SPOOK=KANO Minister Klompé opende „Caritas Catholica" te Arnhem Noord-Nederland pelgrimeerde naar Dokkum DE^—s MAANDAG 17 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT Aethesklanken TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 22.45 Filmprogr.: La Trav.iata, opera. HILVERSUM I 402, m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Licht baken, caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuiub.meded. 12.33 Piano en Hammondorgel. 11.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.50 idem. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Die agyptische Helena, opera (le bedr.). 14.40 Gram. 16.00 Voor de zieken. 15.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs'oer. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee. Hoe is Hollan- dia, Nieuw-Guinea's hoofdstad, ge bouwd? door C. L. Belloni. 18.00 Strijkork. 18.20 Sportpraatje. 18.30 RVU: Levensverzekering, haar his torie en techniek, door dr D. Hout zager. Eei-stelezing: Van verleden tot heden. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.00 Holland Festival: The Rake's Progress, opera. (20.5021.05 Act.; 21.5522.15 Vernieuwing van het middelbaar onderwijs, caus.). 23.20 Avondgebed en lit. kal. 23.20 Nieuws. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM H, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 RVU: Indrukken van een studiereis in Amerika door mevr. H. W. Boersma-Smit. Tweede lezing: Creatie en recreatie. 11.30 Gram. 12.00 Italiaanse muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Fototips. 18.40 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Discocaus. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws 20.05 Gevar. progr. 22.00 Intermezzo, hoorsp. 22.25 Strijkkwdrt. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursbir. te New- York. 23.16 Act. en New-York cal ling. 23.35—24.00 Gram. De wetenschappen, die de wegen tot de juiste methode helpen zoeken, zijn nog jong. „Wij verkennen nog slechts tech nieken, methodieken en werkvor men. Wij moeten er rekening mee houden, dat de vormen van het maat schappelijk werk misschien wel nooit afgebakend zullen worden, omdat we eenmaal te maken hebben met de mens: in een zich steeds veranderen de wereld". Niet altijd heeft men zich in het verleden bezonnen op de vraag, of een optredende nood zou kunnen worden opgevangen door reeds be staande organisaties. Men moet niet zo maar van specialisatie spreken als het onderscheid van werkzaamheid slechts gelegen is in het hulpverlenen ten behoeve van een ander facet van de menselijke nood. Het algemene maatschappelijke werk moet de basis zijn. Dikwijls v/erken allen, die etn facet van dit werk behartigen, ten behoeve van één persoon. Men mag de mensen terwille van de organisatievorm niet lastig vallen met bezoek van vele maatschappelij ke werkers en vrijwilligers. Het ge specialiseerde maatschappelijk- werk zal de aanvulling moeten geven op het algemeen werk, zonder zelf een stuk algemeen maatschappelijk werk te verrichten, dit moet men weten over te laten aan reeds bestaande or- „Samenwerking tot geïntegreerde hulp" „Caritas is niet afhankelijk van organisatievormen" Na de inwijding door de aartsbis schop van Utrecht van het nieuwe .gebouw „Caritas Catholica" van de St. Vincentiusvereniging aan de Oeverstraat in Arnhem, waarin een froot aantal sociale organisaties on- erdak heeft gevonden, heeft de mi nister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, vandaag de officiële opening verricht met het uitspreken van een rede in het nabij gelegen provinciehuis. Minister Klompé legde er de na druk op, de samenwoning van vele organisaties niet louter te willen zien als een zaak van technische ef ficiency. Door het meer bekend ge raken met elkanders werk kan wel licht meer begrip groeien voor sa menwerking tot geïntegreerde hulp aan de mens in nood. Het gaat er niet om wie er helpt, maar, dat