Internationaal gemeentecongres gesloten Lokeren (België) kwam naar Alphen aan den Rijn Atoomenergie verwarmt over drie jaar de Zweedse huiskamer o Scherp AU-round spook jaagt woonwagen bewoners de stuipen op het lijf! WOENSDAG 19 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Prof. Oud en mr Kolfschoten ereburgers van Washington Gistermiddag: is door de president, prof. P. J. Oud, het internationale congres van gemeenten gesloten. De wijze, waarop het congres was ge organiseerd had even tevoren de dank ontlokt aan een tiental sprekers uit alle delen van de wereld. Sir Balker uit Salzburg was van mening, dat dit dertiende congres alle voorgaande verre had overtrof fen. De burgemeester van Washing ton, E. Laughlin, bood prof. Oud en de burgemeester van Den Haag, mr H. A. M. Th. Kolfschoten, een gouden sleutel aan, het symbool van het congresinsigne, en deelde bovendien mede, dat beiden benoemd zijn tot ereburgers van de stad Washington. Prof. ing. S. Rebecchini, oud-bur gemeester van Rome, bracht zijn eer biedige hulde aan koningin Juliana en hij dankte burgemeester Kolf schoten en het volk van Nederland, dat fiere, vrije volk, voor de ont vangst van de congressisten. Dr Von Hansemann, Bezirksbür- gemeister van Berlijn, sprak even eens een woord van grote waarde ring. De heer E. H. Rijdman, oud-bur gemeester van Helsinki, sprak na mens de noordelijke landen zijn gro te bewondering uit voor dit congres. Dr K. Tizan, burgemeester van Bregenz, Oostenrijk, sprak tot de „lieve vrienden uit de gehele we reld" namens de Oostenrijkse dele gatie. Burgemeester Kolfschoten heeft met een kort woord dank gebracht voor de vele hartelijke woorden aan Den Haag en tot zijn persoon gericht. Hij dankte voor de geschenken, wel ke hij ook van de Griekse gedele geerden en van de Turkse delegatie mocht ontvangen. Maar, zo zei hij, Den Haag en ik hebben meer reden om u allen dank te brengen. Hierna verschenen een drietal kaasdragers uit Alkmaar en een viertal dames in Westfriese kleder dracht ten tonele. Zij boden alle ge delegeerden een kaasje aan, een ge schenk van het Nederlandse zuivel- bureau. De president van de IULA, prof. Oud, heeft tenslotte allen woorden van dank gebracht. Hij dankte de autoriteiten van re gering, provincies en gemeenten, die zoveel hebben bijgedragen om het verblijf van de buitenlandse gasten zo aangenaam mogelijk te maken, en voorzover mogelijk was, in de korte beschikbare tijd, hun het land heb ben laten zien. In een lange rij volgden de velen, die afzonderlijk door prof. Oud wer den genoemd. De vele sprekers tij dens de vergaderingen, de vereniging van Nederlandse gemeenten, het se- jtaiipufa Ahtrnw**- Advertentie bureau en de kleine groep van men tors die als gastheren der gedele geerden waren opgetreden. Er is reeds veel over de stad Den Haag en haar gastvrijheid gezegd en ik ben van mening, dat er nauwelijks nog iets aan kan worden toegevoegd, aldus prof. Oud. Hij sloot zich bij de woorden van dankbaarheid aan de cretariaat van de ÏULA, het congres- stad Den Haag van ganser harte aan. Dc Tilburgse Fabrikantenbond heeft het bestuur opdracht gegeven de mogelijkheid te onderzoeken aan de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg een bijzondere leerstoel op te richten, welke zich speciaal bezig houdt met economi sche problemen op het gebied van de