijk lachen om hetgeen zich op het toneel afspeelde. Universiteit voor Limburg? Ged. Staten van Limburg hebben naar aanleiding van een pleidooi dat het prov. statenlid ir Fr. Wijffels in de laatste zitting heeft gehouden voor een universiteit in Limburg besloten over te gaan tot instelling van een commissie, die de mogelijk heden om in Limburg te komen tot I de vestiging van een dergelijke on- i derwijsinstelling zal ond rzoeken. In deze commissie zullen zitting nemen leden van Ged. en Prov. Staten als mede vooraanstaande figuren uit het maatschappelijk leven van Limburg. Tijdens de winterzitting van dit jaar was de kwestie van de oprich ting ener tweede MTS in het zuiden van deze provincie besproken. Een voor de bestudeiing var\ het probleem van het technisch onderwijs in het le ven geroepen commissie is intussen tot de conclussie gekomen, dat uit breiding der mogelijkheden van tech nisch onderwijs in Limburg inder daad noodzakelijk is. Over de vraag, waar een nieuwe MTS zou moeten komen, heeft het Economisch Techno logische Instituut Limburg gegevens verzameld. Binnenkort zal hierover een uitvoerig rapport worden uitge bracht. PRODUKTSCHAP VOOR ZUIVEL. De heer A. B. Geurs te Leiden heeft ontslag genomen als lid van het bestuur van het produktschap voor zuivel. De Nederlandse katho lieke bond van werknemers en werkneemsters in industriële bedrij ven „St. Willibrordus" heeft in zijn plaats aangewezen de heer S, Th. van Bijster veld te Haarlem. De heer J. A de Ries te Rotterdam werd we derom aangewezen als plaatsvervan gend lid. De kous is nog niet af Illegale invoer bestreden De illegale invoer van dames ny lonkousen uit Oost-Europa neemt hand over hand toe. Dit is de aanlei ding geweest voor een onderling be raad tussen nylonkousen-producen ten uit België, Nederland, West- Duitsland, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland. Op een gisteren te Utrecht gehouden bijeenkomst van deze West-Europese industriëlen zijn maatregelen beraamd, die een eind zullen moeten maken aan deze ille gale handel, die de West-Europese kousenindustrie grote schade toe brengt. Vooral België, Zweden en Nederland ondervinden grote scha de. Enige miljoenen paren kousen wordeh illegaal deze landen inge voerd. De gisteren door de vertegen woordigers van deze West-Europese kousenindustriën genomen maatrege len zullen ter kennis van de onder- worden ge- I bracht. Een hoofdagent van politie, die 14 dagen geleden voor de rechtbank te Breda terecht stond wegens een 7 jaar geleden gepleegde diefstal, is filmactie indertijd een film goed von- vanmorgen veroordeeld tot twaalf den, omdat deze katholiek was en maanden gevangenisstraf met aftrek blijkbaar geen oog had en voor het 11.i ^l,«lomani i„ A a film Tnon van voorarrest, waarvan zes maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank veroordeelde hem te vens tot onder toezichtstelling van de reclassering. Verdachte had in 1050 goederen van waarde, waaronder tafelzilver en een bontjas, uit een huis te Breda ontvreemd. De zaak was uitgekomen, doordat de vrouw van de tipgever was gaan prat°n. Verdachte pleegde de laatste tijd weer diefstallen op bouwwerken. esthetische element in de film. Toen de leiding van de katholieke film actie in handen kwam van mensen, die dit wel hadden, was hij onmid dellijk met critiseren opgehouden. DIRECTEUR K.N.MJ. Bij K.B. is de heer J. W. Termij: telen, directeur in vaste dienst bij het Koninklijk Nederlands Meteoro logisch Instituut te Bilt benoemd tot directeur in algemene dienst. Bij de P.T.T. te Den Haag, meent men een oplossing te hebben gevonden om de taak van de vrouwelijke postbode, en wellicht in de toekomst ook van de bestellers, te verlichten. Men heeft een soort wandelwagentje ge construeerd dat, hoewel nog in een ontwikkelingsstadium, zijn nat reeds heeft bewezen. Links op de foto de manier waarop de tas met briefpost nu gedragen wordt, rechts het beeld van de toekomst: de bestelster trekt haar i „brieventas op rolletjes" voort. Gronheid Lassers hielden het hoofd koel Treinverkeer gestagneerd Gistermiddag omstreeks vijf uur, toen de brandweer van Den Haag be zig was assistentie te verlenen bij het veiligheid brengen van acetyleen- flessen op het viaduct van de Neder landse Spoorwegen achter de Fruit- weg te 's-Gravcnhage is een der fles sen ontploft. Tengevolge daarvan zijn drie brandweerlieden gewond ge- raakt. Zij zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Tegenwoordigheid van geest en sa menwerking hebben gistermiddag voorkomen dat er bij in brand geraak te acetyleenflessen ongelukken van ernstige aard zijn gebeurd. Een groep van vier lassers voert aan het viaduct in de spoorlijn Den HaagRotterdam over de viaductweg in Den Haag las- werkzaamheden uit. Voor de beveili ging van het spoorwegverkeer was daarbij een personeelsilid van de N.S. tegenwoordig. Schrikwekkende ontdekking. Toen een der lassers, omstreeks vijf uur ophield met het lassen en de kraan aan het uiteinde van de slang sloot, zag hij, achteromkijkend naar de op het viaduct liggende acetyleen- fles, dat de vlammen uit de kop sloe gen. Hij bedacht zich geen ogenblik, rende naar d. fles en probeerde de afsluitkraan dicht te draaien. Hoewel hij alles in het werk stelde en hij