er goed geholpen wordt. Het karakter van de nood van de mens, aldus minister Klompé, en de benadering van die mens. zijn bei de de laatste jaren veranderd. De nood verschuift meer naar het im materiële, de hulp is er meer op gericht, de persoon door zelfwerk zaamheid de innerlijke harmonie en de goede relatie met de omgeving te doen hervinden. Waarom moeten nieuwe initiatie ven steeds gepaard gaan met de in stelling van nieuwe organisaties? Wellicht is het dienstig in dit op zicht eens te kijken naar de organi satie van de gezondheidszorg, waar velerlei samenwerking geschiedt bin nen de kruisverenigingen. „Nu u hier allen onder een dak bent verenigd, roep ik echter niet alleen op tot samenwerking in eigen kring, maar ook tot samenwerking, waar mogelijk, met andere bevol kingsgroepen. Samenwerking met andersdenkenden kan voorkomen, dat bepaalde groepen van de bevolking, die misschien meer onze liefde en bijstand behoeven, „tussen de stoelen vallen", aldus mej. Klompé. Inschakeling van vrijwilligers is en blijft een levensvoorwaarde voor het maatschappelijk werk. De vrij williger moet de kans houden zijn specifieke bijdrage te leveren. „Mijns inziens", aldus minister Klompé, „zal het maatschappelijk werk van des kundigen r.ooit volledig vruchtdra- gen, wanneer het niet gedragen wordt door een mentaliteit van ons gehele volk, van een waarachtige ca- ritasbeweging. Het is onjuist, aldus minister Klompé, de Caritas met het maat schappelijk werk gelijk te willen stellen. De laatste is een uitingsvorm van de eerste, maar de Caritas om vat nog veel meer. Er ligt een breed terrein open, waarop de vrijwilligers met vrucht kunnen werken. De minister van maatschappelijk werk besloot haar openingsrede, door uitdrukking te geven aan de wens, dat het nieuwe gebouw niet slechts het geïnstitutionaliseerde maatschap pelijk werk zal herbergen, maar dat het ook zal gonzen van arbeid van talrijke vrijwilligers. DORPEN SPREKEN ZICH UIT OVER TV. Uit het rapport: groepsgesprekken over televisie in zes dorpen blijkt dat de resultaten over de te verwachten veranderingen in het gezinsleven ten gevolge van de televisie waren le, dat ongeveer de helft der deelnemers als gunstige gevolgen verwachtte: grotere huiselijkheid, een sterkere band in het gezin en een betere be steding van de vrije tijd; 2e dat eveneens ongeveer de helft als on gunstige gevolgen vreesde: toene ming van de onrust in het huis, ver storing van het gezinsleven en meer moeilijkheden met kinderen. Opval lend was daarnaast, dat een niet on belangrijk deel in de zes dorpen (tus sen 18% en 35%) op al deze pun ten geen veranderingen verwachtte De mannelijke deelnemers gaven hierbij blijk van een betrekkelijk op timisme (c.q. van geringschatting der mogelijke veranderingen) terwijl de vrouwelijke deelnemers meer tot pessimisme neigden. Geconcludeerd wordt, dat de televisie op het plat teland zal worden gezien en begroet als een middel te meer voor evolutie en inschakeling, voor verrijking en verruiming. Luchtvaartpionier Manassen overleden De toekomst lag in een vliegveld Zaterdagmiddag is in zijn woning te Amsterdam op tachtigjarige leef tijd onverwacht overleden de heer D. Manassen, oud-raadslid van Amster dam. De heer Manassen heeft vele functies in de journalistiek vervuld. In 1936 werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De heer Manassen heeft in 1917 als lid van de gemeenteraad van Am sterdam het voorstel ingediend in Amsterdam-Zuid met het oog op het toekomstige luchtverkeer een lucht haven aan te leggen. Het viel even wel helemaal niet in goede aarde, hij werd uitgelachen en gehoond. Hij kreeg geen medestanders in de raad en het voorstel werd verworpen. De heer Manassen gaf zijn vele tegen standers bij de repliek slechts ten antwoord dat zij maar moesten lachen, maar dat men tien jaar later, wanneer men de handelingen van deze zitting van de raad nog eens zou