wolindustrie. In Rotterdam bestaat reeds enkele jaren een leerstoel voor de katoen, het linnen en de rayon. De Fabrikantenbond te Tilburg heeft dit besluit genomen bij gele genheid van haar 60-jarig bestaan. Prof. P. Thuijsbaert, burgemeester, de heren Rogier de Neef, Robert Mau- ricel en Paul van Ietvelde, wethou ders en O. v. d. Vijver, secretaris, als mede tal van raadsleden van de Bel gische stad Lokeren, in ongeveer de zelfde verhouding als die van Alphen, hebben dinsdag een tegenbezoek ge bracht aan hun noorderburen in het kader van de Belgisch-Nederlandse uitwisseling. De heren waren de gehele dag te gast van het gemeentebestuur, dat de gelegenheid te baat nam de zuider buren aan wie zij kort geleden een eerste bezoek brachten, een even gul hartige ontvangst en verzorging te bieden als men gewend was gewor den van de Vlamingen te genieten. Omstreeks half elf arriveerde het gezelschap per autobus voor het raad huis. Daar werd het hartelijk begroet door burgemeester Z. Bruins Slot, de Alphense wethouders J. v. d. Berg, A. J. Dekker, C. M. Deerenberg en G. Nijman en door de referendaris, de heer J. Constandse, die overigens de leiding had van de gehele dag. De se cretaris van Alphen, de heer A. Veen- huysen was wegens andere bezighe den verhinderd. In de trouwzaal van het raadhuis werd de gasten wat verversingen aangeboden en begroetingstoespraken uitgewisseld tussen de Alphense en de Lokerense burgervaders. Burgemeester Bruins Slot onthield zich van het geven van een historisch overzicht van het ontstaan en het voortbestaan van Alphen. Om hier van iets te weten te komen werd on langs het maandblad van de Neder landse Spoorwegen „Tussen de rails", in uitvoerige mate hieraan gewijd en dit exemplaar ontvingen de Lokeren se gasten. Alphen heeft ongeveer hetzelfde aantal inwoners als Lokeren en bei der problemen lopen ongeveer para- lel. Spr. bepaalde zich tot het geven van een schets van de ligging van Al phen aan de rivier de Rijn, van haar belangrijke wegennet en brugverbin- dingen, bestaande en opkomende in- dustriëen, de arbeidsvoorziening enz. Wat dit laatste betreft heeft een on langs door de burgemeester ingesteld onderzoek aan het licht gebracht, dat er constant een behoefte bestaat aan VER drie jaar zullen 12.000 flats i model van deze ondergrondse Zweed- Farsta, een voorstad van se atoomcentrale, is op Schiphol ge Stockholm verwarmd worden door atoomenergie. De atoomcentrale die daartoe op het ogenblik wordt ge bouwd in de rotsen op vier km. af stand van Farsta, zal de 12.000 flats ook van electriciteit voorzien. Een POTLOOD en GEEST No 506. Horizontaal: 1. slaap ziekte, 4. eenmaal, 7. vogel, 9. dag der week, 11. rivier in Zwitserland, 12. onbep. voornaamw., 14. slede, 15. metaalsoort, 16. munt in China, 17. doodgoed mens, 19. lus, 20. middag maal, 24. rijkaard, 26. voegwoord, 27. kurk. Verticaal: 1. voorzetsel, 2. akelig, 3. vogel, 4. eind, 5. gem. in N.H., 6. muzieknoot, 8. voorstad van Londen, 9. gem. in Groningen, 10. rij solda ten, 11. figuur in het kaartspel, 13. holte in een muur, 18. schaapka meel, 19. rand, 21. schijn, voorko men, 22. stapel, 23. voorzetsel, 25. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing No 505. Horizontaal: 1. ara, 3. ter, 5. in, 6. beo, 7. ijk, 9. na, 10. el 12. kea. 14. iep, 15. begijn, 16. ria, 17. dof, 19. la, 21. de, 22. si, 24. Leo, 25. et, 26. kam, 27. som. Verticaal: 1. An. 2. aba, 3. toe, 4. rij, 5. ink, 8. kap, 9 Nabal, 11. linde, 13. ego, 16. ros, 18. fat, 20. alm, 21. dos, 23. ik, 25. Em. arriveerd om geëxposeerd te worden op de tentoonstelling „Het Atoom", welke daar op 28 juni wordt ge opend. De kernrecator zelf wordt opge steld in een ruimte, die in de rotsen is uitgehouwen. Een apart gebouw, dat de turbine en de generator bevat, wordt buiten de rotsen opgetrokken. De reactor heeft een capaciteit van in totaal 95.000 kilowatt; hiervan zal 70.000 kilowat worden benut voor het verwarmen van water, dat met een temperatuur van ongeveer 100 gr. C. aan de afnemers zal worden gele verd. De maximale electrische ener gie, die door de centrale zal kunnen worden opgewekt, zal 15.000 Kw. be dragen. A LS brandstof wordt in de reactor uraniumdioxyde gebruikt, ter wijl zwaar water als moderator en koelmiddel dienst doet. De brandstof zal in Zweden worden bereid uit ura nium, die in Zweden zelf uit leisteen wordt gewonnen. De centrale werd ontworpen door de Aktiebolaget Atomenergi, een Zweedse maatschappij die zich bezig houdt met de ontwikkeling van de atoomernergie voor commerciële doel einden. Voor Zweden is dit een zeer belangrijke aangelegenheid omdat het land vrijwel geen voorraden steen kool en petroleum bezit; deze moe ten in zeer grote hoeveelheden wor den geïmporteerd. \7EEL electrische energie wordt momenteel opgewekt door water krachtcentrales. Uranium is echter in Zweden in vry grote hoeveelheden aanwezig en de exploitatie van deze energiebron lag dus voor de hand toen de mogelijkheden daartoe aan wezig bleken ie zijn. In 1945 werd voor dit doel door de Zweedse regering een commissie ge vormd en in 1946 volgde de oprich ting van de maatschappij, die de naam Aktiebolaget Atomenergi heeft; 4/7 van de aandelen van deze maat schappij zijn in handen van de rege ring, terwijl het resterende deel in handen van particuliere bedrijven is. De maatschappij bezit reeds en kele experimentele reactors; de atoomcentrale die bij Farsta wordt gebouwd, zal de eerste atoomreactor voor practisch gebruik in Zweden zijn. een 600 tal werkkrachten in de diver se branches. Om aan de behoefte van nieuwe industrieën te voldoen zal binnenkort de insteekhaven worden gerealiseerd, nog andere bruggen worden gebouwd. In aanbouw zijn momenteel 265 wo ningen, 218 in de sector woningwet- bouw en 47 in de particuliere sector. De gehele oppervlakte bedraagt 6000 ha. Voorts besprak de burgemeester enkele behoeften van Aarlanderveen en besloot met de conclusie, dat we in de grond der zaak één volk zijn. Aldus gezien, zeide de burgemeester wapperen vandaag de Belgisce en de Nederlandse vlag in de top van het raadhuis van Alphen broederlijk naast elkaar en speelde het carillon het Bel gische en het Nederlandse volkslied bij uw aankomst. Prof Thuijsbaert dankte in zeer hartelijke Vlaamse stijl voor de spon tane en vriendelijke ontvangst, zoals heel Lokeren het zo schoon niet had kunnen dromen. De Belgische vrien den waren zeer getroffen door de groeikracht van de gemeente Alphen waartoe de nijvere Rijn in niet gerin ge mate het hare zal hebben bijgedra gen, was de conclusie van prof. Thuijsbaert. Onze rivier is sedert en kele jaren in staking en gepoogd wordt door medikamenten het weer aan het werk te krijgen. Het is wel licht