Ste CotebeSowfcct/nt Frankrijk keert terug tot invoer-contingentering Europa bakt in de zomerzon Positie-versterking met het oog op de Europese markt UNO-rapport over de Hongaarse opstand De ^Mayflower" als goudmijntje DINSDAG 18 JUNI 1957 48ste JAARGANG No. 14134 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015: Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., f 7.50 p.kwart. Franco p.p. f 8.—. Advertenties: 17 et. p. nun. Telefoontjes 1.50. Moeilijkheden met de betalingsbalans De nieuwe Franse regering heeft gisteren, in haar eerste kabinetszitting besloten de liberalisatie van de Franse invoer in de handel met de 16 an dere leden van de Organisatie van Europese Economische Samenwerking tijdelijk buiten werking te stellen. Dit besluit is genomen om de invoer te beperken en de daling van de deviezenreserves welke thans bijna uitgeput zijn, tegen te gaan. Het bete kent het herstel van de invoercontingenten, die de laatste jaren in het kader van de O.E.E.S. geleidelijk waren verminderd. LIBERALISATIE ONGEDAAN GEMAAKT. Woensdag zal het kabinet vergade ren om financiële maatregelen goed te keuren, die daarna onmiddellijk aan de Nationale Vergadering zul len worden voorgelegd. Frankrijk had tot dusverre 82.5 pet. van zijn invoer uit de landen der O.E.E.S. geliberaliseerd, terwijl de O.E.E.S. een liberalisatie van 90 pet. ten doel had gesteld. Het besluit de liberalisatie tijdelijk buiten werking te stellen maakt, naar men aanneemt, deel uit van het streven der nieuwe regering Frank- rijks betalingsbalanspositie te her stellen voor de inwerkingtreding van de gemeenschappelijke Europese markt, die over ongeveer anderhalf jaar is te verwachten. De Franse minister van financiën, Felix Gaillard, deelde later in een persconferentie mede, dat de O.E.E.S. Koerswending jegens Am- communisten? Het Amerikaanse opperste gerechts hof in Washington heeft maandag de veroordeling van vijf leiders der Amerikaanse communistische partij teniet gedaan. Zij zijn ontslagen van rechtsvervolging. Tegen negen andere communisti sche partijfunctionarissen, die even als de eerste vijif veroordeeld waren wegens samenzwering om de geweld dadige omverwerping van de Ame rikaanse regering te propageren en voor te staan, gelastte het hof een nieuw proces. Zij waren allen in augustus 1952 door dezelfde rechter in Los Angeles na een proces van zes maanden ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar. De verdedigers betoogden voor het opperste gerechtshof, dat de beklaag den duidelijk getoond hadden, dat zij met democratische middelen wilden werken Het opperste gerechtshof maakte ook de veroordeling van de vakbonds leider Watkins wegens minachting van het Congres ongedaan. Watkins had in 1954 geweigerd voor een Con grescommissie de namen van voor malige communistische collega's te noemen. Hij was daarvoor tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een jaar en een boete van 500 dollar veroordeeld. vandaag op de hoogte zou woren ge bracht van het besluit der regering de in voer liberalisatie tijdelijk buiten werking te stellen. Hij deelde mede, dat de financiële crisis, die Frankrijk doormaakt, van dag tot dag ernstiger is geworden sedert de val van de vo rige regering op 21 mei jl.l. In mei j.l. overtrof de invoer met bijna 150 miljoen dollar de uitvoer en in de afgelopen anderhalf jaar is het in- voeroyerschot nooit kleiner geweest dan 100 miljoen dollar. De Franse deviezenreserves zijn nu uitgeput en nog voor het einde van deze maand zal er een beroep op de goudreserves van de Bank van Frankrijk moeten worden gedaan om aan de verplich tingen te voldoen. Naar Gaillard evenwel met nadruk verklaarde, is Frankrijk ondanks zijn tegenwoor dige financiële moeilijkheden niet voornemens zijn plan om vore an derhalf jaar toe te treden tot de ge meenschappelijke markt te