doorlezen, zeker zou lachen om de houding van de tegenstanders. In 1919 heeft de heer Manassen zit ting gehad in het bestuur van de Elta, de eerste luchtvaart-tentoon stelling Amsterdam, die zoals men weet, de oprichting van de K.L.M. tot gevolg had. Op zijn 80ste verjaardag, 13 ja nuari j.l. zond het gemeentebestuur van Amsterdam „de pionier van de Amsterdamse luchthaven" telegra fisch zijn gelukwensen,. De heer Dellaert, direkteur van Schiphol, deelde de heer Manassen toen mede, dat de directie van de ge meentelijke luchthaven had besloten de eerstvolgende passende gelegen heid aan te grijpen om op Schiphol een „D. Manassenstraat" aan te leg gen. Die gelegenheid zal zich binnen niet al te lange tijd voordoen, zodat dan aan het besluit van de directie van de luchthaven uitvoering zal kunnen worden gegeven. KAB-STUDIEDAGEN TE ZEIST Tijdens het afgelopen weekeinde hebben de kamerleden van de aarts- diocecane KAB zich op Woudschoten te Zeist bezonnen op de vraag hoe zij het persoonlijk contact met de leden wederom kunnen herstellen. Algemeen was men het erover eens, dat voor de verzakelijking van het moderne leven aan het persoonlijke contact veel mankeert, ook binnen de KAB door haar grote uitgroei en vele instellingen, die overigens nood zakelijk zijn, maar waardoor toch de individuele leden zich eenzaam zijn gaan voelen. De vergaderingen worden slecht bezocht, de leden kennen elkaar nau welijks en de Credo Pugno clubs zijn veelal verwaterd tot besteldien sten van de besturen om circulaires rond te brengen. De mens helpen, daar gaat het in de eerste plaats om, aldus de heer J. A. Middelhuis, bondsvoorzitter van de KAB, die het laatste deel der stu diedagen bijwoonde. Vorm en struc tuur zijn bijkomstig. De heer Mid delhuis vroeg zich echter wel af of de godsdienstige, zedelijke en culture, le vorming van de leden niet meer van het beroeps- bedrijfsleven uit gevoerd dient te worden, omdat het beroep immers de mens tekent. Overigens was de heer Middelhuis niet zo pessimistisch over de een zaamheid van de mens en het gebrek aan contact. De moderne communi catiemiddelen hebben de contacten nu eenmaal anders gemaakt. De gro te invloed van de onverdeelde KAB od de sociale en economische poli tiek, mag men niet onderschatten. AFSCHAFFING SCHEEPVAARTRECHTEN IN GRONINGEN Gedeputeerde Staten van Gronin gen hebben besloten de afschaffing der scheepvaartrechten op de provin ciale kanalen te doen ingaan op 1 juli a.s., nu het statenbesluit, waarin deze afschaffing is geregeld, de ko ninklijke goedkeuring heeft verkre gen. De schepen kunnen derhalve na 30 juni in de provincie Groningen zonder betaling de provinciale zee sluizen te Farmsum en Zoutkamp, alle provinciale binnensluizen en alle provinciale bruggen passeren. Even als bij de rijksvaarwegen blijven ge handhaafd de verblijf gelden (lig gelden aan de los- en laadplaatsen, de rechten voor de haven te Zout kamp en voor de wachtplaatsen te Delfzijl. Om het geloof van St. Bonifatius Uit Friesland, Groningen en Dren te zfjn gisteren enkele duizenden gelovigen met hun priesters naar Dokkum gestroomd om gehoor te ge ven aan de oproep van hun bisschop, mgr. P. A. Nierman, om deel te ne men aan de 26ste nationale St. Bo- nifatiusbedevaart. Op de plaats, ge heiligd door het bloed van St. Bo nifatius en zjjn gezellen, heeft mgr. Nierman een pontificale H. Mis op gedragen. De algemene intentie was dit jaar: het behoud en de uitbrei ding van het geloof, dat Bonifatius heeft gebracht. De duizenden pelgrims hebben op deze zonovergoten bedevaartsdag het voornemen hernieuwd, het geloof hoog te houden en onder alle om standigheden te verdedigen. Op het priesterkoor had o.a. de uit China verdreven bisschop van Luanfu, mgr. F. Kramer OFM, plaats genomen. De Z.E. heer H. de Greeve hield de predikatie uitgaande van de tekst van Paulus: Als er geroemd moet worden zal ik roemen op het kruis