zijn handen brandde aan de gloeiende cy linder, slaagde hij er niet in, het vuur te stuiten. Er bleef l.em niets anders over dan zo gauw mogelijk een goed heenkomen te zoeken. Even later ont plofte de fles. Ongeveer op dat ogen blik arriveerde de brandweer van Den Haag, die ook al gewaarschuwd was, met drie wagens. Inmiddels echter had de veiligheids man van de N.S. een der lassers op dracht gegeven, het treinverkeer uit de richting Delft naar het station Den Haag tegen te houden. Zelf ging hij de trein uit tegengestelde richting waarschuwen. Toen die mannen zich hadden verwijderd van het viaduct, sloeg de fles uit elkaar. Het gevaar geprolongeerd. Er lagen toen nog tien flessen met acetyleen op het viaduct en de kans was groot, dat er nog meer zouden ontploffen. Terwijl de leden van de brandweer bezig waren slangen uit te rollen en straalpijpen aan te koppe len, schoten twee flessen, die door de ontplofte fles in brand waren geraakt, van het viaduct af op de viaductweg. Drie brandweerlieden werden daar door, naar het zich laat aanzien, licht gewond. Terwijl deze drie brandweerman nen nog in de nabijheid van de twee brandende flessen lagen, namen hun collega's onmiddellijk hun taak over en gingen de flessen bespuiten. Nog Jonge vrouw bij brand omgekomen Gisteravond omstreeks acht uur heeft in Heemse onder de gemeente Harderberg brand gewoed in een blok woningen, waarbij de 21-jarige mejuffrouw Gerda Meijer om het le ven is gekomen. Het blok bestond uit 7 woningen. Vier van deze woningen brandden geheel uit, een vijfde liep aanzien lijke waterschade op.. Hierdoor zijn vier gezinnen dakloos geworden. De brand ontstond, toen een van de be woners benzine in een bromfiets deed in de onmiddelyke nabijheid van een petroleum-gasstel. In een oogwenk stond alles in lichterlaaie en aan redden viel niet te.denken. Een passerende vrachtautochauffeur heeft nog getracht mej. Meyer van de bovenverdieping te bevrijden, maar de vuurgloed was te hevig. Hij moest zich onder doktersbehandeling stellen voor zijn brandwonden. steeds bestond het risico, dat er meer ontploffingen zouden volgen. Leden van de verkeerspolitie van Den Haag ontfermden zich over de gewonden. Zij brachten het drietal in de kleine personenauto van de politie en reden er snel mee naar het ziekenhuis aan het Westeinde, waar zij het afleverde. Het treinverkeer was intussen tot staan gebracht en op het station Den Haag H.S. groeide op dit spitsuur de stroom wachtenden met de seconde. De reizigers hebben ongeveer een uur moeten wachten. Daarna kwam het treinverkeer weer op gang, omdat al le gevaar voor ontploffingen door de brandweer was bezworen. Een aantal flessen werd in het nabij gelegen wa ter gelegd, een aantal liet men leeg lopen. Op Zuid-Beveland hebben de aard beien op het ogenblik wel heel erg behoefte aan een fikse regenbui. Ten gevolge van de droogte en het warme weer hangen de planten tijdens de heetste uren van de dag totaal flauw en dit is niet bevorderlijk voor de groei der vruchten. De aanvoer van vroege aardbeien is op het ogenblik nog vrij ruim, maar verwacht moet worden dat dit na deze week tot het verleden zal behoren. De zon doet op het ogenblik namelijk alle vruchten tegelijk rijp worden, klein en groot, alles wordt rood. De eerste industrie-aardbeien zijn nu weer geveild en deze week stelde de prijs voor de aardbeien zonder dop voor de fabriek zich op i.25 per kg. voor de rassen Jucund-3. Ma dame Moutot en Deutsch Évern, goede kwaliteit. JAARVERSLAG KON. ZUTD-HOLL. MIJ TOT REDDING VAN SCHIP BREUKELINGEN. „Het is merkwaardig met welk een optimisme en onvoldoende navigato- rische kennis men zich in jachten wel eens op zee durft wagen", zo lezen wij in het verslag over 1956 van de Koninklijke Zuid-Hollandse Maat schappij tot Redding van Schipbreu kelingen. Niettegenstaande betrekkelijk gun stige weersomstandigheden in 1956, moest tienmaal worden uitgevaren voor deze jachten, waarbij in zeven gevallen werkelijke hulp moest wor den verleend en niet minder dan 24 personen veilig aan land moesten worden gebracht. Verder maakt het verslag er mel ding van, dat er in 1956 45 maal een beroep op de reddingboten werd ge daan, waarbij in vijftien gevallen werkelijke hulp werd verleend en 103 personen in veiligheid konden wor den gebracht. Ook wordt melding gemaakt van het veilig binnenberngen van de veerboot „Zuidvliet", die in het drijf- ijs in het Veeregat met motorstoornis te kampen had, het opsporen en door dikke mist binnenloodsen van een vissersvaartuig te Veere, de hulp aan het lek geraakte zeiljacht „Silhouet", het redden van de bemanning van de Belgische mijnenveger, die in sep tember op de kop van het Noorder- hoofd van Hoek van Heiland liep en het binnenslepen van een Urker kotter, die ter hoogte van Knokke op een strekdam was gelopen. DE KOE IN HET KIPPENHOK. In een kippenhok in een weiland langs de Hoofdweg in Ederveen (ge meente Ede) heeft een koe gisteren 120 tienweekse jonge hennen dood getrapt. Het kippenhok en de koe bevon- zich in dezelfde weide en waar schijnlijk heeft de koe het hok voor zijn stal aangezien Hij drong er bin nen en vertrapte er met zijn hoeven 120 van de in totaal 250 jonge hen nen..

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5