hieraan toe te schrijven, aldus spr. dat onze industrie niet meer zo bloeiend is. Maai hopenlijk zal de wetenschap die wij vandaag hier zul len mogen opdoen, er wat toe kunnen bijdragen om er weer nieuw leven in te blazen. Lokerens gemeentebestuur bood de Alphense vroede vaderen een tafel kleed aan, bestemd voor de echtgeno ten. Dit laatste was goed gezien om de vriendschap van de vrouwen te treffen, aldus betoogde de heer A. Ruijssenaars, de nestor van Alphens raad des avonds aan tafel bij het di ner in hotel „Toor". Nadat het Alphens raadhuis van binnen was bezichtigd, begaf men zich naar „Avifauna" waar de lunch werd gebruikt. Hierna werd een boottocht gemaakt naar het Braasemermeer, deels met het jacht „De Vrouw Johanette", met aan het stuur de eigenaar, burgemees ter Z. Bruins Slot en deels met een politieboot. In hotel „Zeegers' Oude wetering heeft men de tocht voor een kort poosje onderbroken. Op de terugweg stapte men te Wou- brugge over in een autobus, waarmee een rondrit werd gemaakt door de gemeente. Men bezocht o.a. het nieu we zwembad waar een veelbelovende drukte heerste. In hotel „Toor" werd na het avond eten, een toespraak gehouden door Prof. Thuijsbaert, die in vele toon aarden zijn buitengewone voldaan heid uitte voor de geboden dag, het gegeven inzicht in handel en wandel •#an Alphens gemeentebestuur en voor hetgeen getoond werd aan wo ningbouw, sportaccommodatie, brug gen- en wegenbouw, aan „Avifauna", zwembad enz. Spr. hoopte dat dit be zoek de reeds bestaande vriendschaps banden heeft verstevigd en uitgebreid en dat spoedig een volgende stap zal worden ondernomen voor een verde re uitstrekking van de vriendschaps betrekkingen. Namens de raadsleden van Loke ren werd door een der gósten het woord gevoerd, waarna de nestor van de raad van Alphen, de heer Ruijsse naars het laatste woord had. Als aardige bijzonderheid kan nog worden gemeld dat op het menu het vólgende gedicht van wethouder J. Dekker stond afgedrukt: Wees welkom, Lokeren, gij stad der Vlaamse landen, Wij vlechten voort aan hechte vriendschapsbanden Laat smaken u de spijs en drinktt met vreugd de wijn die U geboden wordt door Alphen aan den Rijn. WOONARK UITGEBRAND. Doordat een petroleumstel hoger is gaan branden, is tijdens de afwe zigheid van de bewoners dinsdagmor gen brand uitgebroken in de woon ark, gemeerd in de Rijn t.o. de As- phalteerinrichting „Nooit Gedacht" aan de Steekterweg, bewoond door het gezin van de heer Joh. Kam ping. De ark is vrijwel geheel uitge brand. De schade, die op ƒ6000, wordt geschat, is slechts ten dele ver zekerd. De Alphense gemeentelijke brandweer heeft de brand geblust. Succes voor politiesportvereniging. In het Volleybal-tournooi te Soest heeft het eerste team van de politie sportvereniging „Alphen" dinsdag de tweede prijs, een fraaie beker behaald. Wegens de hevige regenval moesten de wedstrijden worden ge staakt. Als gevolg hiervan werd om de eerste en de tweede prijs geloot. Jubileum bij „Wilskracht". Dins dagavond werd in hotel „Centraal" tijdens een gezellig samenzijn, het 35-jarig jubileum gevierd van de heer P. Zuidam als directeur van de r.k. s.v. „Wilskracht". oudere leden tegenwoordig alsook de leden van de gehuwde dames-afde ling. Voorts werd de huldigingsbij eenkomst mede bijgewoond door de g.a. kapelaan C. J. Heijnen en de heer G. v. Capel, oud-voorzitter