Studentenbehuizing In universiteits- en hogeschoolste den als Nijmegen, Tilburg, Leiden en straks ook Eindhoven is het be staande woningsprobleem verzwaard door de noodzakelijkheid van huis vesting van studenten. De georganiseerde Amsterdamse studenten hebben bij gelegenheid van het 325-jarig bestaan van de in stelling voor hoger onderwijs in de hoofdstad in het Waaggebouw aldaar onder de titel „Domus Academica een tentoonstelling geopend, die zo wel de universitaire als de studenten huisvesting op het oog heeft. Hier ontvangt men een overzicht van de problemen en mogelijkheden op dit gebied. Tevens hebben bij een prijsvraag uitgeschreven voor alle bouwkunde studerenden in Nederland. De juiste opdracht is: het ontwerpen van een studentenhuis in de hoofdstad, als sti mulans om 't reële kamertekort door middel van nieuwbouw op tc heffen. Men is van oordeel, dat bestaande, leegkomende panden in de binnen stad te weinig reserveruimte bieden. Op de eerste plaats wordt gevraagd: een ontwerp voor een huis, geschikt voor bewoning door 10 tot 15 studen ten in de binnenstad, voor welks si tuering een reeds bebouwd perceel aan de Reguliers gracht is gekozen. Daarnaast wordt een ontwerp ge vraagd voor een groot studente huis, eveneens in de 'binnenstad, ge schikt voor bewoning door 120 tot 180 personen. Daarvoor is reeds een ge bouw in het wederopbouwplan van de Weesperstraat aangewezen. Dit laatste project moet zijn opgebouwd uit eenheden voor 10 tot 15 bewo ners. CONSTRUCTIEBEDRIJF VERHUIST VAN AMSTERDAM NAAR UITHOORN. In de rij van min of meer belang rijke industrieën, die Uithoorn tot vestigingsplaats gekozen hebben, heeft zich thans ook het constructie bedrijf Webru geschaard. Dit bedrijf is overgebracht vauit het nabij gele gen Amsterdam, waar geen verdere expansiemogelijkheid meer bestond. De onderneming is zaterdag door de burgemeester van Uithoorn, de heer C. M. A. Koot in een nieuw gebouwd pand officieel geopend. Een aantal moderne machines en een personeelkern van veertig man vechten hier dagelijks tegen de hard. heid van ijzer en staal tot dit zich ge. willig laat modelleren in hijskraan tjes, spanten, kolommen, heekwer- ken, ja, tot gehele staalconstructies. Niet alleen in eigen land, maar ver over de grenzen heeft dit bedrijf afzet. I In het nieuwe bedrijfsgebouw is voor de eerste maal in Nederland een hogedruk carbidontwikkelaar voor las- en snijwerk in gebruik geno men. De burgemeester van Uithoorn uit te zijn vreugde over de vestiging van deze onderneming in zijn gemeente, wier zielental van alle Nederlandse gemeenten sedert de bevrijding rela tief het snelst is toegenomen. van Christus. Hij tekende de gigan tische taak van de H. Bonifatius, die op zijn manier een atoomzuil was, waarin de genade zich millioenvou- dig splitste. Onze tijd is een over gangstijd, aldus spreker, die niet het pessimisme deelde, dat rondom ons overal gehoord wordt. Een grote ramp hangt echter dreigend over ons: de onkerkelijkheid. Velen geloven niet echt meer van binnenuit. Onze bijdrage moet zijn in deze overgangs tijd gestalte te geven aan ons geloof. Na de pontificale H. Mis volgde een indrukwekkende processie met het allerheiligste, waarna gelegen heid was de reliquieën v. d. marte laren in de parochiekerk van Dok kum te vereren. ONDEUGDELIJKE VOORRANGS REGELING OORZAAK VAN VELE ONGELUKKEN. Op een bijeenkomst in Den Haag heeft de heer Egon F. Eriksson, voor zitter van de RAI, in een toespraak enkele regeringsmaatregelen ten op zichte van de bromfiets gehekeld. Zo zei hij, sprekend over de door minister Algera aangekondigde gele nummeborden voor bromfietsen: „De ze lelijke borden zijn eigenlijk over bodig, omdat de oorzaak van de vele ongelukken moet worden gezocht in de ondeugdelijke voorrangsregeling die ons land in tegenstelling tot zijn nabuurlanden kent." De wettelijke regeling op de afbeta ling en de bestedingsbeperking noem de hij „een