laten va ren. De regering blijft vastbesloten het parlement te verzoeken de verdra gen inzake de gemeenschappelijke markt en Euratom te bekrachtigen. Dit zal geschieden onmiddellijk na de behandeling van financiële voor stellen, die donderdag a.s. in de As- semblée zullen worden ingediend en die de regering voor 25 juni wenst te zien goedgekeurd. Deze financiële voorstellen, aldus de Franse minister van financiën, zullen blijk geven van de wil der regering een einde te maken aan de huidige inflationistische onevenwichtigheid, die de oorzaak is van de betalings balansmoeilijkheden. Nasser bereidt verkiezingen voor Nasser heeft bij voorbaat de op positie tegen zijn bewind uitgescha keld bij de verkiezingen voor hei parlement van Egypte, die 3 juli worden gehouden. De sterke man van Egypte had zit ting in een „oomité voor de nationale eenheid", dat alle kandidaten op de verkiezingslijsten aan een onderzoek onderwierp. De helft van de 2508 kandidaten werd door het comité af gewezen. Gehele kiesdistricten zijn nu van hun kandidaat beroofd en 62 hebben alleen een kandidaat van Nasser. Alle huidige ministers van Nasser en een aantal vooraanstaande leiders hebben bij de komende verkiezingen geen tegenstand. Overstromingsramp in het zonnige Italië Kadar vindt geen steun in het volk „De Sowjet-Unie heeft op reusach tige schaal van wapengeweld ge bruik gemaakt, om de .pontane Hon gaarse volksopstand in de herfst van 1956, ondernomen onder leiding van studenten, arbeiders, soldaten en in tellectuelen, waaronder vele commu nisten of gewezen communisten, neer te slaan. De huidige Hongaarse premier, Janos Kadar, heeft stelselmatig de ene stap na de andere genomen om de macht der arbeiders te vernietigen. Sinds het tweede ingrijpen der Sow jet-Unie, op vier november 1956, is er geen enkele aanwijzing geweest van steun van het Hongaarse volk voor Kaders bewind", aldus wordt verklaard in een verslag der Verenig- Geld als water Toen de Pilgrimfathers in 1620 met de (echte) „Mayflower" in de Nieuwe Wereld aankwamen, dacht zij meer aan de weldaden van de vrijheid dan aan materieel gewin. De opvarenden van de (namaak) „Mayflower n" in 1957 schijnen slechts aan geldverdie- nen te denken. De tocht van de „Mayflower H" moge oorspronkelijk bedoeld geweest zijn als een symbool, dat de banden tussen Engeland en Ajnerika nauwer kon aanhalen, van het moment af, dat de kiel voor het scheepje werd gelegd, stroomde het geld binnen. Het touwtrekken tussen twee tele visieprogramma's in Amerika om de „Mayflower II" en zijn bemanning op het scherm te krijgen, is gisteren handig opgelost: kapitein Villiers, zijn vrouw en drie leden van de be manning traden op in de „Ed Sulli- van-show",- terwijl aan boord van het schip de camera's van de „Steve Allan-show" draaiden en Warwick Charlton, de initiatiefnemer van het Mayflower-project, zijn televisiekij kers rondleidde. Afgezien van het grote bedrag, dat de „Mayflower Ltd" hiermee ver dient, zijn de exclusieve publikatie- rechten overgegaan aan het weekblad „Life" voor een niet nader genoem de som en ook de rechten voor pu- blikatie in boekvorm zijn verkocht. Voorts aanschouwden 10.000 men sen de aankomst van het schip in Plymouth voor de somma van twee dollar per persoon, terwijl er tijdens het weekeinde rond 100.000 nieuws gierigen toestroomden, die nog iets meer moesten betalen. Zij verdron ken zich op de kade, want er mag niemand aan boord. Aan de ketting? De „Mayflower II" dreigt in Amerikaanse plaats Plymouth aan de ketting te worden gelegd, nu twee leveranciers in Engeland betaling eisen van hun rekeningen. Een ondernemer, die de masten en raas vervoerde en enkele schceps- benodigdheden leverde, eist betaling van 3700 gulden. Een zeilmaker kon digde aan, nog 4700 gulden te vor deren te hebben. Hij dreigt met een gerechtelijke actie. Een van de