en ere-lid van „Wilskracht". Motor-ongeval. Doordat de mo torrijder A. S. uit Benthuizen door de zon was verblind, reed hü dinsdag morgen tegen de afsluitbomen van de oude 's-Molenaarsbrug op. Hij bleek zijn onderkaak te hebben ge broken, lip gescheurd en 'n hersen- senschudding te heben opgelopen. Dr. J. H. J. Pilon verleende eerste hulp. De patiënt is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Zijn broer, die als duo-passagier mee- schudding te hebben opgelopen. Dr. Geb.: Cornelia d. v. C. Huisman en E. van der Vlist; Kune Janetta, d. v. J. Loef en E. Lamark; Gerdina Ma ria d. v. W. van Winkel en P. van Leeuwen; Pieter z. v. J. Rijnberg en P. van Braak; Willem Bartholomeus d. v. P. F. van Gils en S. A. M. van Deuren; Johanna Cornelia d. v. L. M. G. W. v. Hoorn en W. M. Griffioen; Engelbertha Wilhelmina d. v. C. H. Enthoven en J. S. Wolvers; Gerardus Petrus z. v. W. Renzenbrink en M. G. Wortman; Lijntje Elisabeth d T. van Rijn en G. de Wal; Yvonne d. v. J. F. Spreij en H. Foekking; In- grid d. v. J. F. Sprey en H. Foekking; Johanna d. v. A. Vegter en S. Vos; Martine d. v. W. Kooi en A. Haring; Titia Alexandra Christina d. v. J. K. Platteschor en T. J. Verdoorn; Jo- sephus Martinus z. v. A. M. Hendriks en M. C. Goedemondt; Elisabeth Cor nelia d. v. C. J. Konijnenburg en E. d. Valk. Overl.: Hendrik Hogenes, 83 jr; Christinanus M. Bossaert, 85 jr; Wil helmina van Veen, 73 jr; Dirk Johan Verduijn, 71 jr; Cornelis J. van Wie- ringen 78 jr; Wilhelmis van der Poel 87 jr; Arie G. Houtman, 3-1 jr. Ondertr.: Aalbert van Groeningen i jr en Dingetje J. Ossevoort 19 jr; Jan v. d. Stouwe 23 jr en Krijntje W. M. Groenevelt 22 jr; Evert Win- gelaar 25 jr en Sijtje van 's Wout 23 jr; Pieter Braggaar 24 jr en Guurtje C. de Jong 22 jr; Arie van der Laan 25 jr en Maria Zaunbrecher 24 jr. Getr.: Jacobus J. van Weeren en Agatha van Rijswijk; Dirk Hemmer en Alida Huisman; Cornelis Verheul en Lena A. C. van Egmond; Paulus D. Mooy en Trijntje Valk. alkemaite Geboren: Theodora C. M. dr van Th. J. Mollers en Th. M. van Haas trecht. Petronella C. M. dr van H. A. Los en E. Spaan. Johanna C. dr van C. Bax en H. G. van Haestregt. Tho mas J. M. zn van A. P. van Beek en M. C. Rodewijk. Ingrid dr van C. J. Bakker en N. Los. Yvonne Th. dr v. Th. P. van der Meer en E. P. Bakker. Hendrika J. M. dr van W. van Eg- mond en K. Grootveld. Cornelia L. M. dr van J. J. v. d. Meer en C. M. I. Hogenboom. Ondertrouwd: J. A. Buüing en M. J. van der Geest. D. J. Weertman en G. M. Los. H. L. Vonderbank en C. M. Zoet. Gehuwd: L. J. Bontje en J. A. Th. M. Geers. H. C. N. Turk en A. J. van der Wereld. H. J. Veldt en M. C. Bartels. P. J. Oomen en P. E. van Es. J. E. van der Hoorn en A. J. Loos. J. P. Borst en A. S. Turk. Overleden: W. A. van Harteveld i jaar. hazersw0ude Gistermorgen heeft het bevolkings onderzoek op t.b.c. in deze gemeen te een aanvang genomen. De leerlingen van de scholen aan de Rijndijk zijn reeds in schoolver band doorgelicht. De laatste gelegenheid voor de bewoners aan de Rijndijk om doorge licht te worden is morgenmiddag van 1416.45 uur en morgenavond van 1921.15 uur. Indien het tijdstip waarop de inwo ners zijn opgeroepen door bepaalde omstandigheden niet schikt kunnen zij op een ander dag en uur worden doorgelicht. Wanneer men om de een of andere reden niet doorgelicht behoeft worden