slag voor de bromfiets handel", waarvan de gevolgen in het economische leven van ons land niet zullen uitblijven. Anderzijds juichte hij de binnenkort komende nieuwe minimum remvertragingseisen voor bromfietsen van harte toe. Spreker schatte het aantal brom fietsen dat momenteel in Nederland loopt, op 775.000 stuks en gaf als zijn prognose dat dit aantal over drie jaar de miljoen ruim zou zijn gepasseerd. Man overleden na twist met zijn broer Een 35-jarige ambtenaar wonende in de Rozenstraat te 's-Gravenhage, is zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vijf ln zijn woning overleden a een heftige twist en een handgemeen met zijn broer. De politie stelt een onderzoek in naar de doodsoorzaak. Voorlopig wordt aangenomen, dat een hartverlamming de oorzaak van het overlijden is geweest. Omstreeks kwart voor vijf hoorde een achterbuurman gegil in het pand Rozenstraat 61. De echtgenote van Je broer bleek hevig overstuur. De buur man waarschuwde ogenblikkelijk de politie. Toen deze de woning betrad, trof hij de bewoner op de grond zit tend aan, met op zijn schoot het stof felijk overschot van zijn broer. Deze broer woonde bij het echtpaar in. De verhouding tussen de broers was, zo deelde de politie na onder zoek mee, al geruime tijd niet goed. Zaterdagmiddag ontstond om een fu tiliteit een woordenwisseling, die ont aardde in een ruzie en later in een handgemeen. Tijdens dit handgemeen zakte het slachtoffer ppeens in el kaar en overleed. Aanvankelijk rees het vermoeden, dat de bewoner zijn broer had ver moord. Doch op het stoffelijk over schot werden geen slag- en steekwon den aangetroffen. Vandaar dat men aanneemt, dat de opwinding te veel is geweest voor de inwonende broer. De politie heeft daarom vooralsnog geen aanleiding, de bewoner, die vol komen overstuur was, in arrest te stellen. Het lijk is in beslag geno men en de politie-arts dr. Bakker zal lijkschouwing verrichten. Pas als sectie is verricht, zal met zekerheid kunnen worden gezegd wat de doods oorzaak is geweest. DOKTERSFLATGEBOUW IN ROTTERDAM-ZUID. B. en w. van Rol^. dam stellen voor een krediet van 344.500 beschikbaar te stellen voor de stichting van een doktersflatgebouw bij het Zuiderzie kenhuis. Dit gebouw zal moeten be vatten drie zeskamerwoningen voor geneesheren, een driekamerwoning en drie tweekamerwoningen voor as sistent-geneesheren, almede 'n prak tijkgedeelte, bestaande uit een wachtkamer en drie spreekkamers. Vijfde internationale dirigentencursus Tachtig deelnemer» Het besluit van het bestuur van de stichting Nederlandse Radio Unie tot bet instellen van een jaarlijkse cur sus voor dirigenten van symfonie-or- kesteq, is een driewerf, wellicht zelfs nog in meer opzichten, goed en geluk kig besluit geweest. Aldus zeide de staatssecretaris \an onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr R. G. A. Höppener zaterdagmiddag bij de of ficiële opening van de vijfde inter nationale dirigentencursus van de Nederlandse Radio Unie. Deze ope ning geschiedde in de KRO-studio In Hilversum. De vijfde dirigentencursus telt tachtig deelnemers uit twintig lan den. Dit is meer in de voorafgaande jaren. De Nedealandse Radio Unie kon door deze dirigentencursus de voor afgaande jaren reeds een grote bij drage leveren voor het algemeen belang der muziek. De gelegenheid welke op deze wijze aan jonge diri genten wordt geboden noemde staats secretaris Höppener wel uiterst waardevol. De radio kan voor de naam van Nederland naar buiten zeer waarde vol zijn voor een groot deel zal men Neerlands cultuur afmeten naar hetgeen de radio brengt. In zekere zin heeft de radio aldus een ambas- sadeurstaak. De radio moge een hoog staande volhardende, tactische en aangename ambassadeur zijn. Een ander middel van inder daad andere aard, doch hetwelk toch ook deze strekking kan hebben is o.a. de dirigentencursus. Ook hier moge de Radio Unie een waardevolle bijdrage blijven