organisatoren van de reis vliegt thans naar Londen terug om deze kwesties te regelen. „Er is een onderpand gegeven ter waarde van tweemaal het bedrag der reke ning", aldus deze organisator. Ook Amerika heeft veel van het water te lijden Evenals in sommige delen van Europa heeft men in Amerika te kampen met overstromingen. In de omgeving van St. Louis in de Amerikaanse staat Illinois viel een record hoeveelheid regen van 203 mm in twaalf upr. Door de overstromingen zijn 8 mensen verdronken en meer dan 3000 werden van huis en haard verdreven. De foto geeft een overzicht van de voorstad van St. Louis Belleville. de Naties over de Hongaarse op stand. Het 150.000 woorden beslaande ver slag is samengesteld door een com missie, waarin vertegenwoordigers van vijf landen zitting hadden. „De bewering, dat de Hongaarse opstand werd geïnspireerd door „re actionaire kringen" in Hongarije, of door „imperialistische westerse krin gen", is onjuist", vervolgde de com missie in haar uit dertien punten be staand verslag. „De opstand werd niet voorbereid, in feite is hij voor de deelnemers er aan bij verrassing gekomen. De op stand viel samen met het succes der Poolse communistische regering, die van het Kremlin grote onafhankelijk heid had weten te verkrijgen en hij werd in de hand gewerkt door de teleurstelling, verooreakt door de toe spraak, die Erno Geroe, toen eerste secretaris der Hongaase communisti sche partij, op 23 oktober 1956, bij zijn terugkeer uit Zuid-Slavië, hield. De Hongaren hoopten toen, dat Geroe een sympathiek standpunt zou inne men t.o.v. de eisen van het volk, zo als deze op 22 oktober 1956 door de studenten onder woorden waren ge bracht", aldus het commissierapport. Weer een Himalaja-top overwonnen Een Britse expeditie van vijf berg beklimmers heeft in het begin van deze maand voor het eerst de ruim zevenduizend meter hoge Matsje Poetsjare, een top in de Nepalese Himalaja, beklommen. Dit is maandag te Katnrandoe mee gedeeld door de leider van de groep, majoor Roberts. De expeditie had de laatste vijftig meter niet beklommen, overeenkom stig een belofte aan de plaatselijke bevolking, die de top als heilig be schouwt. Volgens Roberts gelooft de bevol king, dat de berggoden, ingeval de top zou worden beklommen, hongers nood, droogte en andere rampen te weeg ziullen brengen. De foto werd gemaakt vanaf de kerktoren van het plaatsje San Antonio dl Susa in de omgeving van Turijn en geeft een beeld van de hoofdstraat waar ruim 50 cm water staat. Door de overstromingen hebben reeds drie mensen hier het leven verloren, honderden zijn van huis en haard verdreven terwijl de schade voorlopig op ettelijke miljoenen guldens wordt geschat. Regen in N. Italië In bijna heel Europa duurde de warmte gisteren voort, men men ver wacht dat het nog wel even zo zal! de nacht van maandag op dinsdag blijven. Dat kon hij niet verdragen De 41-jarige Amerikaanse kanker specialist William Sherwood, die was gedagvaard om te verschijnen voor de subcommissie voor on-Amerikaan- se activiteiten, heeft zich gisteren van het leven beroofd. Sherwood kon het vooral niet ver dragen dat het verhoor door de tele visie zou worden uitgezonden, zeggen zijn vrienden. gen en de wervelstormen van de af gelopen dagen is maandag tot vijf tien gestegen. Het peil van de Po stijgt nog steeds. Men verwachtte dat de vloedgolf de Delta zou bereiken. Hier werden Londen had met 27 graden Celsius met alle macht de dijken met zand iin ivnrmcfp Aav einde micnictiic 'Mi Tolrlran vt1. zakken versterkt. Men hoopt de ramp van zes jaar geleden, waardoor drie honderd personen het leven verloren, te voorkomen. Oost-Duitsland van 1953 werden her dacht, was het voor de vijfde achter- eenvolgende dag warm. Tien Duitsers kwamen gedurende het weekeinde om het leven door verdrinking. In Frankrijk zijn negen personen ver dronken