dan gelieve men hiervan van te voren mededeling te doen op de gemeente-secretarie. Hierdoor wordt voorkomen, dat de genen, die zich vrijwillig voor het huisbezoeken beschikbaar hebben ge steld voor niets bij U aan huis ko men om de reden van verhindering te vernemen. Op maandag 24 juni zal op het Dorp een begin worden gemaakt met de doorlichting. Ook hier zal de schoolgaande jeugd in schoolverband worden doorgelicht. In verband met het feit, dat vier schoolkinderen in deze gemeente ge infecteerd zijn wordt er een beroep op alle inwoners gedaan allen aan de doorlichting deel te nemen. De betaling van de kosten ad ƒ1, dient op het moment van de door lichting met gepast geld te geschie den. Zij die beslist geen gulden kunnen betalen worden aangeraden daarom niet weg te blijven, doch zich tot gemeente-secretarie te wenden met het verzoek om reductie. koudekerk VERGADERING „GOED WONEN" Onder voorzitterschap van burge meester de Herder kwamen de leden van de bouwvereniging „Goed Wo nen" in jaarvergadering bijeen. De ze vergadering was belangrijk daar de gemeen architect, de heer v. Kee- kem over het uitbreidingsplan, me dedelingen zou doen. De penningmeester de heer D. Koeman bracht zijn jaarverslag uit. Ingekomen was 111.761,13, uitge geven 110.726,08, zodat er over '56 een batig saldo van 1635,05. Uit het overzicht van de heer H. v. Leeuwen bleek, dat er 33 woningen gebouwd zijn, die ook behoorlijk worden on derhouden. Van de 18 woningen in aanbouw, zijn er reeds 5 bewoond. Aftredend waren de bestuursleden, de heren Koeman en van Vegten. Ze werden beiden herkozen. Als com missaris werd de heer N. Snatersen gekozen in de plaats van de heer N. P. Slegtenhorst. Uitbreidingsplan. De heer van Keekem, hierna het woord verkrijgend, vertelde een en ander over het uitbreidingsplan, waarvan een duidelijke plattegrond aanwezig was. Behalve de gehele opzet, die het landelijke karakter van een platte landsgemeente draagt, kwamen ook vele onderdelen goed tot zijn recht. Doordat er twee verbindingen zullen ontstaan met de Lagewaard en in de toekomst een wandelpad vanuit de Lagewaard achter de Herv. Kerk om, aansluiting zal geven op de Dorps straat, zullen de bewoners van Kou dekerk mooie wandelingen kunnen maken. Behalve woningwetwoningen zijn ook middenstandshuizen gepro jecteerd. Hierna ontstond een uitvoe. rig debat over de vraag, of de voor tuintjes van de nieuw te bouwen woonlagen door de gemeente zullen worden onderhouden. Algemeen voelde men hiervoor niet. De voorz. deelde hierna mede, dat van de 622 miljoen die het Rijk be schikbaar stelt voor de gemeenten, Koudekerk, omdat het in '53 en in '57 machtiging tot gunning kreeg, niets ontvangen zal. Algemeen voel de men dit als een onbillijkheid. Door een bijzonder faciliteit van wege de Bank van Ned. Gem. zal in Kouder kerk, naar men hoopt dit jaar nog kunnen worden begonnen met de bouw van 13 woningen. Bij de rondvraag deed de heer v. Vegten de suggestie een speeltuinvereniging op te richten, hetgeen grote instemming vond. leiniuideh In koffiehuis Sneeboer kwamen 'n aantal dames en heren bijeen om te komen tot de oprichting van een speeltuinvereniging te Leimuiden. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 19 Junij 1857. Amsterdam. Alhier is door het bestuur der Vereeniging ten behoeve der arbeidersklasse, openbaar aanbesteed het bouwen van 24 woningen, met en zonder slaapkamers, aan het eind van de Oostenburger-Voorstraat. Van 11 inschrijvers was de minste de Heer W. Koster voor f21.000. De heer J. Lek had de leiding van de vergadering. De heer Vijlbrief uit Leiden was bereid gevonden een uit eenzetting van het speeltuinwezen te geven. Het deed de heer Vijlbrief veel genoegen dat het College van b. en w. bijna geheel aanwezig was en wel in de heren B. Kammenga, bur gemeester; C. A. W. Buijkx, wethou der en J. de Ren gemeente secreta ris. Uit deze belangstelling zo zei de heer Vijlbrief mag wel afgeleid wor den dat b. en w. sympathiek staan tegenover de pogingen om tot op richting van een vereniging te ko men. Spr. deed het grote nut van een speeltuin uitkomen op een klare hel- dre manier. Hij vertelde iets van de geschiedenis van het speeltuin werk. De jeugd moet nu eenmaal spelen, de straat geeft hiertoe ook in kleine plaatsen geen gelegenheid meer. Een centraal gelegen speeltuin is de ide ale oplossing om de jeugd bezig te houden. Men moet voor het speel tuinwerk liefde weten op te brengen, dit wil zeggen men moet alles voor het kind willen doen. Wethouder Buijkx verklaarde dat het gemeentebestuur de helpende hand wilde bieden. De heer Vijlbrief hoopte op een terrein door de ge meente beschikbaar te stellen en op een behoorlijke subsidie. Speeltuin werk is als het iemand eenmaal te pakken heeft een prachtige bezig heid. De contributie voor de leden zou spreker willen bepalen op 20 cent per week. Donateurs betalen 2.50 per jaar. Staande de vergade ring gaven rich reeds 1& leden op. Men koos direct een voorlopig be stuur, bestaande uit de heren J. Lek: H. Turk, B. Verheugd en van den Hoek, en de dames mevr. Kinkel, mevr. Telder, mevr. Jongejan en mevr. Stroek. Het voorlopig bestuur zal heel spoedig met de ledenactie aanvangen. Het is te hopen dat er in Leimui den spoedig een speeltuinvereniging met een goede tuin komt, met en thousiaste leden die veel voor de vereniging willen doen zo besloot de heer Lek, na dank gebracht te heb ben aan de heer Vijlbrief voor zijn helder betoog. nieuwkoop MODERN WONEN. De rijdende tentoonstelling van het Bouwfonds der Nederlandse Gemeen ten heeft haar standplaats in de Kerk straat gekozen en haar deuren voor belangstellenden gedurende drie da gen geopend. Naast enkele genodigden, waaron der loco-burgemeester S. Splinter en gemeentesecretaris P Oskam het rij dende „ideaal-huis" hadden bekeken, werden zij welkom geheten door de heer Udema, die een en ander ver telde over streven en doel van het Bouwfonds en deze tentoonstelling in het bijzonder n.l. op welke wijze men met eenvoudige, doch solide hulp middelen de vertrekken gezellig en nuttig bewoonbaar kan maken. Wethouder Splinter gaf hierna een overzicht van de aktiviteit, welke deze gemeente na de oorlog op het gebied van de woningbouw heeft ontplooit. Vele woningen zijn reeds gebouwd en nog grotere projecten staan op stapel. Maar ook in ver band hiermede achtte hij de tentoon stelling van groot belang en waar ook de gemeente onlangs is toegetreden tot de bouwkas, sprak hij de hoop uit dat velen gedurende de drie dagen dat deze tentoonstelling is openge steld hieraan een bezoek zullen brengen en zich van de mogelijkhe den die hier geboden worden, op de hoogte laten stellen. HET DCRP HELDEN IN wagens gehoord. Het