leveren aan het culturele leven, ook hier door vervulde de Radio Unie een spe ciale zending als een soort ambas sadrice van de muziek. Het hoge peil van de orkesten, wel ke ter beschikking worden geste'd van de deelnemers aan deze dirigen tencursus verschaft de zekerheid, dat deze wel een zeer bijzondere erva ring zullen opdoen. Zij mogen besef fen dat in de geest van hetgeen ik zoeven zeide een grote taak op het gebied van cultuur voor hen is weggelegd, waar zij ook zullen werk zaam zijn, aldus staatssecretaris Höppener. Na zoveel jaar Jongeman door granaat gewond Doordat de 20-jarige jongeman in het ouderlijk huis een schokgranaat liet vallen, explodeerde dat projec tiel gedeeltelijk. Het achterste ge deelte drong door de borst en rug van het slachtoffer Het voorste stuk vloog door de vloer naar de beneden verdieping. De jongeman, die alleen thuis was, wist nog de voordeur te bereiken, waar hij op de stoep ineen zakte. De juist passerende postcom- mandant der Rijkspolitie riep onmid dellijk geneeskundige hulp in. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis aan de Bergweg te Rotterdam ver voerd. Zijn toestand is redelijk. In Kerkrade is zaterdagmiddag door de commissaris der koningin in Limburg, mr dr F. Houben een bron zen mijnwerkersstandbeeld onthuld, dat is vervaardigd door de Amster damse beeldhouwer Wim van Hoorn. Dit beeld, het eerste officiële mijn werkersmonument in Nederland is geplaatst op de Kerkraadse markt voor het stadhuis. Met het voetstuk is het meer dan vijf meter hoog. Het is bedoeld als huldebetoon aan alle levende en overledene mijnwerkers en aan de mijnarbeid. Bij de onthulling waren ondermeer aanwezig de bisschop van Roermond, mgr dr G. Lemmens, vele burge meesters, leden van gedeputeerde sta ten, Limburgse Kamerleden, mijndi- recties, bestuursleden van mijnwer kers. en mijnbeambten-organisaties. Gistermorgen om 2 uur is om de hoek van de Putsebocht en de Erica straat te Rotterdam de 48-jarige M. C. Verhagen, wonende Stokroosstraat, door een auto aangereden. Op weg naar het Zuiderziekenhuis is hij over leden. DOOR WILLIAM BYRON MOWERY 38). „Het slepen is gemakkelijk ge noeg, Het is tegen het oversteken van de rivier, dat ik opzie. Maar we kunnen het wagen op een donkere, slechte avond. Vanavond zal het niet gaan. De hemel is helder en we heb ben volle maan. We moeten wachten Morgen misschien „Waarom?" „Bernard is van plan, deze oost helling morgenvroeg in brand te ste ken. Hij is ongeduldig geworden, dat die spoorzoekers jullie nog niet ge vonden hebben; daarom wil hij je uitroken". Alan kon geen woorden vinden. „Alle duivels een hele berghel ling kaalbranden! Denk je, dat hij het heus zal doen?" Ongetwijfeld! en het zal hem geen twee uur kosten. De wind is gunstig; het heeft de laatste dagen niet ge regend en het hout is droog". Alan had de laatste drie weken zoveel tegenslag ondervonden, dat het nieuws hem niet zo zwaar meer trof. „Als die vent zich iets in het hoofd zet, neemt hij geen halve maatrege len. Niet om je te ontmoedigen, Eric maar de achtervolging, die jij voor Joan en mij op touw hadt gezet, was een kindervisite vergeleken bij wat ons overkomen is sinds hij het roer in handen heeft genomen". „Hij verstaat zijn vak", erkende Norman somber. „Ik moet zeggen, dat hij een paar van de moeilijkste karweitjes heeft moeten opknappen, die ons Wapen gekend heeft; in veer tien jaar heeft hij nog nooit ge faald". „Dat klinkt niet erg veelbelovend voor ons. Nu, dan moeten we van nacht zien de rivier over te komen, tenzij „Tenzij wat?", vroegen Norman en Joan uit 'één mond. Alan trommelde peinzend op een stuk hout. Hij had gehoopt op regen, wind en stikkeduister: inplaats daar van zond het lot hem een heldere hemel en volle maan. En morgen werd de helling kaalgebrand „Ken je die mannen daarginds aan de engte, Eric?", vroeg hij. „Ken je ze persoonlijk, bedoel ik?" „Ja, Clancy heeft daar