of bezweken aan een zonne steek. In Zwitserland was het wel warm, maar gedeeltelijk bewolkt, met hier en daar onweer. De temperaturen schommelden tussen de 20 en 25 gr. In Oostenrijk was het eveneens warm, hoewel koeler dan zondag De weersverwachtingen spreken van re gen en stormen in de v/estelijke Al pen, maar van mooi weer in de om geving van Wenen. De Zweden en Noren genoten van een schitterende zon aan een onbe wolkte hemel. Noord-Italië had te lijden van re gen, maar in het zuiden was het zon nig, met temperaturen tot 30 graden. In Spanje was het mooi weer, maar De geleerde was verbonden aan de|koude luchtmassa's bewogen zich van universiteit van Stanford. Hij was noor^ naar zuid. Portugal deeHe getrouwd en had vier kinderen De i ©v©nnun in de hittegolf. Het was er zijn warmste dag sinds augustus '55. De hoogste temperatuur in Engeland was gistermiddag 31 graden. In Birmingham was het zo warm, dat duizend arbeiders van de Cad- bury Brothers chocoladefabriek naar oZoZ"dZt Sndwiide°mw«dene Dit >0 Pagina'. In Duitsland, waar gisteren niet werd gewerkt, omdat de onlusten in subcommissie uit het Huis van Af gevaardigden, die hem gedagvaard had, stelt een onderzoek in naar communistische „intellectuele infil tratie". Louis Saalborn overleden Te zijner huize in Amsterdam is vannacht overleden de bekende ac teur en toneeldirecteur Louis Alexan der Saalborn. Louis Saalborn werd 13 juni 1891 te Rotterdam geboren. Na de H B.S. en de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te hebben afgelopen, trad hij in 1908 op de planken, aanvanke lijk als operette-komiek. Hij was een leerling en volgeling van Willem Rooyards, wiens werk hij getracht heeft voort te zetten. Het is onmogelijk alle rollen te noemen, waarin hij gedurende zyn bijna 50-jarige toneelloopbaan is op getreden. Eén van de laatste stukken, waarin wij hem in de Leidse Schouwburg hebben zien optreden, was „De dood van een handelsreiziger". echter niet koud en er viel geen regen. De overstromingen in Italië Het aantal slachtoffers in Noord- Italië tengevolge van de overstromin- Nog altijd warm De weerstoestand boven Europa wijzigde zich ook in de afgelopen 24 uur maar weinig. Boven het zeegebied tussen IJsland, Schotland en Noor wegen ligt een hogedrukgebied, dat zich nog slechts langzaam in noord oostelijke richting verplaatst. Boven de Golf van Biscaye, Frank rijk en Zuid-Duitsland handhaaft zich een vlak lagedrukgebied, waarin on weersstoringen voorkomen, die gister middag en -avond in Oost-België en in het Roergebied onweer veroor zaakten. In ons land werd de wind veran derlijk, waarbij een zwakke zeewind plaatselijk in de kustgebieden enige verkoeling brengt. Door de onweersactiviteit zullen morgen ook in het binnenland de temperaturen hier en daar enkele graden lager zijn maar daar staat tegenover, dat de luchtvochtigheid verder toeneemt, waardoor de warm te drukkender wordt. HOE wordt het weer WEERSVERWACHTING (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te kwart over elf). I PLAATSELIJK ONWEER j Warm weer met plaatselijk on. j weer, vooral in het binnenland. Veranderlijke wind. 19 Juni zon op 4.21; onder 21.05; maan op onder 11.54. Hoogwaterstanden 19 Juni v.m. 7.35; n.m. 8. Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bew. 29 C. OSLO half bew. 29 KOPENHAGEN onbewolkt 24 ABERDEEN geheel bew. 18 LONDEN onbewolkt 31 AMSTERDAM onbewolkt 29 LUXEMBURG licht bew. 26 PARIJS licht bew. 27 BORDEAUX zwaar bew. 28 GRENOBLE onbewolkt 24 NICE licht bew. 24 BERLIJN onbewolkt 29 FRANKFORT half bew. 29 MüNCHEN zwaar bew. 24 ZURICH zwaar bew. 25 GENèVE onbewolkt 24 LOCARNO zwaar bew. 22 WENEN regenbui 28 INNSBRUCK zwaar bew. 26 ROME onbewolkt 27 AJACCIO half bew. 24 Korreltje Zet een vraagteken achter alles wat u hebt van „horen zeggen".

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1