enigs- Noord-Limburg is een zins aarzelende onderzoek, verrukkelijk oord om wonen. Er zijn grote bos- dat hierop door enige zich vermannende kampbewo- den verzorgd; er werd eens hakkers bezig was in de extra gewassen en genoten kortste keren de bossen van het welkome zonnige van hun bomen te beroven, zomerweer en men kroop maar enig menselijk wezen sen in de buurt en van de ners werd ingesteld, lever- 's avonds voldaan onder de was niet te bespeuren, tot- landelijke rust gaat een de geen herademing bren- dekens. dat de mannen in het aar- kalmerende invloed uit Dat hier een woonwagen een de geen herademing bren- uit. gend resultaat op. In lich te paniekstemming werd kamp is ingericht is dus in de plek des onheils toen het geheel niet te verwon- ontruimd en vertrokken de deren en zo trekken telken- nerveuze bewoners naar jare weer families met hun elders. Sedertdien is het in rijdende huizen naar de Helden rustig geweest en groene dreven van Helden, waar het zo goed toeven is. Tot voor twee jaar. Toen gebeurde er iets, waardoor het woonwagenkamp in een ietwat kwalijke geur kwam te staan. Wie of wat dit alles op zijn u"™ geweten heeft staan is niet hernam het leven zijn ge- bekend, maar de rust in wone gang. Het heeft helaas niet lang dedonker een grote vage mogen duren. Zondagnacht gestalte zonder hoofd za- brak de herrie weer in alle gen, die even later spoor- hevigheid los en concer- loos verdween. De trouwe teerden de stokken en ste- viervoeters weigerden een nen tegen de wagens dat stap verder te verzetten het een lust was. Geen lust en. hoewel ze anders heus niet van gisteren zijn, keer- NOG SLECHTS HELDEN NAAR HELDEN deze vredige gemeenschap werd ruw verstoord door nachtelijke spokerij in de meest uiteenlopende vor men. Gebrek aan techniek ver radend. flarden pianomu ziek, het obligate ramme- den ze jankend met de staart tussen de poten on der de wagens terug. Toen het daglicht weer was aan gebroken kozen alle fami lies met hun levende have eieren voor hun geld en lieten het woonwagenter rein voor wat 't eens was: tergde woonwagenlieden, een lege huiveringwekken- VORIGE WEEK echter die enige mannetjesputters Ie plek, waar alleen nog vestigden zich weer uit hur. midden kozen die een paar merels komen vijf families in het kamp. Een woonwagenfamilie, J. S., had twee jaar geleden de vuurdoop al meege maakt en wist dus van len van kettingen, bedrij- wanten, maar wilde het vige geluiden van emmers dus blijkbaar nog eens een en het knoeien met water; keer proberen; het wonen, ook de kloptekens ontbra- wel te verstaan. Met frisse ken niet en werden als moed ging men over tot de angstaanjagende intermez- orde van de dag. Potjes Hierbij waren zeer veel jeugd- en zi tegen de wanden van de werden gekookt, de paar- op zich namen, thans ach- zingen, hemels argeloos, ter de oorzaak van deze q6S nachts zal er nog wel mysterieuze, helse spoke- rij te komen. Met knikken- ^v_ de knieëi klauterd deze maar dan van een spook voormannen naar buiten zonder emplooi. Want het en maakten in allerijl hun woonwagenterrein is niet honden los. meer in trek in Helden. Inmiddels bleef het tu- Het moeten wel helden muit aanhouden en nu zijn, die zich nu nog op klonken er geluiden alsof deze plek metterwoon dur- een heel leger van hout- ven vestigen

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2