het bevel. Ik heb vandaag nog met hem gege ten. Hoezo?" Alan bleef tegen het hout trom melen. Na een tijdje vroeg hij: „Zou je Joan en mij door de eng te kunnen smokkelen, Eric?" „Smokkelen?" „Ons in je boot verbergen en ons erdoor brengen". „Grote hemel! Voorbij twee dozijn man en die zoeklichten? Nee!" „Nu, ik ben zelf ook niet zo en thousiast over het idee, maar weet je iets beters? Als we op een nacht als deze de rivier overtrekken, wor den we doodgeschoten; als we hier blijven worden we levend verbrand. Jij hebt een twintig-voets boot en een hele stapel bagage èrin. Als die kerels werkelijk menen dat het je doel is mij te vangen, zullen ze geen argwaan koesteren. Zij kijken mis schien niet eens naar je kano". „Nee", hield Norman vol, „dat zou vreselijk riskant zijn". „Joan en ik hebben al heel wat geriskeerd. En zie eens als het ge lukt, zijn we uit deze heksenketel bevrijd, hebben een goede, snelle motorboot onder ons en kunnen die pas in acht-en-veertig uur bereiken!" Zij spraken er lang en breed over. Joan koos Alans partij en aangezien Norman niets beters wist te beden ken moest hij eindelijk toegeven. Ze bespraken haastig de te nemen maat regelen waarna Norman uit het ra vijn kroop en naar zijn kamp terug keerde. HOOFDSTUK XII. Alan begon hun bezittingen bijeen te pakken. Hij nam alleen het aller noodzakelijkste mee. Te veel bagage in Normans boot zou de argwaan van Clancy's mannen kurtnen wekken. Het speet hem Luke's kano te moe ten achterlaten, die Joan en hem zovele mijlen gedragen had. Het vlugge vaartuigje, met de ietwat-ge- heimzinige lijnen van een Indiaan se berkestam, was een stomme mak ken geworden op hun vlucht. Laag en grijsgevlekt, was het op mistige wateren bijna onzichtbaar. Ongezien waren zij erin door patrouilles geglipt langs wachtposten gedreven, en on gemerkt achtervolgende kano's ont weken. In hun draadloze berichten over de achtervolging hadden de journalisten het „de Spookkano" ge doopt, zo vertelde Norman, en Alan, die uit ervaring wist, hoe schimach tig het inderdaad was, deed node af stand van hun vaartuig. Het had hem en Joan geluk gebracht en hij vreesde, dat als zij het verlieten het geluk ook hen zou verlaten. In plaats van hem op te vrolijken had het vooruitzicht op ontsnapping, dat Normans komst hem geopend had de beste kans sinds de Te- luwaceet de diepste verslagenheid van de gehele tocht in hem gewekt. Een uur geleden had hij nog de, zij het vage hoop gekoesterd, dat Seth Grindley's moordenaar toevallig in handen van de achtervolgers zou val len, met het gemerkte bont in zijn bezit. Maar na hetgeen Norman over de onvindbare Thello had verteld kon hij ook daarop niet meer hopen. Mocht hij daarop ook niet meer ho pen. Thello zou immers alles ver klikken. Evenals Norman was hij gedwon gen te wensen, dat de man, die hem bestolen en bedrogen had, aan de greep der wet zou ontsnappen. Onder het pakken keek hij nu en dan naar Joan. die tussen het warnet van takken door naar de kille, brede Sulteena staarde. Zij zag er onbeschrijfelijk droef geestig uit, zoals zij daar zwijgend en roerloos zat. Hij wist, wat haar hinderde het obscure leven van vogelvrije vluchteling, dat hem wachtte. Norman was slechts al te bereid hem pp te offeren, maar Jo an niet. Zij leed eronder. Het was wreed, dat Norman, hij en haar vader, de drie mannen, die in haar leven de grootste rol speel den, haar allen op een of andere wijze leed berokkend hadden. Nu was hij de grootste zondaar. O, Eric, hoe kunnen we Alan dat* aandoen?", had ze gezegd. En daarover tobde zij nu. Tegen dat hij gereed was, viel een purperen schemering over de Sul teena. Op de bodem van de omge keerde kano richtte hij een koud avondmaal aan de laatste resten van het voedsel, dat zij van hun ver blijf het berenhol over hadden. „Laten we een hap eten, kleintje". „Ik heb geen trek, Alan". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5